buitenland. Benrs van Amsterdam. Overgeplaatst. Naar Atj >h ter beschikking van den gowestelijken intendant to Kotta-Radja de '2de luit.-kwartiermeester te Malang W. F. H. VerhoolF; naar Malang als administrateur van bet hospitaal de 2do luit.-kwart, met v-rlof aldaar, A. J. Stuyve. Verleend: Twee maanden verlof naar Sin- danglaia, wegens ziekte, aan den off. van gez. lste kl. te Batavia dr. W. F. Krach. Verlengd: Met eeno maand, bet wegens ziekte aan den lston luit. der genie N. Plantenga verleend verlof naar Soerabaia. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst, do burgerschrijver lste kl. bij het wapen der genie A. Ch. Scipio. Departement van ffiarine. Ontslagen: Op ver zoek eervol uit 's lands dienst, de gewezen vaste werkman bij de fabriek voor de Marino en het Stoomwezen te Soerabaia F. W. Lapré; met be paling dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan met ultimo Juni 1893. Opgave van passagiers, van Batavia naar Mar seille en Nederland vertrokken per Ned. ss. .Utrecht" Kapt der inf. P. A. P. Vermeulen, echtg. en 3 kinderen; lste luit. der inf. H. J. L. A. F. Steup cn echtg griffior van denlaudraad te Pekalongan en Batang VV. J. Havenga Jr. on echtg.; de heer J. H. S. Zimmermann, officieren van administratie der '2do klasse J. H. Dijkman en J. W. Broers; de heoren H. Poelen, J. Wonder, S. L. Arnold en O. A. Killermann, benevens Hr. Ms. troepen eu dcbepelingen. Gemeenteraad van ïocicrwoude. Zitting van 14 Maart 1895. Na opening door den WelEd. Achtb. heer J. H. Slicher, burgem., worden de notulen door den secretaris gelezen en door den Raad onveranderd goedgekeurd. De heer J. Van Konijnenburg, het pas ge kozen Raadslid, legt in handen van den Voorz. de by de wet vereischte eeden af. De Voorz. hoet hem hartelijk welkom, spreekt den wensch uit, dat zijn mandaat met 1 Sept. a. s. zal worden hernieuwd, dat hij tal van jaren zijn beste krachten aan den bloei der gemeente zal wijden en dat, komt de aanhangige quaestie der grensregeling weer aan de orde, hij zich in de bres zal stellen voor het belang van Zoeterwoude één eu ongedeeld. Ingekomen zijn missives van Ged. Staten, o. m. de mededeeling, dat de Rijkssubsidie L. O. voor '95, evenals voor '93, 1150 zal bedragen en de machtiging, om met de ge meente Hazerswoude een regeling aan te gaan betreffende het toelaten van kinderen aan den Rijndijk onder Zoeterwoude op de school onder Hazerswoude. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Do Voorz. deelt mede dat door het Dag. Best. aan den heer P. v. d. Horst eervol ont slag is verleend als brandmeester van" spuit no. 3 en dat in zijn plaats is benoemd de heer L. W. C. Van Renswou, thans adjunct brandmeester. Een request van bewoners van den Witten Singel betreffende het verleenen van „vergun ning" in het perceel van den heer v. D. wordt, als niet in don Raad thuisbehoorende, naar B. en Ws. ter afdoening gerenvoyeerd. Op advies van Ged. Staten, van wie de onlangs gemaakte bouwverordening is terug ontvangen, wordt art. 16 in dier voege go- wijzigd, dat het afkeuren van een nieuwge bouwd huis ongeoorloofd is, indien B. en Ws. daarnaar niet binnen 14 dagen een onderzoek hebben doen instellen. Overeenkomstig de van B. en Ws. van Hazerswoude ingekomen verordening, als voren genoemd, wordt besloten tot het aangaan eoner regeling. In die verordening wordt be paald, dat Zoeterwoude voor elk kind 16 per jaar zal betalen, met dien verstande echter, dat voor kinderen, slechts oen gedeelte van het jaar schoolgaande, zooveel 12den zullen worden betaald, als het