Dr. J. B. Do la Faille, to Groningen, heeft wegens vergevorderden leeftijd ontslag ge nomen als lid van den gemeenteraad. Te Tilburg is overleden de heer Armand Diepen, een der grootste industriöelen aldaar en bekend als schrijver in zake protecti- onisi'sche beweging. De overledene was riddor der orde van den Nederlandschen Leeuw. In eene vergadering van de Haagscho ki^svereoniging „Middenstand" werd met ver ontwaardiging geprotesteerd tegen de bewering van oen correspondent der „N. Gr. Ct.," dat bij een der jongste raadsverkiezingen in Den Haag de vereeniging voor geld haren steun aan eon der candidaten zou hobben veil gehad. Een voorstel van een der leden, om eene vervolging ia te stellen, kwam niet in be handeling, omdat de vergadering ook door niet leden werd bijgewoond. Deze zaak is derhalve tot later aangehouden. De Haarlemsche afgevaardigde voor de Tweede Kamer, mr. Farncombe Bandera, hield Maandag-avond met eenige manufactuners te Haarlem eene conferentie betreffende het ontwerp van wet op de invoerrechten. Naar men verneemt, kwam men daarbij tot de con olusie, dat in voorrechten naar de waarde ver kieslijk waren boven die naar het gewicht. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw sal op Maandag II Maart a. s., in bet Hotel „Krasnapolsky", te Amsterdam, eene keuring van zaaigranen houden. Prijzen worden uitgeloofd voor de verschil lende soorten van orwton, boonen, haver en gerst. De monsters, groot I liter, moeten worden bezorgd vóór tien uren en daarby moet worden vermeld hoeveel daarvan te koop is en tegen welken prijs. De voorzitter der SchaatsenriJdersunie, do beer Willem Muiier, to Haarlem, beeft aan H. M. de Koningin-Regentes per draad mede- deeling godaan van de overwinning, door Jaap Eden te Hamar behaald, en beeft daarop ten antwoord gekregen, dat H. M. met groote belangstelling de wedstrijden te Hamar ge volgd en den uitslag vernomen had. De 1ste luit. J. A. Keeman, van bet 5de reg. inf. to Amersfoort, wordt voor den tijd van drie jaar gedetacheerd by de landmacht in West-Indië. De luitenant Van Lelyveld, van het 5do reg. inf. te Amersfoort, gedetacheerd by de landmacht in Westlndië, wordt belast met do functie van adjadant van den gouverneur van Suriname. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, is de regellngscommissie voor de feestelijkheden, dio dit jaar to Am hein zullen plaats hebben ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan der „Gel- dorsch-Overyselscho Maatschappij van Land bouw," er in geslaagd het 1 indgoed Sonsbeek te krijgen als tentoonstellingsterrein. Do feeste lijkheden zullen bestaan in concours hippiques, kerinesses d'été, avondfeesten, enz. Besloten is een waarborgfonds byeen te brongen van 20,000. In het nieuwe post- en telegraaf kantoor to Deventer is gisteron de afdeeling telegra phic voor den publleken dienst goopond. Uit Goor komt het bericht^ dat de bur gemeester, do hoer W. C. Van Marion, plot seling is overleden. De gewone audiëntie van don minister van koloniën op 1 Maart a. 8. zal niet worden gehouden. Het stoomschip „Maasdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, is 20 Fubr. Prawle- point gepasseerd; de „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 26 Febr. to Marseille. By koninkiyk besluit is aan jhr. rar. J. E. De Starier met ingang van 26 Febr. eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van adjunct commies aan het departement van oorlog on is by met ingang van gemelden datum benoemd tot consul te Djeddah. NcderlGDdHoho Vereen living lot be scherming van da eren. To 's Gravenhago is in het „Hötel d' Angle terre" gohouden de jaarlyksche algcnieono vergadering