Leiden, 22 December. schikbaar, althans realisabel, te houden. En zou dat nu mogelijk zyn btJ de verwezen lijking van het denkbeeld van den heer Drucker? Over de wenscbelykheid spreekt de minister niet; bi) acht het evenwel bedenkelijk deze gelden voor dat doel aan te wenden. Den heer Kerdjjk wijst de minister op de moeilijkheid van het vinden van een geschikt terrein. De heer Drucker heeft niet gevraagd be legging van het geld in arbeiderswoningen; doch bijv. dat uit de gelden, bij de Bank be legd, hypotheek zou worden verleond op arbei derswoningen of obligaties genomen in solide corporaties. Dit geschiedt èn in Duitschland èn in België. Het hoofdstuk Waterstaat is zonder stem ming aangenomen. Hoofdstuk Koloniën is gisteravond gevor derd tot de begrooting van Suriname. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Noordwyk. Vrijdag 21 December. Afwezig met kennisgeving de heeren O. Alkemade, G. Van Eedenen C. Ammeraal, en zonder kennisgeving de heeaA. W. Alkemade. De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde, worden de notulen der vorige verga dering gelezen en vastgesteld. De Voorzitter deelt mode dat do heer F. J. Parlevliet door ongesteldheid verhinderd is de zitting by te wonen, zoodat zyne beëediging als lid dezer Vergadering moet worden uitge steld. Eenige ingekomen stukken, o. w. het be richt, dat de begrooting voor 1895 is goedge keurd, worden voor kennisgeving aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen: een voorstel van B. en Ws., om, daar eeno oproeping van sollicitanten naar die be trekking vruchteloos bleef, de jaarwedde van don onderwyzer aan de o. 1. school te Noord- wijk Binnen, met ten minstens eene taaiakte, van /"660 op f 700 te brengen. Hierna hadden de volgende benoemingen plaats: a. Tot onderwyzer aan de school te Noord- wyk Binnen, de heer J. Faber, te Amsterdam, die als no. 1, met den heer A. C Bootsgezel te Oud-Beierland, en P. Faber te Langezwaag op de voordracht voorkwam. b. Tot leden der Commissie voor den hoofdei, omslag voor 1895 de heeren Smit, De Groot en Homan. c. Tot Weeshuismeester te Noordwyk-Bin- nen de heer J. De Groot L. (aftredend). d. Tot Gasthuismeoster te Noordwyk-Bin- nen, de heer W. N. Alkemade (aftredend). Op voordracht van Gasthuismeesters wordt Leendert Steenvoorden Sr. ter verpleging op genomen in het Gasthuis te Noordwyk aan Zee. Overeenkomstig de daaromtrent door hen ingediende verzoeken, wordt besloten eenige perceeltjes gemeentegrond te Noordwyk a/Zee in koop af te staan aan J. Plug Cz. en do Wed. A. Marbus, tegen f 1 den vierk. meter voor de eerste 20 M1. en de helft van dien prijs voor do overige M'. Een verzoek van N. Den Hollander, van dezelfde strekking, ingekomen na de vaststel ling van de agenda voor doze vergadering, wordt om bericht on advies gerenvoieerd aan B. en Ws. Hlorna worden vastgesteld een paar aan vullingen van de Algemeene Politie verorde ning, beoogende: de eene, te verbieden het laten uitloopen van menagewater op de open bar© straat, van die panden, welke gelegen zijn aan wegen, waarin van gemeentowego rioleering gelegd is tot afvoer vau menage- en hemelwater; en de andere: eenige maat regelen ten behoeve van liefhebbers van 8chaatsenryden, waardoor dezen voor overlast en moedwillig ys-boderven eenigszins gevry- waard worden. Hierna wordt gelezen een voorstel van B. en Ws., om aan hen eene commissie van 4 Raadsleden toe te voegen ter assistentie by het onderhoud van de openbare wegen. B. en Ws. verklaren zich daarby tegen aanbesteding van dat onderhoud, hetgeen zy niet achten in het voordeel der