voor v(jf jaren by het leger in Ned.-Indlé gedetacheerdeo, sedert tot lsten luit. bevor derden 2den luit. J. Wolf, van het wapen der infanterie van het leger hier tejande, verlengd met drie jarer, en alzoo nader be paald op acht jaren. Mot ingang van 1 Maart a. s. benoemd tot onder directeur der telegrapbie A. Pot, thans commies der telegrapbie 1ste kl. Mot ingang van 1 Maart a. 8. bevorderd tot commies der posterijen 3de kl. C. R. Van GriethuyseD, thans 4do kl., en benoemd tot id. 4dei kl. J. E. Wins, thans surnumerair. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen te Waalwijk do heer P. J. A. Groene walt, thans te Charlois. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydng 1 Februari a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Aloxandor", van Batavia naar Amsterdam, airiveerce 26 Jan. te Suezt,' de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Jan. van Southampton de „Ancbises", van Amsterdam naar Java, arriveerde 28 Jan. to Liverpool. Met Leidsch Too nee 1. Het goheelo geval borust op een misver stand. De Schouwburg commissie heeft natuur lijk, evenmin als iemand andera, geweten wie d e Vcreenigde Haagscho Tooneelisten eigen lijk- zyo; do Haagsche directeur, van zijn kant, wist niet wat wy zoo ongeveer in den Leid- schim Schouwburg gewond z\jn te zien en to hooren en zoodoende trad hot Haagscho ge zelschap op in een komedie waar het niet thuis hoort en op eon avond, dat men zoo ists zoker allerminst verwachten zou. Den directeur: Geverding hoor ik roemen als een ijverig, voortvarend mande teleurstelling, die hem hier gewerd, betreur ik en daarom geef ik hem den goeden raad: „Kies een andere plaats voor uw spelen, en wellicht zult ge een talrijker publiek trekken en een, dat uw gezelschap meer waardeert." Het zou een kinderachtig en onbegonnen werk zyn op de gebreken te wijzenhet beste en zeker het humaanste wat ik doen kan, is absoluut zwijgen 1 Men zie: „Een avondje vol kunst genot" van Van Maurik en men weet er alles van. Vergelijk daarmede oenseene voorstelling als „Eenzamen", welke ik elders zag en waarover ik zelfs, als toppunt van „Urlheilsfahigkeit,"* dezen dooddoener hoordo: „Dat ding is een voudig een draak"! ^fu vraag ik toch in gemoede„Een punt van smaak, een punt van smaak"klinkt dan do leuze, maar ik protostoer I Dat is géón punt van smaak meer, hier houdt de smaak op te heerscben, hier regeort hot gevoel, het gevoel alleenDat stuk, zwaar van aandoening, trillend van waarachtig leven, is niet geschrovon om met of zonder smaak beoordeeld te worden; uit iiöt hart geweld, kan hot alleen door het hart gewaardeerd worden. Niet voor oog of oor, niet voor het vorstand treden dio ver eenzaamde menschen op, maar ze spreken direct tot het hart, wie niet met hon mee kan voelen, wie geen snaar in zich voelt meotril- len bjj het Ijjden dier anno onbogrepenc, maar todi zoo tastbaar echte menschen, die zwtyge liever en bedenke zich wel twoemaal alvorens H ïuptmann voor een prul, „Einsaine Menschen" \oor een draak uit te maken. Ilauptmann een prul Do Hemel gave, dat wjj in Holland één zoo'n prul hadden, terwijl wij ons behelpon Miooton met.neon, ik mng geene namen noemen, maar als wij dat mooie, frissche, Jonge Duitscho tooneelwerk genieten, buigen wy zuchtend hot hoofd vol deemoed en jaloe- cie. Geen punt van smaak 1 De karakterlooze man, het hoofd vol .van grooto plannon en woorden, dio alles wil on door gebrek aan energie niets tot 6tand brengt, hy leeft; do goede, oenvoudige vrouw, de teedero moeder, de echte Duitscho „Biedermann", do cynische schilder: het zijn menschen van vloesch en blood, geen poppen, geen incarnaties van be grippen, maar levende wezens om ons, in ons midden. Hebt zo dan lief of haat zo, dat gaat althans uw hart aan, maar beoordeelt zo niet met oen kouJo redeneoring over smaak; daar voor staan se te hoogl Cifriapjjn nam oen zware taak op zich, toon hjj hot publiek van dio „Eenzamen" ging spreken. Dat hjj een zeer knap acteur was, wisten wy vanouds, doch onze stoutste verwachtingen zijo overtroffen.