N°. 10697. Maanda»; 7 Januari. A°. 189b. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. IRIS. DSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. ......a.. f 1.10. 1.40. 0.0a. Franco por post 'zonderlijko Nommers AO PRIJS DER ADVERTENTLËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer/" 0.17£. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. I Finantiëele Ki-onieli. Hoewel do afgeloopen week twee dagen leeft aan te wijzen, waarop do zaken gewoonllik )innen zeer enge perken worden gehouden, s het een gewoon verschijnsel, dat de6erste lagen van Januari daarentegen veel leven- ligbeid ter Beurze medebrengen. Deze ver- vaChting is ditmaal niet geheel verwezenlijkt, «rant, hoewel de houding algemeen vrij ferm >leef, ontbrak toch de groote, de steeds in iiel eerste dagen opmerkelijk uitgebreiden /raag naar puike fondsen, waarin de in Tanuari loskomende groote kapitalen ge woonlijk belegging plegen te vinden. Natuurlijk behooren de Neder 1. Staats- 'ondsen tot de uitverkorenen en men is jewoon se bü groote posten opgenomen te ;ien. Dit is echter ditmaal in mindere mate iet geval dan men zou hebben verwacht; tfel was de vraag naar Hollandsche fondsen aelangryk, doch niet krachtig genoeg om een buitengewoon vaste markt te voorschijn te roepen. Het beschikbaar gekomen kapitaal werd nu overwegend, by zeer groote posten tot'plaatsing op prolongatie aangeboden, het geen reeds dadelijk van merkbaren invloed op den prolongatieko6rs was. Niet alleen echter dat voor Hollandsche Staatsfondsen de stemming niet buitengewoon vast was, ook de groote vraag naar buiton- landscbe fondsen liet wel eenigszins te wen- scben over en kan dan ook voor de Europeesche markt niet onverdeeld van een fliDk verloop worden gesproken. Alleen Russische fondsen, de waarden, die sedert langeren tijd tot de puike geldbeleggingen worden ge rekend 6Q dienovereenkomstig voortdurend gezocht blijven, verkeerden in zeer vaste hou ding. Te verwonderen is dit niet, want, daargelaten do vraag voor geldbelegging, welke thans voor verschillende fondsen van meerder of minder invloed is, gelden voor Russische Staatsfondsen nog andere redenen om sterke vraag te doen verwachten, nl. de naderende aflossingen van verschillende Rus sische Spoorwegobligatién. Als het naast ophanden, vindt de grootste beweging thans plaats in aandeelen Zuid-West-Spoor, waarvan de aflossings voor waarden bekend zijn. Van de inlevering ter conversie wordt door ons publiek slechts een matig gebruik gemaakt, des te meer echter door het buiten land, dat heel begrijpelijk profiteert van de gelegenheid, door de Hollandsche houders aan geboden, om de aandeelen Zuid-West, door de laatsten op de markt gebracht, tegen toordeelige koersen op te nemen en zoodoende van de conversie-voordooien (al zijn ze niet heel groot) te profiteeren. De tegenwoordige koers der aandeelen komt ongeveer overeen met den thans geldenden koers der 4-pcts.-bin- ner.landsche leening, zoodat bij verkoop de op brengst van het te verwachten extra dividend over 1894, hetwelk op 2 roebel wordt ge schat, vrijwillig wordt prijsgegeven. Doch de vrij belangrijke verkoopen der Aandeelen Zuid-West verooi zaakten veel vraag voor nieuwe geldbelegging; daarbij komt nu ook de bovenbedoeldo aflossing van verschil lende 5-pcts. spoorwegobligatibn, waarvan nu reeds een niet onaanzienlijk bedrag ten ver koop werd aangeboden, zoodat door dezo ver koopen, waartegen veelal omruilingen in andere Russische waarden moesten worden uitgevoerd, een zeer vaste markt kon behou den blijven. Dit kan niet in alle opzichten worden ge tuigd van de