N°. 10730. Donderdag 14 Februari. A#. 1895. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijk© Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eer sic Blad. Leiden, 13 Februari. De in ons vorig nommer bedoelde posten der Gemeentebegrooting voor 1894, waarvan do ramiDg niet voldoende is voor de noo iig gebleken uitgaven en die verhoogd moeten worden met de daarbij vermelde bedragen, zijn de volgende: Volgn. 78. Kosten van verteringen ten be hoeve van het Huishoudelijk Bestuur, Bureau van stemopneming en van Commission 130. Bij de raming van dezen post was alleen gerekend op eene verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Ten gevolg" van de buitengewone verkiezing van een lid voor den gemeenteraad en eenige meerdere vergaderingen van commissiën is eene ver hooging van dit artikel met bovengemeld be drag noodig. Volgn. 110. Kleeding en wapening der politiedienaars en veldwachters f 50. Eene nagekomen rekening, in verband met de bewapening der inspecteurs, maakt eene verhooging van dit artikel met 50 noodig. Volgn. 114. Belooning en premiën van de brandspuitlieden en beambten 600. Ten gevolge van de blussching van eenige belangrijke branden (Langegracht, Bre«straat 53, Kloksteeg 11, Chemisch Laboratorium, Haarlemmerstraat 54) en de instelling van de brandwacht ten Raadhuize, wordt deze post met bijna ƒ600 overschreden. Volgn. 126. Jaarwedden der Onderwijzers, Lager Onderwijs, ƒ3480. Ten gevolge van de nieuwe organisatie van het Lager Onderwijs bij Raadsbesluit van 11 Januari 1894, komt op dit artikel bovenge noemde som te kort. Vermits tot dekking van deze meerdere uitgaven eene bezuiniging is aangewezen op de toelagen aan de adspirant- onderwijzers en kweekelingen, wordt voorge steld bovenstaand tekort gedeeltelijk te vinden door afschrijving van Volgn. 128 der begrooting „Toelagen en bijdragen tot opleiding van on derwijzers", waarop voor toelagen aan de kweekelingen oorspronkelijk geraamd op ƒ4310, doch b\j de vaststelling der begrooting met ƒ1000 verminderd thans een overschot aanwezig is van bijna ƒ1000 (ƒ1598.13), en voor het overige door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Volgn. 160. Kosten van verpleging in hot Ziekonhuis der Rijks-Universiteit ƒ1210. Tegenover het in dit opzicht zeer gunstige jaar 1893, toen de verplegingskosten slechts 4221 bedroegen, zullen dio thans ruim 6200 bedragen. De raming, in verband met de Uit gaven van 1893, was ƒ6000. VolgD. 146. Kosten van de verpleging van arme krankzinnigen 310. De hoogero verplegingskosten voor de vroe ger te Medemblik, thans te Delft, verpleegde krankzinnigen, en hunne overbrenging der waarts, alsmede de kosten van t(jdeiyke op passing aan huis, veroorzaken oen tekort op dit artikel van ruim 300. Volgn. 158. Pensioen, Lijfrenten en Wacht gelden 93. Stegen de uitgaven op dezen post ten gevolge van eenige in üen loop van 1894 toegekende pensioenen en wachtgelden, aan den andoren kant verminderden de uitgaven door overlijden van eenige gepensionneerden. Het artikel bleek ten slotte met 93 te moeten worden verhoogd. Men schrijft ons uit Voorbout, dd. 11 Februari: Hedenavond kwam een 50 tal ingezetenen bijeen tot het oprichten eener afdeeling van de Voroeniging tot bevordering der Bloembollencultuur, waarvan het hoofd bestuur gevestigd is te Haarlem. De boer P. Berbeo Fz van wien het initiatief was uit gegaan, opende de vergadering met eene toe spraak, waarin hy het doel tot het beleggen dezer vergadering nader verklaarde. Daarop werd ieder in do gelegenheid gesteld zich als lid op te geven. 