To'y. dus oen conservatief jongmensch, eer tijds student aan de universiteit van Cam bridge Marcolla mint. hem en ook is zy er op bedacht later, als lady Maxwell daartoe finantiéel in staat, wel te doen. Do roman t>- kuit ons voorts nog eene voorname figuur in Edward, don vriend van Marcella's verloofde, welke laatste inderdaad, ii.i eene verzoening, met ha-u huwt. Het zou ons te ver voeren hier meer uit dien di^pzinnigenschoenen, veclzrggenden roman mode to deelen. We kunnen evenwel, na hei geen spr. er ons op boei' u ie wfize uit verlui I 'e, do lezing er van all .szins aai.he velen. Over sprekers verder betoog, op zijne schöAen uit „MarcelU" g< grond, kunnen we bygevolg ook niet uitweiden. Slechts deze algemeenheden dus nog, afgescheiden van de meesterlijke teekening van karakters en van de ontwikkeling van Marcella in den roman ran dezen naam: Wat is, om zoo te zeggen, de strekking i'.,strekking": gevaarlijk, woord; een echt kunstwerk moet goeno strekking hebben; maar de levensbeschouwing van den auteur -draalt er toch in door), de hoofdgodachte, de h iing, in één geheel samengevat, van dit boek? Dczo: het is verkeerd bij de beschou wing van het sociale vraags'uk van abstracte theorieön uit te gaan; verkeerd ook de schuld der velorlei ellenden te zoeken in een bepaalden loestand, in een bepaalden stand. Hoewel do schrijfster van „Marcella" hul digende en met haar erkennende dat we werkelijke opheffing noodig hebben en ver nieuwing van den mensch zeiven, om tot eene verbetering, eene oplossing te komen, kon spr. niet nalaten er op te wijzen «Jat do Marcolla uit den roman geene belijderes van den waren Christus is geworden, Die toch maar alléén do verlossing kan teweeg brengen. Met den Christus, den edelen, den humanistischen Christus van mevrouw Ward, zeide sprkomt de ware verlossing niet. Deze komt van een anderen Christus; van de Eeuwige Liefde, tot ons gekomen, zooals het naderende Kerstfeest ons dat leeren zal, om ons te behouden: het Vleeschgeworden Woord. We hebben méér noodig dan Godde lijke krachten en Goddelijke werking, welke niet gonoeg zijn om de wereld te vernieuwen; v/e hebben meer ontvangen, juist in dat vleeschgeworden Woord. Het Evangelie kan ons helpen; het is niet te oud, te zwak daarvoor, maar de belyders zijn niet sterk genoeg; de schuld is niet aan het Evangelie, maar aan ons; wat spr. verder ontwikkelde Deze lezing zal ongetwijfeld door de aan wezigen beschouwd zyn als eene ruodel- „Pniöl" lezing; en de weinige tegenwoordigen zullon, mot dankbare gevoelens jegens prof. Gunning, zicbzelven gelukkig geacht hebben dat zij, in onderscheiding van zoovelen, hunne kaart, om welke redenen dan ook, niet on gebruikt hadden laten liggen. Orootestacisliiclit. Over het algemeen vind ik dat op- ot uit voeringen van louter dilettanten niet openlijk belmoren gecritisaerd te worden; nu hot echter van my verwacht wordt, zal ik eerlyk voor enkelo dingen uitkomen, die my aangetrokken of gehinderd hebben. Jk zal kort zyn en met de dour in huis vallen. Het Studententoonoel is tegenwoordig toch maar gelukkiger spelen echte dames mee. In myn tyd was dat anders, wy behielpen ons met verkleede hoeren, wat soms hoogst potsieriyke ver schoningen opleverde, of met voor rederykers bewerkte stukken. Het behoeft geen betoog, dat het algemeen gohalte van de uitvoeringen door de vrien delijke medewerking der Leidsche dames aan- merkelyk gerezen is. Ik heb respect voor hun moed en hun durven en een werkelijk gemeend woord van lof mag ik hun niet onthouden; zy gaven waarlyk hier en daar al heel wat goeds te zien, maar één ding is er, dat me gehinderd, neen, laat my liever zeggen, dat ray gespeten heeft. Het is de netelige quaestle van: de kus of een klein vryerytje op 't tooneol. Ik weet, er bestaan bezwaren, ernstige bezwaren tegen: „Pa en Ma willen hot niet hebben en ik zelve ook liever niet"; of: „U my een kus geven vóór die zaal met menschen, dat doe ik niet, nooit!" on honderd andere; ik ken ze, ik wcot ze, ik begryp ze. 