en jhr. mr. R. De Marrees van Swinderon, substituut griffier by de arr -rechtbanken te Tiel, Zwolle en Zutfen. Maandag-avond kwamen een groot aantal ingezetenen der gemeente Wassenaar in de openbare school aldaar te zamen, om het doel te hooren bespreken van een op te richten vereeniging ter „behartiging der dorpsbelan gen". Nadat de heer M. Peereboom het doel der nieuwe vereeniging had uiteengezet, meldden zich 32 personen aan, die lid wenschten te worden. Uit die personen word een zestal gekozen, dat een reglement zal ontwerpen. In een volgende vergadering zal dit aan de goedkeuring der leden onderworpen worden, en tevens zal dan het bestuur worden go- kozen. De „Staatscourant" van 20 Maart bevat eone opgaaf van onbestelbare en geweigerde pakketteD, die nog eene maand na deze aan kondiging by het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie ter beschikking biyven van de rechthebbenden, om na verloop van dien ter- m(1n, voor zooveel zy niet zijn opgevraagd, te worden verkocht. De namen en woonplaatsen der geadresseerden zynS. Oppenheimer, te Southampton, O. Kolb, te Königsberg (2 pak ketten), Merk &Co., te Rotterdam, E. Podio, te Parijs, L. Luursema, te Appingedam, Malm- berg, te Nijmegen, E. R. Hoekstra, te Balk, P. Mercier, te Parijs, S. H. Van Adelsbergen, te Groningen, HufTmann Co., te Haan, F. De Vries, te Eindhoven, DufFeler, te Eysden (2 pakketten), firma L. Friezer, te Rotterdam, C. Krol Jr., te Haarlem, J. Bieshaar, te Weosp, Unger, te Delft, P. Borema, te Bunde. Voorts zyn nog ter beschikking van de rechthebben den: een tangetje, 2 broches en een rozen krans, welke voorwerpen met de pakketpost verzondon zijn, doch waarvan tijdens hot ver voer adres en nummerstrook verloren zyn geraakt. De minister van binnenl. zaken brengt tor algemeene kennis, dat het examen om als leerling aan 's Rijks veeartsenijschool to Utrecht te worden toegelaten, ingevolge het reglement voor die school, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli a. s., en dat zij, die dat examen willen afleggen, zich schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Juni a. s., bij den directeur der school moeten aanmelden. Men zie verder do Staatscour. van 20 Maart. Ingevolge machtiging by kon. besluit van 19 dezer wordt door den minister van marine: lo. Hr. Ms. pantserschip „Buffel" met 10 April a. s. te Hellevoetsluis in dienst gestold als tydolfik logementschip voor oplei ding van matrozen lste klasse tot kwartier- moester, enz., en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee H. O. Feith, onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerde bevel over Hr. Ms. instructieschip „Nautilus". Voorts worden aan boord van genoemd pantserscliip geplaatst do luit. t/z. lsto kl. G. C. D. baron Van Harden- broek, als lste officier, de luits. t/z. 2de kl. P. G. J. graaf Van Hogendorp, L. Hamming on J. R. Van Osselen, de off. van gez. lste kl. G. O. Snyders, de off. van adm. 2do kl. J. M. Tromp en de lste luits. der mar. J. C. Schravor en C. P. Van Borsolen; het bevel over Hr. Ms. instructieschip „Nautilus" opge dragen aan den kapitein-luit. t/z. P. F. H. Voleko. Er is weer een wedstrijd in voordrach ten, monologen en fragmenten tegen 16 April uitgeschreven door de Utrechtsche Tooneel- verooniging Apollo". De commissie van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem deelt mede, dat heden op genoemd museum eene tentoonstel ling wordt geopend van kunstindustriöele ontwerpen, schotsen en teekeningon, alsook keramieko producten, vervaardigd en geschil derd door den heer A. Le Conté, oud leeraar der Polytechnische School te Delft. Hot stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 19 Maart te Padang; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 16 