N°. 10738 A*. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F" euilleton. Zaterdag 33 Februari. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers 0-05- PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 22 Februari. Hedenmorgen werd op deroomsch-katholieko begraafplaats aan de Zijlpoort ter aarde be steld bet stoffelijk overschot van wijlen dr. J. D. Frenay. Even eenvoudig als hij zelf tijdens zijn leven was, even eenvoudig was ook de plech tigheid, waarmede zijn stoffelijk omhulsel aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Behalve oudcollega's, waren nog andere belangstellenden naar den doodenakker opge komen. Ook het bestuur van de Leidsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering van geneeskunde was in prof. dr. W. Nolon vertegenwoordigd. Na de godsdienstige plechtigheden in de kapel en de kerkelijke beaarding, werd aan de groeve', op het daartoe te kennen gegeven verlangen, niet gesproken. Onder overlegging van de stukken der sollicitanten naar de betrekking van adjunct marktmeester en van de rapporten van den algemeenen markt- en havenmeester, geven Burg. en Weths. den Raad in overweging over te gaan tot de benoeming van een adjunct- markt- en havenmeester op eene Jaarwedde van 700. Yoor de benoeming wordt aanbevolen H. Hazelhor6t, gepensionneerd adjudant-onder officier bfi het 4de regiment infanterie, alhier. Heden ontvingen wfi het dertieDde jaar verslag van het Bestuur der Yereeniging tot instandhouding van het Kolff Fonds te Leiden (1894). Daaruit blijkt dat aan Indische personen of hunne weduwen en weezon dat jaar tot een bedrag van ƒ4532 90® in leen werd ver strekt, terwijl, met inbegrip van vroegere leeningen, eene som van 4G80.02* werd terugontvangen. Op ultimo December had de Yereeniging aan geleende gelden en renten daarvan te vorderen een bedrag van /44-21.656, terwijl nog eene som van ƒ2695.905 ter beschikking aanwezig bleef. Aan bijdragen werd in Nederland ƒ108 ontvangen, terwfil die uit Nederlandsch Indiö nog niet ontvangen waren. Gedurende 1894 bleven nog drie jongelingen aan de zorgen van het bestuur toevertrouwd. Één volgt nog steeds de academische lessen te Ameterdam, terwijl van de beide anderen één in September naar zfino ouders in Indiö terugkeerde en de tweede de lessen op de Kweekschool voor Zeevarenden te Rotterdam volgt. Nog werd het bestuur door een Indisch ambtenaar verzocht toezicht te houden, zoo wel op do opleiding als op het flnantiöel beheer van vier door hem achter te laten kinderen. Niettegenstaande dus in het vorig verslag de aandacht op den werkking van de Ver- eeniging meer bepaald gevestigd werd, bleef ook dit jaar de hulp zich meer beperken tot het geldelijke en moest het bestuur ook deze laatste menigmaal weigeren, daar de meeste aanvragen in strijd waren met de statuten. In het bestuur kwam geene verandering. Dit blijft do Yereeniging warm aanbevelen. Het bestuur bestaat thans uit do heeren H. J. Bool, eere-voorzitter; J. A. Yan Hamel, voorzitter; A. W. Sijthoff, F. Beyerinck, G. Y. C. Fraser, J. H. Van der Burg, secretaris en penningmeester. De Fran8che mail, met berichten uit Indië, wordt hedenavond alhier verwacht. De minister van binnenl. zaken heeft: lo. met ingang van den dag, waarop hfi zijne betrekking zal aanvaarden, tot en met 31 Aug. 1895, benoemd tot assistent voor de water bouwkunde aan de Polytechnische School te Delft, A. F. Yan Seters, civiel ingenieur te Hamburg; 2o. met ingang van 1 Maart a. s., benoemd