dezer vereeniging, onder leiding van den heer jhr. mr. R. A. Klerck, die or in zyne openingsrede op wees, dat het bes-tuur in bet afgeloopen jaar veel teleurstelling ondervond en met veel tegenwerking te kampen had; maar daartcgon valt gelukkig ook to wy-'.en op medewerking. Spr. bracht hulde aan H. M. de Koningin- Regentes, beschermvrouw der vorooniging. In zijn mededelingen woes hy er op, dat do Amsterdamsche gemeenteraad zich ver- eenigdo mot het praeadvies van B. en Ws. om do verdrinkingsmethodo voor de opgevan gen honden to handhaven on geen proef te nemen mot het door do vereoniglng aange prezen en ten goschenke aangeboden asphyxi- atio toestel. Hot verzoek, daarna tot B. en Ws. gericht, om al hans to verkrygen, dat do kar, waarmede de bondon in liet water worden gerodon, in schotten zou worden afgedeeld, vonl evenmin genade. Wat do trekhonden aangaatby do bovoegdo macht n vond men weinig gezindheid om in hot lot dior bondon verbetering aan te brengen. Naar aanleiding van ook in het afgeloopen j iar ingekomen klachten over voevervoor, o. a. over vervoer van kalveren op do l\jn Amstor dam—Rotterdam, werd don minister van w., li. en n. gewezen op hot gebrekkige dor vee wagens on herinnerd aan do in 1892 inge diende nota, waarin de ftilon in de bepalingen op hot veevervoer h. t. uitvoerig waren uiteengezet. Nu ook in het rapport van het Landbouwcomité aan do Regeering de in be doelde nota gemaakte opmei kingen en aange geven verbeteringen voorkomen, is het to verwachten, dat verandering ten goede niet langer zal uitblyven. Wenschclyk noemde do voorzitter het ver scherpen van toezicht op het handhaven van de Vogelonwet. Vooral aan het denkbeeld, dat de meeuwen thans ten allen tyde beschermd z\jn, 8cbynt men zich niet te kunnen gewen nen, daar nog steeds jacht wordt gemaakt op deze zoo nuttige vogels, hetzy met lynen, waaraan haken, voorzien van lokaas; hotzy door middel van schietgeweer. De klachten nopens mishandeling van dieren betroffen hoofdzakeiyk trekhonden, paaiden voor steenkarren en trampaarden. Wat de trampaarden betreft, zoo is ieder, die een weinig meer gezien heeft van de wereld dan ae straten van zyne woonplaats, het er over eens, dat nergens bet uitzicht van de tram paarden treuriger is dan in de gemeente 's-Gravenbago. Met voldoening kon intusschen worden ver klaard, dat do medewerking toeneemt. Zoo werd, dank zy voornamelyk den onvermoeiden pogingen van mr. J. C. Van der Lip, te Leiden, eene afdeeling opgericht, die thans reeds 50 leden telt. Ook in Noord Holland kwam de oprichting van een niouwo afdeeling tot standde afd. Noord Holland ten Noorden van hot IJ. De afd., ruim 50 leden sterk, heeft baar hoofd zetel te Alkmaar, doch daar van haar bestuur drie leden, waaronder ae onder-voorzitter, te Hoorn wonen, kuonen de vergaderingen ook. daar ter plaatse gehouden worden. Meermalen was het bestuur in aanraking met buitenlandsche vereeniging en. Uit Buda- Pesth werd het bestuur uitgenoodigd tot deel neming aan een congres, aldaar in 1896 te houden. De linantiëele toestand was niet ongunstig. Met erkentelykheid maakte de voorzitter ge wag van de ontvangst van drie legaten: een van generaal Rodi de Loo, groot ƒ100; een van mr. J. S. Staats Evers te Arnhem groot ƒ300 en een van een stadgenoot grcot 80. De Voorzitter deelde vervolgens de namen mede van ruim 80 beambten van Ryks- en gemeentepolitie en van particulieren binnen en buiten, aan wie belooningon werden uitge reikt voor hun met vrucht optreden tegen dierenmishandeling of tegen overtreding der politieverordening betreffende do behandeling van dieren. Een woord van hulde werd door den voor zitter gebracht aan wyien