Jammer dat ik het by dezo vluchtige schets moet laten, ik zou gaarne wat meer in details treden om te wyzen op den heerlijken climax van humor en dwaasheid, waaruit dit stuk be staat. 'Je karakters zyn zoo mooi weergegeven, men ruikt lesen, Nietzsche enz by elk woord, dat do onbegrepenen spreken Voorai ook in de figuur van den architect Karsten (de pho- tograaf Ekdai van Ibsen?), die alles zkl coen en intusschen niets ooet, maar zich ooor zyne dochter laat ondernouden en vertroetelen, en eindelijk in de huishoudster, oio ook een tikje van oen molen beet heeft on verkondigt dar. het leven ,.geen oortje waard' is. „Geluk is talent" luidt hel aan 't slot, als de kernachtige gedachte, die inééns uitdrukt wat tegenover al dien Jammer-Schwindel gesteld moet wor den, een kort, maar welspresend pleidooi voor eene andere, gezondere levensopvatting. Geestig gedacht, geestig ungevoerti, cat is .Kame raden". Het spel was.... ais altijd! Van Zuylen was prachtig. Dat leuke, verstandige, gemoede lijke spel gaf den gewenscbten indruk. Alles was sympathiek aan hem. De ingehouden charges van mevr. Van Eysden en den heer Brondgee6t waren heel knap. Te veel mogen die rollen niet overdreven woraen: zy moeten gespeeld alsof het werkelijke personen van ]bsen waren. "Welnu, zy heiden speelden alsof zo Middelbaar-Jbsen gedaan hadden. Eon speciaal woord van Jol voor mevr. Coelingb zy gaf een kostelijk menschje te zien. Ik zag haar nog nooit zooveel komische kracht ont wikkelen, tot haar krullen, manteltje en hoed was alles aan haar lachwekkend. Het echt paar Faassen was natuurlijk best. Me*r Van Kerckhoven gaf ten aardig, onbevangen type. Het nastukjo „Oom Jules" was in zyn eoort heel aardig en werd met animo gespeeld. v B Gemengd Nieuws. In den niouwonwalmuurinde omgeving van de Neksluis en wel meer be paald nabij de brug aan den Witten Singel is oen steen aangebracht, met hot inschrift: „Verbouwd van schutsluis tot keersluis 1894". Door den gomeente-veldwachter C. Van Meurs, te Voorschoten, werd Maandag aldaar een landlooper aangehouden, die het den ingezetenen door zün brutaal gebedel lastig maakte. Hy is, als zonoer middelen van bestaan zynde, ter beschikking van de justitie gesteld. Evenals in 189 3, hebben ook veehouders onder de gemeente Woubruggo hun tevergeefs gewonnen booi met goed ge volg ingemaakt. Het vee nuttigt dit voeder Lover dan het beste hooi. Een goede maat regel by natte zomers 1 Te Woubrugge behooït het mond en klauwzeer onder den veestapel wederom tot het verlodene. Kwamen er in September en October enorm veel gevallen voor, schier op elke ho9ve deed die veeziekte baren intocht; de maand November oracht oene verandering ton goede: er werden geene gevallen meer geconstateerd. Men meldt uit K at w y k De kapi tuin van het by hot Wassenaarsche slag ge strande stoomschip „Caledonia" heeft den substituut strandvonder alhier, W Taat, vol macht gegeven om in zyn naam te handelen. Met den heer Zur Muhlen is eono overeenkomst omtrent de redding van schip en lading ge troffen. Het stoomschip zit tusscben de tweede en aerde bank geheel onder water in de rich ting van het strand. Enkele voorworpen zyn reeds aangespoeld en door do stranavonaery goborgen. Eon biersteker had op 1 Nov. jl. mot zyn kameraad op den buize Clingendaal onder Wassenaar «enige ledige Dierflesschen gebaald en moest aaartoo eene gang pas- seercn, waar op eene bank eono gekookte osse- tong cn eene gebraden kip stonden. Onmiddeliyk nadat beido bovenbedoelde personen verdwenen waren, werden de ossen- tong en do kip vermist on kreeg men ver moeden op den biersteker. Deze werd terug geroepen, maar beweerde van niets te weten. Do vermiste vleeschwaren werden intusschen in een vyver naby de woning gevonden en een vi6chhandelaar had toevallig gezien of althans gemerkt dat de biersteker, na terug geroepen en van zyn wagen afgekomen te zyn, iets in het water had geworpen. Gisteren voor de Haagsche rechtbank ge roepen, hield de biersteker vol aan den hem ten laste gelegden diefstal onschuldig te zyn. Het O. M. meende evenwel dat niemand anders dan by den diefstal kan hebben ge ploegd en vorderde drie maanden gevangenis straf. - Uitspraak over acht dagen. Hedennacht omstreeks twee uron ontstond te Amsterdam een ernstige uitslaande brand io de Slykstraat, in de insteek verdie ping van het perceel No. 16, ten gevolge van het omvallen eener petroleumlamp. Deze ver dieping, bewoond door den zeilmaker Van der Molen, is gobeel uitgebrand. Ook de boven verdieping brandde grootendeels uit. Persoon- lyko ongevallen kwamen niet voor. De kin doren werden, met behulp der buren, bytyds in veiligheid gebracht. Zekero H., te Tiel, is gisteren in de jenever gestikt. Nu en dan is soo'n mededeeling noodig; anders mocht men eens vergeten, dat Tiel de dorde plaats inneemt onder de