Men deelt aan de „H. C." mede, dat de heer A. Koolhoven, te Bloemendaal, zijne functie van penningmeester van den „Alge- raeenen Nederlandschen Wielrydersbond" heeft nedorgelegd. Naar men mededeelt, hebben do herhaalde aauvallen, welko door een gedeelte der Bondsleden op den penningmeester werden gericht, den heer Koolhoven tot zyn besluit gedreven. Ook de heer J. C. Burkens, te Haarlem, secretaris van den Wielrüdersbond, heeft zijn functie nedorgelegd. De R K. Volksbond heeft b|j gelegenheid van den 85sten verjaardag op 2 dezer en van den 17den gedenkdag der kroning op 3 dezer van paus Leo XIU, aan Z. H. een adres van gelukwensching gezonden. De compositie van den beer Wagenaar, met het gedicht van den Schoolmeester: „De Schipbreuk" tot tekst, zal 14 Maart a. 8., te Amsterdam, in bet Gehouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand nogmaals worden opgevoerd. Er is weer een Rembrandt ontdekt. Dit maal te Marfy, in Frankrijk. De beer F. Allen, fungeerend directeur van het post- en telegraafkantoor te Apel doorn, is met ingang van 1 April belast met het beheer van het by post- en telegraafkantoor in de P.-C -Hooft-straat te Amsterdam. In de vergadering van de afd. Reeuwyk en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw is op do vraag van het hoofdbestuur: „Is de afdeeling vóór of tegen het heffen van graanrechten?" met algemeone stemmen be sloten geen adhaesie te betuigen aan de motie- Dobbelmann. De verschillende kleederdrachten der Zeeuwsche boerinnen (19 soorten), die tijdens het verbiyf der Koninginnen te Middelburg aan HH. MM. werden voorgesteld, zullen op do in April te houden Zeeuwsche poppenten- toonstelling worden geëxposeerd. Naar men verneemt, heeft het Historisch Genootschap te Utrecht hot plan, om op het voetspoor der in Duitscbland gebruikelijke „Hi8torikertage", alle geschiedkundigen in ons vaderland tot eeno jaariyksche byeenkorast te noodigen. Voor de eerste byeenkomst, in de maand April a. s. te Utrecht te houden, zyn door eenige geschiedkundigen van naam reeds bydragen toegezegd. Op 18 dezer is ton kantore van den gemeonte ODtvanger te 's-Gravenhage en by de firma Wurfbain Zoon, te Amsterdam, do in- schryving opengesteld op de eerste serie ad 1,000,000 eener S-pcts.-geldleening, groot hoogstens 3,000,000, ten laste der gemeente 's-Gravenhage. Gistermorgen vertrok van Utrecht eene afdeeling genietroepen, onder bevel van den 2den luit. P. J. P. Van der Steur, ter sterkte van 3 onderofficieren (de sergeanten J. Ph. Snel, W. Pyi en P. Hagtingius), 4 korporaals en 25 geniesoldaten, naar Amsterdam, ten einde werkzaam te zyn by den aanvoer, opstelling, opruiming en bewaking dor voorwerpen, die wordon ingezonden op de Wereldtentoon stelling van het Hotel- en Rc-iswezen te Amstordam. Omdat de Nederlandsche Bank niet aan de gomoento Opstorland wil leenen en andere bankinstellingen dit voorbeeld volgden, werd de gewono wekelyksche vergadering der armvoogden uitgesteld. Er was geen geld in kas en dus zou do bedeoling op Zaterdag ook niet kunnen plaats hebben. Edoch, tor elfder ure kwam er nog uitkomst. De burgemeester wist nog te beschikken over 2000, welke som ponds-ponds-gewyze onder de armbesturen in de vorschillende dorpon verdeeld werd, zoodat er toch nog gedoelteiyk bedeeld kon wordon. Het stoomschip „Bromo", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 6 Maart van Port- Sai 1de „Prins Froderik Hendrik", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 0 Maart dos morgons van Havre en passeerde des namiddags Dover; do „Jason", van Batavia naar Amsterdam, arrivoerde 5 Maart to Suez; de „Iv.mzler", van Hamburg en Amsterdam naar Oosr-Afrika, airiveerde 4 Maart teTanger;de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amster dam, vertrok 6 Maart van Padang; do „Prin ses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Maart te Genua; de „Soenda" arriveerde 4 Maart van Amsterdam, 1. v. Atjeb, te Singapore; de „Sumatra" arriveerde 6 Maart van Batavia te Amsterdam; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, ver- tiok 5 Maart van Port S iidde „Werkendam" vertrok 6 Maart van Rotterdam naar Niouw- York; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 Maart Perira; de „Johannesburg", van Amsterdam naar Kaap stad, vertrok 4 Maart van Gravesend; de „Kai-or", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 4 Maart te Napels; do „Prinsi's Mane" vertrok 6 Maart van Batavia naar Amsterdam. Do gewono audiëntie van den minister van koloniön zal op Vrydag 8 Maart niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is benoemd by het corps koninkiyke scherpschutters, gevormd uit de Vereeniging ter bevordering van 's lands weerbaarheid te Rotterdam, tot 2den luitenant, J. F. M. De Prez. Met ingang van 16 dezer benoemd tot Rykslandbouwleeraar J. Elema, te M:ddelstum. UIPLOTINGEN. Oos'onr. Lotf>n van 1864 a 11. 100. Treblno£ van 1 Miurt 189»; betaalbaar 1 Juni 1895. tl. 150,000 serie 1255 u. 27 tl. 2' .000 3S5t n 45: n 10,000 e. 3343 D. 97. elk tl. 5000 e. 889 u. 05, b 3243 n. 14; elk ll 2C00 8. 3-49 d. 98 a. 1281 d. 87. elk fl. lt'OO e. 7» 4 u. S6, s. 1605 D. 64 en b. 1632 u. 34. Vt-rdero getrokken eeri én 18. 154, 180, 7 17. 7S 1810, 1100 1780, 1811, 2142, 2'. 27«2. 2-98. 2>0G, 2078. 3507. 3~2l ei 3924. Minimum-loon en Maximum-arbeidstijd. In de Tweede Kamer is, geiyk wy in ons vorig nommer in bet kort reeds meiddon, de motie-Gerritsen aan de orde gekomen. Men zal zich herinneren dat die door den heer Gerritsen werd ingediend, nadat by, by een verbooging van de toegestane gelden voor het postkantoor te Amsterdam en de by die gelegenheid door den minister als op handen zynde aangekondigde aanbesteding van dat werk, de wenschelykheid had bepleit om met de in Amsterdam aangenomen regelen om trent loon- en arbeidsduur rekeDing te houden, waarop door den minister ontwykend was geantwoord. Vandaar do poging, om de Kamer over de quaestie een oordeel te laten uitspreken alvorens de bedoelde aanbesteding zou plaats hebben. Wie mocht verwacht hebben dat de heer Gerritsen de motie, die volgens hem een zeer eenvoudige strekking hetft, ook op een eenvoudige wyze zou toelichten, heeft zich daarby zeer bedrogen. Op een zeer uitvoerige wyze is het goheele onderwerp onderhanden genomen in een rede, die bewyzen trachtte te putten uit de theorie en de practyk, uit de lessen der ondervinding, zoowel in hot binnen land als het buitenland opgedaan. Wy laten de motie hier nogmaals in haar geheel volgen: „De Kamer, van oordeel, dat het wenscbeiyk is by de uitvoering der bouwwerken van Rijks wege in gemeenten, waar het gebruikeiyk is byzondore bepalingen