omgekanteld; man en paard bloven ongedeerd, liet voertuig werd een weinig besuhaoigd. Haar kostbare inhoud, circa 130 liter melk kwam op den weg terecht. De timmerman Strijk, van R y p - wetering, is door het ijs gezakt op do Ring vaart van den drooggemaals ten Veender- en Lyker Polder en kon zich ternauwernood het leven roddtn. Terwijl men des nachts bozig was bij den landbouwer den heer Van den A., te Hazorswoudo, kippen te bemachtigen, ging er een bolletje, in gemeenschap staande met de deur van het kippenvorblijf, in do slaap plaats van den eigenaar, die naar buiten ging en de dievon betrapte, daar dezen niets van liet signaal gehoord haddon. De eene kippendief, van Groenenduk, moet, naar men ons meldt, thans in verzekerde be waring zijn. In Ha ar lommerm eer heeft mon de gemeente-veldwachters van reddingstoe stellen voorzien en wil men dit ook uitbreiden tot de hoofden der scholen. In eene gemeente als Haarlemmermeer, geheel doorsneden van tochten en vaarten, acht men dat van hot grootste belang. De 19jarige B. Groenteman, die, als verdacht van diefstal ten nadeel'e der kas van het tooneelgozelschap van den heer A. Van Lier, in „Kunstmin", te Dordrecht, thans in liet huis van bewaring zit opgesloten, sebjjnt een doortrapte schelm te zijn. Hij beweerde de beide bankbiljetten van f 25, welke hy uit het geldmandje gestolen had, te hebben ver brand uit vrees voor ontdekking en van bet overige vermiste geld (ruim f 35) niet te weten. Gisterochtend, by het opruimen van hot tooneel in „Kunstmin", waar de voor stellingen van „Do levonde brug" nu zijn afgeloopen, vond men in een der kleedkamers een oude, aan G. toebehooronde winterjas, die men besloot eens nauwkeurig te onderzoeken. En werkelijk worden tussclien do voering, ter koogto van den kraag, niet alleen de ver miste twee bankbiljetten govonden, maar ook nog een muntbiljet van f 10, dat niet in het geplunderde mandjo, waarin het gold zich bevond, aanwezig is geweest, Waarschijnlijk hoeft G. dus slechts een gedeelte van bet gestolen zilvergeld in „Kunstmin" verstopt en het overige by zich gehouden en later togen papier ingewisseld. Een bedrag van circa f 20 is nu nog zoek, maar er bestaat alle hoop, dat men ook spoedig zal te weten komen waar dat geld gebleven is. Vermelding verdient nog, dat tydens do jongste kermis-voorstellingen te Luiden, waar G. eveneens medewerkte, een bedrag van f 40 uit de kas van don bureelist vermist werd, zonder dat men toen kon vermoeden boe dat gold verdwenen was. (D. (7.> Tot hedon plachten gedurende de vergaderingen van den Raad dergomeento Winschoten de loden een Goudscha pyp of, gelijk te Oegstgoost, een sigaar te rooken. Do meerderheid van B. en Wa. raeeudo daarin thans, nu toch eene wijziging van het reglement van ordo aan de orde kwam, verandering te moeten brengen, en zij stelde voor, to besluiten dat voortaan gedurende de Raadsvergaderingen niet moor zal worden gerookt. Dit voorstel word Zaterdag in den Raad behandeld, doch, zonder dat daarover noemenswaardige discus* siën waren gevoerd, verworpen. Te Rotterdam brak gisteren brand uit in de matrassenmaker!) van A. Vrodevoort', Alkemadestraat 46. Hot beneden- li uis brandde uit. Twee spuiten verleenden assistentie. Alles was verzekerd. Het vuur ontstond door het vallen van brandond roet in stroo. Gistermiddag had op het station 's Hertogenbosch een treurig ongeval plaats. By hot afhalen van steonkolon