KillI Leesbibliotheek Achtste Vervolg In de Koffiebaal Delftsche Roomboter III, N». 10730. Donderdag 14 Februari. A°. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. GEBR. HARZINS. Aanleg voor Gas-. Stoom- en Waterleiding. 988 6 Echte Friesche Schaatsen E. «T. Wijntjes, (Nos. 9531—9760), GEBROEDERS VANDER UOEK. Het abonnement voor de tijdschriften afzonderlijk per jaar 5. 1012 20 Hoe vrijwaart men zich tegen Geheime Ziekten? zuivere Preanger-Koffie, TWAALF NIEUWE KINDERSPELEN Scliolen en Huisgezinnen, Prijs gekartonneerd ƒ1.40. HOEST en VERKOUDHEID. KRAEPELIEN HOLM, Wedstrijd op Schaatsen, te Oud-Adc, op Donderdag 14 Februari, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAET: Voor Leiden por 3 maandon.f 1.10. Franco por post1.40. Afzondorlyke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: 1 6 rogels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere Van letters naar plaatsruimte, wordt ƒ0.05 berekend. Voor hot incasseoron buiten de stad Heel 's-Gravenhage loopt uit, vinnige kou en ventfnigen wind trotseorendo, zoo schreef een paar dasren geleden de Haagscbe Kouter in de Provinciale Qronmger Courant, om het Koninginnetje te zien schaatsenrijden op den vijver achter het „Huis ten Bosch". Duizenden en duizenden staan op den Bezui denhoutschen weg, blauwbekkend en trappe lend van de v'nnige koude, bun aanstaande regeerster met naïeve bewondering en hooge vereering aan te gapen en na te staren omdat zij schaatsen rijdt als een gewoon sterveling, want, zegt de Koutor verder, on3 Koninginnetje rijdt heel gewoon schaatsen, niet beter of slechter dan de dochter mijner schoonmaakster of freule X. of Z., hetgeen evenwel niet wegneemt dat het zeer natuurlijk is, dat men de éénlge afstammelinge van een vorstelijk geslacht, aan hetwelk men sinds jaren verkleefd is, vergoodt en elke barer handelingen, hoe gewoon-monschoiyk en alle- daagsch die ook wezen moge, als iets zeer bijzonders en buitengewoons opmerkt en uit bazuint. Zoude men anders, zoo vraagt hij, in deze barre dagen nog menschen vinden, die soms één uur of twee uren lang voor het Paleis in het Noordeiode, stampvoetend en bibberend, staan te wachten, om het Koninginnetje te zien uitrijden, haar één enkel oogenblik te zien en een groet van haar op te vangen? Haar groet is vriendelijk en de overgang van kind tot jonkvrouw heeft bij haar op zoo gelukkige wijze plaats, dat zij weldra met de bevalligste en slankste meisjes in ons land zal kunnen wedijveren. Doch ware zij geen Koninginnetje - zou men haar zóó op de handen dragen Verbeeld u eens een Nederlandsch Koningin netje, dat geen schaatsen rijdt, terwijl de heele wereld op ijsvleugels zwiert, alles in de war •en op bet ijs is en het ijs alles te zoggen heeft In het eerste nummer van Dc Volksstem zet de heer J. De Koo in ecu hoofdartikel het doel van dit weekblad uiteen; het zal weer getuigen en strijden voor do democra tische beginselen: „Voor de democratie, als de bron van alle gezag", aldus schrijft hij„voor de democratie, als do stuw- en stuurkracht van het schip van Staatvoor de democratie, in hare wijding OD verheffing van het gemeenschapsgevoel, geneesmiddel voor het kwijnend lichaam onzer maatschappij; voor de democratie met haar veracht en moeitevol verleden, maar ook met hare oogverblindende toekomst, waarvan zij de gouden stralen als in dageraadstooi voor zich uitwerpt, zal deze Volksstem spreken week aan week, gelijk wij twaalf jaren lang voor haar gesproken hebben, dag aan dag. Zoo gebiedt het. meenen wij, onze plicht. En mochten er zijn, die, meer opportunistisch dan democratisch, deze stem liever het zwijgen zagen opgelegd, wyi zij hun misschien iets van het genot zou kunnen vergallen, in stilte, onopgemerkt