10769. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. DE TOOVERRING. Maandag 1 April. A°. 1895. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers 0.Q5. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Finantiëel© Kroniek. Een terugblik op het verloop der Amster- damsche Beurs gedurende de laatste weken bevestigt ©enigszins de waarheid van de be kende spreekwijze „het kan verkeeren", en dit wel voornamelijk met betrekking tot de Europeesche afdeeling, meer bijzonder nog voor de Russische fondsen. De positie, door de voor naamste Europeesche waarden in het laatste halljaar langzamerhand ingenomen, getuigde van eene merkwaardige vastheid. Voor een groot deel was de oorzaak hiervoor gelegen in de angstverwekkende opeenstapeling van moeilijkheö«a en crisissen onder de Ameri- kaansche spoorwegen, welke een omvang hebben aangenomen zooals weinig op eenig gebied aanschouwd. Naarmate de toestand in Amerika ongunstiger en donkerder werd, scheen de aandacht van het geldbeleggend publiek zich meer en meer tot Europeesche waarden te concentreeren, zoodat bi) geld belegging werd geoordeeld alsof er geen Amerika meer bestond. Het gevolg hiervan was dat voor Russische, Oosten rijk s c h e, Turksche waarden (en hoewel in mindere mate, dan toch nog in opmerke lijke wijze voor Italianen en Span jaarden) langzamerhand een buitengewoon hoog koerspeil werd verkregen, en hoewel hierin juist aanleiding werd gevonden om op eene reactie voorbereid te zijn, bleef deze geheel achterwege en werden do tegenwoordige koersen dank zij ook de zoo krachtig door gevoerde conversion als een goede norm beschouwd. Zeker is het, dat daarbij de kapi talen der hier te lande ter aflossing gekomen Russische spoorweg-obligatién, waarvan het bedrag op ongeveer 25 millioen wordt geschat, bijna geheel in Europeesche waarden z(jn belegd geworden en slechts een onbeduidend deel op de Amerikaan8che markt terecht is gekomen. Doch daar breekt plotseling de donkere Amerikaansche lucht en worden hier endaar lichtstralen waargenomen. Nieuw-York zendt v.iste koersen, er komen berichten, die wel op eene kleine verbetering van den toestand duiden, en.eensklaps is de verlaten Amen kaansche spoorweghoek het tooneel van leven digheid en handel, heeft de speculatie hare aandacht op de spoorwegmarkt gevestigd en daardoor de belangstelling van de Europeesche mark!? afgeleid, zoodat de stemming daarvoor in de laatste dagen merkbaar flauwer was. Hoewel men niet mag en kan aannemen, dat de spoorwegtoestanden in Amerika nu reeds verbetering van eenige beteekenis onder vinden, is toch opnieuw gebleken hoe, trots de hevige slagen en de zoo gevoelige lessen, de speculatie steeds gereed is en geen ge legenheid laat ontglippen, om, zoodra slechts de geringste kans zich voordoet, op hetzelfde terrein, waarvan zij reeds zoo dikwijls met schade is verdreven, opnieuw op te treden en haar geluk te beproeven. Dergelijke verras singen heeft de Beurs nu eenmaal altijd ge geven en zal zü dit ook blijven doen, maar eigenaardig is de indruk ter Beurze, om zoo plotseling de hoofdaandacht naar een ander gedeelte van den effectenhoek verplaatst te zien. Hollandsche fondsen waren aanvan kelijk gedrukt, doch kwamen naderhand in zeer vaste stemming. Het bericht, in do dag bladen gepubliceerd, betreffende de aanstaande conversie der Hollandsche Schuld, kwam zeker voor niemand onverwacht. Zooals wel was te voorzien, wil men nu reeds verschillende by zonderheden weten mede te deelen omtrent den aard en de uitvoering der conversie, doch is het zeker het raadzaamst aan dergelijke berichten nog niet de minste waaide te hechten. De Indische afdeeling toonde iets meer levendigheid dan in langen tyd het geval was, hetgeen niet te verwonderen is nu de tijd nadert, waarop beslissingen omtrent de dividend-uitkeeringen genomen worden. Daar aan is ook toe te schrijven de verbetering der aandeelen Nederl.