Dr. LANGEN'S MELKSUIKER maar eens den avond van gisteronl De schouw burg is prachtig gevuld, men heeft zooveel geboord of gelezen over dat nieuwe stuk, dat wil iedereen graag eens hooren, vooral nu het bekend is dat de hoofdrollen door Haspels en Van Zuylen zoo meesterlijk vertolkt worden. „Hé ja, die tweo nog weer eens tegenover elkaar, da's heerlijk, dat zal aardig en mooi wezen. Daar gaan we heen!" Best; men gaat en het eerste wat men in de komedie te hooren krijgt, is dat Dirk Haspels nog altijd ongesteld is en dat de heer Frits Bouwmees ter zijne rol vervullen zal. Boem! Dat moet het publiek dan maar heel gewoon en goed vinden en zeker nog vriendelijk knikken ook? „Ei, ei, meneer Tartaud, wat u zegt, is meneer Haspels nog altijd ziek, och, da's jammor; en nu zal meneer Bouwmeester het doen, zegt u? Kijk, da's aardig; laat meneer Bouw meester dan maar beginnen." Of het publiek, of misschien gedeeltelijk, zóó gedacht heeft, weet ik niet te beslissen; het gemompel, dat op do mededeeling volgde, droeg geen bepaald karakter, maar dat ik heel anders gedacht heb, dat wil ik graag bekennen. Men bedenke: het geldt hier niet het even inspringen in eeno rol, het mee spolen om eene voorstelling te kunnen doen doorgaan, neen, het gaat hier om het staan of vallen van het gansche stuk. Deze oogen echijniyk krasse opinie mag ik wel even toelichten en verdedigen. Wat zijn die „Twee Wapens?" Twee karakters, heftig en scherp tegenover elkander gesteld, die in onop houdelijke botsing komen. Baron Von Wet tingen, een bejaard edelman, die liofdo, eerbied en ontzag koestert voor zjjne voorouders, lijn rang en stand in de maatschappij, voor ruim zeven eeuwen van tradit'e, die zijn naam hoog wil houden, hoog vooral boven de besmettelijke aanraking met plebejische elementen. Tegenover hem staat de Amerikaan Thomas Forster, een uitgeweken Duitscher, selfmade-man, die, met niets begonnen, zich tot millionnair heeft opgewerkt door het prozaïsche ambt van varkeiisslachter op groote schaal uit te oefenen. Hjj is de man van zaken, de heldere, doortastende werkkracht, die niet vraagt: „Hoo is uw naam; wie waren uwe voorouders?" rnaar wèl: „Wie zyt go, wat kunt ge?" Deze twee tegenstrijdige karakters worden #iet elkaar in aanrakmg gebracht door hunne hinderen. De dochter van Forster, Miss Mary, reist in Europa onder geleide van een jonge weduwe. Op een badplaats ontmoet zy den jongen Rudolf Yon Wcttingon en als het stuk begint, zyn deze jongelui het spoedig eens. Wel maakt de oude baron heelwat bezwaar, voornameiyk om het beroep van Mary's vader, maar na veel geharrewar gooft het bewustzijn, dat Chicago een heel eind van Boriyn af ligt en dus de geminachte slager, als man van zaken, wel nooit zich vertoonen zal, hom den moed om in de verbintenis toe te stemmen. De gosdkouring uit Chicago is per draad verzonden. Even voor de huweiyks- vollrekking komt echter plotseling, als oen bom, Thomas Forster, om zyne dochter te verrassen, uit de lucht vallen, en nu zyn de poppen aan het dansen Wat tot nu toe heeft plaats gehad, is aan loop geweest; wat verder om de beide oude heeren heen nog plaats zal vioden, is goed en noodzakeiyk vulsel, het is by werk; het licht on de zwaarte in dit stuk trekken zich nu uitsluitend samen in baron Yon Wet tingen en Thomas Forster. De twee wapens beginnen den stryd. Hoe die stryd is on verloopt kan elk nagaan byna by elk woord, zeker by elke gedachte komen dio contrasten in botsing. Beide zyn vasthoudend, staan, van hun