N". 10718. Donderdag 31 Jaiiuai*i. A0. 1895. feze (Courant wordt dageKjks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 30 Januari. Feuilleton. Het geheimzinnige doosje. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post. -i 1'40' Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. De minister van binnenlandscbe zaken heeft: lo. met ingang van 1 Febr. a. 8., be noemd tot buitengewoon opzichter by den bouw van een pharmaceutisch laboratorium te Leiden, F. H. Arlaud, tot dusverre buiten gewoon opzichter, belast met het toezicht op de uitbreiding van het physisch laboratorium te Leiden en den aanmaak en de plaatsing Tan het meubilair In het mineralogisch museum aldaar; 2o. met ingang van 1 Februari a. s. benoemd tot buitengewoon opzichter by den bouw van archieflokalen aan het Bleyenburg, te 's Gravenhage, W. J. Brandts, thans te Amsterdam. Dr. J. D. De Lind van "Wijngaarden, predikant te Oud-Alblas, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv. gem. te Leiden (vacature-Gunning) en dat voor Utrecht aan genomen. "Woensdag-avond a. 8., 6 Febr., zal de Cbristeiyke zangvereeniging „Zingt den Heer" in de zaal Noordeindo alhier eene uitvoering geven. Het ministerie van marine heeft met de Maatschappij „de Maas" te Rotterdam gecon tracteerd voor de levering van 9 roodkoperen pypen voor de somqia van 3250, en insge- lyks gecontracteerd met do Kon. Ned. Grof- smedery te Leiden voor de levering van dreggen en kabelkettingen voor ƒ12,714. Tot rechtskundig ambtenaar by het gemeente archief te Utrecht is benoemd mr. J. Acquoy. De geponsionn eerde gemeente-veld wach ter J. De la Rie, te Zoetorwoude, is benoemd °tot bode van den Rodenburger- en Cronestein- Bchen polder, Meerburger- en Barrepolder. Te Koudekerk traden voor het departe ment der MaatschappU tot Nut van 't Algemeen aldaar op de heer en mevrouw Mulder—Roe- lofsen, uit Rotterdam. Zij wisten het zeer talryk opgekomen publiek aangenaam bezig te houden. Zoowel op ernstig als op komisch gebied is dit echtpaar zeer aan te bevelen; al waren de voordrachten niet alle nieuw te noemen, zy werden toch aandachtig aangehoord. Morgen, Donderdag, zal in het gebouw Tan de school met den Bybel te Waddings veen optreden de heer Van der Laan, hoofd eener Chr. school te Gouda, ten einde de belangen Tan de vereeniging „Patrimonium" te be hartigen. I Aan den veldwachter Weeda, te Wad dingsveen, is door don gemeenteraad ontslag "Verleend, ingaande met 1 Febr. a. e. I De Raad der gemeente Waddingsveen heeft den heer Schoonerberg als onderwyzer aan de openbare school D eervol ontslag Terleend tegen 9 Februari a. s. H Tot hoofdonderwyzer aan de Christelijke school in het dorp Woubrugge is, met ingang Tan 1 Maart a. s., benoemd de heer H. De Boer, te Workum, met ingang van welken dag de tegenwoordige titularis de beer P. J. Gysman, te Uithoorn zijne functie zal aan vaarden. Te 's-Gravenhage is in 67-jarigen ouder dom overleden de he^r L. J. Lefèbre, eertyds chef van een bekenden Haagschen muziek handel, later directeur van het „Museum Prins Hendrik," dat als kabinet van physisch muzikale instrumenten een tydlang de aan dacht trok, doch later, by gebrek aan steun, werd opgeheven. Ofschoon niet wetenschappeiyk gevormd, had Lefóbre groote voorliefde voor weten schappelijke studiën op het gebied van ge- luidsleer en als goed pianist en organist kwam hem de practyk zeer te stade. Vooral streefde hy er in latere jaren naar door ver betering van