-Ind. Handels bank, waarvan de balanscyfers, in aanmer king nemende de geringe verwachtingen, niet ongunstig zouden zijn uitgevallen en zelfs de kans op eene geringe dividend'uitkeering zou den openen. Koloniale Bank aandeelen waren onder den invloed van geruchten om trent gedwongen verkoop van een paar sui kerfabrieken, welke aan deze instelling een schadepost zou hebben bezorgd, Ouk voor Tabakaandeelen was de stemming iets meer belangstellend, mot hat oog op de spoe dig ter markt komende nieuwe partijen tabak. Hoewel de prijzen der onderscheidene aan deelen eer iets gedrukt waren, schynt dit toch nog niet in verband te mogen worden ge bracht met de qualiteit van den nieuwen oogst. Hollandsche Spoor we g-aandeelen trokken door een belangrijke rijzing zeer de aandacht. Onder de verschillende geruchten, daaromtrent uitgestrooid, vernam men ook dat de uitkeering van een dividend van 4 pet. kon worden verwacht. Of dit de ware reden is der rijzing en of de uitkeering van een dergelijk divivend een koers van 111 pet. wettigt, kan nu nog moeilijk worden be oordeeld. De Europeesche markt verkeerde over het algemeen voortdurend in flauwe stemming, waaraan zelfs de Russische fondsen zich niet konden onttrekken. Het eenige wat daar voor kan worden aangevoerd is de mindere belangstelling, en ook de minder vaste houding der buitenlandsche Beurzen. Vooral was Parijs slecht gemutst, en daardoor reeds ontbrak aan de Russische markt een grooten steun. Doch ook de andere fondsen, wolke te Parijs een hoofdmarkt hebben, zooals Portugeezen en Italianen, ondervonden daarvan den invloed en waren hier flauwer. De ontstemming te Parijs was echter in de eerste plaats te danken aan het zeer ongunstig verloop der Spaansche fondsen. Daargelaten de minder gewenschte politieke verwikkelingen in eigen boezem, heeft Spanje het op dit oogenblik met Cuba zwaar te verantwoorden. De daar voor uit te rusten expeditiön, die achteraf blijken veel grooter te moeten z(jn dan aan vankelijk werd gemeend, eischen buitengewoon zware offers van de.se ukist, ofters, welke zy onmogelllk kan dragen. En nu is het zeker niet te verwonderen, dat aan den reeds lang be- staanden twijfel, of de toestand der Spaansche financiën werkelijk nog houdbaar is, door de nu ter kwader ure opgelegd wordende nieuwe verplichtingen, een gevoelige stoot wordt toe gebracht en men thans ernstiger dan vroeger de zaken gaat inzien. Omtrent Turksche waarden valt even eens van een minder gunstig verloop molding te maken. Het schynt, dat de vermindering der ontvangsten over de laatste maand ge noeg invloed heeft uitgeoefend om een zwakkeren stand in het leven te roepen. Wat echter zeer ongunstig beoordeeld wordt, is de lange duur, of beter gezegd do opzettelijke vertraging, welke het teekenen van de regeling der L ot e n ondervindt. Stoomvaartaandeelen, voornamelijk die der Paketvaart en Nederl.