45 personen verklaarden zich bereid lid te worden. Vervolgens werd een bestuur gekozen. Met grooto meerderheid werd tot pres. g9kozon de heer P. Berbeo Fz. Tot secretaris werd by acclamatie verkozen do heer J. Van Dobbelen, die zich bereid ver klaarde het secretariaat te aanvaarden, daarby tevens den wonsch uitdrukkende, dat de jeugdige afdeeling mocht byaragen tot den bloei van een dor voornaamste bronnen van bestaan in de gemeente, terwyl het thans bleek dat Voorbout, om iets goeds tot stand te brengen, geen hulp van omliggende go- meenten behoeft, zooals men tot nu toe meende. Tot bestuursleden werden nog ge kozen de heeren L. Prins Lz., C. Westorbeek en P. Warmerdam. Ter vergadering waren nog aanwezig twee heeren bloemisten uit Noordwykerhout, die wenschten als lid te worden ingeschreven, hetgeen met genoegen werd aangenomen, zoodat de afdeeling thans bestaat uit 47 leden en 2 lid-leerlingen.' Op 81 jarigen leeftijd overleed te Val kenburg, by Leiden, de heer H. W. H. Kist, oud-hoofdcontroleur by het Middel van Waarborg. Van do lotelingen in de gemeente Ter- Aar der lichting 1895 hebben zich twee aan gemeld om by de zeemilitie te worden ingelyfa. Te Rynzaterwoude had Dinsdagavond, in het kerkgebouw der Hërv. gemeente, de aan gekondigde uitvoering plaats door de Chris- teiyke zangvereeniging „Excelsior" aldaar, onder directie van den heer A. Van Loon, van Leimuiden. De nummers van het programma werden, de krachten der Veroeniging in aan merking genomen, vry goed gezongen, en ongetwyfeld zullen leden, bezoekers en direc teur met genoegen op dezen avond terugzien. De gratis-toegang voor dorpsgenoocen en do overigens geringe entrée van 20 cents ver hoogden de opkomst. H. M. de Koningin-Regentes heeft Maandag aan Haar tafel vereenigd de heeren mr. J. G. Gleichman, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. Cromers, minister van Staat; mr. A. J. Roest, burgemeester der reeidentio; jhr. mr. W. Six, oud-minister van binnenl. zaken, en de lste luitenant Loudon, ordonnance-officier van fl. M. Op de aandeelen der Amsterdamsche Omnibus maatschappy zal over 1894 10 pet. dividend woraen uitgekeerd. Over het jaar te voren was het diviaeüd eveneens 10 pet. Op de aandeelen der Rnnte Cassa" te Amsterdam wordt over 1894 12 pet. dividend uitgekeerd. De heer W. Th. Esser, oudste directeur der „Associatie Cassa", is tot com missaris der „Rmte-Cassa" benoemd. Het aantal gemeenten in de Ned.-Herv. Kerk, die reeds 6edert 1886 en langer vacant zyn, bedraagt 65. St.-Anna Parochie is berderloos sinds 1864, an Zoutelande sedert 1869. Vvraer zijn er van 1870 vacant 2 gemeenten; van 1874: 2; van 1875: 2; van 1876: 1; van 1877: 1; van 1879: 2; van 1880: 4; van 1881: 5; van 1882: 10; van 1883: 5; van 1884: 4; van 1885: 8 en van 1886: 16. Het 15 jarig bestaan van het Noordeiyk Evangelisch Zendlngsfeest zal dit jaar op zeer luisterryke wyze gevierd worden. Waarschyn lyk te Assen. Yan de 8167 gemeenteraadskiezers hebben by de horstemming te Rotteraam gisteren 4625 van hun recht gebruik gemaakt. Hoewel er dus nog vele zyn thuisgebleven, is hun aantal belangrijk meer dan op 29 Januari, toen het slechts 3512 bedroeg. In do gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Hilversum word, naar aan leiding van een adres