Praatjes over Kuust. Vlokken. LI. Vincent lan G«gh. Tentoonstelling in den Haagschen Kunstkring verzameling Hidde Nijland, te Dordrecht. „L« changemont qu» Je vais «ssayer do fairo dans mos tabloaux eora de chorcher davatango la flguro, c'ost en sonune lasenlo ehoso qui ni'émotionno jusqu'au fond dana la peinture, et qui mo fait sentir 1'lnUni plu* que Ie roste." (Morcuro do Franco, lottres de Vincent Van Gogh ii sun frt.ro Théodore, Arloa 1837—1891). nIk wil tookomngon maken, dio sommige menachen troffen." Vincent. By het bezien, het genieten van deze eerlyk bedoelde en beerlyke schetsen dringt zich angstiglyk do vraag ons op de lippen, waarom toch de besten, die onder ons wonen, de artistendie zooveel dieper zien, zooveel mooier gevoelen dan de gewone menscben, waarom juist e# toch dikwerf verguisd wor den by hun aardscbe laven, en zoo bewierookt worden na hun dood? W nt in 't gewono be staan moge een der besten, zooals Vincent, meer dan een tobber zyn geweest, er zelfs in zyn ondergegaan, zyn reuzen-streven, zyn kolossale arbeid, zyn groot-gevoel als arti6t, bli-ken toch helaas eerst door velen na zyn verscheiden te worden gewaardeerd. En, ol ik durf my in 't feit haast niet indenken, maar,als hyzelf hier eens had kunnen schryden langs deze, zyno schetsen, nü zoo harmonisch geëncadreerd, indertyd ver- moedeiyk achteloos als waardeloos in een hoek van zyn atelier weggeworpen, wat zou Hy, de Arrist, dan hebben gezegd?.... Vincent is een enoren-zoeker geweest. Voor alios heeft hy het groote Leed van liet mensch- bestaau willen uitdrukken. In dit zyn pogen is hy volmaakt geslaagd. Want van de wanden in den Kunstkring breekt 't thans uit als een vlammende vloek op alles wat klein is, en stompzinnig bekrompen on egoïst! Doch ook heel-droef stemt de bezichtiging van deze voornaam ernstige studies tevens. Vóór alles (ik herhaal 't) heeft Van Gogh het Leed in 't L'-ven willen geven. H(j heeft het niet alleen gevonden, maar ook opgezocht, angstigiyk nagejaagd, en als puur-voelend kunstenaar er de ne?senco" von vertolkt. Beschouw die ari eiders en werksters, be- ploegond, zaaiend het land, herstellend de gesleten kleeronWat diep tragische figuren, en welk een immens leed spreekt niet uit die door het getob veelal vervormde ledematen en verwrongen gelaatstrekken. Er zfin onder deze studies teekeningen, dio bepaald aan Millet herinneren, en dat Van Gogh dezen artist innig bewonderdo, blykt uit zyn brieven aan zfin broeder Thóo. Er is hisr ook een byzonder, als met facetten geschilderd bloemstuk van grooto kracht in 't coloriet. Naar de litho, een ineengedoken vrouwfigunr voorstellend, „Sorrow" genoemd, is hier eene reproductie. Maar niet alleen bezitten wy van Vincent zyn nagelaten werken, ook zyn eonvoudig geschreven brieven zyn als eon monument voor zyn diep donken en fijn gevoelen. In de „Morcure do Franco" (die nogstoeds voortgaat met brievon en repro luetics naar schetsen te geven) en in hot tfidschrift „Van Nu en Straks" komen doze schrifturen ge deeltelijk voor. Ziehier eon proeve (Den Haag Atig. '82). „Oe moot het my niot kwaiyk nemen, beste broer, dat ik u weer een3 schrijf, het is om u te zeggen dat ik in het schilderen zoo byzonder pleizior heb. Verleden Zaterdagavond heb ik een ding aangopakt, waar ik al dikwyis van gedroomd had. „Het is eon gezicht in de vlakke groene weilanden, met hoopon hooi. Een kolen weg met een sloot erlangs loopt dwars erdoor. En aan den horizon midden in't schildory, de zon. 