73-jarige vrouw in de Potterstraat to Utrecht het ongeluk, terwijl z|j zich met een bran- dondo petroleumlamp in do hand van de keu ken naar haar slaapkamer begaf, te vallen, ten gevolge waarvan de lamp brak, de olie voor een groot doel op haar kleeding terecht kwam en onmiddellijk ontvlamde. De onge lukkige was spoedig een lijk. Ingevolge verzoek van den tyde- lyken Duitschen zaakgelastigde te 's-Gr.iven- hage, heeft de minister van hinnenlaudsche zaken, door tussckenkomst van de Commis sarissen der Koningin, de burgomeesters der aan zee gelegen gemeenten uitgenoodigd, om, zoodra een lijk, waarvan men vermoedt, dat het afkomstig Is van het verongelukte Duit- 80ho stoomschip „Elhe", in hunne gemeente mocht aanspoelen, daarvan roohtstroeJcs aan bot Duitsche gezantschap te 's Gravenhage mede- deeling te doen. Een vrouw, wonende in de Jacob- Van Lennep-straat bij de Ten-Kate-straat te Amsterdam, verliet hedenmorgen voor een oogenblik hare woning, om een paar bood schappen te doen. Zy liet een kind van om en by twee jaren achter. By hare terugkomst vond zü de kleine dood.. Het kind had een. ketel mot kokend water van het petroleum- toeatel getrokken en den inhoud over het lichaam gekregen! Eene brutaio aanranding had Dinsdag op den Eemnesserweg, te Baara, plaats. Een Huizer vischboer werd plotseling door een reizend marskramer aangevallen. Deze mishandelde hem en trapte den boer op borst en aangezicht, waarna by hem van al zijn geld beroofde. De Baamsche politie heeft den aanrander gearresteerd. Op hot stationsterrein te Arnhem is gistermorgen een goederentrein, door vor keerden wisselstand, op een rangeerenden, trein geloopen. Van het materiaal werden zes wagens licht en drie zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Maastricht overleed de hoer P., een zonderling man, dio zijne doodkist reeds eemgo jaren geleden liet maken, waarin hij, naar men zegt, dagelijks een paar uren ging liggen, om zoo op den dood voorbereid to z\jn. Alles was volkomen in orde, tot zerfs de schroeven voor do doodkist en het zandpapier, ora die schroeven te poetsen. Volgens do „L. K." heeft hy twee dagen voor z\jn dood zijne geheele nalatenschap, welke geschat wordt op twintig duizend gulden, aan de armen tafel van de parochie van O. L. Vrouw vermaakt, hoewel hy familie heeft, die het gosd kan gebruiken. Hij leefde eclittr met deze in onmin. To Holthe (Dronte) was een landbouwer in de schuur bezig eeuige sleten (liggers over de balken, waarop koren en stroo wordt goborgen) to verleggen. Hij Yiel tusschen de sleten door on kwam van een hoogte van 3 a 4 meter nret het hoofii op de harde leenien doel terecht, zoodat z(jn hersen pan gespleten is en de man buiten kinnis is en m zeer bedenkelyken toestand verkeert Door den burgemeester van Ter schelling zijn twee bronzen medailles mot getuigschriften namens H. M. uitgereikt aan do zeelieden J. De Beer en IJ. De Beer aldaar, die in den storm van 22 Dec. vier personen reddon van oen wrak, dat kort daarna geheel door de golven verbrijzeld werd. De internationale hardrijderij, uitgeschreven door de (jsclub „Eemlust", te Baarn, en aldaar op do Eem gehouden, had den volgendon uitslag: lsto prjjs A. Hoogon- d\jk, te Haastrecht; 2de pr. W. Broeksma, te Deventer; 3do pr. S. v. d. Mey, te