N°. 10724. Donderdag 7 Februari. A0. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonuncr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 6 Februari. F1 euilleton. Het geheimzinnige doosje. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon. 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© Keunisffevin^en. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, dor wet van den 2deL Jnni 1875 (Staatsblad No. 95), tot r geliug vaD hei toezicht bjj het opriohten van inrichtingen, welk gevaar, echa o of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bjj deze ter algemeeue kennis dat door hen op heden verdunning is verleerd aan G. OVER DUIN, J 8EQAAR en D. TEbKE en reohtverkrg- gendon tot het oprichten van woldrogerijeu respec ievilijk in do perceelen Oraniegraoht No. 6, Bt.-Michieleiraat of Klooster No. 34 en Uitersto gracht No. 187. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden. F. W\8, Burgemeester. 4 Februari 1895. E. KIST, Secretaris. Hedenmiddag ontvingen wy per Neder- landsche mail de Indische bladen van 4 tot en met 8 Januari. Voor het bouwen van drie woningen aan de Nieuwe Vaart by L«iden bedroeg de hoogste iD8chryving ƒ8500; de laagste, die van den heer H De Jongh, 7089, is gegund. Door de 6poirwegmaatscbappy Leiden Woerden wordt oen voorloopig dividend over het eerste halfjaar van 1894 van 3.50 per aandeel van ƒ240 uitgekeerd. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft gisteren in streng incognito haar eerste tochtje op schaatsen gemaakt. Na te Leidschen dam te hebben aangebonden, reed H. M. met gevolg, voorzien van het insigne der „Zuid- Holland8che IJsvereeniging", over de Goo- watering door den Tedingerbroekpolder, onder de gemeente Stompwyk, tot naby Voorburg, waar op den Vlietweg de hofrytuigen gereed stonden, om H. M. met H. D. gevolg naar de residentie te brengen. H. M. de Koningin-Regentes was by den afrit der Koningin tegenwoordig en wandelde vervolgens langs den Vlietweg tot de plaats, waar de ry^uigen weder werden bestegen. De burgemeester van Leidscbondam, tevens districtscommissaris van de Zuid Hollandsche IJsvereeniging, had speciale zorgen aan dit gedeelte der ysbaan besteed. Ijoor eene onwillekeurige vergissing was hetRaadsverslag van do gemeente Yoorscboten, voorkomende in ons nummer van 2 dezer, niet van onzen gewonen correspondent. In de gisteren gehoudon zitting van den gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft de heer Hoogenraad tot B. en Ws. de vraag gericht, of z3 den Raad ook maatregelen zullen voor 6tellen om reeds gedurende dezen winter bet Scheveningscbe strand en do daar geplaatste gebouwen tegen verdere vernieling door hoogo vloedon te beschermen. De wethouder Du Tour van Bellinchave antwoordde dat een voorstel van den directeur der gemeentewerken om den strandweg te herstellen door de commissie van fabricage behandeld en a. s. Vrydag by B. en Ws. aan de orde zal komen. Hot zal dus den Raad spoedig bereiken. In de Eerste Kamer kwam gisternamid dag de motie der Friesche leden aan de orde, waarin aangedrongen wordt op het iustellen van een sped tal onderzoek naar de oorzaken van oen ongezonden toestand in Friesland. De heer Rengers lichtte de motie toe. De bedoeling is geen vyandige, maar enkel om een juist licht te werpen op de toestanden en zooveel mogeiyk tot verbetering te kunnen aanleiding geven door onderzoek eener Staats commissie. De neer Schimmelpenninck opporde bezwa ren, daar de