GEBRS. BERKELJON, ANTHR ACIET-KOLEN, Uit Geest en Gemoed. STOOMTRAM GKLKGI.MI IAD!!! Goedkoopste n snelste pHeid voor de verzeediDtm «fleren. LANGE MARE 40. LEIDEN. No. 10685. Donderdag SO December. A0.1894, (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Bij J. ODÉ, te Schiedam, Gebroken Giet-Cokes, K. T. CA.H01SStationsweg Toespraken van F. HAVERSGHMIDT, Voor Nieuwjaar. IAN 6. HOGENKAMP, Hooigracht 100, LRIPEN, Hooigracht 100. LEIDEN - VOORSCHOTEN -VEUR (Leidschendam) VOORBURG-DEN HAAG. Bestelgoed per 100 K.G. 30 Cts. Vrachtgoed voor de eerste 100 K.G. 15 Cts. Voor elke volgende 100 K.G. 12 Cts. LEIDSCH DAGBLAD. PEU8 DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. FBUS DER AD VERTEN TIEN Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad. Tot de nieuwe Kamerleden, die gich bij de behandeling der Staatsbegrooting ▼oor het eerst deden hooren, behoort de Leidsche hoogleeraar D r u c k e r, die mr. Van Houten te Groningen verving. Zijne maidenspeech over de onbe woonbare woningen, waarvan in onze rubriek .Tweede Kamer" een overzicht is gegeven, maakte over het algemeen een gunstigen indruk. Zeer welwillend en opmerkelijk is het oordeel van De Standaard. Het anti-rev. hoofdorgaan, er op wijzende, dat de storm der vorige dagen had uitgewoed, toen de Kamer Woensdag jl. weer bijeenkwam, teekent mr. Drucker als volgt: „De kalmte was weer teruggekomen en rustig zetten de afgevaardigden zich onder het professoraal vertoog van den hoogleeraar Drucker, thans afgevaardigde van Groningen In plaats van mr. Van Houten, en gewezen voorzitter der „Liberale Unie." De heer Drucker is met zijne sprekende gelaatstrekken en gitzwarten baard eene aangename verschijning. Man van beschaving, geleerdheid en vormen, was hij van 't begin aan op zijne plaats onder de verkorenen van het tegenwoordig kiezerspersoneel; en staat door het hoffelijke in zpn doen wellicht meer nog dan door znnö positie, met de hoofd- mannen Tan alle richtingen op goeden Toet. Dicht bü den heer Tak gezeten, onderhoudt zich het meest met dien staatsman, tevens *ijn geestverwant, maar strekt hij zijne conversatie ook uit tot mannen als mr. Van Delden, jhr. De Savornin Lohman en dr. Schaepman hoewel deze laatste zich in deze dagen uiterst zelden laat zien. Voor het ©erst nam prof. Drucker deel aan het debat, ©n hij deed dit op eene wijze, zoo helder, logisch en duidelijk, dat Buys, zoo hij nog in leven ware, hem zeker niet zou brengen onder hen, van wie hy klagend zeide, dat hunne redevoeringende voornaamste ruimte van het Bijblad innemen. De Nederlander (Red. De Savornin Lohman) noemt prof. Druckors rede „in menig opzicht uitnemend". „Daar was in deze redevoering veel aan trekkelijks," zegt het blad verder. „Veel dat van een practischen blik en ernstige studie getuigde en gunstig afstak by de sociale tinne- gieterij, waaraan velen van sprekers geest verwanten zich schuldig maken. Het was dan ook te begrijpen, dat de heer Lohman zich in hoofdzaak by bet betoog van den heer Drucker aansloot." Ned.-Herv. studenten te Amster dam. Over de vraag of de Ned.-Herv. studenten, ook die het propaedeutisch examen nog niet hebben afgelegd, ai of niet aan de gemeentelijke Universiteit in Amsterdam mogen biyven studeeren, is een lange stryd gevoerd. De eene autoriteit meent ja, de andere neen. In antwoord op een schrijven van dr. Brons veld, die betoogd had, dat het Synodaal besluit niet van toepassing is op de studenten, die nog het propaedeutisch examen niet hebben afgelegd, betoogt de Kerkelijke Ct. dat dit wol het geval is, en de Synodale Commissie het besluit der Synode wel degeiyk correct heeft verklaard. En dan maakt de Kerk. Ct. eenige opmer kingen, die eenige lezers wel interessant zullen vinden. Het blad zegt: „De Synodale Commissie heeft natuuriyk niets te maken met de, in de Handelingen trouwens niet uitgesproken, bedoelingen van hen, die de wet maakten, en later haar ver klaarden. Zy heeft zich te houden aan die verklaring