Dr. LAÜfGEN'S Melksniker, Naar w(j verder vernemen, zal die nieuwe regeling ook van terugwerkende kracht wezen en diensvolgens den borgschuldigon, die reeds hunne Zekerheid hebben verschaft, by de in voering der nieuwe regeling het voorrecht te beurt vallen, ook voor hunne borgtochten dien voordeeligen grondslag te mogen in roepen. {Tel.) Naar aanleiding van de adressen van het bestuur der Scbeveningsc-he Bouwvereeriiging en van den Raad van beheer der Bouwraaat schappy „Scheveningon", hebben B. en "Ws. van Den Haag 's Raads machtiging verzocht om met het Hoogheemraadschap van Delfland on met den Staat onderhandelingen te openen omtrent den bouw van oen muur of een eteenglooiing, desnoods met geldelyke opoffe ring van de zjjde der gemeente, van de Kerk werf af in noordeiyko richting voortgezet tot zoo ver als noodig zal blyken, en zulks met zoodanige medewerking van het Hoogheem raadschap tot bescherming van dat werk, door aanleg van hoofden als anderszins, als mocht worden vereischt. De minister van buit, zaken brengt ter algemeene kennis dat de heer W. L. Bosschart, benoemd zaakgelastigde en consul generaal der Nederlanden in Perzië, aan het departement van buit. zaken voor belanghebbenden te spreken zal zyn op 10, 11 en 12 Maart a. s van des voorm. 11 tot des nam. 3 uren. By koninkiyk besluit zyn de traktementen en toelagen der inspecteurs en adj. inspecteurs der directe belastingen, invoerrechten en acc\jn- sen thans als volgt geregeld: De inspecteurs worden benoemd op een traktement van f2000 's jaars, welk traktement na 4, 8, 12 en 20 jaren onafgebroken dienst in den rang respoctieveiyk kan verhoogd wor den tot ƒ2200, ƒ2400, ƒ2600, ƒ2800 en ƒ3000 's jaars. In afwyking daarvan bedraagt het traktement voor enkele kantoren te Rotterdam en Amsterdam, alsmede te Schiedam, Delft, 's-Gravenhage, Leiden, Haarlem, Nieuwer- Amstel, Utrecht, Groningen 1ste Afd., Arnhem, 's-Bosch, Roozendaal en Maastricht 2100 's jaars, welk traktement e* -aijens, na do be paalde jaren van onafgebroken dienst in den rang tot ƒ2400, ƒ2700, ƒ3000, ƒ3300 en 3600 '8 jaars kan verhoogd wordeD. Boven de genoemde traktementen gonieten de titularissen der inspectiënRotterdam, dir. bel. 1ste 3de afd., idem invoerr. en acc.; Am sterdam, dir. bel. lsto - 6de kant., idem invoorr. en acc., ieder /"400 toelage; te 's-Gravenhage lste en 2de afd. ieder ƒ300 en to Leeuwar- don, Zwolle, Nymegen en Middelburg, ieder 200 toolage. Het traktement van de adjunct inspecteurs der dir. belast., enz. wordt vastgesteld op ƒ1600 's jaars. Dit besluit wordt gerekend te zyn ingegaan 1 Januari 1895. By koninkiyk besluit van C dezer (Stsbl. 29), opgenomen in de Staatscourant van 10/11 dezer, wordt aan den minister van financiën uit overweging dat vermeerdering der in 's Rijks kas aanwezige gelden noodig is, ton einde aan de Indische kas voorschotten te kunnen doen machtiging verleend tot do uitgifte van schat kistbiljetten en schatkistpromessen, tot een bedrag van 10 millioen guldon. By koninkiyk besluit van 9 dozer zyn by hot leger in Nederlandsch-Indië benoemd: tot gonoraal majoor by den generalen staf, de kolonel, chef van dat dienstvak J. J. K. De Moulin; tot generaal-majoor der infanterie de kolonel van dat wapeo, L. Swart, en tot generaal-majoor der genie de kolonel, chef van dat wapen, L. J. Rosner. De minister van binn. zaken heeft: lo. met ingang van 1 April a. s. aan F. I. Vaos, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor do natuurkunde aan de Polytechnischo school te Delft; 2o. onder intrekking dor beschikking van 21 Febr. jl., met ingang van den dag, waarop by zyne betrekking zal aanvaarden, tot en met 31 Aug, 1895, benoemd tot assistent voor do water- bouwkundo aan de Polytechnische school te Delft, J. H. Yan Seters, civiel ingenieur to Kiel. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 14 dezer niet plaats hebben. De bisscbopswyding van mgr. H. Van do "Wetering, verkozen hulp-bisschop van den aartsbisschop van Utrecht mgr. P. M. Snickers, zal plaats hebben in de parochiekerk to Hil versum op Zondag den 24sten Maart a. s. Biykons by het departoment vau marine ontvangen bericht, zou Er. Ms. korvet „Alk maar" den 8sten dezer do wateren van Curasao verlaten tot het aanvaarden van de terugreis naar Nederland. Het stoomschip „Koningin-Regentes," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap del Armi 9 Maartde „Prins Alexander" vertrok 9 Maart van Aunstordam naar Batavia; do „Prinses Sophie", van Batavia naar Am sterdam, arriveerdo 9 Maart te Suoz. By koninkiyk besluit is benoemd de heer II. Le Coultro, met ingang van 15 Maart a. s., lot burgomeestor van Bodegrave, mettoeken- 1 ing van eorvol ontslag als burgemeester van Boskoop. Aan den officier van gez. lste kl. A. E. Sisaingh, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontslag uit den zeedienst veileend. Voor den tyd van drie jaren gedetacheerd by de landmacht in West-Iiiflië, de tweede luit. P. Ten Bruggen Cate en J. A. Keeman, btiden van het 5de reg. inf. Benoemd tot adjudant by hot regiment grenadiers en jagers de lste luit. J. M. F. J. Latour, van hot corps. Verdund aan den sergeant by hot leger in Ned. Indië, G. Visser, het aannemen en dragen van do medaille „Bene Merenti", hem door den Paus geschonken. Concert O. LA91BORG. Een der medewerkers aan ons blad (niet Mr. E.) meldt ons het volgende: „Door de zeer gewaardeerde welwillendheid van een dor hoeren „Studiosi" werd ik in de gelegenheid gesteld het „Concert" by te wonen, dat de gevierde „klavier humorist" Otto Lam- borg gister-(Zondag) middag in de Sociëteit Minerva" gaf. Jaren geleden had ik hem in Amsterdam zien optreden, en aan zyne voorstelling van toen terugdenkend, plooiden zich myn lippeu onwillekeurig tot een lach. - En, dat terug zien van thans heeft my opnieuw hartelijk doen schateren en velen der aanwezigen ge stemd tot uitbundig handgeklap aan hot slot der voordracht. Boudweg heeft de heer Lamborg in den beginne verzekerd: „Gy zult lachen 1" En aan 't oindo der voorstelling zal zelfs de meest sinister gestemde fatalist hebben moeten orkonnen dat hy geschaterd heeft, (zy 't dan ook binnensmonds!!) Men gevoelt al dadeiyk te doen te hebben met een- humorist, 0 zeker! maar met een op en te op muzikalen; met iemand, die niet alleen uitnemend tooDeelspoler is, bovendien oen sterk geheugen bezittend, maar ook met een „artist". De heer Lamborg, om 't eens juist uit te drukken (al is 't niet dichter - ïyk) „draait" zyn repertoire niet „af". En dit geeft m. i. juist het frissche aan zyn optreden. Ook zegt hy dat de opvolgende voordrachten in het komische „crescendo" gaan (nü, daarvoor is hy ook, eigeniyk muzikaal genoeg!) Do parodiêering van een Opera, de Scène van Othello en Desdemona, (in 't „Italiaansch" on „Volapükki8ch"), de liefde-geschiedenis van twee aanvankeiyk' "Wagneriaanschen (op 't klavier), do „Muzikalische Familie", en „last not least", de „Wüste Gesehichte" met do „Oaze", flo „Quelle", de drie palmen do gazel, den leeuw, en 't „Bas"-kameel, zy zyn in één woord héél interessant, kosteiyk en.... kunstig. Ik heb me zéér geamuseerd, en, ömdat ik zou wenschen dat talrijke stadge- nooten morgen-, Dinsdag avond, in den Foyer der Stadszaal dit ook zouden doen, schreef ik 't vorige even neer. Envolen zullen dan naderhand