't Zou dwaasheid zyn ze alle inééns te willen ontzenuwen, 't zou trouwens den moriaan gewasschen zyn en maar een storm van verontwaardiging wekken, maar toch vil ik het feit constatoeren, dat door die onthouding aan de natuuriykboid en dus den algemeenen indruk van het spel gflvoolig nadeel wordt toegebracht. Toonoelen als de eerste omhelzing in de oersto acte; het gezellig praatje tusschen Flemming en Sabine in de tweodehet weor- zion tusschen man en vrouw in het vierde bodryf mislukken daardoor totaal en wekken den lachlust by het publiek, die dau geene uiting van waardoering is. Ouder de heeren trok my het meest aan Dokter Crusius. Zyn spel was zoo goed als vlekkeloos, hy behoeft voor een geroutineerd tooneelspelor van beroep niet onder te doen; ik ken er verscheidene, dio in zyn schaduw moeten staan. Frits Flemming ontwikkelde, voor een dilettant, kolossale gaven, maai.... Toen vele jaren geleden hot Studententooneel „Do Neven" van Helvetius Van den Bergh zou uitvoeren (onzaliger nagedachteniswoonde Willem Van Zuylen de laatste repetitie by en zei tegen één van de spelers, die toen ook zoo aan draadjos zat: „Heel aardig, heel aardig, maar als je eens by ons aan do zaak kwam, o woe, wat zou Faassen je de duim schroeven moeten aanleggen Juist, die duim schroeven, die zou ik Flemming oo'i een heel je willen aanleggen. Zyn talent moot wat getemperd, zyn spel en mimiek wat rustiger worden en dan zal het kranig zyn. Rust op hot tooneel is het allermoeilijkste, wie diit mooi kan, heoft het gewonnen. Overigens hob ik allen lof voor het los en aardig spel van dezen acteur. Gempe, de vertegenwoordiger van het leuke genre, de man, dio altyd en overal te laat komt, had uitstekende oogenblikken. De oude fabrikant was hot gelukkigst als hy boos werd, dan kwa-.n er ploed en leven in zyn overigens wat kleurlooze actie. Do advocaat Lenz is een ondank'oaro rol, evenals die vari den Rector, heel veel aardigs valt er niet van te maken. De heeren gaven nog wat zy konden. Één zaak is evenwel kenmerkend voor al do manneiyke krachten aan het Studenten tooneel; het zyn allen, zonder onderscheid, heeren, echte gentlemen, en dat is een enorm voordeel. Als wy enkele keeren moeten zien hoe wel eens met het begrip „heer" wordt omgesprongen door acteurs van beroep, dan kunnen wy niet dankbaar genoeg zyn voor de optreding van een gezelschap echt be schaafde, ontwikkelde jongelui. En niet alleen daarom, om nog meer gewichtige redenen valt deze uitvoering te pryzon. De rolvastheid liet niets te wensclien over, de mise-en scène was keurig, in het geheel zat gang. Er is levendig en opgewekt gespoeld. Als nu de verwachting omtrent do materiëele gevolgen niet tegonvalt, dan zullen er zeker nog velen meer dankbaar zijn dan zy, die deze tweede opvoering hebben bygowoond, en hiermede roepen wy het Leidsche Studenten- tooneel een harteiyk en hoopvol: „Tot weer ziens" toe! v. B. TWEEDE K4A1ER. By de onderdeelen der oorlogsbegrooting verklaarde gisternamiddag de minister te zullen nagaan