overige Europeesche Staatsfond sen, welke over het algemeen een minder bepaald karakter droegen. Zoo wa3 de markt voor Portugeescho en Turkse he fond sen lang niet geanimeerd, daar Parijs voor deze soorten flauwere merken zond. Voor Hongaarsche en Oostenrijksche waar den bestond eenige meerdere vraag voor geld belegging, waardoor eene goede houding kon bewaard blijven. Spanje bleef zooals ge woonlijk geheel verlaten on Italianen bleven op gelijken koers, terwijl Italiaan- sche Sporen eer nog een vaster aanzien hadden, hoewel de lastige bepalingen, bij de ontvangst der rente voorgeschreven, thans weder opnieuw in het geheugen worden ge bracht en by het publiek steeds het verlangen doen ontstaan om zich van fondsen, waaraan zulke onaangename formaliteiten v Toonden zijn, te ontdoen. De tegenwoordige koersen echter houden velen nog v.r.i dit voornemen terug, aangezien verkoop voor verreweg do meeste houders niet zonder verlies z:jli kunnen plaats hebben. In tegenstelling der berichten, welko voort durend omtrent de Italiaansche financiön wor den vernomen en die gewoonlijk weinig opbeurend zijn, wordt thans omtrent de resul taten van het eersto halve jaar bekend ge maakt dat ae douane-rechten ruim 6 millioen lire boven de raming hebben opgebracht, zon der de nieuwe belastingen mede te rekenen, welke nog ruim 4.5 millioen hebben opge leverd. Zooals do inkomsten tot nu blijven vloeien, laat hot zich aanzien dat de opbrengst belangryk boven de raming zal zijn. De inlevering ter conversie der aandeelen Russ. Zuid-West blyfe tot 10 Januari opengesteld, terwyl nu ook do voorloopige bewijzen der nieuwe 2 pets. Hongaarsche Hypotheekbankloten ter bekoming van dofinitieve stukken kunnen worden opgezon den, waarby bemerkt moet worden dat alleen de laatsten aan de trekkingen kunnen deel nemen, de voorloopige bowyzen dus uitgeslo ten blyven. Wat do'Indische waarden aangaat, was de stemming voor de meeste industrieels en handehondernemingen niet erg opgewekt zooals ter Beurze niet onjuist wordt opgemerkt, lyden allen min of meer aan „suiker"-ziekte. Ten opzichte der Indische suikerindustrie ziet het er dan ook allerlreurigst uit, en wordt wel eens met een bang hart de vraag over wogen, waarop deze crisis moet uilloopen. Aandeelen Ned. Hande 1-M aatsc happy alleen maken op de Indische marktwaarden eene zeer gunstige uitzondering, daar de on gunstige meeningen, welko ten opzichte der resultaten over het afgeloopen jaar vry alge meen worden vernomen, door personen, welke als goed ingelicht kunnen worden beschouwd, niet worden gedeeld en vry belangryke koop orders voor dezo waarden werden opgemerkt. Wat de Zuid-A me ri kaan sche markt aangaat, kan met het oog op de obligation Uruguay en Venezuela van eene vaste houding wordon melding gemaakt. Een staat dor douane-ontvangsten van Uruguay maakt een zeer gunstig figuur en toont duideiyk de zeer belangrijke ontwikkeling van den handel en vermeerdering der inkomsten van het land. Minder gunstig was bet verloop der Mexi- caanscho en Dominicaansche waarden, welke buiden een gevoeligen teruggang onder vonden. Mexicanen hadden ouder gewoonte mot den prys van het zilver te kampen en volgden het ongunstig verloop daarvan. Do oorzaak voor do plotseling© daling der Domini canen is gelegen in den eenigszins gespannen toestand met Frankryk, welk land aanstalten maakt om door een eskader de hoofdstad van Domingo te laten tuchtigen, aangezien de Dominicaansche regeering weigerachtig blyft om eene door Frankryk geèischto schadever goeding te voldoen. Omtrent de Araerikaanscho Spoor- wegmarkt valt weinig byzonders mede te deelen. De toestand is vrywel onveranderd gebleven, alleen wordt met ongeduld en span ning uitgezien naar de maatregelen, welke het Congres wol zal willen nemen om tot de zoo noodigo verbetering van het muntstelsel over te gaan. Van de Atchison wordt binnenkort een nieuw reorganisatieplan verwacht, waarvan do voorwaarden nog zeer uiteenloopend tot ons komen. Volgens een bericht, indeEngels he bladen opgenomen, zouden de 4 pets.