Maart Sagrès; de „Gedó", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 18 Maart van Port-Said; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertiok 16 Maart van Napels; de „Kaiser", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 19 Maart Dover; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 19 Maart Perim; de „Prins Maurits", van West-Indiö naar Amsterdam, vertrok 19 Maart van Havre; de „Veendam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 19 Maart Bevezier. By koninklijk besluit is benoemd jhr. E. Quarles van Ufford, met ingang van 1 April a. s., tot burgemeester der gemeente Maar- tensdyk. Aan don luitenant ter zee 2de kl. H. J. Knottnerus, op zyn verzoek, met 1 April a. s., eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Aan W. Bontjes, weduwe van den broeder der orde van den Nedorlandschen Leeuw C. A. Lankhout, oene toelage verleend van f 100 's jaars. De gewezen lste luit. der cav. jhr. L. J. Quarles van Ufford by vorniouwing een tydeiyk pensioen ton bedrage van f 450 's jaars toe gelegd voor den tijd van vyf jaren, gerekend wordende aanvang te hebben genomen met den dag, volgende op dien, waarop het vroeger aan hem verleend tydeiyk pensioen heeft op gehouden. Met ingang van 1 April a. 8., by het hoofd bestuur der posteryen en telegraphie bevorderd: a. tot commies, J. S. Simons, thans adjunct commies; b. tot adjunct-commies W. A. J. Becht, C. P. J. Koiser, \V. M. C. Liernur, J. F. E. W. Zey en B. P. J. R.nsvelt, allen tbana eerste klerk. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zotte de beraadslaging voort over de motie van den heer Dobbelmann tot herziening en uitbreiding van het tarief van invoerrechten (graanrechten). De heer Boessingh bestrydt de motie. Zy is hem te beperkt, omdat zy niet spreekt van protectie in het algemeen, en zjj is hem weer te vaag, te algemeen, omdat zy niet aangeeft, welke middelen tot verbetering van den toe stand moeten worden aangewend. Een groot bezwaar voor spreker is ook, dat de kleine stand, de arbeider, by invoering van graan rechten zou worden gedrukt; de kleine land bouwer er niet door zal worden geholpen. Waar blyft de meerdere arbeid, die de duur dere broodprijzen zou moeten dekken? Waar de motie zoo weinig preciseert, kan hy haar niet steunen. En dat zy dit niet doet, toont hy aan vooral ten aanzien van de veen- industrie. De heer Zijp acht zich verplicht zyn stem tegen de motie te moeten motiveeren. Deze motie beoogt niet alleen de invoering van graanrechten, maar het teweegbrengen van een volslagen omkeer op handelsgebied, waarover wy ons wel eens tweemalen mogen bedenken. Doch al beoogde de motie alleen de heffing van graanrechten, ook dan zou hy er tegen stemmen. Door den heer Yan Kerkwyk werd een middenweg aangegeven, maar spreker meent, dat men de quaestie duidelyk en zuiver moet stellen. Ook al ware hy voor graanrechten, dan nog zou hy tegen de motie stemmen, omdat zy ook de industrie omvat, door wier bescherming de toestand van den landbouw nog onhoudbaarder zou worden. Met de voorlezing van een artikel uit het „Landbouw Weekblad" tracht spr. aan te toonen, dat graanrechten voor streken van hooi bouw en veeteelt nadeelig zullen zyn. Spr. ver trouwt dat de Regeering op andere wyze den landbouw zal willen helpen, door afschaffing der tollen, door aaüleg van stoomtrammen; door wyziging in de tarieven van 't Staatsspoor in het belang van den landbouw; door betere rogeling van het pachtwezen; door wyziging en aanvulling van sommige bepalingen in het Burg. Wetb. ten aanzien van de verhuring van landerijen; door gelegenheid te stellen voor landbouw-krediet; door afschaffing van den vleeschaccyns en door bevordering van den invoer van vee naar het buitenland; door be vordering van