goed recht over tuigd, pal en wykon geen duim breed voor het andere wapen. De kinderen trachten eeno verzoening te bewerkstelligen, die eerst scbyn- baar tot stand komt, maar onmiddellijk daarop weer in duigen valt en dan zelfs het treurige gevolg heeft, dat nu ook do kinderen gaan kibbelen. Dat komt terecht en nu gaan do oude lui weer met frisschen moed aan den gang, en dat gaat zoo door mot vallen en opstaan, tot allo drie partyen, onafhankelijk van elkander, het besluit nemen weg te gaan en het terrein aan de anderen te laten. Allen zullen gaan met den trein van 12.40 naar Posen. Natuurlyk volgt er eene ontdekking dier plannen en dat is hot begin der echte verzoening. De twee wapens worden lang zaam, maar zeker opgestoken, van weers kanten wordt welwillendheid betoond, begrepen, toegegeven en alles eindigt behoorlyk in pais en vróel Intusschen is de jonge weduwe, Mistress Stepbensen, ook nog verloofd geraakt met Von Vinck, oud-aanbidder van Mary, eon onhandig, gemoedoiyk, verkwistend kind en verder, zooals hijzelf zegt, „niomendal", maar die toch blykt „glad" te zyn en van dio glad heid vry plotseling doorslaande bewyzen gaat gevon. Zóó is de opzet en inhoud, niet hoogdravend, niet nieuw, niet belangryk, maar net goed om in eeno klucht door Blumenthal en Kadel- lurg handig bewerkt te worden. En dat hebben zy gedaan. De karakters zyn flink geteekond, naast dolheid vinden wy humor, naast typen zoor allodaagscho, gowone mensehen. De dialoog is prettig en aan teekenende tooneeltjes ont breekt het niet. Behalve het geheele laatste bedrijf zou ik kunnen noemen: het bruidspaar aan hot venster naar het Raadhuis kykende; do voorstolling van Forster aan den stamvader Kunibert, de decloratie van Yon Vinck aan Mistress Stephensen, enz., enz. Stof tot lachen te over, het stuk is inderdaad aardig en goed. En nu keer ik tot myn uitgangspunt terug. Het spreekt vauzelf dat het gansche stuk hangt aan de opvatting en vertolking van de tegenstrydige vader karakters. Om die tot hun recht te doen komen, is er nu óón ding ge biedend noodig, nl. het contrast moet logisch zyn, d. w. z. van weerskanten moet het recht van bestaan streng gehandhaafd en met gelyke, even krachtige wapenen gestreden worden. Beide personen moeten ondanks, of misschien juist door en om hunne eigenaardigheden, de sympathie van het publiek afdwingen, men moet beurtelings geneigd zyn te erkennen: Ja, van zyn standpunt heeft byofhynutoch wel geljjk. Daartoe moeten beiden typen zyn, afgeronde typen, en geen charges. Wanneer dat niet het geval is, wanneer niet beiden evenzeer begrypelyk en gewoon waarschijnlijk zyn, is het stuk onmogelyk geworden; er kan dan geen quaestio meer zyn van stryd, er zyn geen twee wapens meer, het is een zwaard tegenover een speld geworden. De partijen moeten gelyk staan, anders is onmiddeliyk overwinning en nederlaag beslist en daartoe hebben Blumenthal en Kadelburg zich niet aan het werk gezet. Wat nu de ryke Amerikaan wezen moet, Van Zuylen heeft het prachtig begrepen en gevoeld; zyno creatie, kalm, zonder over- dry ving, teekenend en consequent volgohouden, was onverbeterlijk. Zóó is Van Zuylen toch maar in zyne kracht, voor dit spel geef ik alle Dóputé's Leveau cadeau. Als contrast moot dienen een edelman in merg en been, mot alle goede eigenschappen, dio den waren edelman kenmerken, een man, die, ondanks zyne eenzijdigheid en hoogheid, eerbied afdwingt, die wel eens een glimlach te voorschijn brengt, maar toch zich nooit tot een voorwerp