Amers foort; 4do pr. P. Prins, te Diemerbrug. Te Dieren had Dinsdagmiddag de 23 jarige J. Bongaorts, dio op de heide bezig was met het uitgraven van grind, het onge Ink ten govolge van het ondermijnen van den grond door eon zwaar stuk aangevroren grond verplettord to worden. Vermoedelijk ton ge volge van den dooi is het stuk afgebrokkeld. Aan de personeD, die in zijne nabijheid werk zaam waren, mocht het met vereondo krachten gelukken het zware stuk te verwijderen en toen bleek, dat hy reeds een lijk en deerlijk verminkt was. De hersenpan waa geheel ver bryzcld, terwijl verscheidene lichaamadeelun gebroken waren. Onder de armen to B rial le, die door den jongsten watersnood schade geleden hebben, is van het fonds „Vrouwe van Elle- meet" /"2I00 uitgedeeld. Men moldt aa.n de „Hoogev. Crt," dat te Nieuweroord een kind* in bed liggende, van do kou is omgekomen. Iemand uit Schagan was staker op de „Elbe." Wegens een kleine wond aan do hand moest hy vóór de laatste reis in het gasthuis to Hamburg achterblijven. Zoo spaarde deze wond hem hot leven. Het lijk van don passagier Walter Schüli, die bjj do ramp van de „Elbe" het leven ver loor, en op het terugbrengen waarvan eeno bt-looning van 2400 galden was uitgeloofd, is door een Engolschen schipper b\j Bungeness gevonden. Het stoomschip „Cratbio", dat de „Elbe" in den grond boorde, is gisteren in da Konings haven te Amsterdam verhaald tot bh de Koninginnebrug. Veie menschen gaan thans naar Fcyenoord, om het gehavende stoomschip te bezichtigen. To Londen is weer een lyk aangebracht, vermoedelijk van een der schipbreukelingen van do „Elbe". Blykens een inschrift op den ling, die nog aan den vinger van den man word govonden, is zijn naam: A. Heckmann. Bene nieuwe serie Belgische postzegels zal weldra verschijnen, namelijk do zegels van 15, 25, 60, SO centiemen, 1 frank en 2 franken. Dio van 50 centiemen is reeds verschenen, rood op wit, met het cijfer 50 in 't zwart op het midden. Bolastingen uit te vinden in plaatsen, waar men om geld verlegen is, schyut niet zoo moeilijk. Het gemeentebestuur van Wadersloh heeft thans eene belasting ingevoerd op couranten. Ieder burger moet voor elke courant, waarop hij geabonneerd is, jaarlijks 50 pfennig in de gemeentekas storten. De couranten uitgevers zullen wel de dupe van deze vindingrijkheid worden. Een tragisch tooneel had de vorige week in de speelzaal te Monte-Carlo plaats. Een jonge weduwo, mad. Leblanc, uit Algiers, die in minder dan een week ongeveer een miilioen lire had verspeeld, ging na het verlies van haar laatsten inzet in een hoek en schoot zich een rovolverkagel in het hoofd. De ongelukkige, was binnen, een paar minuten een ïyk. Denzelfden dag kwam een schandaal voor, dat niet minder opschudding wekte. Do zoon van den Amerikaansehen. bankier Fox liet zijn vriend, den Griekschen koopman Papalödos, in hechtenis nomen. Deze had hem 250,000 fr. afhandig gemaakt en in weinige uren de gehoele som aan de speeltafel verloren. Te Buda-Pesth zijn thans reeds gedurende 5 jaren vier electrische tramlijnen in gebruik met de geleiding onder den grond. Dit stelsel voldoet zeer goed; er zyn gaen ongelukken by gebeurd en zolós by de vele snevuw, die dezen winter is gevallen, is de dienst regelmatig voortgezet Elke wagen, met 18 zit- en 22 staanplaatsen, rydt om de 3 miaulen met een snelheid van 18 kilometer per uur, en heoft 3 electrische gloeilamp», elk van 30 kaarsen. Twee zwijgers. 