t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE TOQVERRI^C. Zaterdag; O Maart. A°. 1895. N°. 10750. PRIJS DEZER COURAJNT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommors 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootoro letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, S Maart. De heer J. J. A. Yan Helden, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Dordrecht. Ten raaahuize te 's Gravenhage werd gisteren aanbesteed het leveren van kachel mantels ten behoeve van gemeentescholen en -gebouwen. Minste inschrijver was de heer G. Brummelkainp, te Leiden, voor 2185.94. De Provinciale Vereeniging van ambte naren tei gemeente-secretarie in Zuid-Holland zal in het laatst dezer maand by Leiden in „Zomerzorg" weder eene algemoena verga dering houden. De volgende onderwerpen zullen alsdan behandeld worden: a. Ingekomen stukken, b. Rekening en verantwoording van den penningmeester, c. Benoeming finantiëele commissie, d. Jaarverslag van den secretaris en Art. 180 der Gemeentewet, in te leiden door den heer A. Blankestyn, secretaris van Oegstgeest, eerelid der vereeniging. Blykens de door Burg. en Weths. van Lisse vastgestelde kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 272 en voor den gemeenteraad 271. Het aantal geschrapte kiezers bedraagt 21. Op de kiezerslijst, door Burg. en Weths. van Rijnsburg voorloopig vastgesteld, komen voor 156 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 155 kiezers voor den gemeenteraad. De door Burgemeester en Wethouders van Ojgstgeest vastgestelde kiezerslijsten be vatten 375 namen, zoowel voor den Raad, de Provinciale Staten als de Tweede Kamer. Bezwaren tegen die lijsten kunnen vóór den 24sten dezer maand aan den gemeenteraad worden ingediend. Baron Van Rhemen van Rhemenshuizen Is voornemens zyno betrekking van burge meester en secretaris der gemeente Wassenaar met 1 Mei neder to leggen. Gisteravond werd aan den heer J. W. Van der Leo, burgemeester der gemeente Aarlander- veeD, door de muziek vereeniging „Beethoven" aldaar een serenade gebracht, ondor toeloop van een massa volk. De vice-president van den Raad van State, jhr. Van Panhuys, is ongesteld ten gevolge van een lichten aanval van influenza. Door de besturon van de maatschappij „Zeebad Schoveningen," de „Bouwmaatschappij Scheveningen," de „Société des Galéries" on do „Maatschappij tot exploitatie van Zeerust" is aan den minister van waterstaat, enz. een adres gericht, naar aanleiding van de con cessie-aandraag der heeren De Villenouve en Scholtens voor een spoorweg van den Hoek van Holland naar Den Helder, waarin zij er op wijzen, dat het tot stand komon van oen spoorweg van den Hoek naar Scheveningen eene directe verbinding van Engeland met Scheveningen in 't leven roepen en derhalve het vreemdelingenverkeer aanzienlijk ver- grooton zou, wat aan alle personen en in richtingen, welke daarhij belang hebben (ook te 's-Gravenhage) zeer zou ten goede komen. Zij verzoeken den minister dus om die con cessie toe te staan. De afdeeling '„Tuinbouw" van de a. s. Amsterdamscbe tentoonstelling van het Hotel en Reis wezen heeft haar programma gereed en verzonden. Er zullen 4 tijdelijke tentoon stellingen worden gehouden. Den 6den, 7den en 8sten Juli zal eene tydelyke tentoon stelling worden gehouden van rozen, bouquet ten van rozen, bloeiende planten in potten, planten in potten, vruchten en groenten en van nieuwe verscheidenheden, nog niet in den handel. De inschrijvingen moeten ge schieden vóór 30 Juni. De tweede, die ge houden zal worden van 27 tot 31 Juli, is