't Was goheel oon qnaostie van kleur en toon do schakeering van do gamma kleuren van de luchteerst een lilas nevel, waarin de roode zon half bedekt door een donkerpaarsclie wolk met schitterond rood fijn randje; by de zon r. fi cties van vermiljoen, maar daarboven een si rook geel dat groen werd on hooger blauw achtig (bet zoogenaamde cerulean blue), en dan hior on daar lilas en grauwe wolken die reflec ties pakken van ce zon. „Do grond nu was een soort tapyt weefsel van groen, grys, bruin, maar vol schakeering on wemeling. Het water van 't slootje sehittort in dien toonigen grond. Het is iets wat Emile Breton b.v. zou schilduren. „Dan heb ik eon groot brok duingrond geempateerd en vet geschilderd. „Van deze twee weet ik eek er dat men er niet aa>i zeggen zou dat hei mijn eerste ge schilderde studies zijn. Om u do waarheid te zeggen, venast het my; ik had gedacht dat do eerste dingen naar niets zonden lyken, en, ofschoon ik 't zelf zog, ze lyken wel dogc lyk naar iets, en dat verwondert me een bootje. „Ik geloof dat het daardoor komt, dat ik, vóór en alleen ik begon to schilderen, zoo lang heb getotkend en do perspectief bestudeerd, om oen ding, dat ik zag, in elkaar te kunnen zetten. „Nu, sedert ik myn verf on schildergerief gokocht heb, heb ik dan ook gesjouwd en gowerkt dat ik doodaf ben, nu op 't moment, van zeven geschilderde studiesIk bob lotteriyk myzelf niot kunnen houden, ik kan er niet afbiyvon, of er van uitrusten" en vorderIsraels heeft nog vier groote teekeningenHot is wel animeorend om zoo iets te zien, want dan zie ik dat ik nog veel moet byleeren. „Alleen dat wilde ik u zeggen: ik gevoel dat er dingen van kleur by my voor den dag komen by 't schilderen, die ik vroeger niet had. Dingen van breedheid en krachten." Wat eenvoudig en eeriyk gezegd, en dat Echte, dat Onvervalschte, ademen alle deze epistels. Uit een zin als de volgende blykt hoeveel hy van zichzelf vergde: „Ik geloof ook niet dat het me hinderen zou als myn gezondheid by tyden eens van streek was Voor zoover ik kan nagaan, zyn hat de slechtsto schilders niet, dio nu en dan een week of veertien dagen hebben dat ze niet werken kunnen Dat beeft weieens zyn oorzaak dat zy juist diegenen zyn „qui y mettent leur peau", zooals Millet zegt. Dat hindert niet en men moet myns inz'ens zich niot sparen als het er op aankomt; is het dat men een tydje uitgeput is, dat komt weer terecht, en men heeft gewonnen dat men zyn studies binnen heeft, net als de boer zyn koren en hooi. Nu denk ik voor my voorloopig nog niet aan rust krygen" Den heer Hidde Nyiand een woord van oprechten dank, oat hy zyn kostelyk eigendom ter bezichtiging afstond. C. V. IJkhantoreo. De minister van w., h. en n. heeft, met wyzigiDg van art. 1 der instructie voor de y kers en adjunct-ykers der maten en gewichten, vastgesteld by beschikking van den minister van binn. zaken dd. 25 Januari 1873, het volgende bepaald: lo. De ykknng Hoorn wordt, met ingang van 1 April a. s., opgehevenmitsdien verval len in voornoemd artikel het woord Hoorn (in de kolom: standplaatsen der ykkantoren) en het cyfer 11 (in de kolom: merk van het yk kantoor): 2o. tot den kring van het fikkantoor Alkmaar bohooron al de gemeenten van de provincie Noord Holland, gelegen benoorden het Noordzeekanaal; 3o. tot den knng van het ykkantoor Leiden behooren de gemeenLn: Leiden, Lc-iaeroorp, Zoeterwoudo, Voorschoten, NoordwfiK, Lisse, Hillegom, Noord wykerhout,Oegstgeest, Sassen- keim, Voorbout, Warmond, Katwijk, Valken burg, Rynsburg, Woubrugeo, Koudekerk, Alkemade, Rijnsaterwoude, Ter-Aar, Nieuw- vecn, Ze v on hoven, Leirauiden, Alfen, Ouds hoorn, Aarlanoerveen, Zwammerdam, Boskoop, Benthuizen, Hr. zere wou de, Woerden, Nieuw koop, Waard r, Rietveld, Barwoutswaarder, Bodegrave, Hekendorp, Papekop, Lange Ruige- Woide. Haarlem, Haarlemmermeer, Haarlemmer- licde en Spaarnwoude, Spaarndam, Schoten, Bloemendaal, Zandvoort, Bcnneurook, Heem stede, V elzen. [Sts.