of de olficieren van administratie te Amersfoort ontheven kunnen worden van de gelüelyke schade, ten gevolge van misleiding door ondergeschikten. Do herziening van het reglement voor de paardenkouring is ont worpen; de minister kan niet beloven dat alle paarden in het binnenland aangekocht zullen worden. Tegenover den heer Royaards van den Ham hield de minister vast aan de opheffing der Pupillenschool met 1 jaar (1896). Aan den heer Do Ras beloofde de minister het volgend jaar hulp aan de vóór de wet van 1877 gepensionneerde officieren te zullen overwegen. Avondvergadering van Woensdag 19 December. De beraadslaging over de artikelen van de begrooting van oorlog werd voortgezet. De Minister heoft overgenomen het amen dement van den heer Lobman, om onder de kosten wegens onderhond van militaire huis gezinnen in do gestichten Ommerochans en Veenlmizen ook to bogrypen do koloniën van de Maatschappy van Weldadigheid to Frederiks- oord, waardoor art. 72 met f 600 werd ver hoogd. De Minister verklaarde zich bereid te over wegen de wenken, die de heer De Ras gaf omtrent de verbetering van het gehalte van het corps marechaussee, o. a. door oprichting van een recruteerings-depot. De heer Van Vlijmen stelde voor de kósten voor aanmaak, enz. van kanonnen, er;z te ver minderen met 2 ton met do bedoeling den aanmaak en den aankoop van nieuwe vuur monden voorloopig te staken, ook in verband met den te verwachten aanmaak van nieuwe geweren. De Commissie van Rapporteurs by monde van den heer Rutgers en do Minister bestreden dit amendement o. a. met het oog op de be hoefte aan bewapening van de Amsterdam sche stelling. Niettemin werd het amendement aange nomen met 47 tegen 41 stemmen. De heer Van Vlijmen stelde voor den post voor aanschaffing van verduurzaamde levens middelen te verminderen met 10,000, met de bedoeling niet meer levensmiddelen op te loggen dan noodig is by do manoeuvres. Ook dit amendement werd door een com missie van rapporteurs bestreden evenals door den minister en verworpen met 59 tegen 34 stemmen. Op artikel 2 der vestingbegrooting heeft de hosr Kerdijk een vermindering met f 20,000 voorgesteld met het doel om achterwege te laten de twee bomvrye schuilplaatsen in den bedekten weg der vesting Naarden. By het debat hierover verklaardo de minister, dat bedoelde schuilplaatsen onmisbaar zyu voor do verdodiging van Naarden door do troepen, torwyi ook van andere zy lende ver sterking van Muiderberg hiermede in verband werd gebracht. Het amendement werd verworpen met 46 tegen -14 stemmen. De heer Conrad stelde voor den post voor drinkwatervoorziening in de stelling van Am sterdam van f 1.021,000 te verminderen met 175,000, ten einde op minder kostbare wyze dan door zoet water vy vers in de behoeften van drinkwater te voorzien. De minister bestreed het amendement hoofd- zakelyk op grond dat in oorlogstyd het met afvalstofion bezwangerd Vechtwater niet voor den troep bruikbaar zal wezen, terwyl namens de commissie van rapporteurs door den heer Rutgers werd verklaard, dat naar hare meening de aanleg der vfivers wel kan wachten tot na vaststelling van het definitieve plan voor I de stelling, als daar nameiyk iets van mocht komen. De Ministerhoewel ook na de technische bestrijding van dit argument, door den heer Rutgers, volhoudende, dat in oorlogstyd niet is te voorkomen, dat zonder zoetwatorvfivers brak water naar Amsterdam zal gevoerd worden, verklaarde zich evenwel bereid de zaak nader to onderzoekon, omdat de zout water vijvers niet