aantal volle maanden bedraagt, dat de school bezocht is. In verband met hare plannen tot het bou wen van 32 woningen op een perceel land aan den Zoeterw. weg, even voor den spoor weg, wordt aan de Leidsche Bouwmaatschappij, op haar verzoek, de sloot voor dat perceel land aan den publ. dienst onttrokken en ver gunning verleend haar te dempen, mits in de sloot een riool worde gelegd, dat in een be staande sloot uitmondt; voor een behoorlijke afvloeiing van het water op den straatweg zorg worde gedragen door afvoerbuizen; en een ijzeren hek, in het midden een flinken doorgang hebbende, de gedempte sloot van den openb. weg scheide. D6 concept voorwaarden van B. en Ws. waren oorspronkelijk anders, doch na een lange discussie werd overeengekomen, ze in bedoelden geest vast te stellen. Nadat nog de leden voor de stembureaux 1895 on voor de commissie schutter\j benoemd waren, alsmede besloten was tot af- en over schrijvingen, werd de vergadering door deo Voorzitter gesloten. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van hedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer A. L. De Sturler, weth., wegens ongesteldheid van den burgemeester, den heer Was, en van den oudsten wethouder, den heer Juta. Tegenwoordig de heeren: Dekhuyzen, Zille- sen, Du Rieu, Zaayer, Verhey Van Wijk, Van Lidth de Jeude, Pera, Kerstens, Le Poole, Verster Van Wulverhorst, Stadhouder, Cock, Van Hoeken, Van Kempen, Van Dissel, Has- selbach, De Goeje, Kaiser, Siegenbeek van Heukelom en Driessen.. Behalve beide bovengenoemde heeren waren met kennisgeving nog afwezig de heeren Fockema Andreas en Van Hamel, ook wegens ongesteldheid, Kroon wegens uitstcdigheid en Drucker wegens zitting der Tweede Kamer. Zonder kennisgeving de beer De Vries. Door ren Voorzitter werd medegedeeld dat o waren ingekomen: H-.t verslag omtrent de exploitatie van de Leidsche Duinwaterleiding over het jaar 1894, dat in het gemeenteverslag zal worden op genomen. Een verzoek van J. Brouwer te Voorhout om restitutie van plaats, dir. belasting, dienst 1894, wegens woonplaats-verandering. Het verslag van de Commissie van Toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs, om trent den toestand van dat onderwijs in 1894. Een verzoek van den directeur van het zieken- en begrafenisfonds: „Tot hulp der menschheid" en Johs. Slewe om vergunning tot het doen maken van een uitloozing van het perceel Oude Vest 97 naar het gemeente- riool in de Janvossensteeg. De rekening dienst 1894 van de plaatselijke schoolcommissie. Verzoeken van verschillende personen om in aanmerking te komen voor de betrekking van hoofdopzichter bij de gemeentewerken. Een verzoek van de wed. mr. G. F. N. Gori, geb. E. G. Landré, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld hooger onderwijs, over het tweede kwartaal van den cursus 1894/95. In de Leeskamer is neergelegd een voor dracht ter benoeming van een derde onder wijzeres in de handwerken aan de school 3de klasse No. 2. Tevens werd medegedeeld dat thans nog ƒ40,000 tijdelijk als kasgeld is opgenomen, zoodat ƒ20,000 is afgelost. Aan de orde kwamen de volgende punten- 1°. Benoeming van een Adjunct-Markt- en Haven meester. (61) 2°. Idem van een tweedon onderwijzer aan de Jongena- aciiool 2de klasse. (60) 3°. Slaat van af- en overschrijving op de bogrooting voor 1894 van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- on Vrouwenhuis. (48) 4°. BegrootiDg voor 1895 van het Collogo van Vrouwen Kraammoeders. (49) 6°. Verzoek van H. C. Klinkert, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Hoogere Burger