in verband met de letter en den geest, beschouwd van de kerkelijke verorde ningen, die ter zake bestaan. „En zoo hebben we hior, naar het ons voor komt, weer eene geschiedenis als met de Wet op de Kerkgenootschappen van 1853 is afgespeeld. De Regeering en Staten-Generaal dachten eon eenvoudigen politie maatregel te nemen. Het bleek later, van jaar tot jaar méér, dat die wet eene van de meest ingrypende staatsrechtelijke verordeningen was, die in deze eeuw tot stand kwamen. De Reserves van 1852, de politieke regeling van het beheer, tal van Kon. besluiten werden er door ge troffen en vielen." Ds. Van Dijk, directeur dor Christelijke philanthropische inrichtingen, schrijft, na eerst het artikel van dr. Bronsveld over de theolo gische studenten te Amsterdam uit De Vader lander te hebben overgenomen, in zyn orgaan, het Doettnchemsch Weekblad, o. a. het volgende „Aan duidelykheid munt het stuk van dr. Bronsveld uit boven dat der Synodale Com missie, doch daarbij hebben wij weinig belang. „Op de juistheid komt het aan, want dat is voor ons van het grootste belang. „De pijnlijke dagen, die wy doorleefden, zyn veranderd in meer hoopvolle, maar zeker heid is er o. i. nog niet. „Het zal voor ons in allen gevalle zaak zyn, maatregelen te nemen. Zoo mogeiyk, dan blyven wy in Amsterdam; wij zyn daar eenmaal op zoo nobele wyze ingeburgerd, en gemakkelyk krygt men er ons niet uit. Maar bovendien zouden wy nog zeer goed een studentenhuis kunnen bevolken, want, behalve dat onze vier studentenhuizen bevolkt zyn, wonen nog byna 20 onzer studenten elders en in September '95 zullen wy voor 23, thans te Amsterdam vertoevende studen ten, elders plaats moeten zoeken. Ds. Van Dyk schryft verder: „Te Utrecht, waar wy reeds twee studentenhuizen hebben, wordt ons een by uitnemendheid geschikt huis voor eene matige som aangeboden, maar wie zal het betalen? Te Groningen heeft men reeds eenige hon derden guldens byeengebracht voor een stu dentenhuis, maar zoolang die niet tot eenige duizenden zyn aangegroeid, kunnen wy daar ook niets doen. Te Leiden wordt ons een zeer geschikt groot huis en tuin aangeboden maar ook. daarvoor hebben wy geen geld en zonder dat dit er is, wagen wy ons niet om iets te doen, want wy willen geene schulden maken." Omtrent de begrafenis van dr. Nu yen s bevat Het Centrum thans het vol gende, dat we om de volledigheid in ons over zicht hier opnemen: Wy ontvangen het volgende schryven: In uw nommer van Vrydag 14 Dec. komt een stukje voor over de begrafenis van dr. Nuyens te Wostwoud. Ik wensch hierover ten behoeve van my- zelven en, voor zoover dat noodig is, ook van anderen een kort woord te zeggen. Op Maandag-morgen 10 December ontving ik de uitnoodiging, om de begrafenis, die, naar men nog meldde, „in allen eenvoud" zou plaats hebben, by te wonen. Zy was vast gesteld op Dinsdag 11 Dec. te negen uren. Onmiddellyk heb ik geantwoord, dat het my ondoeniyk was aan myn overleden vriend de laatste eer te bewyzen. Ik was juist min of meer van eene tamelyk zware verkoudheid hersteld en ik moest op Woensdag 12 te Sappemeer en Donderdag 13 te Zwolle spreken. Ik wist dat het, met name te Sappemeer, ondoeniyk was de lezing nog te verschuiven. Ik lag dus onder overmacht. Maar er was meer. Ik moest, om tegen Dinsdag 9 uren te Westwoud te zyn, van hier vertrekken Maandag-namiddag te 4.23 West Europeesche tyd. Te 6 39 W. E. te Hoorn aangekomen, had ik my per rytuig naar Westwoud moeten begeven. Zeker, ik kon ook later vertrekken: te 6.53 W.-E. en te Westwoud aankomen te 11.10 W.-E. De Weleerw. Heer Pastoor van Westwoud, aan wien myn besten dank, had my de gast- vrybeid doen aanbieden. Maar wat baatte my dit? Ik verloor, met de twee lezingen in het vooruitzicht, vier volle dagen met reizen en trekken en niemand zal ontkenneD, dat dit voor een bezig man eene zaak is van be teekenis. Het door my aangevoerde betreffende de reis geldt voor alle vrienden van dr. Nuyens, die niet in zyne onmiddellyke nabyheid woon den. Wie van Amsterdam to 9 uren te West woud wilde zyn, moest van het Centraal station vertrekken 's morgens te 6.14 W.