N°. 107E8. Dinsdag; 19 Maart. A0. 1395. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, IS Maort. Feuilleton. DE TOOVERRï^C. LEIDSCH 1) A (IET, A T) PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DEE. ADVEETENTIËN Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. In het Nutsgebouw had gistermiddag "wederom eene vergadering plaats der afdeeling Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond. Als 6preker was uitgenoodigd de weleerw. heer Wittert van Hoogland, rector van het R.-K. Joi gensweeshuis te 's-Gravenhage, die tot onderwerp zyner rede had gekozen Voor en in het buwelyk", welke rede gekruid was met verscheidene grappige gezegden, zoodat spr. dikwyls den lachlust der talrijk opgekomen leden wist op te wekken. Na een woord van dank van den geestelijken adviseur der af deeling, pater Van Kessel, voor deze practische rede, den wensch er bijvoegende datZ. Eerw. nog verscheidene malen alhier moge komen spreken, vertrok de heer "Wittert van Hoog land en werd de vergadering gesloten. De off. van adm. 2de kl. C. Valkenburg is gedetacheerd bü de fabriek van de firma Tieleman Dros, alhier, tot het houden van toezicht op de bereiding van verduurzaamde levensmiddelen ten behoeve van 's rijks zee macht. Voor de akte nuttige handwerken is geslaagd mej. F. E. Pen, uit Leiden. Per Nederlandsche mail ontvingen wy gisteren de Bataviasche bladen van 1519 Februari en per Engelsche mail heden die van 18 en 14 Februari, alsmede de „Doli Crt." van 13 Februari. De Nederlandsche mail is dus ditmaal de Engelsche te vlug afgeweest, want 5 dagen later van Batavia vertrokken, kwam ze zelfs nog een dag vroeger hier aan. De door burgemeester en wethouders van Woubrugge vastgestelde lysten der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad, die tot den 27sten dezer ter visie liggen, bevatten de namen van 184 kiezers voor de beide eerste categorieën, en van 183 voor den Gemeenteraad. By de her ziening zyn er wegens vertrek en overladen 9 geschrapt. Daar krachtens de bepalingen der Drank wet het minimumrecht van vergunning voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank den lsten Mei a. s. 25 zal bedragen, heeft de gemeenteraad van Woubrugge beslo ten, het vergunningsrecht, voor elke 50 huurwaarde of gedeelte daarvan, van ƒ7.50 tot ƒ10 te verhoogen. Volgens de te Hillegom vastgestelde kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 375; voor de Provinciale Staten 374 en voor den Gemeenteraad 374. Door den minister van justitie worden, naar de „N. R. C." weet mede te deelen, voorbereidende maatregelen genomen om in het belang der gerechtelijke statistiek te komen tot de invoering van het telkaarten- stelsel en met bet oog op de recidive tot de invoering van het stelsel der casiers judiciaires en van het Bertillonnage. De medewerking is daartoe ingeroepen van den heer W. Voor molen, hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, die, geltfk bekend is, te Parys eene studie van het onderwerp gemaakt heeft. Hem is verzocht zich met mr. G. F M. baron Van Hugenpoth tot Aerdt, adjunct-commie8 by het departement van justitie, in verbinding te stellen, ten einde gezamenlijk voorstellen te doen, houden e eene volledige regeling tot invoering der genoemde stelsels hier te lande. Naar men verneemt, zijn de apparte menten van het Hotel „Keizer Karei" te Nymegen bijna geheel afgehuurd van 14-20 Mei a. s. voor het verblijf der Koninginnen aldaar. Jhr. De Ranitz bracht Zaterdag