signalen en misthoorns nuttig werkzaam te zyn voor de zeevaart en, of schoon hy met vele teleurstellingen had te kampen, is hem dit toch tot zekere hoogte gelukt, terwyi hy mede door zyn vindingen van nieuwe, fijnere gehoorwerktuigen velen van dienst was. Overigens heeft hy door zyne medewerking in vroegere jaren vele muzikale uitvoeringen doen slagen en vond men hem steeds bereid om voor vaderlandlievende doeleinden zyn krachten beschikbaar te stellen. Gedurende het jaar 1894 zyn door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, inge- volgo art. 158 der Provinciale wet, goedge keurd 15 keuren van waterschappen. De laatste goedkeuring werd 24 Dec. jl. verleend op de wijziging der keur van het waterschap de Overwaard van 3 November 1873, betreffende de waterontlastende en waterkeerende werken, benovens het peilmalen in den hoogen en den lagen boezem van het waterschap. H. M. de Koningin-Regentes heeft Maan dag-avond aan tafel vereenigd baron Six van Oterleek, lid van den Raad van Voogdy; jhr. Gevaerts van Simonsbaven, hofmaarschalk van wfilen H. M. de Koninginjhr. Sandberg tot Essenburg, kamerheer in buitengewonen dienst, administrateur van het Kroondomein, en den ritmeester jhr. Yan Tets, adjudant van H. M. de Koningin. Voor Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is de vraag behandeld of de dienst van een vrywilliger by het reservekader als broederdienst in aanmerking kan komen tot vrystelling van den dienst by de militie. De Militieraad had ten aanzien van een loteling van 's-Gravenhage, wiens oudere broeder als vrywilliger bij het reservekader diende, deze vraag ontkennend beantwoord, o. a. op grond, dat de dienst by hot reservekader slechts als proefneming was ingesteld. Eene beslissing in hooger beroep werd intusschen wenschelyk geacht, opdat ten deze een algemeene regel zou bestaan. Het lid van Gedeputeerden, dat over deze zaak verslag uitbracht, mr. graaf Yan Bylandt, was van meening, dat de dienst by het reserve kader kan vallen onder de by art. 48 der Militiowet bedoelde diensten, welko recht op vrijstelling geven, en adviseerde mitsdien om, met vernietiging der uitspraak van den Militie raad, den loteliDg vrystelling van den militie- dienst 'te verleenen. Do beslissing wordt later medegedeeld. Te Amsterdam vergaderde de „Centrale liberale kiesvereoniging" in het hoofdkies district Haarlemmermeer. Het belangrykste punt op de agenda was: verkiezing van bestuursleden. Deze verkiezing was noodig, doordat vier bestuurders, nl. de heeren Onderwater, te Heemstede, Evelein, te Haarlemmermeer, Van Wavoren, te Heem stede, en Leembrugge, te Lisse, hun mandaat hadden neergelegd, toen de heer mr. H. Ph. De Kanter in April 1894 tot candidaat was gekozen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Behalve de heer Evelein werden allen hor- kozen en namen ze de benoeming weder aan. Het bestuur bestaat nu uit de heeren J. D. Onderwater, voorzitter; L. Van Cleeff, vice- voorzitter, te Aalsmeer; J. Leembrugge, H. J. Van Waveren en E. J. Glim, te Sloterdyk. Het Israëls-feest te 's-Gravenhage heeft gisteren nog een aardig staartje gehad. Het was de eerste dag der nu pas geopende Israels- tentoonstelling, en de kleine oudo man werd in „Pulchri" opnieuw feestelyk ontvangen, nu echter minder officieel. Een toespraak van den heer Mesdag eindigde met een verzoek aan Israëls, namens het bestuur, om zyne door hemzelf geschilderde eigen beeltenis, die als zyn jongste product ook