N°. 10701. Vrijdag 11 Januari. A0.1305. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. IRIS. LEIISCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. i i .V Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 10 Januari. De uitslag der aanbesteding betreffende het bouwen van een woonhuis aan den Zoeterwoudschen Singel, gehouden door den architect den heer Jacobus Van der Heijden, is als volgt Inschrijving der verschill. vakken afzonderlijk. Metselwerk de hr. A. Sraittenaar 4050 J. De Kier 4000 P.-L'. Neutoboom 3900. Steenhouwwerk: de hr. J. J, Ossevoort 444 P. J. Van Venetie B 370, Timmerwerk: de hr. Hendr. Verhaaff. f 6325 J. N Botermans G300 w J. Van Riet 6000 P. J. Hartevelt „13500 9 B H. De Jongh Smidswerk de hr. W. L. J. De Nie 466 B J. Mooten 465 M. Langezaal en Zn. Gasleiding de hr. M. Langezaal en Zn. 159 P. Jasperse 144 De Vries en Stevens Lood- en zinkwerk met leibedekking en houtcementdak de hr. J. Van der Heijden ƒ1134 J. L. H. Van Erkel. Glas- en verfwerk: de hr. W. Th. Zandvliet ƒ1100 H. J. Niesten. 875 G. Bik Stukadoorswerk de hr. G. F. Bartelsman 963 J. C. Blankwaardt 910 F. A. Wempe 910 C. J. Van der Drift. Behangerswerè:, de hr. F. T. Swart. V-' 280 Kapteyn den Boumeester: 275. Totaal bedrag der laagste inschrijvers 13,423. De heer N. Van Rjjnswou had ingeschreven in massa voor 11,920, aan wien het werk is gegund voor ƒ11,500. 't Was gisteravond weer verbazend vol in de Stadszaal by de tweede uitvoering der oratoria („Weihnachts oratorium" en oratoiium „Die H. Drei Könige"); zóó vol, dat menigeen zich met eene staanplaats moest vergonoegen. Ook deze uitvoering slaagde naar wensch: de zang van het koor zoowel als der solisten maakte een diepen indruk en de levende beelden dwongen andermaal ieders bewonde ring af. Na hetgeen in ons blad reeds van een en ander werd gezegd, behoeft nu daar omtrent niet meer in byzonderheden te wor den getreden. Alleen zy nog vermeld dat, werd by de eerste uitvoering den dames- solisten Stynman en Swart elk een bouquet vereerd, gisteravond mej. Ruigrok (die ter afwisseling van mej. Stynman nu den sopraan solo vervulde) eone dergelyke hulde te beurt viel en dat de heeren Van Unen en Gybels zich elk gehuldigd zagen met een lauwerkrans. 5449. ,446. 135. 1085. 865» 898. Nu, al die solisten mochten aanspraak maken op zoo'n schoon bewys van tevredenheid, dankbaarheid en hulde vanwege de commissie vcor do uitvoering der oratoria! Evenals den vorigon avond waren ook nu weer eenige R.-K. geestelijken van hier en elders tegenwoordig, alsmede vele bewoners van omliggende gemeenten. Men heeft alle reden te verwachten dat ook hedenavond de Stadszaal weer geheel gevuld zal zjjn. Voor het examen van boekhouden in de praktyk, afgenomen door de Vereeniging van Handelsbedienden „Mercurius", te Rotterdam, zyn geslaagd de heeren C. A. J. Simonis, D. H. De Lange, van Leidon, en H. Nieuwenhuis Dzn., van Lisse. Allen zyn leerlingen van onzen stadgenoot den heer A. H. Van den Oever. Met Koppermaandag komen gewoonlijk de wandkalenders los. De kroon spande dit jaar opnieuw die der Amsterdamsche firma Roeloffzen en Hubner met een ets van "Wilm Steelink naar eene schilderij van Pog- genbeek. Inderdaad oen sieraad. De maand- tafels zyn bescheiden onder de ets aangebracht. De Amsterdamsche firma Faddegon Co. heeft ons een wandkalender gezonden, pry