P. J. KEULS 0°. Champagne Ernest irroy Co.. Reims, Delftsche Roomboter Groote Finale Uitverkoop wegens Sterfgeval In de Koffiebaal Nieuwe Grossierden] WIJNK00PERU, BURGSTEE! No. ANTHRACIET-KOLEN, N°. 10713. l)oii(ler<1a«: 31 Januari. A0.1895. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Tiveede Blad. PERSOVERZICHT. grands proprieties de vignes dans les premiers crüs de la Champagne. I. 1ESSIE BBPIiN Cie., Nieuwe Rijn 80, Leiden. G-ebrok.en G-xct-Cokes, i£. T. CA.FION, Stationsweg Reclame-W ol, S. H, C. SMITS, Wie xvil niet meer hoesten zuivere Preanger-Koffie, BUB.GSTEEG 3. voor het bekende en A-i-ulxa. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN T1ËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. In Be Residentiebode wordt de volgende opmerking gemaakt: „Indien men by de „H. IJ.-Spoorweg-Maat- schappy" een lijk tot vervoer aan geeft, ontvangt men daarvoor een in behoor lijken vorm ingenchten vrachtbrief ter onder- teekening, terwijl op den gesloten en gesol- deerden goed-ren wagen een zwart bord, waarop een witte krans geschilderd, gehangen wordt, om aan te duiden, wat de inhoud van dien waggon is. Bij de fMy. tot Exploitatie van Staatsspoor wegen" acht men dien omslag overbodig, Men gaat daar veel eenvoudiger te werk. Een ambtenaar, met een stuk krijt gewapend, krab belt eenvoudig op den waggon het woord „lijk".... en men weet evengoed, waar men aan toe is. Dit zou echter nog zoo erg niet wezen, maar hetgeen men met de vrachtbrieven, die de bloedverwanten ter onderteekening worden althans een j iar geleden werden aangeboden, durft bestaan, overschrijdt alle grenzen der welvoeglijkheid, neen van het bet. mslijke. Op bedoelde vrachtbrieven toch vindt men onder verschillende rubrieken dit vermeld: Vrachtbrief tot vervoer van levond vee. Aantal stuks: een. Soort: lijk. Commentaar overbodig l In trouwe, oen weinig eerbied voor het zevende der lichamelijke Werken van Barm hartigheid ware by de Maatschappy tot Exploi tatie niet misplaatst." Het Sociaal Weekblad en nog een paar andere bladen hebben eenige stukken gepubli ceerd tor bestrijding van het stelsel van koopon door particulieren op tyd en het maken van jaarrekeningen. Een ander inzender deelt thans in het Sociaal Weekblad een en ander uit zijne ervaring mede, waardoor de quaestie, naar zijne meening, ook in een ander licht geplaatst wordt. Hy schrijft nl.: Van huis uit was ik een voorstander van contante betaling en do omstandigheid, dat ik een vaste betrekking bekleedde, versterkte my in mijn beginsel. Toen ik op een dorp woonde, kon ik dan ook contant betalen; sedert ik naar een stad verhuisd ben, zie ik my na lange worsteling genoodzaakt het contante-betalings-systeem te laten varen. Waarom? Ziehier eenige feiten l 1. In een galanterie-winkel worden borden gekocht en contant betaald. Na drie maanden ontvang ik een nota van die borden. Toen myne vrouw beweerde betaald te hebben, weid tr geantwoord: „Juffrouw, ik geloof wel, dat u de meid het geld gegeven hebt, maar ik hob het niet ontvangen." En wy wisten, dat de meid zoo eeriyk als goud was. Wy betaalden ten tweeden male. In dienzelfden winkel koop ik eenigen tyd daarna een verjiringsgeschenk voor 2 50 Ik betaal contant, doch vraag quitantie. „Mynheer?" Ik werd aangegaapt, of men wilde vragen: „Zyt gy gek?" Eerst na pertinente verklaring, dat ik niet anders wilde koopen, kreeg ik met groote moeite het gevraagde, met de by voeging: „Nette menschen koopen op rekening." 