den heer Schröder Visser, die van 1879—1882 penningmeester der vereeniging was. Het ledental der vereeniging bedroeg nu 565 to 's-Gravenhaze en 1S7 daar buiten (de afdeetingon natuurlyfc ui t medegerokend), tegen 551 en 167 in Februari 1894. Daarop werd hot woord gegeven aan jhr. L. J. Quarles van Ufford, die na eone koite toespraak overging tot het uitreikon van do belooningon, waaronder een viertal medailles, o. a. één aan den brigadier der ryksvoldwacht J. P. Letschut, te Leiderdorp. Do vyf volgens rooster af redende bestuurs leden werden herkozen, tervryl ter vervulling van twee opengevallen plaatsen gekozen werden do heeren G. S. De Veer en C. H. N. De Rondo. Ten sloUo word op voorstel van den voor zitter tot eerelid der vereeniging benoemd de consoiller d'etat M. Lienhardt, voorzitter van de „Sociétó protectrico do Berno." O e in e n o* cl Nieuws. Even over negenen gisteravond bracht een erbarmeiyk angstgeschreeuw het Nou-Jeindö in rep en roer Er was brand uit gebroken in het perceel,genaamd „Het Moortje", van den heer J. J. Jansen, verkooper van bier, sterke dranken cn likeuren, en een van zyn dochtertjes kroeg het op straat by hare redding op de zenuwen. Een voorbyganger snelde naar den heer Rienks, op het Kort- Rapenburg, telephoneerde aldaar en er ver liep dus goon minuut of aan het politioboreel was het onheil reeds bekond. De wacht van de artillerie-kazorne aan het eind van het Noordeindo liep eveneens op het angstgeschreeuw uit, two© in do straat aan wezige politie agenten snelden toe on in den tyd, dat de voorbyganger had getelophoneerd cn by den brand terug was, werd door de naaUbyzyndo brandkraan met een brandslaug reods water gegeven. Onmiddellyk daarop verscheen reeds ter plaatse do burgemeester, die nog getuige was v.in het uitslaan boven het dak van den brand, on spoedig daarop was door het gewei dig luiden der brandklok de goheelo brandweer met de bei lo stoomspuiten byeen en stroomde het van nieuwsgierigen eveneens naar het „terrein dos onheils." Toevallig-rw\jzo waren we or thans zei ven getuigon van i;i wolktn korten tyu do brand weer aanwezig was; en ofschoon het luiden der brandklok veel toeschouwers verschaft, voor afdoende, snello hulp zjI dit wtl onmis baar blyken. Wel is waar ryden dan alle spuiten uit, maar lat on de brand weosters zich by hunne aankomst oenvoudig mc-lden by den directeur, die, van don toestand op de hoogte, het onmiddellyk weder inrukken of water gaven kan bevelen. Het onr.ooaige uitleggen van slangen wordt daardoor toch vermeden. Maar ook hier staan de beste stuurlui aan walbepalen we ons dus tot den brand zei ven Deze was uitgebroken aclitcr in bovenge noemd, schuin tegqpovi-r de Varkenmarkt ge legen perooel met „vergunning", naar hot schtynt in een soort kleeronkast in do keuken. De vrouw des buizes moot toen binuen ge weest zyn, terwyl do dienstbode met een kiud in den winkel was. Do lieer Jansen zelf was niet thuis. De dienstbode zag den brand eerder dan haar juffrouw en schreeuwende gaf zy er deze kennis van. Er waren reeds kinderen naar bed en dezen sliepen boven. In dekens werden zy echter naar buit6n en vervolgens by buren binnen gedragen, waar ook de vrouw des huizes en de dienstbode een onderkomen vonden, terwyl de brandweer hare taak vervulde; Deze mocht er met genoemde brandslang en de handspuit No. 3 in slagen de verdere uitbreiding van het vuur tegen te gaan. Het achtergedeelte, ook bovtn de keuken, is niettemin geheel uitgebrand en do vlammen waren zelfs reeds la: gs een met een lantaarn bedekt binnenplaatsje overgeslagen naar de binnenkamer, waar het plafond en houtwerk ook al in brand stonden. In een by de keuken