kende met eene gekleurde afbeelding naar de bokende schildery „b^ hot graf" van Israels. D'a reproductie is in veertien kleuren met een zoogenaamden „prügsteen" gedrukt. Zij bewijst dat in genoemde werkplaats met ernst wordt gearbeid en zy dus vertrouwen verdient. Op de boek- en steendrukkerij van den hoer P. J. Mulder alhier is ook een wand- almanak vervaardigd, in verschillende, net gearrangeerde kleuren en in de vier hoeken met kinder of engelenfiguurtjes. Het geheel maakt een goeden indruk. Verder ontvingoi wy een wandkalender van „F. G. Koster's boekbinderij", te Amsterdam, waarop een reproductie voorkomt van een aquarel van den heer T. v. d. Laars, voor stellende Koningin Wilholmina, gezeten in een duc-de-dame, waarvan H. M. de vier Javaan- sche paardjes ment. De geiykenis van H. M. is niet erg sprekend. Wy ontvingen uit Parijs den derden jaar gang van den „Almanach do la coöpération framjaise", uitgegeven door het centraal comité van de Coöperatieve Unie der Fransche Ver- bruiksvereenigingen (Paris, Imprimerie Nou velle). Het net gedrukte boekje bevat afbeel dingen der gebouwen van verschillende Werkliedenverenigingen, raadgevingen, mede- deelingen, statistische opgaven, een ïyst der Coöperatieve Verenigingen in Fninkryk, enz. Tot regent van het Burgerlyk Wees- en Armhuis te Alfen aan den Ryn is her benoemd de heer N. Samsom en benoemd de heer J. Van der Linden. Tot gemeente-secretaris is door den Raad der gemeente Aarlanderveen met algemeene stemmen benoemd de heer W. C. Van de Ree. De Raad benoemde tevens tot gemeenteiyk wegwerker en doodgraver B. Hyman. De heer Schoonenberg heeft als onder wijzer aan de openbare school (Dorp) te Wad- dingsvoen z\]n eervol ontslag aangevraagd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal kwam gisternamiddag te 2% uur bijeen. Na mededeeling van de ingekomen stukken zyn de afdeelingen terstond bijeengekomen om het onderzoek van de Staatsbegroting voor 1895 aan te vangen _eti is de openbare ver gadering verdaagd tot Vrydag te elf uren, als wanneer de behandeling zal plaats hebben van de wetsontwerpen tot bekrachtiging van de overeenkomst met Pruisen tot verbetering van het grensgedeelte van den Ouden IJsel, en houdënde nadere bepalingen omtrent het raffi neeren van ruwe suiker van hoog gehalte. Het derde Diligentia-concert, te 's Gra- venhage gisteravond gegeven, werd vereerd met het bezoek der beide Koninginnen. Voor onze jeugdige Koningin was het dè eerste maal, dat zy oen openbare uitvoering des avonds bijwoonde. Daar het evenwel een gewoon bezoek gold en geen foestvertooning, was van ceremonieel© ontvangst geen sprake. De- beide Vorstinnen begaven zich even halfacht in een rijtuig, gevolgd door drie koetsen voor de dames en heeren van het gevolg, naar het gebouw, en werden by haar binnentreden in het salon ontvangen door den voorzitter en den secretaris van de Concert- vereeniging, de heeren Kool en Apol, die aan HH. MM. fraaie bloemruikers aanboden. Even na den aanvang van het Allegro van Brahm'8 Vierde Symphónie, traden Ilare Majes teiten de hofloge binnen, terwijl het orkest onder Richard Hol's leiding voortspeelde, en groetten vriendeiyk de talrijke aanwezigen, die allen van hun plaatsen zich verhieven. De jonge Koningin droeg een cróme-kleedje, waarvan de hals sluitende, en het loshangende haar was met een