Nc. 10749. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Staart. Feuilleton. DE TOOVERRS^C. Vrijdag 8 Maart. A®. 1895. LEIDSCH PRIJS DEZER COUR AWT: Voor Leiden por 3 maanden.f 1.10, Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTEWTxËN Van 1 6 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten do stad wordt f 0.05 berekend. Gisteravond had alhier de achtste of laatste der Volksbyeenkomsten in dit seizoen plaats en wel in den Schouwburg aan de Oude Vest, welke tot de nok gevuld was en voor welks deuren bovendien nog velen moesten blyven staan, die, aangezien het getal reeds 's middags besproken beschikbare plaatsen het niet ge doogde, niet konden toegelaten worden en die langzamerhand zeer teleurgesteld zich ver wilderden. Deze laatste bijeenkomst was dan ook eene buitengewone: eene tooneelvoorstelling, op verzoek der Commissie voor de Volksbjjeen komsten aangeboden door de Leidsche Toonoel- vereeniging „Jacob Cats", wier omkranste banier zich op het tooneel verhief. Opgevoerd werd allereerst „Eerloos", het bekende drama in drie bedrijven van W. G. Van Nouhuys, en het werd vertoond op eene wijze, die den meesten lof verdient. Alle dilettanten niet één uitgezonderd waren zeer rolvast en vervulden hunne rollen schier als ter goeder naam bekend staande actrices on acteurs van professie Vooral in dit drama kwam het uit al waren dan ook alle tnedewerkenden geen leden van „Cats" over welke goede krachten deze bloeiende Vereeniging heeft te be^bikken. Zij neemt voorzeker de eerste plaats in onder hare Leidsche zusterverenigingen; dat toonde zy gisteravond weer. Het nastukje, „De weg naar het hart", blijspel in één bedrijf met zang naar het Fransch door J. Rgaf het publiek alle stof tot lachen, en lachen doet het dolgraag; zelfs lacht het als daarvoor niet de minste aanlei ding bestaat, als het spel juist eene tegen gestelde uitwerking bedoelt en ook teweeg moest brengen. Dan is dat lachen hinderlijk on moet het, evenals gisteravond dan ook plaats had, telkens in zijn begin gestuit worden door een door de zaal geworpen, doordrin gend ssst! Uit erkentelijkheid jegens de Vereeniging en als bewjjs van waardeering van bet spel van de dames dil ttanten, overhandigde de heer C. J. Leend-rtz na de tweede acte van het drama, uit naam der Commissie en onder daverende bij vals het uivin gen van het publiek, eene keurige bloemenmand aan de dame, die de rol van Emma zoo meesterlijk vertolkte, en boden in het nas-uk, namens dezelfde Commissie en wederom onder applaus, de heoren C. J. Leendertz en C. C. Tieleman insgelijks fraaie bloemkorven aan aan de dames, die toen de rollen vervulden van Mimi en Zisine, de aardige bloemenmaaksters, wier zwakke zjjde werd gezocht en eindelijk ge vonden door hunne buren, een vogelopzetter en een kunstschilder. Zoo zijn dan nu de Volksbyeenkomsten weer voor een poosje gedaanook dezen winter hebben ze ongetwijfeld zeer velen tal van genoeglijke uren voor bjjr.a geen geld bezorgd. In ons gisteren verschenen nummer deelden wy mede dat het coor den heer Ibels zelf geteekend affiche zeer de aandacht trekt. Volledigheidshalve voegen wy aan dit bericht toe, dat dit aanplakbiljet oorspronkelijk dienst deed voor de tentoonstelling-Ibels te Parijs en dat onze stadgenoot de heer P. J. Mulder op zeer gelukkig geslaagde wijze dit reclame biljet pasklaar maakte voor deze Leidsche tentoonstelling, echter met behoud van de oorspronkelijke, door Ibels geteekende litho- graphie. Aan den heer A. Cohon, benoemd