-C't.) Tijding uit Sialic. In liet „N. v. d. D." beklaagt zich de beer G. L. Janssen, to Breda, over bet feit, dat het ministerie van koloniën zoo lang wacht met oen kennisgeving aan do betrekkingen van in Indiö overleden militairen. De heer Janssen scbryft o. m. „Op don 8aten Januari overleod te Soeka- boemie in het herstellingsoord Selabatoe myn broeder de sergeant J. Janssen, van het 9de bataljon infanterie Oost Indisch leger, aan uit putting als govolg van de op Lombok door gestane vermoeienissen. Op tien üdon Februari jl. kregen wy - mfin oude vader en ik bericht van dat droeve feit door tusschenkom&t van oen collega myns broeders, die by zyn overiyden tegenwoordig was. „Eerst op den llden Febr. ontvingen wfi de officiöelo mededeeling vanwege het Minis- terio van Koloniën, Do eebryver meent dat eenige honderden guldens voor telegram-kosten Indiö Nederland hot budget vau koloniën niet zóódanig zouden bezwaren, dat die niet werden opgewogen Legen bet govoel van wrevel, dat zich meester maakt van hen, die op zulke langzame tn daarom onbeleefde wyze kennis krygen van het feit, dat een hunner verwanten in dienst des lands het leven liet. Ojt eine n cl N ien ws. Hedenmorgen heeft men vanwege do stoombootmaatschappy „E>o Volharding" van Leiden uit in den Ryn hot ys gebroken door middel van twee stoombooten achter elkander. Op onderscheidene plaatsen ging dat nog met zeer veel moeilijkheden gepaard. Het ys is op vele plaatsen nog 10 a 12 cM. dik. Er waren plaatsen, waar do beide booten, mot volle kracht op hot ys aanzettende, geen meter vooruitgingen. Do wallen, alsmede de daaraan liggende schuitjes of roeïbooten, haddon zeer veel te lyaen door do op zy Je schuivende ysschotsen. Men kon het niet verder brengen dan Koudekerk. De pogingen, aangewend van uit Arnster dam en Gouda, werden ook niet met het verlangde succes bekroond. Hot O. M. by de Haagsche rocht- banlc vorderJe in de heden gehouden straf zitting: vcroordeeling tot één jaar en zes maanden van twee mannen, die zich te Leiderdorp zouden hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eendenvoor een tuinman uit Leiden, dio zich tegen do politie alhier verzette, eeno maand; voor een jongen uit Zoatermeer, die aldaar iemand, die een grap mot hem had gehad, mishandelde, f 10 boete of tien dagen; voor een arbeider uit Katwijk aan Zee, die den gemeente-veldwachter aldaar voor een meioeedigo uitmaakte, veer tien dagen hechtenis, Woensdag hadden te Roelof- Arendsveen verschillende personen het ongeluk door het ys te zakken. By sommigen waren aan het reddingswerk bepaald groote moeilyk heden verbonden. Het toch reeds broze ys, dat een aanzienlyk procent van zyno draag kracht verloren heeft, is des te gevaarlijker, omdat de laatste yslaag eene monigte zooge naamde trekgaten verbergt, die den argeloozen hengelaar of bytenhakkor plotseling de diepte doen opzoeken. Ook hierom reeds is het te wenschen, dat de wateren hoe eer hoe beter weder vry komen! Te Halfweg zyn Dinsdag 4 huizen afgebrand. In het huis, waar de brand is aangekomen, was A. K., vrouw van J. T. v. L., by genaamd „Naatje Nattebil", die als dienst bode by drie boeren heeft gewoond, wier woningen tyciens zy daar woonde zfln af gebrand. Door de veldwachters N. Van Leeuwen en J. Zethof is te üaailemmermeer Dinsdag avond naby Halfweg aangehouden A. W. S., vrouw van B. L., by zich hebbende gemaakte