van spot verlaagt, dus nog ééns en met nadrukEen type, geen charge En (nu ben ik eindelijk waar ik wezen wil), en dat heeft Bouwmeester niet begrepen, totaal niet begrepen. Hy gaf geen edelman, in de verste verte niet; dat was een paskwil, een zot! Het zou nooit in iemands hersenen opkomen dat potsierlijke ventje met onder scheiding te behandelen; door zyne deftige jas en handschoenen gluurde te onbeschaamd do clownsnatuur. Zóó moest de baron Yon Wettingen nu net precies niet wezen! Ik wil er Bouwmeester niet te hard om vallen, want het is zyn genre niet; wie goed voor Napoleon, „den Corsicaanschen parvenu", kan spelen, is nog niet per se g.-schikt voor edelman, maar na Dirk Haspels io do teleurstelling wel groot. Want die kan het anders! Om uit vele slechts twee aan to duiden: Men denke aan den Markius de la Seiglière en aan den Markies d Orgobac in „Lo fils naturel", van Dumas; daarmede is alles gezegd. En juist dat soort hadden wy liior noodig gehad. Laten wy nu maar hopen, dat. wy het nog eens van Haspels zullen mog» n genieten. Brondgeest was g« ntleman en correct als altyd. Waar het mogeJyk was, wist by aan zyn spel nog relief to geven ook. Mej. Rika Haspels was goed, maar niet om 07er to roemen. Ik heb haar wel eens beter gezien, haar spel was nu hier en daar wat mat. Mevr. Van Eysdeii was natuurlyk goed, zy had weer eene uitstekende gelegenheid om mooie en elegante toiletten te doen zien, eene zeer te waardeeren lisfhebbery, die van haar goeden smaak de meest vleiende getuigenis sen aflegt. Uitstekend was ten slotte Tartaud. Hijzelf houdt er zoo niet van, maar ten onrechte, want hy speelt dergelijke rollen zoo goed, dan is hy al losheid, vlugge en vroolyke beweging wat er aan is; wat wil men meor? Voor een paar zulke rollen zou ik graag een paar dramatische of melodramatische, waarin by by voorkeur zyne kracht zoekt, ruilen, v. B. RECLAMES, a 25 Cents per regel. By de Kindervoeding heeft men het meeste succes met in bussen van J/2 Kilo inhoud a 90 Cis. en Kilo a 25 €ls. 7215 10 Chemisch zal ver en klem vrij, alt de Nederlandsehe Albumlnefabrlck, Ce ld en. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteurl Ondergeteekende durft zich stellig onder hen 6charen, die, o! zoo gaarno „producten van echte vaderlandsche kunstnijverheidsalons op waardige wyze zien versieren." De verslag gever van uw blad, die hot kostbaar hulde blijk, bestaande in een schoone monumentale voorstelling van het ryke Insulinde, uit de Koninklijke Fabriek bezichtigd heeft, en er van loffelijk gewaagde, is gelukkiger geweest dan ondergeteekende. Door 't niet-bezien van 't bewuste voorwerp heeft hy natuurlyk 't genot moeten ontberen, dat het smaakvolle beeld werk, dat zich mot kunstig gedreven orna mentiek in don styl van Louis XV passend paarde aan den rykdom der zonnige tropische natuur, hem zou baren, en daardoor moest hem natuurlyk ook blijkbaar de warme hulde ontgaan, die (symbolisch) door de Indische planten en toepasselijke attributen een daide- ïyke beteekenis aan dit 6tuk gaven. Hy be tuigt verder zyn spijt, dat hy zich onbewust do waardeering van zooveel schoons moest ontzeggen. Nederig verzoekt hy dus, door middel van uw veelgelezen blad, de aandacht van het bestuur van de Koninklyke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken, van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen, te Voorschoten, te vestigen op 't feit, dat ook „Kunsf-liefhebbers (of beter „liefhebbers van kunst") der directie dankbaar