en ongestoord, gebruik te maken van een gelegenheid, die wat belooft, zij mogen het ons vergeven, en bedenken, dat het volk, welks stem iD dit orgaan weer klinken moet, van nature democra'isch, alle opportunisme haat". De quaestie der graanrechten brengt bij voortduring veel pennen in beweging. Wy hebben or in den laatsten tijd telkens melding van gemaakt in verband met de motie Dob- b lmann, die nog in de Tweede Kamer in be handeling moet komen, en met de pogingen zoo in het noorden als in het zuiden des lands, iu Groningen en Limburg, gedaan om het stelsel van protectie op landbouwgebied toe te passen. Thans is weer een nieuw adres, uit onze buurt, aan de Tweodo Kamer ge richt en wel door den heer J. Heemskerk, oud-landbouwer te Hazerswoude, waarin even eens aangedrongen wordt op heffing van graanrechten in het belang van den volgens hem verongelijkten boerenstand. Van den pennestrijd, gevoerd tusschen do Amliemsche Courant en den hoer Treub in het Sociaal Weekbladzy hier herinnerd dat geen van beide partijen is voor graanrechten. De Amh. Ct. wil ze niet, de heer Treub zou ze alleen willen, als er kon worden ge zorgd dat do voordeden althans den pachters en boeren zelvon ten goede kwamen. De pole miek- is allengs overgegaan in een bespreking over de middelen, door dea heer Treub aan gegeven, om te zorgen dat by eventueels heffing niet de grondeigenaars met het voor deel zullen gaan strijken en de kleinere man. die duurder brood te eton krijgt, het gelag zou betalen, en de Amh. Ct. heeft er op ge wezen dat een premie aan de graanbouwers dan wellicht nog do voorkeur zou verdienen boven de middelen van den heer Treub. Hiertegen voert laatstgenoemde nu weer in het Soc. Weekblad aan dat de Amh. Cl. ve? moedeiyk heeft bedoeld een bewijs uit het ongerijmde te geven. Op zichzelf zou er zeker als noodmaatregel nieta togen te zeggen zyn, maar in de practfik zou zy vrijwel onuitvoer baar blijken to wozen Ten slotte verdedigt hy de door hem voorgestelde, vroeger reeds vermelde, maatregelen. Hot slot van dit artikel is gowyd aan den rechtsgrond voor het nemen van de verschillende maatregelen, welke de heer Treub noodig acht, o. a. het vaststellen van pachtprijzen. Wy meenen dit gedeelto, het welk een belangrijk en veelbesproken punt be handelt, iets uitvoeriger te moeten vermeden. De rechtsgrond tot het grypen in do parti culiere aangelegenheden bestaat, naar de heer T. doet opmerken, voor den Staat overal, waar de onbeperkte individueele vryheid leidt tot toestanden, die uit een algemeen maatschappe- ïyk oogpunt bedenkelijk zyn. Dio lechtsgrond ia het, welke don Staat er toe leidt, eischen te stellen aan het byzonder onderwys, ongevac cineerde kinderen van de scholen te weren, het vervoer van landverhuizers aan zekere voor waarden te binden, het oprichten van fabrieken niet onbeperkt toe te laten, regelen te stellen voor vrouwen- en kinderarbeid. Die rechtsgrond is het, welke den Staat er welhaast toe leiden zal maatregelen voor te schrijven tot be veiliging van werklieden tegen ongelukken in fabrieken on werkplaatsen, verplichte ver zekering tegen de gevolgen van ongelukken, invaliditeit en ouderdom in te voeren, regelen te stellen voor de volkshuisvesting, leerplicht in te stellen, enz. Tegenover deze opvatting wordt gewoonlijk aangevoerd, dat men zoo den voet zet op een hellend vlak, dat naar de socialistische maat- schappy voert. De beer Treub is intusschen van meoning, dat deze boeman uitgediend heeft en alleen by gebrek aan atoekhoudendo argumenten wordt voor den dag gebaald. Als men het beeld van het hellend vlak wil gebruiken en beweert dat de sociale her vormers zich op zulk een vlak bevinden, dan zijn naar de heer Treub doet uitkomen