omtrent loon en arbeids duur in bestekken op te nemen, met dat gebruik rekening te houden, gaat over tot de orde van den dag." De heer Gerritsenherinnerende aan zyn rede, den 15den November hier in deze Kamer gehouden met betrekking tot de bepalingen te Amsterdam, wyst er op, hoe in verschil lende grooto gemeenten van ons land, o. a. laatstelyk in Haarlem, bepalingen betrc-ffende minimum-loon en maximum-arbeidsduur in de bestekken zyn opgenomen of in over weging zyn. Ouder die omstandigheden gaat het voor het Ryk niet aan om te zeggen: „ik stoor my daar niet aan." Aanvankeiyk is deze motie beschouwd als iets zeer groots op sociaal gebied en toch hoeft zy slechts een zeer bescheiden omvang en strekking. Om zyne motie voor de Kamer aanneme lijk te maken, zal Spr. beginnen met te trach ten alle misverstand uit den weg te ruimen. In de eerste plaats wyst Spr. op de woorden van den minister van Buitenl. Zaken in de vergadering van den 16den Dec., dat deze motie een dubbel politi k karakter zou dragen. Niets minder waar dan dit. Do voorsteller doet geen beroep op don wetgever, maar op den werkgever. Hy vraagt geen steun, althans niet op dit oogenblik, do tusschenkomst van de Stat en-Generaal tot be paling van minimum loon en maximum-arbeid. Hy vraagt alleen dat het Ryk, als workgever optredende, dezelfde bepalingen zal volgen als in de meeste groote gemeenten gevolgd wor den. In geen enkel opzicht staat deze motie do behandeling van de kieswet in den weg, daar misschien heden, 't zy misschien over een paar dagen, over die motie beslist zal zyn. Spreker hoort achter zich zeggen „nu maakt hy zich klein". Volstrekt niet, spreker wenscht, dat aan zyne motie geen andere beteek en is worde gegeven, dan hy er zelf aan geeft. Die bedoeling is niet anders, dan dat het Ryk het voorbeeld zal volgen van onderscheidene groote gemeenten. Uit de aanwezigheid van den minister van waterstaat moot men niet afleiden, dat spre kor alleen de bestekken van waterstaats werken op hot oog heeft. Hy bedoelt alle ryks bestekkon. Aac den minister van buitenlandsche zaken betuigt spr. zyn dank voor de door hem wel willend verstrekte inlichtingen betreffende hot buitenland. Voorts doet spr. opmerken, dat het hier niet geldt oene beginselquaestie, daar reeds in ver schillende ryksbestokken bepalingen bestaan omtrent do verzekering van arbeiders. Ja, zelfs omtrent arbeidsduur, helaas in een con tract betreffende den aanleg van een spoor weg AlkmaarPurmerend, vindt hy een maximum-arbeidstyd van 14 uren. Hoe dat ook zy, men ziet, dat het beginsel reeds bestaat. Om de wenschelyfebeid van de bepalingen omtrent arbeidsduur en loon nog duidelijker te doen uitkomen, beroept spr. zich op de woorden van eon lid van den Haagscbeo ge moentoraad, den heer Van Malsen, die op grond van een 50 jarige ondervinding in het bouwvak sterk pleitte voor de bepalingen omtrent mini mum loon en maximum arbeid, by welk pleidooi de heer Sprenger Van Eyk, destyds ook lid van den H.iagschen Raad, zich aansloot, door er op te wyzen, dat een gemeentebestuur by het doen uitvoeren van werken, geen gebruik behoeft te maken van de tusschenkomst van aannemers, welko dikwyls misbruik maken vaD de ongunstige positie van den werkman. Daarom wyst spreker op het feit, dat aan nemers, die, tot goed loon, een kleineren