Al0. 10733. Maandag IS Februari. A0. 1835. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Derde lilad. Leiden, 10 Februari. feuilleton. Hot geheimzinnige doosje. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon1.10. Franco per post0 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren hulton de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit DRIE Bladen. Met een enkel woord willen we hier melding maken van hetgeen gisteravond in het wykgetiouw „Pniöl", aan de Middelste gracht, is geschied In dit gebouw had een dankstond plaats, welke gelei J werd door dr. J. H. Gunning J Hzn., vroeger predikant by de Ned.-Herv. gemeente alhier, thans te Ut-ei-nt, weleer ook voorzitter van de Leiusche wijkvereeniging „Pniél", van welker gebouw van uien naam bij de stichter is geweest. Die dankstond, waarin dr. Gunning inge volge eene vroeger gedane belofte al6 voor ganger optrad, w<rrd gehouden naar aanleiding van het voor den stichter, voor de w\jkver- eeniging en voor all n, wien het steenen „Pniël" ter harte gaat, zoo heuglijk feit, dat dit wtjkgebouw, voor zooveel doeleinden nuttig en voor zooveel vereenigingen de plaats van samenkomst of oefening, thans geheel vrij is van schuld. Ongedacht spoedig voorzeker kon voor dit feit gedankt worden en daarom dan ook weerklonken gisteravond in hbt gebouw de lofgezangen voor den Allerhoogste en werd er dank gebracht aan God, Die, óók door raenschen, de wiykvereeniging tot hiertoe zoo kennelijk, boven bidden en denken, heeft gesteund, geschraagd, geholpen. Dr. Gunning sprak een kort woord naar aanleiding van het Bijbelwoord: „Verolydt u in don Hcor ten allen tijd; wederom zeg ik: Verblijdt ui" (Phlip. 4 vers 4.) Den ver8chuldjg(ien dank aan God 6telde hij in het volle licht, zoowel lu zijn toespraak als in zijne gebeden, evenwel niet vergetende dé velon, die werktuigen Gods geweest waren om to komen tot het thans bereikte doel: „Pniól" vrij van schuld te maken, dat dr. Gunnings stroven was en ook bleef na. zijn vertrok uit Leiden. Hij wekte echter tevens op om „Pniül" te blijven steunen, méór nog dan voorheen, herinnerdo er aan hoe dit kan geschieden en toonde aan hoe noodig die steun is. In het voorbijgaan gedacht dr. G. nog den schuldenlast van het Wtfkgobouw op hot Levendaal, aansporende ook werkzaam te zijn tot delging der schuld van die veel oudere wijkveresniging. Tevens sprak hy don wensch uit, dat spoodig een wykpredikant hem zou opvolgen, met een woordje aan het adres van het kiescollege. Do heer J. P. Fontein bracht verslag, tovens do goedgekeurde rekening en verantwoording van zijn beheer als penningmeester, uit omtrent den toestand der Vereeniging, welk verslag later in druk zal verschijnen. Ten 6lotte zong de grocto schare dr. Gunning toe de zegenbede, vervat in hot derde vers van Psalm 184, waarop do voorganger ver zocht te zingen Gezang 46 vers 48. Toen ging men, na eeno genoeglijke en tot opge wektheid stemmende ure uiteen, na een „tot we^rzinnsl" van den r;og altijd b\j velen hier ter stede beminden leeraar. In de bussen in de zaal werd druk geofferd, al was er dan ook reeds gecollecteerd. Tot praeses van het Leidsch Studenten corps, ter vervanging van den heer A. Kuenen, is gekozen de heer J. P. Yan Limburg Stirum, met 69 van de 107 stemmen. Tot praeses van de sociëteit Minerva" de heer N. Rutgers van der LoefF. B*j de door het gemeente bestuur van Schiedam gehouden