- met deze opvoering hooft hy voor zich en zyn gozol- schap een eerezu 1 gosticht Als geheel was het vlekkeloos. Behalve den predikant, dien ik gaarne wat indrukwekkender had gezien, waren allen, zonder onderscheid, uitstekend. Dat hebben dus ouzo vaderlandsohe artisten weer tot stand gebracht! Toen in October do vonnaardé Anto ne mot het Tiuatre libre in Den Haag do „Weber" van Hauptmann zou spelen, waren de ver wachtingen hoog gespannen, doch onbevrodigd r'jn wy teruggekeerd. Ondanks enkele voortreffelijke détails, on danks enkoio superieure krachten, waaronder Antoine zelf, vermochten de Parijzen aars niet ens dh n oven*weidigendon indruk moe te deelsn, üi-n men van de „"Weber" verlangt. Heel stilletjes is toon wol eens de trotseho ge dachte opgekomen: Nu do Franschen het ni.t kunnen, laat nu do Hollanders het eens pro beeren, maar in ons kleine landje, voor ons g illige publiek, wie zou dat kunnen en durven? Ea ziet, dat heeft Cbrispyn gedaan l Gedreven door ware liefde voor ware kunst, heeft by Hauptmarn aangedurfd, en dat h(j het zóó gedaan heeft, daarvoor brengen wj hem onge roepen openlijk nulde. v. 15. Gemengd Nieuws. Voor de verlaten kinderen ont- vingon wy nog: f 1 van N. N. en /"0.50 „Weinig, maar gemeend." Samen f 7.00. Ten gevolge van de strenge vorst van hedennacht ondervindt de scheepvaart nog grooter belemmering dan reeds het ge val was. Een boot van de „Volharding", welke van ochtend wederom den tocht naar Amsterdam wilde aanvaarden, moest onverrichtorzake terugkeeren. Zy zag, na eenige aangewende moeilijke pogingen, om door het ys te komen, geen kans het tot de hoofdstad te brongen. Men kan dus vrijwel do vaart naar Amster dam als gesloten beschouwen. In de richting naar Den Haag cn Rotter dam waren hedenmorgen nog door petroleum motoren in beweging gebrachte pakschuiten, alsmede een stoomsloepboot met eonigo vaar tuigen achter zich, in de „r.ienwo vaart" by Leiden bozig nog een tocht, te makon, waarby de machines het echter hard te verant woorden kregen en elkaar zelfs, tóen ze te dicht bij elkander kwamen, havendon, wat opnieuw oponthoud veroorzaakte. Ten gevolge van het stukslaan van het jjs zal er van een baan voor schaatsenrijders aldaar niet veel meer terechtkomen. Een man, die hedenmorgen in de vroegte een baan wilde gaan vegen in den Nieuwen Ryn en zeker niet wist dat er gisteravond nog een pakschuit was door gevaren, zakte in de daardoor ontstane geul door het ys. Op zyn hulpgeroep kwam zyn compagnon met een bezem aanloopon; deze waagde zich een eind op het ys, doch kon hem ongelukkigerwijze niet bereiken; den wachter van de brug aan de Kraaierstraat gelukte het evenwel daarna den drenkeling met een dregge naar zich t09 te halen. Wy houden hot er voor dat deze baanveger zyn te exploiteeren baan nu voorloopjg wol in den steek zal laten en naar een ander terrein zal uitzien. Het bestuur der Haagsche afdee- ling van de „Zuid HollaDdsche IJsvoreeniging" verzoekt aan de „Haagsche Crt." do volgende toelichting te plaatsen. „Het hoogst grillige winterweder der laatste weken strenge vorst, afgewisseld met Mei regens heeft het ys