gemeente te zyn. Eene zeer uitgebreide discussie werd aan dit punt gowyd, hoofdzakelijk tusschen den Voorzitter en den heer De Groot. De heer De Groot nl. bleek een vurig en overtuigd voorstander van openbare aanbesteding te zyn en trachtte die overtuiging by zyne medeleden ingang te doen vinden. De discussie eindigde met aanneming van het voorstel van B. en Ws., terwyi tot leden der commissie aangewezen werden de heeren De Groot, Van der Weyden, Admiraal en Par levliet. De heer Homan, eveneens benoemd, bedankte voor do opdracht. De heer mr. J. G. Kruimel, te Nieuwor- Amstel, had een adres ingediend om hem concessie te verleenen tot voortzetting van do petroleum-gasfabriek van mevr. de wed. Kloiupenning, welker concessie op 1 Aug. a. s. eindigt. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. werd besloten eene commissie van twee leden to benoemen om mot don heer Kruimel om trent deze zaak te confereeren. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren C. Alke made on J. Do Groot Jr. Met het oog op ae weinig talrijk bezochte vergadering, wordt besloten de quaestio be- treffende de vergrooting van het schoolgebouw to Noordwyk aan Zee thans niet te behan delen, waarna do vergadering gesloten werd. Als men bedenkt dat zy, oio gisteravond in do Stadszaal zongöD, eigenlyk goen zangers en zangeressen van professie zyn, dan vervalt eene reden, om de eischen zoo hoog te stel len als men anders zou doen. Geheel verschillend hiermede zou het dus geweest zyn als het 6de nommer van het abonnement ware vervuld geworden door het Nederland8che Opera-Gezelschap van den heer De Groot of door dot van den heer Van der Linden. Daar heeft men sujotten van naam. Toch waren de pryzen (f 2.60, f 1.50 en f 1.-) er niet minder om gesteld. Aan eene opvoering van Jakobowski's operette „Ermi- nie" moeten dus bepaald groote kosten verbon den wezen. Nu, er is dan ook een vry groot personeel voor noodig met ridder-, markiezen-, viscounts-, hertoginne- en schoone-lady-kostumes en wat dies meer zy, mot veel buitengewoon tooneel- matlgen toestel, waarvan nogal werk ge maakt was. De inhoud of Intrige der operette betee- kende niet veel: de twee er in voorkomende ontvluchte galeiboeven deden menigmaal denken aan Robert en Bertrand of de twee lustige vagebonden," die ook zulke gauw dieven waren, al hadden zy met de galeien nog geen kenDis gemaakt. Wat de uitvoering betreft, er kwamen inderdaad heol aardige gedeelten in voor, ook teh opzichte van den zang, en enkele koren voldeden in byzondere mate. Het effect er van bleef niet uit. Het publiek luisterde dan met aandachten liet het niet aan applaus ontbreken. Er kan ook geconstateerd worden dat de optredenden het vooral in de toonoelspeelkunst ver gebracht hebben; dat als zoodanig som migen hunne rollen zelfs verdiensteiyk ver vulden. Zeer begrypeiyk kunnen wy het daarom vinden dat het gezelschap van de heeren Prot en Zn. in Amsterdam, waar men een veel grooter uitgaand en afwisselend meer publiek heeft dan bier, zeer gezocht is. Het Leidsche publiek stelt in dit opzicht wel eenigszins andere eischen, waar het wer- keiyk kunst betreft. De voorstelling van gisteravond moest men meer beschouwen om zich te amuseeren. En dat zullen de meesten waarschyniyk wel hebben gedaan. Morgen, Zondag, biedt de Nederlandsche Buffet-maatschappy den abonné's op de door haar georganiseerde voorstollingen een matinée aan, waartoe wy naar do in dit nommer voorkomende advertentie verwyzen. Des avonds is de uitvoering van hot Kartbner zang- quartet „Mimosa" ook voor niet geabonnoorden toegankeiyk. Op de deze