in rechts! reek sch verband staan lot liet kleine plan, en nam dus liet amendement over. D) Vestingbegrooting werd zonder boofde- lyko stemming goedgekeurd en daarna de begrooting van Oorlog in haar geheel aan genomen met 72 tegen 13 stemmen, dio van de heeren Heldt, Smeenge, Tydens, E. Smidt, De Boer, "Willingfe, Staalman, Gerritsen, Knyff, Viruly, Roessingh, Kerdyk en Sch pel. Cw e in e n g cl IV i e vi w s. Onder de gevallen van besmet- telyko veeziekten in Nederland gedurende de maand November 1894 treffen we o. a. aan voor de gemeenten: Alkemade 45 gevallen by 3 eigenaars Leiderdorp 9 „1 eigenaar Leimuiden 30 „1 Ter Aar 5 „1 Alfen 128 „3 eigenaars. De lading van het stoomschip „Caledonio", dat te Katwyk op het strand zit, b. staat voor het grootste gedeelte uit ijzerwakken; voor een klein deW uit meel en Schotsche wol. Van schip en lading zal ver- moedelyk zeer weinig terechtkomen. Zoodra het weer het eenigszins toelaat, zal de berging maatschappy „Zur Muhlon" beproeven de losse voorwerpen van het scbip te halen. Het vaar tuig was voor ,/3 in Amsterdam en voor '/3 in Hamburg verzekerd. Men schryft aan het „Utr. Db 1." uit Amsterdam* van 18 Dec. Tot goed begrip van het onverwacht op treden der politie tegen de diamantbewerkers diene, dat de beweging grootende6ls bare uiting vond in de Jodenbuurt, in welke wyk het publiek, wellicht is dat vooral te danken aan het verstandig optreden van den com missaris van politie inr. Van Raalte in den regel op vry goedeu voet met de politie verkeert. Sinds Davids tyd, toen Israël voor het eerst een koning kreeg, zyn de Israëlieten steeds op de hand van het gezag geweest en slechts sporadisch heeft een sprankje van socialisme in hun harten kunnen post vatten. Do bekende socialistische leider Reens, zelf een Israëliet en diamantklover, liet zich dan ook, toen hy van den aanval der politie hoorde, de uitdruk king ontvallen: „Wij hebben net socialisme by de diamantslijpers er niet in kunrfen praten; de politie heeft het or nu ingeranseld." Nu wilde hot ongeluk, dat de Vei verstraat, eon uwarsstraat, wellicht t»y do meeste Am sterdammers onbekend, welke de Staalstraat met*~de Raamgracht verbindt en waarin de fabriek van de firma Beffie zich bevindt, ge legen is in de wyk van het politiebureau aan het oude gymnasium. Het zbldzame geval heeft zich bovendien voorgedaan, dat, voor zoover my bekend is. r.i-1 één verslaggever der dagbladen by het conflict tegenwoordig was, daar dezen toen na het bezoek aan de fabriek van de firma Boas in de Batavierstraat bleek dat de har monie tueseht n de politie en de betoogers niets to wut.&chen overliet en de aldaar bevel voerende inspecteur kalm mot de menigte om zich heen stond te praten, naar hun bureau of naar oen natfijzynd telegraafkantoor waren gegaan, om reeus var den vreedzamen afloop dor beweging het een en ander mede te deelen. Eon onverkwikkciyk familie taforeol. Voor de rechtbank te Utrecht stond terecht P. S., won. te 's-Gravenland, bekl. van mishandeling van F. H., te Vinkeveon gepleegd. Deze zaak begon met de oplossing van het raadsel, hoe twee broers geen familie van el kaar kunnen zyn on dus de een (get.) tegen den anderen (bekl.) tot eedsaflegging kan toe gelaten worden. Eun en dezelfde man is hun vader, eene en dezelfde vrouw hunne moeder, maar de vader des eenen is voor de tweede maal gohuwd met de moeder des anderen. Maar by verdere ontwikkeling der zaak bleek, dat waar tusschen hen geen bloedver wantschap bestaat, ook elke genegenheid weuurzyds