te Leiden, is op zyn verzoek eervol ontslag ver leend als leeraar in het Fransch aan het gym nasium te Delft. Voor de akte nuttige handwerken is geslaagd mej. E. Uittenbroek, van Leiden, leerlinge van mej. P. C. Van Borselen, onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de Christ, normaallessen. Hedenmiddag ontvingen wy per Neder- landsche mail de Bataviasche bladen van 15 Februari. Ter opleiding van officier van gezond heid bjj de zeemacht waren op 1 Januari jl. geplaatst: aan de Rjjks-universiteit te Leiden 1, zoomede aan die te Utrecht 1, en aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam 5 studenten. Nu voor de betrekking van ondorwfizeres aan de openbare lagere school te Noord- wykerhout (dorp) zich geen enkele sollicitant heeft aangemeld, is een nieuwe oproeping gedaan en nu met een vaste aanstelling op een jaarwedde van f 550. Ter secretarie der gemeente Sassenheim ligt ter inzage een staat van de op 1 Jan. jl. in die gemeente aanwezige kinderen van 6-12 jaren, die niet schoolgaan of huisonderwijs genieten. De kiezerslijsten der gemeente Sassen heim zfin gisteren door B. en Ws. vastgesteld. Zfi bevatten 142 namen. Bezwaren tegen die Ifisten kunnen vóór den 20sten Maart a. s. aan den gemeenteraad worden ingediend. Burgemeester en "Wethouders der ge meente Ter-Aar maken bekend dat de lijsten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Goneraal, Provinciale Staten en Gemeenteraad zjjn vastgesteld en dat deze lysten gedurende veertien dagen en wel tot en met don 19den Maart a. s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Bezwaren tegen de kiezerslijsten kunnen, door de noodige bewijsstukken gestaafd, vóór den 19den Maart a. 8. aan den gemeenteraad worden ingediend. De in de gemeente Alkemade voorloopig vastgestelde lijsten van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den ge meenteraad bevatten 367 namen. Onder belangstelling van velen werd gisteren op de Algemcene Begraafplaats te 's Gravenhage ter-aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. P. Breed veld, hoofd commies aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid, aajunct-Rykscommissa- ris bfi de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en by' do Holl. IJz.-Sp.- MaatschappjJ. Onder hen, die rond de groeve geschaard stonden, werden o. a. opgemerkt: de secreta ris generaal by het ministerie van wat., band. en nijverheid, jhr. De Bosch Kemper; de administrateur van den waterstaat, de heer De Marez Oyens; de heer Six, Rijkscommis saris by de Maatschappij lot Expl. van Staats spoorwegen; zoomede verschillende deputaiién uit vereenigingen, waarin do overh dene zitting had, en voorts velo ambtenaren van bet departement, waarby de ontslapene werk zaam was. De heer De Bosch Kemper schetste in den breedo de nuttige werkzaamheid van den heer Breed veld, een man, die zyn eigen weg had gezocht en gevonden. De zoon van den ontslapene dankte voor de eer, zyn vader bewezen. Het Nederlandsch Landbouwcomité hield gisternamiddag te twee uren in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten Generaal te 's Gravenhage eene algemeene vergadering, onder leiciing van den voorzitter van het comité, den heer H F. Bultman. By den aanvang der vergadering deed de voorzitter de belangrfike mededeeling, dat ver tegenwoordigers van verschillende Ryken het voornemen hebben kenbaar gemaakt om in de residentie eene bijeenkomst te houden tot bespieking der wenschelyxheid van bet bime- tallisme, waartoe de parlementsl