A N B 1 E Et NIEMAND UITVERKOOP 0 G K 3 Ms Monoot of lor mii ADVERTENTIËN. 3 Gem. Kamers, verzuime te profiteeren 11II Botermarkt 17. Botermarkt 1*7 Istc loit. bij het 3de depot bat. P. Van dor Molen bi' hot. 2de bar. de 1ste luit. bij het 13de bat. L A. Ferguson. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'slands dienst, de burgerlijke schrijver 5de kl. bij de rail. administratie, Cb. H. G. Goose. Geplaatst: liij aankomst bij het 8ste bat. de van verlof uit Nederland verwacht wordende kap. F. C. Thamson en de 1ste luit. B. A. A. De Ha- ininck; bij bet garnizoeusbnt. van Ternate en Ainbon de kap. W. C. Kimmijser, van verlof terug verwacht; bij het 10de bat. de 1ste luit. F. v. d. Ploeg en J. Vethake, bij het 2do depot-bat. de lsto lnit. W. P. Itocliell, K. G. A. Muller en de 2de luit. J A. Van Nieuwland; bij het lete depot-bat. de 2de luit. J. C. C. Phaff en J. Brun- sting: bij het 10de bat. de 2de luit, A. Dudok van iieol, allen uit Nederland verwacht wordende als zijude gedetacheerd bij het leger hier te lande. Overgeplaatst: Bij liet garnizoensbat. van Ambon en Ternate, de kap. te Batavia (geèvacueerd van Atjeli) L. N. O. Wetbinar. Familie-Berichten uit verschillende bladen. Verloofd: W. J. .Torissen en S. H. G. Abels, Batavia. Wed. A. Slangster geb. Niclou en S. Koos. Batavia. E. E. Sluiter en rar. J. B. Van Houten, Soerabaia. Ondertrouwd: B. De Bas en A. G. Van Dijk, Batavia. VV. C. Lebert en H. Honig, Soerabaia. Gehuwd: G. H. Nikkels en J. Pb. Korteuoever, Gouda. J. C. Koest en N. Ten Doesscbate, Wijhe. Cb. D. L. Van Aalst en A. Van IJsen- doom, Hees. J. Vesteogh en M. E. AJtbaus, Haarlem. 11. C. Th. Thesen en W. F. Sauselé, Djokjakarta. Bevallen: L. J. Van der Kooij—Hartog, z., Den Haag. E. Van den Broek d'Obrenau— Verspijck, z., Patti. J. HerzWallagb, z., Keulen. M. D. FunnekotterVan Schijndel, z-, Rotterdam. Mevrouw KaïjmakersCoppens, dv Helmond. A. G. J. iliinniugherTen Gate, z., Haarloo. E. J. HeuveliiikRotgans, d., Tegal. C. M. Honig—Donker, d., Koog a'd. Zaan. Mevr. Smit—Muntendam, d., Groningen H. A- Meischke—Boerma, d., Raainsdonk. A. C. Van KrayenoordArnold, z., Batavia. Mevr. Dom, d., Soerabaia. M. Van Raadshoven—Staal, z. M. C. A. Bickes—Scbultz, z., Semaraug. Overleden. Douair. Van GoedeckeFagel, Ellecom. S. M. Van Ebbenhorst Tengbergen— Gerlings, 41 j., Goes. P. Uleman Jz., m., 23 i., Maassluis. Wed. P. Boer Az.Braanker, 83 j., Streefkerk. W. Oberstadt, ra.. 21 j., Zwolle. J. KrijgerDe Kok, 32 j., Krabbendijke. C. M. A. II. P. Oerder, v., 73 j., Rotterdam. C. J. Anemaet m., 75 j., Den Haag. A. H. P. Snaauw Mz. m., 49 j., Hendrik-lao-Ambacht. I. Van Prooijen Mz. m., 76 j., Den Bommel. J. K Van RiemsdijkVan Dorland, 78 j., Ochten. C. G. Redeker—Van der Keilen, 79 j.f Terschel ling P. H. Van Diest—Gude, Denver (V. S.). W. Hartogs—Catz, 65 j., Middelharnis. L. H. Van Hernert—Du Perron, 43 j., Breda. Wed. W. K. Van TussenbroekVan Buuren, 74 j., Arnhem. J. Wolff, m., 43 j., BadenBaden. J. A. M. Van der Poel, m., 38 j., Rotterdam. P. J. Swaanevelt, m., Zutfen. A. A. J. C. Creiner, m., Rijswijk. H. v. d. Heyden, Lombok. W. N. Scheib, l^jakra-Negara. A. 11. Varke- visser, 15 j., Batavia. BUITENLAND. Frank rijk. De leden