met den burgemeester van Nijmegen een bezoek aan de Groote of St. Stephans kerk. Men ver wacht dat de Vorstinnen op 19 Mei de gods dienstoefening in dit gebouw zullon bijwonen. Behalve Maastricht zal ook Venloo door HH. MM. de Koninginnen in de maand Mei bezocht worden. Jhr. De Ranitz, particulier secretaris van H. M. de Koningin Regentes, was daartoe jl. Woensdag aldaar. Het bezoek der Koninginnen te Tilburg is bepaald op Zaterdag 18 Mei, van ongeveer halftwee tot halfvyf 's namiddags. Woensdag jl. bezocht jhr. De Ranitz, behalve eenige openbare gebouwen, ook het plein „De Veld hoven", waarschijnlijk in verband met de manifestatie der N.-Br. harmonieën. Reeds zyn 82 harmonie- en fanfare gezel schappen uit alle oorden der provincie toe getreden tot de huldebetooging. Bij den dienst van weg en worken der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen zijn benoemd tot adjunct ingenieur lste klasse de heoren J. v. d. Vegt, G. W. v. Heukelom, P. Joosting en C. Hubers, thans adjunct ingenieur 2de kl. en tot technisch ambtenaar lste kl. de heeren J. Jaring, P. v. d. Weijden en G. W. F. Routs, thans tech nisch ambtenaar 2de kl. Aan de kamers van koophandel en fabrieken te Amsteidam, Rotterdam, 's Graven- hage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middel burg, Vlissingen en Groningen en aan de Twentsche Vereeniging tor bevordering van nijverheid en handel, is door den minister van w., h. en n. een exemplaar toegezonden van de „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand Februari 1895. Sts.-Ct Door de Geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer H. J. Der Weduwen, geb. te Dreischor, en zfin toegelaten voor het lste gedeelte de heeren A. Oolgaard Snijder en P. Visser. Do bisschopswijding van den tot hulp bisschop benoemden pastoor H. Van de Wete ring, te Hilversum, op Zondag 24 Maart o. k., zal geschieden door mgr. Snickers, aarts bisschop van Utrecht, geassisteerd door mgr. Bottemanne, bisschop te Haarlem, mgr. Lekten, bisschop van Breda, en verder een groot aantal geestelijken. De nieuwbenoemde consul-generaal voor Zuid China, de heer Haver Droese, heeft de reis naar Hongkong, zijn standplaats, aan genomen. Te Batavia is overleden de heer F. L. Wittenrood, oud-resident op Java, H. M. de Koningin maakt in de laatste dagen verschillende tochtjes te paard, in 't kostuum van amazone, met een rond hoedje tot hoofddeksel. Heden vergezelden H. M., mede te paard, baronesse Van Ittersum, hof dame, jhr. Van de Poll, adjudant, en baron Bentinck, eerste stalmeester. De toestand van den vice admiraal jhr. De Casembroot, te 's-Gravenhage, is sedert Zaterdag jl. meer bevredigend. De directe bezorgdheid is geweken. B. en Ws. van Haarlem stellen aan den Raad dier gemeente voor, om van de „Haar- lemsche Bankvereeniging" tegen den prfis van 33.30 per M1. aan te koopen een strook grond aan de Zijlstraat, ter oppervlakte van 17 M2., ter verbreeding der straat naast het postkantoor; de kosten van overdracht komen voor de gemeente en het aan weerszijden bestaande trottoir zal op kosten der gemeente worden doorgetrokken. Verder stellen B. en Ws. voor, om bet noordelijk gedeelte van don Hertenkamp en het tot afsluiting daarvan voorhanden mate riaal in gebruik af te staan op verzoek van het bestuur der afdeeling Haarlem van de „Nederl. Maatsch. voor Tuinbouw en Plant kunde" voor do door die afdeeling te houden tentoonstelling van bloeiende en niet-bloeiende gewassen, afgesneden