aanbesteding was de heer P. J. Van Hoeken alhier minste inschrijver voor perc. 10, grenenhout, voor ƒ718.36. De Engelsche mail met berichten uit Indiö wordt morgenochtend alhier verwacht. Ten gevolge van de langdurige felle koude, is door den minister van oorlog be paald, dat er per compagnie, escadron of battery ƒ10 meer in rekening mag worden gebracht voor verwarming van soldatenkamers. Te Utrecht is gisteren tot arts bevorderd de heer D. Bax Wzn. De „Tel." ontving het volgende tele gram uit Batavia: „Op Tjampea is een kcmplot ontdekt, dat zich ten doel steldo de Europeanen en Chi- neezen op dit landgoed te vermoorden. De hoofdaanlegger met vyftig zyner makkers werden gearresteerd, zonder dat zy weerstand boden." By dit telegram teekent de „Tel." aan, dat Tjampea een particulier landgoed is in de residentie Batavia, afd. Buitenzorg, distr. Leuwiliang, op de noordwestelijke helling van den G. Salak. Het landhuis Tjampea ligt 9'/i paal west noordwest van Buitenzorg. Eigenares van het landgoed is mevr. A. R. Ten Houte do LaDge-Benjamins; huurster de Maatschappy tot exploitatie van rystlan- den op Java „Michiels Arnold" te 's-Graven- hage, administrateur C. J. W. Van Motman. De voornaamste producten zyn koffie en thee en verder vogelnestjes en padl. Het land was sinds eenigen tyd aan Chineezen in onder huur gegeven. De eerste luitenant Eoerma, die in de Lombok expeditie zwaar werd gewond, is gisteren te Groningen by zyno familie terug gekeerd. Tegen twee uren arriveerde do trein. Luitenant Boerma was in politiek en sprong op twee krukken. In de wachtkamer werd hy verwelkomd door jhr. Van der Goes namens het garnizoen, die een bouquet aan de den heer Boerma vergezellende dame aanbood. Namens de officieren der dd. schuttely, voorde kapitein Beudt het woord, die den heer Boerma oen lauwerkrans aanbood. Onder harteiyke woorden bedankto deze voor de hem gebrachte ovatie. Do muziek voerde nog een nummer uit en de plechtigheid was af- geloopen. In een rytuig werd de heer Boerma naar het huis zyner mooder aan den Achter weg gebracht. Gemengd Nieuws. Een ongeval, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebbon, heeft hier heden plaats gehad. De 68 jarige Gerrit Jansen, wever aan do Katoenwovery alhier en wonendo in de Kaarstnmakersstraat No. 8, ontbrak hedm morgen om zes uren op zyn werk en was ook te aebt uren, toen de schafityd begon, er nog niet komen opdagen. Dit ver wek to achterdocht, waarom de beer A. J. Livingston, inwonend chef der wevery, naar de woning van genoemden Jansen ging, doch de dbur daarvan gesloten vond. Dit gaf hem aanleiding om zich te begeven naar Jansens zoon, Willem, die hierop met hem medeging en by een naast wonenden buur den achtermuur oveiklom en door het inslaan van eon ruit zich aldus toegang tot de woning verschafte. By zyn binnentreden kwam hem dadeiyk een sterke gaslucht te gemoet en ontdekte hy vervolgens tot zyn grooten schrik dat zy» vader, moeder en schoonzuster, de wed. Renitr, met haar l1/,-jarig kind bewusteloos te bed lagen. Natuuriyk werden ramen en deuren onmid- deliyk opengegooid en werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke door den heer J. Idzerda, arts, dr. G. M. Kruimel en den chlrurgyn den heer A. J. Schretlen werd verleend. De 68 jarigo man bloek geheel bewusteloos, was, wat er ook gedaan werd, niet by te brengen en werd daarom op last der genees- heeren per