der timmerhedenveree- ni>:ing „Door Eendracht Verbetering", behan- dold oen voorstel van B. en W6., om aan adressanten te kennen te geven, dat voor verzekering, enz. van werklieden door aan nemers van gemeentewerken voldoende bepalin gen bestaan, terwyl overigens vooralsnog niet wenscheiyk wordt geacht voor deze gemeento tot eeno regeling over te gaan. De meerderheid van den Raad bleek echter van oordeel, dat, waar de gemeente als werkgeef ster optreedt, de quaestie omtrent loon en arbeidsduur en alles wat daarmee samenhangt, nauwgezette overweging verdient. Met 9 tegen 4 stemmen werd tot eon zelfstandig onderzoek door den Raad besloten. By de prysvraag naar oen monument voor Thomas A Kempis is de eerste prys, 1000, behaald door den heer W. Mongelon- berg, te Utrecht; de tweede, ƒ500, door do heeren Uytvanck en Goffaerts, te Leuven. De ingezonden ontwerpen zyn van heden af te bezichtigen in de Militiezaal te Amsterdam. De minister van marine heeft den officier van gezondheid lste kl. by de zeemacht F. H. Bohró, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, op non activiteit gesteld. Uit een in de „Staatscourant" van 13 dezer opgenomen rapport, betreffende het toe zicht in de Noordzee door Hr. Ms. schoener „Zeehond", van 14 tot 24 Jan. jl., blykt dat geen overtredingen zyn opgemerkt en geen klachten vernomen. De oud-minister Tak van Poortvliet is ïydende geweest aan bronchitis en gaat eerstdaags voor vier weken naar Cannes. Uit het jaarverslag der Maatschappy tot exploitatie van Staal water bronnen, te Haarlem, „Wilhelmina-Bron", loopende tot 31 Dec. 1894, blykt dat de vennootschap hare werkzaam heden in dat jaar heelt voortgezet en dat de uitkomsten niet onbevredigend waren, dat de by do statuten bepaalde afschry vingen hebben plaats gehad, dat de verkoop van staalwater f 23,562 12 heeft opgebracht en dat het divi derid op de aandeelen van 1000 nominaal, of 700 eff ctief, op f 21 en op die van 500 en f 250 in evenredigheid is vast gesteld. Uit Indië i9 bet bericht ontvangen van het overlyden to Semarang van den kapitein der infanterie F. Westerbeek, die kort te voren uit Lom nok was teruggekeerd. Men seint uit Batavia aan het „N. v. d. D." De heer G. Lavino, consul-generaal van Nederland to Singapore (sedert 1885), is met ernstig nieriyden naar het hospitaal vervoerd. De toestand is nagenoeg hopeloos. De heer A. A. Raaymakers, te Ouden bosch, herdenkt heden den dag, waarop hy vóór 25 jaren als lid der Provinciale Staten van Noord Brabant zitting nam. Te Yelp is overleden de heer H. H. C. Castendhk, gepen6ionneerd majoor der cavalerie. Het stoomschip „Admiral", van Hamburg en Ylissingen riaar Oost-Afrika, ar iveerde 10 Febr. te Durban; de „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 10 Febr. van Marseille; de „Burgemeester Den Tox", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Febr. van Port-Said; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 10 Febr. van Lissabon; do „Prins Willem III", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 11 Febr. van Havre; do „Elam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 12 Febr. Dover; de „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 12 Febr. te Port Said; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Febr. te Suez. By koninkiyk besluit is eervol ontslagen J. Den Baars, op zyn verzoek, als dykgraaf van den polder Diederik (Z.