van bloeiende planten, in zooveel soorten of verscheidenheden mogelijk, van vruchten, groenten en bloembollen. De inschrijvingen hiervoor moeten geschieden vóór 15 Juli. De derde, waarvoor vóór 1 September moet wor den ingeschreven, bevat planten, bouquetten, kransen, tafelbloemstukkon, vruchten en groen ten. Deze wordt gehouden van 14 tot 18 September. De laatste zal plaats hebben van 10 tot 17 October. Dit is eene groote vruchten- tentoonstelling, waarvan de inschrijving vóór 1 October moet geschieden. De commissie van beoordeeling zal bestaan voor de oene helft uit personen, te benoemen door de inzenders zei ven, en voor de andero helft uit personen, benoemd door het uitvoe rend comité op voordracht van decommissio. De prijzen zijn: eere kruisen, gouden, zilveren en bronzen medailles en diploma's. De tuinbouw-commissie bestaat uit do heeren Jac. P. R. Galesloot, voorzitter, Izaak Bulk, lste secretaris, en P. F Laarman, 2de secretaris. De minister van justitie brengt in her innering, dat zij, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn aan het departe ment van justitie k-nnis te geven V3n de in hunne geslachten plaats gehad hebbende ge boorten, huwelykon en ster gevallen, door in zending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand Ingeschreven akten. De minisrer van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, van 21 tot 28 September a. s., e> no inter nationale bakkerij-tentoonstelling te Londen zal worden gehouden. Het prospectus ligt ter inzage aan genoemd departement. Sts.-Ct De minister van binn. zaken heeft aan dr. B. Sjollema, in verband met zijne benoe ming tot directeur van het Rykslandbouw proefstation te Groningen, eervol ontslag ver leend als assistent van het Rykslandbouw proefstation te Goes; en benoemd tot assistent aan hot Rijkslandbouwproefstation te Goes, dr. A. W Nanninga, te Trier. De minister van marine heeft met 16 Maart a. s. de luits. ter zoe 2de kl J. G. W. J. Eilerts de Haan, H. G. Leembruggen, E. Maes en A. J. Loke, dienende onderscheidenlijk aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Helle voetsluis, monitors „Reinier Claeszen" en „Luipaard" en pantserschip „Guinea", op non activiteit gesteld. De drie laatstgenoemde olficieren worden onderscheidenlijk vervangen door de luits. ter zee 2de kl. W. A. J. Van den Hurk, W. M. K. B. Van i Jsinga en K. J. Karseboom. Voor haar waarschijnlijk bezoek aan 's Hertogenbosch heeft de burgemeester dier stad aan HH. MM. zijn buitenverblijf „Ree- burg", te Vught, als verblijfplaats aangeboden. Er heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit moj. S. G. C. Van der Beek, Vander-Werff-straat N°. 27; P. Hooykaas, W.tte de-Wnh-straat N°. 23; mejuffr. Marie Maronier, Steiger N°. 13; P. R. Mees, Leuve- haven N°. 80; Justus Schreuder, Groote Markt N°. 9, en W. J. Spruyt Wzn., Jonker Frans- straat N°. 66, allen te Rotterdam, om bijdragen te verzamelen voor een schilderij van wijlen dr. J. Hooykaas, met het doel, dit aan ae Reraonstrantsche gemeente te Rotterdam als geschenk aan te bieden „als een hulde aan de nagedachtenis van den getrouwen vriend der vrijzinnig godsdienstigenden edelden- kenden, hoogst begaafden voorganger bij de godsdienstoefening en de catechbatio." De commissie van beheer en toezicht over de Gasthuizen te Amsterdam heeft by de Ned. Gasgloeilicht Maatschappij, J. Selten aanbesteed de geheele verlichting van het Binnen- en Wilhelmina gasthuis. Te 's Hertogenbosch is overleden de z^oreerw. heer P. Verhoeven, kanunnik en pastoor. Voor de remonteering der bereden artillerie