N°. 10769, Maandag 1 April. A°. 1395. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 Maart. FeLdlleton. DE TOOVERR1P4G. LEIDSCH BAG-BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-^0. Afzonderlyke Nommers -• 0.05. PHIJS DER ADVERTENTIES Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blod. Gisteravond had in de Stadszaal plaats de aangekondigde uitreiking van diploma's aan de leerlingen der scholen voor on en min vermogenden, zoo bijzondere als openbare, en wel aan diegenen onder hen, die verklaard hadden, geene dieren te zullen mishandelen of plagen. Hoewel de samenkomst pas te zeven uren zou beginnen en de deuren te halfzeven opengingen, verdrongen zich reeds te ruim zes uren honderden van kinderen voor 't gebouw, en toen de deuren ontsloten werden, kwamen ze met oorverdoovend geraas de zaal binnenstormen. Het duurde een heele poos, voordat ieder op zyne plaats (want de negen scholen zaten ieder afzonderlek), nog langer, eer allen be hoorlijk stil zaten. Maar toen de voorzitter, de heer Van Boekeren, zyne sterke stem verhief met kracht, bedaarde 't rumoer en weldra zaten die ruim vyfhonderd knapen en meisjes als muisjes zoo stil. De spreker wees toen in een korte, populaire rede op de be- teekenis van het diploma en op het gewicht van de uitreiking daarvan, als geschenk van de Leidsche afdeeling der Nederlanösche Ver- ©eniging tot bescherming van dieren, eene vereeniging, die eerbiedwaardig was, ook om lat H. M. de Koningin-Regentes als hare beschermvrouw was opgetreden. Hierop begon de uitdeeling der diploma's. De zes leden van 't bestuur namen daarbij ieder eene school voor hunne rekening, en, dank zy vooral de hulp der aanwezige onder wyzers, liep ook deze zaak vlug en in de beste orde af. De diploma's waren versierd met een rood satijnen lint, geschenk van den heer Van Weizen, een lint, waaraan het fraaie getuigschrift in de huiskamer kan worden opgohangen. Nu barstte er weer een luid gejuich uit, ©en gejubel, waarby de jongelui met de diploma's wuifden, en dat men, dunkt ons, ver op straat wel kon hooren, Bywyze van bydrage vertelde de heer Van Boekeren nog do historie van Androclus. Ten slotte wees spreker op het voorbeeld onzer jeugdige, zoo algemeen beminde Koningin. Haar ter eere verzocht hy nu nog het „Wien Neerlandsoh bloed" aan te heffen, aan welk verzoek met geestdrift werd voldaan. Het geheel maakte een allergunstigsten indruk. De minister van binn. zaken heeft: lo. met ingang van den dag, waarop hy zijne betrekking zal aanvaarden, tot en met 31 Aug. a. s., benoemd tot assistent voor de natuur kunde aan de Polytechnische School te Delft den heer J. M. G. Scheller, werktuigkundig ingenieur te Rotterdam; 2o. met ingang van 1 April a. s. benoemd tot tweeden observator aan de Sterrenwacht te Leiden, den heer J. H. Wilterdink, thans tydeiyk tweede observator. Door Ö6n Raad der gemeente Alfen is tot gemeentelijk werkman benoemd A. Van der Lede, te Oudshoorn. In de jongste vergadering van den ge meenteraad te Aarlanderveen is het kohier van den Hoofdeiyken omslag vastgesteld op 52.' 9 By de aanstaande periodieke aftreding van leden der Provinciale Staten zullen in het hoofdkiesdistrict Alfen aftreden do heeren J. J. Duinstee en S. Van Velzen. Omtrent de voornemens van den minister van financiën tot herziening van de wet op de personeel© belasting weet de „N. R. Crt." mede te deelen, dat deze zich in hoofdzaak uitstrekken zal tot het aannemen van vyf grondslagen, met geheele afschaffing van do belasting op lucht en licht, d. i. op deuren en vensters. Onderhoud en opvoeding van kinderen, kleinkinderen en pupillen, nog geen 21 jaar oud, zou aanspraak geven op eene remissie voor de grondslagen huurwaarde, haardsteden en meubilair. Niet voor de beide overige: dienstboden en paarden. Voor huur waarde zou als regel worden aangenomen het bedrag van den jaariykschen huurprys. Voor huurwaarde, haardsteden en meubilair zouden van belasting vry zyn kostscholen, fabrieken, werkplaatsen en winkels. De be lasting op het personeel zou zoo zuiver moge- lyk