-obligation eene vermindering van 25 pet. van hun kapitaal moeten ondergaan, waarom tot een gelijk bedrag Incomebonds zouden worden uitgereikt. De tweede-bypviheek-obligatiën zouden in preferento aandeelen worden om gewisseld en nog eene kleino bystorting moeten doen, torwyl van do tegenwoordige aandeelen eene storting van 12'/j pet. zou worden ver langd. Ten slotte moet nog melding gemaakt van eëh zeer wild spel in enkele mp waarden. Sedert langeren tyd is de Parflscho Beurs het dorado geworden voor de speculatie in myn-aandeelen, waarbij do Zuid Afrikaan- sche mynen niet tot do minst bevoorrechten be hooren. Nadat nu de aandeelen „Maatschappy voor Ontplofbare Stoffen," ten gevolge dor Fransche combinatie, in zeer korten tyd tot 200 pet. ongeveer zijn opgoklomraen, is ook hier de speculatie ontwaakt en meent men dat den aandeelen Trans valia en Wit- watersrand evenzeer een dergolyk buiter kansje beschoren is, zoo al niet eene over name door andere Maatschappyen, dan toch aanzienlyke waarde verbetering. Nu moge niet te ontkennen zyn dat door do greotere uit breiding van bet spoorwegnet in Zuid-Afrika voor vele ondernemingen wellicht betere voor uitzichten geopend worden, slechte mynen eensklaps winstgevend maken, kan zy niet. liijnlandschc Bank. Gemengd Nieuws. By het Bureau van Consultatie in Strafzaken to 's-Gravenhage zyn gedurende het afgeloopen zittingjaar ingekomen 104 ver zoeken tot toevoeging van een verdediger in eersten aanleg en in appèl of ter belooning van reebtsbystand in cassatie. Het aantal toevoegingen bij het Hof te 's-Gravenhago heeft bedragen 56; dat by de rechtbank: in appèl 12 en in eersten aan leg 6. Het aantal uitnooJigingen, tot de mede werkers gericht om in cassatie op te treden, beliep 29. Geweigerd werd het verzoek om toevoeging 11 maal, terwijl onttrekking 26 maal plaats had, waarvan 8 maal in cassatie. Het aantal verdedigors bedraagt thans 50 in appèl, 36 in cassatie en 26 in eersten aanleg. Van de toewyding der medewerkers wordt in het jaarverslag wederom met grooten lof getuigd. Het Bureau is thans samengesteld uit de heeren mrs.: J. M. Van Stipriaan Luïscius, president, J. J. Barnet Lyon, vice-president, en H. De Ranitz, secretaris. Dinsdag-avond j 1. om halfelf stapte de beer F. Brandsma, to Oudebaske, uit de tram voor de ouderlyko woning. Plot seling viel er een schot, dat hem aan 't lin kerbeen trof. Zyn vader en zwager, liet or.ge val vernemende, deden dadelyk onderzoek. Op eenigen afstand troffen zy vier porsonen aaD, die zy zoodanig in den knel wisten te bren gen, dat een hunner zekeren B: II. als dader aanwees. Den zwager van den heer B., die even te voren met een brief naar de bus was geweest, had men toen ook langs het hoofd geschoten. Men veronderstelt dat men hier t9 doen heeft met nieuwjaarsschieten, gepaard metjenever. Do regeering van Engelse h- Tndië beeft een ongewone taak te vervullen. Zy voert namelyk de voogdij over de dochter van den radja van Earba, wier vader in een krankzinnigengesticht is opgenomen, en in die hoedanigheid moet zy, daar het meisje den huwbaren leeftijd heeft bereikt, de by de Hindoes in zwang zljndo gebruiken in acht nemen