fH*. 10735. Woensdag 2() Februari. A#. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. IDSCH DAGBLAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post,1.40. Afzonderlijke Hommer» 0.05- PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden. op Donderdag 21 Febr., des namiddags to twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een loeraar in de Frauscbe taal aan het Gymnasium. (46) 2°. Verzoek van J. Regenr, om een etoep te leggen voor p.erceel Nieuwe Rgn, No. 82. (SO) 3°. Staten van af en overecbriiving op de gemeente- be^rooting dienst 1 -9-1ad ƒ5373.(31 en 38) 4®. Rekening van do ad. Schutterij over 1894. (32) - 6°. Verzoek van de Leideehe Dekenfabriek, om een spuipijp'te leggen naar de Heereugracbt. (33) 6®. Ide-n van P. G. Lat cel, om ODtslag als Hoofd opzichter bij de Gemeentewerken, en voorstel omtrent do regeling van do aan die betrekking vtrbonden jaarwedde. (85) 7°. Staat van af- en overschrijving op do bcgrooting, d ei at 1894, ad ƒ2319.46. (39 on 47) 8®. Virzook van C. De Klerk,-om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor do Kweekschool voor Onderwijzers. (15) 9*. Idem van A. Collée Jr., A. W. Dubbeldam on G. 5Vallien, om geheele of gedoèltelijke vrij stelling alsvorcD. (40) 10*. Idem van J. Batenburg, om eene loozing te lep gen nnar bet riool Siecnetraat. (44) 11°. Idem van het Bestuur der Kweekpchool voor Zeovaart tot wegnemiDg van een boom en van een gedeelto van het yzeren hek aan bet Noordeinde. (43) 12°. Voorstel tot het verleenon van ofechrgving of terugbetaling van plaatsolijkedirecte belasting. (42) 13°. Id m tot wijziging van de verordening op tie heffing en invordering der belasting voor het gebruik van openbare gemeentewerken en be zittingen. (46) 14*. Idem tot vaststelling van bepalingen omtrent minimam-loon en m&ximnm-arbeidstijd in be stekken. (36) Leiden, 19 Februari. "W(j breDgen hierbij in herinnering, dat de gepensionneerden, die pensioen genieten ten laste der Siaatsbcgrooting, wanneer zy wen- schen gebruik te maken van de gunstigo be paling om hun pensioen te ontvangen ten kantore, van den rijks ontvanger der directe belastingen, het verzoek daartoe aan den ont vanger behooren te doen vóór het einde van de tweede maand van elk kwartaal. "Wat betreft de uitbetaling op 1 April a. s., moet die kennis geving dus geschieden vóór den laatslcn Februari. Van de alhier gehouden uitvoering der Christelijke zangvereeniging „Zingt den Heer" bedroeg het batig saldo 53.62, welk bedrag aan het bestuur der Chr. Wykvereeniging werd ter hand gesteld voor de ziekenkas dier Vereeniging. Door het bestuur der afdeeling Leiden van gepensionneerdc onderofficieren en min deren van het Nederlandscho leger werd gisteravond, voor de tweede maal in dezen winter, aan behoeftige ledon en weduwen van leden een bedrag van f 350 uitgekeerd. Acht leden en vyf weduwen ontvingen ieder f 20 en zes weduwen, die gehuwd zyn nadat hare echtgenooton den militairen dienst verlieten, ieder f 12.50, terwyl aan 1 lid, dat wogens zyn leeftijd nog niet voor de volle 'litkeering in aanmerking kwam, ƒ16 werd uitbetaald. De aflevering der bij de nationale militie, lichting 1895, in te lijven manschappen uit het 14de militie kanton dezer provincie (de gemeenten Nieuwveen, Zevenhoven, Leimuiden, Ter-Aar, Rynzaterwoude, Alkomade en Wou- brugge) zal plaats hebben in het Invaliden huis te Leiden op Vrydag 1 Maart a. s., 's voormiddags te kwart over negenen. Voor de gemeente Lisse zal de aflevering van de manschappen geschieden op Vrijdag 1 Maart a. s., des voormiddag3 te 9 uren, ook te