't Is reeds een aantal jaren geleden, dat de componist Ignaz Brüll, wiens „Goldeneo Kreuz" juist een groot succes had gebad,, in do woning van zijne ouders voor do piano zat te fantaseeren. De deur ging open en Makart kwam binnen. Zy kenden elkaar van aanzien, begroetten el kaar mat een buiging en Makart nam plaats. Brüll was «enigszins verwonderd over de kornet van d«n bercoraden schilder, maar dacht, dat deze w«l zou weten waarom, hy gekom«n was, en spuide badaard verder, en wel gamma's, want in 't bftzyn van den vreemdeling wildi hy niet fantaseeren. Zoo verliep or een goed nur, zonder dat iemand een woord sprak. Eindeiyk stond Makart op, ging op Brüll toe «n zeide: „Neem my niet kwalijk, ben ik hier by Wasserburger?" „Neen, gy zyt by Brüll," O, noem mij niet kwaiykl" Een buiging van weerszyden, Makart ging hetn en Brüll ging voort mot spelc-n. In Sak son wa.akt de overhead met strengheid tegen vergaderingen, dio ge vaar zouden kunnen opleveren voor de rust van den Staat. Waar men dat gevaar al niet in zoekt, kan biykon uit het vorbod om te Thekla, een plaatsje by Leipzig, een apenbare vergadering te houden, waarin de ziekten van zuigelingen en kiaderen zouden worden be handeld. Het buskraitmagazjjn van een der forten te Takao, op Formosa, is in de lucht gesprongen. Naar gemeld wordt, worden twee duizend personen bfj deze ramp gedood. Een spookgeschiedenis. Groote ontsteltenis lieersehte er onlangs in een gezin, dat een plaatsje bowoont in hot Samland, de kuststretk van Oost-P-uisen tusschen het Fri- scho en Kurische Hnff, die om haren rykdom aan barosteen het „paradijs van Pruisen" ge- heeton wordt. In een 'vertrek op de boven verdieping toch huisde een „booze geest" en hield den bewoners den slaap uit de oogen. Do familie boorde des nachts pïotseliDg eon godruisuh, alsof er een rad boven hunne hoof den heen en weer ging. De beweging her haalde zich in onregelmatige tusschenpoozen. De lieer des huizes ging, door zyn zoon ver gezeld, naar boven. Op de trap hoorden zy nog het godruisch, maar toen zy in de kamer waren, was hot spook verstomd, en zy konden niets bijzonders merken. Nauweiyks echter waren zy weer beneden, of het begon van voren af aan. De nachtwaker werd in huis gohaald, maar ook zyne tussckenkomst werkte niets uit Eindelyk stelde de zoon van een buuiraan, dio als soldaat mot verlof thuis was en dus gewoon govaren onder do oogen te zien, een lang en nauwkeurig onderzoek in. En wat vond hy? Op den vloer lag een fleach, waarin een muis gekropen was. Het diertjo had zich aan do suikerballen, die de buurvrouw in de ilosch had geborgen, maar vergeten had, zóó te goed gedaan, dat het dooi* den uauwen hals niet weer ar uit kon. Geen uitweg vindende, sprong de muis nu in de desck rond en bracht deze daardoor aan 'trollen. Zoodra er iemaud in de kamer kwam, hield zy zieh stiL Nadat aau de- muis de vryheid teruggegeven was, was het spook verdwenen. Uit Haïti wordt bericht dat de havenstad PortdePaix byna geheel verbrand is. Het stadje telt 12- tot 15,000 inwoners en is gelegen op de noordkust tegenover het eilmid Tortue. In óóu nacht zyn