arbeidsduur invoerden, daarvan de beste resul taten hadden, geiyk uit onderscheidene mede- deelmgen, in tal van couranten en tydschrift artik<-len, bl\jkt. Spreker haalt vervolgens eenige voorbeel Jeu aan, om aan te toonen, dat by vermindering van arbeidsduur, zelfs by verhooging van loon, in Engeland finantiêtl geen nadeel is geleden. Ook hier te lande zyn daarvan reeds voorbeelen, die duidelyb aantoonen, dat do maatregel uitstekend werkt. Do architect dr. Knypers, die dan ook begon nen is in zyne particuliere werken bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeids duur op to nemen, erkende dat die bepalingen uitnemend werkten, en de architecten Van Nieukorken en Van Liefland te 's-Hage stem den hiermede in. Vervolgens komt spr. op tegen het opne men van bepalingen alleen omtrent arbeids duur zonder eene bepaling van minimum-loon, gelyk thans by bestekken van justitie geschiedt. Daardoor wordt het werkloon voor den werk man minder en strykt de werkgever het geld, dat minder verdiend wordt, op. Ook kan spr. zich niet vereenigen met het vaststellen van de zoogenaamde „eenbeidspryzan." Ter bestryding van sommige bepalingen beeft men zich van Regeeringswege steeds beroepen op het buitenland, wat de minister van binnenlandsche zaken betreft op Engeland, en nu toont spr. aan, dat juist in Engeland de Ryksregeering zich ton aanzien van de on derhavige quaestie lang niet onbetuigd liet. Blykens de „Office of Works" laat de regee ring zich steeds by allo ryks bestekken de bepalingen- omtrent loon en arbeidsduur over leggen, terwyi ook in B Igië de overheid groote belangstelling in deze zaak biykt te st'dlen, waarvoor de arbeiders zich zeer dank baar en gewillig betoonen. Spreker heeft de Kamer deze motie durven voorleggen, omdat hy rekent op den steun van hen, die met hem zullen willen mede werken om de betere toestanden door verschil lende gemeenten reeds aangebracht, niet weder te doen te loor gaan door niet-opneming in ryksbestokken. Hy rekent op den steun van de protectionisten, op de volgeli >gen van de encycliek en op den steun van allen, die het in beginsel met hem eens zyn. Hy hoopt, dat dit velen zullen zyn. De heer Michitls van Verdwjnm, hoewel niet principieel, zal toch tegen de motie moeten stemmen. De beginselen, voorgestaan door de Encycliek van Paus Leo XIII omtrent loon en arbeidsduur, zullen door allo katholieken worden gedeeld. Het geldt hier z. i. wel degelyk een beginsel quaestie, de vraag, of de Staat zich party zal stellen in deze zaak, en onvoorbereid of onvoldoende voorbereid mag de Staat daartoe niet overgaan. De heer Gerritsen deed het voorkomen, alsof in ons land by een zeer laag loon de arbeidsduur overdreven lang is, maar hy koos daarbij juist een speciaal vak, nl. het bouwvak, en zag voorby den verbeterden toestana, waarin reeds vele andere vikken verkeeren. En kan de Staatstusschenkomst nu worden ingeroepen voor een enkel vak? Waar het geldt het lot van den werkman te verbeteren, zal spr. gaarne daartoe medewerken, zich niet verschuilen achter excepties. Maar dan moet het gelden de verbetering van het lot van don werkman in het algemeen en niet van enkelen ten nadeelo ^tan den werkgever. Hoogst moeiiyk is deze materie teregelen, hetgeen de voorsteller der motie voorbyziot. Regeling door do overheid is inderdaad