een verteringsbelasting moeten worden, d. i. eene belasting op bijzondere verteringen, gelyk de accynsheffing een zoodanige is. Het gebruiken van gebouwen zou als eerste grond slag, de huurwaarde de basis van do geheele belasting blyven. Eéne haardstede zou onbelast blyven; elk vertrek, dat dóns of meer in het belastingjaar verwarmd wordt, voor óéne haardstede gelden. Een vertrek, waar gelegenheid is tot stoken of waar een warmteleider is, zou beschouwd worden als verwarmd. Voor twee haardsteden zou f 1, voor iedere haardstede meer telkens 3, 4, 5, 6 etc. gulden meer verschuldigd zyn. Een gebouw, dat verschillende woningen bevat, zou in den regel in de volle belasting moeten vallen. Schatting der huurwaarde zou geheel vervallen en by niet verhuurde perceelen ge regeld worden door vergelijking met de huur waarde van gelijksoortige gebouwen, ook wat stand en ligging betreft. Wordt thans van de huurwaarde 6 pet. betaald, de Regeering zou dezen maat6taf tot 10 pet. willen opvoeren, in verband met het prijsgeven van do deuren en vensters. De waarde van elk meubilair zou moeten geschat worden; niet door een minu tieus onderzoek, maar bywyze van classificatie met ruime speling en eene progressie in aan slag voor de opklimmende klassen, op de wijze zooals thans by den bestaanden grond slag der dienstboden plaats heeft. Dio progressie zou by de haardsteden ge ringer zfin, althans wat de lagere klassen betreft, zoodat twee haardsteden minder zou den betalen dan thans het geval is. De pro gressie bjj de dienstboden zou iets sterker worden, doch inzonderheid voor een grootor aantal dan zeven. Het minst sterk zou zy behoeven te zyn by paarden, waar zy zic-h vóór het derde paard niet noemenswaard zou doen gevoelen. Het belastingjaar zou voortaan te gelyk met het burgerlyk kalenderjaar aan vangen en eindigen. Van eenige stellige raming van opbrengst indien deze denkbeelden des ministers ver wezenlijkt worden schijnt vooralsnog geen sprake te kunnen zfin. Niet onwaarschijrlyk wordt geacht, dat de voorgenomen herziening de opbrengst van het personeel van heden met anderhalf millioen gulden zal verminderen, en in dat tekort dan op andere wyze zal moeten voorzien worden. Tien opcenten meer dan thans reeds geheven worden zouden dit deficit kunnen dekken, aoc.h daarvoor zou ook eene anaere verdeeling van den personeelen last, verbetering var. de sedert jaren als gebrekkig erkende wet, en vrijstelling der winkellokalen verkregen worden. Van eenig oordeel over 's ministers voor nemen zal mon, merkt de „N. R. C." ten slotte opt wèl doen zich te onthouden, totdat zyne wetsvoorstellen by de Tweede Kamer zijn ingediend. Eerst na volledige kennisneming dier voorstellen zal eene volledige beoordee ling van hun verdiensten mogelyk zyn. H. M. de Koningin Regentes, vergezeld van eene hofdame, bracht gisteren een be zoek aan de Diaconessen inrichting „Bronovo" aan de laan van Meerdervoort te 's-Graven- hage. In den ouderdom van 68 jaar is te s-Gravenhage overleden de heer W. F. K. L. De Vogel, oud-resident op Java. Aan de directie van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij is door deelhebbers machtiging verleend tot den aanleg van een stoomtramlyn door den Hoekschenwaard. In de gistermiddag gehouden jaarver gadering der Rotterdamsche Tramwegmaat- schappy, te Rotterdam, werd verslag en reke ning, reeds vroeger in hoofdzaak medegedeeld, goedgekeurd en het dividend bepaald op 9'/^ pCt. De netto-winst der exploitatie bedraagt totaal ƒ217,882. De regeerendo vorst van Waldeck en Pyr- mondf, broeder van onze Koningin-Regentes, is gisteravond te 's Gravenhage aangekomen. Namens de Koningin-Regentes werd haar broeder aan het station ontvangen door gene raal jhr. Verspyck. Verder bevonden zich by aankomst van den vorst aan den trein de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Röell; de heer Von Reichenau, zaakgelastigde voor Duitschlandde majoor baron Bentinck, stal meester der Koningin, en de luitenant-kolonel Bierman, plaatseiyk commandant. Vergezeld van generaal Verspyck, begaf