N°. 10768. Zaterdag 30 Maart. A0. 1895. (§eze <iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F" euilleton. DE TOOVERRSfëC. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post 1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Tan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootora lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 29 Maart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl.-Oost Indië (met uitzondering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Oengaran", van Rotterdam -vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlijk heden avond om 10.40 bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het bestuur van de studenten-roeiver- eeniging „Njord" is voornemens in de maske radeweek eene matinee musicale te geven. Op eene reclame van den heer E., te Hoofddorp, over het wegzenden van zyn zoontje van de school No. 4, omdat hij weigerde steil schrift te schrijven, heeft het Dagelijksch Bestuur aan het hoofd der school een schrijven gericht, waarin het meldt dat er niets tegen is, dat don leerlingen onderwys worde gegeven in het schrijven van steilschrift, mits het onderwijs in het schrijven van gewoon schrift niet zij uitgesloten voor hen, die dat verlangen. Men was van meening, dat daarover geen verschil kon bestaan. Zy toch, die alleen het steilschrift leeren, zullen later zoo goed als verstoken zijn van de mogelijkheid om op eenig kantoor werk zaam te komen en dus daarmede hun brood niet kunnen verdienen. Het aanleeren van gewoon schrift kan dus niet worden gemist. B. en W8. verzoeken het hoofd der school in dien zin te bandelen. Gistermiddag vertrok van Den Haag via Parijs naar Madrid, de Spaansche gezant by ons Hof, de heer De Baguer. Markies De Guirior, die tydeiyk met het beheer der legatie is belast, deed den gezant aan het Holl. Spoorstation uitgeleide. Naar men verneemt, is de heer C. V. Gerritsen lijdende aan influenza en kan hy dientengevolge in de eerste dagen de zitting der Tweede Kamer niet by wonen. Do gemeenteraad van Brielle heeft het kohier van den hoofdelyken omslag vastge steld op ƒ9991. Voor het herstel van den toren werd tot architect benoemd de heer Cuypers, van Amsterdam, en werd tevens eene commissie van toezicht voor dat werk benoemd, bestaande uit de heeren Roozeboom, Joh. Been, A. Hermans en M. L. Veenenbos. Van Rykswege zal hieraan een vyfde lid wor den toegevoegd. Een voorstel van den heer Treffers, om een minimum loon en een rnaximum-werktyd vast te stellen, werd tot de volgende ver gadering aangehouden. De Koningin-Regentes bracht gister middag, vergezeld van een hofdame en van een ordonnance-officier, een bezoek aan het schilderyen-museum Steengracht, aan den Lan gen Vyverborg te 's-Gravenhage. Ruim een half uur vertoefde H. M., rond geleid door den concierge, in de verschillende schilderyen zalen. Binnenkort zal door de Regeering by de Staten-Generaal een wetsontwerp worden in gediend tot goedkeuring eener door de kolonie Suriname, onder garantie van den Nederland- schen Staat, te sluiten 3-pcts.-geldleening, ten bedrage van f 1,500,000, tot bevordering der immigratie van arbeiders in gemelde kolonie. De leening, groot f 500,000, rentende 2'/j pet., der Maatschappy voor Gemeente- crediet, gevestigd te Amsterdam, is ongeveer twintigmaal volteekend. De inschry vers zullen dientengevolge slechts 5 pet. van het door hen ingeschreven bedrag ontvangen. De 1ste luitenant J. L. L. M. "Wittich, die op Lombok een schot in zyn rechter pols en een door zyn dybeen kreeg, is onder behandeling van dr. Ter Cock, te Amster dam, en gaat onder diens behandeling goed vooruit. Of hy het gebruik van de rechterhand geheel zal terugkrygen, zoodat hy weder zal kunnen in dienst treden, is nog niet met zekerheid te zeggen. Op 75-jarigen leeftyd is te Tiel overleden de heer J. J. Hasselman, van 1867 tot 1868 minister van koloniën. Aan de „Haagsche Crt." wordt gemeld, dat het voornemen bestaat, by genoegzame deelneming een verzoekschrift aan de Regeering te zenden, tot het verkrygen van pensioen voor weduwen en weezen van gepensionneerde en gegageerde