zouden zyn, indien ook zy (de liefhebbers van kunst nl.) in de gelegenheid werden gesteld zulke pracht werken meer van naby te mogen bezichtigen vóórdat zy worden verzonden, want, Diet- waar? een courantenartikel blykt toch ten slotte een courant artikel, en, dit moge nog zoo fraai opgebouwd zyn den bouw van een werk op „kunstnyverheids-zilversmids- kunst" zélf na te gaan, blyft z. i. belangryker. In 't filiaal op den Nieuwen Ryn zou tot expositio flinke gelegenheid bestaan. Kunst, die onder de korenmaat blyft, is toch „do ware" niet, en 't zien van „ware kunst" blyft toch imm6r iets, dat „veredelt", dat „verheft". Voor afbrekende critiek kan, dunkt my, de „Koninklyke" Fabriek toch allerminst be ducht zyn! Echter: „Qui vivra, verral" 19 Maart 1895. Furo. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Cornelia Grjeber'ua, Z. van Leendert Timruera en Tryntjo Do Grauw. Albertua Con.eUa, Z. T*n Kornelie Hanging on Marijtjo Van der Meer. Petrua Gerardue, Z. van Iiartbelomeas Vau den Kerkhof cn Antje Zoetemelk. Johanna Gerarda, D. van Cornelia Hnberlua Rcmmerewaal en Margaretha Janeen. Helena Johanna, D. van Willem üoogonboom en Gorarda Akerboom. Overleden: Alida Yan Yee-n, 3 vr., D. van Hendrikoe en Johanna Scboo. Apologia Jacoba Klaziua Van BentOD, D. van Jaeobuu Johanuea en Leuntje Van der Fits. Jgü Hulubos, 68 J„ echtg. ran Catharina v. d. lioecb, wc-dr. van Antonia Blom. Jannetje Fertogaal, 57 echtg. van Hugo Vau der Poel. Ondertrouwd: Teunia Jacobua Los, wedr. van Annigje Matje Bchenkereld 25 j„ en Maartje Boeloffe jd. 21 j-, beiden alhier. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: D. Bakker en N. De Vriee. Bevallen: T. Van Wijk geb. Stapel D. A. Van den Henvcl geb. Verkui)l Z. E. Films geb. Netten D. M. Thur geb. Van Groningen Z. M. Spaargaren geb. Verhoog Z. J. Oudejane gob. Meiman D. W. Brouwer gob. Brotre D. M. Kob geb. Klootwijk Z. J. B. Yan der Puij geb. Mnuuik D. M. Kaslauder geb. Vree-ken D. G. J. Jongkind gob. Van Logchem D. A. C. Morjer geb. Commandour D, A. Van 't Hof gob. Dege naars Z. Overleden: W. Eerman, 82 j. M. Ekkerman, 75 j. D. D. Van WicriDgen, 11 w. A. Bid erin s, 19 j. C. Btokhof, 14 m. B. De Jong, 10 w. HILLEGOM. 15 o v a 11 e u C-. E. Zuiderduin geb. Nijeeen, Z. C. II. Lommoree geb. Kaumau, D. Ovorleden: LovodIoos kind yan J. Van Roode en A. C. Louwkamp. KATWIJK. G o b o r o n Jannetje, D. van Jb. Haasnoot en Maartje Ouweband. Willem, Z. van Joh. Verloop on Jannetje Kroijt. Cornelia, Z. Tan KI. Le Vreugd en M. Zwitser. Huberdina Antonia, D. van P. J. Aarts en Adrians De Smit. Leendert Hermauun, Z. van C. Van der Burg cn K. Spijker boer. Hendricus Martinus, Z. van C. Van don Berg en J. C. Halloer. Overleden: Jacob Van der Bent, 3 w. Maria Do Braiji., geh., 22 j. Barbara El sabcth De Beet, geb., 53 j. Levenloos aangegoveu zood van O. Den Hollander. A. J. Isenbeck, wed., 78 j. Levenloos aangegeven dochter van J. J. Crop. LI8SE. Geboren: Gernt, Z. van J. Balkenende en A. Van Tol. Ovorlodon: Simon Johannes Van Noort, bijna 10 j Geertje Kulk, 3 j. Adriauua Berkhout oVt i- Is'OORDWIJK. Geboren: Catharina Wilheltuina, D. van J. Rnicrolt »>n u. Be Ridd>-r. G o h a w d (brj volmacht.) B. li. Bu-jeink, to Batavia, 25 j., en Job. Vun Koopuenburg, 28 j. Ovorleden: Levenloos aangogevon kind van IJ. Van Rooijeu cn C. Marboe. VOORSCHOTEN. Geboren: Petrus Hermanns, Z. van H. F. Balfoort tn A. E. Borsboom. Wil helmus Petras, Z. van A. Hooijuians en C. Den Elzen. Overleden: Wilhelmina Hondrika