N°. 10770. Dinsdag 2 .Aapril. ■ft. A". 1895. I§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE TOOVERRS&iC. LEIDSCH BAdBLAD. PRIJS DEZER COTJRAUT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1-10. Franco per post Afzonderlijke Nommers °-05- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 1 April. Velen waren gisteravond naar den Schouw- .burg alhier opgekomen om een paar ge zellige uren door te brengen. De heer "Willem Van Zuylen immers zou een achttal voor drachten houden. Al die voordrachten, waar onder „Op audiëntie by den Minister", karakter beeld in kostuum, „Een Meneer die te ver gaat", „Doen wat de dokter zegt", twee monologen, enz., afzonderlijk op te noemen 16 overbodig. De heer Van Zuylen droeg ze ▼oor, hiermede is alles gezegd. Dat ieder zich uitmuntend amuseerde, bleek telkens uit de luide toejuichingen. Het programma nam om acht uren een aanvang en was juist te tien uren afgeloopen. Naar wy vernemen, zal het tweede gewone concert van de Leidsche Maatschappij ▼oor Toonkunst plaats hebben op Vrijdag 19 April a. s. De Arbeidsraad voor de bouw- en aan verwante vakken te Leiden heeft zich dezen winter bezig gehouden met het opstellen van een loontabel voor de verschillendebouwvakken. Na verschillende besprekingen met com mission uit patroons en werklieden is het minimum-loon per uur werkens voor een volwassen werkman van gewone bekwaamheid bepaald voor: een timmerman op 18 cents, een metselaar op 18 cents, een opperman op 14 cents, een steenhouwer op 20 cents, een stu kadoor op 18 cents, een witter op 16 cents, een huissmid op 17 cents, een loodgieter op 17 cents, een verver op 17 cents en een be hanger op 16 cents, met dien verstande, dat, waar het loon naar tarief wordt berekend (stukwerk), door den werkman ten minste het genoemde uurloon worde verdiend. Voor de akte nuttige handwerken zyn geslaagd de dames A. Plantfeber, J. Schop- huizen en D. Do'obe, allen van Leiden, en leerlingen van mej". M. Sparnaay. De luit.-kol. E. D. H. Mac Leod, van het 4de reg. inf. te Leiden, is aangewezen tot voorzitter der commissie, belast met het afne men van het toelatings examen voor den hoofdcursus te Kampen. Men schryft ons uit Valkenburg: Het was met aandoeningen van gemengden aard, dat de ingezetenen van Valkenburg voor eenige dagen de tijding ontvingen, dat hun burge meester, den heer R. P. C. De Brujjn, de onderscheiding was te beurt gevallen, om met ingang van 1 April het bestuur over deze kleine gemeente te verwisselen met dat over het aanzienlijke Gorkum. Zeker zal ieder inwoner zich verheugd hebben over deze koninklijke benoeming, maar oven zeker is onmiddellijk daarop gedacht of gezegd: „Hoe jammer voor ons dorpI" Want de Valkenburgers eerden hun burgervader. De jeugd toch dankt hem menig feestelijk uur, en vele ouden van dagen zy'n door zijne menschlievendheid verkwikt geworden gedu rende de ruim 13 jaren, welke hy hier in zijn ambt doorbracht. LI. Vrijdagavond nam de heer De Bruyn een hartelijk afscheid van den gemeenteraad, waarna welgemeende woorden van waar deering werden gesproken door den oudsten wethouder, den heer A. Bol Az. Jr. en door den heer W. H. Van Oorat, lid van den Raad. Zjj en alle gemeentenaren zien den heer De Bruyn met leedwezen heengaan, niet het minst de ambtenaren, die zich zoolang mochten verheugen in een minzaam, welwillend chef, altijd bereid om te steunen en hunne belangen voor te staan. Algemeen is de wensch, dat het hem en den zijnen in Gorkum moge welgaan, dat voorspoed op elk gebied het deel moge zijn van hem en zyn huisl In dezelfde Raadsvergadering werd het kohier van den hoofdelyken omslag voor het loopende jaar vastgesteld, terwyl de heer W. A. Meyboom, te Rynsburg, met de tijdelijke waarneming van het secretariaat werd belast. Aan de Ned.-Herv. school te Rijnsburg, hoofd de heer J. G. Vreeswijk, is benoemd in plaats van den heer W. Do Neut, de heer Bogaers, te Jutfaas, die deze benoeming voor waardelijk heeft aangenomen. Men schrijft uit Wassenaar: Wie hier burgemeester zal worden? Dit is een vraag, die velen thans in spanning houdt. Werd eerst de heer E. Van der Oudermeulen ge noemd, thans gelooft men weer dat het zijn zal: mr. J. A. Bennen, adjunct-commies by het Departement van Binnenl. Zaken, afd. Medische politie. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft in de kapel van het seminarie te Warmond de wijding van het H. Piesterschap toe gediend aan de eerw. heeren: C. A. W. De Gruyter, J. W. Van Heeswyk, beiden van 's-Gravenhage; J. Castelein, van Roelof-Arends veen C. J. Duivensteijn, van Voorburg; C. F. J. M. De Meulder, van Lisse, en L. A. J. C. Speet, van Leiden. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Maart 1895iDgelegd 2374,42, verdeeld over 125 inlagenterugbe taald ƒ864.11; verdeeld over 8 terugbeta lingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 675. De vice-president van den Raad van State, jhr. Van Panhuys, van wiens ongesteld heid wy melding maakten, is nagenoeg hersteld. Omtrent den tosstand van den aarts bisschop van Utrecht, mgr. Snickers, wordt gemeld dat de geest van den lijder voort durend helder blijft, maar de lichaamskrachten zichtbaar afnemen. Mr. I. F. T. Van Valkenburg, lid der Prov. Staten van Noord Holland, die aan de beurt van aftreden is, heeft te kennen ge geven wegens zyn hoogen leeftijd voor een herkiezing niet meer te willen in aanmerking komen. Mr. C. E. Achterberg, inspecteur der registratie 1ste kl. te 's Gravenhage, en mr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer, zijn be noemd tot ridder 3de klasse (commandeur) der Bolivar-orde. Te 's-Gravenhage is aangekomen een Portugeesche marine-ingenieur, met het doel te Rotterdam zich op de hoogte te stellen van een aldaar voor Portugal in aanbouw zijnd dok voor Loanda. Van deze gelegenheid zal deze iDgenieur gebruik maken, om eenige maritieme instellingen hier te lande te be zoeken. De afgevaardigden der anti-revolutionnaire kiesvereenigingen in de provincie Zuid-Hol land zullen Maandag 22 April a. s. te Rot terdam eene vergadering houden onder leiding van het provinciaal comité, ten einde over de verkiezingen voor de Provinciale Staten van gedachten te wisselen. De Fransche afgevaardigde en oud-minis ter, de heer Jules Roche, is Vrydag te 's Gravenhage aangekomen. Hy heeft zyn intrek genomen in het „Hötel Bellevue" en een bezoek gebracht aan den Franschen ge zant, den hoer Legrand. Volgens een telegram uit Parys liet de Fransche minister van justitie in de Zaterdag gehouden zitting van den ministerraad een besluit teekenen, waarby genoemde heer Legrand benoemd wordt tot lid van den Staatsraad. H. M. do Koningin-Regentes maakte Zaterdagmiddag in gezelschap van Haar broeder, den regeerenden Vorst van Waldeck en Pyr- mont, een rytoer door het Haagsche Bosch en Omstreken. De „Passage maatschappy" in Den Haag gaat langzaam vooruit. Het nadeelig saldo der winst- en verliesrekening is van ƒ31,186 (op uit. Dec. 1893) teruggebracht tot ƒ28,136.79. De obligatiehouders van 1887 krygen 2'/4 pet., maar op de schuld van het Grédü fonder i6 een belangryk bedrag afbetaald. De coüp. broodbakkery „De Hoop", te 's-Gravenhage, telt thans 2793 leden. De coöperatieve vleeschhouwery van „Eigen Hulp", te 's-Gravenhage, keert een dividend van 6 pet. uit. In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de vereeniging „Het Buiten land" zyn tot leden van het algemeen bestuur herkozen de heeren J. D. Hooglandt Azn., mr. M. Mees, C. T. Stork, B. Heldring en N. H. Ter Kuile, die aan de beurt van aftre ding waren, en ter voorziening in de bestaande vacatures in genoemd college gekozen de heereu Felix Driesson, te Leiden, mr. E. J. Everwyn Lange Jr., te Amsterdam, en I. E, Scholten te Groningen. De Raad van Haarleramerliede heeft be sloten voor de in de onderafdeeling Houtryk en Polanen (Halfweg) ingestelde veemarkten een recht te heffen van ƒ0.10 per rund en 2c. per schaap. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer F. C. Kuypers, geb. te Dordrecht, en zyn toegelaten voor het 1ste gedeelte de heeren J. K. J. Chambry en J. Beyers. By de door Dykgraaf en Hoogheemraden van Delfland gehouden aanbesteding van het maken van 3 steenen hoofden en eene steen glooiing te Scheveningen, tusschen strand- paal 102 en 100, was het minst nageschreven door de hoeren Yolker Bos, te Sliedrecht, voor ƒ213,000. De minister van marine heeft den luit. ter zee 1ste kl. F. J. Stam, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. De tentoonstelling van rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte, door de afdeeling. Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, zal Dinsdag op het terrein achter de Nieuwe Vee markt te Rotterdam gehouden worden. Voor de afdeeling gemest vee o. a. zyn niet minder dan 158 stuks hoornvee ingeschreven. Ook is het aantal inschryvingen voor de af- deelingen niet gemest, melk- en drachtig- en aanfok-vee zeer belangryk. De haven-commissie, die het vraagstuk van de instandhouding der visschery te Sche veningen tracht op te lossen met inachtneming van de belangen der strandverdediging, vor dert goed met hare werkzaamheden. In haar technisch-nautische afdeeling is een plan voor havenaanleg in algemeene trekken vastgesteld, dat nu door een commissie van rapporteurs wordt uitgewerkt en denkeiyk binnenkort definitief zal worden behandeld en vastgesteld. Verleden Maandag werd een algemeene vergadering gehouden tot bespreking van het rapport der oeconomische sectie en Vrydag 29 Maart is de finantiëele sectie haar arbeid begonnen. Middelerwyl heeft de commissie, behalve dat zy aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en aan het gemeentebestuur van 's-Gravenhage reeds by den aanvang harer werkzaamheden had kennis gegeven van haar optreden, zich ook tot het Hoogheemraadschap van Delfland gewend om overeenstemming van handelen te verkrygen en dit laatste vooral in verband met de plannen van dit hoogheemraadschap voor den aanleg van hoofden op het strand te Scheveningendeze toch zouden by eventueelen havenaanleg onnoodig worden en zelfs wellicht moeten worden opgeruimd. Met belangstelling wordt de uitslag van den niet gemakkelyken arbeid der haven-commis sie te gemoet gezien. Aangezien vóór den door het bestuur gestelden termyn geen onderwerpen ter be spreking zyn opgegeven, zal de jaarlyksche vergadering der vereeniging van rectoren en conrectoren aan Nederlandsche gymnasièn evenals ten vorigen jare niet gehouden worden. De heer H. De Hoogh, oprichter van „De Heraut" en eerste directeur van „De Standaard", is te Loenen op de Veluwe over leden. De heer J. P. J. Buteux, sedert eenige jaren lid van Gedep. Staten in Zeeland, pas van eene ernstige ziekte hersteld, heeft aan de liberale kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" mededeeling gedaan, dat hy by zyn aftreding als lid der Staten niet meer in aan merking wenscht te komen. Met ingang van 1 April 1895 is benoemd tot conservator by de bibliotheek aan do Ryks universiteit te Groningen dr. H. Brugmans, te Groningen. Het bestuur der werkliedenvereniging „Ons Belang", te Steenwyk, heeft tegen Woensdag 3 April eene openbare vergadering byeengeroepen, ten einde te protesteeren tegen het besluit van de Tweede Kamer, om ƒ9,000,000 uit te geven voor den aankoop van geweren. Men schryft uit Amsterdam, d.d. 30 Maart Een talryke menigte wachtte tegen halféén aan het centraal-station de komst van generaal Booth af. Voor het station verdrong zich natuuriyk een nog grooter aantal belangstel lenden. Onder een geweldig gedrang bereikte de generaal, vergezeld van zyne heilssoldaten en officieren, den uitgang. Hier stond een aantal rytuigen klaar om het gezelschap naar het Paleis voor Volksvlyt te brengen. Onder luid gejuich besteeg generaal Booth het voor hem gereed staande rytuig en voort reed men langs een dichtgeschaarde menigte, die zonder eenige luidruchtigheid den stoet liet passeeren. Te halftwee ongeveer kwam men in het Paleis voor Volksvlyt aan, waar aan lange tafels ongeveer vyfhonderd armen, mannen, vrouwen en kinderen, waren gezeten, die zich een warm maal, bestaande uit zuurkool met gehakt, best lieten smaken. Majoor Govaarts, het hoofd van het maat- schappelyk werk te Amsterdam, sprak een kort gebed uit. De bediening geschiedde door bedienden van het Paleis, maar dezen werden van tyd tot tyd geholpen door officieren van het heilsleger, die met tact en