- Amerikaansche, waren vry goed ge zocht, de eersten in verwachting van een uitstekend dividend, de laatsten in vooruit zicht van een nuttiger emplooi van sommige barer booten. Onder de Russische spoor wegwaarden trok het koersverloop der aandeelen Fastowo de aandacht. Na eene niet onbelangrijke prijsvermindering, werden de koersen van vroeger nagenoeg weer be reikt. Deze dobbeiingen zijn grootendoels ge bazeerd op verwachtingen en berekeningen, gemaakt met het oog op eene eventueels naasting door den Staat en de dan voor de aandeelen uit te keeren somderhalve zeer onzeker. De Amerikaansche Spoorweg- markt zal aan zeer velen een meer opge ruimde stemming hebben bezorgd. Do Nieuw- York scbe Beurs toonde voor deze waarden in den laatsten tyd eene zeer opmerkelijke verandering en opgewektheid, welke zoowel te Londen als te Amsterdam onmiddeliyk weer klank vond. Een gunstig toeken to Nieuw-York was ook, dat uit den omzet bleek dat niet uitsluitend de speculatie aldaar, doch ook het publiek een groot aandeel had in de algemeene beweging. Wat overigens bepaald als aan leiding zou kunnen gelden voor den ommekeer in de spoorwegwaarden, kan moeilyk worden aangegeven. Wellicht heeft langzamerhand het bewustzijn, dat toch eindeiyk een betere tyd voor Amerika moet aanbreken en de verbetering van sommige spoorwegontvang sten hiervoor als eerste toeken kan worden beschouwd, hiertoe een krachtigen stoot gegeven, voornamelijk in verband met de gepubliceerde ontvangststaten, doch het is kwaiyk aan te nemen dat hierin alleen aan leiding tot zulk eene gewijzigde houding kan liggen. Veel handel had plaats in Atchison, waarvan veel A Bonds werden gekocht in ruil voor aandeelen. Canadians waren na gunstiger markt aanmerkelijk flauwer, ten gevolge der zeer ongunstige ontvangstcyfers over de derde week van Maart. De spoorweg- ontvangsten blijven verdeeld. Zoo hebben de Wabash, doch vooral de M i s s o u r i K.-T.« aanzienlijke vermeerdering aan te wyzen, daarentegen de Chic. Milwaukee en anderen sterken teruggang ondervonden. Wat de Missouri's aangaat, deze worden voort durend in groote bedragen door het buitenland opgenomen. Wel is de vermeerdering der netto-ontvangsten niet in gelijke mate als die der bruto's, doch zy is belangrijk genoeg om een hoogst bevredigend* resultaat op te leveren. Van de Atchison wordt spo3dig een definitief reorganisatie-voorstel tegemoet gezien. Van Engelsche zyde wordt echter tegen het nieuwe plan geopposeerd, wegens de bevoorae6ling der 6-pcts. gar. Notes, iets wat trouwens wel te verwachten was. De bevoordeeling namelijk. Ryjnlandschc Bank. Leiden, 3d Maart. De bezoekers van het concert van„Sempre Crescendo" op a. s. Dinsdag worden er attent op gemaakt dat volgens advertentie het con cert te kwartier over zevenen precies zal aan vangen, on niet, zooals op de kaarten vermeld staat, te halfacht. De generale repetitie, waarop ook de solo stukken worden uitgevoerd, is ditmaal, om de baten der Vereeniging voor kleine kinderen te vergrooten, toegankelijk gesteld. (Zie de advertentie in dit nummer). Men verzoekt ons mede te deelen dat de eerstvolgende vergaiering van de afdeeling Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal worden ge houden Donderdag 11 April a. s. De heer W. Kromhout Czarchitect te Amsterdam, zal in die vergadering de spreekbeurt vervullen. De uitslag der aanbesteding, gehouden in 't „Hotel Rijnland" door den architect den beer D. Veilbrief, voor het afbreken van het perceel Mare 50, hoek Clarensteeg, en het ter plaatse bouwen van een winkelhuis met boven woning, is als volgt: Ingeschreven was door de volgende heeren, in massa: J Yan Riet 4690, J. Van den Berg 4550, W. Yan der Hoogt 4500, P. J. Hartevelt 4249 en J. Botermans /"4150. In vakken: J. Van den Berg, timmerwerk, ƒ1600; C. W. Lindenhof, metselwerk, 797.20; P. J. Van Venetie, hardsteen werk, 160; Fr. A. Wernpe, stukadoorwerk, 289; J. Van der Kaay, cementwerk, 62; W. Hoogen- straaten, lood- en zinkwerk, 135; L. Van Es, gasaanleg, 30; W. Collet, yzerwork, 55; J. H. Van cier Drift, glas- en verfvverk, 319 en H. J. Geenjaar, behang werk, ƒ65, te zamen 3512.20. De gunning wordt vier dagen aangehouden. Gedurende de 1ste helft der maand Maart zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: H. Bizot, Aarlanderveenmej. H. Nanning, mej. B. Ramb M. Janse, AmsterdamJ. v. Dam, A. Bavelaar, J. Smit, H. G. v. Raven- stein, 's-Gravenhage; mej. A. J. v. Leeuwen, Katwyk; Van Meeters, J. Ceres, Leidenmej. A. Do Jong, Loosduinen. Briefkaarten: J. v. Heusden, mevr. Prins, Amsterdam; J. Smit, Do Vries, Van Sluys, mej. J. Zevenhuizen, 's-GraveDhage; wed. Atalia, T. Keus, Rotterdam. Brief, verzonden naar het buitenlandFon- teyn, Leuven. Benoemd is tot onderwijzeres aan de O. L. school te Noordwykerhout (dorp) Mej. J. A. Goudkade, van Leiden. Do lysten der stemgerechtigde ingelanden van den Oudendykschen- en den Vetnder- polder, onder de gemeente Woubrugge, voor 1895, die thans gesloten zyn, bevatten de namen van respectievelijk 16 en 13 ingelanden, kunnende uitbrengen 345 en 176 stemmen. Voor dan Oudendijk bedraagt het laagste stemmental 2 en het hoogste 42, voor den Veender polder bedragen deze cijfers 1 en 30. Het opgemaakt tweetal ter beroeping van een predikant by de Ned.-Hervormde gemeente van Woubrugge bestaat uit: Ds. J. H. Gezelschap, predikant te Berkel en Rodenrijs, en ds. B. J. Van Heyningen, predikant te Huizen, hetwelk ter electie aan den am bachtsheer, den heer C. J. Van Eeghen, burge meester van Putten, is aangeboden. o- Volgens de situatielyst van de rustende schuttery der gemeente Sassenheim op 1 Maart jl. behooren tot den lsten, 2óen en 3don ban, 2 eerste luitenants, 1 sergeant-majoor, 2 sergeanten, 3 korporaals, 2 tamboers en 43 schutters. Door den Raad der gemeente Valken burg is benoemd tot waarnemend secretaris de heer W. A. Meyboom, candidaat notaris te Rynsburg. De heryk van maten en gewichten zal in de gemeente Wassenaar worden gehouden op Maandag 13 en Dinsdag 14 Mei 1895. Beroepen is tot predikant by de Ned.- Herv. gemeente te Oude- en Nieuwe-Wetering ds. W. Van Esveid, te Hattem. De gemeenteraad van Hillegom heeft besloten by het hoofd der school aldaar aan te dringen op de vervanging van het steil schrift door schuinschrift. Op Goeden Vry dag zal in de Ronde Luthersche kerk te Amsterdam het „Requiem" van Joh. Brahms worden uitgevoerd door de Zang vereeniging van de Maatschappy tot Bev. der Toonkunst, afdeeling Leiden, onder leiding van den heer Dan. De Lange. By de aan het departement van marine gehouden aanbesteding voor den bouw van oen pantserdekschip (type kruiser) is door de „Ned. Stoomboot-Maatschappij" te Rotterdam en door „De Schelde" te Vlissingen ingeschre ven voor eene som van 2,050,000. Voor dien prijs is aan ieder dier Maatschappijen do bouw van zoodanig schip opgedragen. Door de heeren J. Mieg, doctsgeboren te Rotterdam, en E. Hekma, cand.