Watishet besteen goedkoopste in het gebruik? De Antwoorden. Alvorens over te paan tot het meedeelon der antwoorden van onze lezers op bovenstaande door ons gestelde vraag, moeten we nog even terugkomen op de prysvraag zelve. Het stond bh ons als een paal boven water, dat velen zich met de beantwoording daarvan zouden bezighouden en behalve de kleine reclame, die w(j er aan vastknoopten was dit ook onze eev,ige bedoeling. Itet gure, koude weer daarbuiten, was oor zaak dat iron het binnenshuis des te gezelliger zocht te .naken. Was de vraag, die wfl stelden, dus geen welkom onderwerp om er eens over to babbelen of met elkander te bespreken: wat dat nu zou kunnen zijn? Immers ja! En dat velen het aldus opgevat hebben, bewezen de talrijke, vry uitvoerige antwoorden, die onze lezers hieronder zullen vinden; antwoorden, waarvan men toch wel vooruit zou hebben kunnen zeggen, dat het nooit of te nimmer in ons zou zijn opgekomen om die als onze meening neer to schrijven! Aan dov.e inzenders, in het kort aan allen, •die de zaak „luchtig" hebbon opgevat, en voorts aan hen, die de gebeele prijsvraag hebben beschouwd als eene wolkome afwisseling in het dagelljksch leven en daarbij in do tweede plaats aan do pendulo hebben gedacht, roepen wij toe: „Gij hadt het bij het rechte eind!"; in tegenstelling natuurlijk van diegenen onzer lezers, die zich, nota bene zooals ons ter ooren is gekomen, nog warm hebbon gemaakt, zelfs prijsvraag en antwoord aan een critiek hebben onderworpen, als gold het de meest ernstige zaak des levens! Het grootste gedeelte (468) der inzenders was van oordeel dat "Water het beste en goedkoopste is! Natuurlijk werden vele soorten van die vloeistof opgegeven, als daar zijn Een frisch glas welwater. Zuiver drink water. Welwater, geen duinwater. Maartscb sneeuwwater. Duinwater gekookt en daarna gefiltreerd. - Frisch gekookt rein hemelwater. Pompwater. Bacteriën-vr(j drinkwater. Water van de Leidsche M(j., wanneer er geen ongonoode gasten in huizon. Zoet water. Opgevangen regenwater. Bronwater. Ge woon water. - Zuiver water met Van Houten's Cacao. Water, als men hot drinkt dan behoudt men zyn zinnen, enzonz. Vervolgens hadden 400 inzenders gedacht aan Lucht on Licht. De acht kubieke meter lucht, dio wy in do 24 uren noodig hebben. Ademhaling. Adem. Do zon. Frissche dampkrings lucht. Do buitenlugt. Zeelucht. Het inademen van versche lucht. Het daglicht. Lucht en licht van zon, maan en sterren. Daglicht en goede oogen om het L. Dagblad te lozen. Daglicht on zond. Lucht, dat men inademt. Een gezonde luchtige woning met goed drinkwater. Versche lucht, een gezonde maag, zout, water on do moedertaal.— Do frissche lucht, wat iooer mtnsch met vol genot kan genioteD, zonder betaling. Verscho lucht en Doeringzeep met do uil. De lucht stroom, dio den mensch inademt. De ven tilatie Regen en zonneschijn. Hemellicht. Daarna verkreeg de meeste (216) stemmen: Het vorstand. In de mens het vorstand en oordeel om te ben-kenen het zuinigste van het huishouding. Vorstand, oordeel, zuinigheid, vrede en zegen. Hot verstand want zonder dat ken do mensch niets. Verstand met ijver en overleg. Een goed gebruikend verstand. Herschene gebruiken. Een mens z(jn zintuigen. Regelmatig loven. Verstand gepaard met zuinigheid. Mensohenverst. nd. Do vyf zintuigen. E -n rappo hand, gezond verstand, een beldro geest, voldoen het meest. Gold en verstand. Gezondheid met verstand of overleg om die gezondheid te behouden. Een groot gezond ontwikkeld verstand. Het verstand is het besten en zouwt. Plet ver stand en de handen. Vtrsfani, verder is water, zout alsmede een wekkerklok bost en goedkoop, maar bovenal mergvet! Verder komen met 207 stemmen aan de orde: Overleg. - Zuiuighoid. Matigheid. - Spaarzaamheid. Een verstandig huishoudelijk beheer, opdat de uitgavon de inkomsten niet overtrefien. - Zorgzaamheid door acht te geven op zaken. Orde en netheid gepaard met overleg. Zuimg- heid en eenvoud. Overleg en zuinigheid. Gepaste zuinigheid. Matigheid. Matig te leven. Zuinigheid zonder nochtans te ver vallen tot gierigheid en hebzucht. Zuinig heid mot viyt en geen sterken drank gebrui ken. Spaarzaamheid van eene vrouw. Do eenvoudigheid. Miuder geld uitgeven dan men inkomsten beeft. Ik houd er voor de matigheid, een goed overleg en zuinigheid.