tot conservator by het Museum van Natuurlyke Historie te Leiden, dr. C. L. Rouver.s, thans conservator by genoemd museum buiten bezwaar van 'a Ryks schatkist. De minister van marine heeft den luit. ter zee 2de kl. jhr. E. G Wichers, gedetacheerd te Leiden en werkzaam by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, met 1 Maart a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. F. L. Rambonnet, terwijl de luit. ter zee 2de kl. G. F. Noordhoek Hegt met gemelden datum geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. monitor „Cerberus." Yoor het examen in de fraaie hand werken is te Breda geslaagd mej. E. C. M. Awerdonk, van Leiden. Men schrijft ons uit VoorschotenDonder dag-avond werd in de zaal van het Ambachts huis te Voorschoten eene byeenkomst gehou den, uitgeschreven door de afdeeling van „Patrimonium", waarin als spreker optrad de heer K. D. Greveling, gep. onder-officier, met het onderwerp: „Onthullingen uit het kazerne leven." Nadat de vergadering mot gezang en gebed was geopend, las de voorzitter het programma van „Patrimonium" voor en leidde den spreker by het publiek in. De hoer G. begon met op te merken, dat hy niet zou spreken om eigen grieven lucht te geven, doch slechts om door openbaar making van verkeerde toestanden verbetering te trachten te verkrfigen. Hy gaf dan ook in zfine rede niet alleen afbrekende critiek, maar wees tevens aan, hoe volgens zfine zienswyze verandering ten goede zou zfin te verkrfigen. Hfi had het in de eerste plaats over de rechts positie van den soldaat in het Nederlandsche leger, schetste den gang der militaire rechts pleging en wees er op hoe moeilfik het den minderen wordt gemaakt om recht te ver krfigen. Wanneer een soldaat gestraft wordt, zoo zeide hfi o. m., en de krfigsraad spreekt hem vrfi, dan wordt de straf in het register geroieerd. Dit keurde hfi af. Waarom niet met de inschrfiving gewacht totdat de krfigsraad uitspraak heeft gedaan? Want het strafregister gaat met den soldaat mede en wordt hfi over geplaatst, dan ziet men in zfin nieuwe garni zoen dadelfik dat hfi zich bfi den krfigsraad heeft beklaagd en dat zulk een soldaat het leven door zfin meerderen niet gemakkelijk wordt gemaakt, begrfipt ieder. Daarom zou hfi het beter vinden, dat de straf in zulk een geval in het geheel niet werd ingeschreven. Met tal van voorbeelden zette spr. verder uiteen hoe het speciaal voor den christen soldaat zoo moeilfik is in het leger zfine be ginselen niet te verloochenen. De roglomonton zfin goed, zeide spr., maar zfi worden niet gehandhaafd. De officieren vloeken en wanneer men klaagt, wordt men in het ongelfik gesteld. Hfi deelde mede hoe hfi bejegend was, toen een luitenant tegen hem vloekte, en hfi, na een vertrouwelijk onderhoud met dien officier te hebben aan gevraagd, dezen op bescheiden wfize onder het oog had gebracht, dat hfi hem niet zoo mocht behandelen, waarop hfi met zooveel dagen arrest werd gestraft wegens oneer biedige bejegening van een meerdere in rang. Hfi schetste hoe èn in Den Heldor èn' in Ylissingen op de onderofficierskamers onzede lijke platen hingen, op melker verwfidering door hem vruchteloos werd aangedrongen, hoe christelfiko bladen in de kazerne geweerd werden. Eenmaal werd hfi zelfs gestraft, omdat hfi een a.