Leiden. In de gemeente Voorschoten heeft zich slechts één persoon aangemeld om als kamer bewoner op de kiezerslijsten te worden gebracht. Voor een tot de nok toe gevulden schouwburg is Willem Van Zuylen gisteravond te Rotterdam voor de eerste maal opgetreden in „De Volksvertegenwoordiger Leveau" van Jules Leraaitre, ter viering van zyn 40-jarig jubilé als tooneelspeler. Tot zelfs in het orkest hadd6n zyn vereerders plaats genomen en het spreekt -vanzelf, dat het niet aan huldebetui gingen heeft ontbroken. Reeds-by het optreden van den jubilaris in het eersto bedrijf daverde de zaal van het applaus en werden hem kransen aangoboden, hetgeen herhaald werd na elk bedrijf. De grootste hulde was evenwel bewaard lot het einde van het dorde bedrijf. Onmiddellijk voor de pauze, na het wederophalon van het gordijn, zag men daar verschillende artisten geschaard om een tafel, waarop verschillende geschenken, en geflankeerd door bloemstukken en kransen. Daar trad Rosier Faassen naar voren als woordvoerder van de afdeeling Rotterdam van het Tooneelverboed on van de talrijke vrienden, die een blijvend aandenken aan Van Zuylen wilden schenken. Namens eerstgenoemd lichaam bood hy hom een krans en namens de laatsten de teokening eener zilverkast, benevens een feestgave, be sloten in een zilveren koffertje, aan, bestemd om het inwendige der kast te voorzien. Dit geschenk ging vergezeld van een album, do namen dor gevers bevattende. Behalve de naam van den tegenwoordigen burgemeester, komen daarin ook de namen voor van diens beide voorgangers, de heeren Vening Meinesz en Lycklama Nyebolt. Verder van prof. Nolen, zonder wien, naar Faassen zeide, Van Zuylen er niet meer wozen zou, verschillende schilders en letterkundigen, onder wie Israels, Mesdag, Emants, Noubuys, mevrouw Snyder van Wissenkerke, en last not least, ook van don oudon Judels. Namens oenige schilders werden den jubilaris eenige schilderijen en teekeningen vereerd en door den Tivoli-schouw- burg een krans. Daarna nam mevr. Beersmans het woord, om den jubilaris namens zyn medeleden een krans en een geschenk aan te bieden. Zoowel Faassen als mevrouw Beersmans herdachten Van Zuylen's wording als kunstenaar on wenschton hem toe, dat hy nog lang de sym pathie van Rotterdam en geheel Nederland zou mogen behouden. Eindelijk nam Van Zuylen zelf het woord. Hy noemde hot thans ontvangene een kapitaal van liefde, vriendschap en hulde, waarvoor hy met zijn gaven do rente zou betalen. „Is het zoo goed geweest, moeder?" klonk het daarop van zyn lippen, terwyl hy zich wendde tot de loge, waarin de oude vrouw met ver dere familie gezeten was. Daveronde toejuichingen lieten zich na deze verschillende redevoeringen booren, waarop in het slotbedryf nog meer bloemen werden ge offerd. In do pauze werd Van Zuylen door don burgemeestor 's Jacob, de leden der com missie en verschillende vrienden gecomplimen teerd. De burgemeester sprak daarby eenige zeer waardeerende woorden. Mevrouw Beersmans, die in het stuk mede werkte, deelde in h«t succes van den jubilaris. In haar spel was niets merkbaar van de moeilyke dagen, welke zy eerst zeer onlangs heeft moeten doorworstelen. Te 's Gravcnhage is in den ouderdom van 98 jaren overleden de hoer C. G Pellissier, gopensionneerd hoofdcommies aan het Depar tement van. Financiën. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschon Leeuw. Volgens het „H. Dbl." zal de kapitein van den generalen staf Pop worden benoemd tot adjudant van den minister van oorlog, ter vervanging van den tot majoor by den generalen staf bovordorden kapitein Sabron. Door B. en Ws. van Middelburg is aan den gemeenteraad het voorstel gedaan tot instelling eener commissie van onderzoek in zake het opnemen van bepalingen in bestek ken voor aan te bestedon gemeentewerken omtrent minimum-loon en maximum arbeid. In do gistermiddag gehouden gemeente raadszitting van Delft kwam in behandeling de missive van Ged. Staten, houdende uitnoodi- ging van den minister van binnenlandscbe zakon, tot intrekking der verordening op hot havengeld. B. on Ws. adviseeren den Raad aan Gedeputeerden te berichten dat de Raad niet de overtuiging heeft, dat de wet de in trekking der verordening eischt en dat het gemeentebelang niet toelaat, de inkomsten uit deze heffing te verminderen. Zonder hoofdelyke stemming vereenigde de Raad zicb met het praeadviesvoorts werden goedgekeurd een concept schryven aan' Ged. Staten en aan don minister van binnenland- acho zaken omtrent deze aangelegenheid, terwyl B. en Ws. werden gemachtigd, c. q. aan den minister mondeling nadere inlichtingen te geven. Men schryft uit Amsterdam: Naar wy vernemen, zullen in den loop van dezen zomer op hot tentoonstellingsterrein be halve de gewone nog feesten worden gegeven, welke oen eigenaardig nationaal karakter zullen dragen. Zy zullen verdeeld.zyn in twee afdoelingen. De eerste omvat openbare groote feesten, do tweede is bestemd voor meer intieme feeste- lykheden. Tot de eersten o. a. behooren reproducties of voorstellingen van intochten door beroemde historische personen binnen de veste Amster dam, schuttersfeesten, enz. De tweede cate gorie zal o. m. omvatten een landjuweel, een voorstelling van Rhetorykerskamers en een theesalet, waarop zullen verschynen onze groote dichters van de zeventiende eeuw, alsHooft, Vondel, Huygens, enz. Het is onnoodig te zeggen, dat aan de in richting en kostumes de meeste zorg zal worden besteed en dat men er vooral naar zal streven om deze volkomen historisch getrouw te doen zyn. Naar de „Limb. Koer." thans meldt, is de vervaardiging van het geschenk in zilver, dat als huldebiyk aan de Koninginnen by hun bezoek aan Maastricht zal worden aan geboden, opgedragen aan den heer Eug. Alard, juwelier te Maastricht. De katholieke kiesvereeniging te Gouda heeft do heeren P. De Raadt en E. J. Van der Heyden candidaat gesteld voor den Raad. De heer M. J. Oosterling had, evenals de heer A. K. Van der Garden, voor oen can didatuur bedankt. De heer C. J. Koch, koffieplanter te Soemberkorto, afdeeling Malang, residentie Passoeroeair, en W. J. Philips, te Malang, hebben, als voorzitter en secretaris der Malang- sche vereeniging van koffieplanters, in een adres verzocht dat de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië de commissie voor de aanslagen in de verpondingsbelasting betreffende de in het Malangsche gelegen koffielanden zal hor zien, met inachtneming van de by het adres door requestranten aangevoerde grieven, en voorts diezelfde commissie van instructiën te voorzien, dio haar beletten om op den geheel willekeurigen voet voort te gaan, waarop zy thans bezig is de orfpacbtsperceelen in afdee ling Malang in de verpondiüg aan te slaan, dan wol -een sub-commissie te benoemen, <lie de hoofd commissie to Batavia ter zake kan voorlichten, met last op de hoofdcommissie, om van de gegevens, die de 6ub-commissie verstrekt, gebruik te maken. De heer Ruys van Beerenbroek, Com missaris der Koningin in de provincie Lim burg, is in de residentie aangekomen. De heer Beelaerts van Blokland, die zich als gezant van de Zuid Afrikaansche Republiek tü Parys bevond, is te 's Graven- hage teruggokeerd. De vice-consul bij het dep. van buitenl. zaken, de heer Advocaat, wordt werkzaam gesteld by het consulaat generaal te Penang. De commissie van voorbereiding voor het wetsvoorstel-Hartogh betreffende de burger- lyke rechtsvordering zal a. s. Woensdag een vergadering houden. De luit. kolonel J. J. Meyen, van het lste reg. vest.