- Nuttig besteden van den tyd. De voorzich tigheid van alles. Oplettendhoid. Acht- zaamheid. Zyn huisgezin met verstand te besturen. Meer overleg in de huishouding, komt de menschheid ton goede, doet de wel vaart toenemen en de armoede verminderon. En ten slotte: Door orde, zindelfik-, zuinigheid Voikrygt men immors ten allen tyd Wat nuttig is in elk gezin, In staat, in kerk, in iedren kring. Daarom zend 'k U dit antwoord in En hoop dat 't zyn zal naar Uw zin! Gam wy nu over tot het 185 stemmen verkregen hebbende Zout. Zout, zonder zout kan geen mensch be staan. Zout, Lot's huisvrouw. Zout en een naald en Van Houten's Cacao. Zout en regenwater. Zout, want wordt het ver geten, dan bederf je het eten. Naar myn denken is het zout. Iemand, die de zaak doorzag, schreef: de vraag is op te vatten als lo. question de pratique, 2o. als farce d' esprit. In het eersto geval: zout, en in het tweede gevalde bieren van Hopman en Erades! Daarop volgt met 167 stemmen het Loidscli Dagblad. Velen hadden niet alleen het L. D. opge schreven, maar ook nog: het Zaterdag-avond- nummer van het L. D. In het L. D. adverteeren by abonnement. Hr-t papier van het L. D. Een abonnement van 3000 regels advertentiön. De advertentiën in uw veel gelezen blad, enz., enz. Van Houten's Cacao verkreeg 91 6temmen, waaronder een versje: Van Houten's Cacao, want is dit niet waar Dan is Van Houten een leugenaar 1 Ééne stom minder verkregen: Liefde en Tevredenheid. Huiselijke vrede. Tevredenheid gepaard met zuinigheid. Innerlijke liefde.Tevreden beid, een gave Gods. Liefde voor elkander.— Geloof, Hoop en Liefde. Allo menschen lief te hebben als onszei ven. Liefde en gods dienst. Liefde toegepast met daden voor 't algemeon. Naastenliefde kost oenige in spanning, maar is 't beste. Een gelukkig en gezegend huisgezin in ons midden. De liefde; want waar liefde woont, gebiedt de Heer z'(jn zegen. Attentheid, naarstigheid, waar heid en eensgezindheid. Nederigheid. Liefde, vlyt en spaarzaamheid. Tevreden z(jn. Met elk mensch in liefde en vrede te leven. Een goed geweten. En het vol gende gedichtje: Tevredenheid, tevredenheid O, groote schat, God gave, dat elk gezin hem hadl Hot kost geen geld, Versterkt h,t hart, Schenkt lydzaamheid in druk en smart. Dolftsche Sla-Olie verkreeg 92 stemmen. Een daarvan was ver gezeld van eenige, den lof er van verkondi gende coupletten, op muziek gezet. Hornby's Havermout verkreeg 67 stemmen. Brood on Meel. (59 stemmen Tarwebloem. Tarwo Purina. - Ceres- brood. Zeeuwsch tarwebrood. OngobuiJd tarwebrood. Woenorbrood van Nicola. Brood van de firma Koole, Nicola Co. Extra F(jn Leidsche Broodfabriek. Zelfge bakken brood. Oudbakken brood. Brood van de fabriek „De Vereeniging".Roombrood. Godsdienst. Zestig inzenders verklaarden zich voorden Bybel of voor den godsdienst. De pendulo mot de candelabers verkreeg 55 stemmen. Boter. (52 stemmen.) Van den Akker's Dolftsche Roomboter, omdat het echt „Hollandsch" is. Bluyssens Margarine. Natuurboter „Hollandia". Kathreiner's Malzkoffle verkreeg 44 stemmen. Eon huismoeder. (43 stommen.) Een zuinige oebtgonoote. Een deugdzame en zuinige huisvrouw. Een verstandige vrouw, zy is gelyk gouden appelen in gobleide schalen. Een 6paarzamo, zelfwerkende, nede rige huisvrouw, die kapitaal maakt voor ziel en lichaam. Een zuinigo vrouw, want die gebruikt Van Houten's Cacao. Een zindelyko zuinige huisvrouw. Gezondheid. (42 stemmen.) De gezondheid eö het vorstand en water en zout en frissche lucht. Gezondheid, luci fers, vuurmakers on zout. Het gehoor met gezondheid. Doering'e-, Sunlight- en Sanders' Zeep gezamenlijk 38 stommen. Het beste het goedkoopste. (34 stemmen.) Datgene, wat by uitstekende qualitoit het minste kost. Datgene, wat niet voor een koopje wordt aangoboden. Duurkoop is het besto. Al wat goed en deugdzaam is. Van alle artikelen 1ste qualiteit. Het meest 80lido. Van Waveren's Bioren. 