brancard naar het ziekenhuis ver voerd; terwyl zyn vrouw en schoondochter na veol moeite eindeiyk eenigszins bykwamen en overgebracht werdeade 68 jarige vrouw Jansen, geb. Florisson, naar een buurvrouw 6D de 30 jarige weduwe Renier met haar kind, dat vervolgens ook weer tot bewustzyn was gekomen, por rytuig naar een familielid, genaamd Crama, wonende op de Waardgracht. In genoemd huis in de Kaursenmakerstraat werd geen gaslicht gebrand en een gasleiding ia er evenmin. Alleen vernamen wjj dat de bewoners in de laatste dagen een vroemde lucht, veel op gas gelykend, hadden waargenomen, gisteren over dag zelfs zóó sterk, dat zy er ongesteld van waren geworden en daartegen van den dokter een middeltje hadden verzocht, hetgeen hun werd verstrekt. Aan huis was de dokter niet geweest. Des avonds om negen uren waren de be woners als gewoonlyk weer naar bed gegaan, echter met het gevolg, dat zy hedenmorgen in bovenvermelden bewusteloozen toestand werden aangetroffen. Naar de oorzaak wordt, zooals vanzelf spreekt, een onderzoek Ingesteld. Iemand, die in ons blad van gis- teren do mededeellng gelezen had omtrent de provooststraf van eenige dagen van een jong korporaal te Naarden wegens het ongehand- schoend verlaten van de kazernepoort, na daarover door den schildwacht aangesproken te zyn, kwam ons hedenmorgen mededoelen dat een dergoiyk geval zich ook alhier heeft voorgedaan. Een tamboer van het vierde reg. infanterie vond binnen het kazerneterrein een woitelije van den voorraad van den vorigen dagen.... at hel op, niet vermoedende dat een adjudant- onderofficier hiervan rapport zou opmaken als van „diefstal" oftewel „het bestel n der menage", wat den tambo r acht dagen pro voost bezorgde, eene niet geringe straf voor zeker voor h«t onschuldig oppeuzelen van een worteltje, dat anders vertrapt of op eenige ar.dere wyze voor consumptie ongeschikt zou geworden zyn! Wat het geval te Naarden betreft, wordt nu nog gemeld dat de minister, op wien een beroep was gedaan, telegraphisch gelast heeft den korporaal te ontslaan, die intusschen reeds de helft van zyn straftyd in de akelige cel met steenen vloer, heeft doorgebracht. Ais een bijzonderheid in dezen barren, kouden tyd kan zeker wel vermeld worden, dat by den bloemi olleukweeker A. De Mooy, te Rynsburg, thans elf kuikens, pas den dop ontkropen, zich koesteren onder de warme vleugels eener klokhen van slechts zes maan den oud. Dapper en flink heeft de Rjjn- landsche stoomtram zich dezen winter door alle sneeuwbuien en sneeuwstormen heen ge slagen. Gisteren echter moest zy, helaas zon der dat er een enkel vlokje van den hemel viel, don dienst wegens de sneeuw gedeelte lijk staken. Door den felLen oosteiyken wind werd de tot poeier gevroren sneeuw van de velden op de wegen gestuwd, zoodat al spoedig op vele plaatsen de tramrails onder de sneeuw bedolven lagen. Het was de tram van 1.30 uitKatwykaan Zee dan ook onmogelijk het verder te brengen dan oven voorby den zoogenaamden Bazaar te Rynsburg. Daar bleef zy steken en werd eerst omstreeks 4 uren door drie locomotieven uit de sneeuwstuivingen teruggesleept. De dienst tusschen Rynsburg en Leiden werd alsnu gestaakt, terwyl do verbinding met Noordwyk ook wel verbroken zou zijn Alleen tusschen Rynsburg en Kutwijk aan Zeebleof de gemeenschap onderhouden door eone heen- en terugrydendo tram. Dat deze sneeuwstuivingen vele zaken in verwarring brachten, is