-art. te Utrecht, heeft wegens lichaamsgebreken pensioen aangevraagd. (N. R. Ct.) De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 21 dezer zal niet worden ge houden. By koninkiyk besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Goor, de heer G. A. De Stoppelaar, thans te Oudorkork aan den IJselte Middelburg, de heer B. C. Charbon, thans te Heldor; te Dokkum H. J. Yan Gelder, thans te Sliodrecht; teBoIsward P. De Bruyn, thans te Winterswykte Ame- rongen, J. A. Byisma, te Amstenrade; te Leek, H. J. Tichelman, thans te Peize. Benoemd de heer R. L. Martens, met ingang van 1 Maart a. 6 tot burgemeester van Gouda, (met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Bodegrave); en de heer J. A. M. Pillot tot burgemeester van Halsteren. Verleend een per sioen van 595 aan A W. J. Van der Voort, weduwe van B. J. R R -ch, laatstelyk commies der posteryen 2de kl. - De ritmeester W. B. Slotboom, van het 3de rog. huzaren, krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851, op non-activiteit gesteld. Met ingang van 1 April a. s.a. benoemd tot commies der po8teryen 4de kl. G. Tromp, thans surnumerair der posteryen; b. bevorderd tot commies der posteryen 2de kl. F. J. Van Schoers, thans 3de kl.; tot id. 3de kl. H. L. Wychgel, thans 4de kl. De Oost-Indische ambtenaar met verlof IC. Th. Bouman, laatstelyk hoofdcommies by het departement van financiën in Ned.- Indië, op zyn verzoek, wegens physieke on geschiktheid, met ingang van 1 Maart a. s., eervol uit 's lands dienst ontslagen. Benoemd tot hoofdopzieners der domeinen in Zuid-Holland, de heer F. H. P. Schutz, en in Noord-Brabant, de heer A. Nugteren Az., beiden thans opzichters. Een herstellingsoord voor den burgerstand. Onbekend maakt onbemind l Dit spreek woord is wellicht op niets meer van pas aan op het „Herstellingsoord voor zenuw- en malaria lyders, bloedarmen en bleekzuchtigen, zwakken en herstellenden uit den burger stand"; gevestigd iu een der schoonste streken van ons land, aan den zoom van het Edesche bosch. Voor do ruim met aardsche middelen ge- zegenden vindt men tal van gelegenheden tot opnoming van zieken, doch het is juist do burgerstand, die dikwerf niet weet waar zich te wenden om een lydenden huisgenoot doel matige verpleging te verschaffen, zonder dat zulks do geldeiyke draagkracht te boven gaat In Augustus 1893 werd te Ede een inrich ting voor zenuwlyders, „Ingenetta" genaamd, gesticht, en wanneer de inkomsten der onder neming nog niet van dien aard zyn, dat zo baten afwerpen, moet dit toegeschreven wor den aan de weinige bekendheid, welke dit herstellingsoord by onze landgenooten geniet. Twoe klassen van zieken worden opge nomen, waarvoor onderscheidenlyk ƒ1.15 en 0.75 daags in rekening wordt gebracht. Onder deze geringe som zyn begrepengeneos kundige behandeling, bediening, licht en ge wone verwarming. Patiënten, die een eigen kamer of buitengewone verpleging behoeven, betalen daarvoor iets meer. Geneosheeren, die met do inrichting kennis maakten, vonden baar, blykens de talryko aanbevelingen in het prospectus, uitstekend voor het doel geschikt, en de directeur, do hoer N. Zerbst Jzn., beyvert .zich, het den lyders zoo aangenaam mogelyk te maken. Op één lichtpunt verzuimden wy nog te wyzon: ieder kent in zyn omgeving lieden, wier geestvermogens zoo zwak zyn, dat z(J maar al te vaak een mikpunt der straatjeugd worden. Dat doet pyniyk aan. Zulke onge- lukkigen zyn hun huisgenooten tot last en Het geheimzinnige doosje. 