in een desolatcn toe stand gebracht. Dit nu zou by de 6trengo vorst der laatste dagen wel weer terecht ge komen zijn, ware het mot, dat het water onder het ys is weggepompt, zoodat het ys in de vyvors gobroken en aan de kanten open is, en dat in de vaarten om do stad hoogst onbetrouwbaar is geworden. „Overigons maakt de overhaasting, waar mee een groot aantal schaatsenrijders zich op zwak ijs wagen, dat de afdeeling met den besten wil en ondanks opoffering van veel moeite en geld, wel nooit aan hare leden en het publiek eenigszins ordentelijke banen zal kunnen verschaffen." Het Brasemermeor, dat thans voor do tweede maal dezen winter in eene prachtige ijsvlakte is horscliapoD, bood verleden Maandag gedurende eenige oogonblikken een eigenaardig en zeldzaam schouwspel aan. Terwijl het vaartuig van schipper Wagonaar met volle zeilen het ijs van hot door de stoombooten gemaakte slop links en rechts deed wegspatten, kwamen jeugdige schaatsen rijders in menigte den ondernemenden schipper vlak bij zyne schuit begroeten, en scheen de hoer l'Ami met zijn fraai vernieuwde ysschuit „Atalante" eon wedstrijd over het ijs vlak aangebonden te hobbon tegen den schipper, die hot doorsneed. De bekende houtzaagmolen van den heer v. d. Torren, te Waddingsveen, zal eerstdaags wordtin gesloopt, nu voortaan uit sluitend met stoom zal worden gewerkt. De bouw van den molen dateert van het jaar 1717. Gistermorgen is do \j8clnb te Roelof-Arendsveen met een groot aantal werk lieden begonnen, do slooten en vaarten in den polder berijdbaar te maken. Het ijs moet wol zeer deugdelijk zijn: bij deze nog slechts ge ringo dikte (ongeveer 6 cM.) trekken de baan- werkers in aanzienlijk aantal met gerustheid eeuo zwaro driekant© slede er over voort. Algemeen hoopt men liefhebbers van ijsver maak als werkeloozen dat deze ysvereeniging spoedig oen begin kan makon aan het op knnppen van het Brasomormeeer. Aangaandehetplotselingenonder verdachte omstandigheden overlijden van den 2'2-jarigen zoon van den vleeschbouwer A. K., aan den Ringdijk der Haarlemmermeer by Halfwog, roods in ons vorig nummer vermeld, wordt nog bericht: Na de lijkschouwing Zaterdag te Hoofddorp en daarna te Haarlem, achtte de justitie een nader onderzoek en verhoor nooözakelykhet l'yk nl. vertoondo eene wondo van 10 cM. diepte, die, met een mes toegebracht, het hart had geraakt. Zondag werden to Halfweg over deze duis t^ro zaak verschillende personen gehoord door den officier van justitie mr. Retbaan Macaré, rechtor commissaris en burgemeester van Haarlemmermeer. Het verhoor duurde van 's voormiddags 9 tot 's avonds 8 uren, zonder dat eenig licht in deze zaak werd ontstoken. Het ondorzoek wordt voortgozet. liet Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in het hooger beroep van den luitenant ter zoo 2do kl., dio door den zookrijgsraad aan boord van Hr. Ms. wachtschip to Willemsoord wegens insubor dinatie togen zyn commandant was veroor deeld tot één j\ar militaire gevangenisstraf met ontzegging voor don tyd van vjjf jaren van het recht om by de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. Het Hof verklaarde in eene breed gemoti veerde sententie, dat de door bekl. tegen zijn commandant geuite woorden het misdtyf van art. 100 van het Or. Wetb. voor het krijgs volk te water darstellen en mitsdien de qualificatie, door den eersten rechter daaraan gegeven, jui6t is. Ten aanzien van de straf overwoog het hof, dat het niet noodzakelijk is bekl. ter zake dezer veroordeeling uit den dienst te verwydereu, terwijl de militaire ge vangenisstraf behoort te worden