de vorst zich naar het Paleis, alwaar hy gedu rende zyn verbiyf logeert. Uit Indië is het bericht ontvangen dat de le luit. der inf. C. A. Piedboeuf in den ouderdom van 28 jaar te Padang is overleden. Gedurende de maand Febr. 1895 is by de Ryks postspaarbank ingelegd 1,787,296.39 en terugbetaald 1,290,679.55. Meer ingelegd dan terugbetaald 496,616.84. Aan het einde der maand Jan. 1895 was ten name van de verschillende inleggers inge schreven f 38,348,471.21 ,/a, zoolat het tegoed op ultimo Febr. bedroeg 38,845,088.05'/^ In den loop der maand zyn 6408 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 1837 geheel af betaald, zoodat aan het einde der maand nog 460,280 boekjes in omloop waren. Naar men verneemt, is aan de goedkeu ring van de Koningin Regentes onderworpen eene wyziging van het vastgestelde pro gramma voor het verbiyf van de Koninginnen te Maastricht. Volgens die wyziging zou het .concours hippique", dat op Dinsdag 21 Mei was bepaald, op 22 Mei worden gehouden en in verband daarmede het bezoek aan de buiten sociëteit „Slavante" en den St.-Pieters- berg, dat op Woensdag 22 Mei zou plaats hebben, éón dag vervroegd. De minister van marine heeft, ingevolge kon. besluit van 29 dezer, Hr. Ms. raderschip „Valk" met 17 April a. s. tydelijk in dienst gesteld en het bevel over dien bodem opge dragen aan den kapitein ter zee G. H. Van Steyn. Voorts worden met dien datum aan boord van genoemden bodem geplaatst: de luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. A. G. Van der Staal als 1ste officier, en die der 2de kl. jhr- F. M. L. Van Geen, W. Gaade, R. Peaux en jhr. W. C. Van Panhuys; de 1ste luit. der mariniers G. A. Linckersde officier van gez. lsto kl. dr. J. W. Blankende officier van adm. 1ste kl. M. C. De Jong en de officier- machinist 1ste kl. J. Buis. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 2 April niet plaats hebben. By koninklyk besluit is, met ingang van 1 April: lo. aan de leden van den Raad van State jhr. mr. I. F. Van Humalda van Eysinga en mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als leden van de afdeeling van dien Raad voor de geschillen van bestuur; 2o. benoemd tot leden der afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur mr. T. M. C. Asser en mr. U. H. Huber, leden van dien Raad. Met ingang van 1 April 1895, aan mr. F. S. Van Nierop, te Amsterdam, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van lid en voor zitter van den raad van toezicht op de Ryks- postspaarbank, met dankbetuiging voor de door bem in gemelde hoedanigheid aan den lande bewezen diensten. Vergund aan den heer G. H. Keun, 1ste tolk by Hr. Ms. gezantschap te Konstantinopel, het aannemen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van den Leeuw en de Zon. Eervol ontslagen D. Van Wageninge, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli a. s. als notaris te Alblasserdam. Den eersten luit. der inf. E. A. Pragerby ver nieuwing een tydeiyk pensioen van/"300 'sjaars toegelegd voor den tyd van vyf jaren.* Gemeenteraad van Bodegravc. Voorzitter: de heer H. Le Coültre, burge meester. Alle leden zyn tegenwoordig. De notulen der beide vorige vergaderingen worden na voorlezing onveranderd goedge keurd. Ingekomen zyn: lo. Eene missive van Ged. Staten, waarby wordt medegedeeld dat als vergoeding in de kosten van het Lager Onderwys over 1895 zal worden uitgekeerd een bodrag van f 1957 50. 2o. Proces-verbaal van opname der kas van den gemeente ontvanger. 