aanwezig hok waren zes kippen door den rook gestikt. Toen het gevaar geweken was, bleef de brandslang nog eenigen tyd aangeschroefd, en dit bleek niet overbodig; want over elven moest weer water worden gegeven, omdat het er nog niet geheel „zuiver" was. De kastelein is thuisgekomen toen de brand was gebh.ischt en vrouw en kinderen in vei ligheid waren Hy scheen er weinig over ge sticht zooveel „vreemd volk" in zyn buis te vinden en toen het elf uren was, riep by op „zonderlingen" toon gedurig maar: „er uitl er uitl" Doch do directeur der brandweer en de politie waren volgens de Verordening heer en meester van het terrein en stoorden zich natuurlijk weinig aan hem. Het bad zelfs niet veel gescheeld of hy was er zelf „uitgegaan". Grietje De Br., weduwe Van den B., oud 62 jaar; wonende in de Molonsteeg No. 27, alhjer, is orasireeks negen uren heden ochtend in een put van 4'/a M. diepte gevallen, die zich be vine t op de plaals achter hare woning. Door een agent, geassisteerd door verscheidene burgers, is de vrouw met dreggen naar boven gehaald. Dr. Winkler Prins, die by haar werd gc-roepen, verklaarde dat geen oogenblikkelyk gevaar aanwezig was. Vroeger is gemeld dat in den Nieuwjaarsnacht eenige heeren in het Voorhout to 's Gravenhage in een veebtparty door mili tairen met een sabel waren gewond. Du krygs raad te 'ö-Gravenhage heeft een dier militairen, korporaal bij het 3de reg. veld artillerie, vry- gesproken, een ander korporaal by genoemd regiment voroordeelJ tot betaling uener geld boete van ƒ8 of twee dagen hechtenis, en een artillerist, oveneens van genoemd regiment, veroordeeld tot veoitien dagen govangenisstrat wegens mishandeling door een ambten<iar met gebruikmaking van oen middel, hem door zyn ambt geschonken. Gisteravond te zeven uren ontstond te Halfweg brand in den timmermanswinkel van Th. L. Van Looy. In korten tyd tastten de vlammen het aangrenzende hui:?, bewoond door 4 gezinnen, Th. L. Van Looy, don kleermaker Van Ruodon, den winkelier H. Langereis en den vlecschhouwer M. Griffioen aan. Dit perceel, gedeelteiyk uit hout opgetrokken, werd met den timnvjrraanswir kei geheel in de asch gelegd. Alleen de inboedel van genoemden kleermaker, die niet was verzekerd, werd geborgen; uit do andero perceolen slechts de artikelen van waarde. De perceelen behoorden in eigendom aan den kofüehujshouder H. Greeve on waren even als do drie inboedels verzekerd. Twee spuiten waren op het terrein, doch die van Rynland had werk genoeg de naby- staando eigen gebouwen te beveiligen. Te balfelf was hot gevaar geweken en lagen de perceelen, met uitzondering van eenig muur werk en het woonhuis van Van Looy, tegen don grond. De spuiten bloven nog water geven. De burgemeester, die te Haarlem woont, bevond zich te negen uren op het terrein. Van Amsterdam zyn gisteren naar Haarlem opgevaren de „Spaarne" en „Jhr. Schorer", dozo laatste op sleeptouw wogons door het ys bekomen avery. De stoom bootdiensten tusschon Amsterdam en Haarlem zj]n dus hersteld. Mot do ysopruiming in het H o 1 - landsch Diep en in de Nieuwe Merwode wordt geregeld voortgegaan. In den benedenmond der Nieuwe Merwede, ty de Anna Jacomina-plaat, bleek het ys tot eene dikte van 4.5 M. op elkaar te zyn ge schoven. In den Boven-Ryn onder Lobit en Spyk hebben do aldaar aangekomen genietroepen zich geoefend in het plaatsen en ontsteken van cynamiet- en buskruitmijnen. (Sis Cl.) Gisterochtend te elf uren klopto de brandklok te Amersfoort. Op een hoeve vlak by dio gemeente was men boven den paardenstal bezig geweest met het uitzoeken van eieren, waarby men zich van oen licht bad bediend. De persoon, die met het uit zoeken lezig was, hal