V der Badinrichting l. ANBENEBT, te Champagne Ernest irroy Co., Reims, PIANO-CURSUS I. Henri Berkelps, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. W erkmeid, Biljart- Concours. Aanvang 16 en 17 Maart. Mr. C. VAN DER LEE, WEILAND, lllU L Voor Maaglijders aan te bevelen TARIEF BADHUIS TE LEIDEN, is geopend: grands propriétaires de vignes dans les premiers crus de la Champagne. 1. I£BS!E BRÜÏJN Cie., Nieuwe Rijn 80, Leiden. Chavannes Rollandet, Zee-Assurantiën. 1490 I >e "Vorst van Indië. De Vorst van Indië, Donderdag 14 Maart. A°. 1895, H". 10754. LE PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTOËN: Van 1 6 rogels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Aan de Eaagsclie Courant schrijft „Een niet- belanghebbende": Van alle zijden, uit vele beroepen en betrek kingen, gaat in den laataten tijd een weldadige aandrang uit om zooveel mogelijk den Zondag als rustdag te verkrijgen. Voor vele be roepen levert de inwilliging van dit verzoek, hetwelk in onze dagen meer en meer het karakter van een maatschappelijken e i s c h verkregen heeft, geen bezwaar op; en mocht 't voor sommige niet geheel voor inwilliging vatbaar blijken, voor een groot deel zeker wel. Niemand zal er voorzeker aan twijfelen, of de eisch van Zondagsrust gewettigd is; en al moet het publiek zich daarvoor opofferingen getroosten en eenige inschikkelijkheid betoo- nen, het meerendeel doet dat met liefde. Waar allen dan om Zondagsrust vragen, de aesculaap gaat zjjn gewonen dageljjkschen gang, en hot koetsje van den geneesheer zien wij Zondags even goed langs straten en wegen rijden, als lederen dag der week. En mocht ook des nachts, wanneer ieder rust na een week van arbeid en inspanning, de hulp van den geneesheer noodig wezen, hy volgt de roepstem van den zieke, en zelfs de gedachte röst niet bi) hem, dat rust toch feitelijk ook voor hem een rechtmatige eisch is. Volkomen Zondagsrust voor den geneesheer nu mag veilig tot de onmogelijkheden worden gerekend. Toch kan veel worden gedaan ora zijne werkzaamheden op den Zondag aanmer kelijk te verminderen. Wanneer wij toch bij heeren doctoren van ziekenbussen (fondsen) bij voorkeur de3 Zondags door velen zien aan kloppen, omdat deze dag het meest met hunne belangen strookt, en dit veelal om geneesmiddelen, welke zeer goed een dag vroeger of later zouden kunnen worden ge haald, dan beamen wij, dat ieder onzer, indien hij wil, ook de taak van den geneesheer wel zou kunnen verlichten. En ook den apo theker zou daardoor overmatige vermeerde ring van werkzaamheden op den rustdag wor den bespaard. Waarom niet des Zaterdags of de3 Maandags om een „nieuw recept" ge vraagd? Er kunnen zich natuurlijk gevallen voordoen, waarin hulp dringend noodig is; deze omstandigheden blijven uitgesloten, maar toch achten wij hot zeor goed mogelijk, in den boven omschreven geest, den geneoheer en den apotheker veel overbodig Zondagswerk te besparen. Eene stem, die zich uitspreekt togen de sluiting der Duitsche grens voor den invoer van vee uit Nederland, doet zich hooren in de Deutsche Landwirthschaflliche Presse. De heer J. Von Nathusius verklaart daarin, dat sedert maanden met hem talrijke land bouwers der provincie Saksen en van de gehöele monarchie tevergeefs op eene be schikking der regeering wachteD, die hun den invoer van vee uit Nederland weer mogelijk maakt. „Blijft," zegt de schr., „de grens nog altijd daarom gesloton, omdat de longziekte in Nederland over eene groote uitgestrektheid heerscht, hetgeen mij onbekend is, dan is tegen dezen maatregel