diamanten speld opgenomen. De Regentes was in 't zwart met oen witten sluier, op het hoofd met diamanten bevestigd, en droeg een collier om den hals. De heeren van het gevolg waren de kamer heer E. L. graaf Van Limburg Stirum, de adjudant, de heer W. baron Van Hogendorp, en de ordonnansofficier jhr. C. L. Van Such- telen van de Ilaere, terwyl de surintendante jonkvrouw Van de Poll, miss Saxton Winter en twee hofdames ter zyde achter de Vor stinnen plaats namen. Tot de uitvoerenden behoorde de zangeres Lilian Sanderson, uit Berlijn, die grooten by val verwierf, en onze landgenoot Henri Bosmans, de bekende cellist, die voor hot Koninkiyk gezelschap het „Kol. Nidrei" van Max Bruch en met begeleiding van zyne echt- genooto de „Tarantello" van Ponner voordroeg. Het spel van den heer Bosmans schonk hem de genoegdoening, dat H. M. de Regentes zelve het voorbeeld gaf van de toejuichingen, die hem welverdiend ten deele vielen. Na afloop van het eerste gedeelte verliet het vorstelijk gezelschap de zaal, met een vriendelyken groet afscheid nemende van het publiek, dat blykbaar zeer de komst van de Vorstinnen waardeerde. De secretaris by de nuntiatuur te 's-Gra- venhage is naar Italië vertrokken, alwaar hy gedurer.de drie maanden zal vertoeven. De minister resident van Japan te 's-Gra- venhage, de heer Shiro Akatanó, is uit het buitenland in de resideotie teruggekeerd. In een gisteren te 's-Gravenhage gehou den algemeene vergadering van de Bouw maatschappij Scheveningen (Oranje-Hotel) is besloten een dividend van 4'/s pet. uit tekeeren. Da aftredende leden van den Raad van beheer zyn herbenoemd. De Haarlemsche gemeenteraad vereenigde zich gisteren met een voorstel van B. en Ws. om de beslissing aan te houden op het ver zoek der Maatschappy tot exploitatie van Staalwaterbronnen, om onthelflng der ver plichting tot het bouwen in hot Frederikspark van een badinrichting totdat adressant zal hebben bericht op welk terrein zy voornemens is deze badinrichting dan te vestigen. De heer C. Prins Szn., voorzitter van den raad van beheer der bron, deed uitdrukkelijk uitkomen dat de bedoeling volstrekt niet is om ontslagen te worden van den bouw van een badhuis, maar dat de aanvankelijk daar voor aangewezen plek in het Frederikspark veel te klein is voor een badhuis, beant woordende aan moderne eiachen. Aanvankeiyk wilde men een badinrichting stichten van ƒ15,000, thans is hot denkbeeld een gebouw te stichten, dat 40 a 50 mille kosten zal. De Raad wilde dan ook niet aan het denk beeld van den heer Tjeenk Willink, om in het ontwerp besluit op te nemen dat adres sante gebonden blijft aan den by contract bepaalden termijn, waarbinnen de verschil lende gebouwen gereed moeten zyn. Dit nu is feitelijk onnoodig, als men nagaat dat volgens dit contract.de Maatschappy met het stichten van haar badinrichting nog een jaar of acht den tyd hoeft. Het rapport van de Raadscommissie in zake het gebeurde by den bouw van het Brongebouw (dat niet goplaatst is zooals op de door den Raad goedgekeurde teekening is aangegeven) is ingekomen en zal worden gedrukt en aan de leden worden rondgezonden. De subsidie aan de kweekschool voor onder wijzeressen van ƒ1000 werd op aanschrijving van Ged. Staten ingetrokken. Reden daarvan is art. 7 in de wet op het L. O. van 1889, die subsidiën van gemeenten aan particuliere scholen na 