3o. Een schryven van de veroenigiDg voor behoeftige kraamvrouwen naar aanleiding van de ingezonden kiezerslyst voor 1895, houdende bericht dat G. Stolwyk in het jaar 1894 onderstand heeft genoten. Voor notificatie aangenomen. Tot leden der schuttery-commissie worden benoemd de heeren D. Meurs en F. Boer, die de benoeming aannemen. Tot leden van het stembureau worden be noemd by eerste stemming de heer D. Meurs, met 7 stemmen, en na enkele herstemmingen de heer W. Van der Giesen, met 6 stemmen. Beide heeren nemen de benoeming aan. Tot hunne plaatsvervangers worden aangewezen de overige Raadsleden. Aan de orde is de voorziening in de ge neeskundige armenpraktyk en wel naar aan leiding van een schryven van den heer P. W. Schipper, waarby deze bericht dat hy zyne be noeming tot gemeente-geneesheer niet aan neemt. B. en W8. stellen voor den heer C. Dekker te verzoeken deze betrekking te blyven ver vullen, totdat hierin zal zyn voorzien, en verder met eene benoeming nog eenigen tyd to wachten. De heer De Kruyf vraagt of de heer Free- ricks niet genegen zou zyn de betrekking te vervullen. De Voorzitter antwoordt dat de heerFreericks binnenkort deze gemeente gaat verlaten. Het voorstel van B. en Ws. wordt ticnis» aangenomen. In behandeling komt het kohier van den hoofdelyken omslag, dienst 1895, welk kohier na enkele wyzigingen wordt vastgesteld tot een bedrag van 3254.995. Evenzoo wordt het kohier van de honden belasting vastgesteld op f 253. Bij de gebruikeiyke rondvraag zegt de heer Van Dam dat de gemeentepomp op het Markt plein sedert geruimen tyd defect is. De heer Brunt zegt dat door hem, als waarnemend burgemeester, last is gegeven de pomp te herstellen en dit waarschfiniyk reeds zal zyn geschied. De heer Meurs heeft klachten gehoord over het buitengewoon brutaal optreden van een bedelaar, en verzoekt den burgemeester zoo streng mogelyk te willen toezien. De Voor zitter antwoordt dat, hoewel deze zaak niet in den Raad, maar by den burgemeester, aio hoofd der politie, thuisbehoort, hy wel wil verzekeren in deze nauwkeurig te zullen doen toezien. De heer Boer wenscht verbetering te brengen in den toestand van de oplosplaats aan den Ryn. De Voorzitter zal den toestand doen onder zoeken en de noodige stappen tot verbete ring doen. De heer Okkerse zegt dat de waterstoep in de Gemeentesteeg, naast Schoo, dient to worden hersteld. Ook hierin zal de Voorzitter do8n voorzien. Daarna wordt de vergadering gesloten. 38) Myn besluit staat nog niet vast. Ik kan my nog terugtrekken, als ik dat wensch. Ik Iaat het aan u over. Het is een gevaarlyke onderneming. Dat wil ik niet ontkennen! Als wy ons by de party van prinses Julia hebben aan gesloten, moeten wy tot eiken prys volhouden. Ikzelf, Richborough en majoor Measurby zullen haar onze diensten aanbieden. Maar als ge iets tegen myn toetreding mocht hebben, zal ik my terugtrekken. Het is een ernstige zaak, ©n een Europeesche oorlog kan er het gevolg van zyn. Hilda dacht eenigen tyd in stilte na, terwyi zy met haar voet op den grond tikte. Ik weet byna niet, wat te zeggen, zeide zij ten slotte. Ik zie duideiyk in, dat wy van groot nut kunnen zyn, omdat wy die villa bezitten. Niemand zal ons verdenken, en wy zouden dus zonder letsel onze plannen kunnen smeden. Ronduit gezegd, "Wilfred, ben ik het leven hier ook moede; als ge dus lust bebt u by hen aan te sluiten, zou ik niet weten, waarom ik myn toestemming zou weigeren. Dan zullen wy naar Busk gaan en Rich borough meenemen 1 Goed; maar ik zou hem eerst wel eens wenschen te spreken. Ik wacht hem tegen twee uren. Dan moet hy spoedig komen, zei Wilfred, op zyn horloge kykend. Hilda begaf zich naar het venster, van waar zy het gezicht over de straat had, en Wilfred bleef aan tafel zitten, terwyl hy nadacht over do beste wyze, om zyn vrouw in kennis te stellen van zyn voornemen om het geld, dat hy aan Paradiso beloofd had, aan de priuses te geven. Zy gaf hem echter zelf de gelegenheid. Wilfred, zeide zy, terwyl zy zich naar hem toe wendde, uit hetgeen myn neef gisteravond zei, maak ik op, dat het voor naamste, waaraan het de prinses en haren volgelingen ontbreekt, geld is. Dat weet ik, en ik wil haar er aan helpen. Kunt ge dat wel doen? O, zeker. Ge moet niet denken, dat wy niet meer dan dertig duizend per jaar hebben, Hilda. Myn oom was millionnair, zooals ge weet; en aangezien Janshah alles wat myn vermogen aangaat, weet, heb ik er met hem over gesproken, om te weten hoe ik sta, ingeval ik my by de party aansluit. Hy ver zekerde my, dat ik gerust een millioen er aan kan wagen. Een millioen pond sterling! riep Hilda verbaasd uit. Jawel; wat meer