en zorgen, dat het meisje een huwelyk doet overeenkomstig haren stand. Aan de ver vulling van die taak staat een eigenaardig bezwaar in den weg; het bleek namelijk, dat de vader een doodslag had begaan, en dat daarom op do dochter bloedschuld rust. Ge lukkig vermag het water van den heiligen Ganges die schuld uit te wisschen, en de Indische regooring hoeft een bedrag van 100 ropyen beschikbaar gesteld, om hare pupil in staat te stellen een bedevaart te doen naar den Ganges. Is dezo plechtigheid volbracht, aan zal de pupil wel spoedig uitgehuweiyktzyn. Een eigenaardige verzameling van autografen is in 't bezit van een Berlyn- schen boekhandelaar. De beroemdheden, met wie zyn beroep hem in aanraking bracht, heelt hy eigenhandig laten opgeven wat hun lieve lingsspys is. Hot uitvoerigst laat zich over dit onderworp uit Julius Stindo, de schepper van „Mevrouw Wilhelmine Buchholz", die een eerste fijnproever blykt te zyn. Hy roemt als zyne lievelingsspyzen gans (maar goed gemest), jonge kip, kreeft (als hy ze zelf gekookt heeft), aardappelsoep. In Algeriè komt het meermalen voor, dat spoortreinen door zwermen sprink hanen belemmerd worden om verder te gaan, omdat de door de raderen van den trein by mo- nigto verpletterdo insecten de sporen glibberig maken. Op de pas aangelegde lyn Diedeida Buerta had onlangs na een hevigen regenval een trein eene vertraging van eenige uren; doch ditmaal waren niet sprinkhanen daarvan oorzaak, maar ontelbare slakken, die de spoor baan en het gansche land in den omtrek be dekten. Te Parys waren in do laatste jaren de spyskaarten meer en meer een miniatuur uitgave van het moderne leven geworden, zoo- dat bezorgde moeders, die met hare dochters op groote diners verschonen, er op uit waren nog voordat do soep werd opgebracht, do spyskaart in beslag te nemen. In het seizoen, dat nu begonnen is, zal echter de spyskaart gelouterd worden. Niet meer gewaagde pan tomimes van de cafés-chantants zal men op de spyskaarten zien, maar fijne tafereeltjes uit het oude Parys, afbeeldingen van oude wapenen en munten, historische portretten en ethnographische teekemngen. Voor politieke diners zyn spyskaarten in zwang met de medaillonportretten van bekende staatsliedon. In eene myn van Lackawanna, Pennsylvania, was brand uitgebroken. Veertien mynwerkers, die in do galery waren gebleven en een zekeren dood voor oogen hadden, zyn gered door de tegenwoordigheid van geest van een der werklieden. Hy kreeg namelyk het denkbeeld, in de galery een muur van kolen op te richten, waardoor de rook werd afge sneden. Allen zyn dan ook negen uren later levend teruggevonden. Met een nieuw soort straatpl?.- veisel worden te Berlyn proeven genomen: asphalt in een geraamte van geribd smeedyzer. Als een der groote voordeelen van dit plaveisel wordt genoemd de gemakkelykheid, waarmodo by herstellingen en veranderingen de ondei deelen van het geraamte kunnen weggenomen en vervangen worden. Duurzaamheid, zindo- lykheid en gemakkelyke berydbaarheid worden verder als voordeelen genoemd. TeSpalatozynopnieuw jaarsavond ernstige ongeregeldheden voorgevallen tusschen Croatiêrs en Italianen. Ongevoor 300 Croatiurs deden een aanval op oen cafó, waar eenigu Italianen nieuwjaar vierden De ruiten werden ingegooid en verscheidene personen kregou letsel. De Croatische politie koos party tegen de Italianen. Deze hebben by den gouverneur van Zara en den Oostenrykschen minister van binnenlandscbe zaken aangedrongen op het be&tralfon der aanvallers. Onlangs vertrokken in een treiu van vyitien wagens, te zamen gekost hebbende byna f 1,200,000, een aantal Croesussen, te zamen bezittende ruim 1200 millioen guldeu, van Chicago naar Burlington in Iowa, ora er eene oruilofl by te wonen. 