viel de leerling machinist Do W. van den tender ocner machine, met het noodlottig gevolg, dat hy oeno hersenschudding kreeg en eon arm brak. Hy is ten gevolgo van zya val overleden. Door de Rijkspolitie isteBos- schenboofd (N. B.) proces-verbaal opgemaakt tegen twee individuen, die aldaar des nachts onder doodsbodreiging toegang oischten tot het huis van den pastoor en de deur met geweld poogden open te breken, hetgeen echter niet gelukte. De woestelingen waren toen zoo brutaal langs het raam te willen binnen- dringon, zoodat de pastoor, aj]n leven In ge vaar ziende, de vlucht moest nemen. Gelukkig had de dienstbode de gelegenheid langs een achterdeur het huis te verlaten om hulp in to roepen, waarop by aankomst do onver laten afdropen. Het „Schoolblad" meldt: Do on derwijzers in Opsterland hebben niet lang op hun kwartaal traktement behoeven to wachten en het zyn eigeniyk do armvoogden, die er hun zoo spoodig aan hebben geholpen. Dezen toch vergaderden Vrijdag ten gomeentohuize en toen er goen geld in de kas bloek te zyn en zy dus voorzagen de armen, als zy om hun gewono bedeeling kwamen, met ledige handen te moeten wegzenden, verklaarden zy nog dienzelfden dag allen hun ontslag to zullen nemen, zoo er geen toezegging kwam, dat ze den volgenden dag geld zouden ontvangen. Daarop werd door den burgemeester naar Gedeputeerden getelegraphcerd met verzoek spoed te maken met do beslissing over de aanvraag, om machtiging tot hot doen van nieuwe uitgaven, omdat het gevaar van ontslagneming van alle armvoogden dreigde. En ziet, de gunstige beschikking kwam nog denzelfden dag, do armen konden hun be deeling ontvangen enook do onderwy- zers hun traktement. Omtrent den moordaanslag, a i e op het eiland Tessol heeft plaats gehad, wordt aan het „Hbl." geschreven: „Men heeft hi-.r, naar het schijnt, te doon met een moderne Hermione. Een jonge vrouw was met liaro moeder en een Amsterdamsch advocaat op het eiland gekomen om den dokter to spieken, die, naar men beweert, beloofd zou bebben haar te zullen huwen, doch thans met een andere dame verloofd zou zyn. Terwyi de dokter met den advocaat in gesprek was, werd uit de aangrenzende kamer een schot gelost en een kogel ging tussclien beide lieeren door zonder hen te kwetsen. Een tweede schot trof den dokter in do borst, doch- bezorgde hem wegens zyn dikke kleeding slechts een schampschot. De jpnge vrouw hief het wapen op, om ten derden malo te vuren, doch vóór zy dit doen kon, sloeg do advocaat haar het wapen uit de hand. Do dokter was onder- tusschen naar een ander vertrek gevlucht. Dienzelfdon dag werd proces-verbaal opgemaakt in het logement, waar de drie personen hun intrek hadden genomen. De jonge vrouw zeide by herhaling: „lk alleen heb het godaan, ik allécn „Zy is vervolgens naar Alkmaar gebracht, waar het verhoor heeft plaats gehad en waar ztj dan ook thans in voorloopige hechtenis zich bevindt; de moeder is op vrye voelen gesteld en bevindt zich weder te Amsterdam". Mr. C. Tebbutt, te Londen, de bekende amateur-champion in schaatsenrydon op do lange baan, die hier te Iando meermalen op de internationale wedstry'den medcreed, en niet minder een bekend b3ndyspeler (yskol- ven), heeft aan de bandyclub to Heerenveen bericht gezonden, dat de Engelsche vereeni- ging zich met haar en de Haarlomsche club wil moten. De Engelsche club zou het liofst zien dat do wedstryden te Haarlem zouden gehouden