te begrypon. Ook de post kon daardoor niet op tyd aankomen. Te Nieu w-V ennep is gereden om het meesterschap van Haarlemmermeer. De baan van 1500 M. werd afgelegd door G. Post in 3 min. en 32 sec.J. P. Smit in 3 min. en 41 sec. en D. Krieger in 3 min. en 42 sec. Er waren 11 deelnemers. Men s c h r y f t ons uit Katwyk: De draaiorgeltonen Ta-ra-boem-di-jé deden zich gis ternamiddag hooren en do hardrydory, door de ysclub „Voorwaarts" uitgeschreven, nam een aanvang; in twee partyen werd gereden: lste afdeeling jongens benoden 16 j.t 29 deel nemers; 2de afdeeling mannen boven de 16 j., 34 deelnemers. De wedstrijd voor afdeeling I duurde van 1 3 urenvyf pryzen waren beschikbaar ge steld, welke verworven werden door G. Van Beelen Wz., H. v. d. Does, J. Hoek, P. Ravens- bergen en Z. Minnee. Daarna ving de stryd voor afdeeling II aan, welke ruim 3 uren vorderde, zoodat de avond reeds daalde toen de stryd beslecht washierby waren overwinnaars C. De Jong, C. Zuyier* duyn Cz., J. De Jong, J. Zuyderduyn Cz., C. Koelewyn Wz. H. v. Ryn en C.Wassenaar Pz. De namen zyn gesteld in volgorde der pry zen. 't Waren slechts aanmoeuigingspryzen, daar hot hoofddoel was eene uitdeeling onder behoeftigenruim 50 huisgezinnen zullen brand stoffen, levensmiddelen ei z. ontvangen. Niettegenstaande de wind tel en guur uit het N. O. woei, waardoor de rijders slechts van ééne zyde konden ryden, was er den ge- heelen middag veel volk op het ys. Vooral by de commissietent, waar het draaiorgel zich voortdurend deed hooren, heerschte groote op gewektheid. Omstreeks halfzeven ging het vroolyk en wel langs de baan naar het Hotel „de Rus- kam", waar de uitreiking der pryzen plaats had en men nog laogen tyd gezellig bijeen bleef. De aangekondigde hardrydery op schaatsen te Rypwetering heeft by scboon, doch koud weder plaats gehad. Daar op vier plaatsen te geiyk in de gemeente Alkomade wedstryden op het ys gehouden werden, was het bezoek van niet ingezetenen zeer gering, wat eenigszins van invloed op de geestdrift en de levendigheid geweest is. Dank z\j den goeden zorgen der commissie, aan wier hoofd zich de geneesheer dr. Roos winkel op veler verlangen welwillend gesteld haddank ook den milden offers der inge zetenen, is het hoofddoel, eeno tegemoet koming van de behoeftigen in dezen nijpenden winter, naar wensch bereikt. Omstreeks 70 behoeftigen hadden zich voor deze oxtra-beceelirig aangemeld; ze bestond uit spek, ryst en brood. De pryzen en promiën bestonden uit hammen of een grootor deel levensmiddelen. Sommige deelnemers aan de wedstryden, zooals de overwinnaars by do hardrijdery, deden dit belangloos voor anderen. De uitslag was als volgt: By het hardrpden werd de pqjs behaald door J. Straathof en de premio door J. Jansen. By het rpden op priksleden met hinder nissen de prys door H. Bleyswijk en do promie door H. Van Veen. Men schryft ons: De ysclub „Leiderdorp-Zoeterwoude" begint het zwaar voor hare verantwoording te krygen, want iedere week kosten de banen weinig minder dan tweehonderd gulden, hetgeen door tachtig leden wordt verkregen, terwyl do bussen toch zoo goed als niets opbrengen. Wel vond mon van royale gevers twee guldonsstukken in de bus, maar toch konden de gezamenlijke bussen geen vyf gulden aanbrengen. Het is alsof men nu denkt dat men slechts lid moot wezen van de „Zuid-Hollandscho IJsvereeni- ging", om op alle banen vry van betaling to z(ju. Ieder gegoede dus wordt dringend verzocht onze bussen te godenken, daar, word eenmaal het werk gestaakt, dit niet alleen voor do werklieden eeno ramp zou wezen, maar boven dien houdt, alle toezicht op mogelijke gevaren dan op, omdat er aan de banen niets meer wordt verricht, hetgeen voor de liefhebbers van schaatsenryden onaangenaam zou wezen. 