-r. blad, „De Zeeuw", in de cantine had laten liggen, terwfil het zonder vergunning nietveroorloofd is daar lectuur te brengen. Hfi haalde aan wat de heer Staalman ia de Tweede Kamer omtrent do marine-officieren had gezegd en hoe deze heer hem had mede gedeeld, dat hfi meermalen op klaarlichten dag officieren der marine naar ongeoorloofde plaatsen had zien rfiden. Het bovenstaande geeft eenigszins weder, waarmede de spreker, die met belangstelling werd gevolgd, zfin publiek bezighield. Hfi keurde eindelfik de plaatsvervanging ten zeerste af, want, zeide hfi, moeten maar e6rst de zonen der meer gegoeden in het leger dienen, dan zal er wel verbetering komen. In de hoop, dat kiesrechtuitbreiding mannen in de Tweede Kamer zal brengen, die een geopend oog hebben ook voor de verkeerd heden in het leger, eindigde hfi zfine voordracht. Nadat bfi door don Yoorzittor was bedankt, sloot de spreker met dankzegging de ver gadering. Men schrijft ons uit HillegomWoensdag avond vierde de Christelijke Jongelingsver- eeniging „Ps. 119: 5," te Hillegom, haar 20ste jaarfeest. Yooraf had er eene openbare vergadering plaats, waarvan de leiding was opgedragen aan den heer J. L. Segers, directeur van het zonuwlfidors-gesticht te Heemstede. Hfi sprak naar aanleiding van Efoze 5 15 en 16; waarop hfi den jongelingen en knapen wees op ver keerdheden en fouten, die zfi maar al te dikwfils begaan, en hoe voorzichtig men moet zfin om steeds den tfid te dooden met niets waardige beuzelingen. Na de openbare vergadering had er eene vergadering plaats voor leden, begunstigers en afgevaardigden van verschillende zuster verenigingen. Deze vergadering werd geleid door den heer Van Bommel, Bondsagent te 's-Gravenhage. Door de afwisseling van voordrachten en wenschen en een 5 tal samenspraken door de leden, wist men aan het feest een recht ge noeglijke stemming te geven. Omstreeks halfvier in den morgen ging moD, nadat deze bijeenkomst, door den heer Schmal, Ringagent te Voorburg, met dankzegging was gesloten, hoogst voldaan huiswaarts. Het bestuur van deze Ghr. Jongelingsver- eeniging komt alle eer too voor de regeling van dit recht aangename feest. De bevolking der gemeente Zoeterwoude bedroegiop 31 Dec. 1893, 2715 m. en 3195 vr., totaal 5910 zielen. Geboren werden in 1894, 79 m. en 103 vr., totaal 182 zielen. In de gemeente vestigden zich 337 m. en 477 vr., totaal 814 zielen. Er stierven 42 m. en 57 vr., totaal 99 zielen. Verlaten hebben de gemeente 318 m. en 439 vr., totaal 757 zielen. De be volking is dus in het afgeloopen jaar veimeer- derd met 56 m. en 84 vr., totaal 140 zielen, 'en bedroeg op 31 Dec. 1894, 2771 m. en 3279 vr., totaal 6050 zielen. i Op 1 Januari 1894 bestond de bevolking der gemeente Valkenburg uit 308 m. en 306 v., totaal 614 p. In 1894 had vermeerdering plaats door het zich vestigen in de gemeente van 8 m. en 9 v., totaal 17 p., en door geboorte van 11 j. en 13 m., totaal 24 kinderen. Vermindering geschiedde door Tertrek uit de gemeente van 12 m. en 13 vr., totaal 25 p., en door overlfiden van 6 m. en 6 v., totaal 11 p. Op 31 Dec. 1894 bestond de bevolking dus uit 309 m. en 310 v., tolaal 619 zielen. Er werden 3 huwelfiken gesloten. Tot predikant bfi do Ned.-Hervormde gemeente van Woubrugge is beroepen ds. W. Yan der Waal, predikant to Moerkapello. Tot wethouder der gemeente Zegwaard is gekozen de heer P. M. Lammens, aldaar. Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot rector te Voorschoten don weleerw. heer F. W. Yan der Pigge, thans doservitor te Purmorend; tot pastoor te War- menhuizen den weleerw. heer A. .T. Willemse; tot kapelaan te Leiden (O. L. Vrouwe Hemel vaart) den weleerw. heer E. A. M. Mersel, thans kapelaan te Werver6hoef; tot kapelaan te Leimuiden don weleerw. heer J. P. J. Komper. De hoer Louis Legrand, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Fransche Republiek bfi ons Hof, schrfiver van het werk „de Bataafsche republiek", is be noemd tot eorelid van het Historisch Genoot schap, in 1845 opgericht en te Utrecht ge vestigd. Gisteren had te Rotterdam een bijeen komst van margarineboterfabrikanton plaats, ten einde te beraadslagen over de wet, welke men in België wenscht in te voeren, in ver band met 't artikel kunstboter. Besloten werd der Belgische regeering de noodige inlichtingen te doen toekomen en het bezoek aan de fabrieken in Nederland door allen, die zulks mochten wenschen, uit te lokken. Te Groningen is bevorderd tot arts de heer H. M. Speekman, cand. arte, geb. te Groningen, terwfil met goed gevolg het eerste gedeelte van het arts-examen is afgelegd door den heer J. I. A. B. Van Rofien, cand.-arts, geb. te Veendam. Nu de gemeenteraad van Ooststellingwerf den hoofdelfiken omslag met '000 verhoogd en daardoor op 20,250 .gebracht heeft, is de gemeente-begrooting door Ged. Staten goed gekeurd. Voor de verbetering der wegen, mede bfi wfize van werkverschaffing, zal eene eene leening worden gesloten tot een bedrag van ƒ3500. De gemeenteraad van Doidrecht heeft besloten eene 3-pcts.-leening aan te gaan ad 2,678,000 ten behoeve van conversie der 3 pets. schuld en voorts voor openbare werken. De heer K. Smit Jzn., te Krimpen aan de Lek, gedurende 18 jaren directeur va nen stoombootdienst op de Lek, is vooi ut mens, ontslag uit die betrekking te nemen tege.i Juni a. 8. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. P. M. Snickers, heeft benoemd tot rector van het huis der Barmhartige Broeders van St.* Joan de Deo te-Utrecht, dr. G. Broan In de vergadering der Provinciale Staten van Noord Brabant is meermalen aangedron gen op de invoering van eene provinciale be lasting op de rfiwielen, in den zin ala in België sedert geruimen tfid geheven wordt. Door Ged, Staten zal alsnu ter voldoening aan dien wensch in de zomervergadering van 1895 een ontwerp besluit voor do heffing van zoodanige belasting ter tafel worden gebracht. Het voornomen bestaat, te heffen 5 per rfiwielde belasting wordt vermoed ƒ10,000 a ƒ12,000 onzuiver te zullen opbrengen. Uit goede bron kan de „N. llrod Ct." mededeelen, dat hoogstwaarschijnlijk ia Mei a. s. door HH. MM. de Koninginnen een be zoek zal worden gebracht aan Noord-Brabant, HH. MM. zoudon haar intrek nemen in hot hotel Hogeman, te Tilburg. Naar de „Haagsche Ct." verneemt, is van generaal Vetter bfi zfine familie te 's-Graven hage bericht ontvangen, dat hfi in April hxor te lande denkt aan te komen. Naar het „Vad." verneemt, heeft do gene- raal majoor hoofd intendant Doorman in de vermindering, welke liet corps der intendance en van do kwartiermeesters, o. a. wat de hoofd officieren betreft, bfi de onlangs vastgestelde reorganisatie van het dienstvak der militairo administratie heeft ondergaan, aanleiding ge vonden pensioen aan te vragen. Men hoeft zich de laatste dagen zeer bezorgd gemaakt over den toestand van den heer A. J. Le Gras; werkelfik is die zeer ernstig. Gelukkig echter viel er juist heden eenigo beterschap waar te nomen. NR. Ct.) Te Nieuwendam is overleden de heer P. Kater Gz., ridder der orde van do Eikekroon. Deze onderscheiding was hem indertfid toege kend wegens zfine vinding van een middel ter bestrijding van den paalworm. Bfi den Raad der gemeente Kampen ig een adres ingekomen van 57 aannemers en werklieden van gemeentewerken, verzoekende dat voortaan in de bestekken voor grond* worker, worde opgenomen een minimum-loon van 1 per dag en tien cents per uur. Den 238ten Maart zal per stoomschip „Burgemeester Den Tex" een detachement suppletietroepen, sterk 40 korporaals en man schappen, benevens 2 onderofficieren, worden Het geheimzinnige doosje. 