30) Ik had nog nauyrolyk3 een stap of zes gedaan, toen ik een byzonder scherpen, prik kelenden medicynrouk rook, die myn longen onaangenaam aandeed. Maar voordat ik tyd had om er over na te denken, werd de deur achter my open gedaan, en ik hoorde de schelle stem van bet kleine, roodharige wezen. Hei! jy daar! Wat ben je vrypoatig. Er uit, hoor! Ik deed, alsof ik niets hoorde, en ging verder; maar het kleine wezen holde roy achterna en pakte mij-by do mouw. Waar gaat gy heen? zei ze. - Gy hebt hier Di9ts te maken! Het perkamenten gezicht van den herber gier verscheen op dit oogenblik aan den anderen kant, en door te gaan met verder onderzoek leek my onvoorzichtig. Waarom loopt gy hier Er uit en gauw ook Ik ging de kamer langzaam binnen. Wat maakt gy een drukte! zeide ik kalm. Men zou haast denken, dat gy iets te verbergen hebt. Ik deed geen kwaad. Kwaad of- geen kwaad, snauwde de man, gy hadt er niets te maken. Je zou misschien wel het huis en den winkel voor vier en een-halven penning willen koopen? Ik begeer je huis en winkel niet, ant woordde ik. Ik wil thee hebben en kan ik hier soms ook slapen? Neen, was het ruwe antwoord. - Wy verhuren geen slaapkamers. De dikke man in den anderen hoek gaf my een veelbeteekenend wenkje, maar ik nam er geen notitie van. Terwyl ik at van hetgeen my werd voorgezet, dacht ik na, welke chemische stof den reuk teweegbracht, dien ik geroken had in de gang. Ik ben er! zeide ik by myzolven. Het i3 opium, maar niet opium alleen. Zy ver geven hem zeker daar ergens. Daar ik achter noch boven in het koffiehuis kon komen, was het onnoodig, «langer te biyven. Ik verliet den winkel en zag naar rechts en links, of ik soms ergens ondor dak kon komen. De meeste menschen in die buurt verhuren kamers, en het toeval wilde, dat het volgende huis een bordje aan de deur had met „Een slaapkamer te huur" er op. Ik klopte aan en zag een morsige Iersche vrouw van middelbaren leeftyd, die my ver telde dat de slaapkamer aan den achterkant van het huis was, op de eerste verdioping. Ik ging ze zien en vond het een onmogelyk klein hokje, met een yzeren ledikant, oen waschtafel, een wankelende latafel on een stoel. Ik betaalde de huur vooruit, vier-en- een-halven schilling in de week, en ik betrok het terstond. Veel heb ik er niet door gewonnen, zeide ik, terwyl ik naar buiten op de binnen plaats zag. Ik had een wit gekalkten muur, ongeveer achttien voet hoog, tegenover my. Zoo ver als ik zien kon, was het de achterkant van een gebouw, dat van het koffiehuis naar de loods aan den achterkant van de binnen plaats liep. Van de loods zag ik niet veel meer dan het dak, dat plat en met lood be dekt was, en het leek wel, alsof er een yzeren dakraam in was. Voor zoover als ik de loods kon zien, scheen zy uit bouwvallige steenen te bestaan, en hot zag er uit, alsof zy voor werkplaats gebruikt was. Het kon ook een waschhok zyn. Dat is de plaats, zeide ik by myzelven,— waaruit de reuk kwam. Ik keek verder. Achter het afdak zag ik een stapel timmerhout, waardoor men aan dien kant geheel vry was. Aan don achterkant was nog meor timmerhout. De binnenplaats van het huis, waarin ik woonde, stond in gemeenschap met den kalen muur over my, door een lageren muur, dio misschien veertien voet hoog was. Ik overzag wat waarschyniyk myn arbeidsveld zou wezen. Ik kon niet anders in de volgende binnenplaats