Kranenburg, 14 m., D. van G. Kranenburg en W. H. Bekkiok. August Coustantrjn Brinkhuizen, 4 w., Z. van A. Brinkhuizen. Adr sdu Van der Lubbe, 70 j., echtg. van J. Loa. Johannos Witlom Eigeman, 5 m., Z. van J. W. Eigeman en J. Degelmg. Jacoba Antonia Maria Van der Peet, 10 m., D. Van Q. v. d. Peet en M. Arai, Adriai.ns Petros Den Hollander, 8 m., Z. vun Th. Den Hollander en J. M. Van Veen. ZOETEliWOUDE. Geboren: Cornelia Arnoldos, Z. van O. Lagerberg en E. J. Ammorlaan. Johanna Maria, D. van J. Van Ulden eu A. Menken. Jacobus, Z. van K. Scbrama en M. E. ZweUloot. Ovorlodon: A. O. P. W. BoDutke D. 16 j. KOLONIËN. BATAYIA, 14 19 Februari. Do heer V., machinist aan boord van het stoomschip „Both", is met een wond in de zyde in het hospitaal te Tandjong-Priok op genomen. De verwonding moet hem, naar men ver moedt, toegebracht zyn door koelies. Yan wél ingelichte zyde meldt men aan het „Bat. Nbl." hieromtrent: De heer V. was Maandag-avond met andere scheepsofficieren te gast aan boord van de „Utrecht", liggendo aan het oosterboord. Toen de anderen naar hun schepen terugkeerden, is de heer V. alleen het oosterboord opgegaan; 's nachts eerst kwam hy aan boord van een der andere schepen terug, waar hy den nacht doorbracht. De wonde had hy toen reedshy heeft ter zake echter geen aanklacht ingediend. Hoewel de verwonding blykbaar niet van ernstigen aard is, heeft men opneming in het hospitaal noodzakeiyk geacht. Aan den voorzitter der landraden te Poerwodadie en Demak, mr. A. Van IpereD, is wegens ziekte een maand verlof verleend, door te brengen te Demak. Aan mr. R. H. Kleyn, president der landraden te Tjiandjoer en Soekaboemie, is vergund om gedurende de aanstaande Mahome- daansche vasten zich van zyn standplaats te verwyderen. Een telegram uit Soerakarta aan de „Java-Bode" meldt, dat schout Van Spall Zondag-nacht elf ketjoes gevangengenomen en er drie neergeschoten heeft. „"Wali" schryft aan de „Loc." dat de kapitein Van der Mark spoedig wegens ziekte met verlof naar Europa zal gaan. Aan de „Java Bode" werd uit Makasser, dd. 14 Febr., geseind: De vorst van Goa blyft ernstig ziek; er heerscht daar verwarring io het bestuur. Het aangekondigd bezoek van een vertegenwoordiger van den vorst ia door den gouverneur niet afgewacht, omdat de man niet op tyd verscheen. Aan den heer J. H. Liefrinck, wd. assis tent-resident op Lombok, is een geneeskundig certificaat uitgereikt voor een tweejarig verlof naar Europa. Generaal Vetter, die tegen de helft van de maand Maart zyn ontslag uit den dienst heeft gevraagd, zal eerst één a twee maanden later Indië verlaten. [Java-Bode Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, wegens volbrachten diensttijd, de eerste klerk op het assistent-res.-kantoor te Magetan (Madioen) F. C. Martens. Benoemd: Tot advocaat en proenreur hij den Raad van Justitie te Soerabaia mr. A. Van Gennep, to voren advocaat en procureur bij de arrond.- rechtbank to Rotterdam. Benoemd: Bij den dienst van het bagger- materieel tot chef van het atelier voor do her stelling en het onderhoud van het materieel te Semarang, de machinist te Tandjong-Priok W. G. J. Vogelpoel. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Bij den gew. en pl. geniedienst te Lombok de 1ste luit. der genie te Soerabaia G. T. Stombucb; naar de 3de comp. artillerie te Soerabaia, ten einde aan de Pyrotechniscbe werkplaats aldaar te worden gedetacheerd de late luit. art. te Kotta-Radja C. J. Tormijtelen; naar de Gde comp. art. te Kotta-Radja de lste luit. art. te Soerabaia J. F. C Deibert; naar de 17de comp. art. te Kotta-Radja de lste luit. 4de comp. art. te Kotta-Radja F. H. Do Bruine; naar do 4de comp. art. to Kotta-Radja do lste luit. 17de comp. art. te Kotta-Radja F. F. W. Katteobusch naar de lS'de comp. art. te Batavia de 2de luit. 13de comp. art. te Batavia J. C. Stufl'ken; naar de 15de comp. art te Willem I do Isto luit. 2do comp. art. te Baujoe Biroe H. L. F. Vanger; naar de 21ste comp. art. te Baujoe Biroe de lste luit. 5de comp. ari. te Salatiga P. M. Vis; naar de 5de comp art. te Salatiga de lste luit. 21ste comp. art. te BaDjoe Biroe L. G. Schuurman; naar de 3de comp. art. te Soerabaia de late luit. 6de comp. art. le Kotta-Radja G. J. Kramers; bij het 3de esk. te Batavia de lste luit. ldo eek. te Kotta-Radja J. P. GentiJbij het 4de esk. te Kotta-Radja de lste luit. bij het esk. te Salatiga jhr. A. G. Druijvensteyer. V crleoud: Twee maauden verlof naar Buiten zorg en Soekaboemi tot herstel van gez. aan den militair anib. 3de kl. A. Ph. L. Van der Bent; eene maand naar Soekaboemi en Garoet tot herstel van gez. aan den lsten luit.-kwart., geëvacueerd van Atjeb J. F. Eicliholtz; id. naar Djokdia- karta tot herstel van gez. aan den lsten luit. aer cavalerie, geëvacueerd van Lombok, J. Th. Van Maren. Verleend: Met eeno maand het tot herstel van gez. verleend verlof naar Garoet of Sing- danglaija van den kapt.-kwart. Ch. F. Julius; id. naar Soekaboemi aan den lsten luit.-kwart. Ch. J. Speltie. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapitein Yan den generalen staf II. P. Willerastyn. Overgeplaatst: Bij don gen. dienst van Atjeh en Onderhoorigh. do oflicier van gezondheid 2de kl. te Kcdoug Kebo A. D. Valknaar Lombok de off. van gez. 2de kl. to Soerabaia T. A. F. Scbarenberg; naar Batavia de otf. van gez. 2de kl. geëvacueerd vnn Atjeh J. G'. J. C. Smits; by de '2de afd v. h. D. v. O. de majoor bij het 11de bat. op Lombok M. W. C. Van den Braudeler. Bij de troepenmacht op Lombok de 2de lnit by het garu.-bat. te Kedong Kebo F. C. v. Swieten; bij bet linker-half 4de bat. do kapt. bij de troepen macht te Atjeh D. W. F. Van Langen. Bij de troepenmacht in Atjeh t. n. i. de kapt. bij bet gain. bat. van Palembang H. M. Baron Collot d Escury; bij de troepenmacht op Lombok do lste luit. bij het lste dep.-bat. H. C. D. F. A. Brouwers. Bij het 11de bat. op Lombok de majoor bij het 2do depot-bat. te Magelnng A. Do Willigen. Liij Ue troepenniacln ujj Loiubuk l. n. i. de lste luit. b. h. 10de bat te Weltevreden S. E. Van Hattuni; de 2de luit. by hel depot-bat. te Magelang L. J. Kesner. Geplaatst: Bij het 7de bat. inf. de lste luit. der inf. van Lombok geëvacueerd G. Lamberts. Bij aankomst van het garn.-bat. de van verlof uit Nederland terugverwacht wordende kapt. L. T. 11. Granen, by het 7de bat. inf de van verlof uit Nederland terugverwacht wordende 2do luit. der inf. J. G. Lamster. Bij het 2de depot bat. de luit.-kol. geëvac. van Lombok H. F. G. Bylevoldt. Benoemd: Tot adj. bij het 4de depot-bat. te Padang de lste luit., ged. geweest by bet 4do depot bat. te Fort-de-Koek L. F. H. Peertboomtot adj. bij het lste depot-bat. de late luit. bij het 10de bat. te Weltevreden E. A. Van Kappen. Tot adj'. v. d. rnilit. comdt. op Lombok de lste luit.-adj. bij het lido bat- W. J. R. Lauzing- Tot bat.