en ongemaakte kleeren, ontvreemd by den brand, welke te Halfweg hoeft plaats gehad. Het gerechtshof te 'sGravenhago heeft beden vrygesproken den melkboer uit Vlaardinger-Ambacht, die door de rechtbank te Rotterdam tot drie maanden gevangenis straf was veroordeeld wegens het veroorzaken van den dood door overrijden van een drie jarig meisje te Delftshaven. Bevestigd werden do vonnissen der Haag sche rechtbank, veroordeelc-nde den agent van assurantie maatschappijn te Rotterdam, M. J. Den Hartig, resp tot 2 en 4 jaar gevangenis straf wegens oplichting en verduistering. Een jonkman, door de rechtbauk te Dor dracht tot 4 maanden veroordeeld wegens diefstal van een wekkertje en een jas, werd door het Hof tevens schuldig bevonden aan de verzwarende omstandigheid van inklimming, en daarvoor veroordeeld tot 15 maanden. Op verzoek van het parket te Parys zyn dez^r dagen een ba' kijr en de eig>naar van een groot hotel te 's-Gravenhage uitgor.oodigd inlichtingon to geven omtrent een in de Fransche hoofdstad gearresteerd persoon, die onder een Hollandschen naam, met ge( ruikmaking der qualiteiien van voor noemae Hg en aars, te Parys verschillende personen voor belangryke bedragen moet hebben opgelicht. Gisternamiddag te kwart voor vieren ongovoer werd du hulp der brandweer te Amsterdam ingoopen voor oen vrij emsti- gen uitslaandeu brand in perceel 76 Haar lemmerdijk, bewoond door den heer Rames- donk mot zyn gezin, die daar een tappory en slytery heeft. De brand brak uit in do konken op de 1ste verdieping. Do ooizaak is onbekend. Do bewoonster van de 2do ver dieping, die juist aan het wasschon was, schrikte plotsolfn^ Van een vlam, dio langs haar vensters omhoogscboot. Zy had echter nog do tugenwooidighoid van geest om naar beneden te ybn cn twee kleine kinderen van den herbergier te redden, die zich in de voorkamer bevonden. De brandweer was spoe dig aanwezig. Na een kwartier uurs was zy de«i brand meester, doch zy had niet kun nen belettc-n, dat de eerste verdieping geheel en op de tweede verdieping de achterkamer uitbrandde. Zoowel do inboedel van den tap per als dio van het gezin, dat de tweede verdieping bewoonde, waren verzekerd. Naar do „Tel." verneemt, is eenige dagon geleden op last van de justitie naar het huis van bewaring te 's Gravenbago overgebracht de gep. kapitein van het O.-I. leger J. v. V., tegen wion rechtsingang is verleend op grond, dat hij verdacht wordt zeer nauw betrokken te zijn by eon diefstal en inbraak iu een brandkast ten huize van zyno schoonmoeder in de Prins-Hendrik-straat. Deze zaak is reeds vroeger het onderwerp geweest van oen burger-rechteriyk geschil. Nader meldt men aan do „N. R. Ct.": De feiten, die er toe geleid hebben den gep. kapitein van het O. I. leger v. V., te 's-Gra venhage, naar de gevangenis over te brengen, z'jn reeds van oude dagteekening. Goruimen tyd geloden werd ten huizo van de schoon moeder van den verdachte, welke dame destyds woonde op het Print Hendrik plein, de brand kast opengebroken en waren daaruit alle waarden, grootondeels bestaande uit effecten, verdwenen. Reeds dadelijk na den diefstal en inbraak moet een aanklacht tegen den gewezen kapi tein zyn ingediend, maar steeds vond de jus titie geen termen rechtsingang tegen den thans verdachten oud-officier te verleenen, totdat hy nu dezer dagen, op bevel der rechtbank, in airest is gesteld onder verdenking van zeer naby betrokken te zyn by de ten nadeelevan zyn schoonmoeder gepleegde ontvreemding. De zaak is thans in onderzoek by den rechter commissaris te 's Gravonhage. Het geheele geval heeft ook reeds aanleiding gegevon