zeer bezwaarlijk, gelyk mannen van gezag, die zich steeds voor den werkman in de bres stelden, hebben erkend. Do motie gelykt zeer bescheiden, maar spreker is er zeker van, dat de heer Gerritsen voor zfin persoon veel verder wil gaan. De heer GerritsenNatuurlyk. Do heer MichielsJuist daarom zy men voorzichtig met dozen ernstigen stap. Ernsiu waarschuwt sproicer tegen het nemen van maatregelen, waarvan men de govolgen niet kan overzien. Vervolgens betoogt spreker dat een bekwaam werkman werkzaam blyft, al moge zfin loon dan ook iets lager zyn, en komt er tegen op, dat enkele categorieën goprotegeerd worden, en andere, die evenveel recht hebben, daarvan verstoken zullen biyven. Men denko slechts aan de veldaroeiders en de arbeiders op steen ovens 1 Op den duur ook zal men niet kunnen volstaan met eene regeling vuor de ryksbe stokken, maar die ook moeten uitstrekken tot alle vakkon. Spreker herhaalt, dat men geen wog op mag gaan, zonder te weten waarheen die leidt, waarvan de gevolgen niet zyn te overzien. De hoor Bouman vindt de motie niet zoo heel eenvoudig. Duidelyk is hem niet, wat de voorsteller bedoelt met de woorden „in gemeenten, waar het gubruikelyk is byzondere bepalingen omtrent Joon en arbeidsduur in bestekken op te nemen." Be malt de voor stel! r bepalingen, die door den gemeenteraad zun aangenomen, of bepalingen, door particu lieren gemaakt? Zyu dio bepalingen van ge meentewege gemaakt, dan is een gevolg daar van, dat de arbeiders van elders daarheen zullen stroomen, alzoo do arbeidsmarkt wordt verplaatst, en oit is door goen reglementeeriug van rykswege tegen te gaan. Gaan evenwel alle gemoenten on een groot deel van do par ticuliere werkgevers voor, dan zal het Ryk wel moeten volgen. Door den beer Rutgers van Rozenburg werd gezegd en de heer Michiels Van Ver duyDen onderschreef dit, dat door invoering van de besproken bepalingen de arbeid zal verminderen, ergo, dat werkloosheid zal ont staan, omdat vele reparation by stygmg der loonen zullen uitgesteld worden. Tot op zekere boogie geeft spreker dit toe, maar dit zal slechts een overgangs tydperk ziin. Wie zegt evenwel, hoeve 1 ellende in dat overgangs- tyoperk zal geleden zijn? Hoe dit echter ook zy, een gemeentebestuur heeft onbetwist het recht bepalingen omtrent locn en arbeidsduur in zyne bestekken op te nemen. Na enkele argumenton van den heer Gerritsen bestreden te hebben, vraagt spreker den voorsteller, uit- drukkelyk te constateeren, wat hy bedoelt mot de woorden zooals gebruikeiyk is in verschil lende gemeenten of die woorden bedoelen alleon gemeente-bestekken of ook particuliere. en voorts hoe by zich voorstelt, dat ryks- bestekken zullen moeten worden ingericht, die loopen over werken in verschillende ge meenten. Aan den minister vraagt Spr. of het toe gezegde onderzoek over deze zaak reeds is afgeloopen en wanneer dit niet het geval is, of de minister eenigszins kan zeggen, wat de uitslag zal zyn. Mochten de woorden „in gemeenten, waar dit gebruikeiyk is" niet op particulieren slaan, dan zal Spr. beslist tegen de motie stemmen, omdat hij het Ryk niet wil laten binden door de gemeentebesturen. Verder is hy tegen de motie, omdat hy in deze motie een geheel on gemotiveerde protectie vindt verleend aan een zeer klein deel van de eigenlyke arbeiders. Sjouwers, losse