Regeering niet het onderzoek geweigerd had. De heer A. Prins verdedigde eene enquête. De minister Van Houten achtte eene enquête onnoodig. Objectieve waarheid is toch niet te krygen. De Regeeri'.g streeft naar licht, met behulp van Gedep. Staten. De woorden der motie stryden met de toelichting, waarin aan gedrongen werd op eene Staatscommissie, ni t op een Regeeringsonderzoek. Overigens ver zekert hy aan Friesland geen voorrecht te kunnen geven, maar die provincie ook niet achter te stellen by andere. De heer Fransen Van de Putte hoopte dat de minister ook, als de motie niet werd aan genomen, een objectief onderzoek zou instellen. Nadat de minister andermaal verklaard had het onderzoek voort te zetten, maar de motie onnoodig te achten, werd de motie door de voorstellers ingetrokken. De Kamer is hierna uiteengegaan. Zy heeft nu eens geheel schoon schip gemaakt. Alle voorstellen, by dezen tak der Vertegenwoordiging aanhangig, zyn voor het oogenbiik afgedaan. Maandag dineerden ten Hove de kolonel Römer, commandant van het 3do reg. huzaren kapitein jhr. Van den Bosch on ritmeester baron Van Tuyll van Serooskerken, adjudanten van H. M. de Koningin; graaf Van Limburg Stirum, kamerheer en jagermeester van Hare Majesteit, en baron Van Zuylen van Nyevelt, hoofdcommies by Hr. Ma. kabinet. Het tydschrift .Eigen Haard", uitgave van den heer Tjeenk Willink, te Haarlem, blijft zich toeleggen op het leveren van oor spronkeiyke lectuur en geeft daarby een schat van fraaie en artistiek#, insgolyks meeren- deels inlandsche platen. Het mag zich dan ook in de voortdurende belangstelling van het publiek verheugen. Thaos is als gratis premie op dit tydschrift verschenen een album, be vattende alle tot nog toe daarin opgenomen platen, die betrekking hebben op de expeditie naar Lombok. De illustration zyn voor het moerendeel genomen naar de photographiaön van den officier van gezondheid dr. Neeb, die de expeditie heeft meegemaakt. Derepro ducties zyn zeer goed geslaagd. De tekst, be vattende de geschiedenis van de expeditie, laat zich aangenaam lezen. Zooals men weet, ver8chynt „Eigen Haard" wekelijks, doch is ook verkrygbaar in halfmaandelyksche en maandelyksche afleveringen. By de eerste aflevering van den jaargang 1895 is o. a. ge voegd eene grooto gravure naar het geschil derd portret van H. M. de Koningin-Regentes, door P. De Josselin de Jong. Deze gravure F zeer goed gelukt - Dit rfldscnrift, dat redactie en ui gever tot eer strekt, verdient origetwyield den 6teun van het Nedorlandscb publiek. Door den minister van oorlog is bepaald, dat, in verband met de gebruikelijke plechtig heden by de aanneming van nieuwe leden in het Hervormde Kurkgenootschap, voortaan de u.iliiieplichtigen, die voor bedoelde aanneming hun belijdenis wenschen af te leggen, op aan vrage verlof kunnen bekomen van 10 dagen vóór het Paaschfeest tot den Dinsdag, vol gende op dat feest. Den heer E. B. Ten Horst, die in het najaar van 1894 z«ne bekende uitgeverszaak, o;.der de firma J. B. Wolters by na 50 jaren door tem te Groningen gedreven, aan zyn zoon heeft overgedragen en zich te 's-Gra venhage heeft gevestigd, is door eene com missie van schryvers, wier werken hy heeft uitgegeven, als aandenken aangeboden een album in groen marokko-loderen band, be vattende ongeveer 200 portretten, waaronder ook van reeds overledenen. Door do commissarissen van de Maat- schappy tot exploitatie der Staal waterbronnen, te Haarlem, is een stuk grond