den uit ver schillende landen zouden worden opgeroepen. Het bestuur van bet Landbouwcomité heeft zich in betrekking gesteld met de Regeering, die geantwoord heelt dat zy daartegen geen bezwaar had, maar zich in deze geheel neu traal wenscht te houoen. Thans vindt het Comité geen termen om een voorstel tot het houden dier bijeenkomst te douu, omdat inmidoels gebleken is, dat ver schillende rogeenrigen boreid zyn de munt quaostie tot eon onderwerp van bespreking te maken, zoodat het niet raadzaam word geacht op die conferentie vooruit te loopen. Ia behandeling kwam daarna het rapport van de com missie van ontginning. De commissie „ontginning" uit het Comité onderwierp do volgenee conclusiön aan het oordeel van de vergadering: lo. Alle kolonisatie en dorpsplannen te ver wezenlijken, hetzy door werk.oozen uit de steden, hetzy door boeren of door arbeiders, met het doel om beide-ontgin. ing te bevor deren, moetun vooral in tyuen van landbouw crisis, als wy tegenwoordig beleven, beslist worden ontraden. De wenschelykheid worde uitgesproken van het tot stand komen van provinciale vereeni gingen in den ge^st als de vereeniging: „Door arbeid tot verbetering" in Friesland, waaroy de bestaande vereenigingen, met eenigszins analoog doel werkend, zien kunnen aansluiten. De hoofdbesturen, in de verschillende provin ciën werkzaam, houden voeling met elkander. 3o. By de Reg oring worde aangedrongen bovenstaande pogingen te ondersteunen, door het ter beschikking stellen van technische eri finantiöele hulp, byv. door het aanstellen van cultuur ingenieurs, en door het. oprichten van banken voor Grondverbetermgs credict (Cultuur- rentebanken). 4o. Vanwege de Regoering worde een onder zoek ingesteld naar den aard van de heide gronden by ons te lande, ten einde daardoor de gegevens te verzamelen voor eene wet op het ontginnenwaarby in de eerste plaats aan gemeentebesturen hot verkrygen van bosch- bezit gemakkeiyk zal worden gemaakt. Tevens streve de Rogeering er naar, eigen domeinbosschen tot stand te brengen en mid- delerwyl worde de Nederlandsche Heide Maat schappy van Regeeringswege zooveel mogeiyk gesteund. De heer Prinsen had gaarne plaatsen aange wezen gezien, meer geschikt voor ontginning dan andere, ver van steden gelegen, waar de ontginning meer zal kosten, en de heer Hartogh betwistte de in het rapport ontwikkelde mee ning, dat rogge een geschikt krachtvoeder oplevert, en behandelde voorts nog verschil lende punten van het rapport. Voorts kwam hy op tegen betgeen in het rapport gezegd wordt tegen den persoon van den heer Bertels, wiens groote verdiensten voor den landbouw, in zoover hy een betere manier van persen in practyk wil brengen, spr. in het licht stelde. Voorts heeft do heer Bertels de groenvoedor- cnltuur op zijn boerdery ingevoerd, waarin voor den landbouw een groot voordeel ge legen is. Hierop meende hy de aandacht te moeien vestigen tegenover de dopréciatie van des heeren Bertels persoon in het rapport. Overigens sloot hy zich by de conclusiën aan. De eerste en tweede conclusiën werden goed gekeurd. Ten einde aan de derde conclusio meer con- creten vorm te geven, werd door den heer Sickesz voorgesteld de redactie daarvan te wyzigen en haar aldus te doen luiden: „Het is wenschelyk, dat, om tot verwezeniyking dier pogingen te komen, van Regeeringswege tech nische en finantieele hulp worde verleend, by voorbeeld door het aanstellen van cultuur- ingenieurs en het oprichten van banken voor grondverbetering. „Do commissie