1894 niet meer veroorlooft. Het Museum Moermanno-Westrtenianum, Priusessegracht No. 30, te 's Gravenhage, zal gedurende Januari 1895 nog geopend zyn op den 17den. Op dien dag zyn toegangskaarten, zoowel aan het Museum zelf als aan de Koninklijke Bibliotheek (Voorhout No. 34), te verkrygon. By de Maatschappy „Nederland" is uit Padang bericht ontvangen, dat de kapitein tér zee, de hoer J. Dalen, die 13 December te Genua aan boord van de „Prinses Amalia" zich ingescheept had, op 6 Januari vermist werd. Het ministerie van marine ontving gelyk bericht van den chef-commandant der marine in Ned. Indië, met de by voeging„ver moedelijk verdronken." In den heor Dalen verliest de marine door dit treurig ongeval een rechtvaardig, degelyk en in hooge mate plichtbetrachtend hoofdofficier. Door den gemeenteraad te Amsterdam zyn benoemd tot onderwijzers by het lager onderwijs de heeren C. Thomassen, te Weesp, P. Elzer, te Snetk, A. Zyistra, te Naaldwijk, en mej. G. F. ICaiser, te Haarlemmermeer. In den ouderdom van ruim 54 jaren is te Amsterdam overleden de kapt. P. A. G. Bach, plaatselijk adjudant te Amsterdam. Deze officier, die na een ziekte van enkele maanden overleed, beboordo tot het wapen der infanterie en was sedert Juli 1880 by den plaatselyken staf ingedeeld, eerst als 2de luitenant te Amersfoort, daarna te Deven ter, van waar hy in Januari van het vorige jaar met den rang van kapt. naar de hoofdstad werd overgeplaatst. Het „H. Dagblad" verneemt dat be noemd is tot commandeur der orde van Leo pold van België, do heer Hendrichs, president der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. De reden van het ontslag, door vier commissarissen van het Zuid Hollandsch Land- bouwcrediet te 's-Gravenhage genomen, is een verschil van inzicht tusschen deze heeren eenerzyds en de aanblijvende commissarissen de heeren Jhr. mr. J. C. J. Ridder Van Rap- pard, Raadsheer in het gerechtshof, mr. P. R. Feith, Raadsheer in den Hoogen Raad, en A. Veen Yalk, benevens de directie en de commissie van advies der Yennootschap anderzijds. By koninkiyk besluit is pensioen verleend aan G. Van der Veen, 387N. Lamens, ƒ516 's jaars. Benoemd: tot burgemeester van Krimpen aan den IJsel, B. Koker Jzn.tot leeraar aan de Polytechnische School lo Delft, T. K. L. Sluyterman, thans leeraar aan de school voor kunstny verheid te Haarlem; voor den tyd van vyf jaren, gerekend van 17 Nov. 1894, by het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot reserve olllcier van gez. 2de ld. de heer V. A. H. Panhuysen, arts. Gemengd Nieuws. Aan het telephoonnet alhier zyn aangesloten do heer A. De Jong, ryksveearts, met N°. 234, en het vleeschkeurlokaal, met N°. 235. Een vrouw, uit de Vestestraat, die hedenmiddag aan het gesticht op de St.- Jacobsgracht soep had gehaald, had het ongeluk naby het Van der-Werf-park over een paaltje te struikelen en tegen een lantaarn aan te vallen, waardoor zy een buil aan het hoofd bekwam, haar neus aan 't bloeden raakte en hare soep verloren ging. Weldra werd het bloeden tot stihtaan gebracht en werd haar verder de hulp verleend, welke zy behoefde om goed thuis te komen. Door het dunne yslaagje, dat zich op Leidens grachten en op de omliggende breede singels bevindt, zakt zoo nu en dan eens een persoontje heen. Van al die onge vallen, welke tot heden goed afliepen, afzon- deriyk melding te maken, gaat niet aan, en daarom blyve het by deze algemeene kennis geving! 