worden, om haar eene reis naar Friesland te besparen. Zondagavond hadden eenige mannen te Kuilenburg genoeglijk een glaasje samengedronkon, maar huiswaarts keorende, scheen men het niet langer met elkaar te kunnen vinden. Ka eenige woordenwisseling althans maakte zekere V. hieraan een einde, door een scheermes voor den dag te- halen en daarmede op K. aan te vallen, hem ver schillende wonden toobreugende. Toen een andere K. tusschenbeide trad om de vechtenden te scheidon, wierp V. zich op hem en bracht ook hem eenige sneden toe. Zeker zou hot nog erger geweest zyn, als niet een voorby- ganger den vechtersbaas by den kraag bad gepakt, doch daar deze nu zich tot dien voorby ganger met zyn mes richtte, koos de laatste de vlucht boven eene aanraking met het scherpe wapen. De beide gewonden werden in het ziekenhuis verbonden, terwyi do eerste, door bloedverlies uitgeput, voor eenigen lijd daarin is opgenomen. Misschien zal hy do voorgenomen trouwparty thans wel eonige dagen moeten uitstellen. Het anarchisten-proces teLuik.— Te Luik is een aaDvang gemaakt met het proces tegen do anarchisten, die terecht moeten staan wegens de dynamiet-aanslagen, aldaar in het vorige jaar gepleegd. Zestien personen zyn wegens deze mis daden voor den rechter gedaagd, nl, de Rus. Jagolskowski, de Duitschers. Muller, Broicb, Buch, Westcamp, Vossen, Soblebacb, Wilke on Henriétte Muller,, de Nederlanders Corne- Jissen en VJiegon en de Luikenaars Verbist, Joaris, Berg, Arnold en Leblanc. Reeds om acht uren in- den ochtend ver drong zich oene talryke volksmenigte voor het paleis van justitie. Zooüra de dour werd geopend, hadden de gendarmen, die voor het gebouw geposteerd waren, de handen vol om te beletten, dat de menigte binnendrong. Alleen werd toegang verloend aan hen, die van kaarten voorzien waren. Om halftien begon do zitting. Cornelissen en Vliegen waren afwezig, evenals Jagols kowski (de „baron"), die te St.-Potorsburg in de gevangenis zit. Op do tafel, waaraan de rechters zaten, lagen de bewysstukkon, hoofd- zakeiyk bestaande uit overblyfselen van de voorwerpen, waardoor de ontploffingen waren veroorzaakt. Nadat do gewone formaliteiten waren ver richt, gaf de president Leroux het woord aan den griffier, ten eindo do akte van beschul diging voor to lozen. De voorlezing van dit stuk duurde anderhalf uur. Daarna richtte de hoer Leroux het woord tot do beschul digden in het Fransch. Ter wille van de Duitschers werd zyne toespraak door een tolk in hot Duitsch herhaald. De subst. officier van justitie, De Marteau, opende toen do behandeling der zaak met eene uitvoerige mededeoling van de omstan digheden, welko tot het opsporen en inhech- tenisnemen van Jagolskowski hebben geleid. Om één uur werd do zitting geschorst. Om drie uren, nadat de rechters waren teruggekomen, begon het verhoor. In de eerste plaats was de Duitscher, Broicb, aan de beurt. Dezo beschuldigde, hoewel ontkennende dat hy Jagolskowski en do andere medeplichtigen meermalen had ontmoet, ontkende zyne schuld aan de gepleegde aanslagen. Natuuriyk zal het wel geruimen tyd duren, voordat het proces eindigt. Tegen de afwezige Nederlanders, Cornelissen en Vliegen, zal dan het vonnis by verstek worden uitgesproken. Het aantal der getuigen, die vóór en tegen gehoerd moeten worden, bedraagt 184. De "Weener correspondent der „Daily News" herinnert er aan, dat op het laatst van 1896 de tractaten afloopen, die de