29 stemmen. Thomson-, Brandsma- en Eureka-Thee gezamenlijk ook 29 stemmen. De bioren van Hopman en Erades vorkregen 14 stemmen. De „ui" uit het woord gebruik had nog 26 stemmen op zich vereenigd. Contante betaling verklaarden 16 personen het boste te vinden. Geheelonthouding vondon 14 inzenders het beste en goedkoopste. De T\jd had 16 veroerders. Molk (19 st.). De moodormelk. Gekookte melk. Dr. Lan- gen's melksuiker. Karnomelk. Afge roomde zoete melk. Tapte melk. Naaimachine (18 st.). Singer-Machine. Naald en garen. Naai- naald. Lucifers vonden 6 personen het beste en goedkoopste. Alowyn's Pastilles 12 stemmen. Het gebruik der handen vonden 8 personen aan de vraag te voldoen. Diversen. Onder deze rubriek rangschikken wy het volgende: Creyghton's gasgloeilicht dat hethngsten duurt. Moet, beiyd en trouw Vroeg na bed. Een of tweery colbertcostuum van bruin, blauw of zwart cheviot vvor f 27 by M. Cahen een vaatendoek een lucht- bad -- tabak en sigaren van de wed. Helven- stoyn, Haarl. Str. 226 het juiste antwoord van Uw prysvraag Kinderman's gaslicht een ei je zelvon in allo opzichte te bewaaren van nooit iets te gebruiken, dat je schaden kan inkt, want zonder inkt kanniemant een rein geweten een hnisdeursleutel ys vloerzand de kleedercn, vervaardigd en geleverd door Hakkenberg, Hoogowoerd een Dagon's Iveukenfournuis Luchtdruk Handwascbmachine „Ondino" het karakter gebiuike zuurstof - een mensch zyD mont het emaillo keukengereedschap merk Dake niets te gebruiken alle dagen een vroegen wandeliüg in do vrijen natuur den natuur lijke dood aadem van den mensch 6oda do doofpot in het huishouding spaarpot vuurmakers 80 voor 10 cent het vraag- teeken de natuur reuk één glas Fran ciscanerbier en één diner van ƒ1 het „Brilliant"-rywiel te zorgen elke dag zyne tyd .zoo nuttig mogelijk te besteden een gezond gebit geluk zonder geld Malta- aardappelen, 13 cent kilo een controlle- boek zyn kleeren laten maken by Lan- gezaal, Levendaal 33 Mynheer!! de vorige maal is het bruine boonen geweest, nu is bet „ryst" een goed oordeel met goeden wil reclame wol van den hoer KJoots, Donker- steeg Mijn-spraak het beddegoed van E. Reinke, Nieuwe Mare 34 de Eerste Sleutelverzekeririgmaatscbappij zichzelve te helpen orde en netheid op je zasen pro- prieteit en zindelykbeid bankbiljeten Thom son pudding eigengemaakt schoenwerk de kookles van mej. Krüger het Leven paardenvleesch iéts wat 't minste kost en 't meeste uitlevert aangemaakte verf „Ri- polin" het acht geven op kleinigheden Eigen Hulp eigen kracht best, vet spek van A. Mosseveld, Broekweg, Lisse. 30 ct. per pond werkzaamheid rynheit rynheid het toovermiddel van de huismoeder genaamd Pollux meubelglans de zoomerdag - het principe: koop alleen, wat je noodig hebt het beste is: de tiefetuk, hot goedkoopste lucifers het chemisch, ODder contróle staande: Drio Kruisen tafelbier ieder, oie zich lichaam en geestelijk onderhoudt ijzer lichaams-beweging in de vrye lucht Zon lags- rust eigen arbeitsvermogtn Scot Emilson Levertraan Bruine boonen mot spek wat het duurzaamste is het oog en de tong je eigen zintuigen een gezonde maag zijn evennaaste beminnen gelyk zichzelf een vriendelyk woort en een milde hand het vensterglas enz. van do firma H. C. Visser Zn. een eerlijken naam en een vroolyk hart de spiegel gebruik te maken van goeden raad een postspaarbank boekje het woordje „u" geld - het na« hen aal kook- kunstboek slapen op deze wyze