de d idrinaire individualisten bezig boven op den scherpen kant hun partes posteriores door te zitton. Maar van een hollend vlak is hier geen sprake. De weg, waarlangs de maat schappij zich beweegt, is niet hellend naar beneden. Wil men een boeld, dan kan men spreken van een langzaam etygenden, in het midden hoogon, aan boide zijden geleideiyk in oen moeras afloopenden weg. Aan deeene zyde het moeras van het dogmatische indivi dualisme, aan de andere dat van het dogma tische communisme. Op dien weg gaat de maat- schappy niet rogelrecht voort, maar wordt zij, al voort8chrydende, heen en weer geslingerd, nu een3 meer naderende tot het oeno, dan weer tot het andere moeras. In den loop dezer eeuw, tot slechts weinige jaren geleden, ia de maatschappij hoe langer hoe verder uit het midden van den weg naar den kant van het individualistische moeras afgezakt en dat niet toevallig, maar gedreven door een open bare meening, die vast overtuigd was van aan don individualistischen kant niet een drassen, majr een vasten bodem te vinden. Nog juist bytijds, tuon de kans reeds groot was, dat de maatschappy voor altyd in den drassen grond, die tegen de verwachting aanwezig bleek te zijn, zou worden vastge zogen, is dit gevaar ingezien en is do maat schappy begonnen den gevaariyken kant van den weg te verlaten en zich weer naar het midden van den weg te bewegen. Dat dezo beweging, wanneer zy te lang naar dezelfde richting wordt voortgezet, over het midden van den weg kan en zal heen brengon, en do maatschappy in de niet minder gevaarlijke nabijheid van het communistische moeras zal voeren, verhelen de voorstanders van sociale horvorming noch aan zichzelven noch aan anderen. Maar dit belet hun niet de bewe ging onder de gegeven omstandigheden, nu de maatschappy te veel naar den individua listischen kant is afgedwaald, met vol ver trouwen te bevorderen. Op de individualistische richting van do voorafgaande periode heeft de socialistische, welke de maatschappy thans u tgaat, dit althans voor, dat, terwyl de vooraf gaande beweging werd aangewakkerd door de algemeeue overtuiging, dat zy niet ver genoeg kon worden voortgezet, thans allen, wier blik niet door het sociaal-democratische dogma is beneveld, de gevaren van het te ver voortzetten van den nieuwen koers voor oogen ou ten on dat dientengevolge het ge vaar van overdryving nu veel minder groot is dan voorheen. De vooruitgang der maatschappy dwingt tot een voortdurend zoeken naar het juiste midden tusschen de individualiteit en de communistische neigingen van de haar vor mende leden en groepen, 't Is oen voort durend slingeren aan het onvatbare juste milieu, maar naarmate de maatschappy er verder van verwyderd wordt, naar die mate worden ook de bezwaren van hun afdwaling voelbaarder en wordt de drang naar koers verandering grooter. Die drang is thans zeer sterk. Men moet beginnen met te trachten den wagen weder in het reebte spoor te brengen en eerst dan kan men gaan philosopheeren over de vraag of hy aan den anderen kant weer zal uitglyden. Dit laatste is mogelijk, is niet onwaarschyniyk zelfs, maar vooreerst is daarvoor nog geen gevaar. Hot gevaar, om aan louter individua lisme te bezwijken, is onze maatschappy nog niet te boven en het is ons aller plicht haar daartegen in bescherming te nemen, zelfs al moeten daartoe individueele rochten worden beperkt en aan banden gelegd. „Het welzyn der maatschappy is de hoogste wet, die wy erkennen. Alle individueele rechten, die daaraan in den weg staan, hebben hun rechtsgrond verloren," aldus besluit de heer Treub. De Veldpost schryft over tuberculose het volgende Wat tuberculose of parelziekte by het vee is, hebben we reeds vroeger in De Veldpost medogedeeld en