mogendheden van het Drievoudig Verbond verbinden. Vóór het eindo van het tegen woordig jaar zouden do onderhandelingen over hunne vernieuwing plaats hebben. Italié zou, volgens den oorrespondent, verlangen, dat de aan hot koninkryk opgelegde militaire verplichtingen werden verlicht, hetgeen zeker zou worden toegestaan. Keizer Wilhelm zou voornemens 74JI1, ia liet voorjaar of, als dit onmogelyk was, in het najaar een samenkomst te houden mot koning Humbert. De vorsten zouden dan de voornaamste veranderingen in de tractaten persoanlyk vaststellen; Ook wordt het nagenoeg zeker genoemd, dat de jonge Czaar met de keizers van Oostenryk en Duitschland zou samenkomen. Van Duitscbe zijde evenwel is altyd ver zekerd, dat in de tractaten aan ltaiié in het geheel geene militaire vorplichtingen zyn op gelogd. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Gvboren: L&mbertua Johanaet». Z. ran Gorrit Vaneman en Joanna Har.'man. Cornelia M»r0ar?lb*, l). rail Aria v. <1. Meor en Petronella Vink. Pietwr, Z. van Cornells Post en Janna Straaijer. Anna Maria, D. van Theodoras v_ Haaetreaht en Cornulia Looginan. J&d, Z. van Jacobna Albert* Van Nieuwkoop en Cal ha ion Hula- b03. Nicolaaa, Z. van Jacobas Arnoldus Bjjland en Johanna Bakker. Ltonardus, Z. van Willem Van dor Meer en Adnana Zaal. Overleden: Hondriea Ponaa, 2 m., D. van Addo Ponaa. Mourita Eoogmau, 2G j., wedr. van Petronella De Vlieger. Kl&uina Meenten, 20 j., oogob. D. van Petrue Metman, ovorl., en Catharina v. d. Meer. Leonardua v. d. Meer, 3 d., Z. van Willem on Adriana Zaal. Ondorlrouwd: Cornelias Van Dieet, wedr. van Tluodora Belt, 42 j.. van Zoeterwoude, en Alida Van der Metr, wed. van Johannea Schoo, 38 j., -ilhic-r. Gobttffd: Ilendr.k v. Emmerik, wedr. van Adriana Spruit, 2G j en Catharina Johama Van der Wilk, jd. 23 j., beiden, alhitr. LISSE. Geboren: Johanna, D. van P. Koolewijn on L. Smit. Agatha, D. van C. J. Moolsnanr en C. De Rijk. Anna, D.. van A. Do Wit en M- Zwetsloot. Overleden: Gorardua Jacobus Waasdorp, 7 w. ALPEN. Bevalloii. (J. v. OkerJeo geb. Ruis Z. L. De Kw&nt geb. Van der Weiden lerenl. D* Overleden: J. De Lange Z. 4 m. J. Leer touwer Z. 7 j. J. Verkerk, oebtgen. van J. Van Wilgen, 53 j. Gehuwd: H. Van der Vliet en M. lïoogcvoen. BODEGRAVE. Bevallen: C. Lammere geb. v. Efe D. J. M. Van dor Sluije geb. v. d. Griend D. OvorlodoD G. Boerefijo 28 j. H. i'.aoldo, cohtg. van A. P. Koomsna, 4S j. W. Kolt 10 J. D03K00P. Bevallen: H. 3. Kromhont geb. Snijders D. H. De I-ooa geb. Van der Wal Z. Overleden: L. Trimp 81 J. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: N. Bos en K. Hilder?. Getrouwd: J. Ver voet en W. Mostert. Bevallen: P. Do Jong geb. Den Broejeu Z. IJ. Tit geb. Kooij D. E Volkerts geb Van Zijl D. - L. Grevenetuk geb. Tiggelman D. D. C. Breijer geb. Van D asel D- A. Jongejans geb. Scboone Z. J. Luijten geb. Loeuwaugli D. E. Kil geb. Matbijeeen D. J. De Jong geb. Boxem D. M. Groenenberg geb. De Graaf Z. A. Van 8chajik geb. Oskam D. E. Den Br- ejen goty. Ooms Z. F. L. W. Rothwoiler geb. Van Noord D. O. Groea in 't Woud geb. Duinhoven Z. G. Do Graafl' geb. Boer D. M. Spreeuw geb. Polak D. M. Dlkkeboom geb. Leen wrik D. Ovorl eden: A. Do Yheer 21 ro. A. G. N. Van Ea 5 J. G. Dniu geb. Brasser G3 j. H. Van Dalen 5 j. J. Borst 4 j. H. Borst 1 J. J. Dlaoksma 28 j. HAZERSWODDE. B o val Ion: J. Vellokoop geb. Verhonl D. E. Langovold gob. Zintel Z. A. Van Muilom