-comm. der inf. te Magelang de kol. bij de 2de afd. v. h. Dopt. van Oorlog W. A. Schneider. Gemengd Nieuws. De simaltaanparty yan gister avond, door den amateur schaker Jhr. A. E. Van Foreest, nit Amsterdam, in .Palamedes" aangeboden, is zeer naar wensoh afgeloopen. Eén on dertig ervaren schakers, zoowel van leden der zustervereenigingen alhier als uit den omtrek van Leiden, boden zich als Legen- stryders aan. De uitslag was, dat, na sen hevigen stryd van byna vier uren, twee en twintig spellen door Jhr. Van F. werden gewonnen, vyf verloren en vier spellen remise worden verklaard, 't 'Was een hoogst aan gename avond, niot alleen voor de spelers, maar ook voor de talryke toeschouwers. De schouwburgzaal van .Vondelhoven" bleek ook voor dorgelyke partyen uitnemend ge schikt. In eene navergadering van .Palamedes" werd de heer Van F. het lidmaatschap van verdienste aangeboden, hetwelk door hem met een waardeerend woord werd aanvaard. Men schryft ons uit Oude-Wete- ring, dd. 18 MaartHedenDamiddag te kwar tier over tweeén geraakto het 4-jarig zoontje van Jac. Los TzRingdyk by de Oude-Wete- ring, in het kanaal; weldra tot het midden afgedreven, was de drenkeling moeilyk te bereiken. Goede raad was duur. Drie mannen, waaronder de vader van het kind, begaven zich op een ledige brik, die daar juist stond, en heten zich, met stokkon gewapend, in de vaart ryden. Zoodoende vermochten zy wel, het kind naar zich toe te halen, maar daar het rijtuig begon te zinken, geraakte hun leven ook zoozeer in gevaar, dat andere hulp noodig werd. Onmiddeliyk begaf zich nu Gerrit Post aldaar, moedig, gekleed, te water, die zwem mende het reddingswerk voltooide. De heer Kimmel, geneeskundige, die van uit zyn tuin het gejammer der schreeuwende vrouwen boorde, toog onmiddeliyk gewapend derwaarts, en had het geluk de 4 drenkelingen: Jac. Los Tz., diens 4-jarig zoontje, P. Rietkerk en D. Kroon allen in redelyken welstand te verlaten. De rechtbank te 'sGravenbage beeft in de zaak van den Amsterdamscben stukadoor Flürke tegen den burgemeester der residentie de pleidooien bepaald op Dinsdag 2 April a. s. liet was een treurige lykstoet, die gisteren de Rozengracht to Amsterdam verliet. De vier lyken der slachtoffers, die verleden week by den brand op de De Witten- kade het leven lieten, werden ter aarde besteld. Omstuwd door oeno groute menigto, zetten de drie lykwagcns met volgrytuigen zich in beweging. Mou nam eerst den weg door de Jordaan naar de De-Witten kade, waar het treurige onheil plaats had. Overal waar de stoet langs kwam en vooral in do buurt van de Haarlemmerpoort toonden do menschen veel belangstelling. Van hier nam men don weg door ao Mamixstraat naar het kerkhof .De Vraag", onder de gemeente Sloten. Toen do vier kiston in de geopende groeve waren neergedaald, sprak een der familieleden den ongelukkigen vader, dia op zulk eeu6 noodlottigo wyze zyne vrouw en drie kmueron moest missen, met eenige hartelijke woorden van troost too. De vele vrouwen, dia op den doodenakker vereenigd waren, konden hare tranen niot bedwingen. Deze treurige plechtigheid werd dooi ocriigc bonderden belangstellenden eu nieuwsgierigen bügewoond. De bekende harddraver hengst .Sador", van de Gebr. Hoek, to Schiedam, is voor een zeer hoogon prjjs in eigendom overgegaan aan de nisnw op to richten hard dravers vereeniging „Trio", te Soe-t, P-.-u-c. Namens eene vrouw, wonendo N.-Z.