-H.) Minimum-loon en Maximum-arbeidstgd. Op de gisteren door ons vermelde gronden bieden B. en Ws. den gemeenteraad het vol gende ontwerp aan, waarby zy, gelyk men mede reeds weet, tot leiddraad hebben geno men de Amsterdamsche Yerordening, welke, naar hun werd medegedeeld, goed werkt: Bepalingen omtrent minimum-loon en maxi- mum-arbeidstyd in bestekken. Burg. en Weths. worden gemachtigd de volgende bepalingen in de bestekken en voor waarden van aanbesteding der werken, welke daarvoor naar hun oordeel in aanmerking komen, op te nemen. Art. 1. Den aannemer wordt de verplich ting opgelegd, aan zyne werklieden, die by de uitvoering van de in dit bestek beschreven werken werkzaam zyn, geen lager loon te betalen dan aan een ambachtsman 18 ets. per uur aan eon opperman of sjouwer 15 Art. 2. De werklieden beneden den loeftyd van 23 jaren mogen voor niet meer dan 20 pet. deel uitmaken van de werkkrachten, terwijl gaene werklieden beneden 14 jaren worden toegelaten. De aannemer zal aan die werklieden geen lager loon uitbetalen dan aan een ambachtsman, opperman of sjouwer tusschen 14 en 16 jaren 4 ets. per uur 16 18 7 18 B 20 10 20 23 13 Ook voor werklieden in vasten dienst by den aannemer en voor ben, dio wegens inva liditeit of hoogen leeftyd niet als volle werk krachten kunnen worden beschouwd, kan, op aanvrage van den aannemer, door de Directie afwyking van de minima worden toegestaan. Art. 3. De uitbetaling van bet loon zal aan de werklieden persooniyk moeten geschieden vóór of op Vrydag van iedere week, hetzfi op het werk zelf, hetzy aan den winkel, waar zy in den regel werkzaam zijn. De opzichter der gemeente moet by dia uitbetaling worden toegelaten. Indien de werkman niet in staat is zyn loon op eene der genoemde plaatsen in ont vangst te nemen, kan door de Directie eene afwyking van den gesteldea regel worden toegestaan. Art. 4. Den aannemer wordt do verplich ting opgelegd zyne werklieden, werkzaam voor het in dit bestek bedoelde werk, niet langer te doen arbeiden dan 11 uren per otmaal. Art. 5. Zoowel ovorschryding van dozen maximalen werktyd van 11 uren per dag als doen werken op Zondag is alleen geoorloofd onder goedkeuring der Directie. Deze verleont die goedkeuring slechts dan, als het belang van het werk de gevraagde afwijking dringend vordert. Alt. 6. Wordt langer gewerkt dan den maximalen werktyd, zoo wordt voor het over werk aan den werkman betaald: voor het lste uur 10 pet., voor het 2de uur 20 pet,, voor het 3de uur 30 pet,, voor verdere uren 50 pet. boven zijn uurloon. Art. 7. Wordt op Zondag gewerkt, dan wordt hot uurloon van den werkman met ten minsto 50 pet. verhoogd. Art. 8. De rust- en schafttydon worden, in verband met plaatseiyk gebruik, seizoen en aard van hot werk, door den aannemer in overleg met de Directie geregeld. Art. 9. Het is den aannemer geoorloofd by het stuk te doen werken. Indien zulks echter, naar het oordeel dor Directie, aanleiding geeft tot minder zorg vuldige bewerking, tot te geringe verdienste of tot ovormatigen arbeid, kan het door haar worden verboden. Art. 10. De aannemer is verplicht de daar toe in het bestek aangewezen onderdeelon van werken binnen deze gemeente to doen vervaardigen. Art. 11. De bovenstaande bepalingen gelden ook voor de op het werk gebezigde werk- lieden in dienst van onderaannemers, in dier voege, dat de aannemer zelf tegenover de gemeento aansprakelyk biyft voor do stipto nakoming dior bepalingen. Het geheimzinnige doosje. 