bloemen, bouquetten, enz., van 15 - 19 Augustus a. s. Do heer Henry Hencans, te Londen, heeft bij den gemeenteraad van 's Gravenhage concessie aangevraagd voor een pier te Sche- veningen, aangezien de vroeger daartegen gerezen bezwaren zijn vervallen, nu de visschers- vloot niet meer veilig daaraan wal kan komen. Naar wjj vernemen, zal dr. M. Treub, directeur van 's Lands Plantentuin te Buiten zorg, met verlof hier te lande komen. Den 3den April zal hy scheep gaan. {Tel.) De heer Judels, te Amsterdam, de altijd vroolyke Judels hield gistermiddag receptie in „Mille Colonnes" ter gelegenheid van zfin tachtigston verjaardag. Daar zat hij, de krasse oud-tooneelspoler, op een verheven heid tusschen bloemen en groen. Met zfin bekonden, opgeruimden lach begroette bij zijne gasten, natn hfi de tallooze gelukvvenschen in ontvangst van kunstbroeders, van vrienden en kennissen. Den geheulen middag liep het af en aanin de receptiekamer klonk een druk geluid van menschenstemmen, maar bi) al die drukte hield Judels zich goed; hy had voor ieder oen glimlach, voor ieder een dank zegging. By gelegenheid van het vyftigjarig feest van het „Salon des Variétés" hoorden wy Judels zeggen: „Over tien jaar (met een glimlachje) nietwaar? dat zal wel gaan dan hopen wy den zestigsten gedenkdag te vieren." Welnu, als de wensch tot vervulling komt, dan zal ook de negentigste verjaardag nog wel gevierd kunnen worden. En dan zullen wy den ouden Judels weder „nog vele jaren toewenschen." {Hbl.) Het stoomschip „Merapi" vertrok 16 Maart van Rotterdam naar Batavia; de „General" vertrok 16 Maart van Zanzibar naar Vlissingen en Hamburg; de „Kaiser", van O. Afrika naar Rottredam en Hamburg, ver trok 16 Maart van Lissabon; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Maart Gibraltar; de „Prins Maurits" arriveerde 17 Maart van West-Indië te Havre; de „Voorwaarts" arriveerde 17 Maart van Amsterdam te Batavia. By koninklyk besluit zyn met ingang van 1 April a. s. lo. de kapitein ter zee W. F. Blauw en de kapitein-luit. ter zee J. H. Beucker Andreae eervol afgevoerd uit het corps zee officieren en benoemd onderscheideniyk tot inspecteur van de artillerie der marine en inspecteur van 's Ryks stoomvaartdienst, aan welke beide betrekkingen is verbonden het lidmaatschap der commissie tot het exami- neeren van zee-officieren en adelborsten; 2o. bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein- luits. ter zee A. G. Ellis en J. J. DeBruyne; tot kapitein luit. ter zee, de luits. ter zee lste kl. W. Romer, A. C. Van der Sande Lacoste en S. K. Sybrandi; tot luit. ter zee lste kl. de idem 2de kl J. W. Van Aalst, J. Albarda en C. W. Broers; en tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten lste kl. B. C. A. Van Ronterghem, J. C. Van Iterson en J. A. Barrau. Verleend aan den, op zyn verzoek, eervol en met behoud van recht op pensioen uit den militairen dienst ontslagen kolonel der infan terie van het leger in Nederl.-Indië, A. H. Van do Pol, de titulaire rang van generaal-majoor. De met verlof hier te lande aanwezige apo theker 2de kl. van het leger in Nederl.-Indió C. W. Boudier, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Juni 1895, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Met ingang van 16 April a. s. eervol ont heven van het commando der koloniale reserve, de luitenant-kolonel der inf. van het leger in Nederl.