VAN DE CONGEST TE LESiEIi. Donderdag 28 Februari 1895, te 8 uren door den 10-jarigen Hofpianist RAOUL KOCZALSKI. f ïotPisWzsB a 1.50 sa li-bb PiaBOMtai, Conpsiüs m RADJL KOCZALSKI m ts vsrtribb lil BLANKENBERG Cb„ Mare. Nena Ztilscirllt flr fflaslL Oordeel der Pers over Concerten van RAOUL KOCZALSKI. PROGRAMMA 3) Wagner-Liszt: „0 du iucin holder Ahcndstcrn." Kaoul Koczalski: a) Gavotte; b) Mazurka. Louis Marck: Valse brillaute. 1) J. S. Bach: Gavotte (G-molI). ff. L Mozart: Fantaisie (D-moIl). F. Schubert: Meuuetto (Q.-moII.) 2) Fr. Chopiua) Berceuse (Dcs-dur)b) Nocturne (Fis-dar); e) Ballade(G-moll). Concertvleuijel: JULIUJ8 BLiiTHJXER. 8 Concerten in Dresden. OOTE ZUL GEHOORZUL Opgericht 1834 door ROBERTSCBUMANh). Lhpzio, 15 Maart 1893. „Kaoul Koczalski." Er zyn wel veel zoogenaamde wonderkin deren, die door vroeg ontwikkelde techniek de wereld in verbazing brengen, doch een tweede verschoning als de jeugdige pianovirtuoos en componist Koczalski zoeken wy in onze eeuw tevergeefs. Het goddelijk genie drukte den kus op z\jn voorhoofd, by is in waarheid geboren-muzikaal. Hier staan wij voor een onoplosbaar raadsel; wij vinden niets dan natuur by dozen vroolyken knaap; geen spoor van overdrevon studie of dressuur geen schablonunhafto kunstenmakerij biedt bij zijn toehoorders, neen, een zelfstandig denkond, welbewust kunstenaar openbaart zijn hooge gaven den hoorders. Raoul Koczalski is 5 Januari 1885 te War schau geboren. Zijn vader is rechtsgeleerde, zijn moeder daarentegen eone voortreffelijke pianisto, die hare opleiding ontving aan het conservatorium te Warschau. In de familie Kot zalski word altijd veel muziek gemaakt toen Raoul nog gedragen word, stilde men z\jn pijn, toen by tanden kragen moest, door hem piano voor to spelen; door do muziek aange grepen, vergat hij dan zijn smart en lachto onder zjjn tranon door. Zijn eerste stappen waron naar den vleugel gericht en dikwijls verstopto hij zich onder het instrument als zijn mama aan het studeeren was. Ala kind van 2 jaar begon hij reeds met zijn wijsvingertje do toetsen aan te slaan en eon jaar later namen zijn oudors bom reeds mee naar do opera. Zy waren zeer nieuwsgierig te zien welko uit- wuking do muziek op Raoul zou maken. Men gaf „Faust" van Gounod; het kind luisterde het geheele werk aandachtig toe. Toon men na de uitvoering to huis terugkeerde, liep Raoul op de piano toe en zocht met oen onbegry pelyko zekerheid, natuurlijk in zijn kinderlijke opvatting, de muziok van marsch en wals, zooeven door hom gehoord. Van dezen dag dateert zyn studie; geregeld gaf zijn moeder hem onderricht, hij maakte al spoedig verbazende vorderingen en op 31/,- jirigen leeftijd werd hty door prof. Julius Gadomski van het oonsorvatorium to War schau als leerling aangenomen. Onder zijn leiding werkte dit buitengewoon begaafde kind Czorny, Bertini en Cramer door, voor zoover dit, de .spanning van zijne kloino hand in aan merkiug nemendo, mogelijk was. Prof. Gadomski was natuurlijk vol be wonde ring voor dit ontluikend talent engafRaoul"8 maanden lang les, geregeld een uur per dag. Het liefste toefde het kind toen reeds aan do piano Toen hÜ 4 jaar oud was, bezocht hij met zijn vader eene tentoonstelling te Warschau, waar zich ook piano's, vleugols enz. bevonden. Iiy liep de verzameling instrumenten door en by dat, hetwelk hom het beste voorkwam, bleef hy wyion, totdat de lust hem bekroop daarop te mogei spelou. Zyn blond hoofoje reikte nog niet eens tot aan do claviatuur; de vertegen woordiger der ten toon gestelde instrumenten, die do vtrlangonde blikken van bet knaapje bemerkte, begreep zyn verlangen, til Je hem van d.