hot ongeluk door een zolderluik te vall n, waardoor het licht in aanraking kwam met hot in den stal geborgen hooi tn stroo, dat in een oogwenk ontvlamde on den stal in lichtelaaie z.tto. Het mocht der brandweer gelukken do boerenwoning te beveiligen. De persoon, aio by zyn val eenig leisel had opgedaan, werd goroJ. Ook het vee kon geborgen worden. De stal is geheel uitgebrand. Alles is tegen brandschade ver zekerd. Te Oosterwol do is de laatste ouds'iy.ier dier plaats, L. J. Besjes, in den onderdon van by na 90 jaren overleden. Hy was drager van bet Metalen Kruis. De aannemer S., uit het Friesche dorp B., was dezer dagen in Amsterdam. Op straat liep hem een fijn gekleed heer achterop, dio hom naar den weg vroeg. S. kon dit als vreemdeling niet doen, waarop de heer met hem opwandelde. De heer was zeer spraak zaam, vertelde hem dat hy ook aannemer was en al kouvelendo ging men verder. Ineens grypt iemand later bleek het een recher cheur te zyn S. by den arm, en zegt: „MynheerI u moet dadeiyk op het bureel van politie komen; het is in uw eigen belang." S. voldeed hieraan en op het bureel gekomen, deelde men hem mede, dat de „aardige" heer een der geslepenste kwartjesvinders uit Am sterdam was. Dat de heer S. dankbaar voor deze mededeeling het bareel verliet, is te begrypen. Op last van don officier van justitie van Breda is te Rozendaal in hechtenis genomen de heer v. d. V., inspecteur eener brandwaarborg- en levensverzekering maat schappij. Hy werd naar Breda overgebracht. Te Ierseke is eene dienstbode overleden, ten gevolge van bloedvergiftiging. Door de koude waren hare handen in erge mate gesprongen en vermoedelyk is eene ver giftige stof in de open wonde gekomen, althans hand en arm zweidon op en geneeskundige hulp mocht niet baten. Naar men verneemt, zegt de „N. R. C.", heeft de burgemeester to Goor gisteren zelfmoord gepleegd. Do postzak van de „Elbe".Een postzak van de verongelukte stoomboot „Elbe" is door de bemanning van de vischschuit No. 144 van Ostende opgevi3cht en by den reeder Hamman gedeponeerd. De postzak bevatte 350 aangeteekende brieven, waarby een met een waar Je van 21,000 dollars. De Belgische postadministratie vroeg den zak van den heer Hamman op, doch zonder gevolg, en de Duitsche postadministratie had geen beter succes; de justitie uit Brugge kon den zak ook niet van den roeder loskrtygeir. Deze verlangde vooraf betaling van het strandrecht, dat den vinder toekomt, en een derde van de waarde van de brieven. Dit werd afgewezeD, ten eerste, omdat brieven geen wrakstukkon zyn, en ten tweede, omdat de waarde van den inhoud van den postzak niet geheel be kend was. Doch Hamman hield voet bijstuk en gaf het hervond ene niet af. Eerst toon de Duitsche consul 70,000 franken als borgstel ling had gestort, werd de zak afgegeven. Voor zeven pfennigo drie maan den in de doos. Een reizend handwerks gezel werd, toen hy in het stadje Neustadt a. O., in Oost-Thüringen, eon vrouw om een kleine gift vroeg, door haar afgewezen met de opmerking, dat haar man ernsti? ziek was. Dit bracht den bedelaar, die tamelyk goed in de kleeren zat, op do gedachte zich als genees heer voor te doen en zyne hulp aan te bieden. Hy onderzocht den zieke, schreef een recept en liet zich als honorarium het bescheiden bedrag van 25 pfennig© uitbetalen. De niet zeer snugger© vrouw werd in de apotheek gewaar, dat zy was beet genomen. Zy diende een aanklacht in tegen don p.seudo-geneesheer, die hy 't vernemen daarvan het echtpaar weder opzocht en al het geld, dat hy bezat, 18 pfennige in 't geheel, teruggaf. Het recht moest echter zijn loop hobben en de pseudo- geneesheer werd tot drio maanden gevange