Nr. 10334. "Woensdag 19 December A*. 1894, feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede li lad. Leiden, 18 December. F* enil leton. EENE HELDIN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maandenf i.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van. 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt 0.05 berekend. OGiciëele Konnisgeviagen. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, np Donderdag 20 Deo., dea Damiddaga te twee uren. Punten t e r b e h a n d e 1 i n g: 1°. Denoetning van eene derde onderwijzorea aan de school 3de klasse No. 2. (315). 2°. Idtm van z(8 vierde oudere yzereeaen in de handwerken Han dosoho'.en 8de en 4do klaeao.(3l7)., 3°. Idem v&d een leeraar in de Wiskunde aan de Hoogero Durgerecbool voor JoDgeis. (326). 1°. Idem vau vier leden der Plaatselijke School commissie. (328). 5*. Vaststelling vau eene aanbeveling van twee peisoueu voor de benoeming v n ceu lid van het College van Zettere van 's Rgka Direote Be- lae.inger. (821). 6°. Verzoek van W. G. Van den Berg, om terug- 'oeialing van aohoolgeld, Lager Onderwijs. (318). 7°. Idem van J. Roem om vrgstolling van school geld, Hoogero Burgerschool voor Meisjes. (320). 3°. Idem van J. J. Uaeaelbaoli, om stnopen te leggen aan hot vtrlo.gde Utrechtsche Veer (323).' 9°. Voorstel om-ro t do toelage ten behoove va de 8-October-Voreeniging, met staat van af- en overscbrgving op do begrooting 1891. (319j. |0°. Begrooting voor 1895 van hot R.-K. Weea- bu'S. (324j. 11», Idem als voren van het R.-K. Armbeslunr. (324). 12°. Staten van af- en overechiijviog op de be grooting voor 1894. (32'i). 18°. Tweede Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Bilasting, danst 1894. (327). 14°. Bezwaarschriften tegen het Kohier der Plaatse lijke Dbeo e Be asting, dienst 1894, tweede en laatate gedeelte. (238). De muziek- en zanguitvoering, welke hedenavond ten voordeele der Martha-stichting te Alfeu a/d. R(jn in „Zcmerzorg" alhier zou gegeven worden, moet door bijzondere omstandigheden tot nadere aankondiging worden uitgesteld. Mej. C. W. Abendrootb, te Utrecht, is benoemd tot hoofd eener Ned.-Herv. Bewaar school te Oegstgeest. Voordracht voor onderwijzer (plaatsverv. hoofd) te Egmond aan Zee: J. Buwalda, te Monnikendam; J. Vermeer, te Valkenburg; Ch J. Roebersen, te Aalsmeer. Men schrijft ons uit Woubrugge: De beide dames „vereenigingen" of „kransjes" in het dorp Woubrugge hebben zich ook thans weder met lof en ijver van hunne edele vrij willige taak gekweten, hun minder bedeelden naasten wèl te doen. Met kwistige band werden aan tal van behoeftige weduwen lakens en ondergoed uitgereikt. Voor kleeding en dek king zijn deze oudjes voldoende gewaarborgd, terwijl de diaconie wel voor bedeeling in levens- nooddruft en brandstof voorziet. Wanneer voor dit laatste onze giften gevraagd worden, moge dan ook dit noodige en nuttige flinken finan. tiëelen steun ondervinden! Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur werd gisteren aanbesteed Het onderhouden van het kanaal tusschen Rijn en Schie met zijne aansluiting aan de gemeente 's-Gravenbage met de daarbij be- hoorende kunstwerken van 1 Jan. 1895-31 ■Dec. 1896. Minste inschrijver de heer J. Blok, te 's-Gravendeel, voor ƒ13,128. Het onderhouden van de werken, behoorende tot het jaagpad langs den R(jn, ingaande 1 Jan. 1895 en eindigende 31 Dec. 1897. Minste inschrijver de heer W. A. Verbrugge, te Wa :ding3veen, voor 28 196. Het bouwen van een bacteriologisch labora torium op een terrein, gelegen aan de Nieuwe Laan te Delft. Minste inschrijver de heer J. Bosman, te Arnhem, voor ƒ48,411. In 1883 werd in de Friesche gemeente Schoterland door 't gemeentebestuur een cur sus opgericht tot opleiding van hoofdonder wijzers, waarvoor ieder onderwijzer, die aan den cursus deelnam, jaarlijks f 30 moest betalen. Er werden zes leeraren aan dien cursus verbondeD, een voor rekenkunde, een voor Nederlandsche taal en letterkunde, een voor natuurkunde, een voor teekenen, een voor geschiedenis en een voor de paedagogie. In den beginne werd er veel gebruik gemaakt van den cursus, maar langzamerhand begon dit te verminderen en werd 't getal deel nemers zóó gering, dat de gemeente gedurende de elf jaren, dat de cursus heeft bestaan, reeds twee duizend gulden heeft moeten bijpassen. Op de begrooting voor 1895 is door B. en Ws. ƒ900 als leergeld voor den cursus uitgetrokken, terwyl de traktementen der leeraren van den amanuensis, van den con cierge, de kosten van vuur en licht te zamen ƒ1400 bedragen. Dit gaf den gemeenteraad aanleiding in zijne vorige vergadering, om te besluiten tot opzen ding van een adres aan den minister van binnenl. zaken, met het verzoek om eene rijks bijdrage voor den cursus te willen toestaan. Op dit adres is nu eene afwijzende be schikking gekomen, omdat de minister het in strijd acht met de wet, subsidie te verleenen uit 's Rijks kas, ten behoeve van een cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers. INGEZONDEN. Het was een mooie avond, Woensdag-avond, 12 December. De Gehoorzaal, zoo dikwijla voor andere doeloinden gebruikt, was thans de plaats, waar eene echt godsdienstige herden king plaats had ter gelegenheid van den 300- jarigen geboortedag van den geloofsheld Gus- taaf Adolf. Geheel onbevoegd acht ik mij een oordeel uit te spreken over datgene, wat ten gehoore gebracht werd, vooreerst de bezielende en bemoedigende taal van dr. De Visserwoorden van opwekking om mede te worken tot het groote gemeenschapsleven, om protestantsch te zijn niet alleen in naam, maar ook metter daad te toonen, dat wij het zijn. Evenmin mag en kan ik bet uitstekend uitgesproken voor- en slotwoord van den Voorzitter der Leidsche Afdeeling van de Gustaaf-Adolf-Ver eeniging bespreken. Alleen wil ik er uit aan stippen, dat hij muziek en zang als eene gave beschouwde, die het vermogen heeft elk men schengemoed tot andere, tot verhevene ge dachten op to voeren. Ook kan ik datgene niet behandelen wat door solisten, koor en orkest is verricht, omdat ik daaraan een werkzaam aandeel heb genomen. Maar de in kleine en grootere kringen uitgesproken gedachten, naar aanleiding van dien mooien avond, acht ik mij verplicht openbaar te maken. En wat ik van verschil lende zijden hoorde on door zooveel monden my werd verkiaard, kan, ik samenvoegen in deze vraag: Kunnen zulke avonden niet moor gegeven worden, zy 't niet voor de G.