arbeiders, enz., enz., worden uitgesloten. De heer Bastert vindt ook de motie zoo onschuldig niet. De voorsteller zegt wel: myne motie heeft geen politiek karakter want ik richt my niet tot het Ryk als wetgever, maar tot den werkgever, maar de werk gever is hier juist de wetgever en de wet gever is hier de werkgever. Principiëel en ook in don vorm is deze motie voor spreker onaannemeiyk. Hy kan zich zeer goed bo- grypen, dat de heer Gerritsen zich aan 't voorbeeld van Amsterdam spiegelde, maar beter had hy gedaan ons een overzicht te geven van de strekking der Amsterdarascbe verordening, dat ware beter dan vage praatjes. De inhoud dier verordening nagaande, wyst Spr. er op, dat daarin do rollen zyn omge keerd, dat de werkman daar onder controle wordt geplaatst van den wetgever. Door dit en de generaliseering van de toestanden en de loonen m de verschillende gemeenten, komt men ook tot de grootste onevenredigheden, terwyl men door de loonsbepaling de loons- verhooging zal teweegbrengen en daardoor werkeloosheid. De heer Gerritsen vergeet ook, zegt spr., dat de loonstandaard in Amsterdam lang niet gelyk 6taat met Utrecht, en in Utrecht de toestand weer verschilt met elders. Een groot aannemer heeft spreker verzekerd dat de maatregel slecht werkt, terwyl anderen reeds hebben aangetoond dat de werkloosheid er door wordt bevorderd. Veel liever zag hy bepalingen om den Nederlandschen werkman te besctiermen door de bepaling dat Ryks- worken voor Nederlandsch en voor Indisch geld door Inlandsche arbeiders moeten verricht worden. De motie komt spr. derhalve onaannemeiyk voor om den vorm, omdat zy de vryhoid aan banden legt en do werkloosheid niet zal be teugelen. Uurgcrlyke Stand. ALFEN. B o va 11 on; C. Scoria geb. VaD Eg- roond Z. K. Stam geb. Koog Z. J. Zoidam gcb. De JoDg D. G. W. Elzevier Siokmaus geb. Varo-eieau D. Overlodon: A. Broere D. 10 w. (lo Zeven hoven). H. Bijkor, wed. van K. Stoter, 73 j. (wouoi.do te Hoogovec-D). O. Van Beneden D. 1 j. M. J. A. üo>t< rem D. 6 m. M. Roajyn M. 71 j. G. Van O telen Z. 11/9 j. M. Steen graven, wed. P. Sin ver, 78 j. aARLaNDERVEEN. Beval Ion: E. Aartman gob. Zevenhoven Z. S. F. Van Vliet geb. Eae Z. P. Van BreuuingOD geb. Ter Louw Z. C. O. Van Dolder geb. Heemiood D. G. Kyiaaradam geb. Bulk Z. Overleden: R. Lam D. 2 j. M. De Kwaaetoniet D. IC j. Gohnwd: P. Verdonk jm. 24 j. en O. Van der Laken jd. 24 J. BOüEGRAVE. Bevallen: A. Mulder geb. Olie man» D. E. Van der Zaal geb. Van Schaik D. Overleden: F. Boor, eebtgen. van W. Don Blijker, 61 J. A. Van Leeuwon 7 d. A. Do Vrioa 2 m. G o h u w dJ. Stigter jm. 26 j. en B. Van Dom melen jd. 18 j. BO KOOP. Bevallen: G. Nedorhof geb. Van Egrnood Z. J. Rosborgen geb. Booltman D. M. Boer gob. Vorkado D. M. I. Boutman geb. Vergeer Z. Overleden: J. J. Nrjvoldt 1 j. J. Tb. J. Rutten 4 m. J. Bokman 2 m. O. Verbg 4 m. G o h u w d C. Van Koeken 46 j. en M. C. Van der Willilt 31 j. BAZLRbWOUDE. Bevallen: V. Pont gob. Van Amerougen B. Van Ofwegen geb. Van Gog Z. A. M. Franckou geb. Krook D. C. B. Schouten gob. Van dtr Vooit D. A. Den Hertog gtb. 8iar-eubarg D. Overlodon: G. C. Spruijt D. 19 j. Johs. Verb- ok, eoStg. vaD M. O. Kok, 79 j. Gehuwd: A. G. F. Smit jm. 30 j. en L. O. Kecre Jd. 28 J. P- Eek jm. 30 J. en S. O. Keer» Jd. 25 j. KOUDEKERK. Bevallen: K. Oadehoorn geb. Wiea Z A. Do