gob. Van QorUum D. Ovorledon: M. Fianoken, eohtgon. van J. C. Kok, 49 J. W. Van Nierop, cohtg. van A. Smits. S« J. Ton Brink Z. 2 w. KOUDEKERK. Bovallen: H. G. Dorrcpaal gob. Oudshoorn Z. NIEUWKOOP. Bevallon: P. E. Tijsterman gob. Van Vliet Z. Cbr. Ewakkonboe geb. Van Rijn Z. C. Douveu geb. Blom D. J. Den Hertog geb. Eljkelooburg Z. N. Ta Wjj'k geb. Kneppera Z- Gehuwd-: J. Mlttortrei or (van Hellevootsluie) jm. 28 j. cn A v. Tijlen jd. 22 j. NOORDWIJK. Goboreo. Pioter Franciecus, Z. van C. Heemskerk an L. ZnljlholT. Maarten, Z. van C. Van Roojj<n on A. Do JoDg. Baafje, D.. van W. Paesobic-r on Al. Van den Haak. Gehuwd: E. Vink 23 J. on E. Warmenhoven 23 j. Overleden: M. Van der Raad 80 J. OUDSüOOllN. Bevallen: M. Van der Wel geb. Van Vliet Z. B. Da Graaf geb. Schaap levenl. Z. J. Rodogeld gob. Van Riet luvonl. D. REEUWIJK. Overleden: J. De Gans 59 j. J. Van Duiken 73 j. TER-Aar. Bevallen: M. Van Woudenberg geb. Do Brajju D. Overleden: L. Harnocn, wednr. van M. De Vos, 33 j. WOUBRUGGE. Bevallon: J. Van Hemeeson geb. Van der Laan D. Ovcrloden: B. Rujjgrok van der Worven D. 17 d. C. Ruygrok Van der Werreu Z. 18 d. ZOETERWOUDE. Geboren: Maris, D. van 0. J. Diebon en J. C. De Bertogh. Ma ia, D. van H. Do Roodo cn. W. Stafleu. Anna, D. van W. F. Van der Spree cn J. Jong en Eel. Overlodon- L. G. Moraal Z. 3 vr. ZWAMMERDAM. Bevallon: M. Lclivcld geb. Houdjjk Z. Overleden: A. v. Vliet D. 1 m. Gehuwd: D. Greonendyk jm. 38 j. en N. Bos man jd. 31 j. De dubbele moord (e Ichagen voor dc rechtbank te Alkmaar. Geiyk men in ons vorig Dommer reeds in het kort heeft kunnen lezen, begon liet eigeniyk getuigenverhoor des middags waren alleen de rechter commissaris Lagerwey en de doe toren Simon Thomas en Melcbior, die de ïyken der vermoorde vrouwen schouwden, gehoord Maandag avond met dat van den brigadier-ryksveldwacht P. v. d. Struif. Deze ambtenaar heeft in den ochtend van Zondag 12 Augustus de vermoorde vrouwen gevonden en is ook tegenwoordig geweest by het verhoor van Boes en Simon Alot in de woning der weduwe Büte. Omtrent don bekl. getuigde hy niet ongunstig. Hy had hem dikwerf 's morgens naar zyn werk zien gaan en ook Zondags zien loopen, doch de politie had nooit over hem te klagen; hy was niet balddadig en maakte geen misbruik van sterken drank. De moeder was ook geen vrouw, die, voor zoover get. wist, ongunstig bekend stond. Yan haar kinderen kon zy niet het minste kwaad hoorenpronkziek was ze niet, al kwam ze dan ook steeds net voor den c'ag, en haar man had in kuis niet veel in te brengen. Wat de vrouw later bewogen had zich met een scheermes te dooden, wist get. niet. Toen de zelfmoord plaats had, bevond get. zich op het Raadhuis, van waar by geroepen werd om dit feit te verbaliseeren. In de vlier schutting by het huis had get., aldus ver klaarde hij od een vraae van den verdedicer. eon opening gevonden, waardoor iemand kon gekropen, zyn, cn voetstappon in de modder, doch van wis die waren, kon hy niet verklaren. De gemeente veldwachter P. Abma, die roods zes jaren te Schagen in functie is, zeido van de moeder van bekl., dat hy omtrent haar nooit klachten ontving, ook niet over bekl. of diens vader. Het eenige, dat getuige van bekl. hoorde, was omtrent een dreigbrief, dien bekl. kort voor den moord schreef aan Genet je Ridder, dienstbode van den burgemeester. Deze dienstbode had got. gevraagd omtrent dien brief niets aan den burgemeester te zeg