week te Noordwyk-Binnen gehouden vergadering van leden der afd. Noordwyk van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cultuur waren 66 leden tegen woordig. Behalve de verkiezing van een tweetal bestuursleden, waartoe de heeron J. Van Konynenburg Gz. en J. Braun, respectieveiyk mot 44 en 41 stemmen, herbenoemd werden, werd een langdurige discussie gevoerd over de in do bloemistenwereld wèl bekende quaestie van het bloemenalbum, omtrent welks uitgave door het Hoofdbestuur der Vereeniging voor- stollen worden gedaan in het „Weekblad voor Bloembollencultuur" van 10 dezer. Tot afgevaardigden dezer afdeeling naar de algemeene vergadering werden do heeren Aug. Op de Laak en J. Braun, resp. met 19 en 18 stemmen, gekozen. (Ter bespoediging was door den Voorzitter voorgesteld de afgevaar digden niet te benoemen by volstrekte meer derheid, zooals bot reglement der afd. vordert, maar by betrekkeiyko meerderheid). Tot plaats vervangers der afgevaardigden werden de heeren P. Vink en F. Verwer aangewezen. Uit de vraagbus kwam de vraag: of het bestuur bekond is met de maatregelen, welke het comité te Hillegom voor 1895 zou nemen betreffende het weren van den handel in afgesneden bloemen. De Voorzitter, de heer C. J. L. v. d. Meer, zeide dat hem daarvan niets bekend is, maar raadt den aanwezigen aan maar veel kistjes op te doen en veel afgesneden bloemen te verzenden. De vergadering werd, na de gebruikeiyke verloting van planten, gosloten. Tot leden van het college van notabelen der Ned.-Hervormde gemeente te Zoetermeer en Zegwaard zyn herkozen de heeren J. Van Dorp, te Zoetermeer, en A. J. Van Reeuwyk, te Zegwaard. Tot notabelen der Ned.-Herv. gemeente te Katwyk a/d. Ryn 'zyn by stemming gis teravond gekozen de heeron B. Vooys en Kr. Haasnoot Nz. In de gisteravond gehouden zitting der Tweede Kamer is door den heer Tydeinan de volgende motie voorgesteld: De Kamer, „van oordeel, dat de exploitatie van bet telephoonverkeer tot een tak van den staatsdienst moet worden gemaakt, „gaat over tot de orde van den dag." Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. Naar het „Haagsche Dagbl." verneemt, is in den toestand van Staatsraad Heyden- ryck een gunstige wending gekomen. Het „Vad." verzekert dat in tegen stelling met hetgeen door anderen medege deeld werd de heer Schepel niet er aan denkt, zich voor invoerrechten te verklaren. In de conferentie voor de internationale dienstregeling op de spoorwegen, dezer dagen te Florence gehouden, is besloten de volgende vergadering den 12den Juni a. e. te Amsterdam te doen plaats hebben. Het bericht van het „U. D.", volgens hetwelk dr. Kuyper in de laatste dagen van dit jaar naar het vaderland zou terugkeeren, kan de „Tel." tegenspreken. Aanvankeiyk hoopte hy Oudejaarsdag in den kring zyner familie te zullen doorbrengen. Met het oog op de ongunstige weersge steldheid in Nederland, gedurende de winter maanden, is hem dit echter sterk ontraden. De patiënt, die voortdurend in beterschap toeneemt, blijft dus nog voorloopig te Pau. De heer D. B. Kagenaar, sedert 1860 mechanicus aan het Physiologisch Laborato rium te Utrecht, is op het elfde internatio naal medisch congres te Rome bekroond met een diploma en een bronzen medaille. Op het zesde congres te Amsterdam in 1879 werd hem een eere-diploma geschonken. Naar men aan het „Centrum" uit Schie dam meldt, moet de oud burgemeester, de heer Van Dyk van Matenesse, voornemens zyn zich te Brussel metterwoon te vestigen. Te Leersum werd eene Raadsvergadering gehouden, waarin, hetgeen wel als eene by- zonderheid mag vermeld worden, niets ver handeld werd, wyi op de agenda geen enkel punt voorkwam. Deze vergadering was uitge schreven om te voldoen aan artikel 40 van de gemoentewet, hetwelk voorschryft dat minstens zes vergaderingen per jaar moeten gehouden worden. De „Vrye Universiteit" te Amsterdam ontving eene gift van f 1600, waarvan f 1000 voor het studiefonds. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Dordrecht, ter stand plaats de gemeente Sliedrecht, L. A. Langoveld, candidaat-notarls aldaar. Benoemd met ingang van 1 Jan. 1896 R. A. Verploegh Chassé, burgemeester van Vrees- wyk, tot burgemeester van Vlaardingen, met toekenning van eervol ontslag uit eerstge noemde betrekking. Voorts benoemd H. Hebbes, met ingang van 1 Jan. 1896, tot burgemeester van Zuidbroek, en dr. M. A. Brants tot burge meester van Zelhem. Ingetrokken de benoeming van dr. J. J. Couvée te Middelburg tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westeiyk Noord-Brabant, wegens diens verhuizing naar Utrecht, en, met ingang van 1 Jan. 1895, tot plaatsvervangend lid van genoemden raad benoemd J. C. Van dor Harst, apotheker te Middelburg. Met ingang van 1 Jan. 1895, aan W. Van Waning, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Krimpen aan den IJsel, met dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Pensioen verleend aan: J. P. Vervloot, ge wezen hoofdonderwyzer in het Ryksopvoedings gesticht voor jongens, naby Deutichem,/'875 G. G. Slot, wed. B. Meulman, ryksveldwach- ter, f 224M. J. Collin, wed. J. W. H. Korff, commies lste kl. by 's Ryks belastingen, f 386; W. B. ICi< ffer, wod. H. F. Pothast, bode ter prov. griffie van Zuid Holland, f 245; G. F. W. Van Beest, wed. L. Keek, commies der telegraphie lste klasse, f 770; T. Blok dyk, wed. J. Neuvel, ryksveldwachter, f 288 M. E. Helge, wed. C. H. Smelt, opzichter by 's Ryks gietery van bronzen geschut te 's-Gra- venhage, f217; J. Nolen. wed. L. Swart, districts veearts, f 500de kinderen van wyien den brieven- en telegrambesteller J. Van do Bovenkamp, f 71E. Scboer, wed. G. K. Boele, bewaarder 2de kl. in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden, 136M. Prins, wed. A. Van Hoek, lichtwachter by 'sRyks kustverlichting aan het Noordzeekanaal, f 67 B. Witkamp, wed. J. Spaander, brievengaar der, f 68; J. J. A. Janssen, commies lste kl. by 'sRyks bel., f 387; M. Kording, id., f 616 'sjaars. Bonoomd F. J. De Haime, ontvanger der dir. bel., Invoerrechten en acc. te Gennep c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Honte- nisse c. 8. Gemengd Nieuws. Uit Oegstgeest wordt ons mede gedeeld: Al verliest de vos zyn haar, zyn streken houdt hy; dit werd gisteravond weer bewaarheid. J. H., bediende van den koffie- liuishouder J. P. De H., aan Poelbrug to Oegstgeest, stond dien avond omstreeks half acht aan het hek, dat toegang geeft tot tuin en koffiehuis. Hy hoorde van de zyde van Leiden eenige personen komen, onder wie er een was, die niels dan de vreeselykste gods lasteringen en do laagste scheldwoorden uit braakte. Al spoedig bemerkte J. H. dat het op J. P. De H. gemunt was. Dus: hy bleef op zyn post, maar wie was dat, die het koffiehuis binnen wilde? A. v. Z., van Oegst geest, die onder denjnvloed van sterken drank uit de stad kwam, moest daar eens zyn hart lucht geven, omdat by daar niet meer slachtte. J. H. weigerde hem den toegang; A. v. Z., zyn kans niet schoon ziende, ging heen, zoo ook de twee andere personen. Zoodra hy merkt dat J. H. alleen onder de serre staat, ontwaakt zyn aard en vliegt hy op J. H. aan en voordat deze er op bedacht is, geeft A. v. Z. hem met een