-A.-Vereeniging, dan toch voor andero herdenkingen? Wanneer er een koor van ruim 130 dames en heeren, musici vobr de verschillende in strumenten, en een directeur, bezield met toewyding, aanwezig zjjn, en die allen tyd en moeite hebben gegeven om tot stand te brengen, wat wy gehoord hebben, dan zullen er wellicht honderden der belangstellenden op Woensdag-avond verlangend uitzien naar meerdere van deze echt slichtelyke avonden. Zou 't thans de tyd zyn voort te zetten wat nu begonnen is en dat een goed succes heeft gehad? Men moge het eenigszins aanmatigend vin den dit hier uit te spreken, doch 't zijn de ge dachten, die ik van verschillende zyden hoorde uitspreken, en ik meende ze openbaar te moe ten maken in het belang 'en tot genoegen van velen. En daarom deze vraag: Wie wil met my medewerken tot het lot stand brengen van een koor, dat zich oefent en later zich be schikbaar stelt meerdere zulke innig godsdien stige avonden op te luisteren? Die dit wil, verzoek ik zyn naamkaartje aan myn adres te zenden, opdat by genoeg zame deelneming stappen in de gewenschte richting kunnen worden gedaan. Blykt de deelneming te weinig, welnu, dan blykt myne oproeping tevergeefs te zyn ge weest, maar die doordrongen is van het waar achtig goede, wat Woensdagavond uitgespro ken is, late zich niet terughouden. Ieder kan op deze wyze medewerken tot datgene, wat de hoofdgedachte op genoemden avond was. 't Was Woensdagavond|| een mooie avond. Ik hoop dat myne pogingen tot het resul taat zuilen leiden, dat velen der opgekomenen nog menigen mooien avond in de toekomst kunnen verwachten. Leiden, Jan Hoqknkamp, Dec. '94. Lammermarkt 49. Voorts werd verkocht per 100 Kilo. Middel qualiteit Ni^uwo Witte. 6.25 a 6.75 Mindere dito dito „5.50 5.7:'i ltoodo Tarwe werd bijna niet aangeboden maar ook niet gezooht. Rogge ala vorige week. Zeeuweohe en VI., n. qual., ƒ3.75, ƒ4.tot 4 20 övenn. en N.-Brab., „3.50, „3.70 „3.90 Geringere soorten „2.90, „3.10 „330 Gtral liet zich in do beato qualiteit die weinig aan de markt waa coulant verkoopenhet o?erige traag en moeilijk verkoopbaar. Vlaatn. cn Zeeuwecho Wiuter- van 3.60 tot ƒ4.10 Ovc-rmaaecbe e Flakk. 3.20 3.60 Afw. en mindere eoorten 2.25 3. Vlaam., Zec-uw. en Flakk. Zomer- m 8.— 3.30 Miodere qualiteit 2.40 2.75 Chevalier2.30 4.50 Ook word per 100 Kilo verkocht. Eerste aoort Winterƒ6.30 tot ƒ6.60 Mindere dito „5. 5.60 Zomer-5-25 5.50 Ohevalier5.25 6.15 H-tver bleek vorige prijzen waardig; alleen de ge ringere qualiteit'bleef over. Blanke-en wichtige qualiteit van ƒ3.10 tot ƒ3.40 Zeeuweobo en andoro inl. Voer3.2.60 2.90 Liohtere dito dito 1.90 2.30 Geringere soorten 1.40 „1.75 Spelt van t 2.60 tot ƒ8.40. P.iardenboonen met weinig omgang. Vlaameoho en Zoeuwsche ƒ5.tot ƒ5.40 Ovcrm&aacbe4.90 5.25 Geringere soorten4 60 4.76 Dnivenboonen ƒ5 30 tot f 5.80. Rchapeoboonen ƒ4.50 tot ƒ5.25. Bruineboonen werden in de beste harde aoorten tot vor.ge prijzen genomen, maar het overige was moeilijk te plaatsen. Walchorscbevan 14 lot 14 50 Do beste Vlaam. en Zeeuw. 13.25 13.75 Ord naire dito dito p 11.— 12.— Geringero en wakke. 