gen. Bekl. had aan get. beloofd zulke dingen niet meer te doen. Ook van Jan Oudshoorn, by wiens ouders gat. veel aan huis kwam, had get. nooit andors dan goad gehoord. Zijn ouders prezen hem als een werkzaam persoon, maar Oudshoorn was, als get. hem ontmoette, nooit spraakzaam. Van oneerlykheid bad hij by Jan Oudshoorn nooit iets opgemerktnooit had get hem 's avonds laat uit gezien en kwam hy by zyn ouders, dan zat hy to lezen of zich bezig te houden met figuurzagen. Met Klaas Boes had hij hem ook nooit gezien. De derde getuige, de gemeente-reiniger Willem Domper, dien do Schagensche lieden ook bestempelen met den naam Rietveld, heeft 's mogens mot den veldwachter de ïyken der vrouwen gevonden. Hy verklaarde o. a. dat de bekl. den Zondagochtend na het ont dekken van den moord, toen een menigte menschen voor het huis der vermoorde vrouwen staande, door de ruiten tuurde om iets te zien van hetgeen in huis te zien was, zich daar ook bevond en o. a. zeide: „Hier moet je gaan staan om iets te kunnon zien." Als het O. M. bekl. vraagt: „waarom hu daar was, of hij behoefte had die vermoorde vrouwen nog eens te zien", antwoordt bekl. „dat hy daar keek omdat iedereen dat deed. Had hy dat r.iet gedaan, dan zou men allicht gedacht hebben dat hy meer van de zaak af wist." Get. S. Kiljan wed. G. SchoorI ver klaarde dat Anna Boyers met haar dochtertje goede vriendinnen was. Dat was de reden dat Anna haar dezo weduwe tante noemde. In den avond van 11 Aug. was Anna nog by haar geweest met groenten en had toen o- a. nog gezegd„Tante, ik ben loom (ver moeid) en ga vanavond vroeg naar bed". Een morkwaardige getuige was de huis vrouw van K. Slik. Deze vrouw kwam 's avonds om elf uren, dus kort nadat bekl. den moord had gedaan op do weduwe Büte, langs het huis. Door het winkelraam zag get. de wed. Büto achterover in haar stoel liggen, by do brandende lamp, dio op tafel stond. Die hou ding vond get. zonderling en zij tuurde nog meer, doch liever niet hebbende dat men haar zag gluren, liep zy door, meenende dat vrouw Büto zeker zat to slapen. In den winkel brandde toen geen licht. Terwijl' die vrouw daar stond, had bekl. achter baar op straat gestaan op do rollaag, d. i. eene afscheiding tusschen ryweg en trottoir. Bekl. zeide op oen vraag van het O. M., of hy iets tegen dit getuigenis had, dat er wèl licht brandde in den winkelhy had dat zelf opgestoken. Dc vloeschhouwersknecht P. Roggeveen Wz. kwam 's avonds met den koopman P. Posker uit de herberg van den ouden Boes. Buiten gekomen, boorden zy in het huis der weduwe gillen. ZjJ meenden de stem van Anna Beyers daaruit to herkennen, doch toon Posker de opmerking maakte dat de vrouwen zeker ruzio hadden, nam men or verder geen nota van. Met een dorden get., den vleeschhouwor Kwel- dam, bleven beiden nog eenigon tyd voor het huis staan en zagen lucifers aanstryken achter het roode gordyn by de weduwe Büte. Een lamp werd aangestoken en zy zagen een schaduw zich op hot roode gordyn afteeke- nen. Later zagen zy het licht uitgaan of ver minderen en gingen heen. Zy hadden ook eenig gerucht gehoord, doch meenden dat de menschen toen naar bed gingen. Bekl. zeide dat het geluid, dat getuigen go- hoord hadden, zeker ontstond toen by uit de bedstee sprong tn licht aanstak om te gaan stolen. Got. Roggeveen zeide nog dat het hem speet, dien avond niet handelend te zyn opge treden, coch hetgeen men gezien on gehoord had, had