zullen dit jaar 159 paarden wuruen aange kocht, waarvan 79 in Engeland en I rland en 80 hier te lande. Naar de „Residentiebode" verneemt, worden door den minist r van justitie voor- berei lende maatregelen gerjomen tot invoering van het stelsel der Cassitrs Judiciaires (straf bladen) en van het Bertilionage-systeem, meten, enz. van gearresteerden. Jhr. mr. J. B. J. N, Ridder de van der Schueren, raadsheer in het gerechtshof te 's Grav. nhage, die wegens familieomstandig heden in 's-Hertogenbosch vertoeft, bgt aldaar zeer ernstig ongesteld. Men scbrijft uit Assen: Da mot eene groote meerderheid door de Tweede Kamer aangenomen gewijzigde conclusie der motie- Willinge c. a., in zake de tot-stand koming van den Noord O ster Locaal-spoorweg, is hier all-'rwegen met ingenomenheid begroet Ton blijke daarvan zijn heden ten stadhuize en by vele particulieren de vlaggen uitgestoken. Men acht thans algemeen den aanleg van den spoorweg op den duur verzekerd. Het stoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Maart van Genua; de „Oodam" arriveerde 8 Maart van Nieuw York to Rotterdam; de „Werkendam", van Rotierdam naar Nieuw- York, passoerde 7 Maart Prawhpoint; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Vliasingen en Hamburg, vertrok 5 Maart van Napel*; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 5 Maart te Dar es Salaam; de „Oengaran" arriveerde 7 Maart van Batavia te Rotterdam do „Prins Frederitc Hendrik" arriveerde 7 Maart van West Indiö te Amsterdam; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 7 Maart van Suez. By koninkiyk besluit van 7 dezer zyn, met ingang van 1 April a. s., by het aan het dep. van koloniën verbonden Technisch Bureau benoemd de volgende heeren, thans tydeiyk aan die inrichting werkzaamtot referendaris, chef, G. B. H. F. Alpherts; tot hoofd-com- mies J. A. Jurriaanse; tot commies M. A Van Hasselt; tot adjunct-commies E. Yan Oosteroom; tot techn. ambtenaren lste kl. J. Kinderman en P. H. Soeters, tot id. 2de kl. M. H. C. baron Du Tour en M. Raven en tot opzichter lste kl. H. W. Verhoop. Benoemd tot notaris binnen het arr. Alk maar, ter standplaats Hoogwoud, H. De Boer, candidaat-notaris aidaar; voor den tyd van vyf jaren, gerekend van 22 Febr. jl., by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve officier van gezondheid der 2de klasse, F. Dozy, arts; met ingang van 1 April a. s. tot klerk by het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, M. Ph. Weg^rif Pensioen verleend aanH. C. Spandaw, wed. mr. H P. Van Kaathoven, griffier by de arr.-rechtbank te Rotterdam, 720; H Beck, wed. A. Antonyssen, verificateur 2do cat. by 's Rijks bel., 810; J Paus, wed. G. J Krikhaar, postbode, ƒ113, J. M. Crox, wed. C. Vrancken, directeur van het Rykstelegraaf kantoor to Harlinpen. ƒ550; A. Penning, wed. C. J. Anemaet, bureelambtenaar van den Ryks- waterstaat, ƒ435; A. M. Van Schaik, wed. J. A. Grünewald, bewaarder 2de klasse in de strafgevangenis te Rotterdam, ƒ169; W. M. Meyer, wed. J Leyns, brievenbesteller, 100; R. M. Hora Buma, wed. J. Van Sonsbeeck, bewaarder der hypotheken, van het kadaster en der scheepsbewyzen, ƒ400; P. Van den Hamer, wed. C Van der Meule, lichtwachter by 's Ruks kustverlichting op Noord-Schou wen, 75; G. Bronoyk, wed. W. E. of W. Everts, postbode, 39; H. Dosch. wed. J. Smet, hoofdonderwijzer in het huis van arrest te Alkmaar, ƒ21; D. C. Van der Meer, wed. G K Jansen, commies 3de kl. by 's Ryks bel., 84 j .ars. Met ingang van 1 April a. s., de officier van goz lste kl. dr J. A Van der Stok, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zyne aaDvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen be paald op ƒ1710 'sjaars. Verleend aan den heer R. N. G. M. Bar, adjunct-commies b(j het departement van koloniën, op zyn verzoek, met ingang van 1 April a. s., een verlof voor den tyd van één jaar, buiten bezwaar van den lande. TWEEDE HAMER. Do beraadslaging over de motie van den heer Gerritsen betreffbnde loon en arbeidsduur word voortgezet. Naar het inzien van don heer Heemskerk berust de bestrijding dezer motie hoofdzakeiyk op misverstand omtrent de gevolgen der aan neming. Dit bleek reeds duidoiyk uit de be stryding van den heer Michiels, die in deze motie het gevaar zag, dat de wenschen der belanghebbenden vorder gaan dan de bedoeling van den voorsteller. Deze motie brengt geen verandering in de verhouding tusschen patroon en werkman, althans voor het oogenblik niet, hoewel die verhouding niet kan uitblyven. Hoe kan die verhouding dan nu reeds ais ^en schrikbeeld worden aangewend tegen dez9 motie? Stemt haar gerust af, die verandering komt toch I Daarentegen zal men door aan neming der motie me^r licht zi«n opgaan over de toestanden in verschillende deelen des lands. Deze motie ligt dan ook meer in dan buiten de richting van den heer Michiels en zynt? geestverwanten. Dat wetgever en workgevor hier één en dezelfde persoon is, gelyk de heer Bastert beweerde, is ook eene misvatting. Eene afstemming van deze motie zou spreker betreuren, want dat zou betoekonen, dat de Kamer wenscht dat de R-geering wel zou ingrypen en de loonen doen dalen. Vermoe- doiyk denken velen, dat aanneming der motio de loonen zou opdryven en niets is minder waar. Daarentegen neemt spreker aan te be- wyzen, dat verwerping der motie moet leiden tot vermindering der loonen. Do heer Hiutzen spr^k van eene opvoering der loonen, by aan neming der Amsterdamsche bepalingen, tot 10 (Ct., doch spr. toont aan dat dit slechts bearoeg 55/t 2 pet. De maatregel in Amsterdam werd genomen op aandrang niet van den heer Gerritsen, maar op aandrang van den heer Hovy, oirecteur van een welbekende bierörouwery, en van aen ar chitect Kuypers, dus zeer zeker wol van twee bevoegde personen. Daarna deelt spr. den loop dezer zaak in den Amsterdamschen gemeenteraad mede, waar de maatregel met 20 tegen 8 stemmen werd aangenomen. Onder de voorstemmers behoorden o. a. de heeren Van Waterschoot van der Gracht en Pyn- appel, omdatde maatregelen zoo bezadigd waren. Waar mannen, die niet over één nat-ht ys gaan, met het voorstel meegingen, behoeft men er hier niet bang voor te zyn. Thans, nu de maatregel in Amsterdam is ingevoerd, vo&gt men er zich naar, en hoe de heer flintzen kaD zeggen dat net gemeentebestuur werkstakingen provoceerde, begrypt spr. niet. Wat had de bakkers-werkstaking in Amsterdam met do maatregelen te m.tken? En de heer Hintzen zal toch de werkstakingen onder de typografen in Dun Haag, Utrecht en Groningen wel niet op rekening van het Amsterdamsche gemeente bestuur willen schuiven? Een weinig meer voor zichtigheid zy hem aanbevolen I Men beriep zich hier op het betoog van den heer Breobaart in do Eerste Kamer, maar daaruit blijkt, dat bestryder8 van do motie den loonstandaard willen drukken, en de tegenstemmers drageD dus daarvoor de verantwoordelykheid. Nader verdedigt spr. de Amsterdamsche verordening ten aanzien van loon en arbeids duur. Hoe noodig vaste bepalingen zyn ia bestekken, bleek reeds meermalen, en daarom nam de Amsterdamsche Raad maatregelen, om knovelaryen, waartegen do arbeiders veelal machteloos waren, te beletten. En