daaraan meermalen de aan dacht geschonken. Genoeg zy het, dat do oorzaak daarvan de tuborkel-bacillus is en dat deze bacillus door inademing of door middol van voedsel de tuberculose (in de wandeling tering genoemd), op den gezonden mensch kan overbrengen. Nu, naar wy vermeonen, de regeering haar aandacht aan deze ziekte gaat schenken, meenen wy niet achterwege te mogen biy ven nog eens op die ziekte terug te komen. Onder de voedingsmiddelen, die do menschon met tuborculoso kunnen besmetten, speelt de melk van parelzioke runderen een groote rol. Daar van hot totale aantal koeien dikwyis 30 tot 40 pet. aan parelziekte ïyden, is het ook natuuriyk, dat de melk dikwyis groote hoeveel heden van be8metting8kiemen (bacillen) bevat. Daar echter oen korten tyd koken, en dit geschiedt thans vry algemeen, voldoendo is om alle bacillen te dooden, kan een iedor zich tegen deze wyze van besmetting vrywaren. Geheel anders staat het echter met de boter, die door verwarmen in qualiteit verliest. Brengt men met opzet tuberkel-bacillen in boter, dan biyven zy lang levensvatbaar en houden hun besmettend vermogen. Volgens de onderzoekingen van Barry, gaat een groot godeelte van de tuberkel-bacillen by het centrifugeeren in het bezinksel over; niet temin hebben entingsproeven mot room en afgeroomde molk by proefdieren tuberculose teweeggebracht. Boter uit room, die door te roomen zetten van raongmelk uit gezonde en Hoo;eweerd 109. Hoogewocrd 109. De vanouds bekende zijn wederom to bekomen by 1079 7 HEERENGRACHT 122. Heden verschijnt het aio Cis., van den Catalogus der Hollacdsche, Fransche, Engelsche en Hoogduitsche van de Boekhandelaren bt complete Catalogus, Nos. 1 - 9760, 75 Cts. By A. VAN KLAVEREN, 15 Burraanstr te Amsterdam, verscheen: door Dr. WILEY HAHN. Ernstig woord aan Mannen en Jongelingen over de beteekenis der Geheime Ziekten en de voorbehoedmiddelen daartegen. 972 11 Prys 85 Cents, fr°. onder Couvert. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prys per 5 ons HO Cents. VERKOUW STOKHÜYZEN, j NIEUWE RIJN 47. BU A. W. SIJTKOFF, te Lelden, is zooeven verschenen: DE TWEEDE HERZIENE DRUK VAN ZANG EN PIANO-BEGELEIDING, ten dienste van DOOR W. HAANSTRA, Directeur van de Kweekschool voor Bewaarschoolonderwyzeressen te Leiden. Deze 12 Kinderspelen zyn, na langen tyd uitverkocht te zyn geweest, eindelyk door den auteur horzien en opnieuw uitgegeven. Dit bericht zal met vreugde worden vernomen door een ieder, die gezien heeft hoe prettig en gezellig jonge kinderen met dezo Kinderspelen worden beziggehouden. Ze zyn getiteld: De Schoenmaker. Het Smidje. De pas van zes. - Het Bakkertje. - De Verver. - De Kuiper. - De Molenaar. - De Boor. - Het Hooien. - Strekt nu goed. - Wy moeten in een kring gaan staan. - De Tuinman. - Moeders van jonge kinderen hetzy dezen al of niet op de Bewaarschool gaan - vinden in deze Kinderspelen eeu uitstekende remedie tegen verveling. uuiuiiikn-i utmiiL». Algemeen erkend als hot beste middel by Het is een slymoplosscnd en ver zachtend middel by uitnemendheid. Verkrygbaar by de meeste Apothekers en Drogisten. Prys per ileschjc 20 Cents. Alleen echt in fleschjes, voor zien van étiquette, waarop de Handteekening van 7615 22 Hofleverancier* te Zeist. ziöke kwartieren van een parelzioke koe was verkregen, bracht hooggradige tuberculose by konynen teweeg, waarby slechts 2 kubieke c.M. in de buikholte was gebracht. Hieruit trok Barry de gevolgtrekking, en wy zyn het volkomen met hem eens, dat het gebruik van boter, afkomstig van een parolzieken veestapel, in den regel gevaren oplevert. In hoever hieraan waarde is te hechten, besloot prof Roth de mogeiykheid om tuber culose door boter over te brengen, a in