der Fransche Kamer, behoorende tot de gematigd republikoinsche party, welke het kabinet-Dupuy steunt, hielden gisteren eene byeenkomst, ten einde een candidaat te kiezen voor bet presidentschap, Lot vervan ging van di n heer Burdoau. Er war n twee candidaten, de heeren Méline en Ribot. De heer Méline verkreeg de meer derheid. Derhalve kan men de verkiezing van den leider der protectionisten tot voorzitter der Kamer als verzekerd beschouwen. - Dr. Roux, de Fransche uitvinder van het serum tegen diphtheritis, is tot comman deur van het Legioen van Eer benoemd, voor buitengewone diensten bewezen aan de wetenschap en de menschheid." DultHChlaucL Reeds vroeger is meer dan eens melding gemaakt van eene gespannen verhouding tusscben den Duitschen keizer en den koning van Wurtemberg. Hierover vindt men thans in de „Stuttgarter Beobachter" het volgende: De groote meerderheid van het Wurtem- bergsche volk ziet veel liever de tegenwoordige verhouding dan de vorigo. Onder de regee ring van koning Karei was men gewoon, dat Wurtemberg en zyn volk hunne plichten tegen over het ryk trouw en nauwkeurig vervulden eene te groote toenadering tot Berlin en eene vriendschap, welke tot prijsgeven der gereser veerde rechten bereid was, vielen nooit in den smaak van den Wurtembergscben volksstam. En daarom is men het met de sedert Sep tember begonnen terughouding van het Stutt- garter bof, wolke met eene grootere zellstandig- heid gepaard gaat, volkomen eene. Ook de bekende gezindheid der koningin oefent invloed op de koelheid tegenover het Beriynsche hof. Men vertelt dat een hoog ambtenaar na zyne benoeming by de koningin werd ontboden. Zy vroeg hem of hy lang buiten Wurtemberg was geweest en toen hy beve tigend had geantwoord, zeide de koningin: „Dan verheugt het my, dat gy uwe moedertaal nog spreekt. Tegenwoordig denken de jonge luitenants, die een paar maanden te BerJyn zyn gedetacheerd geweest, dat zy, als zy terug zyn gekeerd, nog erger BerJynsch moeten spreken dan de Beriyners zei ven." Deze uit lating der koningin heeft veel by val gevonden. - De vertegenwoordigers van 35,000 studenten aan 21 Duitsche universiteiten en 9 technische hoogescholen hebben met 19 tegen 10 stemmen besloten prins Von Bis marck, ter gelegenheid van zyn tachtigsten verjaardag, op l April 1895, een eerege schenk, ter waarde van 40,000 mark, met een adres aan te bieden. Tübingen hield zich buiten stemming; de minderheid was aUeen voor een adres, het niet goedkeurende dat gelden ingezameld zullen worden voor een ryk en hooggeplaatst persoon. - Gisteren is in den Duitschen Eyksdag de behandeling der bekende „Umsturz-Vorlage" aan de orde gesteld, d. i. het voorstel der regeering betreffende de maatregelen tot hef tegengaan der socialistische beweging. Do uitslag dezer zitting kan niet anders be schouwd worden dan als eene nederlaag voor d© regeering. De sociaal-democraten en de hberale afgevaardigden, die voornemens waren zich tegen deze nieuwe socialistenwet te ver zetten, waren allen opgekomen, maar de leden van de partyen, op wier steun de regeering had gerekend, waren afwezig. Derhalve was do president Von Levetzow verplicht de be handeling van het ontwerp tot 8 Januari as. te