aangekocht, groot 1200 M1., aan de Baanlaan, waarop een badhuis zal worden gebouwd. Gelukkiger op lossing was niet mogeiyk, daar bronhuis en badgelegenheid nu vlak by elkaar komen. Dr. De Lind van Wfingaarden, die het beroep naar Utrecht aannam, zal 10 Maart zyne intreerede houden en door dr..Gunning worden bevestigd. Door de welwillendheid van mr. L. Van Gyn, te Dordrecht, werd het Museum van Kunstny verheid te Haarlem in de gelegenheid gesteld eene zeer belangryko tentoonstelling te houden van afbeeldingen van Dordrechts oude gebouwen, die thans geopend is en vermoedeiyk tot Zondag 24 Februari zal ge opend biyven. Het Dageiyksch Bestuur van Deventer heeft rapport uitgebracht op het voorstel van den heer Kronenborg, lid van den gemeente raad, betreffende het heffen eener belasting van rywielen. Dat gevoelen is niet gunstig. Tegen een belasting van rywielen bestaat, merken B. en Ws. op, het bezwaar, dat zy als eigenlyke plaatselyko belasting niet wel kan geheven worden. Z(| valt niet onder art. 240 2° ge meentewet. Evenmin valt zy onder de „hoof- delyke omslagen of andere plaatselyke directe belastingen" volgens art. 238 of onder de daar ook genoemde „rechten en loonen voor het gebruik en genot van openbare gemeente werken, enz." Moeilyk, zeggen B. en Ws., zal met eenigon grond kunnen beweerd wor den, dat de wielryders zoodanig gebruik maken of zoodanig genot hebben van openbare ge meentewerken of dat hun door 't gemeente bestuur zoodanige diensten worden bewozen, dat een speciale belasting op de ry wieion ge rechtvaardigd wordt. Er zou dan niets anders overschieten dan bywyze van politiemaatregel do wielrijders te verplichten hun wiel te laten inechryven. Daarvoor kon iets, byv. 50 ets., gevraagd worden. Maar op welken grond byv. 3 of ƒ6? Zouden Ged. Staten daarin be willigen? Aangenomen dat zy het deden, moeten dan alle wielen belaot worden, ook de beroepswielen? En de wielen van elders hi r ve'toevenden, soms voor oogenblikken? En de tallooze driewieltjes, door kinderen van 612 jaar bereden? Of moeten al die wor den uitgezonderd, daardoor ontduiking in de hand gewerkt en de opbrengst onbeduidend worden? Versterking der gemeente-financiën zal er niet door worden bereikt. Op grond dier overwegingen ontraden zy die heffing. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het schriftelyk gedeelto van het in het voorjaar van 1895 af te nemen examen tor verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 56 onder letter a. van de wet tot regeling van het lager onder wys, op 2 April a. 8. zal plaats hebben en dat de mondelinge examens op 9 April daar aanvolgende zullen aanvangen. Do minister van financiën brengt tor kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accynzen, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger te Stavoren c. a., dat zy daarvoor nog tot 20 Februari a. s. een adres kunnen indienen, onverschillig of zy overigens tot mededinging naar kantoren der achtste klasse bevoegd zyn. Het Christelyk Nationaal Zendingsfoest zal dit jaar worden gehouden op het landgoed „Leyduin", by Haarlem, den 3den Juli. Op 90 jarigen leeftjjd is te Baarn overleden de heer A. Hornsveld, oud-stryder van 1830 Door B. en Ws. te Amsterdam is kennis gegeven van de onbewoonbaar-verklariDg als schadelyk voor de volksgezondheid van 51 kelderwoningen. By koninkiyk besluit is met ingang van I Maart a. s. benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wlen Haarlem als standplaats is aangewezen, de veearts G. Muys, te Schagen. Benoemd by het wapen dor artillerie, en wel by hun tegenwoordig corps: tot eersten luit., de tweede luit. H. N. De Fremery, van het 2de, en tot kapitein, de eerste luit.