een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en voor namelijk de boter van don handel op de aan- wezigbed van levensvatbare tuoerkel-bacillen te onderzoeken. Voor dit doel bepaalde hy voornamolyk het besmettingsvermogen dor voor de boter gebruikte molk, door Chineesche biggeij s (;avia's) te besmetten en nam als ontmateriaal lo. sterk veranderde melk uit het rechter- achterkwartier; 2o. normale melk uit de overige kwartieren en 3o. een mengsel van 1 en 3. De cavia's stierven ria inspuiting van 10 kub. c.M. in de buikbolie by ieder der drie melksoorten na 24, 35 en 66 dagen en ver toonden allen hooggradige tuberculeuse ver- schynselen. Uit deze melk werd boter gemaakt en wel door 1 deel melk uit het rechter-aohter- kwartier met 5 deelen melk uit de vorige kwartieren te vermengen, dit mengsel 2 dagen te roomen te zetten en van den room door karnen boter te maken. De boter werd in 2 deelen gedeeld. Het eeno gedeelte werd door kneden mot water als gewoonlyk uitgewas- schen, het andere door herhaald uitwasschen grondig gereinigd. Beide gedeelten werden vervolgens by eene temperatuur van 35°C. gesmolten en in de buikholte van cavia's ge spoten, De dieren stierven allen aan tuber culose; het grondige uitwasschen van het 2de gedeelte boter had een duidelyko, maar niet aanzieniyke verlenging van het ziekte proces ton gevolge. Eveneons nam prof. Roth proeven mot boter van 20 handelaren, die uit verschillende kan tons van Zwitserland hunne waar betrokken. In 2 van de 20 botermonsters waren levens vatbare tuberkol-bacillon. Volgens dezo uit komsten moet aan de boter eene grootere opmerkzaamheid worden geschonken dan tot nu toe geschiedt. Toch kan men dit voedingsmiddel, wanneer het tuberkel bacillen bevat, niet van liet be smetting6vermogen berooven zonder hot on bruikbaar te maken. Daarom is het noodig, hoog noodig, dat de parelziekte by het melk vee wordt bestreden, of men zou de melk van tuberculeuse dieren van den handel en de verdere bewerking moeten uitsluiten. Kon de tuberkel-bacll, in deze producten snel wor- don aangetoond, dan zou de overbrenging der tuberculose door melk en boter werk zaam te bestryden zyn, doch er is nog geen methode, die hieraan voldoet, zoodat het proef- nemen op dieren alleen beslissende uitkom eten geeft. om pryzen van 20, ÏO en 5 Qulden. Aangifte te 11 uren 's voorinlddags. 1071 7 DE COMMISSIE. Vaste prys tot 1 April 1895, franco rem bours door geheel Nederland, 10 K.O. 13. - ih f 6.30, 2| f 3.50. Wlntcrprovisle- Boler, fijn bereid, dezelfde prys, buiten i^nd 5 Cent» per J K.G. honger. Ovirluigt u van de geurige en fijne qu.diteit en vraagt monster a f 1.40 per K.G. Gestichten en groote inrichtingen aanzienlijk rabat. Hoogacliiend, WILLEM VAX MAXTEX Jein. Rijswijk«che Weg, by Don Haag. 223 14 in het Notarishuis aan den Burg, to Loiden, by opbod op Zaterdag 16 Fobruari 1895, b(j afslag op Zaterdag 23 Februari 1895, telkens des avonds to 7 uren, ten ovor6taan van A. VAN LEEUWEN, Notaris te Leiden, van: Een BURGERWOONHUIS te Leiden, aan do Hooigracht, No. 05, groot 56 centiaren, bevattende beneden: Gang, Opkamer, Zy kamertje en Kelderkeuken; boven: Portaal met grooto Kamer en voorts een Zolder. Hot perceel heeft Gas- en Duinwaterleiding en is verhuurd beneden voor ƒ2.— 's weeks, boven voor ƒ8. 's maande. Te bezichtigen op Dinsdag en Donderdag in de weken van veiling en afslag, van 1 4 uren. Aanvaarding by de totaling der kooppen ningen op 16 Maart 1895. Ten kantore van genoemden Notaris VAN LEEUWEN worden tusschon de veiling on den afelag tot Yrydag 22 Fobruari a. s., dos namiddags t9 2 uren. dagelijks verhoogingen aang r omen tegen genot van één «yrdc der verhoogsom. 956 2'

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5