2. De meid vraagt: „Juffrouw, haal u 8.v p. voortaan by den slager ook op rekening, zooals andere menschen van uw stand." „Wel, waarom?" „Och, juffrouw, by contante betaling valt er nooit een fooitje af, by betaling op rekening altyd een cent van den gulden." 3. „Juffrouw, vriendelyk verzoek van don heer uit het kleorenraagazyn, of hy asjeblieft op jaarrekening mag leveren. Contante be taling is zoo lastig voor hem, zegt hy, met zyn boeken." 4. „Juffrouw, het compliment van den schoenmaker, of hy op rekening mag leveren, want hy heeft gemerkt, dat zyn loopjongens wel eens meer rekenen dan hy gezegd heeft." Aan wien de schuld nu, dat ik niet meer contant betaal, doch slechts goduldig de rekening afwacht, maar dan ook wel eens ervaar, dat er in een kwartaal wat meer uitgegeven moet worden dan op dat oogenblik voorhanden is? Nu zwyg ik nog van de middelen, die aangewend worden om tot koopen te lokken door het vooruitzicht, dat het op „lange dagen" gaat. In De Tijd wordt er de aandacht op ge ▼estigd dat het herhaaldelijk voorkwam dat de brieven, aan mindere militairen in Indië gezonden, terugkoerden tot de af zenders met de opmerking: „Overleden", en op die wyze vernam men dan het doodsbericht van den geadresseerde. Wel zyn tydens de jongste expeditie tegen Lombok, per telegraaf zelfs, do dood en do verwonding ook van mindere militairen over gebracht, maar of er da&r ook stierven ten gevolge van ziekten, vermoeienis of uitputting, daarvan kwam geon bericht, evenmin als van welk sterfgeval ook. Toch, meent de schryver, ware hierin ge- makkeiyk verandering te brengon. „By hot overiyden, hoe en waar dan ook, van Indische militairen worden zoogenaamde boedel-commissarissen benoemd; in den regel is een van hen officier. Dezo commissarissen beheeron den boedel van den overledene, krygen diens offlciësle papieren in handen, waartoe onder meer behoort het extract uit het stamboek. In dat extract komt voor de naam van de plaats, waar de overledene het laatst gewoond hoeft, waar dus verraoodelyk zyn familie en bloedverwanten wonen, als men althans weet waar dezen gevestigd zyn. Welnu, kan zulk een boedel-commissaris niet officieel verplicht worden, het hoofd der gemeente kennis te geven van het over iyden in Indiö van don voormaligen gemeen tenaar, met beleefd verzoek der familie kennis te geven van het sterfgeval?" Doch hierby dient dan gebruik gemaakt te worden van de eerstvertrekkende mail en niet, zooals thans met de brieven aan Indische militairen, welke met 5 cents worden gefran keerd, het geval is, per zeepost, d. i. per Nederlandsche mail, daar dit een te lange reis is. Dat ouders en betrekkingen goedkoop hunne brieven aan militairen in Indiö kunnen doen toekomen, is prdzenswaardig; doch daarvoor dan IndLchen militair, die toch niet ruim bfi kas is, 15 crs. te laten betalen, acht hy een oog rjjmdheid. Waarom nog 15 ets. voor een brief uit Indië en 121/, voor een brief naar Indiö? „Nemen wy nu eens aan, dat de Staat zich verplicht, de brieven van militairen beneden den rang van officier naar Nederland over te brengen tegen een tarief van vyf cents per vyftien gram, dan zal dit voorzeker aanleiding geven, dat menige brief verzonden wordt, die nu niet uit de pen vloeit, uit gebrek aan geld. Natuuriyk wenschen wjj ^ooral voor de berichten uit Indiö den kortsten weg, du* niet via Amsterdam of Rotterdam (recht