Rcon Herlogo geb. Va., der Baan Z. Ovorledou: P. Ni'-uwerff, tchtg. van J. SmabDg, 81 j. F. J- Sprokkeriefo 3 m. Al. Kortokaas, echtg. van G. Do Haas, 73 j. LEIDERDORP. Bo val Ion. J. Meijn geb. Van do Peet Z. M. Verl iest geb. Smit D. L. E. i etram geb. Mariene Z. A. Klinkenberg geb. Landman D. A. Vau Egmond geb. Steenbergen Z. J. Toijthoff geb. Balvert Z. H. Koolmee-a geb. Ververs D. W. C. Bavelaar gtb. Fa&eeur D. A. H. Tij;-80D geb. Do Groot Z. A. Dem- mondal geb. Hceuk Z. A. De Vroedt gtb. De Netf z. W. Nituwenhuizen geb. Facte D. O. M. 8cbenk gob. Kop D. G. Rodenburg gob. Van Dyk Z. O verled on: G. W. Do HAae Z. 9 m. P. Den Hertog Z. 2 m. D. A. Tboma D. S w. Gokuwd: J. Spaargaren 21 J. en K. Keyzer 23 j. A. Van Galen, wodur. van M. E. Büzol vou Kempten, 52 j. en M. J. Vermeire. wed. van C. Bikker, 32 j. H. De Haae 19 j. en M. Gordijn 25 j. Gemengd Nieuws. De Haagsche rechtbank veroor deelde heden den timmerman te 's-Graven hage, die in het magazyn van de firma Peek Cloppenburg aldaar eene groote party ge maakte kleederen ontvreemdde en die ten eigen bate verkocht of beleende, tot 4 jaren de twee mannen uit Leiderdorp, die zich aldaar schuldig maakten aan diefstal van eenden, tot 1 jaar; den man te Leiden, die zich alhier tegen do politie verzette, tot 7 dagende mannen uit Delft, die zich mede schuldig maakten aan verzot tegen de politie, den eenen tot 2 maanden en den anderen tot 7 d3gen; den jongen uit Delft, die een kat mishandelde, tot 3 boete of 3 dagendon man uit Katwyk aan Zee, die den gemeente-veldwachter aldaar beleodigde, tot f 10 boete of 10 dagen. Naar men ons mededeelt, is het stuk land voor het Ter wee-park achter den spoordijk door de Nuori-Zuid-Hollandscho Stoomtramweg Maatschappy aangekocht, om aldaar een station van die Maatschappy te doen plaatsen. Dagelyks trekt uit Roelof Aren ds- veen en Oudo Wetering een leger van vele dozynen hengelaars het Brasemermeer op, allen met byl, emmer en hengelstok gewapend. Hon derden byten worden gehakt, door welke openingen duizenden waterbewoners, vooral voorns, aan hun element worden onttrokken. Velen dezer lieden kunnen hiermede een draag- lyk daggeld verdi-nen. Doch ook velen hen gelen voor tydverdryf, omdat ze door de vorst verstoken blyven van hunne gewone werk zaamheden op tuin en akker, welke in andere jaren om dezen tyd in vollen gang zyn. De Maandag gemaakte vaargeul is weder een vaste bodem geworden, waarover genoemde hengelaars met volle gerustheid heenloopen. Gisteravond liad te Hilversum een massakamp plaats tusschen de schaak club „Utrecht" on 't „Hilversumsch Schaak genootschap", daartoe door Utrecht uitge daagd. De uitslag was, dat Utrecht won met 8'/2, tegen Hilversum 2'/a punt. Eene party tusschen de hoeren A. G. Olland (Utrecht) en N. W. Van Lennep (Hilversum) bleef nog onbeslist. Door den heer A. Hoogenraad, reeder en lid van den Haagschen gemeente raad, te Schoveningen, is thans ontvangen van baron Van Zuylen van Nflevelt, lid van den Raad, de som van f 400, zynde de op brengst van het door dien heer gegeven concert ten bate van hen, die schade geleden hebben bij de Scheveningsche ramp, van welk concert de groote onkosten door baron Van Zuylen persoonlyk zyn gedragen. Die som is verdeeld en reeds als volgt afgedragen ƒ100 Fonds voor nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers; ƒ100 