-Indië J. F. D. Bruinsma, en van en met genoemden datum benoemd tot comman dant van genoemd corps, de met verlof in Europa aanwezige majoor der inf. van het leger in Nederl.-Indië G. G. J. Notten. Benoemd P. A. Loos tot burgemeester van Nieuwendam en K. Rodenburg tot burge meester van Schermerhorn. Gremengfci Nieuws. Hoewel tegen gisteravond eene buitengewone voorstelling was aangekondigd in „Hotel du Nord", was de opkomst van het publiek niet buitengewoon groot te noemen; do zaal was slechts ten halvo gevuld, doch die gekomen waren, zullen zich hun gang niet beklaagd hebben; het gezelschap des heeren S. H. Boesnach, uit Rotterdam, heeft toch wederom nieuwe bewyzen gegeven van zyne geschiktheid om het publiek zooveel mogeiyk te amuseeren; het programma bood veel afwisselingvoordrachten, een paar komische duetten on tot slot het blyspel met zang in één bedryf „Do kleermaker in angst", waardoor de aanwezigen dikwyisin een luiden lach moesten uitbarsten; geen wonder dan ook, dat een welverdiend applaus den optie- denden ten deel viel. Zondag-voormiddag 17 dezer omstreeks ruim elf uren, is een zoontje vai den winkelier Mars, te Oude-Wetering, dat iu een onbewaakt oogenblik in de vaart aldaar was geraakt, ternauwernood aan den dood ontrukt. De burgemeester van Rynsaterwoude, daar toevallig passeerende, waarschuwdo op het eerste gezicht van den dryvenden knaap eenige belendende buren (die den knaap aocr middel van stokken tot zich trokken) en paste onmiddeliyk de voorschriften too tot redding van drenkelingen, welke hy by zich bad, waarna het met behulp van den ontboden geneeskundige, den heer Kimmel, eindeiyk gelukken mocht, do byna geweken levens geesten weer op te wekken. Terwjjl het cyfer der geboorten in de gemeente Voorschoten tot dusver vrij wel geiyk is aan dat van het vorig jaar, be draagt het cyfer der overledenen (20) thans reeds zooveel als ten vorigen jare op 10 Mei. Het is dan ook byna geiyk aan dat der geboorten (21), een zeldzaam voorkomend verschynsel. Vooral onder de kinderen beneden het jaar is do sterfte groot. De besommingen der visschers- vloot te Katwyk aan Zee bedroegen de ver- loopen week van 90 tot ƒ170. Pryzen der visch: tarbot 5 s ƒ8, kleine id. 2 a ƒ5, griet ƒ1.50 a 2, tong ƒ0.60 a bun- schol 30 a 80 ets., rog 50 a 80 ets., kabel jauw 1.60 a 2 20 per stuk; schol (buitenlek) 8.20 a 9, (binnenlek) ƒ4.15 a ƒ7.30, groote kokant 3 a ƒ5, scharren 4 a ƒ4.25 per mand. Vier manden garnalen brachten 10 op. Door de bommen werden 8 zalmen aangebracht. Een zware brand brak Zaterdag avond te zeven uren uit nabij de nieuwe 8luiswerken te IJmuiden. De brand ontstond in het huis van den magazynmeester, door het omvallen van een petroleumlamp. Het huis is tot den grond afgebrand. Evenzoo hot aangrenzende magazyn met al den voorraad, uitgezonderd twee perspompen, die men juist nog bytyds heeft kunnen verwyderen. In het magazyn was een groote voorraad olie, pek, teer, touw en andere licht brandbare stoffen geborgen. Alles is verzekerd. Brandspuiten ontbraken. De polderwerkers, die aan de sluiswerken arbeiden, wierpen zand in de brandende massa, waardoor de brand tot de twee gebouwen beperkt bleef. In den nacht van Donderdag op Vrpdag is het huis, bewoond door G. Huisman, te Frederiksoord, een prooi der vlammen go- worden. De bewoners slaagden er met moeite in, in nachtgewaad, het brandende huis te ontvluchten, terwyi een koe, drie varkens, eon geifc en eenige kippen in de vlammen om kwamen en ook van den inboedel niets werd gered. Alles was verzekerd. Thans wordt gemeld, dat het der politie is gelukt den vermoedeiyken brandstichter tot bekentenis te brengen. Het is de 16 jarige O. J. Van der Brugge, die door het burgeriyk armbestuur van Rotterdam te Frederiksoord werd uitbesteed en by G. Huisman verpleegd werd. Hij ia gevangengenomen en naar Assen overgebracht. 