-adj. C. Houtman, van het 3de reg. vesting-artillorie. Vergadering van de afdeeling Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bonwknnst. De Voorzitter opent op gobruikelyke wyze de eerste vergadering in 1895 met de beste wenschen voor den bloei der afdeeling en het welzyn barer leden. Het spyt hem te moeten kennisgerea dat de heer W. Kok, in de vorige vergadering tot bostuurslid gokozen, om gezond heidsredenen heeft moeten bedanken. Na hot lezen en goedkeuren der notulen worden de vragen van het Hoofdbestuur aan de orde gesteld. Besloten wordt vraag I voor loopig niet te behandelen, daar in de vergade ring van voorzitters en secretarissen der af- doelingen besloten is, hot Hoofdbestuur uit te noodigen eene commissie te benoemen, ten einde een voorstel te doen tot wyziging en tevens verbetering van de vernouding tusschen do afd-elingen en d- Maitschappjj, meer be paald wat betreft hare 1 <den. De heer Jesse brengt rapport uit o?er vraag III. „Indien aan een oud kerkgebouw, opge trokken in Romaanscben of Gotbisehen styl, een nieuw gedeelte mott worden aangebouwd, is het dan wensch^-lyk dit in dierizelfden stijl te bouwen, of is de bouwmeester viy om tiet nieuwe gedeelte te bouwen in do vormen, aie hy wenscht? Zouden, indien het een bepaald vereischte is om het nieuwe gedeelte op te trekken in de stylvormen van het bestaande, ooit de geestige Renaissance-aanbouwen zyn ontstaan, die nu zoo menig kerkgebouw uit vorige eeuwen sieren?" De conclusie van het rapport, aangevuld met de meening van enkele leden, was dat by nieuwen aanbouw de styl van het kerk gebouw moet gevolgd worden; betreft het echter restauratiewerken, in het byzonder die aan Renaissance-aanbouwen, dan moeten die Renaissance-aanbouwen behouden blyven en hersteld worden. Daarna werden de andore te behandelen vragen breedvoerig besproken; daarovor zullen uiteriyk voor 1 Maart de rapporten inkomen. Tot bestuurslid in de plaats van den heer W. Kok wordt de heer Ad. J. Van Achter berg gekozen, zoodat het bestuur thans is samengesteld: J. Roem, voorzitter; W. G. Mulder, vice-voorzitter; J. Van Dam, penning meester; G. Van Driel, 1ste secretaris; Ad. J. Van Achterberg, 2de secretaris. Door den secretaris wordt het jaarverslag voorgelezen, dat daarna wordt goedgekeurd. De Voorzitter vraagt vervolgens den leden wat zy uit ondervinding weten omtront het gebruik van carbolinoum. Over het algemeeu was het gevoelen, dat het gebruik daarvan nog te weinig jaren heeft plaats gehad om met grond te kunnen verklaren dat het 't beste middel is tegen houtbederf. Omtrent hot gebruik zyn de meeningen echter gunstig, altyd met dien verstande, dat hot hout droog is. Een indompeling in een bad gedurende 24 uren, zooals by de gemeente gebrmkeiyk. is voor brugliggers, enz., wordt zeor aan bevolen. Daar de pogingen, in het werk gestold om het rondzenden van het „Bouwkundig Week blad" te bestendigen, als minstens 25 lezers genegen waren ƒ1 per jaar te betalen, mislukt zyn, stelt do boer Veilbrief voor, met minder lezers en minder nummers van het Weekblad den loescirkel voort to zetten, hetgeen het Bestuur in overweging zal nemen. Vóór don aanvang der vergaderingen zullen echter steeds de verschenen nummers van hot Weekblad ter lezing liggen. Door tus8chenkomst van den heer C. R. Van Ruyvon, bestuurslid van hot departement Leiden van de Maat6chappy tot bevordering van Nyverheid, kunnen de loden der afdeeling eerstdaags worden geïntroduceerd ter by woning van de lezing, te houden door den bekenden architect Berlago, uit Amsterdam, „Over Kunst ny verheid" in de vergadering van genoemd Departement. 