-Voorburgwal te Amsterdam, is aangifte gedaan van de vermissing van een portefeuille, waarin f 2000 aan bankpapier, uit hare woning. Gistermorgen bemerkte de meester knecht der firma V. en C*., te Utrecht, toen hy op zijn werk kwam, dat de deur der zeep- ziedery in de Flieruilensteeg openstond en zulks niettegenstaande deze Zaterdao avond naar behooren was gesloten geworden. Hel vermoeden, dat dadeiyk ontstond, dat er sedert dat tydstip en Maandag morgen vreemd, volk in de fabriek was geweest, werd spoedig bevestigd, doordien by onderzoek bleek dat de kantoordeur was geforceerd, een op het kantoor staande lessenaar was opengebroken, zoomede dat men, vermoedeiyk met gebruik making van een valschen sleutel, de brandkast had geopend en daaruit een bedrag van ruim f 600 aan bankpapier had ontvreemd. Daar aan de buitendeur, toegang gevende tot de fabriek, geen sporen vau braak zyn waar te nemen, vermoedt men dat ook deze deur met behulp van een valschen 6leutel werd geopend. De daders van dezen nogal brutalen diefstal zyn niet bekend, doch van het gebeurde werd kennis gegeven aan de politie, die ter stond een onderzoek instelde. De bekende redacteur van .Recht voor Allen", C. Cornolissen, is te Haarle. gearresteerd, tot het ondergaan van 10 dage hechtenis, waartoe hy door hot gerechtshof tc Leeuwarden was veroordeeld ter zake van hel deelnemen aan eene de wet verboden vereenigiDg. Gisteravond word te'sGrav6n- hage in veiling gebracht het bekende café- restaurant .'t Gouden Hoofd", aan do Groen markt aldaar. Het huis word ingezet op f 85,000. Provisioneel kooper was de heer A. P. Van Dam, architect, voor 110,000. Maandag volgt de gunning. Een mineur wierp Woensdag te Werkendam een dynamiet patroonlje weg, bet welk een hond van J. d. H. naliep. Toen bet beest er vlak by was, ontplofte de patrooD, ton gevolge waarvan de hond in verscheidene stukken werd geslagen. Voor het kantongerecht to Wage- ningen zün 9 bakkers en een winkelier to VeeneDdaal, die allen terecht hebben gestaan ter zake het ten verkoop in voorraad hebben van te licht brood, ontslagen vau rechts vervolging, onder meer op grond dat art. 123 der pohtie-verordeniDg bjj art. 125 dier ver ordening niet strafbaar is gesteld. In zijne woning te Sluis is gc- vonden het ljjk van Eduard Blankaerl, talende in zyn bloed, met eene snede over ho' gel-at en eene diepe wonde in de keel. De eerste berichten lieten in twyfel, of r..cn hier met oen moord of zelfmoord te coon neefe Hetgeen ovenwei nader omtrent dit geval wordt gemeld, doet sterk het vermoeden rp. u, dat er een moord is gepleegd. Eduard Blankaert, oen weduwnaar, bewoonde alleen het zoogenaamde Bargehuis langs hot kanaal. Zyne huishoudelyke bezigheden werden waargenomen door eene werkvrouw ir. do buurt, en deze kwam daartoe eiken morgen by hem aan huis. Toen zy Woensdag morgen als naar ge woonte zich op weg naar de woning van Blankaert begaf, trok het hare aandacht, dat de luiken en het geheele huis nog gesloten waren. Iu de veronderstelling echter, dat ds bewoner zich verslapen had, klopte zjj her- haaldoiyk tegen de deur, doch kreeg goor. antwoord en kon ook niet bemerken dat B. haar had gehoord, want alles bleef stil. Dit wekte achterdocht by de vjouw, en deeu haar besluiten, een in de nabybeid wonenden landbouwer hare bevinding med6 te deelen. Deze ried haar aan, daarvan onverwijld aan de politie kennis te geven. Onmiddeliyk togen de burgemeester en do politie naar de aangewezen woning en vonden den toestand, zooals die doof de vrouw was medegedeeld. AUes was nog gesloten. De deur werd met geweld geopend en, binnen gekomen, vertoonde zich een akelig schouwspel aan hunne oogen. Blankaert lag, badende in zyn bloed, op

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2