verminderd. Bekl. werd op die gronden veroordeeld tot zes maanden der genoemde vrijheidsstraf, met bepaling dat deze zal gerekend worden te zijn ingegaan op 11 Dec. jl., terwijl de door den krijgsraad uitgesproken bijkomende straf van ontzegging van hot recht om by de ge wapende macht to dienen, bij 's Hofs uit spraak word te niet gedaan. Te Winssen, gemeente Ewyk, heeft een jonkman, '6 avonds laat in oj>ge wonden toestand thuiskomende, zijn revol ver ter hand genomen. Daarmee allerlei kunsten uitvoerende, ging een schot af en trof een aan de tafel bezig zijnde naaister in het hoofd. Er bestaat kans op levensbehoud. Door sommigen wordt nog getwijfeld, of bier slechts aan een ongeluk te denken is. De Arnhemse he rechtbank heeft gisteren veroordeeld de schoenmakersknechts te Deuüchem, beschuldigd van meineed, tot een gevangenisstraf van 2 jaar. Ia de zaak van de uitlokking tot dien meineed is een nader getuigenverhoor gela6t. Dezer dagen werd gemeld dat de leerling machinist Da Winter te 's-Her- togonbosch van den tender was gevallen, en, nadat hy naar Utrecht vervoerd was, aldaar na eenige uren aan do gevolgen zijner kneu zingen is overleden. Uit Eindhoven schrijft men thans, dat uit het onderzoek der marechaussee is gebleken dat De W. niet te 's-Hertogonbosch van den tender was gevallen, maar dat by de ver wonding aan bet hoofd reeds te Eindhoven had bekomen. Op welke wijze ligt nog in het duister. De gowondo, die zich in de ma- chineloods met het hoofd op een bos stroo had nedergelogd, werd door vier mannen op de machine gedragen, zonder dat te Eindhoven geneeskundige hulp was ingeroepen, (het was vroeg in den morgen) en naar Utrecht ver voerd. Do man laat een vrouw en vyf kin deren achter. Do politie onderzoekt nog steeds. Moord te IJz-ondyke. Overdoze zaak worden nog de volgende bijzonderheden meegedeeld: In het gehucht „hot Molentje", onder do Zeeuwsche gemeente IJzehdyke, woonde bij hare familie de 38 jarige Frudonce Aldoweireldt. Deze was Maandag 1 Januari in den namiddag een kennis gaan bezoeken, zekeren D. Goossens, die op 20 minuten afstands van haar woonde. Omstreeks vijf uren was zy door de beide oudste dochters van Goossens een eind weegs nRar huis gebracht, die haar echter verlieten, toen zy in de verte een manspersoon gewaar werden, zeggende, dat zy nu, zoo z\j zich haastte, toch weer gezelschap had. Dinsdagmorgen kwam een zoontje van Ooo3sens op „hot Molontjo", en vertelde daar, dat hy onderwog aan hot putje een j.is en een muts had zien liggen. Op dit bericht ging zekero Ed. De Witte onmiddellijk kykon, en vond den kapmantel on de muts van Prudence. Do broeder van de verslagene, die ook kwam zien, vroeg aan hot zoontje van Goossens, wanneer Prudence toch naar huis kwam, daar de gebeole familie in de meoning was, dat z\j op do hofstedo was blijven slapen. Toen deze echter zeide dat z\j den vorigen dag weggegaan was, en Aldeweireldt den mantel en de muts zag, die hy dadelijk her kende, maakte zich een angstig voorgevoel van hem moester. De politie word dadelijk gowaarschuwd en nadat men een paar uur gedregd bad, werd het lijk van Prudence door eon paar inwoners van IJzendyke uit den put gehaald, waarin zy denkeiyk geworpen is. Diefstal moet de aanleiding tot de misdaad geweest z(jn, althans do portemonnaie van de verslagene, die een gulden en oenig klein geld inhield, werd met enkel het kleine geld teruggovondon. Ook de haak van den kapmantel was afgoscheurd. De dokter heeft op den arm een schram ontdekt, die vóór baar dood toegebracht moet zyn. Een valsch bankbiljet. Aan gaande een valsch