verdagen, daar het aantal der aanwezige afgevaardigden niet voldoende was om een besluit te kunnen nemen. Het was vooraf bekend, dat de sociaal democraten zouden beproeven de behandeling van dit wetsontwerp op de lange baan te schuiven. Hoewel dit plan bekend was, ge lukte het niet een zoo groot aantal afge vaardigden by een te brengen, als noodig is om een besluit te kunnen nemen, ondanks de pogingen, die tot dat doel door de regee ring en den president van den Byksdag in het werk waren gesteld. Zelfs mislukten de pogingen, die werden beproefd om ten minste de ^conservatieven by een te houden. De redevoering, door den on der-staats secre taris Nieberding tot toelichting van het ont werp gehouden, had weinig te beteekenen. Nadat deze minister namens de regeering het woord had gevoerd, verlangde do sociaal democraat Singer, dat de voorzitter zou tellen, hoevele leden aanwezig waren. Het resultaat dezer telling was niet gunstig voor de regeering. Doch daaruit bleek, dat de meeste leden der partyen, van wie werd verwaoht, dat zy voor het ontwerp zouden stemmen, niet tegen woordig waren. Het bleek dat slechts 158 afgevaardigden aanwezig waren. Natuurlyk waren onder dezen de tegenstanders der „Umsturz-vorlage" het sterkst vertegenwoordigd; want het was hun doel de verwerping van het ontwerp te ver- krygen. De voorzitter, de heer Yon Levetzow, was zeer ontstemd over do slechte opkomst van de aanhangers der regeering. Hy sprak den wensch uit, dat op 8 Januari a. s., wanneer het wetsontwerp weer aan do orde zal wor den gesteld, een grooter aantal afgevaardig den aanwezig zou zyn, opdat, gelyk de president zeide, een dergelyk voor denRyks- dag beschamend voorval niet meer kan gebeuren. De president was zoo ontstemd, dat hy zelfs verzuimde, gelyk by het sluiten van den Ryksdag gebruikeiyk is, den afge vaardigden een prettig Kerst reces toe te wenschen. De overwinning der sociaal-democraten werd nog duidelyker, toen Singer ten slotte spottend verklaarde dat de redevoering van den heer Nieberding den sociaal-democraten niet veel nadeel zou toebrengen. In het ge- heele land was daarvan geen nadeel te ver wachten, gelyk wel bleek uit het wegblyven van do algevaardigden der regeerings-partyen by de behandeling dezer quaestie. Trouwens, de redevoering van den heer Nieberding maakte weinig indruk. Zelfs de afgevaardigden der reebterzyde onthielden zich van toejuichingen, toen de minister hot woord voerde. Slechts nu en dan werd door de conservatieven instemming betuigd met de rede van den minister en dan nog waren deze toejuichingen zeer zwak. België. Te Brugge stonden op éénen dag 110 por nen terecht, omdat zy niet waren gaan stem men; 28 werden \rygesproken, 34 hebben eene berisping ontvangen en 48 werden ver oordeeld tot eene geldboete. Te Luik is brand ontstaan in de voeder- magazynen boven de groote stallen van den heer Cogels, gebouwen van 40* meters lengte welke by verschillende gelegenheden de paar den des konings herbergden, wanneer Z. M. de stad Luik bezocht. Het geheole gebouw is vernield. Do paarden werden gered. Men verzekert dat de Belgische regee- ring verontrustende tydingen zou hebben ontvangen over ernstige voorvallen aan den Boven Congo. Te