streeks). „De militair, die den brief schreef, plakt er een zegeltje van 5 cents op, en deze brief wordt afgestempeld of gewaarmerkt doorzijn cbef, compagnies-, bataljons-,detachements- comraandant, en door den militairen facteur op het postkantoor bezorgd. Eenvoudiger kan, dunkt ons, de contrOle niet, geknoei is nage noeg onmogelyk. By troopen, die op expeditie zyn, zou bot zeer gewenscht wezen, aan alle deelnemers vryheid van briefport toe te staan. Voor den officier is het soms al mo3ilyk, postzegels, enz. te verkrijgen, hoeveel te moei- Jyker zal het dan den mindere vallen, wiens beurs dikwyis plat is. Ware op Atjeh vroeger en nu onlangs op Lombok, vrydom van brief port toegestaan voor de expeditonnaire troepen, dan zou toen on nu menig hart geruster ge klopt hebben en neg kloppen in Nederland. Wordt de eerste maatregel, kennisgeving onmildeliyk na overiyden langs offlciüelen weg, bepaald, dan zullen geon brieven meer terugkomen met „dood" of „overleden". Wordt het briefport verminderd, dan zal in Nederland moer bekendheid met Indië en toestanden aldaar doordringen en zeker menig leed en lyden voorkomen worden." In de „Haagsche Kout" der Provinciale Groninger Courant lezen we o. m.: Voor ëéno zaak is de Hofstad eeno uit muntende plaats, nameiyk voor het verloenen van oen verbazend ruim krediet. Ia dit opzicht toonen de winkoliors en magazyn- houders eene toegevendheid en lydzaamheid, die slechts do zeldzame brutaliteit der ge crediteerde klanten evenaart. Dezor dagen verliet oen Indisch hoofdambtenaar en familie met stille trom de residentie. Het huisgezin had het zich aan niets laten ontbreken, en toen hot verdwenen was, dook de melkboer met eene schuldvordering van 500 gulden op en bleek het dat do familie by de „Rytuig- maatschappy" voor 2000 gulden in het kryt stond 1 Verbeeldt u: tweo duizend gulden voor ritjes door de stad, in den tyd van een paar jiftrl Welk een lankmoedigheid van de zijde der huurkoetsiers-vereeniging, en wat een oplichtersgemak van de zyde der Indische familie, die, dank zy het' onbeperkt en on belemmerd krediet, op een flinken voet leefde, zonder te betalen. Van de buren werd geld, wyn, van alles geleend, met eene onbeschaamd heid, die voor de pen van een Van Maurik hoeriyke stof zou opleveren. D^ Indische fapilie is per 2de klasse naar Insulinde teruggekeerd. Vermoedeiyk zet zy zich in de nabyheid van een of andere dessa neer, verkoopt mevrouw, eene nonna, inland- sche koekjes van haar eigen deeg en melk van hare drie of vier koeien doch met minder ruim krediet dan waarover zy by den Haagscbon melkboer zoo eindeloos beschikte. Zoo haalt de oud resident zyn einde. Waariyk, er i3 in de residentie aan eigen aardige typen geen gebrek, en hoeveel er over de Hofstad ook al reeds geschreven is, er blyft nog altyd ryke stof over. UITLOTINUEN. HoDg&arBche Hypotheekbank. 3-pcis -pre uiolotoo. late trekking op 25 Januari 1895. Piemiëo Ser. Nr. Kr. Ser. Nr. Kr. Ser. Nr. Kr. 2014 39 20B,000 1092 22 400 1994 27 400 2273 69 5,1.00 12"-8 84 400 2035 65 400 2720 30 2,000 1236 63 400 2176 75 4 0 2863 30 2 000 1479 15 400 2767 81 400 2704 36 2,000 1574 G9 400 2967 01 400 910 22 400 1758 62 400 3455 89 400 935 89 400 1928 89 400 Tor amortisatio 1 eer.e: 843. Betaalbaar 25 April 1895. G-emengd Nieuws. Te Sevilla heeft een dief den kassier van het agentschap der Spaansche bank een doek met chloroform over het hoofd geworpen en terwyi de