ter tentoonstelling prijkt, aan het genootschap af te staan. Israels verklaarde gaarne hieraan te "willen voldoen, en er ontstond toen zulk een geestdrift, dat hy, onder groot gejuich, op de schouders van een drietal der jongere leden in triomf door de zaal werd rondgedragen. Onder muziek, dans en ongekende schilders- pret werd verder de avond en een deel van den nacht doorgebracht. Te 's-Gravenhage zal een locaaldienst van het station van den staatsspoorweg naar dat van den Hollandschon IJzeren-Spoorweg aldaar worden geopend. Mr. B. M. Bahlmann, lid van do Tweede Kamer, is gisteren naar R mie vertrokken. Hy zal een particuliere audiëntie aanvragen by Z. H. den Paus. By koninkiyk besluit van 25 dezer, opgenomen in de Staatscourant van 30 dezer, is op de voordracht van den minister van oorlog, krachtens artikel 125 der wet van 19 Aug. 1861 bepaald, dat de miliciens- verlofgangers der lichting van 1892, die van de regimenten huzaren zyn overgeplaatst by do treincompagnieën der regimenten veld artillerie, onder de wapenen worden geroepen om in den wapenhandel te worden geoefend en zulks voor do tydvakken hierna vermeld: By het 1ste, het 2de en het 3de reg. veld art. der lichting van 4 Maart tot 23 Maart 1895 Y, der lichting van 26 Maart tot 13 April 1895 der lichting van 17 April tot 8 Mei 1895. De heer E. Bonsema hoeft de benoeming tot lid van hot hoofdbestuur van den „Radi calen Bond" niet aangenomen. Door den heer N. G. Van der Lee, te Apeldoorn, is concessie aangevraagd vooreen paardentram Apeldoorn-Loo. Mr. P. Slot beeft het voornemen tegen 1 April a. s. ontslag te vragen als burgo- meester der gemeente Staphorst. Ongeveer 34 jaar bekleedde hy dit ambt. In den Grooten Schouwburg te Rotterdam zal 18 Febr. de reeks van feestavonden be ginnen, waarmee "Willem Van Zuylen in den lande zyn veertigjarige verbintenis aan het tooneel zal vieren. Naar de „N. R. Ct." ver neemt, is na ryp beraad de keuzj gevallen op „De afgevaardigde Leveau" van Jules Lemaitre, in eene al vroeger ontvangen, maar nu door Rosier Faasen nog eens goed nage keken vertaling. Misschien zal mevrouw Beersmans er de kleine, maar aantrekkelyke rol van des dó- putó's vrouw in spelen. Mevrouw Beersmans is toch in zooverre hersteld, dat de trek naar do planken weer to machtig wordt en men hopen mag dat haar geneesheer het haar zal toestaan weer op treden. Dan zou zy over een week in „Monsieur Alphonse" spelen, en, gaat het goed met haar, later Van Zuylens triumfen deelen. TeNieuwer-Amstelis in den ouderdom van 56 jaren overleden de heer Willem Koekkoek, een lid van het bekende schildersgeslacht. De heer Willem Koekkoek schilderde voor- nameiyk stadsgezichten. Do afdoelingen van de Eerste Kamer der Staten Generaal hebben benoemd tot rappor teurs over de wetsontwerpen betreffende Op- sterland en Weststellingwerf de heerenSassen, Van Zinnicq Bergmann, Van Swindoren, Van Weideren Rengers en Bergsma. Weldra zal een wetsontwerp betreffende de Kamers van Arbeid het Dep. van Justitie verlaten. Ook een Militair Wetboek van Straf recht is spoedig te wachten. Zoodra mogeiyk zal tor hand genomen worden de herziening van de wetsbepalingen betreffende de rechten der gehuwde vrouw, speciaal wat betreft haar vermogensrechten. Een herziening der drank wet komt, als er gelegenheid toe is. De minister acht het tydstip niet gekomen voor een nieuwe regeling van de wetteiyke inte ressen en zal geen voorstel doen tot het oprichten van opvoedingsgestichten