Leuven is het gedenkteeken voor pater Damien, den bekenden weldoener der melaatschen, onthuld. Het stelt hem voor, staande, met de eene hand een kruisbeeld aan de borst drukkende, met de andere zyn mon- nikspy vasthoudende, waaronder een half naakte melaatsche toevlucht heeft gezocht. De uitdrukking van het gelaat van den pater moet voortreffeiyk zyn: innig vroom en goed. By het monument voerde onder anderen minister Da Burlet het woord. De Paus had zyn zegen gezonden. Telegrammen, WEENEN, 17 December. De correspondent der „Neue Freie Presse" te Sofia deelt mede, dat het kabinet-Stoiloff in Bulgarije, heeft be sloten af te treden. Het nieuwe ministerie dat nu de regeering zal aanvaarden, zal be staan uit de meesten der aftredende ministers, behalve de heeren Radoslavoff en Petcheff, (liberalen), die blyven by hun besluit om af te treden. VALPARAISO, 17 December. Het „Hotel de France" is afgebrand. De schade bedraagt een half millioen piasters. LONDEN, 18 December. Een bericht uit Tientsin aan de „Times" meldt, dat eene Japan- 8cbe colonne te Haitcheng, by Newchang, is aangekomen en het leger bedreigt van generaal Sung, dat 20,000 man sterk is en zyn hoofd kwartier heeft te Kaichow. De strijdmacht van generaal Sung is samengesteld uit de over- biyfselen der overwonnen garnizoenen. Daar onder zyn begrepen 6000 man van Port-Arthur. Een bericht uit Shanghai zegt dat de vreemdelingen te Peking inderdaad in gevaar verkeeren, hoewel de keizerlyke regeering verkiaard heeft, dat zy in staat was hen te beschermen. SOFIA, 18 December. Het ministerie is afgetreden. De Kamer heelt hare zittingen verdaagd. TWWE KA9IER. Vervolg zitting van heden.) De minister van financiën handhaafde zyne belofte tot herziening van de personeele be lasting, tot afschaffing van de rykstollen op vaarten on wegen, welke is beloofd by de indiening der vermogensbelasting, en die belofte zal nagekomon worden zoodra de gelegenheid zich aanbiedt. De bestaande wetsbepalingen omtrent de excecutiön zyn voldoende. Er zyn voorschriften gegeven hoe ze te handhaven. Onderzocht zal worden of de vervolgingen moeten wor den uitgebreid. Binnen niet te langen tyd zal eene her ziening der gebouwde eigendommen worden voorgesteld. De minister is geen voorstander der Staats- lotery, maar ziet in de naaste toekomst geen kans tot afschaffing. Eene maandelyksche uit betaling der traktementen zal hy overwogen. Het volgend jaar zal hy trachten de trakte menten der commiezen by de belastingen te verhoogen. De speciale kredieten zyn zeer bedenkelyk, maar de beschuldiging van don heer Mackay is onjuist. De minister heeft slechts het juiste feit in de millioenenrede medegedeeld, doch geen leedvermaak uitgesproken en integen deel een last op zich geladen door de comp tabiliteitswet te herzien. Het algemeen debat is gesloten. Met 75 tegen 14 stemmen werd verworpen het amendement-Gerritsen om de verhooging voor de inspecteurs by de belastingen te schrappen. De geheele begrooting van Financiën is aangenomen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Met groote ingenomenheid heeft onder- geteekende kennis genomen van de adver tentie, voorkomende in Uw blad van 18 Dec. jl., betreffende de tweede opvoering