7) Om alle mogelyke verzoekingen beter te kunnen weerstaan, had by het boek in een geheime lade van zyn schryftafel geborgen, on die goed toegesloten. De photographie echter zette by op zyn lessenaar. „Als ik myn3 onbekende achoone terugvind, verzoek ik haar het portretje als aandenken aan het kleine avontuur te mogon bewaren; zy zal my, als vinder, die kleine belooning niet weigeren." Onder aanhoudenden arbeid gingen herfst en winter voorby. Tissenborn betrapte er zich dikwyis op, dat zyn blik, van hot xnuziek- papior naar de photographie dwalend, pein zend daarop rusten bleef, en als hy 's nachts van een vroolyk partytje of uit den schouw burg thuisgekomen, licht aanstak, was het portretjo van „Iii3" telkens 't eerste voor werp, waar zyn oog op viel. 1 „Ik stel my inderdaad aan als een jongen van achttien jaarl" riep hy geërgerd entego lyk lachend uit, toen hij weer eens, met de peu in de hand, minstens vyf minuten ach tereen „Iris" aangestaard had „ik zie, dat xnyn9 dertig jaren my niet verhinderen een dwaas van mijzei ren te maken, en al heb ik op het gebied der galanterie reeds lang myn "j sporen verdiend, ben ik nu mooi op weg my in myne eigen oogen belachelyk te maken, door een liefdesroman op te gaan voeren nota bene.... solol Niemand moet me weer aankomen met de bewering, dat de menschen tegenwoordig niet meer romantisch zyn"Wat zou Fiaulein Iris lachen, als zo my in het aanschouwen van haar beeltenis verdiept kon zien! Ja, 't is niet anders; dwaasheid blyft dwaasheid, op achttien zoo goed als op dertig jaar. Enfin, 't is nogal een zeer onschuldige dwaasheidEn toch ondanks dat alles, gaf ik een lief ding, als ik het origineel nog eens terug kon zien. Ik ben benieuwd, of het toeval ons ooit weer by elkaar zal brengen Getrouw aan zyne belofte, zond hy den schoolmeester te Gelling een exemplaar van het lied, waarboven hy als titel„lm Sturme" en waaronder hy als pseudoniem van den dichter „Iris" gezet had. Hij ontving daarvoor een fraai geschreven bedankbrief terug. Het lied maakte opgang, want in den loop van den winter zag nog een tweede druk er van het licht. Leopold had in stilte de flauwe hoop gekoesterd, dat 'het zyne onbekende schoone wellicht in handen zou komen, en dut deze dan, natuurlyk verwonderd, haar gedicht op muziek gebracht en door een haar geheel onbekenden naam onderteekend te zien, zich hoogstwaarschijnlijk tot den uitgever en door dezen tot hem om opheldering zou wenden. Maar 't scheen wel, dat Fraulein Iris niet muzikaal was, want er gebeurde niets van dat alles. Aan de mise en scène eener nieuwe opera is doorgaans heelwat vast. Van alle kunste naars zyn tooneel8pelers en zangers delicht- geraaktste en daardoor verbazend moeilyk, om mee om te springen. Er behoort vrywa' geduld toe, hen allen tevreden te stellen. Tissenborn kon tegenover de van alle kanten op bom instormende eischen en kleine intriges der tooneelwereld nog niet den invloed van zyn naam m de weegschaal leggen, omdat de „Schwan ven Unna" zyn eersto werk op dramatisch gebied was. Hy moest dus trachten het opera personeel zooveel mogelyk in een goed humeur te houden, zonder daarby de belangen van zyn werk aan hunne caprices op to offeren; want eigenlyk hing de uitslag toch grootendeels van de eerste opvoering al. Het eeuwige gehaspel hartelyk moede, had hy reeds meer dan eens op het punt gestaan, de partituur terug te eischeo, maar de wakkere kapelmeester, die, evenals do intendant het levendigst belang in 't werk stelde, had hom daarvan afgehouden. „Wat zal ik u zeggen," zeide laatstgenoemde, toen Tissenborn op op zekeren dag in stille vertwyfeling met hem van de repetitie huiswaarts keerde, „deDkt gy, dat het Mozart, Beethoven, Meyerbeer, Wagner, Rossini, Bellini en zoovele andoren iets beter is gegaan dan U? Weet gy niet, dat de „Barbier" by de eerste opvoering in Rome naar alle regelen der kunst werd uit gefloten? 