school voor Jongens. (53) 6°. Idem van Mej. F. E. Verpoorte, om ontslag als derde onderwijzeres in de handwerken aan de echool 3de klasse No. 2. (54) 7°. Idem van P. J. Van Hoeken, om ontheffing van do bepaling van art. 221 der Algemeene Politio- vorordouing voor een gebouw aan do Haven kade. (65) 8®. Idem als voren van Oh. E. J. Verhaaff, voor oen gebouw Pieterskerkgracht. (56) 9°. I2em van de "Wed. J. L. HanozetGordon, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Hoogere Bnrgeraohool voor JongODB. (57) 10°. Idem als voron van S. llijkee. (58) 11°. Idem van Mej. H. J. Do Fremery, omtrent het gebruik van grond aan doD Morschoingol. (61) 12°. Idem van Mej. J. M. O. Bommezyn, om een kelderingang te mogen maken aan de Lange- brug. (62) 18°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1895, ad ƒ300.- Bureau van politie. (65) 14°. Voorstel in zake den afstand van een gedeelte der Binnenvestgraoht aan de Leidsche Katoen - Maatschappij. (66) 15°. Idem omtrent de uitvoering van eenigo werken in verb&Dd met de inning van de Havengoldcn. (67) 16°. Voorstel tot het verleenen van afschrijving of terugbetaling van Plaatselijke D.recto Belasting, dieDst 1894. (68) 17°. Bezwaareohriflen togen de supplotoiro kohieren der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1894. (68) B\j punt 1 wees de heer Yerster van Wulverhorst er op, dat, evenals vroeger voor de benoeming van een markt- en haven meester, er ook nu voor diens adjunct vele sollicitanten waren, waaronder er toch wel méér dan één goedo zal geweest zyn, doch dat niettemin door B. en Ws. slechts één persoon werd aanbevolen. Spr. vraagt of het de gewoonte zal worden een voordracht slechts uit één persoon te doen bestaan. Dan zal hy daartegen zyn. Do taak van den Raad zou alsdan feiteiyk alleen daarin bestaan om eene benoeming van B. en Ws. te registröeren. De Voorzitter antwoordde dat B. en Ws. den wenk van den heer Verster zullen in acht nemen, doch dat het in de verste verte hun bedoeling niet is om den Raad voor een fait accompli te stellen. Benoemd werd alsnu de heer H. Hazelhorst, gepensionneerd adjudant onderofficier alhier, met 19 stemmen. ïwee stemmen waren er op den heer Verra uitgebracht. Punt 2 werd benoemd de heer J. W. Wuyster, thans 2de ocderwyzer aan de school 3de klasse No. 4, met 19 stemmen. Twee bilj. blanco. Zonder stemming werden goedgekeurd de punten 3, 4, 5, 6 en 7. By het laatste hield de hoer Van Hoeken zich buiten stemming. Ten aanzien van punt 8 werden bezwaren geopperd door de heeren Van Dissel en Du Rieu. Er bleek bovendion uit de inlich tingen van den Voorzitter dat het gebouwtje, voor welks oprichting nu vergunning werd gevraagd, er ongevraagd reeds bestond. Het gevolg er van was dat het verzoek werd afgestemd met 12 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Dissel, Kaiser, De Gonje, Verster van Wulverhorst, Verhey van Wyk, Van Kempen, Zaayer, Du Rieu, Zillesen, Driessen, Cock en Siegenbeek van Heukelom. Gunstig werd beschikt op punt 9, doch voor de helft, volgens voordracht van B. en Ws., op punt 10. Zonder stemming werden ook goedgekeurd de punten 1117. Verder niemand meer bet woord verlangende, werd de vergadering gesloten. Duitsehlttnd, De Kamer van Wurtemberg heeft met 60 tegen 13 stemmen een adres van antwoord op de troonrede aangenomen, waarin in ge matigden vorm, ma^r zeer ernstig, op liberale hervormingen wordt aangedrongen. Tegen stemden de krachtens hun rang of ambt zitting hebbende ridders en prelaten, benevens de twee socialisten. De koning antwoordde, toen hem dat