7.50 9.50 Witteboonon ondervonden weinig attentie; goede qnaliteit zeer schaars. Walcberschovan 12.tot 12.50 Vltam. en Zeeuw, do boste. 11.11.50 duo dito ordinaire 9 50 10.50 Mindere en geringere soorten 6.8.— Blauwe Erwten in de beste kookqualiteit schaars; het overige vond maar langzaam koopers. Waloherecbevan 9. tot 9 75 De beste Zeeuweche en Vlaamsche „8.8 50 Middelb. qual. dito en Flakkeosohe „6.7.25 Geringero6.6.30 Sohokkcrs zonder handel. Koolzaad werd volgone qualiteit van ƒ6.50 tot ƒ6.50 verkocht. Hennepzaad ƒ6.75 tot ƒ8.60. Kan triezaad zonder omgang. Het beste ƒ10.— tot 10.50, middel-qualiteit 9. tot ƒ9.50 en geringere soorten 7.25 tot ƒ8.26. Marktberl o la tea* Rotterdam, 17 December. Heden de laatste volledigi markt in dit jaar was de aanvoer weder ruim. Wel kwam in de prgzen geea noemenswaardige verandering, maar do verkoop gin^ traag on van do afwgkeudo qualiteiten koi niet alles opgoruimd wordon. Jarige Witte Tarwe waa maar alleen in de boste eoorten te plaatsende minderen bleef meestal on verkocht. Nieuwe ging in alle soorten langzaam maar zonder prijaverandering van de hand. INLAND80HE GRANEN. N. Vlaam. en Zeouw., de beate ƒ6.—, ƒ6.80 tot 5.60 dito dito middelb. 4.25, 4.50 4.75 Flakk. en Ovorm., de beste 4.80, 5.m 6.20 dito dito middelb. 4.4.20 4.40 Miudero soorten8.20, 3.40 3.60 J. Vlaamache en Zoeuwsche 6.40, 6.80 7.26 Flakkeeache en Overm. 5.90, 6.30 6.60 Mindere en geringe qual. CaDada4.30, 4.60 4.76 burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Cornelia, D. van Pieter Vlugt en Johanna JacobaCuvelier. Teuntje Cornelia, D. van Cornelis Spaargaren en Aagje Loa. Cornelis, Z. van Jacobus De Jong en Apolonia Van Duuren. Cornelia Agnes, D. van Arie Van der Voort en Naatje Disseldorp. Johannes Gabriöl, Z. van Pieter Hijzelendoorn en Johanna Lamers. Aartje, D. van Willem Van den Haak en Fijtje Van Iperon. Pieter Gerard, Z. van Jacobus Van der Tang en JaDsje Kolijn. Overleden: Maria Van der Hoorn 69 j., ongeil., D. van Jacob en Geertruida Sneeuw, beiden over leden. Catharina Bergman 31 j., ongeh., D. van Albertus, overl., en Cornelia Van der Meij. Levenloos aangeg. een kind v. h. vrouw, geslacht van Jacob Los en Barbara Alida Los. Petrus Do Boer 3 ni., Z. van Johannes en Dirkje Van der Linden. Clemens August Anton Knclange 9 d., Z. van Carl en Theresia Clara Hermes. Bernard v. Leeuwen 82 j., wed. van Helena Borst. Hen- drica Kerkvliet 58 j., wed. van Theodorus Vesseur. Cornelis Johannes Akerboom 15 j., Z. van Joannes en Cornelia Van Egmond. ALFJËN. Bevallen: S. Vergunst geb. Vis Z. M. Van Donk gob Roost Z. II. Broeregeb. Van Hof D. A. Snel geb. Marbus D. BODEGRAVE. Bevallen: L. Van der Graaf geb. Blok Z. H. W. De Vlieg geb. Laffree Z. Overleden: W. Abbekerk 18 j. M. D. Lammers 11 m. J. Groenendijk 14 m. BOSKOOP. Bevallen: J. Hoogendoorn geb. Voskuilen Z. A. Groenestein geb. Neeleman Z. Overleden: C. M. Bloro 2 m. J. Wijn beek 77 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: W. Biesheuvel en M. V Eijken. W. H. Hoefman on M. De Lee. Getrouwd: C. Van Dijk en J. Van derLeln. Bevallen: A. De Graaf geb. Groenenberg Z. M. H. Van Westen geb. Van Son D. M- C. Slinger gob. Van Wijk D. E Treffers geb. Van Wingerdo