van „GrooteStads-lucht" door het Leidsch-Stu- denten-Toonoel. Dat de opbrengs der entrées in do kas der Vereeniging „Kindervoeding" vloeit, zal stellig door elkeen worden toe gejuicht. Maar, wat zyne groote verbazing heeft ge wekt, 't is die éóne volzin, die achter dat deftig zwart-glacé-geganteerde wyzend handje aan 't slot der advertentie volgt: „De voor stelling gaat alleen door bij genoegzame deel neming* Alsof daaromtrent nog twyfel kon bestaan l Hy waagt te veronderstellen dat dit oene vergissing is, en, er had moeten worden gelezen: 0De voorstelling gaat dooralleen bij overgroote deelneming zal nog een derde avond worden gegeven." Om kaarten toch voor de eerste opvoering is „gebeduld", om van „vechten" niet te go wagen. Tul van teleurgestelden zyn onder- geteekende bekend. Onder de bevoorrechten (hy is er zeer dank baar voor) verkreeg hy een plaats. En thans niet-bevoorrecht, hoopt hy toch stellig deze tweede voorstelling by te wonen, waarlyk niet alléén omdat hy weet dat het geld goed is besteed. Dan zou by immers kunnen volstaan met zyn plaats te betalen en.niet te ver- schynen. Doch, weer wil hy het genot hebben van dit „beschaafde" en mooie „ensemble-"8pel, opnieuw verwacht hy de keurig-verzorgde „mise en-scène" te bewonderen, ten tweeden male verlangt hy getuige te zyn van die waardige, warme en terdege verdiende ovatie aan een gezelschap van dilettanten gebracht, dat zóó geoefend zelfs, voor geen „Neder- iandsch Tooneel" de vlag behoeft testryken. U dankzeggend voor de plaatsing, M. de Redacteur, Uw getrouwe lezer X. LEIDEN, 18 December. De ontvangst door H. M. van de Commissie uit ingezetenon van Breda tot aanbieding van de schildery ter herinnering aan het Koninkiyk bezoek te Breda, welke audiëntie was bepaald op heden, i« uitgesteld tut aanstaanden Donderdag. De Gemoenteraad te 's-Gravenhage be noemde beden tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burger school voor jongens met 5 jarige cursus, den heer A. Packet, leeraar aan het gymnasium te Leiden. Hedenochtend seinde men uit Amsterdam: Ongeveer 3- a 4000 diamantwerkers zyn by elkander gekomen op het Josóph-Daniel-Meyer- plein en trekken door de Jodenbuurt naar de diamantsiyperyen, waar onder het tarief gewerkt wordt, ten einde daar eene werkstaking uit te lokken. Beurzo verzicht. AMSTERDAM, 18 December. Integralen waren heden l/k pCt. hooger. Russen iets flauwer. Overigens weinig veranderd en stil. Indische waarden kalmer en iets beter, be halve Koloniale Bank, 1 pCt. lager. Weichseispoor pCt. lager. De Amerikaan8che markt was iets vaster, doch stil. Academie-nieuws. Leiden: De heer G. H. Murman, geboren te GHldermalsem, is heden alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na ver dediging van een academisch proefschrift, ge titeld „Eenige opmerkingen over de uitvoering van Artikel 191 der Grondwet." Het theoretisch geneeskundig examen is met goed gevolg afgelegd door de heeren J. G. Vogelezang en P. Fontein; het candidaatsexamen in de rechten door den heer J. J. Belinfante; het doctoraal-examen in de rechtsweten schap door de heeren G. J. De Kempenaer en C. De Roon Swaan. Bevallen van eene Dochter Mevrouw M. J. VAN ITERSON, Van Kempen. Utrecht, 15 December 1894. 