onderofficieren en minderen der land- en zeemacht, zoowel van bet leger hier te lande, als van dat in de koloniën. Alle gepensionneerde en gegageerde onder officieren en minderen, die bereid zyn, een zeker procent van hun gagement of pensioen in 's lands kas te storten, voor het vormen van een fonds, waaruit die pensioenen kunnen worden betaald, worden nu uitgenoodigd, daarvan blyk te geven door hunne handtee- kening, waartoe gelegenheid bestaat by den heer W. Van Steenderen, gegageerd adjudant onderofficier-kwartiermeester, Lange Poten 19, te 's Gravenhage. -Woensdag-avond heeft Willem Van Zuylen (als Leveau) de hulde mogen ontvangen van het „Harmonie"-publiek te Leeuwarden. By zfin optreden luide toegejuicht, ontving hy een lauwerkrans. Het eigenlyke huldebetoon kwam als gewooniyk na het derde bedryf. De jubilaris werd op het tooneel gecomplimen teerd door de heeren commissarissen van de „Harmonie"; de heer R. Bloembergen sprak hem toe, gewaagde van Van Zuylens autobio- graphie, legde nadruk op de geestkracht, door den jubilaris in zfine loopbaan aan den dag gelegd, en bood hem als herinnering een, nu eens opzetteiyk practisch, geschenk aan, namelyk een reis valies met alle benoodigd- heden. In zyn woord van dank zei Van Zuylen, 35 jaar geleden voor het eerst te Leeuwarden te zyn opgetreden; hy had toen een kamer gehuurd, en aan het moedertje op haar be scheiden vraag: „Mienèr, woar is doe kof fertien?".geantwoord: „Moekelief, alles wat ik bezit, draag ik onder m'n arm". Nu kunt u wel begrijpen, meneer Bloembergen, hoeveel genoegen 't me doet zóó'n geschenk van 't Leeuwardensch publiek te krygen Maar toch zou 't me nog veel liever zyn, als ik dat ouwe moedertje hier zag en haar kon zeggen: „nou, moeke, hoefje niet meer bang te zyn voor je logeergast, want nu heeft hy een echt Friesch valies." Het was een eigenaardige avond. Alle ran gen waren vol. Mevrouw Beersmans werd warm toegejuicht en ontving toen zy optrad een fraaie mand met bloemen. Voor do akte nuttige handwerken zyn geslaagd de dames J. P. D9 Carpentier Wil- dervanck, H. C. J. Koopman en J. C. Koopman, uit Dordrecht; en J. P. Janzee, uit Heinenoord. Het schriftelyk gedeelte van het toe latingsexamen voor adelborst 3de kl. by de marine, met bestemming om tot 2den luit. by het corps mariniers te worden opgeleid, zal op 17 en 18 Mei en het mondeling ge deelte op 10 Juni a. s. te 's Gravenhage worden afgenomen. Er zyn 4 plaatsen opengesteld. De tabaksmaatschïippy „Arendsburg" keert over 1894 een dividend van 110 pet., of f 2750 per aandeel uit, terwyl ter ver deeling onder de houders der actions de jouis- sance f 12000 wordt beschikbaar gesteld, zynde het maximum, dat tot dit doel volgens de statuten mag worden bestemd. De reserve wordt met 210,736 versterkt en stygt daardoor tot ƒ850,000. Ter vervanging van mr. M. Mees, die niet terstond herkiesbaar was, is de heer J. W. TubiDgh Suermondt tot commissaris gekozen. Ten einde de gemeentebegroting voor 1895 sluitend te krygen, heeft de gemeen teraad van Weststellingwerf op voorstel van B. en Ws. de subsidie aaq 't burgeriyk arm bestuur met ƒ3000, den post „onderwijzers- jaarwedden" wegens de voortdurende vacatures van onderwyzersbetrekkiügen met ƒ1000 en den post „onderhoud van wegen" met 3000 verminderd, terwyl de hoofdelyke omslag met ƒ4000 is verhoogd, eene geldleening zal worden aangegaan en de f 48,000 rykssub* sidie ter tegemoetkoming in de kosten van de huishouding der gemeente is verminderd tot ƒ31,600. By koninkiyk besluit van 23 dezer is aan de heeren jhr. G. G. De Villeneuve en B. De Vries, te 's-Gravenhage, vergunning verleend op een terrein, gelegen in de ge meente Hooglaad (Utrecht), een gesticht voor krankzinnigen op te richten bestemd voor de verpleging van 350 krankzinnigen, mannen on vrouwen. Het gesticht zal toegankolyk zyn voor patiënten van de verschillende gezindten. De aartsbisschip van Utrecht, monseigneur Snickers, is in' do laatste dagen zoozeer verzwakt, dat hem de sacramenten der ster venden zyn toegediend. Ook de gemeenteraad van Venloo heeft een onbeperkt krediet verleend voor de ont vangst van de Koninginnen, die op Maandag 20 Mei van éón uur tot halfvyf de stad zullen bezoeken. Na een rytoer door de stad zullen HH. MM. een militair feest by wonen en audiëntie geven op het stadhuis. Op de markt zullen twee eerepoorten verryzen. De kapt.