tot een burg»rlyk proces, en eeno onlangs door den Hoogen Raad gegoven be slissing in zake do geheimhouding voor de vermogensbelasting houdt er verband mede. Een bewoonster van don Jordaan te Amsterdam had gisteren even de kamer verlaten en een pas gehaalde flesch met jenever op de tafel laten staan. Een knaapje van ongeveer vyf jaren, nauwelyks van een ziekte hersteld, maakte zich van de flesch meester en dronk zooveel, dat de moeder by hare terugkomst haar kind gestikt vond. Gisteravond ontstond te Er» schedee hevige brand in de tricotage-fabriek der firma M. Van Dam Zonen. Ondanks het tyclig on krachtig optreden der brandweer, kon men de uitbreiding van den brand niet beletten. De fabriek was te negen uren één vuurzee. Men hoopte de wevery te behouden, evenals de machinekamer en het ketelhuis, waarvan het behoud echter ze9r te betwyfe- lon was. Door een eigenaardig, universeel denkbeeld zal ook Nederland betrokken worden in de plannen om den stichter van het Suez- kanaal, wyien Ferdinand De Lessops, een standbeeld te wyden op eene plaats onder de hemelstreek, waar het grootsche werk dezer eeuw is aangelegd. De grondgedachte is om aan het gedenk teeken het karakter te geven van een hulde van de geheele wereld, derhalve om de daarin gelegen vereering niet uitsluitend te doen uitgaan van De Lesseps' geboorteland, zelfs niet van éen of meer landen van Europa vereenigd. Daarom is het voornemen ora ieder pas sagier, die, op weg van of naar het verre Oosten, het Suez-kanaal moet passeeren, in de gelegenheid te stellen door een vrywillige bydrage van ten minste 1 frank mede te werken ter dankbare vereering der nagedach tenis van hem, die toch altyd een der meest indrukwekkende figuren dezer eeuw blyft. De evontueele ondernemers van dit plan verwachten dat nauwelyks óén jaar noodig zal zyn om langs dien weg de benoodigae gelden byeen te krygen. In de volksbuurt hot Achter- klooster te Rotterdam zyD een mari, vrouw en kind van een wissen dood gered. Het gezin was namelijk in bewustoloozen toestand geraakt door den damp van briqnetton. Het is gelukkig bytyds door de buren opgemerkt, waarop de bedwelmde lieden in de buiteDlucht gebracht werden. Ook eon jaarrekening. Een Utrechtenaar kreog do volgonde rekening van zyn loodgieter, die op het dak een lek had gerepareerd. Voor UEd. een lek gezocht f.20 Voor hetzelve gevonden .20 Voor hetzelve gemaakt -—.60 Samen 1. Te Venloo kwam Dinsdag de tijding, dat de dienstmaagd van den ritmeester M. aldaar, welke by hare ouders te Tienraai op bezoek was, in den nacht zou doodge schoten zyn. Als vermoedelijke- dader is opgespoord en in arrest gebracht do wachtmeester der huzaren J., te Venloo, die sedert Maandag op zyn wacht post manbeerdo. De Florali a-tentoonstelling te Brielle van byacintun en tulpen, door kinderen van de openbare scholen gekweekt en verzorgd, is uitmuntend geslaagd. Voor ce fraaist ge keurde hyacinten werJen 6 eerste, 6 tweede en G derde pryzen uitgereikt, en evenzoo voor de best gekeurde tulpon. De heer D. v. \V., landbouwer te Ascb, die zich schynbaar welvarend ter ruste begaven had, werd des nachts door eene be roerte getroffen en des morgens dood in zyn bed gevonden. In een vlaag van dronkonmans- waanzin heeft de schoenmaker P., te Amers foort, getracht, door eene snede in den bals, zich van het leven te berooven. Hy werd door den arts M. verbonden en naar het go meentelyk zmkenhui3 overgebracht. Vermits hy veel bloed verloor, is hy zoer zwak. Gisternacht is do tapper y, be woond door J. Kraak, aan den Ryksstraatweg, naby Steenwyk, een prooi der vlammen ge worden. De