28) Ik zette myn hoed op en ging uit. Spoedig bemerkte ik, dat ik de eer genoot, op eer biedigen afstand gevolgd te woidon door het voorname gezelschap van twee leden van het departement van onderzoek naar misdadigers. Ik ging regelrecht naar myn kantoor en vond daar Sprat, die in den zevenden hemel was, toen hy my weder terugzag. Hy sprong tegen my op, blafte en kwispelstaartte, alsof hy buiten zichzelven van vreugde was. Do arme hond dacht zeker, dat hy ray, evenals z(Jn vorigen meester, verloren had. Ik 3tuurde Humphrey naar Morton, terwyl ik mijn brieven las, eu ik was er nauweiyks mede klaar, t-oen de getrouwe knecht kwam. Kunt gtj my 6om8 ook zeggen, Morton, vroeg ik hem, of je meestor ooit ongenoegen heeft gehad rnti lady Bent? Niet dat ik weet, hernam Morton. Geen hevig standje, want anders had ik het wel geweten. Maar hy hield niet van haar, dat weet ik wel, en op een nacht hoorde ik hem haar „die afschuwelyke vrouw" noemen. Wanneer was dat? vroeg ik. Het was juist, nadat hy zich verloofd liad met lady Goor 7ina, antwoordde Morton. - Ik g9loof dat mylord iets te weten was ge komen aangaande lady Bent, dat hem niet aanBtond, en lady Bont bracht hem eon bezoek on zy hadden eeD langdurig onderhoud. Toen zy heenging, was mylord bloeker dan ik hem ooit gezien heb. Maar twist hebben zy niet gehad, voor zoover als ik weet; want in de aangrenzende kamer kon ik hun stemmen niet hooren. Mylord wist een geheim te be waren, als het moest, hoewel hy weinig ge heimen voor my had; on hy is nooit terug gekomen op het bezoek van lady Bent, zoodat ik niet weet, waarover zy het gehad hebben. - Dank je, Morton, zeide ik; dat is het eenige, wat ik op het oogenblik wildo weten. Had lord Senfrey lady Bents ontrouw ont dekt, en had hy, geleid door zyn edelmoedige natuur, besloten haar te sparen, of liover haar armen echtgenoot en zwakko dochter? Dat was eene voorname vraag. De onzekere vinger van den twyfel wees min of meer in eene bevestigende richting. Ik haastto my, om zoo spoedig mogeiyk onder het gastvrye dak van juffrouw Rooney terug te keeron, en Sprat onder den arm nemende, sprong ik in een rytuig en reed naar Holborn. Ik vond juffrouw Rooney even ontdaan en angstig ala te voren. Op mijn vraag, of er ook iemand voor my geweest was, antwoordde zy slechts door haar hoofd te schudden, terwyl zy my aanzag, alsof zij in tranen zou uitbarsten - Het gerecht zal zeker weer onderzoek doen, zeide zy. En dat kan alleen maar eene arme weduwe overkomen, wier man reeds tien jaar dood is - Sprec-k daar niet over, viel ut haar in de rede. Meneer Byrnkomt wel weer terug, misschien nog wel van avond. Neen, antwoordde zy, als hy van plan wa3 geweest, weg to biyven, had hy het my wel gezegd. Dat deed hy altyd; hy was nog geregelder dan do groote klok. Er is hem zeker iets overkomenvoegde zy er aan toe, iota akeligs, en myn hoofd klopt zoo; ik kan niet meer denken. Er stak een platte flesch uit juffrouw Rocney's zak en ik kon niet nalaten te glim lachen. Het is wel heel hard voor u, zeide ik, om zoo lastig te worden gevallen, en als ik er over nadenk, word ik or ook door ontroerd. Zoudt gy soms even een boodschap naar de „Three blind Mice" willen doen, om voor my een flesch jenever te halen? Wat zou ik voor u niet willen doenl antwoordde do weduwe op vroolyken toon. Haar geel, bleek gezicht klaarde op en begeerig nam zy het gold aan. Nog