-arts, geboren te Warfum, is te Groningen met goed gevolg hot eerste gedeelte van het arts examen af gelegd. Dr. C. A. Lobry van Troostenburg de Bruyn, scheikundige der marine te Amsterdam, heeft voor de aanbieding der betrekking van directeur chemicus bij hetmynwezen te Pretoria bedankt. De betrekking zou thans zyn aan geboden aan dr. Simon Thomas. Vad Volgens de „N. R. C." is het dividend der Rotterdamsche Bank over 1894 bepaald op 61/* pet. (1893 7 pet.) 37) Toen Wilfred de zaak van dezen kant be schouwde, zag by duidelflk in, dat hij, door de royalisten van geld te voorzien om de campagne te beginnen, waarschijnlijk de oor zaak van een algemeenen oorlog zou zgn. Gedurende het gesprek met Paradiso had Wilfred zich laten meesleepen door de leven dige tafereelen, die de slnwe staatsman van de heerlijke restauratie had opgehangenmaar nu hp zich Diet langer onder den invloed van den weisprekenden markies bevond, zag hu alles in een helderder licht en vreesde hy een onaoordachten stap te doen, waardoor hy de oorzaak zou kunnon zyD, dat zich een stroom van bloed over Europa uitstortte. Dank zy den ring, bezat hy de macht van een vorst, om een oorlog te doen ontbranden, maar hy deinsde terug voor de verantwoor- delykheid. tn dit dilemma scheen het hem meer dan ojit raadzaam toe, met Qilda de zaak te overleggen en zich by haar oordeel neder te leggen. In den regel ia een vrouw een uit stekende raadgeefster. Wilfred had zelfs geen flauw vermoeden van het door Measurby be raamde verraad, en dacht dat zyn verlangen, om de priDses te helpen, alleen voortvloeide uit zyn dorst naar avonturen. Het ontging hem echter niet, dat de majoor zich als een groot zwetser aanstelde, door geen oogenblik zyn aandacht te wyden aan de gevolgen der onderneming. Ik zal aan Hilda allee vertellen, zei Wjlfred tot zicbzolven, on zy zal my raden wat te doen. Tot nog toe heb ik my tot niets verbonden, en als zy niet met do zaak instemt, trek ik my terug. Ala zy evenwel denkt, dat het gerechtvaardigd zon zgn, Julia De Lusignan op don troon te heretellen, zal ik het geld geven en myn best doen, dat er geen bloed vergoten wordt. Dit gepeins had hem zeer vermoeid; toen hy dan ook aan 't ontbyt verscheen, schrikte Hilda van zyn bleek gelaat. Beste Wilfred, zeide zy, terwyl zy hom een kus gaf, wat zie je er slecht uitl Dat komt van myn late uitblyven, ge loof ik, antwoordde Wilfred, die intusschen op een middel zon, om het gewichtige onder werp tor tafel te brengen. Ik ben niet sterk genoeg, om den geheelen nacht op te blyven. Hoe laat ben je thuisgekomen? Ik heb je dit vergeten te vragen I Tegen middernacht. Beste man, je moet niet zoolang uit- blyveD, zei Hilda vrieudelyk. - Denk toch aan je gezondheid. Waar zyt ge gisteravond geweest? By markies Paradiso. Waariyk! merkte Hilda op, met zekere verwondering, dat is vreemd. Ik heb Rich- borough vanmorgen ontmoet, en hy liet myn rytuig stilhouden, om met my over den mar kies, of liever over de prinses, te praten. Welnu, wat had by u over haar te ver tellen? Heel veel, antwoordde Hilda. Hy be mint Julir De Lusignan. Kom, onzin 1 Het is waar, zei Hilda heslist. Ik be merkte het terstond. Go weet, dat de vrouwen een scherpen blik heoben in zulke dingen. Toen ik het hem zei, kon by het niet ontkennen. En hoopt hy met die verbannen koningin te trouwen? Ik weet het waariyk niet; maar hy wil haar helpen haar troon to herwinnen, en dan, ja, wie weet wat er kan gebeuren 1 Vindt ge zulk een manier van handelen niet wat dwaas? vroeg Wilfred, die gaarne Hilda's opinie over de zaak zoo zydelinge wilde hooren. Zyn vrouw