de veefokkerij en bepaaldeiyk van de paardenfokkery. Door behartiging der belangen van de nationale industrie by aan bestedingen zal de landbouw beter geholpen worden dan door graanrechten. De beer De Lange is niet op theoretische, maar op practischo gronden tegen de motie. Wy allen willen zeker verbetering van den onmiskenbaar treurigen toestand, waarin althans een gedeelte van den landbouw ver keert. Doch hoe is die treurige toestand van don landbouw ontstaan? Is dit geheel te wyten aan de landbouwers? Geenszins, zy hebben er niet moer of minder schuld aan dan hunne voorgangers, die vroeger slapende ryk zijn geworden. Het is eenvoudig een gevolg van de tydsomstandigheden na 1870. Men hoeft landrente en pacht ontzettend doen stygen en zelfs gedisconteerd. En wie heeft nu alleen voordeel gehad by die stijging? Alleen de grondeigenaar, maar niet de schat kist. En thans, nu grondrente en grondwaarde gedaald zyn, is het nu biliyk om hen, die niet in de winst gedeeld hebben, wel in het verlio3 te laten deelen? De landbouw kwynt Diet, maar de landbouwer. Hy kan do hooge rechten en pachten niet moer betalen. En nu vraagt men van ons don landbouw in staat te stellen den grondeigenaren dezelfde hooge rente en pacht uit te keeren als vroeger. Spr. kan dus niet voor deze motie stemmen, omdat, het niet biliyk is de gevraagde bescherming te vorleenenomdat er goen enkele reden bestaat af te wyken van bet billykheidsmotief. Thans de industrie behandelende, betoogt spr. dat voor haar de beschermende rechten nooit voordeel kunnen aanbieden. Zy toch legt zich tegenwoordig niet zoozeer toe op con currentie, maar moor om door de oen of andere nieuwigheid zich voor een oogenblik hot mono polie te verzekeren. Allerminst zou spr. aan do industrie het recht willen ontzeggen de handen in elkaar te slaan om een loonenden prys te verzekeren, mits dit niet worde gedaan met de hulp van den S:aat. Ten slotte wyst spr. op de bedenkelyke gevolgen van eene zy het ook indirecte be scherming van het kapitaal in de tegenwoor dige tydsomstandigheden. Do steun, uit arbei derskringen aan deze motie geschonken, is voor spr. dan ook niet wel begrypelyk. Zy mogen zich spiegelen aan den toestand van ellende en ontbering, waarin velen hunner vakgenooten in Amorika verkeeren. Gr e in e ii s *1 Nieuws. Naar wy vern ern en, zal de hier ter stede bestaande gymnastiek- en scherm- vereeniging „Sparta" den 20sten April a. s. haar 12'/* jarig bestaan vieren met eene uit voering in de Stadszaal. Volgens het „Vad." is het terrein, gelogen tusschen de twee Yan-den-Boschstraten te 's Gravenhage, door eene commissie aan gekocht en zal daarop, behalve een villa, oen nieuwe kookschool gebouwd worden. De bomschuit „Scheveningcn 283" hoeft met hare netten in het wrak van de „Elbe" vastgezeten en daarvan aangebracht den windwyzer. De Amerikaansche sergeant- detective, die, zooals onlangs werd gemeld, te Woerden ern Italiaan verlacht van ver duistering van eenige duizenden dollars heeft aangehouden, keert heden met zyn arrestant naar Nieuw-York terug. Een tegenvaller. De diaconieën der Hervormde gemeenten te Amsterdam od te Haarlem zyn gisteren door de rechtbank in laatstgenoemde gemeente veroordeeld tot terugbetaling eener som van ongeveer f 80,000. Den Ilden Juli 1890 overleed te Amsterdam zonder testament na te laten de heor H. W. B. en werd zyne erfenis verdeeld tusschen de erfgenamen van vaders- en moederszyde. De eenige erfgename van moederszijde, mejuffrouw H. K., overleed den 23sten December 1893 en stelde tot erfgenamen aan de diaconieën der Nederlandsch-Hervormde gemeente te Amsterdam on to Haarlem. By onderzoek bleek toen aan voormelde erfgenamen van vaderszyde, dat de moeder van mej. H. K. een niet erkend kind was geweest, zoodat