21) Het schynt, dat ge een bewys verlangt, zei Wilfred, terwyl hy in de handen klapte. - Hier is iemand, die u alles, wat ge wilt weteD, zal vertellen. Measurby keerde zich om en zag Janshah, die in de deur van de slaapkamer stond. JanshahI riep de majoor uit, terwyl hy een stap achteruit nam. Ah, zool Ge kent hem dus! zei Wilfred spottend. Hy behoeft u dus waarschyniyk niets te zeggen. Die kerel, riep Measurby uit, terwyl hy op de statige gestalte van den Indiër wees, is een Hindoe van lage kaste, dien ik te Benare3 heel goed gekend heb. Het is een schurk, oen slaaf, een schelm, die u wat op de mouw tracht te spelden, evenals hy 't Lascolle gedaan heeft. Janshah gaf geen antwoord op deze be- leedigende woorden, maar wachtte, met de oogen op Wilfred gevestigd, diens orders met volkomen kalmte af. Ik heb er niets tegen, als men my zoo iets op de mouw speldt, zei Wilfred kalmpjes en ik houd den ring. Ge zult er door in moeilykheden geraken. Dat waag ik er op. En uw levensgeluk verwoesten. Ongetwyfold, als gy daaraan mee kunt helpen. Welnu, Measurby, ga gerust uw gang l Noch liat noch geweld zal my dezen ring doen opgeven. Als ge list mocht gebruiken, vrees ik dat ge ten tweeden male uw eigen dupe zult zyn. Mocht ge uw toevlucht nemen tot geweld, dan zal Janshah het u weten af te loeren. Ge hebt jarenlang getracht, den ring aan La8celle te ontfutselen en, ge zyt bedrogen uitgekomen. Probeer het eens met my, dan zult ge zien, dat go even weinig succes van uw werk zult hebben. Pochen hebt ge goed geleerd, mompelde Measurby, terwyl hy Wilfred een woedenden blik toewierp; maar denk er aan: hoog moed komt voor den val. Ik zal dien ring wel krygen. Dat zou ik niet denken I Maar ik geef u verlof om het te beproeven. Begin maar, als ge er lust in hebt. O, neendenk dat maar niet, zei de ontmaskerde schelm op heeschen toon. Ik ben niet van plan voor uw pleizier een melo dramatische scène op touw te zetten. Er zyn nog andere wegen voor my open. Zeker. Ge verklaart my dus openiyk den oorlog? De majoor zette den hoed op, met een uitdrukking van verontwaardigde deugd, en begaf zich statig naar de dour. Vóór hy de kamer verliet, wendde hy zich echter om, ten einde het laatste woord te hebben. Dacre, ge hebt me behandeld op een manier, waarvoor een fatsoeniyk man zich zou moeten schamen. Ik moet erkennen, voegd9 hy er aan toe, op een toon, waaruit een zekere ontroering moest spreken, dat ik u voor een man van eer aanzag; maar nu het my gebleken is, wie ge werkelijk zyt, zou ik my schamen, verder met u om te gaan. Ik waarschuw u, dat ik my dezen roof niet zoo gemakkeiyk zal laten welgevallen. Doe wat ge wilt, meneer; maar ik verzeker u, dat ik dien ring vroeg of laat zal krygen. Gebruik hem zoo lang ge kunt, want ik zal voor niets terugdeinzen, om hem u te ont nemen. Wilfred haalde de schouders op en wendde zich van hem af, waarop do majoor de deur achter zich toe smeet. De Hemel mag weten, met welke gevoelens bezield hy de trap af ging; het moet oen harde slag voor hem geweest zyn, dat hy al zyn plaDnen zag ver- ydelen door iemand, dien hy als zyn werktuig had willen gebruiken. Dacre wist maar al te wel, dat hy zich