-intendant J. F. De Meester wordt overgeplaatst van Amsterdam naar Don Haag. Do minister van w., h. en n. brengt ter keünis van belanghebbenden, dat by zijn departement, na vergelykend onderzoek, één of meer klerken kunnen worden aangesteld op eene jaarwedde aanvankelyk van 400. Dit vergelykend onderzoek, waartoe uitsluitend worden toegelaten zy, wier aanvragen goed geschreven zyn, zal aanvangen op Dinsdag 16 April a. s. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig op gezegeld papier geschreven, moeten by het departement zyn ingeleverd uiterlyk op 6 April a. s. en vergezeld van de noodipe bewysstukken. De heer S. Biegel, officier van gezond heid, te Gorkum in garnizoen, heeft eervol ontslag aangevraagd. Te Gorkum is overleden de oud-luit.- kol. der cavalerie O. I. leger P. Van der Putt. De overledene was 72 jaren oud. De 1ste luit. Sommer, te Haarlem, zal benoemd worden tot adjudant van den gouver neur van Suriname. Aan het in de maanden Juli en Aug. te Kampen te houden examen voor toelating tot den hoofdcursus, waarvoor 41 plaatsen zyn opengesteld, zullen ongeveer 130 onder officieren deelnemen. Het stoomschip Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Maart Dover; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 28 Maait Bevezier. By koninkiyk besluit is ingetrokken het kon. besluit van 16 Jan. 11., waar'oy tot onder- wyzer aan de Rykskweekschool voor onder wyzers te Ny megen is benoemd W. A. Borgman, te Tiel; en als zoodanig benoemd J. A. Van der Wulp, thans te 's Gravenhage. Met ingang van 1 April a. s. H. J. Lammers benoemd tot bureelambtenaar van den Ryks waterstaat, onder toekenning van eervol ontslag als ambtenaar by den algeraeenen dienst van den Rykswaterstaat. Aan dr. .T. Spanjaard, boogleeraar-directeur der Indische instelling te Delft, vergunning verleend tot het aannemen vau het ordeteeken van commandeur der Koninklyke Militaire Orde van Onzen Heer Jezus Christus, hem door den Koning van Portugal geschonken. Gemeenteraad van .Leiden* Zitting van gister namiddag te 3 uren. Voorzitter de heer Juta, oudste wethouder, wegens ongesteldheid van den burgemeester, den heer Was. Tegenwoordig waren 24 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren De Vries en Fockema Andre®. Zonder kennisgeving de heer Pera. Op de tribune was een vry talryk publiek aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zyn: een verzoek van het bestuur der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen om niet 07er te gaan tot overneming van de bewaarschool aan de Garenmarkt door de gemeente. De rekening, dienst 1894, van het Gere formeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Een nader verzoek van Ch. E. J. Verliaaff, om ontheffing van de bepaling van art. 221 dor algemeene politieverordening voor een houten gebouwtje achter perceel Pieterskerk- gracht 6. Het verslag van de Plaatselyke School commissie omtrent den toestand van het lager onderwys in 1894. Een verzoek van W. J. Bink, om onthef fing van de bepaling van art. 221 der alge meene politieverordening van 6 November 1879 ten opzichte van den gevel van het perceel lste Groenesteeg no. 8. Nog werd medegedeeld: dat aan den eervol ontslagen lantaarn opsteker by de Stedelyke Gasfabriek J. Ver- straaten, wegens ten gevolge van de uitoefe ning zyner functie bekomen gebreken, waar door hy voor den gemeentedienst ongeschikt is geworden, een pensioen is toegekend van 242.66, zynde 2/3 van zyne jaarwedde ad ƒ364, met ingang van 1 April 1895; dat van de 40,000, opgenomen voor kas geld, een bedrag van f 10,010 is afgelost, zoodat nog ƒ30,000 opgenomen biyft; dat voor de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten op Dinsdag 14 Mei a. s. en eventueele herstemming op Dinsdag 28 Mei in het stembureau zitting zullen hebben Hoofdbureau: De burgemeester, voorzitter, en de leden dr. E. F. Van