mej. H. K. geonerlei recht had gehad op de erfenis van den heer H. W. B. en zy niet als bloedverwante-erfgename van moederszyde had mogen optreden, maar dat die erfenis had moeten verdeeld zyn alleen tusschen de twee erfgenamen van vaderszyde. Dientengevolge werd onder handen en be heer van don door mej. K. benoemden execu teur conservatoir arrest gelegd op alle gelden, effecten, enz., welke doze in zyne qualiteit onder zich had en daarna de diaconieën ge dagvaard tot afgifte van de gelden, enz., die mej. K. indertyd geërfd hal van den heer H. W. B. met de daarop verschenen rente. Van de zyde der diaconieën werd deze vor dering tegengesprokon onder andore op grond, dat niot bewezen was dat de moeder van de erflaatster een niet erkend kind geweest was en omdat het recht om tegen de boedelscheiding op te komen, verjaard was. De rechtbank stelde de eischers in het gelyk. Overwogen werd, dat door de overgelegde akten voldoende bewezen was, dat de moeder een niet erkend kind was, dat mej. H. K. dus ten onrechte als bloedverwante van moederszyde opgetreden was; dat zoo by de boedelscheiding, door iemand die de hoedanig heid van erfgenaam mist, is medegewerkt, die boedelscheiding nietig is, waaruit voor dien persoon de verplichting volgt om uit te keeren wat ten onrechte in zyn bezit gekomen is. De eisch tot teruggave der verschenen rente werd afgewezen, omdat niots gebleken was van een bezit to kwader trouw. In verband met het bezoek van generaal Booth aan Nederland, heeft het Leger des Heils te Amsterdam besloten, 500 van de armsten van Amsterdam den Generaal te laten verwelkomen, Zaterdag-raiddag om één uur in het „Paleis voor Volksvlyt", by welke gelegenheid dezen 500 armen een flink, warm middagmaal zal worden verstrekt. De Goneraal zal hen na afloop van dezen maaltyd toespreken. Kaarten voor dezen maaltyd zullen kosteloos verkrygbaar zyn. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde gisteren hot vonnis der rechtbank, waarby een jonge dame voor twee maanden naar de gevangenis werd verwezen, wegens diefstal van een presse-papier en een binocle ten nadeele van een winkelier in de Kal- verstraat. De „Zutf. Ct." ontvangt het vol gende schryvon: „Diakenen der Hervormde gemeente ver klaren, ter logenstraffing van alle loopende geruchten, dat Aaltje Schurink, by wie Zondag avond jl. brand is ontstaan, geene bedeeling der diaconie ontving. Alleen werden haar van de zoogenaamde gratis-bedeoling slechts drie maal 2 Kgr. roggebrood en 25 turven ver strekt, hetwelk onmiddellyk na het bevestigen van haar bezit van zooveel geld is geroyeerd." Uit de Zuid-Willemsvaart te '8 Hertogen bosch is het ïyk opgevischt van zekeren D., die sedert het carnaval vermist was. Een schip in do lucht gevlogen.— By Lobith is gisternamiddag om halfzes een met dynamiet geladen schip in de lucht ge vlogen. Een in de nabijheid gelegen schip is daardoor in brand geraakt. De omliggende huizen bekwamen veel schade. De ontploffing had plaats te Salm Orth (by Spyck) en het scbip heet „Elisabeth" (schipper Reymers), welks lading bestond uit 1000 kisten dynamiet, inhoudende 20,000 KG. Het aantal dooden bedraagt 13, dat dor ge kwetsten vermoedelijk 5, terwyi één krank zinnig is geworden. Het scbip „De Hoop" (schipper Gerritsen) is verbrand, andere schepen zyn ernstig beschadigd. Op do plaats des onheils is de verwoesting verschrikkeiyk. Nader meldt men aan het „Hbl.": Terwyl men bozig was een transport dyna miet van ongeveer 9000 kisten, of ruim 22,500 KG. en verdeeld over 6 schepen, bestemd voor Maassluis, weder in te laden, nadat het onge veer vier weken geleden, toen de rivier met ys was bedekt, in een loods aan deoverzyde der rivier was opgeslagen, deed zich om half zes, toen men begonnen was met de lading