D. A. Van Houselt geb Alewijn Z. N. Robijn geb. Ton Z. M. Van Poole geb. Kok Z. W. Van Emmorick geb. Otte Z.JE.Meijer geb. Van der Wal D. Overleden: S. Vlaar 1 m. F. Van der Werf 74 j. T. Versloot 11 m. A. Schoo 27 j. E. Café 84 j. HAZERSWOUDE. O v e r 1 e d e a: G. v. d. Visch, wed. W. Van Dam, 83 j. HILLEGOM. B e v a 11 e n M. Smit geb. Franken Z. R. Eland geb. De Zwart Z. M. Do Vries gob. Klaar D. - C. M. Schouten geb. Seip D. A. M. v. d Hulst gob Van der Weijden L. J. S. Warmerdam geb. Boonngs Z. Overleden: A. Tempelman 18 m. A. Van Haastor, ecbtg. van P. Goemans, 51 j. M. Soboon- derwoord 19 m. L1SSE Geboren: Martin us, Z. van M. Romijn en A. De Groot. Overleden: Agnes Van Dam, wed. van C. Dobbe van Bergen, 81 j. LEIDERDORP. Bevallen: A. Den Br iver geb. Groeneveld, Z. on D. A. Colpa gob. Botermans, D. H. Guldemond geb. Hilgeman, D. M. C. Vreeburg geb Van den Berg, Z. Overleden: D. Verbiest, jra. 20 m. A. P. De Brabander, jm. 8 w. NOORDWIJK. Geboren: Agatha Christina, D. van P. Houniet en A. De Koning. Petronella Adriana, b. van Th. Angevaare en K. Zaad. Arie, Z. vau J. Vlieland en A Van Duio. Gehuwd: P. Vink, 27 j. en N. Hogervorst, 2G j. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van J. H. De Wit en B. Koster. NIEUWKOOP. Bevallen: P. v. Houten geb Bom, Z. A. Blom gob. Sarasom, twee Z. T. Baars geb. Kruisman, Z. Overleden: U. Van Diemen, echtg. van A. Douvcn, 60 j. A. Van der Tol, echtg. van H. Woerde, 47 j. P. G. Groenendijk, jm. 18 j. G. be Rooij. jm. 17 m. OUDSHOORN. Bevallen: H. Wijsman gob. Verkade, b. M. Stapper geb. Stroes, leven- 1007.0 Z. Overleden: N. Blonk, jm. 5 j. C. J. Van Geel, jm. 3 w. REEUWIJK. Bevallen: C. Verkleij gob. Ver leuu. D. J. Heij geb. Snel. D S. Oosterom geb. Verweij, Z. G. Zietserna geb. Van der Wolf. D. O vorieden: P. Van Vliet, echtg. van A. Ver kleij, 41 j. Gehuwd" J. Heijns en G. Anker. TER-AAR. Beval Ion: J Rietveld geb. Do Kleor, Z. M. Van Ommering geb. De Regt, D. Overleden: H. L. Sassen, jm. 10 ra. Leven loos aangegeven Z. van J. Veenswijk en A. Ne- derveld. WOUBRUGGE. Bevallen: J. Buitenhuis geb. Rijkaart, D. T. Donker geb. Op 't Landt, D. W. C. Van der Geest geb Zwetsloot, D. J. Van den Berg geb. Wansinck, D. A. Van Veen geb. Van der Zwaan, Z. A. Seip geb. Kolijn, Z. Overleden: C. N. Verbaar, jm. 2 m. ZWAMMERDAM. Bevallen: J. A. Bennik geb De Rijk, Z. (wonende te Wijk-bij-Duurstede). C. lloosbeek geb. Vink, D. W. Van Eck geb, Vis, Z. en D. M. E. De Graauw gob. Meijer, Z. Overleden: L. Kraan, echtg. van L. Hoos beek, 68 j. Gehuwd: J. Blanken, jm. 27 j. en G. Dek ker jd. 22 j. De loopers binnen de gemeente en de Agen ten van het Leidsch Dagblad buiten Leiden bezorgen op verzoek het Dagblad alléén des Zaterdag-avonds ad 2'/, Cent per nummer. «8) „Victor I" kreet zy waarschuwend, hare handen tegen hein opheffend. „Omdat je er niet toe kunt besluiten myne levenstaak met my te deelen moet ik van je afzien." „Victorl" klonk het ten tweeden male. Hy echter zag haar niet in bet emarteiyk verwrongen gelaat; hy zag het niet, dat het geheel onverwachte haar trof als eene ver pletterende openbaring. Hy keerde zich om ca liet haar alleen. Walburg» waggelde