wordt uitgenoodigd doze denk beelden uit te werken, zoodat het Landbouw comité in staat worde gesteld uitgewerkte voorstellen aan de Regeering te richten." Do heer De Marez Oyens ondersteunde deze wyz ging, die daarna ook door de commissie werd overgenomen. Iri de vierde conclusie werd op voorstel van het bestuur wyziging gebracht in den aanhef, in dien zin, dat niet vanwego de Regoering een onderzoek worde ingesteld naar don aard van de heidegronden by ons to lande, maar dat dit onderzoek zal uitgaan van het Landbouwcomité. Na oenige bespreking werd besloten dit punt aan to houden en de vierde conclusie te doen vervallen. Nadat r.ug eenigo ingekomen stukken waren behandeld, werd de vergadering verdaagd tot heden. Gisteren vond to 's-Gravenhage de be grafenis van den schilder Becker plaats. Yele kransen, o. a. van „Pulchri Studio", van de „Academie van Beeldende Kunsteü", waaraan hy zoo langen tyd leeraar geweest was, enz., dekten de baar. Toen de stoet de Academie passeerde, hechtten de leerlingen daar nog een krans aan den lykwagen. Op Eik-en Duinen, waar zich een groot aantal Haagsche schilders, leerlingen en oi d leerlingen bevond, herdacht Mesdag den over ledene als lid van „Pulchri'do heer Van Delden als leeraar. Een der leerlingende lieer Broedelet, herdacht de goede lessen van den meester. De oudste zoon dankt6 daarna voor de vele bewyzen van belangstelling. De afgevaardigde ter Tweede Kamer, do heer A. Smit, heeft de volgende motio voorgesteld: „De Kamer, niet overtuigd van de wonsche- ïykheid van de opheffing van het kantonge recht te Ridderkerk, gaat over tot de orde van den dag." Uit de toelichting blykt, dat de bedoeling is, om aan hen, die wel voor de inrichting van een 3de kantongerecht te Rotterdam, maar tegen de opheffing van het kantongerecht te Ridderkerk gestemd zyn, gelegenheid te geven van hunne meening te doen blysen H.H. M.M de Koninginnen hebben gister avond het concert „Diligentia" met hare tegenwoordigheid vereerd. Na het eerste orkestnummer gekomen, vertrokken de vor stelijke personen na de pauze. HH. MM. vonden by hunne komst bouquotten, die zy by hun vertrek medenamen. Het Hof beeft, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, voor den tyd van acht dagen den lichten rouw aangenomen, wegens het overlyden van Z K. H Prins Alexis Miobaïlovitcb, Grootvorst van Rusland» Tot gemeente secretaris van Loo6duii:en is benoemd de heer K. Visser, ambtenaar ter gemeente secretarie van Bruinisse. Tot stationschef te Roermond is benoemd de heer J. H. Kengen, thans adjunct stations chef te Arnhem. De heer H H. Niënhuis Rufis is benoemd tot secretaris van den Diemerpolder Den 13den Maart, den herdenkdag van het Mirakel, zal te Amsterdam de eerste paal worden geslagen van het nieuwe R.-K. Gast huis. Het bekroondo plan dat van den bouwmeester Bleys is ontworpen voor 600 zieken, doch van gehoele uitvoering kan nog geen sprake zyn. Voorloopig is beschikbaar een som van f 600,000 a fG50,000 Het nieuw te stichten gasthuis zal uit sluitend dienen voor verpleging van arme zieken, en ofschoon do stichters dankbaar zyn voor de tegemoetkoming, die zy daarvoor krachtens de met do gemeente goal- «m o'er- eeDkomst, uit de stedelyko fondsen zullen genieten, is het toch zeker, dat zy op verro na niet toereikend zal zyn. Genoemde f 650,000 zullen niet eons vol doende wezen voor een getal van 300 lUders, zoodat reeds daarvoor meerdere bydragen noodig zyn, terwyl de bisschop van Haarlem machtiging heeft verstrekt tot het aangaan eener leening van f 300,000, tegen 3'/a ten honderd. De lieer A. A. Fokker is benoemd tol privaat docent in de Maleische en Javaanscho talen aan do Indische Instelling te Dnlft. 