geen „schuilvinkje" kunnen spelen achter 't hier te Leiden dikwerf erger lyk geuite: „Had ik dat geweten!" Ook blfjf ik geloovon dat hot zéér aan te bevelen is, in deze „treurige" tyden do lever eens flink te laten schudden. Daarvoor is de bywoning van een Concert Lamborg, dunkt me, al zeor geschikt. JPinantiëel© Kroniek. Het is niot onwaarschyniyk, dat do aanhou dende en steeds krachtiger wordende voor liefde voor Europeesche fondsen voor een goed deel voortspruit uit den zorgvollen toestand in Amerika, waaromtrent nog geen enkel licht punt valt te ontdekken, doch integendeol slechts een langzaam en moeilyk herstel zal kunnen worden verwacht. Wanneer er kans wordt gezien om Amerikaausche fondsen zonder al te groots opoffering op te ruiuien (en dit is slechts met zeer weinig soorten het geval), wordt daarvan gretig gebruik gemaakt, om daartegen Europeesche, liefst Russische, waarden in de plaats te nemen. De vraag naar Hollandsche fondsen schijnt eer wat getemperd, vermoedelyk in het vooruitzicht dor verwacht wordende conversie en de onzekerheid dor voor- of nadoelen, welke daar aan verbonden zullen zyn. Europeesche fondsen zyn echter zeer in trek en worden thaos, ten minste wat de schuld brieven van Duitschland, Oostenryk, Hongarije, enz. aangaat, als een zeer rustig bezit aan gemerkt. Te verwonderen is het dus niet, dat voor de in den laatsten tyd vry gekomen kapitalen by voorkeur de aankoopen zich tot deze soorten bepalen. Toch hebben sommige der thans zoo hoog gewaardeerd wordende Russische soorten oene niet geringe scha duwzyde, nameljjk do kans der conversie, vooral by den aanhoudenden drang der regeoring om tot aflossing of conversie over te gaan, zoover de gelegenheid daartoe zich voordoet. Het is toch een feit, dat de geruchten daar omtrent biyven aanhouden en men verschil lende 4 pets. leeningen aanwijst, welke daar voor aan de beurt zouden komen, en het is dan ook zeer natuuriyk dat ieder nieuw ge ruclit, waarin sprake is van rentevermindering, met- het noodige wantrouwen wordt begroet. Het is daarby echter even natuuriyk dat onmiddellyk veel overdrijving wordt waarge nomen en dat, wanneer sprake is van con versie van één of moor der 4-pcts.-leeningen, dadeljjk wordt gedacht dat aan de geheele 4 pets. Russische Bchuld getornd wordt. Hos- wel het gelukkig nu zoo'n vaart niet loopt, komt toch ook een dergeiyk bericht niet geheel en al zonder grond in de wereld, en al mag bet voorloopig worden voorgesteld alsof de regeering er niet aan denkt om opiieuw tot rentebesnoeiing over te gaan, de ondervinding heeft maar al te dikwijls aan getoond, dat by al de conversie-geruchten ten slotte toch „waarheid" heeft ten grond slag gelegen. Zoo zal het ook nu wel weer zyn, want werkelijk zyn er thans 4-pets. Russische loeningen aan te wyzen, waarvoor de termijn is aangebroken, waarop de regee ring het recht heeft, om tot aflossing over te gaan. Dit zyn de 4-pcts. Russen 1880 en verschillende leeningen van 1889. Voor liet oogenblik evenwel heet het dat van conversie geen sprake is. Dit kan wel zoo zyn, maar of hieromtrent niet spoedig een gewyzigde gedachte zal in de plaats tre den, zal de tyd uitwyzeD. Italianen waren geheel verlaten. Alleen op het laatst der week had daarin een enkele affaire plaats, waarby de koers iets kon voor uitgaan. Hoewel de toestand der geldmiddelen van dit land nog steeds niet als gezond kan worden aangemerkt, schijnt toch dat de positie iets krachtiger wordt, althans zeker geen verelimmoring aantoont, en dit is by Italië al veel gewonnen. Spanje heeft donkere dagen gehad. De opstand op Cuba, welke zeer dreigende af metingen aannam, maakte