niets in te brengen; is dit echter niet het geval, zijn hier andere redenen van invloed, wat ik wel moet aan nemen, zoo zou ik hier willen wijzen op de ge varen on verliezen, welke deze sluiting der grenzen aan de Duitsche veefokkers ver oorzaakt! „Ik houd nl. de opvatting, dat onze fokkers door het sluiten der grenzen zouden worden bevoordeeld, omdat ze nu in de gelegenheid zijn, hunne dieren duurder te verkoopen, voor eene zeer kortzichtige. Onze veestapel, die toch voor verreweg 't grootste deel uitNederlandsch, resp. uit kruising met Nederlandsch vee be slaat, ten minste in Noord en zelfs in Midden- Duitschland, zal, wat de melkopbrengst betreft, teruggaan zoodra niet langer veel frisch fok- materiaal uit Nederland wordt gehaald. Dö zoo buitengewoon hooge melkopbrengst van dit ras is eene eigenschap, welke veroorzaakt is door 't vochtige zeeklimaat en do gunstige werking daarvan op de vette weilanden eene eigenschap, die teruggaat, zoodra deze voor waarden niet meer bestaan, en die wel in zeor hooge mate teruggaat, zoodra niót door dikwijls herhaalde bloedvernieuwing met dieren uit de kustlanden, deze nadeelige gevolgen worden tegengewerkt. Dit is immers eene bekende zaak, die alle fokkers en veehouders reeds tot hun schade ondervonden zullen hebben. „'t Vooruitzicht onzer fokkers, om hoogere prijzen voor hun fok-, resp. melkvee to be dingen door 't sluiten dor grenzen voor Neder land, wordt daarom duur gekocht; ze zullen later zelf nog op den invoer uit Nederland aandringen, wanneer de melkopbrengst van hun vee van beteekenis is achteruit gegaan tot hun eigen schade en tot schade van den geheelen Duitschen landbouw." De noodige bloedvernieuwing kan niet ge schieden door gebruik te maken van in Duitsch- land geboren en opgefokte dieren, want er z(jn aan de Duitsche noordzeekust maar weinig districten, die ovengood vee als Nederland voortbrengen, on het betrekkelijk geringe aantal van de uit deze streken ten verkoop aangeboden dieren voldoet in de verte niet aan de vraag. De landen aan de Duitsche Oostzeekust komen hier niet in aanmerking. Sedert de Nederlandsche grenzen gesloten zijn, is de vraag naar Ooat-Friesch vee zoo groot, dat op verre na niet in de behoefte kan worden voorziendoch ook voor de Oost- Friesclie veehouders is de voortdurende sluiting der Hollandsche grenzen niet voordeelig, omdat door de te hooge prijzen voel te veel vee wordt verkocht, en omdat z(j niet in staat zijn jong vee uit Nederland in te voeren, om de stallen en het weideland te voorzien. De schr. noodigt ten slotte zijne colloga's dringend uit, de opening der Nederlandsche grenzen met alle mogelijke middelen te be werkstelligen. De heer D. R. Mansholt, die op dit artikel in De Telegraaf de aandacht vestigt, voegt er by, dat de heer Nathusius is een der grootste en invloedrijkste veefokkers van Noord Duitsch- land; zijn groot werk over de rundveerassen heeft naam gemaakt ver over de grenzen van zy'n vaderland; in de regeeringsknngen is hij eene „massgebende Pèrsönlichkeit." Zijn ad vies zal derhalve wel gewicht in de schaal leggen, te meer, daar uit zijn artikel blijkt, dat ook velen zjjnor collega's beginnen in te zien, dat het Nederlandsche vee onmisbaar is voor den Duitschen fokker. Dit is in elk ge val een lichtpunt aan den donkeren Nederland- schen hemel, zelfs voor graanbouwers, want dezen weton nu, wat zij met hun voor den graanbouw bestemd land moeten aanvangen: groen maken en dan veefokken. Wat de longziekte in ons land b3treft, die in Duitschland als voorwendsel gebruikt wordt