*n grond en plaatste hein op eon pianokruk, zeer nieuwsgierig te weten wat dit ventje wilde uitvoer n. Tom was Raoul voldaan, en alles om zich heen vergetende, begon by tephontaseeren. Do bezoekers die om hom liepen, bleven ver wonderd staan. Aangelokt door de zachto lonen, kwamen uit de andere zalen de menschen meer m meer toestroomen, zoodat hy op liet laatst door een menigte van toohoordors omringd was. Riot in het minst afgeleid door den muur van menschen om hem heen, speelde hy rustig voort als bemei kto hy niet de verrukking die hy door zyn spel towoegbracht. Een daverend applaus loantwoordde zyn laatste not«m. - Den daarop volgenden dag waren alle bladen vol van lof over den kleinen kunstenaar Koczalski en roomde ieder om het zeerst de rust en kalmtodiehy 'c y zyn j-polen op de tentoonstelling aan den dag had gelegd. Kort daarna stemde zyn vader, her haaldeiyk daartoe aangezocht, toe, dat hy zich op eene liefdadigheidsuitvoering in het open baar liet hooren. Opnieuw oogstto de jeugdige kunstenaar een buitengemeen succes in en niet lang daarna begon hy, in gezelschap van zyn familie, zyn eerste concertreis door Rusland. Veel hierin zal den lezer onbegrypelyk voor komen, doch ik kan hem verzekeren dat alle gegevens volkomen historisch zyn en ik zeer juist in alles ben ingelicht. Zyn eerste concerten gaf fcy in Petersburg, waar hy Tschaikowsky en Rubinstein in ver bazing bracht. Van Petersburg ging hy naar Moskou, daarna byna het geheele Russische nik door tot zelf6 in den Kaukasus, in Tiflis, Baku enz. Na zyn eerste concertreis nam de familie Koczalski als vast verbiyf Lemborg, waar de jonge pianist onder leiding van den beroemden componist Ludwig Maret zyn verdere studie vol tooide. Das iet om heblicher Schuier von Liszt, verteldo my Raoul eens. Hy bedoeldo natuuriyk Liebhngsschüler! Zyn eerste compositie dateert uit zyn 5de jaar: Raoul Walzer. Toen hy in 1890 te Spa vertoefde, waar hy voor versterking de baden gebruikt-logeerde daar ook de Shah van Perziö. Spoedig ont ving Raoul do uitnoodiging zich voor hem te doen hooren. De Shah was door zyn spel dus danig in bewondering gebracht dat hy h-m den titel gaf van Hof Pianisthy vereerde hem het Ridderkruis van de Zon- en Leeuw-orde en ga' hora bovendien oen jaarlyksche toelage van 3000 francs. In Parys, waar by tydens do wereldtentoon stelling vertoefde, verwierf hy eveneens een buitongowonen byval. Ook in Rumonië wer* hy tydens zyn verbiyf aldaar, uitgenoooig- zich aan het hof to doen hooren. Carmat Sylva, de koningin dichtores, was vol bewon dering over zyn spel en uitormate ingenomen met den vricndelyken, blonden knaap. D* sultan van Tuikye, dio hem eveneens hoorde begiftigde hem met een ridderorde, waarvooi Raoul uit orkentelykheid een zijner compo slties aan hem opdroog. Niet minder dan 51 composities bestaan er reeds van hom, waar van tot nu toe ongeveer 15 het licht zagen. Daar hy, met de wtiken van bekende meester op zyn programma, doorgaans eigen compo sities ten geboore brengt, kan eon ieder zich overtuigen, welke buitengewone gave van compositie nu