niet minder dan 500 huizen een prooi der vlammen ge worden. Nauweiyks 50 huizen zyn gespaard gebleven en de bevolking verkeert in boogon nood. De schade wordt geraamd op 15,000,000 fr. Slechts twee handelshuizen waren door verzekering voor de geheele geleden schade gedekt; al het overige is verloren. Er worden ouder do Fransrhe bevolking in Haiti inzame lingen gehouden ten Late van de noodlydenden. Uit Oran wordt gemeld dat de schipbreuk van de stoomboot ,Beeaa" beter afgeloopan is dan aanvankelyk gevreesd werd. Do boot is op- het eiland Harwigas gestrand, maar heeft slechts weinig schade geleden; menschenlevons zyn er niet by verloren gegaan. De „Tauric", van de White-Star ljjD, is te Nieuw-York aangekomen met do bemanning van het zeilschip „Rialto." Dit schip wa6 op reis van Valparaiso naar Antwerpen en had door stormen zooveel avery bekomen, dat de opvarenden het den lOden Februari in den steek moesten laten. De „Tauric" passeerde juist, toen de bemanning bezig was de booten uit te zetten, om zich te redden. Tierde Kunstbeschouwing. Zoo de collectie van den heer Hidde Nyland, te Dordrecht, door iets uitmunt, dan is het zeker door afwisseling. Lilhographieën, etson, Chineesche teekeningen, aquarellen, kryt- teekeningon, olfeverfschilderyon. Het is moei- lyk van dit alles oen geregeld overzicht te geven. Ook zou het onbeleefd zyn de ver zameling van een kunstliefhebber, door dezen welwillend ter bezichtiging afgestaan, aan eene uitvoerige critiek te onderwerpen. Wat er io 't kort van to zeggen- valt, is zinnebeeldig uitgedrukt door den lauwertak, met te wel- willendo hand gehecht aan de teekening van Jozef Israéis. Stellig zouden Israels en lauwe ren elkaar vreemd zyn gebleven, indien do artist naar zulk werk moest worden beoor deeld. Het besto in deze verzameling is van de jongeren. Bauers „biddende Arabier", (pen- teekeniog); Hoytema's „uilen" en „pauwen", (lithographic); Toorops zoover van Israels af- wykende, zooveel dieper gaande „Yisschers", op wier gelaat do voortdurende worsteling om te ontkomen aan het groote graf, de zee, zoo diepe sporen heeft nagelatenal dit werk getuigt hoe de kunst zich zonder ophouden vernieuwt, zonder aan belangrykheid te ver liezen. De andere teekening van Toorop is, naar men my zeide, eene zinnebeeldige voor stelling van do woorden: „Dood, waar is uw prikkel; hel, waar is urr zegepraal?" Zy schynt. ruy minder gelukkig tee. Tooreps eigenaardige wyze van voorstellen. ïykf niet zoo geschikt voor onderwerpen aan den Bybel ontleend. Van de schilderyen is voeral de olieverf- studie van Mauve, hoewel niet van diens beste werk, een opmerkelyk stuk. Ook waren er twee kleine Marissen (W. en J.)een studie van De Book. Door een beeldhouwer hier ter stede, den heer T. H. Boode, werd eene- uitstekend ba- werkte eikenhouten kaat ingezonden. Wanneer de heer Boode zich str»g houdt aan goede modellen, zal zyn werk ongetwijfeld aan een voud en zuiverheid van styl wiunen. Het is jammer, dat dit degelyk stuk arbeid niet werd verkocht. Van niet miuder belang vooral dan de aan wezige kunst, was do natuur zelve, zoo keurig vertegenwoordigd door de zeer fraaie collectie orchideeën, welke de heer J. G. Ballego ter opluistering dezer Kunstbeschouwing had af gestaan. A. v. D. ING-EZONDEN. Mij 