adres werd aangeboden, dat hy het zyn plicht achtte, de wenschen des volks in overweging te nemen, en daarom was hot hem aangenaam, dat de Kamer hare meening onbewimpeld en met vertrouwen uitte. Hy zou het adres nauwkeurig nagaan en hy zag in samen werking van de regeering en de vertegen woordiging den zekersten waarborg van den bloei des vaderlands. Hy hield zich overtuigd dat de Kamer hem nimmer hare medewerking zou onthouden. Graaf Wilhelm Von Bismarck vertoonde zich gisteren in de hofloge in den Rijksdag. Graaf Wilhelm, die zich in gezelschap bevond van zyn broeder, graaf Herbert, werd van verschillende zyden gelukgewonscht met zyne benoeming tot gouverneur dor provincie Oost- Pruisen. Belgis. Naar men weet, is onlangs gemeld dat de Belgische regeering voornemens is, het wets ontwerp terug te trekken, waarbij wordt voorgesteld over te gaan tot de inlyving van den Congo-Staat by Belgiö. Do „Indépendanco beige" verzekert nu, dat de regeering daaraan niet denkt. Uit goede bron zegt het blad kunnen wy zelfs verzekeren, dat de regeering er geen oogenblik aan heeft gedacht, om op haar besluit terug te komen. De toestand van de gewezen keizerin van Mexico, Charlotte, wordt gunstiger. De ge- neesheeren achten het gevaar geweken. Groot-BritauniS» De koningin en prinses Beatrice verlieten gistermorgen met hun govolg in een specialen trein te 10 u. 30. min. Windsor. Zy begaven zich naar Portsmouth, van waar zy de reis naar Nice zullen aanvaarden. De regeeiing heeft beslag doen leggen op een onbekend, groot, nieuw stoomschip, dat uit Gravesend stond te vertrekken. De gezagvoerder weigerde de eigenlyke bestem ming van het schip op te geven. Transvaal en Swaziland. De koning van Swazi-land is verschenen by de conferentie, welke door generaal Joubert en den Transvaalschen commissaris voor Swazi land is belegd. Aanvankelyk werd gezegd, dat de koning niet voornemens was deze conferentie by te wonen. Nu de koning toch is verschenen, kan men wel aannemen, dat hy verder verzet zal opgeven en zich zal schikken naar het oppergezag, dat krachtens de Engelsch-Trans- vaalsche conventie aan Transvaal over Swazi land is toegekend. Generaal Joubert, die zich met een talryk commando Transvalere by de grens bevindt, zal derbalvo wel niet tot ge weld van wapenen zyn toevlucht behoeven te nemen. Teïejjram ino xi. NIEUW-YORK, 13 Maart. Te Walsenburg in den staat Colorado is door de bevolking do lynchwet toegepast op eenige Italianen, die in hechtenis waren genomen, wegens de beschuldiging, dat zy een koffiehuis-houder haddeu vermoord. Twee gevangen Italianen werden met geweerschoten in hunne cellen vermoord. TWKEBE KAMER. Zitting van heden. Per telegraaf.) Voortgezette behandeling der Geioerenwet. De Minister van Oorlog voorde het woord tot verdediging van zyn voorstel, govolg van den aandrang der Kamer zelve op verbetering der bewapening, ook dcor de vorige Regeoring onvermydeiyk geacht. Deze Regeerirg acht verder uitstel onraadzaam en daarom dit voor stel een duren plicht. Do hoofdpunten uit het debat relovcerende, betoogde do Minister dat verkleining van het kaliber van 6.5 mM. minder tactische voor deden geeft; dat dit stelsel nog nergens is aangenomen, noch in Oostenr.yk, noch in Duitschland. Daarvan had de Minister zich tolo- grapliisch overtuigd. Aan de keus van G.5 mM. hield hy dus vast. Vrees voor onzekerheid van het rookzwak buskruit behoeft niet te beslaan en by behooriyke behandeling van het Mann- licher geweer zullen zich geen gebreken voor doen. In het door een Maastrichts werkman uitgevonden geweer