Dissel en J. J. Hasselbach in het Bureau Den Burg: dr. M. J. De Goejo, voorzitter, en de leden dr. T. Zaayer en dr. P. J. Kaiser; in het Bureau Mareschool: H. C. Juta, voor zitter, en de leden P. E. Zillesen on A. E. Van Kempen. Verder was door den Voorzitter medege deeld dat aan den heer W. Mathol de Jongh, eervol ontslagen controleur der Stadsbank van Leening, een pensioen is toegekend van ƒ972.12. Aan de orde kwamen de volgende punten: 1°. Benoeming van ood tweedon onderwijzer aan de eohool 3de klaBBO No. 4. (77) 2°. Idem van oone derde onderwyzeree in de band- werken aan de 8chool 3 te klasse No. 2. (72) 3°. Idem van een Controleur <ier Bank-van-Loc- niDg. (71) 4°. Idem van oen Hoofdopzichter der gemeente werken. (73) 5°. Verzoek van F. Gordon, om terugbetaling van echoolgcld, Lager onderwys. (75) C°. Idem van de Weduwe Mr. G. F. N. Gori, om vrijstelling van do betaling van schoolgeld, Gymnasium. (78) 7°. Idem als voren van de Weduwo Dr. G. O. Steynifl. (76) 8°. Idom ale voren van do Weduwe Scboorol, Eoogere Burgerschool voor Jongone. (79) 9°. Idem ale voren van do Weduwo Dr. B. RomeyD.(79) 10*. Vooretol omtrent de verplaatsing van do Pinketer- vaoantio van hot GymDaeium. (74) 11°. Idem tot hot verleonen van afschryving of terugbetaling van plaatselijke dirocte belasting, dienst 1*94. (82) Toon punt 1 aan de orde kwam, zeide de heer De Goeje, dat hy eerst wel eene zitting met gesloten deuren wenschte. Niemand iets daartegen hebbende, werd aldus besloten en de openbare vergadering reeds dadeiyk in een geheime veranderd. Na ruim een uur werden de deuren weer geopend. Zonder debat werd toen benoemd tot twee- 36) Nu, goed; het is een voldoend antwoord op uw tegenwerping, zei Wilfred ongeduldig. Maar zeg nu eens, majoor, wilt ge van avond met my mee gaan naar den markies? Wanneer ge wilt; maar ik vrees dat we hem niet thuis zullen treffen. O, zeker, antwoordde Dacre, die nu op zyn beurt zegevierde. Ik heb hem zoo juist een briefje gezonden met de mededeeling, dat wy hem van avond een bezoek zullen brengen. Daar hadt ge my wel eerst over kunnen raadplegen, morde de majoor, wien het geens zins beviel, dat Wilfred, dien hy als zyn slachtoffer beschouwde, de zaak in handen had genomen. Waarde majoor, ik had geen lust hem te verliezen 1 Gy waart niet tegenwoordig; ik schreef dus dat briefje op eigen verant woordelijkheid en ben toen terstond by u gekomen. Ge kunt me dus, hoop ik, niet beschuldigen, uw belangen te verwaarloozen. Het is goed, dat ge my juist thuis ge troffen hebt, zei Measurby ontwykend. Ik was van plan, naar de komedie te gaan. En wilt ge nu aog gaan? Neen, ik ga met u meel De comedie van het leven is amusanter dan die op de planken. Het is negen uren, merkte Wilfred op, terwyl by op zyn horloge keek. Ik schreef aan Paradiso, dat we tegen halftien zouden komen. Laten we dan gaanl Zy gingen de straat op en reden weldra in een huurrytuig naar het Portman-Square, waar de vorstin verblyf hield. Toen zy voor het huis stilhielden, gaven zy hunne kaartjes af en werden spoedig by den markies toegelaten. De sluwe staatsman ontving hen goed. Ik heb uw briefje ontvangen, meneer Dacre, zei hy beleefd, en verwachtte u en den majoor. Maar waarom ge my eigeulyk wenscht te spreken, na ons gesprek van van middag, is my bepaald onbegrypeiyk. Ik moet u myn verontschuldiging aan bieden voor den last, dien ik u veroorzaak, zei Wilfred ernstig; maar wanneer ik u myn reden heb meegedeeld, vertrouw ik, dat gy haar voldoende zult achten voor ons ongelegen bezoek. De markies, die niet zonder reden een sluw diplomaat genoemd werd, knikte met het hoofd, als eenig antwoord op deze inleiding, en wachtte op hetgeen zyne bezoekers hem zouden mededeelen. De zaak, waarover ik van middag sprak, is niet van belang ontbloot, vervolgde Wilfred, met een vragenden blik op Measurby; en niettegenstaande gy ons geïnviteerd hebt op de byeenkomst van morgenavond, wenschen wy zekere punten nauwkeurig te weten, vóór wy besluiten kunnen, uwe uitnoodiging aan te nemen. Ik moet u excuus vragen, meneer, zei Paradiso op ernstigen toon; maar ik moet eerst