-E. tyd. Men zal toegeven, dat dit in dit jaar- getyde een harde eisch is. Men zal toch waar- lyk niet gaan aanvoeren, dat men den nacht te Hoorn of te Westwoud had kunnen door brengen. Over den toon van het stuk geen woord als dit: Ik geloof dat dr. Nuyens, zaliger, goeder en grooter gedachtenis, zich over zulk geschryf zou hebbon geërgerd. DK. SCHAErMAN. Onze correspondent te Westwoud heeft ons de verzekering gegeven, dat het allerminst zyne bedoeling was, om aan eenig bepaald persoon te wyten wat slechts een gevolg was van een samenloop van omstandigheden. Het schryven bedoelde alleen uiting te geven aan iets, wat vooral ter plaatse algemeen gedacht en gevoeld werd en waarvan men zich ook wellicht daarbuiten rekenschap zou vragen. Uit Groningen wordt aan het dagblad De Nederlander (Rotterdam) geschreven: Als bewys, dat de minister Van Houten conservatief is geworden, wordt in De Stan daard de critiek overgenomen, die de radicale Nederlander (van Kerdijk c. s.) levert over het voorbygaan van dr. Kernkamp voor de vervulling van een leerstoel voor de geschie denis aan de Groningsche Universiteit. Tot twee keer toe zou dr. Kernkamp zyn voorgedragen èn door de faculteit èn door curatoren. Het ligt niet op den weg van schryver dez^e, den handschoen op te nemen voorden heer Van Houten, maar wel om de versprei ding van onware geruchten zooveel mogelyk tegen te gaan. Daarom zy hier vermeld dat, geiyk te Groningen van algemeene bekendheid is, wel de meerderheid dor faculteit, maar niet het college van curatoren de benoeming van dr. K. gewild hoeft. Bedenkt men nu, dat volgens de wet de faculteit wel gehoord moet worden, maar geone voordracht doet, dan kan men toch den minister er geen verwyt van maken, dat hy heeft gehandeld overeen komstig het advies van curatoren. Beweerd wordt dat de heer Van Aalst, die eerst werd benoemd, nooit „gescb odkuudig werk had geleverd". Dit is onjuist, maar, ook al ware het anders, dan zouden, daar hy reeds jaren lang leeraar in de geschiedenis is, zyne ge leerdheid en zyne geschiktheid toch wel uit andere feiten dan uit het schryven van veel boeken kunnen worden opgemaakt. Dereden, waarom by bedankte, is dan ook eenvoudig deze, dat hy geene zitting wilde nemen in eene faculteit, die zyn naam reeds by voorbaat met eene zwarte kool aanteekende, om hem onmo gelijk te maken by de studenten. De toeleg van de faculteit, om hem voor de benoeming te doen bedanken, is gelukt, maar niet haar dry ven om den leerstoel te doen bo- zejtton door dr. Kernkamp. Een oordeel over dezen persoon kan schryver dezes niet vellen, maar wel behoort ieder goed anti-revolution- nair er zich over te verbiyden, dat het gezag is gehandhaafd, nu curatoren, die zyne benoe ming niet achtten in het belang te zyne van het onderwys, zich niet hebben laten dwingen, en dat de minister meer waarde heeft ge hecht aan de voordracht van het onafhanke- ïyke college van curatoren dan aan het advies van oene faculteit, die in de eerste plaats een politiek geestverwant in haar midden ver langde. Het is toch niet de eerste maal, dat zy, by bet doen van eene keuze, de politiek op den voorgrond stelde. En een feit is het, dat herhaaldolyk benoemingen, welko geschied zyn in stryd met het advies der faculteit, gebleken zyn de beste te zyn geweest. Hel Vaderland wil den minister van binnen- landache zaken van de blaam ontheven zien, hem opgelegd ter zake vau die hoogleeraars benoeming te Groningen. „Het ts volkomen waar", zegt het blad uit vertrouwbare bron vernomen te hebben, „dat op de oorspronkelijke faculteitsvoordracht dr. Kernkamp No. 1 stond, terwyi in de tweede plaats de heeren Van Aalst en Heeres ge- ïykeiyk waren aanbevolen. De curatoren, ook van elders hunne inlichtingen inwinnendo, plaatsten dr. Van Aalst 1, dr. Kernkamp 2. Dat eene minister een voordracht van