ontbreekt, en F. H. zyn broeder P. S. zelfs heelt aangeklaagd van mishandeling, welke hierin bleek to bestaan, dat bekl. hem een klap in 't gezicht had gegeven; volgens get. zonder reden; volgens bekl's. bekentenis, om dat hy niet velen kon, dat die „luie 18-jarige jongen zyn 74 jarigen vader voortdurend mis handelde". Hoe onverkwikkeiyk het in die Vinkeveensche familie toegaat, daarvan gaf do vader zolf nog eonige toelichting, 't Was erg, meer dan erg ook, zeide hy, wat hy van die tweede vrouw on haar zoon had te verduren, en van echtscheiding zou by dan ook werk maken. En wat dien zoon betreft, daaraan was niets goeds. Als banketbakker kan hy wel werk krygen, maar 't nergens uithoudennog in dit jaar had hy al drie patroons gehad; by allen weggejaagd, had hy in den korten tyd, dat hy in dienst was by een huuuer den banketbakker Van Scbaik te Utrecht - zyn horloge verpatst, zyn kleeron verkocht, enz., en zoo'n jongen bracht nu nog zyn broer, die ijverig werkt als kleerbleeker te's-Gravenland, voor de rechtbank, omdat deze 't voor zyn ouden vader opnam l Hoe treurig dit verbaal ook klonk, de officier van justitie had slechts rekening te houden met de te laste gilcgue mishandeling, die ook gezien was door e* n postbode, nu getuige, tn cischte, daar 't wettig e;j oveftuigend bewijs gtLverJ was, bekl s schuldigverklaring en veroordeeling tol eene geldboete van/"5, subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak Maandag 24 dezer. To Uit huizer moeden leeft sedert Mei jl. in het lij ken huisje op het kerkhof een gezin, dat bestaat uit man, vrouw on ij f kinderen, waarvan een paar een enke'm keer de school bezoeken. De vader heeft verleden voorjaar wegens diefstal by den landbouwer Hnlsewi nog drie maanden gevangenisstraf ondergaan. Dat dit verblyf algemeene ergernis verwekt, behoeft geene verwondering, vooral niet als men weet, cat de zeer \vo9ste spruiten even spoedig de grafmonumenten bezoedelen, als de belangho'r benden zo reinigen. Van harte wordt dan ook gcwenscht dat aan deze treurige huisvesting zoo spoedig mogelyk een einde worde gemaakt. De schildwacht, die in den nacht van Zaterdag op Zondag by het fort Oostoever te Helder door visschers werd aan gerand en door middel van vitriool of eenig ander scherp vocht in het aangezicht verminkt, hoeft gisteren, hy oen verhoor door den com missaris van politie, bekend dat het verhaal omtrent die aanranding niets dan verzinsel is geweest. De verwondingen, die de man zichzelf heeft toegebracht, hebben waarschynlyk ten doel gehad hem het recht op pensioen te verzekeren, waarmede hij den dienst hoopte te verlaten. Voor den g09den naam der Heldersche vis schers is het gelukkig dat de „held" zoo spoedig door de mand is gevallen. Gistermorgen ontstond brand in de gasfabriek van de firma Mignot De Block, sigarenfabrikanten te Eindhoven. Dit gebouw, vlak naast de fabriek staande, brandde geheel af. Men hoopte gisteren nog aansluiting met de gemeente-gasfabriek te verkrygen. opdat de werkzaamheden zouden kunnen doorgaan. Di directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappy heeft aan de reeders van Scbeveningscbe bomschuiten ver gund om gedurende do wintermaanden hunne schepen in de Vlaardingsche spoorweghaven op te leggen. Een 60 tal bommen zyn daar thans geborgen. Eenige personen, die tydens de bekende overvaring van een Belgische loods- sloop door hot stoomschip „Seagull" zich op den Noordzee-boulevard te Vlissingen bevonden en dat ongeluk hebben aanschouwd, zyn Woensdag