weten, welke zaak ge op 't oog hebt. Dat zal ik u uitleggen, viel Measurby nu in, hoewel ik geloof, dat go wel kunt raden wat ik te zeggen heb. Wy behoeven niet langer om do zaak heen te praten, mar kies! Dacre en ik wenschen de prinses onze diensten aan te bieden, met het doel, haar op den troon te herstellen. Gy behoeft niet zoo verwonderd te kyken, markies. Wy meenen het ernstig, anders zouden wy niet hier ge komen zyn. Helaas, zei de markies op somberen toon, uw aanbod is nutteloos. De prinses heeft reeds lang alle hoop laten varen om den troon van hare voorvaderen te herwinnen. En als het gerucht waarheid bevat, zei Wilfred botweg, hebben hier, in dit huis, toch byeenkomsten tot dat doel plaats. Als dat het geval was, zoudt ge dan denken, dat ik het tegenover vreemden zou erkennen? vroeg Paradiso, opstaande. De spionnen van de zoogenaamde republiek van Busk zyn te Londen; de regeering van Enge land heeft, tot haar eeuwige schande, het politiek bestaan van de verraders, die prinses Julia uit haar land verdreven, erkend. Ik zou waarlyk krankzinnig moeten zyn, iets uit te laten, uit vrees dat ge er gebruik van mocht maken in het belang onzer vyanden. Uw bezwaar, zei Wilfred kalm, is vol komen gerechtvaardigd; maar in dit geval is uw achterdocht misplaatst. In stede van u en uwe gebiedster te verraden, wenschen wy de prinses de behulpzame hand te bieden in het herwinnen van haar troon. En hoo kunt ge dat doen? vroeg Paradiso, met een sceptischen glimlach. Ik kan u een onuitputteiyken schat aan bieden. Onuitputteiyk? Jawel, millioenenl Paradiso keek hem doordringend aan en haalde nauw zichtbaar de schouders op. Waarde heer, ik vertrouw, dat ge my op dit uur niet zyt komen opzoeken om een grap met my te hebben! Ik meen het ernstig, zei Wilfred. En ik kan instaan voor de waarheid van meneer Dacres woorden. Paradiso begaf zich naar den haard en koek eenigen tyd, zonder bepaald doel, in den spiegel, terwyl hy over het antwoord, dat hy zou moeten geven, nadacht. Op dit bezoek was hy niet volkomen voorbereid geweest, en hy wist niet, wat hy moest antwoorden aan die twee onbekenden, die bem zoo on verwachts hun hulp aanboden. Aangezien hy omringd was door verraders, durfde hy niet ronduit spreken, hoewel hy zich gaarne wilde overtuigen van de eeriykheid hunner bedoe lingen. De Buskische royalisten waren geens zins sterk, en het ging niet aan, de hulp van iemand, die millioenen kon bydragen, te verliezen. Hy dacht een korten tyd over de zaak na en wendde zich daarop tot zyne be zoekers, met een onderzoekenden blik. Als gy de waarheid spreektaldus begon by, met merkbare aarzeling. Wilfred viel hem ongeduldig in de rede. Natuuriyk doen wy dat. Vindt go, markies, dat éón van ons beiden er als een verrader uitziet? Wy wenschen u te helpen, omdat wy naar avonturen verlangen, en wees er van overtuigd, dat èn myn geld èn de dien sten van den majoor van groote waarde voor uw zaak zullen zyn. Ik vertrouw u, zei Paradiso, hun beiden de hand reikend. - Jawel, ik vertrouw u, zonder schriftelijke bewyzen of eeden. Gy zyt mannen van eer, dat weet ik, en zult een ongelukkige vorstin, wier geluksster op 't punt is onder te gaan, niet verradon. De stem van den ouden dienaar van hot huis van Luaignan trilde van aandoening by het uitspreken van deze woorden. De markios herstelde zich echter spoedig en vervolgde: Uw vermoeden met betrekking tot de byeenkomsten, die in dit huis gehouden wor den, was juist. Het meerendeel der leden van onze party bevindt zich te Londen, en wy komen hier byeen om de middelen te beramen om de prinses op den troon te her stellen. De republiek is op 't oogenblik verre van bemind. De hoofden, die alleen aan zich- zelven denken, verdrukken het volk, en het leger is volkomen gedemoralizoerd. Met eenige stoute mannen hopen wy, als de tijd gekomen is, den koninklyken standaard op te heffen, en terwyl het land nog in verwarring is, de hoofdstad voor koningin Julia te vermeesteren. Dat is een prachtig ideel zei Wilfred, wiens oogen fonkelden. Wanneer denkt ge dit te doen? (Word* vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1