12neer de Redacteur l Mag ik U beleefd verzoeken onderstaande in uw veelgelezen blad op te nemen. Maandagavond heeft hier de vergadering plaats gehad, welke door het bestuur der Kappers- en Barbiers vereeniging alhier per circulaire was aangekondigd, ter besproking van de Zondagsrust. Van de uun en tachtig hier ter stede en omliggende singels woonachtig zynde bar biers eu kappers waren slechts één en veertig ter vergadering opgekomen; degenen echter, die opgekomen waren, toonden alle rechte voor standers van de Zondagsrust te zyn, ofschoon daaruit niet besloten mag worden, datzy, die niet opgekomen waren, hetzy door zaken of familieomstandigheden,, geen voorstanders zouden zyn. De vergadering besloot dan, dat, te rekenen van af 1 Juli a. s., de barbiers en kappers zullen sluiten, daarby steunende op do mede werking van het geachte publiek, dat toch zeker gaarne aan barbiers en kappers een rustdag in de week niet zal misgunnen. Voorts werd er in deze vergadering nog een commissie, uit tien personen bestaande, be noemd, die de niet opgikomenen zal bezoe ken, om hen tot hun voorstel over te halen. In de hoop, M. de Red. dat deze weinige regelen nog eenig nut zullon afwerpen voor degenen, die deze vergadering niet hebben bygewooni, en U dank betuigende voor de opneming, noem ik my UEÜ. Dw. Dn. W. F. T. Bfirgerlijke Stand van Leiden, van 14 tot on met 20 Februari. BEVALLEN: J. W. Sloots §eb. v. d. Drift D. 11. P. Terrcchorst geb. v. d. kaay D. 31. v. d Meel gob Van Steun D. S. M Sobreuder geb. Kret 1). G. 1L Niouwenburg geb. Houps Z. G. Kooüoos geb. Vieveen Z. E. C. Peetersgob. v. Egmond Z. J. HL Van Dijk geb. Dgkinan D. M. Du Chattel geb. Kwaadgras Z. S. M. A. v. Vliet geb. v. Leeuwen D. J. M. Bodry gob. Teske.Z. P. M. Bicgstraaten gob. De Kooning D. E. IL Verwar geb. Raman Z. J. M. M. Stellen güb. Haazavoct D. E. Parree geb. Nieuwenhuizon Z. J Laman geb. DelmeerZ. II Bavebmv geb. Gertenann D. A. Schaehhard geb. Ginjaar "L B. Bonanl gob, Van Leeuwen Z. A v. Schociiiderwoerd den Bezcmer geb. Cïero D. A. G. Verhoeven, geb. SingdingZ. C. v. d. Vos geb. Delmear Dl JL De Bruin geb Koetzc Z. A. v. Noord gek Laugbout Z. S. J. Ros geb. Smit D. 31. J. v. Eijken gek Heems kerk Z. J. Kettenis geb. Simons D. J. v. Korkhof gek l'olano Z. D. P. Swaak geb. Van der Renden Z. K. v. Stadon geb. Kooijmans Z. F. Kromhout geb: Pïn Z. Hf. Tegelhar geb Breskens Z. Gc v. Gem gab. Links D. GEHUWD: Si .1 Lolkes do Beer jni. en. A Van Leeuwen id. F. A. Linsclioton jm. en 31. Janssen jd. J. Kooien jra. en VF. Zandvliet jd. W. Zandvliet; w. en J. Lot wl J. De Haas jm. on M. Overdijk jd. J. G. Hakkenberg jni. eu L. J. Martin jd. C. P. Hoogeveon jjn. en M. .T. Feijen jd W. v. d. Reek w o» C. Van Beek w. 1. Broonians jm en E. Segijn id. I. Verbeef jm. en J. M. Monteba jd. OVERLEDEN: H. J. v. Leeuwen Z. 9 m. W. R. Dokhuyzen Z. 10 m. N. Van Kleef geb. Bald4 W. 76 j. B. Arkenbout W. 81 j. B. Filemon D. 15 j. L. Meijer M. 73 j. W. F. A. Dingjan Z. 16 d. F. Plu Z. 13 m. T. Haaij geb. Hassing Z. levenloos. L. Van dor Meer Z. 2 m. D. M. Kuivenhoven W. 78 j. J. Lepelaar geb. Ramak Z. Jcvcnl. J. Lepelaar geb. Kamak V. 35 j. J. Crama Z. 3 j. H. Timp M. 70_j. J. Crama Z. 23 j. K. Do Water geb. De Keijzer V. 68 j. M. C. Van Leeuwen D. 60 j. J. Brokaard