curatoren volgt, is een zeer gewoon verschynsel. Boven dien verklaren onze beste historici, dat de heer Kernkamp, schoon hy enkele verdienste- ïyke studiën heeft geleverd, toch niet zooveel voortreffeiyks heeft gepresteerd, dat anderer aanspraken daarvoor behoefden te wyken. Behoefde hy als radicaal niet geweerd te wor den, evenmin behoefde zyn radicalisme als aanbeveling te worden beschouwd. Maar nu de tweede maal. Ook toen pas seerde de minister dr. Kernkamp. Toch is hot niet meer dan schyn, dat hier nevenbedoe lingen in 't spel waren Het is waar, wederom plaatste de faculteit dr. Kernkamp No. 1. De curatoren schynen met hunne voordracht geen spoed te hebben gemaakt, wat niet de schuld is des ministers. Maar wat gebeurde inmid dels? Er was eene prysvraag van Teylers Genootschap beantwoord met een geschrift, dat volgens de hoogst bevoegdo beoordeelaars een meesterwerk bleek te zyn. Wie van onze historici dit werk las, ei kende dat deze schryver zich met één slag alsprfc mus inter pares deed kennen. Der faculteit was dit, voor zy hare voordracht opmaakte, niet bekend. De curatoren, hieromtrent inge licht, plaatsten den schryver dr. Bussemaker No. 1 en dr. Kernkamp No. 2 op hunne voor dracht en de minister was volkomen verant woord, toen hy eerstgenoemde ter benoeming aan do Regentes voordroeg. Er is reden te vermoeden, dat ook de faculteit zich allerminst gekrenkt acht." Marktberichten. A.llëu, 17 Doe. A&ugevoerd 28 wagons kaas, te zameo 1211 stuks. Prijs: Qoudsohe kaas late quel. f 20.— a 22.—, 2de qual. f 16.a 19.—. Handel matig. Bxle?r<ive, 13 Deo. Aangevoerd 134 wagens Kaaa, 7535 atnka, wogondo 29,196 KQ. Prjjs late soort Qondeoho 21. a f 23.zwaardore f 2do soort ƒ18.— ƒ19.50; hierondor 2 wagons Derby kaas, pryo lsto eoort 19 50 a 2de soort a 27 wagenu Edammer Kaaa, prge Into soort 21.50 a 2de eoort ƒ19.ƒ22 60, oommiesie 1 wagen Leideoho Kaae f—het sohip- pond. Handel matig. Aangeroerd 1 biggen. Alkmaar, 17 Dec. Voj. Aangovoerd: 19 Bundoren, vet vee 0.68 a 0.70, 90 votto kalveren, 0.70 a ƒ0.75, beide per KG., 8 nnobtere id., f 8 a 16, 542 schapen, ƒ16 28, 298 vette varkens 33 a 40 o. per KG.. 32 magere id. 12 a 16. Kampen, 17 Docomber. Boter. Aanvoer 6150 KQ. al»; 225/8 v. ƒ19.- a 23.-, 150/16 v. ƒ9.60 ƒ11.50; 300 et. van Vs Ka- 40 a 60 ctB- Schiedam, lö Dec. Moutwgn: offloiëele noteering by do makelaars ƒ5.50, (by don Braodorsbond /"54/g a Jenever 9.50, id. Arnst 11.—. 8pocling 1. In de filed. Werklnr. ii)i opieioneai DATUM DiQIR. Voiw. pers. Kin (la ren. Totaal 9 Deo. Zondag 60 14 74 10 Maandag. 83 15 98 11 Dinsdag 90 15 106 12 Woensdag 93 19 112 13 DoDdordag 90 18 108 14 Vrydag 90 13 103 15 Zaterdag. 80 11 91 is verschenen: 8321 17 Iste qualltelt, werden door ondergetekende in het jaar 1882 alhier roor het eerst in den handel gebracht; te zgn oolc thans wederom, ln verschllleade grootten, goed ge- •orteerd en gezuiverd. Verkrijgbaar naar gelang der grootte van de Kachels. ongeveer eene kleine vuist groot, by verschillende groote en kleine Bloemisten bekend als «fttstekend voor Kasverwarmlng door hunne hitte en veel minder verbruik in verhou ding tot Gas-Coke6. Verder: prima KACHELKOLEN, NACUV!VE., gewanschen KOLK*, laatste in verschillende grootten. CAI- en grove GIET-COKES. 6795 36 tn leven Predikant le Schiedam. Jlet PORTRET. Prjjs ingenaaid f 2.2», gebonden f 2.7». Zoo goedkoop nergens verkrijgbaar. Iets, dat ieder noodig heeft. ÏOO extra fijne Vhlfckasriea. IOO beste daarby passende Enveloppen. 1 Scheurkalender met Dagblok. ÏO fijne Fellcltallekaarten. Dit geheele pakket voor den spotpry6 van slechts /"0.80, zegge tachtig Cents, zoo lang de voorraad strekt. P.fi. Dit pakket ligt steeds voor een ieder ter inzage by 8350 18 Algemeene Boek-, Kantoor tn Papierhandel 8055 40 Bestetgoederen worden aangenomen Breestraat 138, bestel- en vracht goederen Wachtkamer Stoomtram, naast „de Practische Ambachtsschool." 6674 30 BIJ

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5