een dringend be roep op de schatkist noodzakoiyk en aarzelde de regeering dan ook geen oogenblik om daarvoor een onbeperkt crediet te verleenen. Het is daarby zeker aan de Fransche speculatie te danken, welke by deze fondsen in hooge mate geïnteresseerd is, dat de koers zoo weinig schokken heeft ondervonden en ternauwer nood koD worden afgeleid dat de regeering voor zulke hachelijke oogenblikken heeft ge staan. Toen dan ook bekend werd dat de opstand zoo goed als onderdrukt was, werd onmiddellyk een groot deel van het koers verlies herwonnen. Portugeezen verkeerden eenigszins onder den min gunstigen invloed der Tabaks- obligatiën, welke gedrukt waren, ten gevolge der berichten, dat de regeering over een be langrijk bedrag dezer obligatiën de beschikking had gekregen, en het voornemen had deze op de markt te brengen. Wel is door de finantiöele agentschappen van Portugal dit gerucht tegengesproken, doch het valt moeilyk oen onbeperkt vertrouwen aan de flnantiêele berichten uit Portugal te hechten. Welk doel kan de regeering anders' hebben dan om door uitgifte der pas verkregen obligatiën opnieuw geld te maken? Oostenryksche fondsen hadden geen gunstig verloop. In tegenstelling van de laatste weken, liep ditmaal de koers niet onbelangryk terug. De toestand te Weenen is reeds lang zeer overspannen geweest en nu eenmaal aldaar eeno scherpe reactie is ingetreden, is het zeker niet te verwonderen, dat deze eerst moet uitwerken, voordat opnieuw een meer rustige toestand kan herboren worden. Hongaarsche fondsen blijven steeds zeer kalm. Alleen hebben voortdurend be langrijke aankoopen plaats in Hongaar sche Pandbrieven, wolke voor geld belegging zeer in den smaak zjjn gekomen. Turken bly ven voortdurond de aandacht trekken. Parys blijft onveranderiyk deze waar den opnemen en aldaar wordt veel waarde gehecht aan den verkoop van hot monopolie op spiritualiën, waarvan do regeliüg nu op handon schynt te zijn. Evenzoo gaat van dezelfde markt de beweging uit in Turksche loten, welke bovendien krachtig gesteund worden door eene nieuwe finantiöele groep, in Duitschland en Oostenryk tot stand ge komen. Onder de inhéemsche fondsen is alleen een verdere teruggang der North-Wostorn Pacific Pandbrieven te vermelden en eene minder vaste houding voor roscontre Han del-maats chappy, waarin de geheele Indische markt scheen te deelen. De Zuid-Amerikaansche markt bleef in kalmen toestand, hoewel de hoop op ver betering der zilverpryzen geen ongunstigen invloed op deze waarden uitoefent. Evenwel ligt de mogelykheid hiervan voorloopig nog in verre toekomst, en er zal veel van hoogst ingrijpenden aard moeten gebeuren eer eone eenigszins belangryke verbetering van het zilver verkregen is. Venezuela maakte een ongunstiger figuur dan sedert lang het geval was. In de eerste plaats werden de nieuwe leeningsplan- nen, met en zoudor convorsie der bestaande schulden, allesbehalve gunstig ontvangen; hoewel daaromtrent nog geen bepaald besluit is gonomen, schynt toch de conversie van het programma govoerd. Dan heeft Venezuela een dwazen stap gedaan door do gezanten van de verschillende Europeesche staten naar huis te sturen, op grond dat den verschillende finantiöele instellingen van het land in een min gunstig daglicht zouden hebben gesteld. Dozo handeling der regeering is zeker niet geschikt om de sympathie voor dit land levendig te houden. DeAmerikaanBche spoorwegmarkt blyft oen zeer treurig beeld vertoonen en het laat zich wel aanzien dat voorloopig geen verbe tering in den toestand zal komen. Wat Ame rika ons nog geven zal, is moeilyk te gissen, maar dat de omstandigheden allesbehalve geruststellend zyn