om de grenzen gesloten te houden, daarom trent zal de schr. den heer Nathusius dadelijk geruststellen. De Volksstemhet nieuwe radicale weekblad onder redactie van den beer De Koo, wekt de werklieden van alle groepen op, om een adresbeweging op touw te zetten, waaraan honderdduizenden moeten deelnomen. Die adressen zullen moeten zijn klachten, ver zoeken, beden of eischen aan de Koningin- Regentes om een kieswet, die den werkman in niet minder groot aantal kiesrecht zal geven dan het ontwerp-Tak voorstelde. Deze bewoging zal moeten toonen, dat de Nederlandsche arbeiders inderdaad kiesrecht verlangen, zóó uitgebreid als de grondwet slechts toelaat; zij hebben dat nooit op af doende w(jze doen blijken. Elke party for- muleere dosnoods haar eigen adres, maar de partyen helpen elkaar om de adressen onder het bereik van hen te brengen, die ter teekening bevoegd, zyn. Yryheid dus ten opzichte van den vorm en oen samenwerking naar het wezen: „Konden de „Kath. Volksbond" en „Patri monium" te zamen aiqh verstaan over den vorm van hun adres, en de radicalen, libe ralen en de parlementaire sociaal democraten over dien van list hunne het eens worden, m. a. w. konde men twee formules vinden, zoodat de gehoele adresbeweging langs twee parallelwegen naar hetzelfde doel leidde, en aan het eind van die twee wegen voor elk dier beide phalanxen eene afzonderlyke commissie gereed stond, om haar adres der Koningin- Regentes aan te bieden, we zouden inderdaad niet weten waarom geheel de Nederlandsche arbeidersklasse niot zou kunnen samenwerken, ten einde het gemeonschappeiyk doel to be reiken". Die beweging zou kunnen uitgaan van het „Alg. Ned. Werkliedenverbond" als de oudste, of van „Petrimonium" als de grootste werklieden-combinatie. Tegen een dergelyke demonstratie kan, naar De Volksstem meent, geen der partyen bezwaar hebben. En wanneer de adressen by de Koningin- Regentes konden worden aangeboden vóór het kieswet-ontwerp bij de Kamer is inge diend, zouden zy zeker de meeste kans hebben doel te treffen; want, betoogt het blad ten slotte: „Er bestaat veel grooter waarschyniykheid voor, dat men onder den indruk eener volks beweging een nog niet ingediend ontwerp zal wyzigen, dan dat men toegeefiyk zich zal betoonen voor de volkswenschen, nadat zulk een ontwerp ter behandeling is aangeboden; en evenzoo moenen wy, is eer van de Kroon en de Regeering een nieuw overleg en een wyziging dus van het aanvankelyk overeen gekomen plan te verwachten, dan een geopend oor by deze censuskamer voor der werklieden protest". De vermindering van het aantal v r y w i 1- ligers, waarover in het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs over het VlIIste Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor dit jaar werd geklaagd, vond, blykens het antwoord van den minister, een der voor naamste redenen in den overgang by de kolo niale troepen. Waar de heer J. De Waal in het Militair Weekblad het begrypelyk acht dat de minister voor de hooge uitgaven terug deinst om de handgelden te verhoogen, geeft de schryver in overweging den termyn, waar voor men zich moet verbinden, korter te stellendaardoor zouden vele personen by de thans heerschende werkloosheid geneigd zyn een verbintenis aan te gaan. „Wy gelooven, dat eene wyziging der instructie op de werving van het jaar 1881 en van de in verband daarmede ge maakte bepalingen in zoodanigen zin, dat voor de ongehuwde Nederlanders van af hun 18de jaar de gelegenheid wordt opengesteld, om zich voor drie jaren en daarna telkens voor éón jaar te verbinden, velen