achteruit; zy greep krampachtig den stam van den naasten boom en hield zich daaraan vast. In hare ooren juischte en gonsde het. Hare knlesn beefden. Zy was bewusteloos van smart. „Walburga, myn kind, myn arm, lief kindl" riep Gerd, die nu vlak by haar ge komen waa. Had hy het gehoord? Had hy hun onder houd verstaan? Heen, hy was zelf ontroerd •n diep getroffen door een bericht, dat hem enkele minuten geleden gezonden was." Met •en stuk papier, dat er als een telegram uit lag, in de hand, was hy het park ingesneld om Walburga op te zoeken. Toen zag hy haar staan. Wat hy haar te zeggen had, was van dien aard, dat hy er niet op had gelet, hoe vreemd Victor plot ting was weggeloopen, en ook niet hoe ontroerd het gel .at der achtergeblevene was. Hy greep Walburga by de hand. „Myn kind", zeide hy, innig deelnemend, „wy moeten zoodra mogeiyk naar je moeder gaan. Je vader is overleden." Met een hartverscheurenden kreet viel Wal burga in Gerds armen en een vloed van tranen gaf lucht aan de ondraaglyke spanning, waarin zy verkeerde. Hy liet het schreiende meisje, zachte troostwoorden fluisterend, tegen zyne borst rusten. Gerd kon niet weten, dat deze heete tranen op meer dan dén graf stroomden. VH. Verzoening. Hoe spoedig was die heerlyke zomer voorby geweest I In die eindeloos lange, gryze weken en maanden, die er op volgden, atond het zonnige landschap van Rakitsch vaak voor Walburga's herinnering als een voorwerp, dat wy door een omgekeerd perspectief zien; in plaats van nader te komen en duidelyker te worden, schynt het ons verder verwyderd en kleiner dan het In werkelykheid is. Zelfs de sombere dagen, die tusschen dien schoonen tyd en deze doellooze, vooreerst nog door niets afgewisselde droevige eenzaamheid lagen, maakten op haar den indruk van een kort, hoewel ontzettend treurig oogenbllk in haar leven. Het weerzien van moeder; de begrafenis van haren vader in alle stilte; het afscheid van Gerd, die niet langer dan acht dagen by de treurende vrouwen had kunnen blyven; dit alles had eea voorbygaanden indruk, als van een tydelyk leed, op haar gemaaktsoms achtte zy die ontroering nog eene weldaad in vergelyking met de sombere hopeloosheid, die als een loodzware last voortaan op Wal burga's leven drukte. De geldelijke toestand, waarin het kleine gezin verkeorde, was spoedig genoeg geregeld. Joséphine kreeg een paar honderd mark weduwen-pensioon. Het huis moest verkocht wordenhet zou negen- of tienduizend mark opbrengen en die som vertegenwoordigde ook weer vier- of vyf honderd mark aan renten. Voor het onderhoud der weduwe was dus, niet ruim, maar voldoende gezorgd. De dochter moest haren eigen kost verdienen. Intus- schen, zoolang als het huis nog niet verkocht en er nog geene betrekking voor de dochter gevonden was, leefde men van de nog niet geheel opgebruikte spaarpenningen zoo een voudig en zuinig, als dit alleen mogeiyk is voor vrouwen, die te zeer verdiept zyn in hare smart, om er op te letten of er boter op haar brood, of vleesch op haren schotel is. Men was nog zoo „gelukkig" geweest de drie bovenkamers aan een paar oude damee te verhuren, die, evenals Joséphine, gonoodzaakt waren goedkoop te leven om haar