of wat minder. Hilda keek hem onafgebroken aan. Ik wist niet, dat ge zooveel geld hadt, zei zy eindelyk, Wilfred, ge vertelt mij niet alles! Nu vergist ge u toch, Hilda-liefI Ik dacht, dat ge niet meer dan die dertig duizend per jaar hadt. Jawel; maar herinner je eens, dat ik gezegd heb, dat er nog wat los geld was. Zeker. Maar ik dacht, dat dit hoogstens eenige duizenden was. Een millioen! Het is verbazend l Welnu, Hilda, zei hy, terwyl by trachtte, hot te doen voorkomen of het gesprek hem niet veel interesseerde, ik kan niet meer doen dan je op dit punt tevreden te stellen. Vraag het maar aan Janshah, als ge precies wilt weten, hoeveel myn vermogen bedraagt. Kom, ik geloof het wel, zei Hilda eenigs- zins koel. Ge weet, dat ik die Indische menschen niet mag ïyden, en er niet van houd, met Janshah te spreken. Maar ik moet zeggen, dat ik het aangenamer zou vinden, wat meer in je vertrouwen te zfin. Lieve Hilda! gy zyt volkomen in myn vertrouwen. Dat weet ik niet zeker, antwoordde zy, twyfelend. Maar wy kunnen daar een volgen den keer over spreken, want ik zie myn neef aankomen. Hilda, fluisterde Wilfred, die terstond naar haar toe was gekomen, ik zal u alles in Busk vertellen. Dus is er iets? vroeg zy snel. Och, een kleinigheid, antwoordde hy, de schouders ophalend. Ik zou je het nu wel willen zeggen, maar De hertog van Richborough! riep een bediende op dit oogenblik; en onmiddellyk daarop trad Richborough binnen. Wilfred was biy over die interruptie, want zy redde hem uit de verlegenheid. Terwyl hy Richborough de hand schudde, nam hy zich echter voor, haar alles to vertellen, wanneer zy eenmaal in Busk waren. Ik ten maar hier gekomen, in plaats van in uw salon, zei Richborough, terwyl hy Hilda groette. Wilfred, geef my iets te eten. Hebt ge nog niet gegeten? vroeg Hilda verwonderd. Neen; ik was aan't praten met Paradiso, en de tyd is zóó snel omgevlogen, dat ik het vergeten heb. Paradiso vroeg my, by hom te blyven, maar ik dacht, dat ik hier wel iets zou vinden. Wacht even; ik zal nog wat laten bren gen, zei Wilfred. Neen, dank je! Ik heb zoo'n honger, dat ik alles zou lusten. De hertog zette zich aan tafel en viel aan, terwyl hy bleef praten. Ik wilde je even spreken, Wilfred. Heeft Hilda je niet verteld, dat ik een samen zweerder ben? Jawel. Zy heeft my verteld, dat ge een koningin op den troon wilt herstellen. Wees nu niet sarcastisch, zei Richborough opgeruimd. Ik ga my met wat politiek ophouden, omdat al het andere my verveelt. Is dat de eenige reden? vroeg Hilda ondeugend. Welzeker, ten minste tot op dit oogenblik, antwoordde de hertog, terwyl hy kleurde. Verklap myn geheim niet, Hilda, of ik zal je nimmer vergeven 1 Wat is dat voor een geheim? vroeg Wilfred, alsof hy er niets van wist. O, niets, niets! Ik zal het je by gelegen heid wel vertellen, zei Richborough met een onverschillig gebaar. Ik zou nu alleen wil len weten, waarom gy en Measurby den markies gisteravond een bezoek hebt gebracht. Hoe weet ge, dat we bij hem geweest zyn? Heeft Paradiso Neen, zeker niet. Hy is te slim om zoo iets te verklappen, maar ik zag je zyn huis verlaten. Wat deedt ge daar in den omtrek' zoo laat in den avond? Go weet dat ik een samenzweerder ben, zei Richborough kalmpjes. - Daarom houd ik er vreemde gewoonten op na. Als ge naar iemands omdolen oordeelt, moeten Measurby en ik ook samenzweer ders zyn. Dat is gekheid 1 Neen. Ik ben een bondgenoot! De hertog legde zfin mes en vork neer, om zyn vriend eens goed op te nemen. Ge wilt immers niet zeggen, dat ge u aansluit by de party van Paradiso? Waarom niet? Omdat nu ja er is groot gevaar aan verbonden; en ter wille van je vrouw Zyn vrouw wil ook een samerizweerster worden, zei Hilda, terwyl zy Wilfreds hand groep. Onzin, Hilda, onzin 1 Volstrekt niet, antwoordde Hilda, geraakt over zyn twyfeling. - Wy praatten juist over de zaak, toen ge hier kwaamt. Dus je wilt my waariyk vertellen, dat ge beiden deel wilt nemen aan een gevaarlyke conspiratie? Jawel, dat is de bedoeling I Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5