kassier bewusteloos was, voor een waarde van 44,000 duros ge stolen. Men heeft den dader nog niet kunaen vatten. Een eigenaardig geval van ver meende kleurenblindheid vindt men vermeld in een blad, dat de mededeeling er van ont ving van oeno moeder, die het zelve had ondervonden. Z(j schreef aan het blad: „Onze eerste jongen was, naar do meening van do geheelo familie, een allerliefst voorspoedig kind. Mot anderhalf jaar reeds babbelde hy alleraardigst. Maar hy was, jammer genoeg, kleurenblind. Hy had een prentenboek in kleu rendruk gekregen, en onder de prenten was er oen, die een jager in zyn groene uniform voorstelde, die hy met voorliefde aanwees. „Mama, zwartl" zeide hy dan. „Neen,groent" antwoordde ik, maar zelfbewust riep het kind „Mama, zwart I" Alle andere kleuren herkende hy zonder fouten, maar de groene jagers- uniform duidde hy stoods aan als zwart. „Gewooniyk ging ik in den namiddag een uurtje naar myne moedor en liet het kind ondor de hoedo van het kindermeisje en de keukenmeid. Eens, toen ik toevallig wat vroe ger thuiskwam, vond ik tot myne verbazing een flinken jager op de sofa zitten naast de keukenmeid. Mijn jongen zat op zyn knie. Vorlogen sprong het minnende paar op, maar myn jongen liep juichend op my toe en riep, op den jager wyzendo: „Mama, Zwart!" Myn kind was dus niet kleurenblind I De jager heette Zwart en het kind wilde my steeds opmerkzaam maken op zyn vriend, dien hy blykbaar reeds lang kende." Hoe brengen' wy ons leven door? Een Engelsche statisticus heeft, op grond van uitgebreide waarnemingen, uitgerekend, dat, gemiddeld genomen, een man van 50 j ireu 6000 dagen met slapen, 6500 met werken, 800 mot wandelen, 4000 met ontspanning (Zon- en feestdagen inoegrepen), 1500 met eten en drinken en 500 met ziek zyn heeft doorgebracht. Gedurende dien tyd heeft hy verteerd: 17,000 pond brood, 16,000 pond vleesch en 4600 pond groenten, eieren en visch; aan dranken van allerlei aard heeft hy omstreeks 28,000 liters gebruikt. Eene statistiek aangaande de branden in Londen gedurende 1894 geeft deze cyfers: 3061 branden, waarvan 151 ernstig. By 83 branden kwamen 82 menschen om het leven. Van 474 branden was de oorzaak hot springen of omvallen van petroleumlampen. Een melkboer uit de voorstad Ottakring is na afgelegde bewyzen van be kwaamheid tot scherprechter of beul van Weenen benoemd. Krasse familie. Binnen enkele dagen wordt eene zekere mevrouw Betty Webster te Aysgarth (Yorkshire) 105 jaar, daar zy in Februari 1790 geboren is. De oude dame is nog wonder wel van geest en gelooft dat zy zich nog herinnert boe zy 102 jaar geleden naar een kerk te Swaledah ging om gedoopt te worden. Zy verhaalt ook van vier soldaten, die thuiskwamon van den slag van Waterloo en haren vader bezochten, om dezen te vertellen, hoe het daar was toegegaan. Een der mannen had een been in den slag gelaten. Mevrouw Webster woont nu by haredoch- tor van 76 jaar en haren schoonzoon van 86 jaar in. Deze laatste is de oudste man in. Aysgarth. Die van mevrouw Webster's tantes werden ouder dan 100 en bereikten achtereenvolgens den leoftyd van 104, 102 en 101 jaar. Ook liaar vader bereikte de honderd. De oude dame hoeft sedert 45 jaar do ge woonte geregeld een pypje te rooken on is bijzonder gesteld op een kop goede thee. Zy is geene afschafster. Een gepeperde vergadering.