dacht eenige oogenblikken na. Ja en neen, zeide zy ten slotte; wat zyn liefde aaugaat, ik beschouw die als de liefde van de mot voor do ster. Julia De Lusignan is van koninklyke geboorte en een der meest trotsche vrouwen van Europa; het is dus niet waarschynlyk, dat zy met een gewoon edelman zal trouwen. Maar wat zyn verlangen, om haar op den troon van Buek te herstellen, betreft, moet ik zeggen, dat ik het een ridderlyk besluit vind. Wy, vrouwen, houden van het romantische, niet tegenstaande de mannen one in vele opzichten ergerlyk practisch vinden. Voor zoover zjjn aansluiting by de royalistische party betreft, vind ik, dat Richborough wys gehandeld heeft. Hoe zoo, wys? Tot nu toe heeft hy het leven van een vlinder geleid; als hy een doel vindt, dat zyn eerzucht waardig is, zal het zyn geest ontwikkelen. De meeste menschen be schouwen myn neef als een oppervlakkig man, maar ik ken hem beter. De omstan digheden hebben hem gevormd tot den man, die hy nu is, en zu zullen zyn toekomstig ik ook vormen. Thans beteekent hy niets; maar nu hy zich een verheven doel heeft gesteld, zult ge verwonderd staan over de verande ring, die zyn karakter zal ondergaan. Mis schien ben ik te veel met hem ingenomen, maar ge zult zien, dat ik gelyk heb. En toch zal hy er niets mee winnen. Ge bedoelt, dat de piinse3 hem nimmer haar hand zal schenken? Wel, ik ben daar niet zoo zeker van. Een vrouw doet heelwat uit dankbaarheid, en als zy haar een troon schenkt, mag zy hem haar hand wel schenken. Ik twyfel er aan; zy is te trotsch. Dus is Richborough een samenzweerder! Wat een nare naam voor een romantische zaakl zei Hilda, lachend. Toch is het de eenige ware, antwoordde Wilfred kalmpjes. Wel, Hilda, ik moet zeggen, dat ik je neef bewonder om hetgeen hy doet. Wat zou je er van zeggen, als wy hem hielpen om met de prinses te trouwen? Ik zie niet in hoe wy dat zouden kun nen doen. O, zeker; wy kunnen het gemakkelyk! Het is zeer eenvoudig. Zooals gy weet, gaan wy van 'tjaar naar onze villa in Busk. Zyt gy er zeker van, dat het niet te gevaariyk is? vroeg Hilda angstig. - Het land is in opgewonden toestand. Welnu, om do waarheid te zeggeD, ben ik dit vervelende leven te Londen moede, en zou oen weinig gevaar my een aangename afwisseling zyn. Zyt ge my ook moedo, Wilfred? vroeg Hilda verwytend. Hilda-lief, go weet zeer goed, dat ik dit nooit benmaar ge moet erkennen, dat onzo omgeving hier een weinig vervelend is. Ja, stemde Hilda openhartig toe. Ik erken, dat my al die bals en comedies en recepties en „at homes" erg vervelen. Laten wy dan naar Busk gaan en van onze villa het hoofdkwartier van de samen zwering maken I Wilfred, dat zou met vuur spelen zyn. We zouden er het hoofd mee kunnen verliezen. En gy hebt geen lust voor Marie Antoinette te fungeeren? Ik kan niet zeggen, dat ik my zoo held haftig gevoel. Maar de prinses schynt js erg te interesaeeren, Wilfred. Zyt ge voor haar naar den markies geweest? Geaeelteiyk, en ook voor myzelf. Ik ben dit oppervlakkig leven moede, Hilda, en wenech my een ruimer werkkring te scheppen. Daarom heb ik den markies voorgesteld, van onze villa het hoofdkwartier zyner party te maken. Heeft hy uw voorstel aangenomen? Wat hemzelven aangaat wel, maar wy hebben er nog niet met de prinses over ge sproken. Wel, Hilda, wat zegt gy er van? Waarom vraagt go my myn meening, ala uw besluit al vaststaat? vroeg zy eenigezina geraakt. Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9