bankbiljet van 1000 mark, dat men te Tilburg getracht heeft in te wis selen, schryft men aan het „N. v. d. D." het volgende Zekere vrouw T. begaf zich met hot biljet by do kassiexsfiana J. V. Co., om het in te wisselen. De bediende bemerkte» torctond dat het biljet niet echt was. Hy liet het aan zyn patroon zien, die vervolgens vrouw T. in eene kamer liep on haar ondervroeg, hoe zy aan dat briefje gekomen was. Zy antwoordde dat zy het van haar kostganger had gekocht. De heer V. zeide toen haar to zullen helpen den maker in handen te krygen, door de zaak in banden van de politie te stellen. De vrouw had hierin geen zin on zeido, dat het briefje niet van haar kostgangor was, maar dat zij hot gevonden had. Vrouw T. verliet toen ylings de kamer eü scheurde het briefje, zooira zy buiten kwam, in stukken. Door de politie werden de stukken van het biiefje zoo goed mogelyk by elkaar geraapt. Vrouw T. most ook al reeds vroeger aan iemand gevraagd hebben, welko waarde dit briefje had, hetwelk zy toen beweerde ge vonden te hebben. Die persoon had haar toen geantwoord, dat het eene waardo had van zeshonderd gulden en dit had haar aanleiding gegeven om te trachten het te gelde te maken. De politie heeft een yverig onderzoek in gesteld. De persoon, die te Rozendaal voor dood in eene weide is gevonden, is ge- bloken te zyn Marinus Koevoets, woonachtig te Hoeven. De politie heeft op het lyk een onderzoek ingesteld en bevond twee diepe sneden in den rechterpols. Eenige personen, bij wien K. het laatst vertoefd heeft, zyn gehoord. Het proces-Joniaux te Antwer pen. Over 't algemeen is de loop van het verhoor gisteren gunstig geweest voor de be klaagde. Zoo zyn verscheidene personen komen getuigen dat Vandenkerckhove geruimen tyd voor zyn dood ongesteld was en hetzelfde getuigden andoren omtrent Alfred Ablav. Be zwarend daarentegen was het getuigenis van de gezelschapsdame der gezusters Ablay, die verklaarde dat mevrouw Joniaux en Emilie Ablay haar getuigenis in een bepaalde richting hadden willen sturen. Ook had zy op den bewusten speelavond by mevrouw Joniaux, waarop Alfred Ablay gestorven is, een ver frommeld papiertje gevonden naast de plaats van mevr. Joniaux^ waarin nog eenig wit poeder. Toen zy Emilie Ablay daarover sprak, verklaarde deze dat .het morphine was van mevr. Bede, de zuster van beklaagde, een dame, die op zich dagelyks morphine-inspuitingen toepaste. De president vroeg echter: „Was mevrouw Böde er dien dag geweest?" De getuigo: „Neen" (sensatie). Getuige ver klaarde nog dat Emilie Ablay haar verzocht had, te verklaren dat Alfred een poeder in zjjn portemonnaie had en dat hy die poeder in een glas cognac had ingenomen, en zij had getuige daarvoor zelfs kwytschelding eener schuld aangeboden. Getuige had echter ge weigerd. Do beklaagde is byna voortdurend zeer kalm en ad rem en discussieert met de experten over alle technische quaesties. Wilhelm II en de kunst. - De Duitsche keizei" heeft op zijn verjaardag den door hein uitgeloofden prys van 1000 mark voor do restauratie van het hoofd eener jonge vrouw uit Pergamon, een dor fraaiste overbiyfselen uit de oudheid, toegekend aan den beeldhouwer Reinhold Folderhoff, te Berlyn, en een eervolle vermelding aan graaf Yon Goertz. Een nieuwen prys van 2000 mark heeft hy nu uitgeloofd voor de restau ratie van het marmeren beeld eener dansende Maenade, dat in een der Berlynsche musea zich bovindt Ook voor de zangkunst wil de keizer een Maecenas zyn. Hy heeft een oereteeken van edel motaal, om den hals te dragen, toegezegd voor den overwinnaar in een jaariykschen