— Te Roubaix, oen dei middelpunten van de Fransche arbeidersbeweging, begon onlangs op een volksvergadering plotseling iemand te niezen. Weldra niezen er twee, tien, twintig en moer personen in alle hoeken van de zaal en eindelijk niezen allen zonder uitzondering; vrouwen en kinderen niezen mee en beginnen te huilen en te jammeren. En men hoort door niezen afgebroken kretenWat is er toch (ahi!) gebeurd? (Algemeen ahi!) Eindeiyk roept iemand: „Maar dat is (ahi!) peper!' (ahi!) En werkoiyk, zoo was hetl Iemand had oen zak met wel een half kilogram peper open gescheurd en midden in de zaal geworpen, en nu weerklonk ook van de bestuurstafel: Ahi! en de president stond op en riep: „Ik sluit de vergadering ahi!" van voorhand mi BI 11 to B i*. t»éi i jï 11» r». S n 3 o t> p I u. llolilliliprlicn. ai Carte blanche3.p. bil®. cl'or (demi-sec)„3.75„ Cachet Orange (grand vin sec) Carte d'or (ultra sec)„4.7Ö,, Seui dépö! pour Lelden et ses Environs: 7350 22 Indien U voor een pond Koffie besteedt f o.»o komt U pond te staan op f o.4o pond Kathreiner's Malzkoffie kost 0.15, te zamen O 55 bij gebruik van Malzkoffie bespaart U dus per pond 0.25 399 12 1 «te quallfeif, werden door ondergeteekende in het jaar 18S2 alhier voor het eerst in den handel gebracht; ze zyn ook thans wederom, in verschillende grootten, goed ge sorteerd en gcxulrerd. Verkrijgbaar naar gelang der grootte van de Kachels. ongeveer oene kleine vuist groot, bjj verschiilendo groote en kleine Bloemisten bekend als uitstekend voor Etsrerwaruln, door hunne hitte en veel minder verbruik in verhou ding tot Gas Cokes. Verier, prima KACBEUIOI.EII, IIAtHIXE-, gcwa.iche» KOLEX, laatste n verschillende grootten. £49- en grove 6IET.COSES. 6795 56 Vaste prys tot 1 April 1895, franco rem bours door geheel Nederland, 10 K.G. 13. - 44 G.30, 24 3.50. WlafcrprovlsSc- Bolcr, fijn bereid, dezelfde prys, buitdn- iand 5 Cents per K.G. hooger. Overtuigt u van de geurige en fijne qualiteit en vraagt monster a ƒ1.40 per K.G. Gestichten en I groote inrichtingen aanzienlyk rabat. Hoogachtend, WILLEM VAN 8ANTEN Jczn. Rijswijkschk Weg, by Den Haag. 223 14 GOEDKOOP en STERK, 35 Cents per knot. Alleen in 't zwart. Uitsluitend te bekomen by 217 9 Haarlemmerstraat, hoek PaardcnMeeg. van voorhanden SIcu^cIcd, Stoeien, Spiegel a, Schilder yen, enz. inde Meubel- en Stoelen-Fabriek van de Firma B. F. RAMAKERS. 133. Haarictauaeeratz-aat 173. 13. ÏVleuwstraat 15. 8205 10 9e Kneipp's Salmoni-Honig Pastilles zyn verzachtend, genezend, slymoplossend, tegen Verkoudheid, Hardnekkigen hoest, Kinkhoest, Kriebeling in de keel, Heeschheid, Influenza, Asthma, versterkend voor borst en longen, dikwyis helpend als andere middelen niet meer baten. Prys per flacon ƒ0.20, ƒ0.40, ƒ0.75. GeneraaZ-Agcnt L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar te Lriden by J. H. DIJKHUIS en REIJST KRAK, te Noordwijk by F. VAN HENSBERGEN, te Rijnsburg bij A. A. DE MONIJE, te Wassenaar bij W. C TERHEIDE en J. ROOI JAKKERS, te Lisse by F. E. SCHEEPMAKER, te Alfbn by C. ALBERS en G. GöTKEN. 8355 24 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Pr(J» per 5 om 77^ Cent*. VERBOUW k STOK1IUYZEN, NIEUWE RIJN 47. recommandeeren hunne zuivere- Bordeaux, Port-, Sherry-, Madera-, Rijn- en Champagne-WVijnen, per anker en per flesch exquise Cog- nacs van af ƒ1.25 tot en met ƒ6.— CITROEN- en RUM PUNCH in diverse prijzenzeer fijne LIKEURENalle mogelijke BITTER-TINCTUURS met bijzondere aanbeveling 8563 33

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5