voorwerp eon slag in het aangezicht, dat er een groote neuswond ontstond, waar het bloed uitspatte, terwyl het gelaat onder het oog vreeseiyk opzette. Zoodra hy deze heldendaad verricht had, zette A. v. Z. het op een loopen zoo hard hy maar kon. Van een en ander wordt proces-verbaal opgemaakt. De held heeft gedacht dat hy met J. H. alleen was, maar dat is mis gerekend. Twee flinke getuigen, die alles gezien en ge hoord hadden, zullen tegen hem getuigen, zoooat hy, wien door anderen 's nachts nog wel wordt opgedragen om tegen inbrekers te waken, zyne verdiende straf niet zal ontgaan. Aan de Houtvaart te Haarlem is gisteren door den Paryschen trein een marskramer gegrepen, die onder de barrière wilde doorkruipen. De ongelukkige werd ter stond gedood. De zaak van het opmaken van een aantal valsche obligatiön in geldleeningen ten laste van de gemeente De Bilt door den gewezen gemeente-ontvanger en den vroegeren gemeente-secretaris zal op Maandag 7 Jan. voor de rechtbank te Utrecht worden behan deld; er zulleD 88 getuigen worden gehoord. Naar „De Residentiebode" ver neemt, zullen de firma Belinfante en de Zuid- Hollandsche Boek- en Handelsdrukkery te 's-Gravenhage zetmachines in gebruik nemen. Gisteravond ontstond er op een kwartier afstands van Uitgeest een begin van doorbraak aan den Lagendijk, waardoor de polder „De Broek" bedreigd werd. By fakkellicht ging men terstond aan 't werk, zoodat grooter onheil voorkomen werd. Door de Rotterdamsche recherche is op verzoek van de Duitsche politie aan gehouden en aan de justitie overgelevord een 24 jarige Duitscher, verdacht van zich te Frank fort a/Main schuldig te hebben gemaakt aan knevelary onder bedreiging en wel om een som van een millioen mark machtig te worden. De arbeider M., uit Schyndel, die indertyd der justitie inlichtingen verstrekte omtrent den spoorweg-aanslag en van daar voor eigen veiligheid moest vertrekken, arri veerde in de afgeloopen week per spoor met kroost en meubilair in de gemeente Oeffeit (L). Daar hem echter niemand eene woning kon of wilde verhuren, was de man verplicht in het rollend voertuig zyne tenten op te slaan, totdat men zich ten slotte te Gennep over hom ontfermde en hem onder dak bracht. Twee marechaussees te Drachten bevonden zich Donderdag avon d beschonken in een herberg. Het volk schoolde samen voor de herberg. De burgemeester beeft te halftwaalf beide marechaussees achter slot en grendel gebracht. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben een paar kippendieven 32 kippen gostolen by een landbouwer te Zeven huizen. De diefstal werd vroegtydig ontdekt en de voetstappen gemeten van de laarzen der dieven, met dit gevolg, dat een dor dieven betrapt werd op de markt te Gouda. Zyn laarzen waren juist zoolang als de voel stappen in den weeken grond op het erf van den be stolene. Hy werd nog in het bezit gevonden van 30 kippen. Te Bergen-op-Zoom is een 15-jarig meisje aan nona (slaapziekte) overleden. De slaap duurde ongeveer 36 uren. Hr. Ms. stoomsch oener „Zeehond", commandant de kapt.-luit. ter zee Volcke, is gis teren te Nieuwediep met gescheurden fokke- mast en gebroken boegspriet van de uitoefening van politietoezicht op de visschery binnenge komen, hebbende in de Noordzee met zwaar stormweer te kampen gehad. De beruchte Belgische kippendief, gisteren door de rechtbank te Middelburg tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld, heeft gisterochtend biyk gegeven, dat hy een zeer gevaariyk en brutaal heer is. Toen zyn vonnis hem was bekend gemaakt en hy met andere gevangenen naar don cel wagen werd gevoerd, om