en tot waakzaamheid nood zaken, wordt allerwegen erkend. Nauweiyks is de groote goudleening tot stand gekomen, of de goud intrekkingen uit de schatkist hebben weer plaats. Met belangstelling wordt uitgezien naar de maatregelen, welke zullen worden genomen, wanneer de verplichting van het Consortium, hetwelk de bescherming van bet goud in do schatkist voor korten tyd op zich heeft genomen, zal hebben opgehouden. Alle hoop is gevestigd op het nieuwe Congres, doch president Cleveland schynt geen haast to maken met de b\j6enr©»ping van een nieuw lichaam. In den toestand der verschillende spoor wegen is geen noemenswaardige verandering gekomen. Voor enkele soorten waren betere ontvangsten aan te wyzen, byv. voor de M i s s.-K a 11 s.-T e x a s, welke in ééne week op eene vermeerdering van 70,000 dollars kan wyzen, doch over het algemeen was de geheele markt onder den indruk, teweeggebracht door het niet betalen van divi dend op de aandeelen Canadian Pacific. Hoe het mogelijk is dat deze Maatschappij de 4 millioen doll., voor dividend-betaling gere serveerd, welk bedrag blykens do circulaire van October 1893 toen nog geheel aanwezig was, voor andere doeleinden heeft kunnen en durven aanwenden, ligt nog eenigszins in het duister, doch de vergadering van 3 April a. s. zal daaromtrent wel meer licht verschaffen. Rijnlandsche Bank. De influenza. De geneeskundige afdeeling van den Engel- schen „Local Government Board" heeft een memorandum uitgegeven, behelzende „voor zorgsmaatregelen tydens het heerschen van influenza". Aan dit memorandum, opgemaakt door dr. Thorne Thorne, is het volgende ont leend Do influenza wordt zeer gemakkelijk over gebracht van den een op den ander; bare be smettelykheid blijkt dikwyls reeds voordat de ziekte nog ten volle is geconstateerd; het in- cubatie-tydperk is korter dan by de meeste andere bemetteiyko ziekten; een aanval der ziekte maakt niet immuun tegen een vol genden aanval; do sputa der zieken zyn, ge durende het acute stadium, onveranderiyk be zwangerd met het pathognomïsche micro- orgaDisme. De volgende voorzorgsmaatregelen worden aangeraden: lo. De zieken moeten worden afgezonderd van de gezonden. Dit is vooral van belang, wanneer zich de eerste gevallen in een plaats of een huishouden voordoen. 2o. De sputa der zieken moeten, vooral in het acute stadium, worden verzameld in kwispe doren, die desiofecteerende stoffen bevatten. Geïufecteerde voorwerpen en vertrekken moeten schoongemaakt en ontsmet worden. 3o. Onnoodige opeenhoopingen van m9n- schen moeten vermeden worden. 4o. Gebouwen en vertrekken, waarin veel meD8chen bijeenkomen, moeten herhaaldelijk flink gelucht en schoongemaakt worden. Men vergete niet dat de vatbaarheid voor influenza wordt verhoogd door deprimeerende oorzaken, zooals blootstelling aan koude, en geestelijke of lichameiyke vermoeienis. In tyden van epidemie moet men dus in de eerste plaats bedacht zyn op het behoud der gezondheid, en zorgen voor warme kleeding en goed voedsel. Personen, die door influenza zyn aangetast, moeten dadeiyk rust en warmte zoeken en zich onder geneeskundige behandeling stellen. Men bedenke tevens, dat het gevaar van weder- instorting, met gevaariyke complicatiën, by deze ziekte zeer groot is. RECLAMES, a 25 Cents per regel. Bij het gebruik van in bussen, bedragen de algehcele voedings kosten voor een kind van 1 tot 7 maanden slechts 8 11 Cts. por dag en het succes is verzekerd. Ncderlandsehe Albumlnefabrlck, Lelden. 