van het derde schip, een hevige ontploffing hooren. Byna onmiddellyk volgde een nog heviger knal. De huizen waggelden op hunne grondvesten, en toen men de straat opvloog, zag men een reusachtige dampkolom boven de ligplaats der dynamietschepen opstygen. Nadat deze was opgetrokken, bleken er twee schepen, beladen met ongeveer 1600 kisten, in de lucht te zyn gevlogen. Een dorde schip stond in brand, doch gelukkig bleek dit nog geen lading aan boord te hebben. Intusschen is dit schip door het vuur vernield. De andere nabygelegen vaartuigen moeten betrekkelyk weinig geleden hebben. De ramp is niet op Nederlandsch, doch op Pruisisch grondgebied voorgevallen. De Schade te Lobith zelf is gering, alleen zyn er een groot aantal ruiten vernield. Te Spyck en in tal van andere dorpen in den omtrek zyn vele huizen ernstig geteisterd. Ook te Elton en Emmerik heeft de ontploffing schade veroorzaakt en in den ganschen achterhoek van Gelderland heeft de dreunende slag heel wat ontsteltenis verwekt. Een dynamietaanslag is Zondag geploegd op den directeur der suikerfabriek te Fleurus, in België. De dynamietpatroon was in een vensterbank der woning nedergelegd; door de ontploffing werd het raam verbryzeld en het meubilair omvergeworpen, maar goen persooniyk letsel veroorzaakt. Een paar dagen te voren was reeds een dergelijke aanslag gepleegd op de woning van een ingenieur. Het onderzoek had toen geleid tot de ontdekking van een aantal dynamietpatronen en een lont by iemand, die beweerde ze gevonden te hebben. De zaak is nog niet opgehelderd. Yan de semaphore te Oran is bericht ontvangen, dat op een tiental mylen van Tarifa overblyfselon van een schip zyn gezien en wel onderdoelen, die blijkbaar hebben toebehoord aan oen oorlogsschip. Men vreest, dat dit wrakhout afkomstig is van de „Reina Regente." Te Berlijn is van regeeringswege een laboratorium geopend, waar het vervaar digde serum tegen diphtheritis aan een onder zoek moet worden onderworpen. In verband met de tegenwoor dige zitting van den Staatsraad brengt de „Frankfurter Ztg." een gezegde van Yon Bismarck in herinnering. In een brief, in 1854 aan Gerlach geschreven, zegt de beroemde Staatsman onder andere: „Mijne vrouw vroeg my, wat de Staatsraad toch eigenlijk is; ik antwoordde haar: een samenraapsel van alle domheid en dwaasheid, die men in Pruisen onder het begrip „Ge- heimrath" samenbrengt. Gy ziet, dat ik my niet veel van eene vergadering van dit Staats lichaam voorstel." Tot dusver hebben, voor zoover bekend, by de ontploffing in de steenkolen myn Hohenegg, by Troppau.in Oostenryksch-Silezië, 48 werklieden het leven verloren, terwyl 8 werklieden ernstig werden gewond. Aarts hertog Froderik, tot wiens goederen, voor heen hot eigendom van aartshertog Albrecht, de mijn behoorde, heeft onmiddellyk last gegeven, dat aan de weduwen der veronge lukte werklieden elk 100 gulden moest worden uitbetaald. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Men vermoedt dat de ramp is teweeggebracht door de ontploffing van een dynamiet patroon. In de „Union Bank" te Londen Is 1800 pd. st. aan banknoten gestolen. Een der bedienden, wiens plaats niet, zooals in byna alle banken, door traliewerk was ge scheiden van het loket daarnaast, was bezig zyne kas op te maken, toen hem iets werd gevraagd. Hy keerde zich een kort oogenblik om, ten einde te antwoorden, en daarvan maakte de dief gebruik om door het loket een pakje banknoten te grypen ter waarde van 1800 pd. st., waarmede hy ongemerkt verdween. Naby Bakoe is eene nieuwe naphtbabron ontdekt, die naar schatting 15000 tonnen per dag zal opleveren. Alle beschik bare reservoirs zyn reeds gevuld. Men laat het overige in de Kaspische Zee loopen. Het vergaan van den Spaanschen kruiser „Reina Regente" is