28) Op dat oogenblik werden wfl gestoord door geklop op de deur, en ik ging naar boven naar mijn kamer. Ik doorzocht al mijne laden om eene te zien wat ik mede kon nemen, dat voor de uitrusting van een zeeman kon dienen. Ik voDd slechts weinig wat ik kon gebruiken. Terwijl ik hiermede druk bezig was, trad juffrouw RooDey binnen, Daar ia een arm heor beneden, een Treomdeling, zeide zyhet ia de broeder van dat arme meisje, dat zich in uw kamer gedood heeft. Zoo; h(j ie due vrijgelaten? Ja, zeide by, hy ia vrygelaten en hy vraagt met tranen in do oogen, of by soms deze kamer eens zien mag; maar ik kan geer. ,ja' zeggen, voordat ik het u gevraagd heb. De politie bad stellig geen enkel bewya kunnen vinden, waardoor men Orano kon verdenken, de moordonaar te zyn van lord Sar.frey Laat hom in alle geval boven komen, zeide ik, terwyl ik blydo was, door dit bezoek in kennis te kunnen komen met den jongen man. Eenige oogenblikken later stond hy op den drempel der kamer en ik stak hem myn hand toe; maar hy boog slechts ophoffeiyke wyze. Hy droeg nog steeds de zwart fluweelen jas. In plaats van do vroegere oiyfkieur had zyn gelaat een groen-geelachtige tint aange nomen. Door zyn zwarte haren, snor en oogen en het schitterends wit zyner tandon lag er iets woests over zyne persoonlykheid, dat misschien toch slechts schijn was. Een oogenblik stond hy stil op den drempel; daarna trad hy binnen en staarde langzaam naar allo kanten rond. Zyn borst hygde en ik zag, dat by de tanden op elkander klemde en zyne vuisten balde. Eindeiyk naderde hy hot bed en raakte met onzekere hand het dek aan. Toen wendde hy zich tot my en zeide: Stierf zy hier? Even heerschte er een pynlyke stilte. Zachtjes legde hy zijne beide handen op het dek, terwijl hy zyn hoofd er op liet rusten. Toen barstto hy in snikken los, zooals ik nog nooit een man heb hooren echreien, terwyl hy in het Italiaansch allerlei lief- koozende woordjos zeide. Na een oogenblikje stond hy op en wischte zyne oogen af. Vergeef my, meneer 1 Ik kan my niet inhouden. Ik heb zooveel van haar gehouden I Myn eenige zuster 1 Toen knarste hy weer op zyne tanden en balde de vuist. D| als de schurk nog leefde, die haar gedood heeft 1 Men zegt dat ik hem gedood heb. Ik heb hem niet gedood. Ik wil hem wel dooden. Ik ging naar hem toe. Ik heb medelyden met u, zeide ik. Ik kan best begrypen, welk een groot verlies het voor u is. Hy greep myn hand en drukte ze vurig. Dank u, dank u, zeide hy herhaaldelyk. Toon, terwyl by my lang en onderzoekend aanzag, zeide hy: Gy elaapt op hot bed, waarop zy gestorven ia? Hy schudde onwillo- keurig zyn hoofd, terwyl hy sprak. Zy, myn oenige zuster, zeide hy met zyn eigenaardig muzikaal Italiaansch accent. Toen myn moeder stierf, beloofde ik baar, dat ik goed zorg voor haar zou dragen. Nu is zy ge storven en or is niets meer aan te doen. Ik kan myn bolofte niet meer houden. Hy naderde my weder en vatte myn hand. Gy hebt my hier laten komen; gy hebt my twee, vyi minuten in uw kamer laten blyven. Zy hebben haar begraven; ik weet niet waér. Gy