zagen de technici en de Minister geen verbetering. Do aanmaak der geweren binnenslands, hoo gowenscht ook, Is onmogeiyk op lo dragen aan een rykswerk- plaats, aan een door do binnenlandscho ny ver heid te bouwen fabriek of aan de bestaande fabriek. De Minister bevordert overigens do binnenlandscho industrie zooveel mogeiyk getuigen de fabricatie binnenslands van snel vuurkanonnen, loodsen voor de Amsterd. stel ling en van rookzwak buskruit, tot dusvor aan buitenlanders gegund. De aanmaak binnenslands zou bovendien duurderzyn en do uitvoering in do waag schaal stellen, terwyi de binnenl. nyverheid toch niet beschermd wordt wanneer voor de uitvoering buitenlandsche werklieden worden aangenomen. Intusschen, hoewel sterk togen uitstel, en biyk willende geven van zyn goed hart jegens de binnenl. industrie, verklaarde de Minister, dat, zoo na aanneming van zyn voorstel een aanbieding tot aanmaak bin nenslands mocht komen, welke wat kosten en deugdeiykheid betreft met het buitenland geiyk staat, hy dit aanbod niet zal afwyzen alleen op grond dat de geweeraanschaffing daar door een halfjaar vertraagt wordt. Daaruit volgt dat er tyd zal zyn om binnen zes maanden een fabriek op te richten. Overigens zeide hy dat dit ontwerp niets beslist over die geweer-aanschaffing voor de schutteryen, want de aanvraag komt eerst voor 1897. Thans verbindt de Kamer zich alleen voor 52000 geweren voor het leger. Verschillende byzondere punten uit de dis cussie beantwoordende, legde de Minister er nadruk op, dat hy dit voorstel by zyn optre den van zyn ambtsvoorganger heeft overge nomen; onder do bestaande politieke omstan digheden een legerwet kwaiyk is te ver wachten; de aanschaffing van het nieuwe geweer oen stap voorwaarts is tot verbetering van het leger by onverwachten oorlog, de oefeningstyd voor de miliciens onveranderd blyft en de Minister de schuttery op den tegenwoordigen voet niet wenscht te behouden. De heer Van Vlijmen legt zich nu by het Regeeringsvoorstel neer. De heer Heemskerk blyft de verantwoorde- ïykheid afwyzen voor de uitgaaf van millioe- nen zonder eene nadere regeling der levende strydkrachten. De heeren Staalman en Lieflinck blyven hun standpunt volhouden. De heer Lieftinck erkent dat het kaliber goed is, maar wil, zoo lang eene legerorganisatie uitbiyft, geen cent voor nieuwe geweren toestaan. De heer Cremer daarentegen acht de nieuwe geweren volstrekt noodig, onafhankeiyk van eene toekomstige wenschelyke legerorganisatie. Ton slotte word het ontwerp aangenomen met 54 tegen 31 stemmen. Het debat over de motie-Dobbelman omtrent de heffing van rechten op granen is aange vangen. 14 Maart 1895. Staalsleeningen. Vor. Koers pCt. boers. hoden. Net]., Cert. Nat, W. Schuld 2% 95^ 95% 10114 101% 101% 101% dito Obl. diïo 18S6928% 101% 101% Hongarije, Goudl. 188193 4 101% 101% Italic, Inschrijving 1862/81 5 83% 83 Oostcnr., ObL Pap. MeóNov. 5 88% 82*6 dito Zilv. Jan.[Juli 5 83Jtf 83 Polen, Obl. Schatk. 1814 4 94 Portugal, Obl. 18531881 met ticket 100 .3 26% 26% id. Tabah6leening. 4% 68% £8% Rusland, Binnenl. 1891. 4 65)-g 64% dito 1889bij Rothschild Rb.025 4 98 98% dito Hope Co. 1889.90GR. 625 4 99 98% Obl. Leoning 1867/C9 J? 20 .4 101% 101% in Gond Leen. 1884 5 106% 100% Spanje, Pcrp. Schuld Buitenl. 4 78% Turkije, Douane Obl. 1886. 5 97% 97% dito Gecoiiv. Lccning Serie C 29% Egypte, Obl. Lccning 1876 4 101% Mexico, Snbsidic Bonds. 6 87 36% Brazilië, Obl. 18S94 76 76% Ind. on Fin. Ondernemingen. 6ö Koloniale Bank Aand. 65 N.-I. Eandbk. Aand.. 73% Ncd. Handclm. Aand.oproso. 5 128% 129% Spoorweglecningen. 