naar Antwerpen vertrokken, om in deze droevige zaak voor het gerecht getui genis af te leggen. Voor den Londenschen rechter stonden Maandag Charles Dent en Francis Bawn terecht, wegens het zenden van bom men aan verschillende ministers en andere hooggeplaatste personen. Hun doel daarmede was, reclame te maken voor het blad, waarin de bommen gewikkeld waren, en aldus den prys te winnen, die was uitgeloofd voorden geen, die do beste reclame bedacht. De bom men waren geheol volgens het model van die, welke by den anarchist Polti in beslag waren genomenzij waren voorzien van slaghoedjes, die moesten afgaan als men het touw om de bom loswoelde. Van dergelyke bommen had den zij er 48 verzonden. Den uitvinders van dezen truc werd te laste gelegd overtreding van de „Explosivess Act", wegens het verzenden van ontplofbare stoffen per spoor, zonder daartoe de vereischte ken- nisgoving aan de spoorwegmaatschappyen te hebben gedaan. Tevergeefs trachtten zy het voor te stellen als eene onschuldige grapde ambtenaar van het openbaar ministerie vatte de zaak ernstiger op. Hy wees op het gevaar lijke om den menschen met dergelyke dingen schrik aan te jagen; ook zou door het ont ploffen van zulk een bom, als gewoon pakje in een goederenwagen verzonden, licht brand kunnen ontstaan. De rechtbank veroordeelde de beide be schuldigden tot 1 pd. st. boete voor iedere bom. To Freiburg, by Dresden, zyn 150 personen op een morgen na 't gebruiken van het ontbyt ziek geworden. Ook de bakker, die het brood heeft bereid, en zyne familie zyn ongesteld geworden; naar gemeld wordt, is een kind gestorven. Het onderzoek is in gang; by een buitengerechtelykchemisch onder zoek werd er arsenicum in het brood aan getroffen, maar of hier aan een misdadig opzet dan wel aan onvoorzichtigheid is te denken staat niet vast. Een eigenaardig proces is be- gonnen te Münctien. Du Ga.-ids be taalonder wijzer en hypnotiseur Czinski heeft-eene rijke, adellyke dame, terwyl zy in hypnotisch en toestand verkeerde, gesuggereerd dat ze hem lief moest hebben en met hem zou trouwen. De broeder van do dame, op wier gnld Czinski het gemunt had, heeft hem aange- kL.'.gd. Dy dame loochent dat ze onci-rhypi o- ttecuen :nvlxd was. Beroemde hoogleeraicn van verscheidene universiteiten, o. a. Preyer en Kilt, zyn als deskundigen opgeroepen. Eei: in Londen zeer gevierde toonetlspeelster, die eene kun-tins in Amerika deed, wist i j gelyk met 'ie kunst ook da reclame te dienen. Men -peelde „Macbeth" en de misdadige heldin, krimpende onder 'de ge wetenswroeging, bracht het publiek in v-r-' ruk king uoor den nadruk, waarmee zy zich do handen wreef om de bekende ingebeel le bloedvlc-k wc-g te wasschen. Nadat zy jam merende bad uitgeroepen: „Al de geuren van Arabic zullen deze kleine hand niet welriekend maken", ging zy met tragische stem voort: „Ik zal er toe moeten overgaan, ze weg te wasschen met de zeep uit Je fabriek van dan heerZy werd woedend uitgefloten, maar zy had volbracht wat van haar was gevraagd en had den prys, dien zy voor de reclame van den zeepfabrikant bedongen had, verdiend. Een vreeselyk ongeluk is ge beurd op de in aanbouw zynde spoorlyn Saulieu en Arnay-le Due, Cöte d'Or. Een ballasttrein vertrok uit Saulieu, toen, op eene groote helling, de ketenen der locomo' iel braken. In razende vaart liepen de rytuigen naar beneden, alles op de baan omwerpende. Een beambte werd getroffen en met ver- bryzelden schedel opgenomen. Een tweede werd met verbryzelde beenen en gebroken ribben op den weg