wedstrijd van mannenzangvereenigingen en wel voor de uitvoering van vaderlandsche liederen. Eindelijk beeft hy een zilveren oud-gothi- sche kan laten vervaardigen, dio tot rond- gaanden prys zal dienen voor den jaariykschen roeiwedstrijd van de leerlingen der middelbare en hoogescholon te Berlyn. De kan zal eerst daags in het museum voor kunstnijverheid aldaar worden tentoougesteld. Do lievige sneeuwstormen hebben ook in Frankrijk veel schade veroorzaakt Vooral te Roubaix zyn groots verwoestingen aangericht; te Menin is een fabriek ingestort, waarby tien personen werden gewond. Te Homberg zyn by het opstygen uit een myn zeven arbeiders door het om kantelen van een wagon, waarin zy zaten, in den 50 meter diepen mynput gevallen. Twoe der mannen klampten zich aan den wagen vast on bleven daardoor gespaard, maar de overige vijf werden met verbryzolden schedel beneden gevonden. Gomo-edelyk. „Maar vrouw, wat is er veel zout in de sospl" „Och, man, op zoo'n beetje zout zal het toch niet aankomen. Dat is immers zoo goedkoop." Laat de gelegenheid niet onge bruikt! „Myn geheugen wordt versc.brik- kelyk slecht." „Zoo? Dat spijt my 1 Zoudt ge my niet honderd guldon kunnen leenen?" CORRESPONDENTIE. - By doorgaand vriezend weer verplichten heeren correspon denten velen door mededeeling welke ysbanen zich in goeden toestand bevinden. Wy zullen dergelyko belichten gaarne opnemen Een bewoner van do Miadelstegracht vestigt er de aandacht op, dat van een der fabrieken do kolenasch togen verscheidene deuren van perceelen aldaar hoog opgestapeld wordt, zeer ten ongerieve van de bewoners en in stryd met de bestaande bepalingen, volgens welke van gemeentewege toch altyd voor het reinbouden der straten en grachten behoort gezorgd te worden. G. v. E., to R. Voor heden te laat ontvangen. BUITENLAND. Frankrijk. De Boodschap, door president Félix Faure aan da Fransche Kamer en den Senaat gericht, heeft te Parys algemeen een goeden indruk gemaakt. Vooral wordt door de toongevende republikeinsche bladen instemming betuigd met de verklaring van den president, het zwaartepunt zyncr Boodschap, dat hy zich in de eerste plaat6 beschouwd als geroepen om do constitutie te handhaven. Ook de heer Ribot heeft niet te klagen over den uitslag der eerste Kamerzitting, waarin hy met zijn ministers optrad. De motie van don radicalen leider Goblet, waarin hy tegen dit Kabinet protesteerde, werd ver worpen; de motie van den radicalen afge vaardigde Gauthier, betreffende de grondwets herziening, onderging hetzelfde lot; de motie van den heer Bastide, waarby vertrouwen werd uitgesproken in het Kabinet, werd aan genomen on ten slotte werd ook do amnestie wet van den minister van justitie Trarieux goedgekeurd. Toen do uilslag dezer stemming door den president werd afgekondigd, riepen de leden der linkerzyde: „Leve Rochefort!" Daar onder deze amnestie ook begrepen zyn diegenen, die zich schuldig maakten aan vergrypen tegen de veiligheid van den Staat, zal ook den heer- Rochefort de terugkeer naarFrank- ryk worden- toegestaan. Morgen, Donderdag, komt de Kamor weer byeen. Vermoedelyk zal dan spoedig de be grooting in behandeling komen. Het kabinet- Riibot zal dan de eerste ernstige proef moeten doorstaan. Als minister van oorlog in het kabinet- RSbot is, naar men weet, opgetreden generaal Zur Linden, tot dusver commandant van het vierde legercorps. Generaal Zur Linden wordt als een der bekwaamste Fransche hoofdofficieren be schouwd. In het byzonder onderscheidde hy zich by de groete manoeuvres, welke onder leiding van generaal De Miribel in Oost- Frankryk