geb. Kleijn W. 42 j. H. Vqd den Burg M. 43 j. A. Slaos M. 55 j. J. D. Van den Berg Z. 2 m. C. J. Van der Kaay Z. 9 j. M. J. Sjardijn Z. 4w. S. E. Heuaen D. 8 w. P. W. C. Neuteboom Z. 7 w. Geveilde perceelon. Ten overstaan van den notaris J. D. Dietz, te 's- Gravenhage. No. 1. De buitenplaats „Langenhorst" c. a. bij Don Haag, niet ge gund; Nos. 2, 3 en 8. De bouwmanswoning met landeryen, f 43,000; Nb. 4. De buiten plaats „Klein Persyn" c. a., f 12,400; No. 5. Timmenm.mswinkel c. a., 2(300; No. 6. Huis en teeliand, /"3250; No. 7. Toelland, bosch en duingrond, /"2700. BUITENLAND. FrankrRte. Do minister president Ribot ontving gisteren eene taliyke deputatie van leden van de Kamer en don Senaat, die verlangde dat de regeering zou voorstellen, eene buitengewone belasting te heften van 11 franken voor ongeraffineerde suiker, die uit andera landen in Frankryk wordt ingevoerd. De heer Ribot antwoordde dat in den ministerraad, die 's ochtends was gehouden, reeds een voorstel tot verhooging van de belasting voor ongeraffineerde suiker was ter sprake gebracht. Volgens den Paryschen correspondent der „Ind. beige" is besloten tot verhooging van den surtaxe over te gaan, ingeval het Duitsche Parlement de uitvoerprennón op suiker aan neemt. Duireehlaed# In den Ryksdag kwam gisteren het voorstel aan de orde van den Mecklenburgschen afge vaardigde Paenicke, betreffende de wyziging van den toestand in het groothertogdom Mecklenburg. De liberalen, zoowel de leden der vrijzinnige volksrereemging als die der volksparty, stemden voor het voorstel, evenals een gedeelte der nationaal liberalen, en de sociaal-democraten. Toch werd het voorstel verworpen, daar de conservatieven, het cen trum en een gedeelte der nationaal-liheralen tegen stemden. By de discussie, wolke over dit voorstel plaats had, hield do beor Eugen Richter, de leider der liberalen, eeno redo, waarin hy do tegenwoordige toestanden in het groothertog dom Mecklenburg aan een scherpe critiek onderwierp. Do afgevaardigden dor linkerzijdó juichten Richter toe, terwyi' daarentegen dó conservatieven op heftige wyzo hun afkeuring over zyn betoog te kennen gaven. Richter- betoogde dat Mecklenburg reeds lang zou zyn uitgestorven, wannier daar niet een zoo groot aantal „buiten huwelijk geboren" kinderen de bevolking vermeerderde. De gedelegeerde van Mecklenburg in don Bondsraad, de heeT Ocrtzen, verklaarde, dat hy ten krachtigste moest protesteeren tegen de onbetamelyke rede van den heer Richter, welke do perken te buiten ging. Do heerOertzen meende, dat de wyzo, waarop Richter zich over den toestand in Mecklenburg uitliet, niet gecluld mocht worden. De Mccklenburgsche vertegenwoordiger liet zich echter by dit protest tegen Richters rede zóó heftig uit, dat hyzelf de perken over schreed, welke door het reglement van orde zyn gesteld. De leden der Iinkerzyde maakten daarom groot rumoer en poogden den heer Von Oert- zon te beletten het woord te voeren of zich verstaanbaar te maken. Van verschillende zyden werd geroepen„Roep hem tot de orde!" De voorzitter, de heer Von Levotzow, ver keerde in groote spanning. Bleek van ont roering, betuigde de president zyn leedwezen, dat door oen der leden van den Bondsraad woorden waren gesproken, die in stryd zyn met het reglement van