Fonds voor oudo visscners; ƒ200, om de beide garnalenvisschers, die by den storm in den nacht van 22 op 23 Decombor hun boot verloren hebben en -4- f 800 schade leden, waarvoor tot dusver voor hen geeno andere vergoeding inkwam. Een te Scheveningen aangoko- men bomschuit verloor een net op het wrak van de „Elbe". Raoul Koczalski is niet afgeschrikt door het proces-verbaal, dat Zondag li. te Haarlem door de politie tegen hem is opge maakt, want Zondag 10 dezer geeft h\i wederom terzelfder plaatse een concert. Ook to Breda is tegen de moedor van den jongen pianist procos verbaal opgemaakt, wegens overtreding der wet op den kinderarbeid. Naar aanleiding dezer bekeuringen, welke do 10 jarige pianist hier te lando ondergaat, deelt men ons uit Leipzig mede dat het jonge mensch twee maanden geleden aldaar in het Krystal Palast is opgetreden, doch toen overal werd geannonceerd als de 12-jarige hofpianist R. Koczalsky. Hy verjongt dus snel. Uit de Haarlemmer trekvaart tusschen de Amsterdamsche gasfabriek en Sloterdyk zyn gisteren niet minder dan vyf lyken opgehaald, die er biykbaar reeds ge- ruimen tyd in het water hadden gelegen. Gisteren was voor den kanton- rechter te Haarlem gedagvaard zekero P. J Van Hemert, wegens het onbevoegd uitoefenen der artsenyboreidkunde. De zaak wen echter een week uitgesteld, om nog een getuige, Beksvoort genaamd, te hooren. Het lyk vaD den machinist, die verleden week naby Harmeien op zulk een noodlottige wyze om het leven kwam, is gisterochtend naar Rotterdam overgebracht en aldaar begraven. De brandweer te Amsterdam had in den afgeloopen nacht de handen voL Voor drie fl nke uitslaande branden werd hare hulp ongeveer gelyktydig ingeroepen. Het begon omstreeks 12 uren met een brand ten huize van den heer J. Leefsma. koek- en banketbakker, Joden breestraat N°. 33. De brand was, door een onbekende oorzaak, ontstaan in een kamertje boven de bakkerij en door geslagen tot de tweede verdieping. By dc komst der brandweer sloegen de vlammen achter uit. Met behulp van een paar brand kranen was men het vuur spoedig meester. Do heer Leefsma was voor 5000 verzekerd. Niet zoo gemakkclyk liep het in de Val kenburgerstraat af. Daar bevindt zier- tus schen de Koehouwersgang en de Hartjesgang, het groote lompenpakhuis van de firma J. G. Veerman en A Zn Jodenbreestraat N°. 71. De lompen zyn opgeslagen in drie ineen- loopende houten loodsen, terwyl het terrein aan drie zyden door lage woonhuizen is omringd. Een jaar of drie geleden had in dit n. .gazyn een brandje gewoed, en naar aanleidi daar van had de firma een nachtwaker aa gesteld, wiens taak het was, het tameiyk uitgestrekte tenvin gedurende den nacht te bewaken, en Daar de buren verzekerden, was de man altyd trouw op zyn post. Hoe het komt dat do brand gisteravond niet eerder werd ontdekt, is nog niet opgehelderd. Omstreeks halféén werd de heer Veerman gewaarschuwd, dat zyn pakhuis in brand stond. Het vuur woedde in het voorste gedeelte, dat goheel gevuld was met lompen; door de reten der planken zag men daaroinnen alles gloeien, terwyl een dichte rookwolk uit het dak op steeg. In de dicht bewoonde straat veroor zaakte het geval een geweldige drukte, en de politie had veel moeite om de straat to ont-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2