kunt natuuriyk komen, wanneer gy wilt, viel ik hem in de rede. Het zal my heel aangenaam zyn, wanneer lk iets voor u doen kan, dat u tot troost kan zyn. Ik beb u alleen ieta te zeggen. Gy geloolt, dat lord Senfrey de oorzaak is van don zelfmoord van uw zuster. Geloof dat zoo zeker niet. Dat uw zuster door iemand bedrogen is, ia buiten quaestie; maar ik geloof, dat de man, die haar bedrogen heeft, nog leeft. Hy groep my by den schouder, en terwyl hy my op een armslengte van zich afhield, keek hy my Btrak in het gelaat. Laat my den man zien I riep hy woedend uit. Laat lk hem In de oogen zien en Hy trilde over al zyne ledeo, zyne tanden klemde hy op elkander, en bet was alsof door zyn woede zyn spraak belemmerd werd. Ik heb ln de gevangenis gezeten, ver volgde hy. Ik heb schande en vernedering gedragen, en myn zuster is dood. Ik wa» niet in staat om by hare begrafenis te zyn. Wie ia het? Dat kan ik nog niet zeggen, hernam ik, maar als gy nog eens by my aankomt, dan weet ik misschien meer. Hy keek my nieuwsgierig aan. Hoe heet gy? vroeg hy. Wat voor zaken doet gy? Myn naam ia George Grant, zeide ik, en ik ben schetsteekenaar. Er gleed een flauw glimlachje over zyn gelaat. O, zeide hy, zyt gy een artist? Het spyt my voor u. Hot is oen kale broodwin ning. Maar ik kom terug en als gy dan ieta weet, vertelt gy het my. Harteiyk dank nu, en tot ziens 1 Hy was reeds weg voordat juffrouw Rooney of ik iets verder konden zeggen. Wy stonden daar beiden zwygand, terwijl wy zyn lang- zamon, afgemeten tred op de trap hoorden; toen wy de voordeur hoorden dichtelaan en wisten dat hy buiten was, zeide juffrouw Rooney: Arme heerl Hy ïykt zooveel op haar; alleen was zy nog mooier. Dat is een man, zeide ik by myzelvon, die Gyffa Brodie als een slang zou dooden, wanneer hy wist, dat de schobbejak in be trekking bad gestaan tot zyn zustor. Hy zou lady Bent van haar molensteen verlossen en zyn eigen leven als van nul en geener waarde beschouwen. De politie heeft zeker grond om het oog op een ander te hebben, anders zou zy Luigi Orano niet vrygelaten hebben. By slot van rekening vond ik dat ik niets meia kon - -n van - r ik uitgezocht had, on Sprat onder den arm nemend, ging ik naar benedon en voitelde juffrouw Rooney, dat ik voor zaken van huis ging en dat ik nog niet wist, hoe lang of ik weg zou blyven. Het kon één dag, een week of twos weken zyn. En als ik langer wegbleef, dar zou ik haar toch do huur doen toekomen. O, spreek er niet van, antwoordde do oude vrouw. Denk daar niet over. Als u terugkomt, is het nog tyd genoeg, boewei hot geld tegenwoordig schaars is, en vooral voor eene arme weduwewier man reeds tien jaar dood is Ik begryp bet best, viel lk haar in de rede, en gy zult op myn geld ten minste niet behoeven te wachten. Van Holborn ging ik regelrecht naar Shaftesbury-Avenue, waar het groots magazyn van Maurits Angel is, voor uitrustingen en kostumes voor groote en kleine theaters en op den koop toe voor lieden, die niet tot de tooneelspelende werold behooren, en waar men het kostuum van oen edelman, zoowel als dat van oen voddenraper, kati krygen. Ik koos de tamelyk afgedragen uitrusting van een zeeman. Toen keerde ik terug naar myno kamers in Northumberland Avenue, en nadat ik Sprat weder aan de goedo zorgen van Humphrey had toevortrouwd, etak lk my in myn nieuwe kloedy. (Wordt v.rootqd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 7