reclame te maken booren, zien eu zwijgen elkaar te verstaan in het huwelijksleven wat de moedor van het weeshuis concoruia, liefde, eendracht, samenwerking het beste wyn, 't goedkoopste water de Gracieuse datgene, dat het beste aan zyn doel beant woordt— vriendelykheid in daden en woorden alle artikelen, die zuiver en onvervalscht zyn de plicht hetgeen men zelf maakt en ver richt het muziekcorps van de Leidsche brandweer. Eene verstandige en zuinige vrouw: Tot toelichting van myn beweren beroep ik my in de eerste plaats op Salomo. In zyne spreuken zegt by o a.: Eene kloeke huisvrouw is eene kroon haars heeren. Elke wijze vrouw bouwt haar huis, maar die zeer dwaas is, breekt het af met bare handen. "Wie zal eene deugdelijke huisvrouw vinden? want hare waardy is verre boven de robijnen. Het hart haars heeren vertrouwt op haar, zoodat hem geen goed zal ontbroken. Zy doet hom goed en geen kwaad, al de dagen haars levens. Zy zoekt wol en vlas, on werkt met lust barer handen. Zy is als de schepen ©ons koopmans; zy doet haar brood van verre komen. Zy staat op als het nog nacht is, en geeft haar huis spyze en hare dienstmaagden het bescheiden deel. Zy denkt om oen akker en krygt hem; van de vrucht barer handen plant zy een wyngaard. Zy gordt hare lenden met kracht en zy versterkt hare armen. Sterkte en heerlykbeid zyn hare kleeding en zy lacht over den nakomenden dag; zy doet haren mond open met wysheid en op hare tong is de lier der goeddadigheid; zy be schouwt de gangen van haar huis en het brood der luiheid eet zy niet. Hare kinderen staan op en roemen haar wel gelukzalig, ook haar man, en by pryst haar. Ik zoide eene verstandige vrouw, want wolk een voordeel brengt eene zooge naamde „savante" den man aan? Zoo'n vrouwtje is dikwyis vervelend en lastig. Al hare geleerdheid laat den man, die dagelyks met haar omgaat, ten 6lotte koud. En niet alleen dat ze vervelend is, maar zy bestuurt haar huishouden slecht en dat is juist dikwyis een bron van ecliteiyke twisten. Persno< lijk heb ik in dergelyke huishoudens dikwyis dingen gezien als„aangebrand eten", meubels met een dikke stoflaag bedekt en bovendien slecht onderhouden, enz., die my medelijden deden krygen met den man, die eene „geleerde" tot vrouw had. Molière laat Chrysale dan ook niet ten on rechte in zyne „les femmes savantes" het volgende zeggen: Qu'importc qu'elle manque aox loi9 do Vaogelas. Pourvu qu'a la cuisine elle no manque pas. J'aime bien niioux, pour moi, qu'en éplucbantses [berbes Elle accomode mal les noma avec les verbes, Et redise cent foi9 un ba9 et méchant mot. Que de brftler ma viande ou saler trop mon pot. Jo vis de bonne soupe, et non de beau langage. Van gel as n'appand point a bienfaire un potage, Et Malberbe et Balzac, si savauta en beaux mots, En cuisine peut-Gtre auraient été des sots. „Vrijhandel" is voordeelig voor ieder gezin en een moefiyk vraagstuk wordt er door op gelost; Gedragen mansbroeken, welke door bur- germenschen verkocht worden als pondegoed en door een arm mensch worden gekocht voor 8 of 10 cents en dan nog een jaar worden gedragen Een „haarkam", omdat men, na zich ge- wa8schen te hebben, hem het eerste gebruikt en hem dus beschouwt als het beste middel om een menschwaardig aanzien te krygen by het aanbrek' n van iederen dag en goedkoop in het gul ruik, omdat men er jaren meedoen kan; Het Mannlicher geweer klein kaliber voor het groote en Van Houtens Cacao voor het kleine huishouden Wat een mens te goede komt is de spraak, waardoor het huishouden geregeerd wordt om niet; Ik geloof van een mens zyn tong, want die heb men al gebruikt eer't woort er uit is Wanneer men dagelijks ryst met water eet, omreden men in den burgerstand van 5 gulden per week rond moet komen, waarvan 1.90 huur, 32 cents fonds, dus tesamen 2.22 en van het overige moet ik nog dagelijks witte jas en schort dragen; Geen schulden te makenschuld maken is altijd slecht en natuurlijk duur in het huis houden Men koopt een runderschonkel, kookt hem uit, schept bouljon, geeft iedere persoon 1 a 2 koppen en een paar sneden brood. Poëzie. Het beste, wat men vindt op aard Is een vrouwtje, die de cöDte spaart. Het beste stuk van 't huisbedrijf Dat is één goed en handzaam wyf. Het zout dor zee, Fyne en grove snee Kost heel de stad rond 4'/2 cent het pond. 