101% 105% HolL IJzercn-Spw.-Mij. Aand. Obl. dito3% 101% M. t. Expl- v. St. Spw. Aand. 95 Ncd. Contr.-Spnorw. Obl. f260 3 92% Italic, Z.-Ital, Spw. ObL A—H 3 64% 64% Polen, Wnrs.-Wconcn Aand.. 147% dito 1'iior. Oblig. 4 100 99% ïlusl., Balt. Spw.-Aand.. 3 65% 66% Fast, Spw.-Mij. Aand. 5 90!.% 90% Iwaug. Dorabr. Obl. ZR. 625 4% 98% V/ticheel ZR. Aand5 70% 78% Wladikawko8 Obl. Rb. 125 4 97% 97% Amerika, AtckGen.Morg.Bonds 4 62 04% dito ObL ?o Hyp. lett. A 3 16«% 17% Central Pacific Aand, 13ï% 16% Chic Erio lo nyp. ObL 5 76% 76% Denver Rio Grande C. v. A. 101% 10% Louisv. NhbIiv. Ccrt. v. Aand. 43% 47 Miss. Kans. Texas C. v. A. 14 W6 8% 8% Canadian Pacific C. v. A. 88% 37 19% 21% Prcmieleenlngcn. Nedeil., St-nl Ainstord. f100 8 110% 111% Stad Rotterdam3 109 Gemeento-Orediet .3 107% België, Ant. 1837 101 Ilong., Hypotheekbank 4 106 105 123% Oostoiir^ Sta&tsleon. 1354 4 123% dito dito I860 .5 126% Kuolaud, Staatslconlng 1361 5 118 dito dito I8605 147% Turkije, Leoning 1870 34 49% 49% Transvalia ExpL Aand. co 61% Southstacdanl Ccrt. 16% 17 Prolongatie 2 pCt. Venezuela 41'/,. EEIDEIV, 141 Maart. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 3° C. 37.4" Fahrenheit; hedonmorgen 8 uren 2° C. =r 35.6 F.; 's middags om 12 uren 5° C. 41° F.; 's namiddags 4 uren 5.5° C. 41.9° F. In den toestand van den Internuntius by ons Hof, mgr. Lorenzelli, is eenige ver betering waar te nemen. De koorts neemt af en de patiënt mag reeds weder gedurende eenige uren daags het bed verlaten. De vergadering van don Raad, te Bos koop gisteren gehouden, was de laatste, die door den heer H. Le Coultre, benoemd tot burgemeester to Bodegrave, geleid werd. Aan het einde der vergadering nam de heer Le Coultre afscheid van den Raad, bedankte de leden en de wethouders voor den onder vonden steun en verklaarde dat het hem aangenaam was geweest met hen samen te werken voor de belangen der gemeente. De oudste wethouder, de heer Koster, bo- dankte den voorzitter voor wat hy in de tien jiren, die hy aan het hoofd dor gemeente geplaatst was, voor haar was geweest en had gedaan, voor de bevordering barer stof- folyke belangen en voor hare intellectueole ontwikkeling, ook voor zyne onpartydige en humane leiding dervergaderingen van den Raad. Hy voegde er den wensch by, dat het hem op zyne nieuwe standplaats by de behartiging der belangen van die gemeente niet aan erkenning en waardeering mocht ontbreken, en dat hem daartoe de noodige gezondheid en krachten mochten geschonken worden. Aan het „N. v. d. D." werd gisteren uit Batavia geseind, dat de Radja van Lombok gevaariyk ziek is. By de herstemming van een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, in het district Gouda, is gekozen de beer J. M. Noothoven van Goor (lib.) met 150i stemmen. De heer Dercksen (antirhad 1465 stemmen. De heer B. H. Klünne, pastoor van het Begynhof, te Amsterdam, is benoomd tot eere-kamorheer van den Paus. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag 15 dezer niet plaats hebben. Op byna 78-jarigen leeftyd is te 's Graven- hage overleden mr. Daniël Van Eek, oud-lid der Tweede Kamer voor Hontenisse, dio in 1884 door nu wylen mr. Keuchenius werd vervangen. Zyn stoffelyk overschot zal Maandag-voor middag op de begraafplaats „Oud-Eik-en- Duinen" worden ter aarde besttld. Gisteravond trad de heer A. G. Honig, predikant te Zeist, voor „Patrimonium" te Alten op om zyne stellingen de openbare school betreffende te verdedigen. Na afloop zyner rede traden de hoofdonderwyzer de lieer Hage en do onderwyzers de heeren Bykerk en De