daarin ziet de beer Bastert eene ongemotiveerde contrólo van den werkman op den aannemert Verder verdedigt spr. de bepaling in do Amsterdamsche verordening, waarby wordt voorgo8chroven dat stadswerken door stads volk moeten worden verricht. Het trekken van het landvolk naar de steden wil spr niet 8) De geest van den wyn werkte nog in zyD brem, en by was op dat oogenblik feitelyk hulpeloos in den greep van een bygeloovige gedachte. Overdag zou het allerbespottelykst hebben geschenen, maar in dit nachteiyk uur nam het een geheel anderen schyn aan, en evenais men in een droom de onwaarschijnlijkste gebeurtenissen zeer natuuriyk vindt, zoo ge loofde Wilfred ook, dat deze krankzinnigheid gezond verstand was. Ik zal trachten te vergeten, dat ik me te Londen bevind, zei hy, terwyi hy voort- wandelde. Ik ben in Bagdad, heet Haroen- al-Raachid en begeef my op weg, om het fantastische te zoeken. In de Karp6treet vind ik misschien de „drie kalenders", en dezen zullen my hunne avonturen vertellen. Terwijl hy niet kon Dalaten te lachen over de dwaasheid van zyn onderneming, liep hy snel voort naar Soho. Het was du byna midder nacht, maar do hoofdstraten waren nog niet geheel verlaton. Soho echter was, betrek- kelyk eenzaam en toen hy op het bekende plein aankwam, zag hy niemand '.m hem den weg te wyzen naar de Karpstreet. Hy had nooit van die straat gehoord en twyfelde er aan, of ze wel bestond. Ik ben begonnen aan een dollemans- ondorneming, zei hij, terwyi hy besluiteloos bleef staan. Het zou beter zyn, als ik maar naar huis ging en het zaakje opgaf. Op dat oogenblik hoorde hy den vasten stap van een politie-agent op het trottoir en besloot hy, dezen om inlichting te vragen. Als die hem de straat kon aanwyzen, zou hy er voor de aardigheid heengaan; zooniet, dan ging hy direct naar zyn club. Agent, zei by, toen doze hem genaderd was, weet ge ook waar de Karpstreet is? Jawel, mynheer, antwoordde de man onmiddellyk. Ga daar links het plein af en sla dan rechtsom. Dank je, zei Wilfred, verheugd dat hy dit al weer wist; en nadat hy den agent een shilling had gegeven, sloeg by den aan- geduiden weg in. Toen hy het plein rechts afging, bevond by zich in een smal straatje. Hy keek naar het naambordje en zag, dat hy zich in de straat bevond, waar hy zyn moest. Dit is dus de Karpstreet, zei hy, terwyl by voortging. Nu nommer 49, en dan enfiD, daar het lot my tot r.u toe met goed gevolg heeft geleid, moet ik er de rest ook maar aan toevertrouwen! In het licht van de gaslantaarns kon hy de buisnummers duideiyk lezen; het viel hem dus niet moeiiyk nommer 49 to vinden. Het was een «mal huis, drie verdiepingen hoog, en stond eenigszins achter de rooiiyn. Hy stond een oogenblik weifelend vóór de zware huisdeur. Daarna stak hy beschroomd de hand uit en raakte de deur even aan. Tot zyn verbazing ging deze open en zag hy een donkore gang, die er niet erg aanlokkeiyk uitzag. Deze ontdekking was zóó onver wacht, dat by onwillekeurig oenige stappen terug deed. Zou de theorie van den majoor dan toch waarheid bevatte mompelde hy, terwyl hy zich het voorhoofd afveegde. Het heeft er werkelyk wat van. Men laat in den regel de deur niet aanstaan te Londen, en dat deze nu niet gesloten is, is in elk geval een vreemd toeval. Het begint al wat van een avontuur te krygen. Zou ik binnengaan of naar bui*? Wilfred zou moed genoeg getoond hobben, als hem overdag het een of ander gevaar dreigde, maar het fantastische van het geval werkte op het bygeloovige, dat in hem was, en hy aarzelde dan ook eenige minuten op den drempel van hot