8341 4 Heden overleed onze eenige Zoon PIETER WOUTER, byna 19 jaar, na vreeesiyk en lang, doch zeldzaam geduldig ïyden, tot droefheid van ons en zyne beide Zusters. Uit aller naam, A. J. DE LA COERT. Leiden, 17 December 1894. (Lammermarkt 67.) 8342 9 Volstrekt eenige kennisgeving Heden overleed tot ons leedwezen WILLEM DE ZWIJGER. Sinds achttien jaren was hy met de meeste nauwgezetheid als machinist stoker by ons werkzaam. Firma P. FONTEIN ZONEN. Leiden, 18 December 1894. 8343 6 De Heer en Mevrouw MICHIEL PLEMP— Lecocq betuigen, ook namens wederzydsche betrekkingen, hunnen welgemeenden dank voor de vele bewyzen van belangstelling, by hun huweiyk ondervonden. Harrison, Zuid-Dakota, December 1894. 8344 6 Met deze betuigen wy onzen hartelyken dank voor de veelvuldige bewyzen van deel neming, ondervonden by het overlyden van ons Zoontje HUBERT. GÉR. R. VAN ALPHEN. A. M. H. J. VAN ALPHEN, 8326 7 Boots. Voor de Tele blyken van belangstelling, ontvangen by het overlyden van mfln ge- achten Oom Jhr. J. G. J. VAN OLDEN BARNEVELD gend WITTE TULLINGH, be tuig ik mijn hartelyken dank. J. G. J. PARAVICINI Dl CAPELLI. Amsterdam, 18 Dec. 1891. 8327 7 Dienstbode. Met 1 Februari wordt verlangd, Hooge- woerd 151eene eenvoudige Dienstbode, die goed koken en netjes werken kan. Van goede getuigen voorzien zich aan te melden Dinsdag- en Woensdagavond van 9—10 uren. 8323 7 eenv., zindelijk, met bed., te Leiden of in den omtrek, door een Wed. en Zoon per 1 Jan. gevraagd voor f ao.— p. m. Fr. br. FR AU JASKI, Ostbahnstrasse 7, Dresden. 8340 6 van den der 8337 50 Almeloosche Gerstekorrel 12 Cts. Linnen 5/4 18, 20 Cts., 0/4 20, 25 Cts., 10/4 40 en 50 Cts. Oogjes voor luiers 18 Cts. Satynstreep 18 Cts. Flanel 30, 35, 40 Cts. Wit Katoen 5/4 14, 16 Cts., 6/4 17J Cts., 8/4 25 Cts., 10/4 35 Cts. Fyne Keper 25 Cts., alles per el (69 cM.) Witte Handdoeken 2.40, 2.75. Servetten f 2.50, f3. Zakdoeken 90 Cts. Linnen Zakdoeken ƒ2.60. Bonte Handdoeken 2.40. Luiers 2.50, f3. Theedoeken f 1.75. Gerstekorreldoeken f 1.50. Stofdoeken 50 Cts. Vingerdoekjes f 0.50, /1.20, alles per dozyn. Tafellakens f 0.55, ƒ0.76, f 0.90, f 1.20 en hooger. Tafelkleeden 1.20. Chemises 85 Cts. Pantalons 86 Cts. Rokken 1.20. Nachthemden 1.20. Flanellen Hemden ƒ1. ƒ1.50, alles per stuk, enz., enz. Allen, die iets tevorderen hebben van den WeledelGe- strengen Heer Mr. G. II. 9IURMA.BT, gewuond hebbende Breestraat 104, te Leiden, wordt verzocht hunne reke ningen vóór 1 Januari a. s. in te zenden by den Pedel van het Leidsch Studentencorps, H. KLEYN, Hoogowoerd 103. 8338 8 Die iets te vorderen hebben van of verftchnld ««d zyn aan de nalatenschap nu wylen den Heer CORNELIS WAM DEK POEL Hendrlkszoon, in leven landbou wer, gewoond hebbende te Zoeterwoude a/d Vliet en aldaar den 13den November 1894 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van Mr. L. M. J. H. KERSTENS, Notaris te Leiden vóór 1 Januari 1895. 8345 11 v wordt in eene goad gevestigde Zaak plaat* elng gezocht door Iemand, met administratie, moderne talen, expeditie, enz. goed bekend; 10 a 15 mille er voor beschikbaar hebbende. Brieven Bureel van dit Blad No. 8898. f

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 3