naar de gevangenis te worden overgebracht, wist hy, buiten het deurtje van het gerechtsgebouw gekomen, zyn kans waar te nemen en, met achterlating van zyne klompen, aan de hem geleidende ryks- veldwachters te ontsnappen en aan den haal te gaan. Te Middelburg biykbaar niet zoo geörien- teerd als in de streek, waar hy de schrik was van de kippenhouders, liep hy woldra in de val. Hy was de Bree opgeloopen en van daar over den Zuidsingel, van waar hy, dienatuuriyk achtervolgd werd, een justitie beambte ziende aankomen, een der steegjes, die naar het Begynhof leiden, insloeg. Dat bracht hem echter van den oever in de sloot of liever in de armen van een anderen ryksveldwachter, die hem weder naar het gerechtsgebouw en vervolgens in den celwagen bracht. Uit Tilburg wordt gemeld: De eerste tram van Waalwyk, gisterochtend weer ruim een kwartier te iaat komend, als ge- wooniyk, raakte even voor den overweg der S.-S. aan de spoorlaan uit de rails, met het gevolg, dat het eenige rytuig tegen een boom slingorde, de ruiten brakon en aan den wagen, die nog slechts kort geleden gerepareerd is, belangryke beschadiging werd toegebracht. De brievenbesteller H., uit Waalwyk, belast met het overbrengen der post, benevens een jongetje, werden licht gewond, terwyl eene dame, dio mede in de coupé had plaats ge nomen, in zwym viel. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak van C. Van G., secretaris-penniDgnieester van de vereeniging „Hulp in Nood" te Terneuzen, die in die hoe danigheid f 89, aan die voreeniging too'oehoo- rende, zich wederrechteiyk heeft toegeëigend en waarvoor tegen hem 18 maanden gevan genisstraf werd geëischt. Hy werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De onlangs te Marseille over leden Grieksche groothandelaar Zaftropulo heeft het grootste deel van het vermogen ,dat hy naliet, voor liefdadige doeleinden bestemd. In 't geheel zal een bedrag van millioen franken daarvoor worden aangewen! Deren ten van 2 millioen zullen jaarlyks ouder de armen van Marseille en Athene verdeeld wor den. Een som -a 125,000 fr. zal worden verdeeld onder kinderen, die in de week na zyn dood te ar-.11-' gebaren werden. Te Nieuw York is de bekend# bankier Eugene Kelly op 68 jarigen leeftyd overleden. De heer Kelly, uit San Francisco afkomstig, vestigde zich in 1868 metterwoon te Nieuw-York en richtte daar het bankiers huis Kelly Co op. Volgens de „New-York Herald" laat de heer Kelly een vermogen ca van 15,000,000 dollars. Onder zonderlinge omstandig- heden heeft zegt men een diefstal te Parys plaats gehad. Een echtpaar, wonende aan den boulevard Haussmann, had besloten des avonds naar de opera to gaan. De man gevoelde zich echter ongesteld en bleef thuis. Een paar minuten nadat de vrouw des avonds was teruggekomen, werden kroten om hulp gehoord door het dienstpersoneel en binnen komende vonden zy hun meesteres op den vloer, terwyl haar echtgenoot hare polsen om klemd hield en wezenloos voor zich uitstaarde. Men deed pogingen om de vrouw los te krygen, maar tevergeefs. Eon dokter werd ontboden en deze bevond, dat de man in hypnotischen toestand verkeerde Men haalde dus een hyp notiseur, die hem weder tot zichzelf bracht. Hy herinnerde zich niets van het gebeurde. De vrouw vertelde, dat zy was thuisgekomen en haar man zoo vreemd had gevonden. Rond ziende, had zy by de geldkist een man bemerkt, die bezig was den inhoud te stelen. Zoodra de dief haar zag, sprak hy eenige woorden in het Portugeesch tot den gehypnotiseerde, die haar onmiddellyk by de polsen vatte en haar niet losliet. De dief had gelegenheid