geheimzinnige huis. Ten slotte besloot hy de gang in te gaan, om te zien waar deze heenleidde; maar vóór hy naar binnen ging, verzekerde hy zich, dat zyn revolver in gereedheid wa9. Hy had het wapen veilig in zyn jaszak, en overtuigd, dat hij in 6taat van tegenweer was, als hem gevaar mocht dreigeo, trad hy stout de gang in. Nauweiyks was hy binnen, of de deur draaide dicht en vloog met een zwaren dreun op slot. In de vall zei hy, terwyl hy onwille keurig beefde van vrees. Ben ik in het hol van een dievenbende geraakt? Goed, dat ik myn revolvor by my hebt De toestand, waarin by zich bevond, was er waariyk niet op berekend om hem ver trouwen in to boezemen. Hu wist, dat het in Londen niet tot de zeldzaamheden behoorde, als er menschen verdwenen en nimmer meer in do maatschappy terugkeerden. Dit huis zag er juist uit, of men er een onvoorzichtig vreemdeling in kon vermoorden, en hy be treurde hot van harte, dat by het avontuur niet had opgegeven. Gelukkig, dat hy ge wapend was on zich dus kon verweren, als dit noodig mocht worden. Het scheen, of hy omringd was door gevaren, hoewel hy door de dichte duisternis niet eens kon zien, waar by zich bevond. Hy hoorde geen enkel geluid en, wat hem eenigszins bevreemdde, de ge heele atmosfeor was doortrokken van den geur van sandelhout, hetgeen hem de Ooster- sche fantasioön weer voor den geest bracht. Het begon steeds meer en meer op oen ver telling uit de Duizend-en-één-Nacht te ge- ïyken, en niettegenstaande hy een gevoel had of hy omringd was door onbekende gevaren, gevoelde Wilfred zich aangegrepen door een groote nieuwsgierigheid. Eer hy zich verder wilde wagen, dacht hy, dat het beter zou zyn, als hy zich een vryen aftocht kon verzekeren, ingeval van nood. Hy streek daarom met de band over de deur, om het slot te vinden. Tot zyn ont steltenis bespeurde hy, dat de geheele opper vlakte van de deur volkomen glad was, en hij kwam plotseling tot de overtuiging, dat zy met een veer gesloten was, die hy niet kon ontdekken. Hy begreep, dat hy daar geen uitgang zou kunnen vinden; hy bedacht zich dus niet langer en begaf zich omzichtig op weg, mot zyn revolver in do hand. Zoo voor zichtig mogeiyk ging hy stap voor stap voor uit, daar hy niet zeker was, of hy niet ieder oogenblik in een afgrond kon storten, en de duisternis was zóó dicht, dat hy geen hand voor do oogen kon zien. Ten laatste stiet hy mot den voet tegen oen hinderpaal; hy greep voor zich uit en bemerkte dat. hy voor een trap stond. Hy ging langzaam naar boven en bespeurde, dat do reuk steeds sterker werd. Plotseling hield de trap op en bevond hy zicb, naar bet hem voorkwam, op eon portaal. Hy wist niet, welke nebting hy moest inslaan en strekte dus de hand uit om den muur te vinden. In plaats van hout of steen, raakte by oen zyden gordyn aan, en trok dit ter zyde. Hy deed een stap voorwaarts en bleef als ver steend staan op het gezicht van het vreemde tooneel, dat hy aanschouwde. Was hy te Londen of te Bagdad? Tot nu toe had hy niet getwyfeld; maar de plaats, waar hy zich bevond, had zulk een Oostersch karakter, dat hy zyn eigen zintuigen wan trouwde. De gordynen bedekten den ingang van een soort van antichambre, die verlicht werd door een zachten, rozerooden gloed. Schitterende tapyten bedekten den ingelogden vloer, een fonteintje sprong in een marrneron bassin en de muren glinsterden van arabesken in de helderste kleuren. Het plafond was ver sierd met rozeroode vallichten, en door dit glas kwam hot licht in de kamer. {Wordt vervolgd.) DSCH «DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1