nisstraf veroordeeld met nog twee weken bovendien voor het bedelen. Het is den man dus duur te staan gekomen, dat hy voor dokter heeft gespeeld, al deed hij 't in tamelyk onschuldigen vorm. De Franschen op Madagascar beginnen reeds to ondervinden, welke moeilyk- heden aan den oorlog in tropisch klimaat verbonden zyn. Volgens de „Temps" staat de thermometer to Tamatave op 100 graden Fahrenheit in de schaduw overdag en niet onder 90 graden by nacht. Daarby is er geen ander voedsel te krygen dan geconserveerd vleosch en visch. De velden om de stad zyn geheel kaal, geen groenten, gevogelte of eieren worden door de landbouwers aangevoerd en deze weelde artikelen zyn alleen verkrygbaar tegen hooge pryzen, wannoer de mailstoom boot haar maandelyksch b-.zoek breDgt. Een ernstig ongeluk. TeNor- manton (Yorkshire) zyn 500 mynwerkers in een der mynen der „Whitwood Haegh Moor Colliery" van de gemeenschap met de boven wereld afgesloten. De bak, waarin de mynwerkers in de myn worden neergelaten, kwam in bot9ing met den wand der schacht, zoodat deze onbruik baar werd. Een werkman, die bezig was de schacht te repareeren, werd naar beneden geworpen. Onmiddellyk zyn pogingen aangewend, om langs een anderen weg in do myn door te dringen on de werklieden te verlossen. Vol gens do laatste berichten, te Londen uit Normanton ontvangen, was dit nog niet gelukt. De griep is nu ook uitgebroken in het Engelsche kamp te Aldershott. Velen der daar in kwartier liggende soldaten zyn door deze kwaadaardige ziekte aangetast. De minister voor Ierland, de heer John Morley, is nu ook ziek. De toestand van dezen minister, de voornaamste steunpilaar van het ministerie, is echter niet govaarlyk. Ook te Beriyn is de griep nu epidemisch geworden. Tot de toongevende staatslieden, die daardoor zyn aangetast, behoort ook de minister van financiën, Miquel, en de onder voorzitter van den Ryksdag, dr. Burcklin. In de vorigo week zyn te Beriyn zeven per sonen aan doze ziekte overleden. In de Vereenigde Staten begint de ziekte zich ook te vertooneu. De minister van financiën, Carlisle, is dientengevolge genood zaakt het bod te houden. Overal heeft de ziekte tot dusver nog oen goedaardig karakter, zoodat het aantal der sterfgevallen zeer ge ring blijft. De Coroner te Lowestoft heropende gisteren het onderzoek in zake de ramp der „Elbe", waarby de Duitsche Regeering, de „Norddoutscho Lloyd", alsook de belangheb benden van de „Crathie", vertegenwoordigd waren. De Coroner verklaarde de uitingen in de pers nopens de oorzaken der -ramp, voornitloopende op de rechterlyke beslissing te Rotterdam, te betreuren. Namens de be langhebbenden van de „Crathie" werd de Coroner aangezocht het onderzoek to beperken tot het gebeurde na de aanvaring, zonder de oorzakon der ramp aan te rueren, h tgeen mede bepleit werd namens de „Norddeutsche Lloyd" en den „Board of Trade". De Coroner zeide dat hy dienovereenkomstig het onder zoek vooreerst beperken zou en daarna ver dagen tot na de rechterlyke beslissing te Rotterdam. Een Japansche krijgslist De Japansche admiraal wensc.hte de sterkte der Chineesche vloot in de haven van Wei-Hai- Wei te kenneD, maar werd door het zware geschut der forten op een afstand gehouden. Men bedacht toen de navolgende krygslist: Een dor Japansche schepen werd in de kleur van een Chineesch schip geverfd; daarna beesch het de- Chineesche vlag en liep op de haven van Wei Bai-Wei toe, oogenschynlyk achtervolgd door een Japansch oorlogsschip, dat eenige schoten met los kruit afvuurde. De Chineezen aan den wal signaleerden op argelooze wyze, dat het schip zich in de oor logshaven moest redden, maar het wendde den stoven, toen hot