werden gehouden. Sir Charles Dilke, de bekende Engelsche staatsman, noemt in een zijner laatste artikelen over den politiekon toestand van Europa generaal Zlur Linden een der beste generaals, waar over het Fransche leger kan beschikken. Gisteren werd op het-Elysée onder voor zitterschap van president Faure een minister raad gehouden. Daarin werd bosloton, dat het stoffelyk overschot van maarschalk Canrobert op staatskosten ter aarde zal worden besteld. Do begrafenis zal Zaterdag a. s. plaats hebben. Dondordag zal de Senaat het wetsontwerp betreffende de amnestio in behandeling nemen. Zoodra de Senaat, hetgeen zeker is, het amnestie-ontwerp heeft goedgekeurd, zal de heer Henri Rochefort terstond van Londen naar Pary's terugkeeren. Volgens de „Intran- sigeant" zullen zyno partygenooten hem op föesteiyke wyze verwelkomen. Zaterdag a. s, wordt Rochefort te Parys verwacht. Spanje» De Cortez heeft het wetsontwerp goedge keurd» waarby de belasting op den uitvoer voor lood wordt ingetrokken. De Noorder-spoorwegmaatschappy weigert de tarieven voor het vervoer van granen te verlagen. De Senaat keurde de voorloopigo handels overeenkomst met de regeering der Vereenigde Staten goed. De besprekingen betreffende de verhoogiug der graanrechten zullen wel tot geen resul taat leiden, ten gevolge van de weigering van eenige groepen in do Kamer om daartoe mede te werken. Vereeui^do Staten» Na voorlezing van de gisteren vermelde boodschap van president Cleveland in hot Huis van Vertegenwoordigers diende de heer Sprin ger een voorstel in, strekkende om uitvoering te geven aan hetgeen door den president wordt aanbevolen. Het bedrag der uit te geven obligatiën wordt niet gemeld. Het ontwerp van den heer Springer is ver zonden naar de finantiöele commissie. Volgens telegrammen uit Nieuw-York worct in de finantièele kringen de boodschap van president1 Cleveland toegejuicht, do«:h men koestert weinig hoop, dat het Congres govolg zal geven aan de wonschen van den president. Waarschyniyk zal men zich enkel bepalen tot een ruime uitgifte van Staatsobligattén in afwachting van het nieuwe republikeinsche Congres, dat in April byeenkomt, Zuid-Al'rilta. De verjaardag van den Duitschen keizer is ook in de Zuid-Afnkaansche Republiek feestelyk gevierd. Opmerkelyk zyn de woorden, by die gelegenheid door president Kruger gesproken. Het oogenblik was gekomen, zeide hy, do nauwste betrekkingen aan te knoopen met DuKschland. Hy vergeleek de Zuid Afnkaan- sche Republiek met een klein kind, dat zich onder de mogendheden bewoog. Indien dit kind door de eeno word bedreigd, moest het hulp zoeken by de andere. Hy had eene samensmelting pogen te verkrijgen van Engel- schen en burgers, maar die poging word ver- ydeld door het onrustig gedrag der Engelschen en hunne- weigering, deel te nemen aan de verdediging van den Staa?. Hy achtte zich evenwel gelukkig, te kunnen verklaren dat 'het Engelsche gouvernement zich altyd vriend- schappelijk had getoond. De Zuiö-Alrikaanscho Republiek zoekt sedert lang, en na de opening van den Delagoa- spoorweg meer openlyk, steun by Duitschland tegen Engeland, dat van zyn overmacht zoo dikwijl* een onedelmoedig gebruik heeft ge maakt. Over de ontstane werkstaking der wevers te Gentbrugge bevat liet „Fondsenblad" do volgende inlichtingen: „Yrydag- voormiddag hebten al do werklieden van de fabriek De Weeze Brabandt hot werk laten staan. De oorzaak der werkstaking is, zeggen de werk lieden. dat zy do lengte hunner stukken niet kunnen nagaan. Me i laat hon wel toe h.fc

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2