een bitteren vyand had gemaakt; daar hy echter wist, welk karakter zyn vyand had en voldoende beschermd meende te zyn door het bezit van den ring, vreesde hy de intriges van den majoor niet. Gedurende het gesprek had Janshah het stilzwygen bewaard; zelfs na het vertrek van den majoor waagde hy het niet, zyn heer aan to spreken, maar wachtte geduldig, tot deze hem iets zou vragen. Wilfred, die nadacht over hetgeen hem te doen stond, zeide ge- ruimen tyd niets. Hy bezat den ring en had den majoor verslagen, en kon dus nu beginnen gebruik te maken van de gunstige omstan digheden, waarin hy zich bevond. - Janshah, zei hy ten slotte, terwyl hy zich tot dezen wendde, voor alles heb ik geld noodig. Stort vyfduizend pond voor my in de „Bank of Albion." Tot zyn verwondering schudde Janshah het hoofd on maakte hy een smeekende beweging met de hand. Er zyn eenige voorwaarden aan den ring verbonden, zei hy langzaam; een van die voorwaarden luidt, dat do eigenaar nooit meer dan duizend pond in de Bank kan depoDeeren. Als ge my vyfduizend, ja zelf3 honderdduizend pond in goud vroeg, zou ik ze u kunnen be zorgen, maar ik mag ze niet voor u by een kassier deponeeren. Wie heeft die voorwaarde gesteld? vroeg Wilfred. De bewakers van den schat, mynheer. De reden is, dat, zoo de ring in handen van een anderen eigenaar mocht geraken, gy, zonder er langer recht op te hebben, dat geld zoudt kunnen behouden. De bewakers van den schat mogen alleen geld geven aan den- gene, die den ring draagt. Zoolang gy hem bezit, zyt ge ryk; als ge hem verliest, zyt ge weer arm. Dat is een byzonder lastige voorwaarde. De bedoeling is volstrekt niet, uwe uit gaven te beperken of te bemoeiiyken, myn heer, zei Janshah, op kalmeerenden toon. Geef my orders om een paard, een huis, juweelen, een geheel landgoed te koopen, en ik zal u terstond gehoorzamenmaar alles moet in myn naam geschieden, daar ik de vertegen woordiger van den ring ben. Ik zal zorgen, dat er steeds duizend pond in de Bank op uw naam gedeponeerd zjjnmaar alle andere geldzaken moeten in myn naam geschieden. Als ik dus den ring verlies, neemt gjj den geheelen schat weder in bezit? Jawel, alles; maar alleen om het to bewaren voor den eerstvolgenden eigenaar, Het zal u volstrekt niet belemmeren; zoodra ge my beveelt de een of andere som te be talen, zal ik het terstond doen. Ik ben uw agent, mynheer, en uw orders zullen door my met de grootste nauwgezetheid worden uitgevoerd. Zoodra ge maar iets verlangt, is hot reeds uw eigendom. Dus is de macht van den ring op deze manier een weinig gekortwiekt, zei Wilfred op ontevreden toon. De geesten van onze dager, zyn, schynt het, handelsgeesten. Maar, Janshah, stel eens, dat ge sterft; dan zou ik me in een byzonder onaangename positie beviüden. Zeker niet, mynheer! Zoodra ik sterf, zal myn opvolger aan uw zyde zyn, om uw bevelen ten uitvoer te brengen. Enfin, ik heb den ring en moot my nu ook aan de voorwaarden, die er aan verbonden zyn, onderwerpen, antwoordde Wilfred, al meer philosophisch. Ik zal u spoedig laten weten, wat ik verlang. Stort oorst vast dui zend pond in de Bank. Janshah boog. Ge kunt op de Bank trekken, wanneer ge verkiest, mijnheer, zei hy ernstig. Wilt ge my veroorloven, my te verwyderen? Zeker l maar kom vanmiddag terug. Janshah maakte nog een buiging en ging de kamer uit, en Wilfred was weder alleen, om na te denken over zyn meer dan won- derlyk geluk. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1