door den Staat. Te Leeuwarden zal, by voldoende deel neming, op Vrydag 8 Februari a. s., op de wyze als in 1888, eene reünie worden gehou den van oud studenten der L9idsche academie, in Friesland. De regelings commissie is samengesteld uit de heeren mr. A. Bloembergen, ds. F. A. J. Jas, dr. J. A. Römer, mr. C. Beekhuis, dr. J. Koliewyn en mr. J. C. Meyer. De Naamlooze Vennootschap, ten doel hebbende de exploitatie van eene flinke reedery met stalen sloepen, ingericht zoowel voor de haring- als de beugvisschery, waarvan wy gisteren melding maakten, zal heeten „Hol landscho Zeevisscbery." Het maatschappeiyk kapitaal is vastgesteld op ƒ500,000, in 20 serieên, elk van 25 aan- deelen a ƒ1000. Aanvankelijk zal men met twee sloepen beginnen en daartoe 2 serieën elk van 25,000 uitgeven. De plaatsing der eerste serie is reeds verzekerd en wtrd oaarom reeds een stalen sloep „Insulinde" besteld. Als commissarissen hebben zich bereid verklaard op te treden de heeren A. Hoogenraad, reeder. lid van deD gemeenteraad, te Scheve- ningen, C. Uitdenbogaardt, reeder te Maassluis, en mr. M. M. Van Valkenburg, advocaat en procureur te Rotterdam. Als directeur zal optreden de heer J. Schippers, te Vlaardingen. Den 2den Februari vangt aan een tournée van de bekende „Royal Hand Bell ringers" of klokkenspelers. Achtereenvolgens worden bezocht: Middelburg, Breda, Rotter dam, Dordrecht, Delft, 's Gravenhage, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Amersfoort, Utrecht, Nymegen, Gorkum, Arnhem, Zwolle, Gronin gen en Leeuwarden. _-r Br. J. *Scheurer, de--©8rate, die als zende ling-arts naar Oost Indië' is "uitgezonden door de Gereformeerde Kerken in ons land, is, naar bericht wordt, altyd te Poerworedjo nog bezig met het aanleeren der zeer moeiiyke Javaan- sche taal. Zyn zieken praktijk is zelfs zoo druk, dat zy dat aanleeren zeer bemooilykt. 't Plan is hem te plaatsen to Solo, waar dan een zendelings-hospitaal zou worden opgericht. Ook de heer Adriaanse, tot voor kort predi kant te Zeist, is met zyn gade in goeden welstand te Batavia aangekomen. Ook zyn bestemming is Poerworedjo. Do Nijmeegsche gemeenteraad heeft lang durig beraadslaagd, om, nu de wyziging der politieverordening in zake het venten van dagbladen vernietigd werd, het venten geheel te verbieden, behalve aan hen, die daarvoor toestemming van den burgemeester zouden verkrygen. Dat plan isafkomstig van den heer Dobbelmann, lid der Tweede Kamer, die zyn voorstel in overweging aanbeval. By beschikking van den minister van w.t h. en n. is bepaald, dat de na te noemen ambtenaren van den Rykswaterstaat met ingang van 1 Februari a. s. zullen dienst doen als volgt: de ingenieur 3de kl J. P. Wytenhorst, thans te 's Hertogenbosch, in hot 4do district, ter waarneming van den dienst in het zuideiyk arr. ter standplaats Zwolle, de ingenieur 3de kl. W. F. Druyvensteyn, thans to Am 6terdam, als arr-ingenieur te Groningen; de adspirant-ingenieur E. Van Konynenburg, thans te Dordrecht, toegevoegd aan den ingenieur in het 5de rivier arr. te 's Hertogenboschdo adsp.-ingenieur A. R. Van Loon, than3 to 's-Gravenhage, toegevoegd aan den ingenieur in het 4de rivier-arr. te Dordrecht; de adsp.