't Scbynt nu eenmaal het lot van den componist en den dramatischen dichter te zyn, eerst den weg naar Golgotha te moeten afleggen, vóór en aleer hy zyn Paaschfeest vieren kan. 't Zyn de zangers en tooneol- spelers, die hem kruisigen en op hunne beurt weer gekruisigd worden door de zich boven hen allen verheffende critiek. Gy ziet dus, dat alles zoo voortreffelijk mogelyk is inge- ebt in dezo voortreffelykste aller werelden 1" Hoe meer de dag, voor de eerste opvoering vastgesteld, naderde, hoo drukker hy het kreeg en boo gejaagder by werd; geen wonder dus, dat Tissenborn tyd noch gelegenheid vond over zijn avontuur van den vorigen zomer na to denken. Hy kwam zichzelf voor als een opgejaagd hert. Zyn eenige wensch waa nu maar, dat de gevreesde avond oindelyk voorby mocht zyn, onverschillig, welk lot voor zyn schepping, die hy langzamerhand bepaald begon te baten, was weggelegd. Hy kende in Dresden reeds van vroeger de familie van den Hollandschon consul generaal, mynheer Van Hoven. De oude heer was een yverig kunstvriend, en Tissenborn had de opname zyner opera voor een groot deel aan hem te danken. Mevrouw Van Hoven deeldo volkomen in den smaak van haren echtgenoot, en gedurende de wintermaanden vond het kinderloos echt paar er een genot in, hun huls open te stellen voor allen, die op het gebied van kunst of letterkunde eenigen naam hadden gemaakt. De consul generaal had Tissenborn uitgenoo- digd de eerste opvoering der opera in zyne loge te komen bijwonen, een aanbod, dat deze gretig aannam, daar genoemde loge hem eene welkom gelegenheid verschafte, in den achter sten hoek gedoken, onopgemerkt te blyven. 't Is onnoodig de gewaarwordingen te schil deren, waarmede de arme componist zyn werk ten toonoele zag voeren. Hy was op het ergste voorbereid. De eerste actu liep echter best van stapel. Een lief duet, waarby de prima-donna, Fiau Meyerliofor, tot i.og toe altyd onheil spellend hei hoofd geschud had, viel zelfs een, zy het dan. ook nog niet algemeen, toch onbetwistbaar succes ten deel. Nog gelukkiger liep de tweede acto ten einde. Reeds hot eersto nummer, waar Tissenborn eene bijzonder melodieuze romance ingevlochten had, sloeg er zich flink doorheen. Do tenor, Herr Lem ming, Jde grootste aller ongeluksprofeten, bo gen nu ook eindeiyk, zooals 't in den theatralon kunstterm heet „bloed te lekken," en zong met inspanniog van al de hem zoo rijkelijk, ten dienste staande middoion. Het publiek werd warm. Van nummer tot nummer steeg de belang stelling, en aan hot slot der tweede acto brak een ware storm van toejuichingen los. Hetzelfde lot viel ook het laatste bedryf ton deel, waarvoor de componist zyne b3st krachten gespaard had. in geestdrift geraakt door den ongehoorden byval, deden de zangers, wat ze konden, om burine taak naar eisch te vervullen en waar door het succes van den avond nog te ver- hoogen. Zy wisten dat de overwinning reeds beslist was, en geiyk alle overwinnaars, wilden zy den goeden uitslag zooveel mogelyk aan hunne eigen verdiensto geweten :ien, ten einde straks te deelen in den trio: die tot hiertoe in de eerste plaats aencomporist gegolden bad. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1