brand nam zoo spoedig in omvang toe, dat do man, dio alleen thuis was, nauwelyks wist te ontkomen. Niets kon gered worden. Een geit is in de vlammen omge komen. Oorzaak onbekend. Huis en inboedel zyn tegen brandschade verzekerd. Naar aanleiding van de inter pellatie in bet Bntsehe Lagerhuis over do Engelscho moisjos to Amsterdam, heoft het „Hbl." getracht de toedracht der zaak op te sporen. De persoon to Amsterdam, die by de zaak is betrokken, en tevens oen hotel heeft, ont kent do juistheid der in hot Parlement ver melde beweringen. Hy bad zijn pianist naar Londen gezonden om eenige meisjes voor zyn café-cbantant te werven. Eenige dagen daarna vervoegden zich by hem twee meisjes, mej. Nightingale en mej. Stewart, die zich als de nieuwe artisten bekend maakten. Zy hadden van hun toe komstlgen patroon reeds een voorschot ont vangen van ruim f 90. Reeds spoedig bleek dat zij geen artisten waren, waarop de patroon haar verklaarde dat hy haar niet gebruiken kon en zy naar Engeland moesten terugkeeren. Daar zy echter geheel van middelen ontbloot waren, veroor loofde hy haar in zyn hotel kosteloos te overnachten en te eten, totdat zy uit Londen reisgeld toegezondon zoudon krijgen. Er be stond by hem in het minst niet het plan de bagage en do kleedoren achter to houden; de waarde daarvan achtte hij véél te gering. Op den avond echter van den dag, dat beide meisjes in het bezit waren gekomen van bet reisgeld, vervoegden zy zich ten zynent in gezelschap van twee rechercheurs, die den hotelhouder uitnoodigden bagage en kleederen af to geven. Deze voldeed niet aan dit verzoek, zoodat de meisjes zonder haar goed naar Engeland vertrokken. Wat betreft het feit, dat mej. Norton tegen haren wil zou worden teruggehouden, ook dit is naar dezelfdo zegsman aan het „Hol." mededeelde ten eenenmale onwaar. Mej. Norton is onmiddellijk na het vernemen van deze bewering naar Londen vertrokken, om daar tegen te protesteeren. Aldus luiden de inlichtingen vanwege den berokken persoon, irlet Oou-izoek .at op verzoek der Bntsehe rege ring ongetwijfeld te wachten is, zal wel aan het licht brengen welke voorstelling der feiten juist is. De afwezigheid der klaagsters maakt dat onder zoek echter niet gemakkelyk. Het bewuste gebouw is het „Casino" en „Café Royal" en de eigenaar de directeur Guns. By het rangeeren der treineD is te Baarn de spoorweg arbeider J. G. tusscheD de buffers geraakt en zoo ernstig gewond, dat hem 2 noben zyn gebroken. Te G a a s p e r d a m, gem. Weesper carspel, heeft gisteravond een hevige brand gewoed. Hot café, met daaraan verbonden woningen, benevens de stalling voor vee van den heei A. Do Róoy, is een prooi der vlammen gewor den. Het vee werd intyds gered, ook van den inboedel bleef het grootste gedeelte gespaard. Oorzaak onbekend. Zoo nu en dan wordt aldus schryffc men aan de „Midd. Ct." uit Vlissingen de lust tot wogloopen sommigen klassianon te machtig; al weten zy vooruit, dat't genot der op die wyze verkregen vry beid slechts van korten duur is, toch zyn er, die aan een zwervend, woelig leven de voorkeur geven boven eon verbiyf in de kazerne. De politie is 't gewoonlyk, die die heeren naar hun logement terugbrengt, maar Zaterdagmiddag had een drietal boeren de begeleiding op zich genomen. Drie, voor een paar dagen uit het hospitaal, waar zy verpleegd werden, verdwenen solda ten, met touwen aan elkander gebonden, wer den door do landbouwers voor zich uitgedre ven. Die weggeloopen lui, gekleed met zaken, die op het land gewoonlyk dienst doen om- vogels te verschrikken, zooals een flaphoed, een zwarte jas zonder