hunner zoude aansporen by het leger hier te lande vry- willig in dienst te treden, daar alsdan het hoofdbezwaar de lange duur der dienst verbintenis voor allen vervalt. Tegen den voorgestelden termyn van de eerste dienst verbintenis kan, onzes inziens, uit een mili tair oogpunt geen bezwaar bestaan, omdat zelfs by de bereden wapens, waarby de africhting zooveel meer tyd vordert dan by de onbereden wapens, gerekend kan worden op de diensten van een afgerichten of ge- oefenden soldaat, gedurende den tyd van twee jaren, indien hem in dien tyd niet de een of andere graad kan worden verleend." Bestaat de kans, dat de man zich, wanneer het hem in de gelederen bevalt, voor langer dienst zal verbinden, aan de andore zyde zal het getal verminderen van hen, die trachten door wangedrag de verbintenis te verbreken. „Janus", die in De Tijd reeds meermalen over de Friosche toestanden schreef, betoogt nogmaals de wenschelykheid eener parlementaire eDquóte, waarby niet alleen „liberale en heele of halve socialisten" worden geraadpleegd, maar ook katholieken, anti- revolutionuairen en vooral bedienaren van den godsdienst. „Een „Friesch liberaal kopstuk", de heer Van den Berg, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Heerenveen, gaf ongeveer drie jaar geleden als zyn opinie te kennen, dat Fnesland8 treurig financiewezen niet dag- teekent van vóór 10 of 25 jaar, maar van vóór 300 jaar. En terecht, meent „J nus": 31 Maart 1580 namen Frieslands Staten een besluit, waarby de kerken, kloosters, benefi- ciale kerkvoogdy- of patroonsgoederen den katholieken godsdienst oDtnomen werden, ds priesters en de kloosterlingen werden wegge jaagd, zoodat de armen en ongelukkigen van hun natuuriyke beschermers werden beroofd". De middelen, die de schryver by voorbant aan de hand dost om verbetering in de Friesche toestanden te verkrygen, komen hierop neer: lo. Er moest een wet zyn, die de bezittende ouders dwong, schoolgeld te betalen; 2o. het byzonder onderwys regel, de openbare school uitzondering; 3o. de gemeenten moeten de zuinigheid betrachten; 4o. Een rege ling van het gemeontelyk financiewezen in den geest van het wetsontwerp van den oud-minister Godin De Beaufort; 5o. kleinere gemeenten. Maar niet alleen door maatregelen op admi nistratief gebied kan Friesland van den rand van den afgrond gered worden, de bewo ners moeten ook door maatregelen van socialen aard worden gebaat. Dit kan o. a. geschieden lo. door zilver zyn plaats als wettig, inter nationaal betaalmiddel terug te geven ;2o. door het heffen van invoerrechten op buiten- landsche landbouwproducten 3o. het oprichten van een boerenbond, bestaande uit grond bezitters, huurboeren on arbeiders, werkzaam by den landbouw en de veeteelt. Gemengd Nieuws. Te Napels is een bejaarde dame, die een groot vermogen bezat, vermoord Een aanzienlyko som aan geld en oen groote waarde aan juweelen en kostbaarheden werden ontvreemd. Het gelukte der politie de moor denaars spoedig op te sporen. Het bleek, dat de moord en de diefstal gepleegd waren door een jongen man van goeden huize, dio met de dame bevriend was, in overleg met een juwelier. Waanzinnige vaderlandsliefde.