14) „Een romantische herfstbloem," voerde hij tot zijn trooat aan, „nleta meer! Maar waarom mag doze wonderbloem niet voor mij bloeien en is ze veroordeeld alleen te blijven met baar leed?" Mei had zijn intocht gedaan en zijn bloesem pracht met kwiBtige hand in 't rond gestrooid. Op het terra» van Brilhl was reedB iederen avond concert en langs het slotplein had de hoftuinman zyn. oraDjeboomen in rij en gelid gezet, iets, dat als een zeker teeken kon be schouwd worden, dat de lente haar onbetwiste heerschappij aanvaard had. Op zekeren avond, toen Tiesenborn de trappen naar het terras opging, ontmoette hy mevrouw Van Hoven en Fraulein Lindorf. „Ik ben biy dat ik u hier aantref," begon de eerste; .dat wint onzen Frans den weg naar uw huis uit." „Waarmede kan ik u van dienst zyo, mevrouw?" „Wij hebben plan, ala 't mooie weer aan houdt, aanstaanden Donderdag een kleine picnic in Tharand te organiseeren. Wilt gy ons het genoegen doen van de party te zyn?" „Gaarne! Waar en wanneer komen we by elkaar „Aan het station in de oude stad, te tien uren 's morgens," zeide Fraulein Lindorf. „Maud en hare tante komen ook." „Wat duivel wil ze toch met al die be dekte toespelingen?" dacht Tisaenborn, maar overluid antwoordde hy, zonder eenige notitie van hare woorden te nemen: ,Ik zal zorgen precies op tyd te zyn." „Wy rekenen dus vast op u. Tot ziens!" De dames gingen de trappen verder af en Tisaenborn zette zyn weg voort, „'t Schynt wel, of dat blonde dametje het er op gezet heeft tusschen my en Frau Adenau eone be trekking te verzinnen, die volstrekt niet be staat," bromde hy. „Ik geloof dat 't zaak is my voor haar in acht te nemen." Op het terras ontmoette hy den tenor Lem ming, die hem dadeiyk onder den arm pakte. „De Hemel zendt my u, Herr Von Tisaen born," riep de kunstenaar met theatrale over- dry ving uit. „Ik verveelde my doodeiyk! Er is hier niemand, met wien men een verstandig woordje praten kan, en dan nog die verschrik- kelyko muziek met dat afgryeelyk trompet- gebrul van den Aida-marschl Ais gy 't goed vindt, flaneeren we een beetje vóór op 't terras, zou ver mogeiyk buiten achotl" Herr Lemming was een volbloed Wagneriaan en daarom natuuriyk een vyand van Verdi's muziek. „Nu, nu," suste Tiesenborn, „we moeten de tarwe niet gelyk met het onkruid uit trekken, myn waarde heerl De muziek van Verdi heeft ook'nog wel iets goeds!" „Zegt gy dat, een Duitsch componist?" „Ik ben op myn manier een soort wy'sgeer en waardeer het goede, waar ik het vindl" De zanger was niet zoo gauw tevreden te atollen. Over de balustrade geleund, begon hy een lang vertoog over den invloed van Wagner op het muzikale drama, die Tiesenborn met voorbeeldig geduld aanhoorde. Terwyl de kunstenaar zgne redevoering hield, liet Leopold zyn blikken over het terras ronddwalen. Was dat niet Maud, die met haar tante de trappen opkwam? Hoe bevallig was de jonge vrouw in al hare bewegingen 1 Met welk een konink- iyko houding wandelde zy aan de zyde der oude dame langs het terras I „Kent gy de dames?" vroeg Lemming, zyn muzikale verhandeling plotseling afbrekend, toen beiden, na Tissenborns groet beantwoord te hebben, voorby waron gegaan. „Ja, eerst einds kort!" „Een prachtige vrouw, die Adenau I Jammer, dat zy haar rol van kluizenaarster mot