of in de loods komen, dan door uit myn raam en op den lagen muur aan den achterkant te klimmen, eene bezwaarlyke onderneming. Daarna zou ik, door over den muur te klimmen, gomak- kelyk op het dak van de loods kunnen komen. Maar overdag zou het onmogelyk zyn. Ik zou j moeton wachten, totdat het donker was. Ik bezorgde eerst myn goed en ging toen uit, terwyl ik het blok eens omliep, waarin myne nieuwe woning lag, om eene voorstelling te verkrygen van de ligging en door welke wegen ik kon ontvluchten, wanneer ik door de voordeur niet ontkomen kon. Een groote werkplaats versperde den weg ten zuiden, en in het oosten versperden andere huizen, die alle verhuurd waren, do straat van alle kanten. Alleen in het westen scheen er een uitgang. De groote binnenplaats vol timmerhout was een goede schuilplaats. Hot was den geheelen dag somber weer geweest en het begon nu zachtjes te regenen. Ik keerde naar myn kamer terug. Toon het donkerder werd, begon het harder te regenen, en na een uur stortregende het. Het water plaste op het dak van de loods. De lucht was zwart en het was vreesoiyk donker. Nu is het tyd, zeide ik by myzelveD. Ik deed myn jas en vest uit en trok een oude broek aari. Daarna deed ik myn laarzen uit, opdat ik geen leven zou maken. Ik opende het raam en keek naar buiten. Ik zag niets anders dan do donkere nacht. In geen van de vensters in de buurt zag ik licht. Of de menschen in het koffiehuis sliepen of wakker waren, zou niemand hebben kunnen zeggen. Tets verder zag ik twee of drie gele stippen, maar dat was al. Ik stak myn hoofd uit het raam, en terwyl ik my stevig vasthield aan de houten lyst van het raam, liet ik my naar buiten gltjden, en ik probeerde, of ik een steunplaats voor myn voet op den lagen muur aan het einde van de binnenplaats kon vinden. Na een byna bovenmenschelyke poging, waarby ik haast losliet en myn vingers half verstyfd waren, slaagde ik er in om myn voet eindeiyk op den muur te krygen. Daarna pakte ik de goot, die langs het huis liep, en my hieraan vasthoudende, knielde ik op de kap neer. Op dat oogenblik brak er een storm los. Het lichtte zwaar en do donder rommelde. Op sommige oogeriblikken was de lucht en do geheele omtrek verlicht door den bliksem, en ik was bevreesd, dat men my zou bemerken. Ik kroop op myn buik vorder, en na oon oogonblikje bereikte ik het dak van de loods. Daar legde ik m(j neer en luisterde, maar hoorde niets. Toen sleepte ik my weer voort, telkens lui3tereud; somtyds plat neerliggend. Ds regen stroomde weer en het gerommel van den dondei dempte het geluid van myne omzichtige bewegingen. Ik bereikte het dakvenster en keek naar beneden; alles leek een groote inktvlak. Ik hield myn oor dicht by het glas, maar hoordo niets. Eindelyk, ondanks het gerommel van den donder, hoorde ik oen zacht klagend geluid, en er riep iemand een naam, dien ik niet verstond. Ik had daar misschien wol een half uui in den plasregen gelegen, en myn leden waren atyf en verkleumd geworden, toen ik eensklaps in de kamer beneden licht zag, en toen ik met brandende oogen naar beneden keek, zag ik, dat het kwam van eene kaars, die de man met het perkaraenten gezicht in do hand hield. Wat moet je nu? schreeuwde hy naar iemand, die beneden scheen te zyn. Ik nam, geleid door het onbestemde licht, de ruimte beneden scherp waar. De herbergier was naar een bed op rollen gegaan, waarop een man lag. Het licht viel op dat oogenblik op zyne gelaatstrekken en verlichtte ze met een Rembrandtieken glans, en ik zag dat ze doods bleek waren. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1