34) Toen ik uit mijn raam keek, kon ik zien, dat bij het huia van juffrouw Garrissou tegen over mi) inging. Boneden in de straat wan delden du drie in plaats van twee mannen; iets verder in de straat wachtte een huur rijtuig. Ik twijfelde er niet aan, of juffrouw Garrison's huis was gevuld met de sterke macht. Iets later ging ik uit en telographeerde Humphrey om schoon linnen en om Sprat, dien ik niet gaarne miste. Byrne herstelde verwonderlijk vlug. Nog dienzelfden avond zag ik, dat hy buiten ge vaar was. De volgende drie of vier dagen paste ik hem zorgvuldig op. Alles wat be trekking had op zyne ontsnapping en op graaf Brodie, vermeed ik zoo voorzichtig mogeiyk, en het was, alsof hy bang was om vragen to doen. Af er. boe kon hy my vragend aanzien, en twee cf drie keer zeide hy„Gy zyt heel goed voor my geweest, mynheer Grant. Gy hebt uw leven voor mij gewaagd," waar- schjjniyk om my hierdoor een woord of een vraag te ontlokkenmaar ik antwoordde steed3Spreek er niet van. Het eenige, wat je te doen hebt, is beter worden. Inspecteur Warder bezocht my eiken dag, en op een Zondag-morgen, nadat hy juist ver trokken was, kwam juffrouw Rooney haastig na°r boven. Weet u, wie die heer is, dis u eiken dag bezoekt? Natuuriykl antwoordde ik. Dat meent u toch nietl riep zy uit. Ik heb zoo juist juffrouw Garnsson gesproken, en die zegt dat hij de inspecteur Warder is, van het hoofdbureau van politie. 01 hernam ik, juffrouw Garrisson is een flapuit. Maar wat doet hy hier? vroeg juffrouw Rooney. Ik heb geen dieven of inbrekers in myn huis. Natuuriyk niet, zeide ik, maar gy weet dat meneer Byrne haast vermoord is, en gy zoudt toch niet willen, dat die zaak heelemaal niet onderzocht werd? O, is dit het! Maar dat kan, dunkt my, zoo niet zyn. Gy kunt toch niet verwachten van eene arme weduwe, wier man reeds tien jaar dood is Natuuriyk niet, zeide ik. Tob er maar niet over, en vertel niemand, wie die heer is; aan Byrne vooral niet. SastZy legde haar vinger op haar mond, als teeken, dat zy my begreep, en ging naar beneden, alsof zy hierdoor haar belofte bezegelde. Den volgenden morgen zat ik in Byrne's kamer. Hy was op en bezig met van allerlei uit zyn koffer te halen. Sprat, die heel be vriend met myn buurman was geworden, liep snuffelend de kamer heen en weer, en stak zyn neus nu in dezen en dan weer in genen hoek. Zoo kwam hy ook by een pakje, dat in een bruin papier was gewikkeld en dat by de verzameling lag, die Byrne uit zyn koffer gebaald had; hy begon vreeseiyk te niezen en trachtto het ding met zyn poot om te gooien. Laat dat alsjeblieft, Sprat, zeide Byrne schertsend. Het kon je eens kwaad doen, als je het omgooide I Ik raapte het ding op. Het was nogal zwaar, ongeveer zes duim lang, drie duim breed en zoowat even diep. Ik kneep het een3 en het voelde metaalachtig aan. Wat is het? vroeg ik. O, zeide Byrne, terwyi hy my even onderzoekend aanzag, - gy zyt een goed vriend voor my geweest, en ik wil het u vertellen. Dat is één van myne uitvindingen. Het is een surprise. Ik wilde er een patent voor nemen en hier