- ingonieur F. Baucke, thans te Breda, toege voegd aan den ingenieur P. H. Kemper, to Amsterdam. (Sfs. Ct.) By kon. besluit is, met ingang van I Mei 1895, de heer F. M. Knobel, thans consul- generaal met den persoonlyken titel van zaak gelastigde te Teheran, benoemd tot consul- generaal, met den persoonlyken titel van minister-resident in China. Verleend is aan C. Swart, gewezen bewaarder 2de kl. in de strafgevangenis te Breda, een pensioen van f 182 's jaars. De tyd van duur der detacheering van den 5) Sprat hullda als een kind; Morion, met den zakdoek voor z(Jn neus en mond, slaagde er in, het tweede raam te openen, en half bedwelmd, strompelde hy op 't balkon, waar Sprat hom huilende yolgde. Toen zyne oogen Iets minder brandden en hy zyne spraak weder meester was, riep hg om hulp, en de voorbygangers, hierdoor opmerkzaam gemaakt, riepen de bedienden, die beneden in 't huis waran en die hals over kop naar boven vlogen en de deur openden, d Maar de kamer was ééne vergiftige rook- massa, en ofschoon er verache lucht in stroomde, was het onmogelijk er binnen te gaan. Krachtige mannen, die wanhopige pogingen in 't werk stelden om hun meester te bereiken, dien zy in dsn helschen damp met 't hoofd op de tafel konden zien liggen, Bwaren genoodzaakt in doodelyken schrik jfi|erug te deinzen, r- "Verscheidene minuten gingen Toorby voor dat Morton of een der anderen lord Senfrey konden bereiken, en toen zy oindelyk het voorovergevallen lichaam naar bed droegen, bemerkten zy, dat het leven was uitgedoofd. II. De Londensche „season" was in vollen gang, toen de geheels wereld plotseling ver tuid werd door de gelyktydige berichten omtrent den zelfmoord van Maria Orano en den moord van lord Senfrey. De groote wereld, die alleen uit brave menschen bestaat, wees den plebejischen vreemdeling, die lord Senfrey gedreigd had, terstond als den moordenaar aan. Het groote publiek, dat door meer com munistische denkbeelden gedreven wordt, kwam tot dergelyke' conclusie, maar voegde er nog iets aan toe, nl. dat, ale Senfrey het meisje tot zelfmoord gebracht had, hy niet meer dan zyn verdiende loon had gekregen, toen de broeder zyn zusters dood gewroken had. Luigi Orano werd terstond, als verdacht van den moord, in hechtenis genomen. Beide zaken kwamen op denzelfden dag voor: die van lord Senfrey voor de rechtbank van Eaton-Squaro, die van Maria Orano voor het Holborn gerecht in Gray's Inn Road, daar zy zich vergeven had in het kosthuis in James-street. De rechtsgeleerden waren het onderling niet eens, wat de oorzaak van Senfrey'e dood was, maar zy verklaarden allen, dat hy aan hartverlamming was gestorven. Toen zy tot de wetenschap waren geko men, dat zyn dood ongetwyfeld het gevolg was van een sneidoodend vergif, waren zy bet niet allen eens over de soort van ver gif, en daar zy haast geen leiddraad hadden, durfden zy geen van allen hunne meening uiten. Myn volle naam is George Patrick Edward Victor Sandon Mogn9Ux Grey; zelf zeg ik dat ik George Grey heet en myne vrienden noemen my G. G. Myn dierbare overleden vader, generaal eir Patrick Grey, werd by de Alma gewond en moest zyn ontslag aanvragen. Behalve zyn pensioen brachten zyne Iersche goederen jaar lijks 2000 pond op. Nog voordat hy stierf zag de goede man zyne rente eerst tot 1000 pond vermindoren, toen tot 600 pond, en toen men hem naar zyne laatste rustplaats bracht, was 't gedaald tot 300 pond. Ik be zocht in dion tyd de hospitalen, en myn vader had alles gedaan, wat hy kon, om my en rnyne beide zusters te kunnen laten leven zooals het in onzen stand paste. Met zyn dood hield zyn peneioen natuuriyk op. De landeryen en hare opbrengsten kwamen aan my, maar ik vond dat een groote, krachtige man minder recht had op