7) Hm! 't Kan best zyn, dat ge er eon beleeft, maar zeker is het niet. Ik kan je niets bepaald beloven, maar wilde je alleen voorslaan, eens een proef te nemen, zooals ik dat dikwyls doe. Maar ik zal je alles na 't souper vertelleD. Eet intusschen je genoegen en denk eerst eens na over de dwaasheid, die je op 't punt stond to begaan. Niettegenstaande "Wilfred leed aan een wan hopige liefde en een al te leege beurs, deed hy de gastvryheid van den majoor alle eer aan. Hy deed zich to goed aan het souper en vergat den champagne, waarvan de majoor altyd een byzonder goed merk had, volstrekt niet. Langzamerhand begon hem zyn toestand wat minder duister voor oogen te staan, en toen hy na het souper een poosje in een gemakkelyken leunstoel had gezeten, onder het genot van een fijne sigaar en oen goed glas wyn, begon by zich wel eenigszins be schaamd te gevoelen over zyn dwaasheid. Ik moet erkennen, majoor, dat ge gelyk hebt, zei hy nederig. Het was dom van my, aan zelfmoord te denken. Zoolang er leven is, is er nog hoop. Ongetwyfeld, antwoordde Measurby, ter wyl hy nadenkend aan zyn sigaar trok; het zou dwaas zyn to wanhopen op uw l'eef- tyd. Het kon nog slechter zyn. Zeker, zei Wilfred, terwyl hy de schou ders ophaalde; ik zou ziek kunnen worden, en dat zou de zaak wat meer gecompliceerd maken. Maar ik geloof, dat het zoo al erg genoeg is. En ik weet niet, of geloof aan uw theorie my helpen zou, om den toestand wat pbilosophischer op te vatten. Misschien kan myn geloof wel genezing brengen. Hoezoo? De majoor schudde de asch van zyn sigaar en dacht een oogenblik na. Ik geloof, natuurlyk, dat hot Noodlot iemands toekomst bepaalt, zei hy ten slotte; maar men kan het soms eenigszins naar zyn hand zetten. Ik veroorloof my nu en dan die woelde, en het heeft dikwyls tot curieuze uitkomsten geleid. Hoe gaat ge daarby te werk? vroeg Wilfred, door een geheime sympathie voor het onderwerp van hun gesprek gedreven. Ik handel naar de eerste de beste opmer king, die ik hoor, zoodra ik op straat ben. Door dit te doen, geef ik my over aan den stroom van hot lot, dat my voert waarheen het wil. Is dat niet een weinig overyid? Zeker, in sommige gevallen. Daarom heb ik je verzocht, je revolver mee te nemen, een wapen kon je wel eens te pas komen. Nu, wat moot ik doen? Wanneer je hier vandaan gaat, zei Measurby op langzamen toon, doe dan je best om de eerste de beste opmerking goed op te vangen. Handel dan volgens die woor den, als dit kan zoo niet, kom dan terug en vertel me wat het was. Misschien kan ik je er wol een uitlegging van geven. Het ziet er wel wat bespotteiyk uit. Voor een sceptisch men6ch, zeker, en go zyt dit nu eenmaal. Maar doe eens wal ik zeg, en wie weet, wat het lot nog vooi je heeft weggelegd. Is dat het middel, waarmee ge my uil myn moeiiykheden wilt redden? vroeg Wilfred eenigszins geraakt wegens do kinderachtigheia van het zaakje. O, neonl Ik kom morgen by je. Als het lot je niet helpt, doe ik het; maar wees er van overtuigd, dat het niet een bloote hersenschim van my is. Laat my je hand eens zionl Wilfred strekte den arm uit met oen min achtend glimlacbje. Measurby tuurde ernstig in de palm van zyn hand en zei toen op gedempten toon: Ik zio geld in je hand. Geld en een 8choone toekomst. Een gelukkig huweiyk en een lang leven. Ja, het lot is je