toewyding hun werk verrichtten. Onder de aanwezigen in het Paleis merkten wy o. a. op den heer A. C. Wertheim. maj. Harden, verslaggever van de „Social Gazette", kolonel Lowly, maj. Schoch, afgezant van het Internationaal hoofdkwartier. By de verschoning van generaal Booth ging op initiatief van maj. Govaarts een hard gejuich van de gespyzigden op. Een kort woord werd door hem tot de armen gericht, een kort woord, want, zeide hygy wenscht geen toespraak, maar meer eten. God zegene U, Hallelujah l eindigde generaal Booth zyn toespraak, die door maj Govaarts in het Hollandsch werd overgebracht. Van het Paleis voor Volksvlyt begaf men zich naar den circus Carré. De circus gaf een eigenaardigen aanblik te zien. Het gordyn van het tooneel was neergelaten en daarvoor was een estrade aangebracht, waarop het Amsterdamsche fan farecorps van het L. d. H., versterkt door de fanfarecorpsen van 's-Gravenhage en Utrecht en twee groote Turksche trommen, hadden laats genomen. De sperr setzen waren ge reserveerd voor genoodigden, pers en begun stigers de loges waren ingenomen door heils soldaten en -soldatinnen, getooid met roode, witte en blauwe bandelieren, en de hoogere rangen waren opengelaten voor het publiek. Op de balustrade van de arena hadden een veertigtal heilssoldatinnen plaats genomen met tambourins. Boven het tooneel hing een groot plakkaat, waarop te lezen stond: „De Heere is met u, o strydbare held, de zegen van armen en verdrukten rust op ui" en boven den ingang was een ander bord geplaatst met het opschrift: „Holland rejoices to see you." De generaal liet lang op zich wachten; onderwyi leidde de kolonel Oliphant de byeen- komst met zingen en biddeD, en de kapel meester-stafkapitein Tucker zette daaraan kracht by door de tonen van zyn geweldig orkest. Mooi was bet niet. 40) De markies Paradiso stond naast den stoel zyner meesteres en deelde zyn collega's het aanbod van Wilfred Dacre mede. Noch deze heer, noch majoor Measurby waren reeds ver- Bchenen, en Paradiso bereidde de aanwezigen voor op hun bezoek. Die monsieur Dacre, zei Paradiso in 't Fransch, is, zooals ik vernomen heb, buitengewoon ryk, en zyn aanbod, om zich met ons te vereenigen, is geheel vrywillig. Ik behoef er niet in den breede over uit te weiden, dat het verstandig zal wezen, zyn hulp aan te nemen, daar wy tot dusver zeer hebben geleden aan geldgebrek. Als wy eerst in Busk, te Varzo, zyn, kunnen wy zeker veel doen om de toewyding van het leger voor die schandelyke republiek te ondermynen; maar er zyn velen, die enkel door geld kun nen gewonnen worden. Ja, myne heeren, die vlekkelooze patriotten, die de monarchie om verwierpen voor hun republikeinsche gezind heid, willen gaarne door goud worden omge kocht! Geweld en bekwaamheid vermogen veel, goud vermag alles; en daarom zal het verstandig zyn, het aanbod van den heer Dacre aan te nemen en hem in te lyven by de onzen. - De heer Dacre, zei de prinses met duidelyke, krachtige stem, is getrouwd, geloof ik? Ja, Uwe Majesteit, antwoordde Paradiso, die altyd aan zyn meesteres haar rechtmatigen titel gaf, hy is getrouwd met Hilda Havard, dochter van lord Kenneth Havard. Mynheer Dacre is myn neef, zei Rich- borough nu. Mag ik Uwe Majesteit vragen, waarom u zinspeelt op het huwelyk van Dacre? Een vrouw heeft menigmaal grooten invloed op haar man, antwoordde de prinses langzaam. Meneer Dacre kan wel gezind zyn zich met ons te vereenigen, maar als zyn vrouw het niet goedvindt, kon hy wel eens ter elfder ure zich terugtrekken. Hy zal zich niet terugtrekken 1 riep Paradiso met kracht. Ik sta met myn leven in voor zyn trouw. En ik, voegde de hertog er glimlachend by, kan u waarborgen, dat myn nicht haren, man niet tot terugtrekken zal overhalen. Begunstigt zy het plan dan? vroeg de prinses snel. Meer dan datzy is van zins, een werk zaam deel te nemen aan het herstel van Uwe Majesteit. Op welke manier? Dacre zal dit zelf aan Uwe Majesteit uitleggen, zei Paradisowant hy wacht op het verlof, hier te mogen binnentreden. Is hy alleen, markies? Neen. Uwe Majesteit heeft ook toege stemd, majoor Measurby te ontvangen. Laat hen dan binnenkomen, markies! Paradiso