hy van weinig beteekenia geacht. Get. Kweldam vertelde nog dat hy Zon dagavond na den moord was in da herberg van Zydewind, toen daar ook kwam bekl. met een paar vrienden om to biljarten. Men sprak er over dat de weduwe Büte met een byl was gedood. Bekl. had toen verteld dat hy ook gegil had gehoord, toen hy 's avonds thuis zat te lezen. Hy was naar buiten ge gaan,, maar had niets gezien. Later was by nog eens naar buiten gegaan on had den hond medegenomen, dien hy nog op iemand had afgestuurd, 's Woensdags liet get. zich by Boes scheren en zeido vrouw Boes dat de omroeper van de plaats haar zoon genoemd had, en zy zeide: „De heeren moeten niet den ken dat myn zoon schuldig is; als dat zoo was, zou ik geen dag meer leven." Beklaagdes vader word door dezen getuige genoemd „een doodgoeden man, die noeit niets zeide." Get. Posker verklaarde dat het gillen van Anna Beyers wel was als een geluid, dat men kon beschouwen geuit door iemand, staande voor een moordenaar. Toch heeft deze get. er niet over gedacht binnen te gaan. Get. Kwel dam heeft wel gezegd: „laten we binnen gaan", doch get. zeide toen: „schof je", een Schagar uitdrukking, die zoo voel wil zeggen ais„Niet doen, wat gaan ons een andermans zaken aan." Als do president opmerkt dat men toch wel binnen had kunnen gaan, zeide get. dit op dat oogenblik onnoodig to hebben gevonden, omdat men dacht aan ruzie on Anna Beyers was een zcuuwachtift. onvli/awmd De zitting word te 10 u. 10 m. geschorst tot gisterochtend te 10 uren. De eerste getuige was toen de heer Gulden- arm, predikant by do Ned.-IIerv. Gem. en godsdienstleeraar in cie gevangenis te Alkmaar. Diens merkwaardig getuigenis werd met volle aandacht door hot publiek gehoord. Get. z?gt dat bekl. tegeno?er hora steeds zeer bescheiden was en nooit een onvertogen woord sprak. Bekl. toonde dikwerf een kin derlijke naïveteit; hy vroeg bijv. eens wat berouw was en meermalen zag get. hem weenen. Bskl. verteldo eens spyt te hebben zyn verdediger vorkeerd te hebben ingelicht. Geldzucht, wraakzucht en hot lezon van romans waren de oorzaken zyner misdaad. Bekl. ha.d in den aanvang zyner gevangen schap gedachte tot zelfmoord, doch get. bracht hem daarvan af. Bekl. is intellectueel goed ontwikkeld, hy leerde met gemak gezangen, uit eigen beweging, zelfs meer dan hy moest, begreep goed wat hy las en heeft een meer dan gewone levendige fantasie. Op een vraag van den president, of met bekl.'s houding tot get. strookt dat bekl. tot den bewaardereons zeido, wijzende op zijn oolmedailïe: „Die heb ik verdiend met koppensnyden te Schagen", zegt bekl., dat de bewaarder eens tydens da Alkmaarscho kermis tot hem zeide: „Ik zal aan den directeur vragen jo op de körmis te laten zien in een hok voor een kwartje" en. hy toen tot die uitdrukking was gekomem. Get. Bender, directeur der gevangenis ta Alkmaar,, zegt dat bekl. de eerste dagen on rustig was en 's nachts wel uit zijn slaap opsprong, doch later beter werd. Mon vond een achtergebleven touw in de col. Bekl. zei, dat hy zich daarmee had willen verhangen, doch verklaarde later biervan te hebben af gezien. Hy was steeds bereidwillig en beleefd, deed goed zyn werk (erwten-lezen of borstels poli toeren). Yoor en na het eten deed hy zyn gebod en Zondags wilde hy niet werken, want „dat had hy thuis niet geleerd." Bekl. was zeer onrustig, nadat hy Alot had beschuldigd, na zijn bekentenis rustig; hy hield zeer