gevonden. Zyn toestar.d is wanhopig. Een werkman werd erg gekwetst. „Naai asjeblieft myn neu6 weer vast; myn Emiel heeft hem afgebeten." Met deze woorden kwam voor eenige dagen een aardig meisje op een politie-bureel te Berlyn. De politie-geneesheer bracht het afgebeten stuk neus weer op zyne plaats, waarna hy haar voor de verdere behandeling naar een ziekenhuis verwees. Als oorzaak van de mis handeling gaf de gebetene „y verzucht" op. Streng recht heeft de Cityrechter te Londen uitgeoefend tegen een paar van straatroof levende gauwdieven, die een paar dagen geleden een oud man, met eenige inkoopen Daar huis gaande, overvielen, neer sloegen en beroofden. De rechter veroordeelde een van de beide schuldigen tot twaalf maan den dwangarbeid en twintig slagen met de roede. De man verzocht dringend, dat hem de slagen bespaard zouden biyven; maar de rechter antwoordde streng: „Gy ziet er niet tegen op, uwe slachtoffers te mishandelen, maar wilt niet dat men u met geiyke munt betaalt? Ik leg er negen maanden dwangarbeid en eveneens twintig slagen op." WEST-INBlJS. CURASAO, 1 December. De uitgewekenen van het naburige Vene zuela naar dit eiland hebben kennis gekregen, dat het de wensch is van den tegenwoordigen president der Vereenigde Staten van Venezuela, generaal Crespo, die, na een langdurige afwe zigheid met verlof, dezer dagen wederom het gezag uit handen van den tydeiyken president Feliciano Avezedo heeft overgenomen, dat voor hen, die zich buiten Venezuela bevinden, de poorten van het land weer zullen worden geopend. Zy, die naar hunne woonplaateen willen terugkoeren, zullen, in hnn vaderland teruggekeerd, alle waarborgen van ongestoorde vryheid genieten. Het is de wensch van den president, dat alle bewoners in de gelegenheid zullen zyn deel te nemen aan de familiefeesten, die in Februari 1895 zullen plaats hebben by het eeuwfeest van wyien maarschalk Sucre, een der stichters van de Staten. Aan dien wensch wordt openbaarheid ge geven in een circulaire van generaal Crespo aan den minister van binnenl. zaken, een manifest aan ae bevolking, waarin een beroep wordt gedaan op de vaderlandslievende gevoe lens van allen, van welke richting ook, om met handhaving der liberale stahtkunde, saam te werken aan de welvaart en den vooruit gang van het land en aan de bevestiging der instellingen van Venezuela, dat de vrijheid van alle hem omringende landen zal eerbiedigen. Schiedam, 19 Dec. Moutwgu: ofüciëelo noteering bij de makelaars ƒ5.50, (by den BraDdersbond /*6^/8 a 5l/4); Jenever ƒ9.50, id. Amst. 11.—Spoeling 1. Uitslag van de aanbesteding voor den Hoogen Ryndyk. den bouw van eenu R.-K. Kerk te Zoeterwoude aan Namen Woonplaats 3 woonhui zen Kerk Kerk met toren Massa C. P. W. Dessing Gouda f f 42,880 46,880 ƒ59,610. C. Boers Koudekerk 11.755 43,690] 48,245 59,995. J. Stam Amsterdam 43,300 47,500 60,100. Perquin Berkel 47,280 49,200 60,880. Teeuwissen Den Haag 12,200 46,900 49,000 60,890. Groenendaal Hilversum 49,735 56,300 61,300. T. Raaymakers Nieuwer Amstel 46,200 50,440 61,380. H. Hulsebos Bennebroek 11,500 46,000 50,300 61,600. A. Van der Meer Zevenbergen 62,100. H. G. Van der Meer O 62,000. Van der Pluym Gielen 46,470 52,470 62,470. G. Van Rassel Utrecht 49,800 53,300 63,200. Rings Zandpoort 50,300 59,730 63,300. P. H. Versteyn Oosterwjjk „63,300. B. Krynen Den Haag 11,990 49,000 53,000 64,000. J. Rodenrijs 11,600 49,600 54,900 65,700. W. Westerhof Weesp 61,000 66,000. De gunning is aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2