'k Weet zeker en gewis, Dat er niets goedkooper is. Wat men haalt Contant betaald, Want borgen Geeft zorgen. Liefde, zout en rijn verstandt Houwt maat8chappy en 't gezin in stand. Mogt vaderlansche jeugt en vaderlansche deugt En Godsvrugt weer berleeven. Mogt spaarzaamheit en vlyt Hier woone als in vroeger tyd, Dan zou men hoop op welvaart geven, 'k Heb uren, dagen zitteD peinzen Wat 't best 'n 't goedkoopst was, met fatsoen. Matigheid, zindelykbeid, 't is niet te ontveinzen, Ook velo artikelen er aan voldoen. Doch wat men doen of laten moge By al datgene in 't begio, Is overleg naar rayne meening 't Beste en 't goedkoopste voor elk gezin. Het antwoord is duidiyk, een ieder zegt gewis: „Wel, dat is immers Van Houtens Cacao l" Maar ik zou zeggen, dat water en lucht, mits het zuiver en friBoh is, Beter en goedkooper dan Van Houtens Cacao is. als ik dat eens raden mocht, eol zou ik daarmee kunnen winnen. H n kyk, nu 'k een poosje hebt gezocht, £1 as had ik nu voor te beginnen. R aat elk gezin nu wat ik zeg R ens flink beoefenen in O v e r 1 e g £5 owis veel kan men daardoor winnen. Ik heb zitten raden zitten gissen, Maar neon, 't heeft niet kunnen missen. Ten minste ik vondt dat Vrede zout Of Sunlichtzeep Cacao of Water, Ik dacht, kom Frans, houdt gouw je 6nater, 't Is Overleg in 't gebruik als goud. Wat het beste en goedkoopste in het gebruik is, Weet de heer uitgever zeker en gewis. Maar wij hebben uw pendule Diet noodig, We hebben er één on twee is overbodig. Dit is van ons nu wel geen bluf, Maar we denken ons in 't liefst niet suf. Want waar 'k kijk of waar ik loop, Niets is er best en ook goedkoop. Uw vraag is wel van groot gewicht, Maar hierby sluit ik myn gedicht. Het loven is een tranendal Maar door het ruiken van een Ui geheel en al Daarby is het 't goedkoopste in gebruik, Want is men maar verkouden, men weet het al Een U i gekookt is het beste, wat je helpen zal. Welk middel ik my ook geef aan den hand Het beste en goedkoopste is het gebruik van het Verstand, Wanneer men uit de vele er één als het beste moet kiezen Moeten het alle anderen natuuriyk in waarde verliezen De geduchtste concurrent voor elke fabrikant Is zeker het gebruik van ons eigen Verstand. De handen, want zy geven tot werken veel lust En het loon voor het werken, geeft de zoetste rust; Ook welvaart, orde, huiselijke liefde, kracht Tevredenheid, gezondheid, aanzien en macht. Dat alles is toch best enkost niet voel En voor ieder mensch het beste deel! Wat Uw antwoord wel mag wezen? Dat hoop ik morgenavond zeker te lezen. Hoe zou 't zyn, als er goen water was? Bezie de zee maar eens: O, wat een groote plasl Hoe zou 't gaan by brand Zoo er geen water was? De vlammen grepen rond Van den een tot den andren kant En vernielde zoo het land! En dan voor niet, de Heere geeft regen En houd daardoor in stand Wat Hy het aanschyn heeft gegeven. Goede waar, op elk gebied Is dat het goedkoopste niet? Met één voorbeeld slechts begonnen En gy geeft dit dra gewonnen Jong en oud vindt immers baat By een kopje chocolaad. Doch, by welken fabrikant Komt men nu het best te land? Wel Van Houten's, die is puik En 't Goedkoopste in 't gebruik. Nog meer voorbeelden vraagt Gy? Water van de Maatschappy Schott's emulsion havermeel Dolftsche olie, helder geel, Doerings Zeep, doch met een uil Als verlosser van elk vuiL Goede waar, op elk gebied, Is dat het goedkoopste niet?

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6