keerde zich om en verliet het vertrek, terwyl een gemurmel door de ryen der samenzweerders ging; zy waren zeer op gewonden door het goede nieuws. Langen tyd had hun plannenmakery byna hopeloos gelekenmaar nu beloofde dit onver wachte aanbod hun een flink succes. Mijnheer de hertog, zei mevrouw De Lusignan, zich tot Richborough wendende, - is het waar, dat die meneer Dacre kan doen wat hy zegt? Ja, Uwe Majesteit l Ik weet dat hy ryk is, en daar hy belooft heeft de zaak te steunen, kan u zeker zyn, dat hy niet zal falen. Goedl Wy zullen zyn hulp aannemen, en als wy onzen troon herwinnen, zal hy ons niet ondankbaar vinden. En ik, mevrouw? fluisterde Richborough, zich naar haar toe buigende. Julia De Lusignan wierp een beteokenis- vollen blik op den jongen man, welke te kennen gaf, dat zyne belooning de grootste van alle zou zyn. Zy wist wel, dat het eenige middel, om den hertog trouw aan hare zaak te doen blyven, was, zyn romantischen harts tocht aan te wakkeren, en daarom veinsde zy voor hem een belangstelling, die zy niet gevoelde. Elke vrouw zou geroerd zyn door Richboroughs toewyding, doch deze verban nen prinses had een hart van steen. Zy was een koningin, geen vrouw. Wilfred en Measurby, beiden een beetje zenuwachtig, werden plechtig binnengeleid by mevrouw De Lusignan, die hun genadig veroorloofde, haar de hand te kussen. Ik ben verheugd u te zien, heeren! zei de prinses. Nu ontvang ik u te LondeD, maar ik hoop, met Gods hulp, u spoedig in myn paleis te Varzo te zien. Al wat ik kan doen om Uwe Majesteit te helpen, staat u ten dienste, zei Wilfred buigend. Myn vriend, majoor Measurby, biedt zyn zwaard aan; ik leg schatten aan uw voeten. Beiden neem Ik aan, monsieur. Hier ziet u al wat ons trouw gebleven is; maar wy hebben ook vrienden te Varzo. De schande lyke rebel Methodios ziet reeds teekenen, dat zfin macht ten einde loop. Met uw hulp, meneer Dacre, en met de hulp van deze heeren hier, hoop ik myn troon te herwinnen; en dan -> ol voegde Julia er by, diep adem halend, ik zal degenen, die my uit Busk verdreven, zwaar straffen! Dood aan de verraders! riepen alle aan wezigen vol geestdrift. Ja, dood! zei de prinses, met fonkelende oogen; - den dood aan de galg!... Wy moeten diplomatiek zyn, heeren; wy moeten in stilte werken, en met goud; maar als het eind er is, dan zult gy zien, dat de koningin van Busk weet, hoe zy hare vyanden moet straffen en hoe zy hare vrienden moet beloonen. Toen de prinses uitgesproken had, leunde zy achterover in haar stoel, met een zege vierenden glimlach, en gaf aan Paradiso een teeken, dat men met de zaken kon voortgaan. De markies richtte zich tot Wilfred. Wil u zoo goed zy'n, meneer Dacre, zei hy vriondeiyk, deze heeren op de hoogte te stellen van uw aanbod? Kan ik Engelsch spreken? Zeker. De meesten onzer vrienden hier verstaan uw taal. Wilfred boog en begon op vasten toon Myn vriend, majoor Measurby, deelde my mede, dat er te Londen een party werd gevormd om de rechtmatige souvereine van Busk op haren troon te herstellen. Zulk een zaak is heilig, en ik besloot, in uwe gelederen plaats te nemen." Dank zy markies Paradiso, weet ik, waarin uw kracht en uw zwakheid ligt. Gy zyt klein in aantal, heeren, maar de toewyding aan uw koningin maakt u sterk. Uw zwakheid is gebrek aan geld. Het zal myn taak zyn, u in dit opzicht to helpen, on ik bied Hare Majesteit de som van een millioen pond sterling aan, ten dienste van haar herstel op den troon van Busk. Een millioen pond! De vergadering v-ras met verbazing getroffen by het noemen van zulk een enorme som, en zelfs de trotsche prinses scheen niet dadeiyk aan het groot moedige aanbod te kunnen gelooven. Een millioen I zei ze, op zachten toon, kan u ons die som geven, monsieur? Ja; ze is ter uwer beschikking, wanneer u ze noodig heeft. Maar ge zult uzelven tot een bedelaar maken om onzentwil, meneer Dacre. Neen, Uwe Majesteit; ik zal nog genoeg voor myn behoeften overhouden, al heb ik die som uitgegeven. Een gefluister van tevredenheid ging dcor de kamer, en de prinses stond op en gp/ Wilfred een hand. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1