slippen, enz., terwyi er oen op klompen zyn pantalon scheen kwyt- geraakt te zyn, met die boeren achter zich, leverden een zonderling schouwspel op. Die vertooning wekte dan ook den lachlust van menigeen op. Toen te Lowestoft Dinsdag het onderzoek in zake de ramp der „Elbe" door den coroner werd heropend, deelde mejuffrouw Bikker by haar verhoor me e wat haar per soonlijk wedervaren was, en verklaarde dat er geen verwarring had geheerscht. Ook do loods Greenham getuigde, dat de bemanning der „Elbe" de bevelen van den kapitein zonder verwarring had uitgevoerd. Do machine werkte nog 4 minuten na dc aanvaring en stopte toe-n. De kapitein gaf daarop bevel de booten in gereedheid te kren gen; er waren er 10, aan iedere zyde 5. Er heerschte dikke duisternis, daar de electrisch© lichten waren uitgegaan. Het schip zonk snel en do loods ging naar de brug terug om don kapitein te waarschuwen, dat het water reeds over het halfdek sloeg. Toen hy in de dordo boot was gesprongen, zag hy een groen en een wit licht van een vreemd schip, op y2 of V.» mÜl afstand. Hij baalde papier uit zyn zak en stak het in brand, om de aandacht van het schip te trekken; indien men daar aan boord g03den uitkyk had gehouden, had men de kleine boot moeten zien. De loods verzekerde ten stelligste, dat op de „Elbe" voortdurend de stoomsirene had weerklonken zoolang er stoom was en oat men oen aantal raketten had opgelaten en 20 blauwe lichten had ontstoken. Naar zyno meening was de „Elbe" gezonken, omdat eenige waterdichte beschotten verbryzeld waren. Kapitein Gordon van de „Crathie" verklaarde dat do voorgeschreven lichten hadden ge brand en dat de uitkyk op de benedenbrug stond. Na de aanvaring zag getuige dat zyn boeg weg was, en hy dacht niet andors of de „Crathie" zou zinker. Met het gerood maken van de sloepen had men eenige moeite, omdat alles bevroren was. Hy zag de „Elbe" wegstoomentoon hy haar het eerst zag, was zy ongeveer '/a verwijderd. Hy bleef nog een uur lang op de plaats, en stoomde toen in de richting van do „Elbe," waarvan hy het roodo en het witte licht zag; daarna" verloor hy baar uit bot gezicht en maakte daaruit op, dat zy koers had gezet naar Londen. Eerst toen hy aankwam, hoorde hij dat zy gezonken was. Het verdere onderzoek werd tot 26 Maart uitgesteld; dan z«Uen d9 bemanning van do „Crathie" en eonigo Duitsche getuigen ge hoord wordon. Over den uitslag van het onderzoek is natuurlijk nog niets bekend. Voor zoover tot nu bekend is, luiden do verklaringen, door de matrozen afgelegd, gunstig voor kapitein Von Goss*!, don gezagvoerder van do „Elbe," dio met zyn schip ton gronde ging. Allen, dio zich op de boot bevonden, ver klaarden, dat do bemanning alle bevelen, door don kapitein gegeven, zoer stipt uit- voerdo. De „Eióe" zonk echter zoo snel, dat het onmogelijk was de reddingsbooten in zee to laten. Een Fransch soldaat, die pas uit Duitachland teruggeketrd is, vertelt dat by van 1870 tot 4 December 1894 in Duitsch- land gevangen is gehouden. Hij bad als krijg - gevangene een van zyn bewakers to Dresden gedood. Daarop werd by gevangengehouden tot 1883, toen hy er in slaagde taontvluchten. Hy werd echter opnieuw gearresteerd en toen veroordeeld tot oen gevangenisstraf van 20 jaar. H»j beweert dat er nog zeven Fransche gevangenen in Posen zyn. Te Dresden is brand ontstaan in de eerste verdieping van het paleis Van prins Frederik August, op don Paschenberg. De inboedel heeft aanzienlyk© schade geleden o. a. is de verzameling, die de prins op zijne Oostersche reis had bijeengebracht, een proo'

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2