nu zeker. Do kruiser „Alphonso," tot het opsporen van het vermiste vaartuig uitgezonden, is teruggekeerd met de treurige tyding, dat de „Reina Regente" in de baai van Accetunas by Conil aan de kust van Sevilla is gezonken. Van degeheele bemanning, die ongeveer 500 koppen telde, is niemand gered. De werkstaking der schoon makers in Engeland is nog in vollen gang. Te Leicester zyn 130 od te Northampton 80 fabrieken gesloten. Te Leeds zyn 6000 en te Londen 5000 schoenmakers zonder werk. Hoe dit geschil zal eindigen, is niet te zeggen, want tot dusver weigeren de werkgevers be slist, toe te geven aan de eischen der werk lieden, die zich nu in het geheele land hebben aangesloten, met het vaste voornemen, om den strijd tegen de fabrikanten tot het uiterste door te zetten. Burgerlijke Stand van Leiden, yan 14 tot en met 20 Maart. BEVALLEN: M. Strijk geb. Gnoechi Z. J. Keereweer geb Dubbelaar Z. J. DoLangegeb. Cival Z. M. Wall aart geb Massaar Z. H. W. M. v. d. Biezen geb. De Ridder D. A- v. ToDgerou geb. Don Oude Z. C. S. M. Griffioen ceb. Slewe Z. H. G. Massaar geb. v. Weizen L. C. Smit geb. ThielZ. M. P. M. Hollants geb. Kimman l>. S. A. Pracht geb. v. Heijniugen 2. J Cram a geb Kikkert Z. C. v. Strien geb. v. Westbvuek" D. A v. Klaveren geb Kors- wagen D. W. E. v. Gelder geb. Zaalberg D. A. Beerenfenger geb. v. Ankum Z. A. M. Plant- feber geb. v. Leeuwen D. C. Schouten geb. Martijn Z. C. Kapaan geb. Betgein D. E. v. d. Meer geb. Seisel D. M. Zaalberg geb. Maas Z. li. Libochont geb. Leupe Z. G. v. Duuren geb. Dionet D. GEHUWD: A. Brandt jm. en J. Koekebakker id S. Koning jm. on J. F. RatiDg jd. OVERLEDEN J. Vlendré D. 2 j. M. Huijgens B. 25 j E. Dreef D. 10 m. M. Simonisgeb. Kriek W. 75 j. S. A. Haarmans Z. 6 w. E. Verhnd geb. Raar W. 71 j. C. v. d. Wijngaard geb. v. d. Linden Z. levenl. M. W. Koolloos 1 m. E. Nieuwenhuijzen D.6m. A. Delfos Z. 2 i. -- S. M. v. Veggel D. 2 m. A. P. v. Yenetien W. GS j. M. Zitman geb Kuvt D. levenl J. Leugering W, 52 j. C. M. Pleyte geb Templeman v. d. Hoeven V. 55 j. J. S M. v. d Linden D. 4 m. M. Cornelisse D. 6 d. J. F. Teeken W. 86 j. A. v. d. Veen geb. Boxhooru Z. levenl. N. De Swijger geb Molder V. 40 j. SASSENHEIM. Geboren: Petronella Maria, D. van J. Bader en E. Mesman. Overleden: Catharina Maria Van der Wilk, 30 j., echtgenoote van J. P. Oudshoorn. Aafj" De Groot, 41 j., echtgenoote van Th. Van Kesteren Gehuwd: Jacob Bouwmeester, 25 j., met Guurtje Maria Ciggaau, 21 j. Ondertrouwd: Hubrecht Willem Speelman, 28 j., met Teuntje Pietortje Huisman, 28 j. carmen. Eene goede opvoering bywonen van deze opera wil evenveel zeggen als genoten hebben1, van hoog, heel hoog kunstgenot 1 „Carmen" is een van die werken, die ons zoo diep in de ziel grypen, dat men weken en weken nadat men het weer heeft zien opvoeren, telkens in zich voelt opkomen eene herinnering aan de muzikale gedachten; de muziek van „Carmen" openbaart zich by iedere herhaling in nieuwe schoonheden, melodisch en van instrumentatie, en telkens ook weer stemt het drama tot napeinzenWant daar zit in dit drama, of juister nog in de novelle, waaraan het i6 ontleend, een schat van psy chologische vraagstukken. Hebt ge wel eens u ernstig afgevraagd of Carmen een persoon is, die afschuw verdient of medelijden of onze bewondering? Hebt go u wel oona rekenschap trachten te geven of Don José een flauwe sukkel is, die niet beter verdiende dan het lot, dat hem ten deel viel, of is hij een van die ongelukkige slachtoffers der conventionneele moraliteit, die de maat schappij geeselen en doen veroordeelen om haar enghartigheid? Vergelijk dan eens on derling de oprechte liefde, waarmede zy Don José afwacht by Lillas Pastia; de droevige boosheid, waarmede zy zyn zucht tot gehoor zaamheid aan militaire