— Zaterdag heeft te Parys een jongmensch zich met een scheermes den hals afgesneden. Op zyn tafel vond men een brief, waarin hy verklaarde de wanhoop niet te kunnen dragen over het besluit der Fransche Regeering om Fransche schepen naar Kiel te zenden. Op een ander blad had hy zyn testament ge schreven, allerlei snuisteryen aan kennissen vermakende. Te midden dezer beschikkingen las men: my ne moeder vermaak ik aan my no vrienden." In het jaar 158 0, dus ruim 300 jaren geleden, vertoonde zich voor do eerste maal in Duitschland eene epidemische ziekte, die in hare verschynselen veel overeenkoms' toonde met de tegenwoordige influenza, en die destyds, omdat zy door Spaan6che soldaten overgebracht werd, de Spaansche pip genoemd werd, blykbaar naar de vogelziekte van dien naam. De ziektG was volgens den kroniek- schryver Joachim Von Wedel in vele landen verbreid. Van de aangetasten herstelden vol gens hem velen, „inzonderheid degenen, dio zich van veel artseny en aderlaten onthielden." Tegen voordeelige voorwaarden vraagt een voornaam Huis te Bordeaux: 1609 6 Solide Agenten, v jor óen verkoop van Wijnen en Cognac. Aanb. ond. lett. L. R. 8, Poste Restante, Bordeaux. Mevrouw YAW KEMPEW, Huize Berbice, Voorschoten, vraagt met Mei: eene P. G. en van goede getuigen voorzien. 1761 5 HH. Biljartliefhebbers worden beleefd tot dit Concours uitgenoodigd. Voorts zie men het Reglement! 1766 9 Op Woensdag 27 Uaarl 1895, voorm. li uren, zal in hot Hotel „de Vergulde Wagen", te Aarlandcrveen, tegenover Alfen, ten overstaan van den Notaris in het openbaar worden verkocht: een per ceel uitmuntend met de daarop staande Kocstalllng, by de voormalige Z. H. Leerhoeve te Oudshooro, groot 44 aren, 20 centiaren. Dadelijk te aanvaarden. Nadere inlichtingen geeft Notaris VAN DER LEE voornoemd. 1612 16 Een gunstig bekend Piano stemmer, die geregeld Leiden bezoekt, heeft gelegenheid nog een paar Piano's te STEMMEN, en be veelt zich tegen zeer billijken prijs daarvoor aan. 1664 14 Fr. brieven bij P. L. J. A. CANDEL, Wagenstraat 29, Den Haag. Oprichtingsjaar 1847. Uw heilzaam Malzextract-Gezondheidsbier van JOHANN HOFF heeft my, die lydende was aan eene verzwakte maag en grooten hinder aan de verteringsorganen, de weg zinkende levenskracht doen herleven. Myn eetlust, welken ik geheel kwyt was, heb ik na het gebruik er van weer teruggekregen. Alexis Radcckl, Geesteiyke te Szaradowa, by Exin. Johann BïofF, K. IC. Hofleverancier, Berlijn, Neue WilhelmstrasSe 1. Depot by: N. K. SWEMER, Mare 56. Ooor duizenden Artsen aanbevolen 1764 18 BLOEM M AK HT 21. De pryzen zyn voor gewone warme of koude baden buiten abonnement per bad f 0.50. 1 abonnement van 10 baden 4.— 1 ji20„ 7.— 1 50 „15.- 1 100 25. Onder deze prysopgaaf is begrepen het ge bruik van tweo handdoeken BLOEMMARKT 21, Maandag van 8 uren v.m. tot 5 uren n.m. Dinsdag 8 5 Wosnsdag 8 5 Donderdag 8 5 Vrydag 8 9 Zaterdag 8 9 556 26 De Administrateur, IV. B. IIAM. Sleclits het gebruik van een wevlielijh goede, degelijke Zeei» waarborgt het behoud van een frisch teint. 722 16 Koopt daarom voor Uw Toilet DOliltlMiS ZEEP met den Uil. Zachte huid, schoon teint zult ge behouden. Kost slechts S3 Cents. Carte blancheƒ3- P- blle. d'or (demi-sec)„3.75,, Cachet Orange (grand vin sec) „d-.liö,, Carte d'or (ultra Sec),d.75„ §cul dépot pour Lelden et scs Environs: 7350 22 VAN Lange Mare 40. Prima referentiën. 5349 6 NIEUWE RIJN 3, AgentenderStoomvaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als verzending van goederen. Zooeven verschijnt, in keurig gewaad, en buitengewoon goedkoop: het nieuwe werk van LEWIS WALLACE, Schryver van Bcn-lBur uit het Engelsch door ALMA, 2 Deelen, slechts f 2.80, in 2 fraaie Pracht banden slechts ƒ3.75. Uitgave van D. BtilLljE, te Rotterdam, en alom verkrygbaar franco na ontvangst van Postwissel, waarop vermeld: De Vorst van Bndië. 1575 1 DSCHÖDAfrBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5