14) De schemering was intusschen ingevallen en ik kon onmogelijk verder voortgaan met m|jn onderzoek, daar ik kaars, lamp noch gaslicht had. Ik ging daarom naar bene den en lange juffrouw Mathildo Rooney gaande, die buigende en op haar manier beminiyk lachende, de deur voor mij opende, verliet ik het huis. M(Jn eerste reis was naar 't Strand. Ik kocht gewoonlijk mjjne handschoenen en dergelijke artikelen in een winkel dicht bjj Charing Croes-Station. Ik trad er binnen en vroeg den chef te spreken. Kunt gjj rnjj ook zeggen, vroeg ik, van wat voor soort handschoenen dat knoopje is? De winkelier bekeek het eens. Ja, mijnheer, zeide hy, dat is gemak kelijk genoeg. Dat is oen Fransch knoopje en 't merk, dat er op staat, is: „Courtin Frè- res et Compagnie". Men heeft juist kort geleden een schat van die Suéde-handschoenen in den handel ge bracht, en ze zyn alle goed van de hand ge gaan, goede qualiteit en lage prijzen. En ik geloof wel, dat dit knoopje van zoo'n hand schoen is. Hebt gy nog van die Suède-handschoe- nen? vroeg ik. Neen, mynheer, antwoordde de man; - op 't oogenbiik niet. Wy hebbes er zee paar van gehad, maar ze zyn alle verkocht. Zoudt ge ook weten, wie ze misschien nog had? vroeg ik. O, de meeste winkels in West-End. In Bona of Burlinghton-Arcade zult gy ze te kust en te keur kunnen krygen. Dat was een bslangryk bericht. Er was blykbaar een heer op de kamer van Maria Orano geweest, die Subde-handschoenen droeg, en nu was 't myn plicht, te weten te komen, of graaf Brodie die droeg. Tan het Strand wandelde ik naar Burlingh ton-Arcade, en daar zag ik op zyn minst op drie verschillende plaatsen, tusachen an dere goederen, voor de ramon zulke heeren- handechoenen uitgestald. Ik keek ook eens in de boekwinkels, of ik soms papier zag, dat op myn stukje papier geleek. Ik ging een winkel binnen, en liet zonder de letters te toonen, myn stukje papier zien. en vroeg den man, of hy znlk papier ook verkocht. Jawel, mynheer, antwoordde de man. Het is uit een heel gewoon de la Rue-pakje van achttien stuivers. Ik kocht een de la Rue-pakje en waariyk: 't was hetzelfde papier. Dat papier werd hoogstwaarschyoiyk by duizenden van die pakjes vorkocht, en ieder van de personen, die ik verdacht, kon dat papier gebruikt hebben. Ik werd hierdoor eerst wat ontmoe digd, maar schepte weldra weer wat moed. Yersohtidsne personen konden de la Rue- pakjes van achttien stuivers gebruikt hebben, maar als ik kon uitvinden, dat dén van de per sonen, die ik verdacht, zulk papier gebruikte, dan zou ik tech weer een stapje verder geko men zyn. De Burlinghton-Arcade was vlak by Grafton- street, waar de tegenwoordige lady Senfry nog voor een paar dagen woonde. Er Bchoot my iets te binnen, en terwyl de man myn papier inpakte, vroeg ik op onverschilligen toonGy hebt zeker gehoord van don vree- selyken moord van lord Senfroy? Ja zeker, antwoordde do man. Eene vreoselyke geschiedenis, vindt u niet? En om meer dan één reden spyt het my. Want u moet weten, dat mevrouw Martin Veymor, dio nu lady Senfroy is, hier vlak tegenover in Grafton-street woonde; zy was een