gunstig gestemd. Kom, onzin l zei Wilfred, terwijl hy zyn hand terugtrok. Ik geloof niot aan dien nonsens. Uw geloof aan het Noodlot is al mooi genoeg. Maar wat uw handlezery be treft, majoor, moet ik u er aan herinneren, dat ik een denkend wezen ben. Measurby stond lacheDd op. Goed, ik zal niet trachten je te be- keeren, maar als myn plan gelukt, zult ge my moeten toestemmen, dat myn theorie nog zoo dom niet is. Ik ben niet van plan, de proef te remen. O, zeker; gy doet het toch, antwoordde do majoor bedaard. Als ge by toeval de eene ai andere opmerking hoort, zult ge het alleen ut nieuwsgierigheid doen. Als ik je morgen zie, zal je me wel 't een of ander mee te teelen hebben. Ik vrees van niet, zei Dacre, terwyl hy zijn jas aantrok. Ik ga direct naar buis on naar bed. In ieder geval moet ik u be danken voor de genezing van myn dwaasheid. Je denkt er dus niet meer aan? vroeg de majoor, terwyl zy elkaar de hand reikten. Neen, dat beloof ik u. Als ik Hilda verlies, zal ik fcrachteD, het als een man te dragen. Mijn armoede kan ik genezen door hard werken. Ik geloof niet aan uw theo rieën, majoor, maar wel aan uw goed hart. Het is de eerste keer, dat ik dit hoor, merkte de majoor met een grimmigen glimlach op, terwyl hy zyn gast naar de deur bracht. Goeden nacht, Dacre; denk om de proeft Wilfred lachte. Het souper en de cod versatio hadden hem goed gedaan en hy verkeerde nu in een veel betere stemming. Hilda immers, had haar jawoord nog niot aaD Denham ge schonken en zou misschien nog, ten spyt van het aaDdringon haars vaders, weigeren zich te verkoopen. Als zy haar vader hierin durfde tegenwerken, zou zy zeker haar eigen zin doen in andere dingeD. Hy zou haar mogelyk kunnen bewegen, met hem naar Cuba to gaan, en dan had hy nog een schoone toekomst. De hoop, die zich nu weer van hem meester gemaakt had, deed hem den pas versnellen, terwijl hy de Halfmoon street afliep. Juist op bet oogeDblik, dat hy den hoek van Piccadilly omsloeg, passeerde hy twee mannen, die onder een lantaarn in een ernstig gesprek gewikkeld waren. Terwyl hy zich het belachlyk idee van den majoor, met een minachtenden glim lach over zyn eigen kinderachtigheid, voor den geest riep, liep hy hen wat langzamor voorby, om te kunnen hooren, wat zy zeiden. Je zult het in nummer 49 Karpstroet, Soho, vindon, zei een der beide mannen. III. Bagdad la het Westen. De twee mannen verwijderden zich, maar Wilfred, verbaasd over het toopasseiyko van de woorden, die by gehoord had, bleef een oogenblik in gedachten verzonken staan. Menigo opmerking zou niet zoo goed in het kader gepast hebben, of zoo gowoon geweest z-jn, dat niemand er iets uit had kunnon halen; maar deze woorden gaven hem zulk een schoone gelegenheid om de proef te nemen, dat by bfina geloofde, dit te moeten doen. Hy overwoog oogenblikkoiyk al de gevolgen, die hieruit zouden kunneu voortvloeien. Als door een tooverslag behaalde zyn verbeel dingskracht weer de overhand en bevond hy zich in een toestand, waarin hy bereid was> zich in het meest fantastische avontuur te storten. Was by in een normaler* toestand geweest, dan zou hy het ongetwyield beneden zyn waardigheid geacht hebben, zulk een dwaasheid te begaanmaar deels ten gevolgo van de opwinding, waarin hy den gehetlen dag verkeerd had, en deels ten gevolge van des majoors fantasieën, gevoelde hy grooton lust om zich toch eens de weelde van een episode uit do Duizend-en één Nacht te ver- oorlooven. (Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1