geen vyf minuten waren er verloopen, of zy kwam met een flesch jenever, die roede geopend was, en een karaf water terug. Nog nooit heb ik een heer in myn huis gehad, zeide juffrouw Rooney, terwyl zy zich- zelve ryk9iyk van het geestryke vocht be diende, wien ik zoo'n moederiyk gevoel toedroeg als u, meneer Grant I En als ik u zie, dan vind ik, dat u zoovoel heeft van myn overleden man, die reeds tien jaar dood ia Ik gaapte eens, maar zy ging zonder erg verder: Altyd toen myn man jong was. Uw nous en het onderste doel van uw kin zyn juist zooals de zyne; alleen heeft u andere oogen en hoeft u een heel anderen vorm van mond en van knevel. En zyn haar was ros siger dan van u. Het i8 zeker daardoor, dat ik my zoo terstond tot u voelde aangetrokken. Ik verzekerde haar, dat ik my erg ge streeld gevoelde door de vergeiyking, en wist weldra weder het gesprek op Byrne's ver- dwyning terug te brengen. Misschien heeft hy een brief of papleren achtergelaten, zeide ik, - die opheldering zouden kunnen geven aangaande zyn ver- dwynen. NeeD, dan had hy het my wel gezegd, zeide juffrouw Rooney. Daar kwam ik bepaald tegen op. Het is uw plicht, juffrouw, de kamer te onderzoeken on eens te zien of gy niet iets kunt vinden, waaruit wy zouden kunnen afleiden, waar hy is. Want ala dien armen man eens iets is overkomen, dan moeten wy trachten, hem te vinden. Hy is misschien overreden en nu in een hospitaalmisschien kan hy niet spreken en zoodoende zyn naam noch adres opgeven. Ik weet niet of het myne overreding of de uitwerking van het geestryke vocht was, maar juffrouw Rooney gaf eindoiyk toe en opende de dour van mijns buurmans kamer, Ja, zeide ik by myzelven terwyl ik nauw keurig de kamer en wat er in was opnam, in zulk een kamer moot die helscho doo3 gemaakt zyn. Alle machinerieën, die mep er voor noodig heeft, waren daar aanwezig werktuigen, schroeven, instrumenten voor liet aoldeeren, kruiken, gevuld met chemische stoffen, flesschen vol met zuren. Het was een laboratorium en werkplaats tevens. In oen hoek stond een zware koffor, maar die was op slot, en nergens zag ik eenig papier, dat tot aanduiding kon dienen. Ik was bevreesd dat mosdor Rooney soms achterdocht zou krygen on besloot daarom met een nauwkeurig onderzoek nog wat te wachten. Ik wilde juist de kamor verlaten, toen ik op het tafeltje in den hoek een doosje met sigarotten zag staan. Het was een blikken doosje, en toen ik het opende, zag ik dat er nog enkele, byzonder fijne, Egyptische sigaretten in lagen. Ik keek er een oogenblik naar, en toen ik het in myn band hield, ging er ood rilling door myne leden. Het vras een klein doosje, ongeveer zes duim lang, drie duim breed en een duim hoog, en naar de beschryving, dio ik in do couranten gelezen had, was hot precies als de duivelscho doos, waarin het vorgif was geweest, waardoor lord Senfroy vermoord was. Ik overlegde by myzelven, of ik het zou medenemen, of dat ik het als bewysstuk zou laten staan, wanneer ik het noodig had. Er stond geen opschrift of teeken op do doos, maar wanneer ik er meer van wilde weten, dan zou ik er altyd juffrouw Rooney naar kunnen vragen. Ik opende ze slechts en nam er één van do sigaretten uit, torwyi ik schyn- baar onverschillig zeldo. Kyk, zoo'n din getje wilde ik juist hebben. Wanneer by terugkomt, zal hy het my we! niet kwalyk nemen, dat ik er óén van bob weggenomen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1