Voogd, allen van de openbare school, in heftig debat, om de openbare school te verdedigen, zoodat de vergadering tot zeer laat duurde. Het Openbaar Ministerie by het gerechts hof te 's Gravenhage vorderde heden beves tiging van het vonnis dor Haagsche rechtbank, waarby oen 17 jarigo jongen uit Hazerswoude, die des nachts mot zyn broer en een kameraad meeging om eenden te stelen, tot achttien maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Terwyi het Openb. Min. meende dat deze ernstige straf gewensebt was om den jongen voor Dog erger te behoeden, achtte mr. J. EL Bydendyk, als verdediger, het vonnis veel te zwaar. Uitspraak over veertien dagen. Academie-nieuws. Leiden. Aan de universiteit is met goed gevolg het voorbereidend kerkeiyk examen afgelegd door den heer G. Visser. Delft, 14 Maart. Gnuaea in betere otemnuDg, de meeoto artikelen werden prijshoudend verkocht. Witte Tarwe f 4.30 a f5.75 Roode f 4.50 a ƒ5.25, Roggo ƒ3.40 a ƒ4.—. Zomergersl ƒ2.50 a 3. Chevalier- 3.60 a f 4.50. Haver 1.75 a 3.—. Blauwe ErwteD ƒ5.50 a 9. Bruineboonen 12.50 a 17.50, Paardenboonen ƒ4.80 a 6.25. Duivonboonen f 5.60 a ƒ6.Koolzaad /5.50 a 7.25. Zomor-Kool zaad a Kanariezaad ƒ8.25 a 9.75, Honnepzaad ƒ6.50 a ƒ8.50, alles per HL. Schiedam, 13 Maart. Noteering van de Make laars. Moutwijn ƒ5.60, Jenever 9.50, idem Amet. proef 11.per Ned. vat en zonder fast, zonder do belasting. 8pooling commissie boden ƒ1.10 per ketol. Noteering van den Brandersbond. Moutwijn 4i/4 a ƒ41/.} per heet. ct., zonder fast en zonder belasting. Couponnotetring volgens opgave van de Coupon- Makelaar» Oostenrijk, Paplor f 20.-17% dito Zilver 20.47% Frauacha f 47.45 Diverse Rijksmark /'5S.70 Rossen Goud Roebels ƒ1.90 dito In Zilveren Roebels 1.27 Amerlkaansche Goad Dollars f 2.45. BeJcening pCfc. ad vertentiën. -►{3 *£•- -►Vh Zoo de Heere wil en zy leven, hopen ij£*- JAN VAN BOSSEN en MARGARETHA BLANSJAAR, —j* den 27sten Maart a. s. den dag te herdenken, waarop zy jaar ge- jjé^ leden in het huwelyk zyn getreden. Hunne dankbare KinderenKlein- kinderen en Achterkleinkinderen. Leiden, 15 Maart 1895. (Oranjegracht 55.) 1803 13 ft- Ondertrouwd JAN ALT KN JOHANNA J. A. KOOL. Leiden, 14 Maart 1895. (Rapenburg 86). 1807 4 Getrouwd: MAURITZ DE HEER en JOHANNA CAHEN. Eindhoven, Leiden, 14 maart 1895' 1794 U De Heer en Mevrouw M. DE HEER Cahen betuigen, ook namens wederzKdsche Familie, hartelijk dank voor de vele bewijzen van be langstelling, bi) hun huwelijk ondervonden. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig en geduldig lijden, nog onverwacht, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvador de Hoer CASPER KLOOTS, in den ouderdom van bijna 60 jaren. Leiden, Uit aller naam, 13 Maart 1895. Wed. C. KLOOTS, (Maresingol 23.) Van Waalwijk. 1790 8 Tot onze diepe droefheid overleed heden, te Amsterdam, na eene kortstondige ziekte, voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Broeder de Heer ARNOLDUS CORNELIUS JOANNES IJSSELSTEIJN, in den ouderdom van 63 jaren. W. J. H. IJSSELSTEJN. Wed. C. A. SCHMIER IJssklsteijn. Leiden, 13 Maart 1895. 1806 9 De ondorgeteekende betuigt b(j dezen z(jn openlijken en innigen dank voor de liefderijke en degelijke behandeling, door z(jne zeer go- liefde Vrouw CATHARINA VAN LOOK, geboren De Goeij, ondervonden in het R(jks Academisch Ziekenhuis te Leiden en bijzonder ook aan don WeledeiHooggeleerden Heer Prof. TREUB en den WeledelZeergoleerden Heer Dr. VAN DER HOEVEN en Mej. TIBBOEL. L. VAN LOOK. Rotterdam, 14 Maart 1895. 1802 11

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3