reeds in dezen wonderknaap schuilt. Wat eon rykdom van gemoed, welk een zeldzaam begrip van de hooge kunst wonen in dit lachende kinderkopje. En wan neer iemand nog twyfelt of hyzelf de com ponist wel is van de werken die ondor zyn naam verschenen, zoo hooro men hem phan taseeren: „Das thu ich nfimlich viel liober als Slftcko spiolen." Met oven veel kalmte en vryheid speelt hy de moeiiyksto hem onbe kende stukken prima-vista, waardoor hy menigmaal by do kunstcritici eon moeiolyko proef glansryk doorstond. Toen hy in den zomer van 1892 in Gmun den vertoefde, trok hy weldra de opmerk zaamheid van Z. M. den Koning van Dene marken, die genoemde plaats eveneens als zomerverblijf had uitgekozen. De kleine Koczalsk: werd uitgenoodigd op een privaat-soiree zyne talenten ten toon to spreiden. Na do uitvoering knoopte koning Christiaan een gesprek met den talentvollen jongen aan en vroeg o. in. wat zyn liefste wonscb was, waarop Raoul kinderlyk onbe vangen antwoordde dat hy 't liefste muziek bad en dan nog wel de werken van Handel. Verbeeldt u eenseen jongen van nog geen 7 jaaren „Hfindel!" De Koning willigde zyn verzoek natuuriyk in, en Iiaoul ontving van hem de 50 banden „Handels' Werke" voor „den Musiker Koczalski." Uit dankbaarheid droeg Raoul zyn Gavotte opus 43 aan Koningin Louise, der Hertogin Thyra van Cumberland zijn op. 44 Mazurka op. In den winter van '91 gaf hy concerten in Oostenryk. De overwinningen die by in Weenen behaalde, zouden eerste beroemde kuastonaars i niet beter hebben kunnen wenschen. De prof. j Hanslick en Hirschfeld Logen zich evenals I ieder ander voor het reuzeritalent van don I knaap. Hanslick schreef over hem o. m.: Wat i zijn de piano composities van den jongen Mozart tegonover de technische inoeilykheden v.m de hodondaagscho piano-literatuur. in den herfst van '92 bezocht hy o. a. 1 ook Dresden. De bekende kunst criticus Lud wig Hartmann schreef eeD artikel, tintelend van enthusiasms over „den Clavier poeten Koczalski." Toen zyn roem doordrong tot den Koning van Saksen, bezocht deze met zyn gevolg een der Concerten van Raoul Evenals de Hertogin van Schleswig-Holstein (do moeder van Z. M. den Keizer van Duitschland) die hem op dit Concort hoorde, was hy een en al be wondering over bet spel van den jeugdigen kunstenaar. Do Hertogin deed hem zelfs de eer hem in de artisten logo te begroeten. Na zyn optreden in Dresd-n was de beurt aan Leipzig, waar do Hofpianist evenals overal elders de muzikale wereld in beroering bracht. Van uit Leipzig bezocht bij byna geheel Duitschland (Erturt, Greiz, Magtleourg, Keu len, enz.). Ov<-ral dezeltde verbazing over dit wonder der wisselvallige natuur, wtlke in de jeugdige gestalte van den blonden knaap iets ongekends had gelegd, waardoor alle harten in verrukking w. rcjen gebracht I In Februari 1893 vinden wij Raoul in Ber lijn. Zonder eenige medewerking gaf hij daar achtoreenvclgens eene reeks Concerten, deels in de Philh-irmonie en in de Sing Akademie. Het zelfvertrouwen, dat uit zyn optreden spreekt, is verbazend. Ofschoon geen enkel vrybiljet word uitgereikt, bleek degrootez»*l vau do Sing-Akadeinie to klein om do men schen massa, die hem hooren wildo, te be vatten. De overgrooto toeloop hinderde hem echter in 't geheel ni t. Met ongeduld wacht ny het oogenblik, dat hy beginnen mag. Wel /umoed loop hy dan in zyn blauwzyden •lou8je, versierd met eenige ordete«kenen, op yn piano toe. Voordat by begint, weet hy :oor zyn preludiöeren een doodelyke stilte te beworken, nieuwsgierig volgt men zyn voorspel, totdat hy plotseling afbreekt en in en spannende stilte zyn programma begint. Alles spoelt hy uit het hoofd, de moeielykste nummers niet uitgezonderd; zyn aanslag ken merkt zich door een betoovorende weekheid, ;n daar, waar het noo iig is, spreidt hy een Kracht ten toon, die ongelooflijk schynt voor zyn kleino banden. Zyn techniek is schitte rend, maar toch staat zyn indivi iualiteit als pianist boven zyn buitengemeen technische ontwikkeling. Dit alles is een bewys te meer, dat wy hier niet .te doen hebben met dres suur of overdreven studie, maar met de bovennatuurlijke kracht, die in dit jonge lichaam reeds zóóvoel tot rypheid heeft gebracht. Wanneer men hem by zyn spelen aandachtig gado slaat, zal men zich dit goddeiyke talent nog lang herinneren. In zyn dagelyksch leven een opgewekte vroolyko jongon,verandert hy geheel en al wanneer hy zich voor den vleugel zet dan is het of de geesten uit hot tonenrijk hem omzweven, hij bevindt zich dan iu een kunsto- naars extase; zyn gehoole ziel lost zicli dan als 't ware op in du geestvoortbrengselen der grooto meesters, getuige zjjn ernstige, dik wy Is weemoedige bewegingen by bet spelen. Een glimlach omzweeft den kindermond by liefelijke momenten in zyn spel, dan weer wordt zyn aan vallig gelaat overschaduwd door eene sombere wolk en ontglippen stiilo tranen aan zyn lange wimpers. Soms neigt hy zyn hoofd naar de piano als wildo hy hot instrument liefdevol toe sprekendan woer, by passages die door techniek uitblinken, monstert zyn blik do gevulde zaal. De aandachtige toehoorder is overbluft en ver geet menigmaal dat hot een kind is, dat hom zoo weet te betoovoren met poëtische melo jieën van Chopin, do Ungaripche Raphsodieën van Liszt en niet in 't minst, met de Piano-con certen van den grooten Beethoven. En hoe geniaal vertolkt by de „Stimmungs-bilder" van Schumann I Ook de physieko kracht van Raoul is be wonderenswaardig. Hy speelt b.v., de toegiften medegerekend, 13 nummers op cén avond, en byna iederen avond een geheel nieuw program ma. Voor zyn gezondheid waken zyn ouders voortreffelijk. Het gebeurt meermalen dat hut publiek zoo vol enthusiasme is, dat men van geen ophouden wil weten. Komt het zoo ver dat zyn ouders hot raadzaam oordeelen dat. hy niet meer speelt, dan neemt zyn vader hem mee en gaat hy kalm en voldaan het podium af. 1364 C45 Steeds vergezellen zyn ouders en zyn zusje Halina hem, die trouw ieder Concert in de artistenloge op hem wachten. Eens trof ik hem, toen hy bezig was aan het componeeren van zyn opera. Rondom hem lagen beschreven pakken muziekpapier, druk bezig liep hy heen en weer van de tafel waaraan hy werkte naar den vleugel, zocht yverig bitr en daar naar eenige be schreven vellen, klom nu eens op de piano om eenige notities machtig te worden en begroef zich dan weer in de stapels, die voor hem lagen. Wij weten dat Mozart op 12-jarigen leeft yd reods een opera componeerde „Bastien et Bastienne" (onlangs opnieuw uitgevoerd te Berlijn). De eerste opera van onzen Raoul is slochts een acto. Hy vond de stof in do geschiedenis van Hagar en Ismael uit bet Oude Testament. Toen Raoul uit zyn werkkamer by ons kwam, was bet interessant het kind te zien