veel van lezen. Bekl. heeft, toen de verdediger hem in het byzyn van get. den dood zyner moeder meldde, gezegd dat zijn moeder medeplichtig was en hem bijstond met raad en daad. Later heeft bekl. dit her roepen. Die herroeping houdt hy ook thans voL Get. Al, koopman te Alkmaar, leverde jaren lang aan do wed. Büte, was ook haar execu teur-testamentair en wist, dat Anna Beyers een legaat van f 3000 zou krijgen. Zondagsavonds heeft bekl. aan get. op het perron te Schagen teruggevraagd afleveringen van de „TWeo Weezen" en „Een Gev?oekt Geheim", door bekl. aan Anna geleend. Ook vrouw Boes had hem later om die boeken gevraagd. Get. vertelt ook dat bekl. later tot de dragers van het lyk van Anna behoorde. Get. Van Twist, die deafiecten derweduwe Büte behandelde, deed mededeeling omtrent haar vermogenover de ftunilie Boes klaagde zy nooit. Get. Eerman, burgemeester van Schagen, verhaalt hoe vrouw Boes hem 23 Augustus verklaarde, dat haar zoon bepaald alleen de moordenaar was en Alot beschuldigde; de indruk van get. was, dat bekl. verheugd was, dat de justitie de beschuldiging van Alot ge loofde. Get. zegt dat de vader van bekl. een suffe man is; den 16 jarigen broeder van bekl. noemt got. idiootachtig, doch sluw. Get. Kloeke, hoofd eener school te Haarlem, die elf jaren hoofd te Schagen was, noemt den vader van bokl. een man, die thuis niets te zeggen haddo moeder kon niets van haar kinderen hooren en werd eens driftig tegen g«t., toen deze haar zeide dat het niet goed was steeds haar kinderen te beschermen. Bekl.'8 aanleg was niet groot, zyn vorderingen waren gering, doch een beügel was bekl. niet". Hy ontdekte nooit een gemoenen stretk in hem. Vrouw Boes was twistziek en driftig, beet in drift zelfs eens iemand een vinger af. Jan Oudshoorn was een domme jongeD, met totaal gebrok aan wil. Get. Ter Linden, onderwyzer te Schagen, had bekl vier jaren in de klas. Bekl. gaf hem nooit last, doch de moeder werkte met met de onderwyzers mede. Bekl. was van meer dan middelmatigen aanleg en bleef na het verlaten der school tegen ieder beleefd. Hy vervaardigde liet vorig jaar uit eigen be weging een lessenaar, dien hy aanbood aan den directeur der „Harmonie", als bewijs van dank voor diens lessen. Get. Roep, onderwyzer te Schagen, noemt bekl. iemand, Mie streken had, een gluiperd. Hy moest hem van de gymnastiek wegsturen en had met geen ouders zooveel last als met beklaagdes moed6r. Get. zegt dat bekl. op dertien jarigen leeftyd van school giDg. Bekl. houdt vol van^vyftien. (iet. Byhouwer, tuiijman te Winkel, oudoom van bekL, noemt bekl. een gluiperd, van wien zyn^gezin niet hield. Eens heeft bekl. by get. thuis stilletjes veel drank genomen en ia dronken op een brug gevonden; dit gebeurde in 1892. Bepaalde dronkaards of krankzinnigen komen in de familie niet voor. De volgende get., zoon van den voorgaanden, kwam Zondagsavonds na den moord van Helder te Schagen en logeerde by zyn neef, den vader van bekl. Zittende in de gelag kamer, kwam de agent bekl. halen om op het raadhuis te komen. Tegen elf uren werd vrouw Boes onrustig en ging de straat op; get. ging mee en de vrouw zeide tot hem: „Als hy zich maar niet verpraat, ze kunnen daar zulke rare vragen doen." Get., dacht daar niets achter; hy heeft nooit aan be klaagdes geestvermogens getwyfeld. De moeder was heftig tegen anderen, zwak voor haar lq/wad

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2