fatsoen voor de buitenwereld te bewaren. Walburga vond hare moeder veel veran derd. Zy, die voorheen zoo kraehtig en met opgeheven hoofd haar leed had weten te dragen, liep nu voorovergebogen, als ver moeid onder den al te zwaren last dee levens haar oog stond mat en dof. Intusschen speet het Walburga thans, in de eerete dagen van het wederzien na zoo veel ontroerende gebeurtenissen, haar gansche hart voor die lieve, goede moeder te hebben uitgestort. Het zoo begrypeiyk egoïsme van het jonge hart had aan de verleiding, om haar leed aan do borst dezer trouwe vriendin uit te schreien, geen weerstand kunnen bieden; zy vreesde met hare tranen over die ongelukkige verloren liefde onbescheiden de stille droef heid te hebben verstoord der om haren echt genoot treurende weduwe; hoe had zy zoo zelfzuchtig kunnen zyn om haar de zoo hoog noodige kalmte niet te gunnen 1 Zy vermoedde niet, dat hare bekentenis voldoende geweest was om den geest der zwaarbeproefde vrouw geheel te verduisteren en uit haar zenuwgestel ten laatste elk weer standsvermogen te doen wegzinken. De dood van haren echtgenoot was voor haar niet onverwacht geweest. In lange uren van stryd met de teleurstellingen uit het verleden had zy voor zyn bed gezeten en met de hand der barmhartigheid getracht te verzachten, daar, waar hare stille, doch zeker door hem ge voelde bitterheid voorheen had gewond. Toch had de lichtgestalte van hare dochter als eene engel der vertroosting voor haren geest gestaan. Zy zag althans dat jonge leven eene zonnige toekomst te gemoet gaan en bet geluk van haar kind scheen voor haar zelve eene gunst van het lot, eene vergoeding voor eigen leed te zyn. Als hare eigen smart en teleurstelling de voorwaarden tot het geluk harer dochter bleken te zyn geweest, daD zou zy die zware be proevingen uit haar leven zegenen. Maar in plaats van de mededeeling: „Ik bemin en Ik word bemind", moest Joséphine eene geheel andere hooren. Het geluk, de toekomst van Walburga had schipbreuk geleden op de vooroordeelen, dia zy in het ouderlyk huis had ingezogen. Als men de feiten in hun omvang en ge volgen ziet, vraagt men zich maar al te gaarne af, in hoever men daartegen had kunnen waken. Zoo vroeg Joséphine ook nu: „Indien de geest der liefde had gestaan tusschen myn man en myindien de geest van hartelyke genegenheid en toegevendheid ons had bezield en niet dio dor koele letter- ïyke plichtsbetrachting, zou die man dan misschien anders geworden zyn? Zouden al thans zyne kinderen dan een ander persoon in hem hebben leeren zien? Want kinder- oogen kan men misleiden men moet dia misschien in enkele gevallen misleiden. Heb ik hier verkeerd gehandeld en moet die schuld van my thans door myne dochter worden geboet?" Na die ééne hartstochtelyke ontboezeming was geen woord van klacht over Walburga'e lippen gekomen. Als Joséphine aan die hevige uitbarsting dacht en de uitdrukkingen, die het jonge meisje daarby had gebezigd, dan meende zy er soms een toon in te vernemen, wel niet van berouw, maar toch van bewon dering voor den man, die zoo onwrikbaar vasthield aan hetgeen hy voor recht en plicht erkende. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5