keek hy my even aan en wachtte even - die schurk van een Brodie had my beloofd, my het geld er voor te zullen leenen. Dit wa3 de eerste keer, dat de naam van Brodie over zyne lippen kwam, maar daar ik geen verbazing liet blyken, vervolgde hy Zie, terwyl hy het pakje openmaakte. Voor myne verbaasde oogen vertoonden zich drie kleine doosjes, juist zooals die, waarin het duivelsche goed had gezeten, waardoor lord Senfrey gedood was. Gy zendt één van deze dingetjes aan een vriend. Hy opent het en ineenB ziet hy zich te midden van een rood en groen licht, en hy denkt dat de duivel, door vlammen omringd, uit de doos is gesprongen. Het is heel onschuldig, maar zenuwachtige menschen kunnen er erg van schrikkeD. Ik voelde dat ik bleek werd en hield den adem in. Maakt gy die dingen? bracht ik er met moeite uit. Jal zeide hy. Ik maak heel veel van die dingen. Maar het is zoo ongelukkig, dat ik nooit iemand vind, die myne uitvindingen in het groot toepast. Ik bokeek één van de doosjes, maar hy nam het my uit de hand. En hoe past gy het toe? vroeg ik, terwyl myn hart hoorbaar sloeg. Gy ziet dat bandje, dat op den bodem van de doos is vastgemaakt door het kleine, stevig gesoldeerde lipje, zeide hy, terwyl hy elk stukje nauwkeurig aanwees. Dat is do ontploffer. De kleinste verbreking veroorzaakt eene uitbarsting, waardoor de tondel met den phosphor, die er naast is, in brand wordt gestoken, en hierdoor hot roode, blauwe of groene licht, waarmede de doos gevuld is. Wanneer gy nu wilt, dat het niet ontploft, wanneer het geopend wordt, dan moet men den ontploffer, zooals hy nu is, van binnen niet vastzetten. Maar als gy eene vortooning als van vuur werk verlangt, moet gy den ontploffer door deze kleine opening boven in do doos trekken gy sluit ds doos weder op dezelfde voorzich tige manier, daarna maakt gy het bandje, waardoor het ontploft, door dit kleine lipje vast, dat gy er vast tegen aansluit, terwijl gy het onnoodigé gedeelte van het bandje afknipt. Hy voegde de daad by het woord. Neem nu de doos eens in de hand en open ze, voegde by er by. Ik deed, zooals my gezegd werd, en het resultaat was, dat de kamer met rooden rook en den gloed van rood licht gevuld werd. Ik zette vlug de doos op het kleine tafeltje by my neer, waul zij werd gloeiend-heet. Al dien tyd was het mü, alsof myn keel werd toegeknepen Gy zegt, vroeg ik, dat graaf Brodie je zou helpen een patent voor dit speelgoed te krygen? (Ik noemde hom terstond graaf, om hem te laten woten, dat ik den Maltbezer booswicht kende). Hy keek my weder vragend aan, maar na een oogenblikje antwoordde hy oenvou, dig: Ja. Hy was blykbaar een sluwo kerel; trachtto by my zoodoende uit te hooren? Het kon my niet schelen. Hebt gy wel eens zoo iets aan graaf Brodie gegeven? waagde ik te vragen. Het antwoord kwam terstond. Ongeveer veertien dagen geleden zond ik hem er drie; hy logeerde toon by lord en lady Bent, op „Fariowo Towers." Zoowat veertien dagen geleden? vroeg ik, terwyi ik myne oorer byna niet kor; gelooven. Ja, zeide hy, ruim veertien dagen geleden. Ik herinner bet mg goed, omdat het op myn verjaardag was, den llden Mei. Maar hy verzekert, dat hy ze nooit gekre gen heeft. Weet gy dat lord Senfrey kort daarop door juist zulk een doos gedood werd? Natuuriyk weet ik dat, antwoordde h(j zonder aarzeling. Als Brodie my niet altyd gebeden en gesmeekt had, om de zaak maal te laten rusten, had ik het zelf willen zegget (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1