7215 10 KOLONIËN. BATAVIA, 68 Februari. (Fransche mail.) IVy lezen in het mail overzicht van de „Java-Bode": Uit de mededeelingen van den minister van koloniën in de Eerste Kamer is het duidelijk geworden, dat de Indische regeering van eene expeditie tegen Karang-A6om heeft afgezien, toen Goesti Djilantik en zijne rijksgrooten beloofd hadden, zich van alle bemoeienis met de aangelegenheden van Lombok te zuilon onthouden en geen lieden van daar te zullen ontvangen, en zich verder bereid hadden verklaard, de bevelen van het gouvernement op te volgen. Waarschijnlijk wil men Goesti Djilantik zijne dubbelzinnige houding bij de Lombokramp niet te zwaar aanrekenen, omdat er eigenlijk niet van misbruik van vertrouwen sprake kan zijn, indien by het stellen van vertrouwen eene zoo groote mate van naïveteit voorzit 3ls tegenover hem het geval is geweest. Neemt men daarby in aanmerking, dat de bataljons, die op Lombok waren en nog zyn, vreeselyk hebben geleden en noj dageiyks door ziekte en dood manschap pen verliezen, dan iaat het zichbegrypen.dat de regeering zich by het gedrag van den vorst van Karang-Asem neerlegt, nu deze zich rustig houdt; en dit te meer, wanneer het waar is wat men zegt, dat de gouverneur- generaal door krachtiger optreden de geheele pacificatie van Atjeh wil zien te verkrygen, waartee de luitenant kolonel Van Heutsz in de gelegenheid zou worden gesteld, het door hem ontworpen plan uit te voeren. Intusschen mag Goeiti Djilantik, die geit en kool heeft willen spare», wel verheugd zyn, dat wy, en niet de. vorst.van Lombok, de overhand hebben behou denzyn leenheer toch zou hem waarschijnlyk mi»der welwillend hebben behandeld. Teleurstelling heeft het hier gewekt, dat de minister van koloniën het rapport van den directeur van binne»landsch bestuur van de Lombekramp enkel onder geheimhouding aan de Eerste Kamer heeft meegedeeld Geiyk de gouvorneur-generaal den heer Scherer voor de eerste maal naar Lombok hoeft gezonden, ten einde omtrent het daar gebeurde te worden ingelicht door iemand, die er geheel buiten stond, zoo was men hier algemeen nieuwsgierig om te weten, hoe zoo iemand dacht over eene zaak, waarin zooveel schier ongelooflijk schynt. Uit de geheimhouding maakt men op, dat, naar liet oordeel van den heer Scherer, het beleid aan onzen kant niet onberispeiyk is geweest. De „Makassaarsche Courant" deelt mode, dat de heer Hoeck, die te Bonthain is ver* moord, behalve agent der „Paketvaart Maat- schappy", ook hulppostcommies en zaakwaar nemer was, en dat de moordenaar in zpn huis sloop en zyn hoofd afhieuw. Uit Soerabaia wordt aan de „Loc." ge schreven: Naar Lombok vertrekken wellicht reeds binnenkort de gewapende inlandsche politiesoldaton, die nu het bestuur bezig is by elkander te brengen. Al wat militair ge weest is, wordt opgeroepen en gepolst en reeds "verscheidene gepasporteerden en gega- geerden hebben zich bereid verklaard by de polilie van genoemd gewest dienst te nemen. Zy' zyn nog niet geëngageerd, doch hun ia aangezegd zich gereed te houden voor ver trek, zoodat zy wel spoedig aangeworven zullen worden. In het „Soer. HdbL" van i Febr. leest menHet ss. „Speelman" keerde hedenmorgen op onze reede terug, na vyftien dagen voor Ampenan gelegen te hebben, met hot grootste gedeelte der lading voor Lombok nog aan boord. Slechts twee dagen had men kunnen lossen en hoe dan nog! De hooge brauding maakte den overigen tyd elke poging om gemeenschap met den wal te krygen tot een onmogelykheid. Hedenavond vertrekt de„Speel- man" weder naar Batavia. Van do Soekaboemische Landbouwvor- eeniging is by de commissie voot het Lom bokfonds te Batavia ontvangen de som van f 3525. In een brief uit Lombok deelt „Janus" aan het „Bat. Nieuwsblad" byzonderhedon mede aangaande don bekenden Rus Maligan. Reeds onder de berichten uit de vorige