ordfr. De voorzitter verklaarde dat hy tot nu, ook al werd hot reglement overtreden door een lid van den Bondsraad, daartegen moest pratesteeren. Deze verklaring van den president, die onlangs zoo krachtig optnui togen dosociaal- deraocratisclia afgevaardigden, toen dezen rumoer maakten, werd met algemeen© toe juichingen ontvangen. Zelfs de conservatieve afgevaardigden toonden hun instemming mot de houding van den president. Keizer Wilhelm heeft zyne groot» onte vredenheid betuigd over de agitatie, welke door don „Bund der Landwirte" op het ge touw wordt gezet, ten eindo de belangen der agrariërs te bevorderen. Vooral is de keiaar zeer vertoornd, dat de deputatie der grondeigenaars, die ten paleize werd ontvangen, niet alles mededeelde, wat by deze gelegenheid werd besproken. De depu tatie der agrariërs vergat nameiyk ter open bare kennis to brengen, dat de koizer vooral het internationale karakter der tegenwoordige landboirw-ciieis op den voorgrond stelde. De keizer wees vooral op Frankryk waar, ondanks de daar bestaande zeer hoogo graanrechten, toch ook de landbouwers in een allesbehalve gunstigen toestand verkeerou. Groot-BrItannl3b De prins van Wales is ongesteld. By. het schaatsenrijden vatte de prins kou, zoadat hy het bed moet houden. Do receptie, welke gisteren in Ruckingbam-palace zou worden gehouden, kon dientengevolge niet doorgaan. Koningin Victeria is van Oaborno te Londen teruggekeerd. De koningin, die zich van het station enmiddeliyk naar Buckingham- palace begaf, werd veigezeld door liaar dochter, keizerin Frederik en prins Hendrik van Batten- berg met zyne gemalin, prinses Beatrix, de jongste dochter der koningin. Spanje» De monarchie van Spanje is weder vaL een gevaarlijken tegenstander verlost; Ruis Zorilla volgt het voorbeeld van Castelar en zegt het politieke Ieren vaarwel, ofschoon om andere redenen. Castelar staakte den stryd tegen het koningsschap, omdat hy in do liberale monarchie zoo reel vryheid zag verwezenlykt, als in afzienbaren tyd mogelyk was. Zorilla daarentegen trekt zich terug, omdat -zyne lichaamskrachten hem begeven en hy geen© mogelykhcid ziet, zyn» repu- blikeinsche beginselen te verwezonlykm Reeds in den zomer van het vorig jaar moest hy van sommige republikeinsche bladen het ver wijt hooren, dat hy niets wozenlyks voor de republikeinsche zaak had gedaan, maar veeleer door onhandigheid haar had benadeeld. Hjj schijnt aan dio zaak te hebben gewan hoopt; by besloot een einde te maken aan zyne vrywillige ballingschap en naar Spanje terug te keeren. By zyn terugkomrt in zyn vaderland richtte hy aan de drie fraction der republikeinen eene vermaning tot eendracht, die voorloopigi wel geen vrucht zal dragen. Do minister van buitenlandsche zaken, Groizard, had gisteren weer een onderhoud met den Marokkaanschen gezant, waarby ook maarschalk Martinez Campos aanwezig was. De conferentie eindigde mot een besluit tot wyziging van het tractaat, dat irr het vorige jaar tusschen Spanje en Marokko is gesloten. De Spaanscbe regeering verklaart daarbij afstand te doen van haar recht om te Fez (de hoofdstad van Marokko) een consulaat te vestigen. D'e sultan van Marokko verbindt zich de 400,000 piasters te voldoen, welke nog ontbreken aan de eerste hahjaariykselie storting van de