vaste klant van ons en wU verkochten veel aan haar. Dit was heerlyk nieuws 1 O, zei ik, zy kocht zeker hare schryf- behoeften hier. Ja, zeide de man, en veel ook, van allerlei sourt van papier, in allerlei kleur en van allerlei vorm. Ziet gy daar dat papier met „Agatha", in vergulde letters, juist in den hoek? Wy hebben dat voor haar moeten bestellen. Maar nu zy verhuisd is naar Eaton- Square, zal zy wel niet meer aan dezen winkel denken. Ik wist zelf niet waarom, maar terwyl de man daar zoo argeloos vertilde, voelde ik dat ik hoi langer hoe bleeker werd. Had ik elndiiyk den sleutel van 't geheim ont dekt? Zou myne veronderstelling eenigezlns gegrond zyn? Zou lady Senfroy, tot wanhoop gebracht door do bedreiging, dat haar man vervolgd zou worden, hare toevlucht hebben genomen tot zulk een duivelech middel, om hierdoor zicbzelve voor gebrek en haren man voor do gevangenis te vrywaren? Ik denk, zeide ik, flauw glimlachend, dat lady Senfroy oen schat van zulk papier kocht als Ik nu gekocht heb? Nien, antwoordde de man terstond, niet veel. Dat is een soort van papier, dat zy niet gaarne nam. Op haar papier was altyd do een of andere virsioring, bloemen ef vergulde letters. Haar man, de tegenwoordige lord Senfroy, zou hot misschien gedaan hebben, maar mevrouw nooit. Op dat oogenbiik kwam er een knecht den winkel binnen, die om drie pakjes oenvoudig postpapier vroeg, van dezelfde soort als die hy reeds vroeger eens gekocht had. De win kelier gaf hem drie pakjes, juist als dat, welke ik gekocht had. Die man komt van een buis, dat in nauw verband staat met de Senfrey-zaak. Hy komt van Rbowdon-Hou3S in Park-lane, zeide de bediende, toen de man weg was. Het huis van lord Bent? vroeg ik verbaasd. Precies, was 't antwoord; lady Bent komt hier dikwyis. Wy verkoopen hssl veel aan baar en aan den graaf, en ook aan één van hunne vrienden, graaf Brodie. Ik geloof wel, dat do man my voor onbe leefd zal hebben uitgemaakt, want ik verliet eensklaps den winkel, zéé ontroerd was ik door myne ontdekking. Ik was toen pas in 't begin vaD myn loopbaan en myne zenuwen nog niet zoo meester, dat ik, zooals later, ze geheel beheerschen kon. Nu behoef ik er niet moer aan te twy- felen, zeide ik. Graaf Brodie heeft de hand in de zaak gehad, en hoe eer ik hem op 't spoor ben, dos te botor. Ik mocht graaf Brodie wol vordenken, maar ik moest bewyzen dat by schuldig was. Ik kon op dit oogenbiik niot begrijpen, welk voordeel by had kunnen hebben, of welk doel hy gedacht had te bereiken door lord Senfroy to vermoorden. Zonder beweegreden wordt or nooit oen moord gepleegd, en nu was 't myn plan, te ontdekken wolke be- woegreden hy en lady Bent, als zy ten minste in de zaak betrokken was, gehad hadden, om oen man 't leven te benemen, die, zoover ik wist, hun geen kwaad had gedaan, en wiene dood hun goeu voordeel kon aanbrengon. Het speet my zeer, dat ik noch by hot plaatselyk onderzoek aanwezig was geweest, noch hy de eersto aanklacht tegen Orano. Ik zou misschien veel te weten zyn gekomen uit de uitdrukking der gezichten en uit de hcuding der personen, die ik vordacht. Maar toon ik in 't begin over de zaak las, dacht ik weinig dat ik er zoo in betrokken zou worden. Ik was toen mot andere belangryko zaken bezig en bad daardoor weinig aan dacht aan de Ssnfrey-zaak geschonken. Nu waren het gerechteiyk onderzeek en het inbrengen van de aanklacht verdaagd tot de volgende wook. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1