ernstig oq toch opgewekt kwam hy van zyn arbeid tot ons on zeide heel eenvoudig en natuuriyk zonder eenigen zweem van ge maaktheid: Ja, ja, das muss alles ganz klar hier iru Kopf sein, ich habo eben einen Fehler gemacht, das gelit nicht. Dresden er Zeiltuig, 3 Nov. 1892). Ludwio Habtmahn. Wannoer wy geroepen waren het 7 jarig wonderkind, dat zich gisteravond hier hooren liet en in dë greote zaal van Braun's Hotel voor een talryk uitgelezen publiek optrad, in zyn technische ontwikkeling te beoordeelen, zouden wij kunnen volstaan met de verklaring wat hy kan en wat hy nog leeren moet, maar voor dit geval staan wy stil. Raoul is een kunstenaar, een bezield virtuoos, of beter ge zegd, een gonie. De verschyning van dit génie is daar waar zij zich paart aan eene buiten gewone technische ontwikkeling, (die baar behulpzaam is) des to moer eigenaardig omdat wy hier te doen hebben mot een zelfstandig iets. Alle vooroordeolen die er bestaan tegen de zoogenaamde wonderkinderen, verdwynen hier geheel en al. By Raoul bewonderen wy do muzikale ziel; hy is niet opgedreven tegen alle wetten der natuur in, maar zondor eenigen dwang is hy geworden wat wy het meest in hom bewon deren: oen zelfstandig kunstenaar. Zelfs, al bad men gewild, zou het niet mogelyk geweest zyn, een dergelyk on tluikendj talent teonder- drukkon; en nu nog is het kind in geen enkei opzicht de vrucht van overdreven studie of volharding. Niet zyn ouders regeeren hom, veeleer zy worden door den krachtigen, gezonden knaap overheerscht. Het is gevaarlyk voor den criticus de talenten van Koczalski te beoordeelen, men is te veel onder zyne bekoring en voelt te voel het ge niale in den knaap, men is to veel mot hem ingenomen en daardoor allicht geneigd minder juisto critiek te leveren. Liefde is blind en liefhebben moet men het kind als men hot heeft leeren kennen. Maar is dit wel zoo? Maakt ons de liefde wel blind voor do fouton van hen, die wy lief hebben, of zouden wy juist door die liefde scherper zien? Iedereen is vol bewondering voor den 7-jari- gen jongen, die zóó piano speelt, zelfs Chopin en Liszt 1 Het is waar dat wy niet dikwyls in de ge legenheid zyn techniek op zóó jeugdigen leeftyd to bewonderen, maar by Koczalski is bet niet de techniek, de vergevorderde ontwik keling, die uitblinkt, maar het aanwezig zyn van een innorlyk gevoel voor muziek. Zyn phrasoering is uitermate ontwikkeld, en wie daarby aan een geleerd lesjo mocht denken, hoor zyn eigen Gavotte, en twyfelt men dan nog of hy die niet niet behulp van anderen i heeft gecomponeerd, ga hem dan hooren pban- Laseeren (wat hy „viel lieber thut als Stücke spieion") of nog beter wanneer men werktlyk overtuigd wil zijn, geve men hom iets, wat heui onbekend is, prima-vista to spelen. Om i een juist bewys te hebben waar by Raoui natuur ophoudt en studie begint, meende de muzibk-versl.iggever van de „Dresdener Zei- tung" hem die proef te moeten stellen. Maar glansryk doorstond hy die. Hy ge<ykt in dat opzicht Liszt, hy is meer dan men wel denken kan. Het boste bewys voor zyn (men zou zeggen) instinct vonden w(j bfj de ontleding van oen hem geheel en al onbekend werk. Staan wy hier Yoor een zeer bijzondere ziel of is het slechts een natuur, gelyk de onze, maar fijner, meerdor ontwikkeld? Wie weet? Men weet dat dichters veelal profeten zyn. Zy zien in de toekomst, of beter: zy zien