do 300 pond 'sjaars dan rnyne zusters, en van dien tyd af kre gen zy de rente door myn Ierschen zaak waarnemer. fk moest nu natuuriyk myn eigen brood gaan verdienen en de hospitalen verlaten. Do fortuin begunstigde my; ik werd secreta ris van een ryken radicaal, lid van het par lement, en door hem leerde ik do streken en misdaden van Londen beter keonen dan ik ooit geleerd zou hebben op een politie bureau. My werdon alle mogolyke na9poringen opge dragen en ik zie er nu nog mot trots op terug. Myn parlementslid werd, by eene alge meene herkiezing, niet herkozen on ging, hier door verbitterd buitenslands. Toen besloot ik, party te trekken van myno opgedane kennis en op eigen gelegenheid werd ik geheim politieagent. Toen do moord op Sanfrey het algemeene onderwerp van gesprek word, woonde ik ge lukkig in Cravenatreet, Strand. Op dat oogen- blik was ik bezig do gangen na te gaan van graaf Gyffa Brodio, een Oostersch edelman, die door uitstekende introductie de heilig dommen der Londensche aristocratie had be troden en gedurende zyn kort vorblyf onder de Londenaars byzonder gelukkig met het kaartspel was geweest. Hy was eere- of ge woon lid van twee of drie clubs, die voel door de „jeunesse dorée" bezocht werden. Op zyne aanbevelingen viel niets te zeggen. Zyne manieren waren beschaafd, da wyze, waarop hy zich voordeed en kleedde, was zeer elegant. Er waren echter onder het bestuur van de „01ympian"-club twee of drie etuur- sclie, stugge oud-stryders, die het allesbehalve aangenaam vonden, dat graaf Gyffa Brodio in alles zoo gelukkig was, ten minste wat hun club betrof. Eén van hen, generaal Mas- singer, een Indisch oudgast, door weor en wind gebruind, kwam my bezoeken en vroeg my, om de zaak eens te onderzoeken. Niet, dat ik den kerel iets bepaalds ten laste kan leggen, zeide hy tot my, maar ik mag hem niet lyden. "Waarde generaal, viel ik hem in de rede, dat is toch geen reden om den man van oneerlykheid of slecht gedrag to be schuldigen Al had ik ook maar 't geringste bewys, zeide de generaal, ik zou hem er uit gooien. En gy moet er my aan helpen. Maar, vervolgde ik, wanneer de man nu is zooals by zich voordoet, en er niets op hem te zeggen valt, hoe wil ik hem dan iets ten laste leggen? 01 zeide de generaal op standvastigon, krygshaftigen toon, ik mag don vont niet lyden, en als ik iemand niet mag lyden, dan weet ik, dat by een schurk is. En gy zult zien, dat hy een schurk, is. Onderzoek hot ik neem alles voor myn rekening. Ik deed het en kort voordat de moord van lord Senfrey even onverwachts over Lon den kwam, als een bliksomstraal uit een hel deren hemel, was ik tot het besluit geko men, dat do oude krygsman misschien wel geiyk had in zyne vermoedens omtrent graat Gyffa Brodio. Toen Ik het verslag over don moord op Senfrey in do courant las, zeido ik tot myzolf „Dat is eon geval, dat ik graag zou onder zoekon". Het moest Z9ker oen ingewikkelde zaak zyn, on ik hield van zoo iots. Hoe ge heimzinniger en ondoorgrondelykor een zaak was, dos te rneer trok ze my aan. Een oud spreekwoord zegt dat men als dichter gebo ren wordt, on hot dichten niet kan aanleo- ren; en ik geloof dat het evenzeer op do geheimo politie agenten van toepassing is. Ik. had er althans, zoo scheen het my, een aan geboren talent voor. Ik verlangde vurig naar een kansje om deze geheimzinnige zaak te ontwarren en de gelegenheid werd mij aan geboden. Wordt v ruolqd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1