mail is uit de „Loc." een en ander betreffende dien pereoon opgenomen. Uit hot verhaal van ge noemden correspondent blykt o. a. nog, „dat M. den radja had geraden de hulp in to roepen van de groote mogendheden ncgeri lesar, zoo als de gehoorde hoofden het noemen). Die zouden dan wel volgens hem tussehonbeide komen en Lombok bevryden van de kompani blanda. Met het inroepen van die hulp zou M. zich te Singapore belasten, nat unrlljk voor veel geld, want hot kostte, volgens H., veel geld om tot de consuls te worden toegelaten. Na veel gepraat werd er een soeroet opge maakt; na veel tawar kreeg M. 600 sovereigns en een cheque van 5000 ryksdaalders, betaal baar by den gemachtigde van den Radja te Singapore, zekeren Abdoerahman. Door ver schillende omstandigheden, in het byzonder de strenge contröie ter kust in de eerste dagen dor expeditie, kon hy niot vertrekken en na den val van Tjakra is hy op den loop gegaan. Vruchteloos hoeft hy toen getracht zich te doen overzetten naar Bali." Verder scbryft de correspondent het vol gende: Alle familieleden van den thans te Batavia geïnterneerden Radja worden verwydord. Zoo zyn er reeds verscheidene heengegaan. Dezer dagen kwam de laatste „binnen". Hy bevindt zich thans in de bonting op Nienw-Mataram en zal, zoodra de resident van zyn reis terug gekeerd Is, naar Batavia worden opgezonden. Het is een aardig ventje van l'/a jaar oud; hy heet Anak Agoeng Madé Oeka, is de zoon van Anak Agoeng G'dé Poetoe, die by Paga- sangan verwond word en later te Tjakra stierf Deze is weder de zoon van Anak Agoeng KetootKarangasem, zoon van den ouden Radji. Nn rest my nog ter vermelding, dat Ampe nan een coiffeur rijk is. Wie kon nu ooit denkon, dat een maand na een bloedigen stryd zich een coiffreur zou komen vestigen, met de circulatie van biljetjes bove«dien, dat hy volgens den laatston smaak knipt en scheert? En nog wel op een plaats, waar geen woon huizen zyn te vinden. Het i3 Monsieur Just- man, van Soerabaia! Tien tegen één, dat zo den man op Soerabaia in do maling hebben genomen. Hy nam ook een büjwt mede.... nu, dat kon men best gebruiken, maar de tafel isde Molukken ingegaan, daar het onstuimige weer de lossing hier onmogeiyk maakte. Het neemt niet weg, dat ik Monsieur Justman veel succes teawensch mot zyn dub bele affaire, en kan hy een achterdeurtje er by maken, dan is ook hy in een jaar of vyf „binnen". Ook een teeken, dat de toestand op Lombok vreedzaam genoeg is, is dat daar reeds dames komen opdagen 1 Een enkele zwaluw maakt wel geen lente, maar het is een teeken van „toenadering". De tolk voor de Chineescbe taal, de heer Stuart, en mevrouw zqn cchtgenooto deze laatste is de eerste dame maakten een paar dage» geleden zy z\jn op hun doorreis naar Makassar -■ heel gemoodelyk een wandelingetje van Ampe nan naar Nieuw Mataram. Zoo wat een uur loopenHeel aardig. Als er nu anderen volgen konden, zou het leven dor gehuwden draag- lyker zyn. Nu verlangen velen naar moeder de vrouw en sluit ik deze» keer met de.q wensch, dat men by het Departement eens aandacht schenke aan de positie der gehuwdei alhier. De meesten hebben de bloedige dage meegemaakt en het is niet on teil kom hen naar hun respectieve verblijfplaatsen ovor te plaatsen en anderen eok eens de Lombok- beurt te geven. Atjch. Onder het officierscorps hadden de volgend» mutation plaats: Ingedeeld: By het 12de hat. de kapitei Zaaduoordijk en de 2de luit. Tan Zydveld by het 141c bat. de 2de luit. Scheltema. Overgeplaatst: By het 3de bat. de 1st luit. Schroder (van Lamreng) en de lsto lui' Muskeyn (van Segli); naar Segli de lste lu;

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2