te ontkomen. Men heeft echter aanwyzingen gevonden, die tot zyn opsporiog kunnen leiden. In de LondeDsclie wyk South- Tottenham zyn eenige houtzaagmolens met een groote hoeveelheid hout door brand vor- nield. De schade wordt geraamd op 70,000 pd. st. Trouw uitgevoerd. Huisvrouw (zeer boos): „Zoo, ga nu de keukenmeid uit myn naam eens goed zeggen, waar 't op staat!" Man (In de keuken): „Kaatje, ik zeg je in 's duivels naam, dat je niet naar bed raoogt gaan, wordat je werk geheel af is." BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft eene geheel e zitting be steed aan de discussie over het vooretel dei regeering, om aan de weduwe van den over leden voorzitter Burdeau eene ïyfrento van 12,000 fr. toe te kennen. Dumas stelde als amendement voor, de helft dezer lyfrente too te kennen aan Burdeau's moeder, die zich in behoeftige omstandigheden bevindt. By de stemming daarover onthielden zich zoo veel leden, dat het vereischte aantal stemmen niet werd bereikt. Volgens een oud gebruik werd de zitting toen drie kwartier geschorst, en in dien tusschentyd wijzigde de budgetcom- missio het voorstel in dien zin, dat de moe der 3000 fr. pensioen zal genieten, de weduwe 9000 fr. en dat dit pensioen voor een dorde deel zal overgaan op elk der kinderen, op bet meisje levenslang, op de jongens tot hunno meerderjarigheid. Aldus gewyzigd, werd het voorstel met 293 tegen 174 stemmen aange nomen. Bywyze van manifestatie was door den socialist Avez als amendement voorgesteld, eene som van 20 millioen op de begrooting te brengen, ten behoeve van do weduwen en kinderen van werklieden, die zonder hulpmid delen achterbiyven by den dood van den ver zorger. Dit amendement werd vorworpen. De behandeling van het proces tegen kapitein Dreyfus is gisteren te Parys voort gezet. Het besluit ora het publiek te weren, werd ook op dien dag strikt gehandhaafd. Nadat het getuigenverhoor was geëindigd, verkreeg de commissaris der regeering, Brisset, het woord, ten einde zyn requisitoir voor te lezen. Men verwacht, dat de krygsraad het vonnis onmiddellyk zal uitspreken. Duitscbluud. Prins Von Bismarck i9 Donderdag van Ham- mermühle, by Varzin, naar Friedrichsruhe afgereisd. Om ovaties te voorkomen was, ge- ïyk men weet, het oogenblik van vertrek tot op het laatst geheim gehouden. De Duitsche Ryksdag-afgevaardigdeLeusz is wegens meineed tot 3 jaren tuchthuisstraf en 5 jaren verlies van eer veroordeeld. Te Rome is voor het gebouw van het Duitsche en Oostenryksche consulaat met luiden knal eene bom ontploft, zonder schade aan te richten. Waarschyniyk is dit eene demonstratie geweest ter gelegenheid van den verjaardag der terechtstelling van Oberdank. De te Florence verschijnende „Nazione" verzekert dat Tanion go voor den rechter van instructie verklaard -zoude hebbon de maker te zyn van het voor Crispi meest bezwarende document, dat men onder de papieren van Giolitti gevonden heeft. Hy beweert daartoe uit de gevangenis van Regina Coeli des nachts heimeiyk naar het ministerie van binnenland- sche zaken te zyn gebracht, waar hy het stuk opstelde. Groot-Brlta u u iö. Te Londen werd Woensdag in do „Albert Hall" de tentoonstelling geopend van het speelgoed, dat aan den uitgever van de „Truth," den heer Henry Labouchère, is toegezonden, om met Kerstmis aan arme kinderen te worden uitgedeeld. Meer dan 27,000 stuks speelgoed zyn bijeengebracht en daarenboven zond een geheimzinnige anonieme gever 11,000 nieuwe six pences. Deze Ua'-t; heeft nu reeds verscheidene jaren ach dezelfde mildheid betoond.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8