oorlogsvergoeding, •*v,:ke Marokko aan Spanje moet betalen. De sultan erkent de geldigheid van alle verplichtingen, welko zyn vader jegens Spanj9 op zich heeft genomen, en belooft deze te zullen nakomen. Daarentegen verklaart Spanje zich bereid, de afbakening der grenzen tus schen het Spaansche en Marokkaansche ge bied in Noord Oost-Afrika vaorloopig uit te stellen. Voorts belooft de sultan, dat hy de plaat sen, op zyn gebied gelogen in de nabyheid der Spaansche grens, door zyne troepen zal laten bewaken, ten einde de handhaving der orde aldaar te verzekeren. Nu deze schikking tot stand is gekomen, zal de Marokkaansche gezant weldra uit Madrid vertrekken. Naar men weet, was deze gezant uitslui tend naar Madrid gezonden, ten einde met de Spaansche regeering over de nog steeds aanhangige quaestio in overleg te treden. Na den aanslag door generaal Fuentez tegen den gezant gepleegd, hoette het, dat de on derhandelingen zouden worden afgebroken. Door db tot stand-koming van dit vergeiyk worden natuuriyk deze geruchten op afdoende wyze gelogenstraft. OofstPiivjjk-IIong.-Munarchïe, De begrafenis van aartshertog Albrecht belooft wegens de tegenwoordigheid van vele vorstelyke personen zeer indrukwekkend te. zyn. Ook keizer Wilhelm zal de plechtigheid bjjwonen; aan don Duitschen gez .nt teWee- nen heeft hy opgedragen hem dag en uur vara de begrafenis te melden, zoodra die vastgesteld zyn. De koning van Saksen wordt ook te Weenen verwaolib. Onder de bewyzen van deelneming, te.Arco ontvangen, zyn hartelyke telegrammen van hot Duitsche en het Russische koizerspaar, van de czaritsa-weduwo en van don koning, en de koningin vau Italië. Hertog Wilhelm van Wuitemberg heelt van de voorgenomen reis naar Arco moeten afzien, daar hy ziek ligt aan de influenza. Keizer Frans Jozef heeft vóór zyn vertrek uit Frankrijk een afscheidstelegram gezonden aan president Fauro, waarin hy dank zeide voor de bemosiingen, die genomen waren om hem het verbiyf in Frankryk aangenaam to maken. President Faure antwoordde: „Te gelyk met het telegram van Uwe Miv jasteit ontving ik de doodstyding van aarts hertog Albrecht, en levendig deel ik in bet smartelyk verlies, dat Uwe Majesteit in tkr. persoon van. uw doorluchten bloedverwant heeft geleden. Ik betreur de smartciyke ge beurtenis, die uw verblijf in Fraukrék op zoo treurig© wijze onderbreekt, en. betuig Uwer Majesteit mijn hartelijke en diepa deelneming." Esrypto. Uit enkele telegrammen hebben wQ gezien, dat in Egypte de toestand weder ge spannen is en sommige Edgelscho bladen geven daarvan den Kbedi.ve do schuld. De radicale „Westminster Gazette" schryffr: De Khedive is genoeg gewaarschuwd en men kan niet verwachten, dat het geduld van Iorl Cromer (den vertegenwoordiger der Engelsche regeering in Egypte) en van het LonJbnsche kabinet eeuwig zal duren. Hot spyt ons org, dat Abbas zoo dwaas is, zyne verantwoordo- lykheid niet to begrypen en den onverstan- digen obstructionist te spelen. HTy most de gevolgen dragen. Engeland kan niet tut spot strekken in Egypte, noch onverschillig aanzien dat zijn werk wordt vernietigd. In de eerst© plaats moot Abbas-pacha weg. De conservatieve „P^ll Mali Gaz." schryft in denzelfden geest en zegt ten slotte: Het

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2