wat voor onze blikken nog verborgen is. Zoo ook dit kindhet speelt, ziet en voelt inneriyk wat hy nog niet begrijpen kan. Koczalski is een poëet, een toekomst-poöet, voor bein bestaat slechts zon 1 Zoo was ook Mozart. Sluimert er in dit kind niet iets dergelyks? Het aanvallige kind! Toen hy ons by hem thuis iets voorspeelde, struikelde hy by een moeielykö passage; hy beweerde vol vuur: „Des musz mann ibben, fünf hundertmal, immer, immer widder, dann kann man's zuletst!" Zoo wijs on zoo geheel en al naïef, zonder eenige aanstellery. Hy is „Polle" (een Pool) en spreekt het Duitsche dialect van zyn vaderland. Als hy voor de piano zit, wordt mon reeds getroffen door zyn dwalenden blik. Zyn oogopslag is niet brutaal en ook niet schuchter; integendeel, hij is zelfbewust van zijn overwicht op Oo toehoorders. Wie kan daarin licht geven! Muziekeen eeuwig durend geheim l Hoe hy meeleeft in hetgeen hy ons voor- toovert, ziet men in z(1n ietwat rustelooze bewegingen, in den welgevalligen blik, dien hy op ons laat rusten, in het wegdwalen van zyn geest in het heerlijk tonenrijk. Dy inwendige stemmen, dio hem voorzingen, toovort hy ons voor; met een verbazende kracht weet hy tonen aan den vleugel te ontlokken, een Rubinstein waardig. Over het voortbrengen van den toon willen wy niet uitwijden; do accentuatie, phraseering en aanslag zyn reeds bewonderenswaardig. Men ziet en hoort het, maar verklaren kan men het metl Is dat kind, met zyn blymoedige, blauwe oogen, bekend met de zielsgeheimen van Chopin? En toch is het of alles hem toevertrouwd is, nimmer wordt aan den schoonheidszin door onjuiste rhythmiek of verkeerde accentuatie af breuk gedaan; roerend zingt hy ons de Cantilena van den grooten Poolscbeii muziekdichter voor. Zyn E moll-wals is niet beter te spelen dan Koczalski het doet. By Bach bewonderen wy weer de duidelyk heid waarin Raoul do thema's weet te doen uitkomen. De rhythmiek is juist, duidelyk en bewaart getrouw hel tempo. Dat echter do zeer schoono voordracht en juiste opvatting van Bach's C moll-Gavotto niet aangeleerd is, bewees hy met het spelen van zyn eigen Gavotte op. 43. Welk een energie, welk een helderheid van geest by den inzet van hot tegen thema in do Imkerhand! Do syncopo beweging van het tweede thema in zyn WalsHoe schoon en wee moedig kli kt dit niet Als wy den knaap niet gozond, opgeruimd en wel voor ons hadden ge zien, zou men aan zyne composities meenen dat de maker een geheel leven met zijn smart en lyöen achter zich had. Van dat alles iccct hy nog niets, in zyne ge sprekken komt dit duidelyk uit. Zyn aangeboren gevoel voor do vorming van sclioone melo-ieun hoort men in zyn preludieeren en vrye fantasie. Mozart's a moll Rondo; het Menuet van Schu bert en de Romance van Rubinstein konmerkton zich door hun juisto voordracht. De moeielijkheid in het grypen der octaven in het E moll concert van Chopin en in de Ungarischo Fantasie van Liszt, worden uit den weg geruimd coor het overnemen in de tweede pianoparty die Sherwood op zich genomen had. Dc toonladders en trillers, die hy ons hooren liet, waren boven allen lof verheven, maar zooals wy aan het begin van dit artikel reeds opmerk ten, de techniek is hem een middel, geen do&lon allo moderne kunstenmakerij op zyn instrument is hem vreemd, daarvoor is hy to muzikaal.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6