zich overtuigd had hoe veel Chineesche schepen er in de haven lagen. Do visschersscbuit „Tbéophile et Louise," te Calais thuisbehoorende, ia Maandag morgen in het gezicht van de haven door een rukwind op het strand geslagen. De schipbreuk werd door een schildwacht van een der forten opgemerkt; hy liet dadelyk den havenmeester waarschuwen, maar voor dat de redaingsboot te hulp kon komen, was het schip door de zware zeeën uiteengeslagen. De bemanning, bestaande uit zes mannen en twee jongens, vond den dood in de golven. Omtrent het Russische oorlogsschip „Rus- salka," dat in November 1893 verging, wordt thans officieel medegedeeld, dat in het geheel 12 officieren en 165 manschappen daarby het leven hebben verloren. De navorschingen naar het verongelukte schip zyn nu voorgoed op gegeven. Ten bate der nabestaanden van de slachtoffers is een bedrag van 216,000 roebel aan vrywillige giften ingekomen. tfW'WKg,, De loopers binnen de gemeente en de Agen ten van het Leidsch Dagblad buiten Leiden bezorgen op verzoek het Dagblad alléén ties Zaterdag-avoads ad 2'/, Cent per nummer. BUITENLAND. DultMClilaud* De conservatieve party begint zich zeer ongerust te maken over den loop, dien de politieke aangelegenheden nemen. Naar aanleiding van de redevoering, door keizer Wilhelm by het feestmaal van den Brandenburgscben Landdag gehouden, begint men meer en meer te vreezen, dat de keizer, afgeschrikt door het steeds toenemende dry ven van den „Bund der Landwirte," zich ge heel zal verklaren tegen het streven der agrariërs. Nu reeds beschouwen de conser vatieven den rykskanselier, prins Hohenlohe, als hun tegenstander. Zy stellen hem per- soonlyk er voor verantwoordeiyk, dat de verwerping van het voorstel-Kanitz, tot in voering van een graan-monopolie, nu reeds als eeno uitgemaakte zaak wordt beschouwd. De wyziging, welke door deze houding des keizers in den politieken toestand zal worden gebracht, treft ook den minister van binnenlandsche zaken Von Köller, een van de leiders der streng-consorvatieven. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de keizor zeer ontevreden is over de houding van dezen minister By het feestmaal van den Branden- burgschen Landdag werd de heer Von Köller op zeer in het oog Vallende wyze door den keizer voor'oygegaan. De keizer heeft den heer Von Köller by dit feest zelfs niet aan gesproken. Vooral is de keizer ontevreden over het geen de beer Von Köller in den Pruisischen Landdag mededeelde by gelegenheid van het debat over de opvoering van Hauptmann's „Wcber." De aanval van den minister tegen het hoogste gerechtshof, naar aanleiding van het verbod tot opvoering der Weber" in enkelo plaatsen, wordt door den keizer zeer afge keurd. De „Norddeutsche AUgemeine Zeitung" be antwoordt op zeer heftige wyze den aanval der „Krtuz Zeitung" tegen den keizer, wegens zyn optreden tegen de agitatie der agrariërs. Het officieuze regeeringsblad verklaart dat er in Duitschland, behalve de grondeigenaars, nog andere standen zijo, zoodat de regeering niet uitsluitend de belangen van den land bouw kan behartigen. De slotsom, waartoe da „Norddeutsche AUgemeine Zeitung" komt, is, dat de regeer.ng de grondbezitters niet boven de andere standen mag bevoordeelen. Frankryk heeft op de uitnooóiging van den Duitschen keizer, om deel to nemen aan de feesten by de opening van het Noord- Oostzoekanaal, nog niet geantwoord. Tot nu toe hebben Rusland, Qostenryk, Italië, Enge land en Spanje de uitnoodiging aangenomen. De Ryksdag-commissie voor de tabaks belasting heeft zich thans geconstitueerd en bestaat uit 15 tegenstanders en 13 voorstan*

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2