voorliefde schynt te spelen 1 Juist, daar is hyi" „Wie?" „Wie andera 'dan Frau Adenau's schaduw, haar Yankee 1" lachte Lemming. „Haar Yankee? Wat wilt ge daarmee zeggen?" „Maar kent gy dan de geschiedenis niet van „Frau Adenau's Yankee," zooals wy hem onder ons noemen?" riep Lemming vroolijk uit. „Welnu, dan zal ik u haar vertellenl Maar kyk den held eerst eens goed aanl" Een man, met het echte Yankee-type, gehoel in 't donkergrys gekleed, naderde op zyn doode gemak. Toen hy de heeren voorbyging, groette hy Lemming en drentelde daarna langs het terras verder. Naar het uiteriyk te oordeelen was hy ongeveer veertig a vyf en veertig jaar oud. „Hoe heet die heer?" vroeg Tissenborn, den Amerikaan nakijkend. „Mr. Gilbert, uit Chicago. Hy moet enorm ryk zyn. Men zegt dat by een der petroleum- vorsten der nieuwe wereld is." „En hoe kwam hy aan den bynaam „Frau Adenau's Yankee?"" „Door zyne onvermoeide pogingen om by haar in een goed blaadje te komen. Hy kwam verleden jaar bier en betrok in de Engelsche wyk eene villa, die hy met zyn Moor alleen bewoont. Het toeval wilde, dat hy op zekeren avond in de comedie naaet de dame in quaestie kwam te zitten. Mr. Gilbert sprak haar aan en werd dien avond plotseling verliefd op haar, gelyk Romeo op zyne Julia, maar, helaas, zonder hetzelfde gevolg. De dame schynt 't niet erg begrepen te hebben op haar trouwe schaduw, maar de ondernemende mr. Gilbert laat zich daardoor volstrekt niet afschrikken. Hoewel het hem tot dusverre niet gelukt ia, de preutsche schoone ook maar één schrede nader te komeo, speelt hy met de echte koppig heid van een Yankee zyn rol als Toggenburg verder voort. Ik wed dat we hem, als we naar de belvédère gaan, ergens op een bank in de uabyheid der dames op schildwacht zien zitten. Hebt gy lust dat roerende echouwspel eens te gaan genieten?" „Dat zou de moeite niet loonen," zeide Tissenborn op onverschilligen toon. „Maar wat zegt haar echtgenoot, die by de zaak toch wel het meest geïnteresseerd zyn zal, daar wel van?" „Haar man? Ja, wie is haar man? Niemand heeft hem ooit gezien l Hoewel men van haar intieme leven niets afweet, is 't oen feit, dat zy sedert jaren van haren man geecheiden leeft! Wie van beidon daaraan schuld heeft, is moeilyk uit te maken. Ik denk de man, want met zoo'n allerliefste vrouw zal 't best uit te houden zyn." Het stuitte Tissenborn tegen de borst met den zanger verder over dat onderwerp door te spreken. Hy beproefde daarom het gesprek een andere wending to geven, iets, wat b(j het levendig temperament van Lemming niet moeilyk viel. Het deed hem hoogst onaan genaam aan den Amerikaan en Maud in één adem te hooren noemen, en diens lompe ver- schyning wilde hem maar met uit de ge dachten. Den volgenden Donderdag bevond hy zich op 't vastgestelde uur aan het afgesproken station. Het gezelschap, ongeveer twintig per sonen sterk, was reeds byeen. Tissenborns blikken zochten don Amerikaan, maar hij was nergens te zien. In een vroolyke stemmiDg stapte men in den trein en Tissenborn wist het zéé in te richten, dat hy met mynheer en mevrouw Yan Hoven, Maud en hare tante in denzelfden coupé kwam te zitten. Tot zyne groote vreugde bemerkte hy dat Fraulein Lindorf en hars moeder door oen officier in een anderen wagen in veiligheid werden gebracht. [Wordl vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1