verplichtingen leert kennende onverschrokkenheid, waarmede zy liever den dood tegemoet gaat dan Don Josó langer te volgen en haar passie Escamillo ie overwinnen. Alleen reeds over de zielsont- leding van Carmen zou men meer bladzyden kunnen volschrijven dan de novelle van Prosper Mérimé er bevat. Is het te verwonderen, dat een opera met zulk ernstig dramatisch onderwerp altyd boeiend blyft? En bovendien, hoe ver verheft zich het decoratieve gedeelte van deze opera niet boven alles, wat vóór Carmen geschreven is; wat neemt het volk hier niet een levendig aandeel in do handeling (byv. in de eerste acte na den twist in de „manufacture de tabac", en in de 4de voor den aanvang van het stierengevecht) en door welk een menigto kleinere versieringen is den componist niet gelegenheid geboden om te schitteren met het volle licht van zyn onovertroffen muzikal6 ornamentiek! Hier kom ik op een gebied, dat ik zelfs niet durf entameeren, want de muzikale ver diensten van „Carmen" zyn zóó verscheiden en zóó talryk; de rykóom der motieven, h9t treffend te pas komen van ieder, deik zal volstaan met enkele woorden over de op voering te Leiden op gisteravond 19 Maart 1895. In eon dagbladcritiek wordt enthusiasm© slechts noode geduld. Maar toch kan ik het bykans niet onderdrukken; want al ben ik maar al te zeer overtuigd dat het orkest zich niet met de noodige zorgvuldigheid kweet van zyne zoo interessante party, al klonken do koren over hot algemeen onbeschaafd en al was het ballet weinig smaakvol gearran geerd laat ik expresselyk opmerken dat dit Zondag-avond in Den Haag juist hetzelfdo was, behalve wat aangaat de opmerking over het orkest), kregen wy een overigens in alle opzichten uitstekend ensemble. Het was juist iets typisch in deze uitvoe ring, dat er geen enkel persoon was, die al de andere overschaduwde, en dat aileD ruim voldoende capaciteiten hadden voor de rol, die ze vervulden: Carmen wint meer sympathie, nog door haar voorkomen en onverbeteriyke actie dan door haar stem, al is het niet to ontkennen dat in de diepe tonen vooral een hartstocht ligt, welke niet beter te ver langen is; in jaren zag ik geen artiste, die als Carmen zulk een diepen indruk achterliet als Mme Boyer. En was niet Mme Van E melen met haar lieve, zachte sopraanstem uitstekend in de rol van de eenvoudige, naïeve Micaëla? De Don José van Samaty is te bekend reeds dan dat wy hierover behoeven te schrijven; wel echter verdient het opmerking, dat iedef jaar deze zanger als acteur zulke verbazende vorderingen maakt. Ook gisteravond weer legde hy, vooral in de vierde acte, een merk waardige passie in zyn spel. Uit een muzikaal oogpunt moet ik nog melding maken van Mercédès en Frasquita, die beide kleinere rollon voortreffelijk zongen, en dit geldt vooral Mercédès werkeiyk zeer goede stem bleken te bezitten. Ook Escamillo was by den heer Audra in beste handen; deze baryton bezit niet veel stem, maar weet ze te gebruiken; zoodat zyn optre den voortdurend sympathiek blyft. Ik eindig mot to vermelden dat my byzonr der gefrappeerd hoeft de uitstekende wyze, waarop het qaintett in de tweede acte (dat nogal een8 in 't honderd loopt) werd uitge voerd; dit feit alleen zou reeds voldoende bewys zyn voor de stelling, dat in alle onder- deelen de opvoering van „Carraen" mot bijzon dere zorg is voorbereid. Me. E. buitenland. DultHChluudi Thans verlangen de agrariërs iii Pruisen, dat de staat den nooalydenden grondbezittere met geld zal te hulp komen. In het Huis der Afgevaardigden is een voor stel ingekomen, „aan de koninklijke staats- regeering te verzoeken, een bedrag tot 20 mil- lioen M. beschikbaar te stellen voor do behoeft® aan krediet van landbouw-vereenigingon (voof-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2