gemeenten, waar het meest gedronken wordt. Te Helder is in den nacht van Zaterdag op Zondag een marinier, op schild wacht staande by het projectielenmagazyn nabjj het fort Oostoever, door een drietal als visscher8 gekleede personen aangegrepen, mishandeld en met een fleschje met eene bytendo vloeistof in bet gelaat geworpen. De aanranders gingen op de vlucht, vóór de wachthebbende militaren to hulp konden komen. De ongelukkige schildwacht werd met ernstig gebrand aangezicht ter verpleging in bet hospitaal der marine opgenomen. Men gelooft dat hy het slachtoffer is geworden van do wraakzucht van visschers, die op St -Nicolaas avond aoor een troep mariniers waren mishandeld. In de Fnesche gemeente Dantuma deel is de brievengaarder R. in hechtenis ge nomen, onder beschuldiging van verduistering van 95. Het inkuilen van gras neemt vooral in de Zevenwouden, Frieslands Zuid oosthoek, belangrijk toe. Bejaarde veehouders, die er vroeger niets van wilden weten'hebben het nu geprobeerd, met zeer gunstige gevolgen. Te Venloo is de arbeider Jansen tusschen de buffers van twee wagons beklemd geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat hy by overbrenging naar het gasthuis overleed. In de opera te Parys heeft do 1000ste opvoering van Gounod6 „Faust" plaats gehad, welke eindigde met eene prachtige apotheose van Gounods gedenkteeken en mot eene Hymne a Gounod van A mbroise Thomas, gezongen door al de artisten. Een ver schrikk eljjken nacht hebben twee jonge Beriyners deze week door gebracht. Zy waren uit Friedrichshaven, in een dikken mist, op bet Müggelmeer gaan varen en verloren de richting. Zoo zwalkten zy een langen tyd op het water, zonder dat hun hulpgeroep vernomen werd. De avond brak aan, doch niemand verscheen. Zy werden zeer beangst, toen de nacht inviel en nog niemand tot hunne redding was komen opdagen. Bibberend van kou en in de grootste wan hoop brachten zy tot vier uren 's morgens door, toen de boot by Rahnsdorf op den wal liep. Te Weonen is in het StJozef- kinderhospitaal een 3-jarig knaapje onder vergiftigings-verschijnselen gestorven. Het kind was een dag of veertien geleden uit het bed gevallen, en de moeder verklaarde dat zy op raad van eene buurvrouw haar zoontje buskruit als medicyn had toegediend. Daarop was het kind zóó naar geworden, dat men het naar het hospitaal had gebracht. Professor Falb, de Weener weer- profeet, heeft zyne voorspellingen openbaar gemaakt voor 1895. In het geheel vermeldt hy twaalf „kritieke" dagen. Onder deze zyn vooral van belang 11 Januari en 11 Maart, 3 Februari en 3 April, 22 Juli, 20 Augustus, 18 September en 18 October. Dr. Falb voorspelt zeer slecht weder voor het komende jaar, althans tot Juli. De eerste helft van Januari zal veel sneeuw brengen en in Februari zal strenge vorst invallen. Maart belooft betrekkelyk warm te zyn. April zal echter sneeuwbuien brengen, gevolgd door onweders. Mei wordt stormachtig en in Juni zal het weder ook zeer slecht zyn, met regen, storm en overstroomingen. Een ooggetuigeschryftoverde aardbeving, waardoor in de vorige maand Messina zoo zwaar bezocht is gewordenHon derd jaren geleden werd Messina door eene aardbeving geheel verwoest, en de aardbeving van 16 November jl., hoewel korter van duur, moet evon hevig geweest zyn. Gelukkig had don onze voorvaderen, door schade wys ge worden, de stad zoo massief als eene vesting weder opgebouwd; anders zouden nu velen van ons onder de puinhoopen van Messina begraven liggen Aan geno zyde van de zee engte, in Calabriê, op weinige mylen afstands in rechte richting, zyn verscheidene minder solide gebouwde plaatsen geheel verwoest en vele menschen omgekomen. Het is eeno zeer eigenaardige gewaarwording, wanneer een zwaar, massief gebouw begint te schommelen als een schip in zee. Ikzelf ben op den grond gevallen, tafels en kasten vielen om en do slachting onder do breekbare meubelen is gewel dig geweest. In vele muren zyn groote scheuren gekomen, vele woonhuizen en openbare ge bouwen moeten gesloopt worden. Gedurende meer dan veertien dagen heeft byna de ge- heelo bevolking in tenten on loodsen gewoond. De angst werd door lichte schokken, die nu en dan voorkwamen, gaande gehouden. Nog heden (de brief is van 7 December) wonen velen in de open lucht. TWEEDE HANER. By de gistemamiddag voorgezette behan deling van het hoofdstuk Marino der Staats- bogrooting voor 1895 zeide de minister dat by gaarne eene wettelyke regeling wilde overwegen. Hy verdedigde de ramingen, die werkeiyk zoo nauw mogeiyk zyn met het oog op eventualiteiten, schade, onverwachte uitzending van schepen enz. Eene herziening van 't marinebeheer is zeer moeilyk; hy wil gaarne eene Staatscommissie daarvoor be noemen met leden der Kamer (gelach). Hy verdedigde nu de aangevraagde kruisers. Grootore snelheid was onnoodig. De werf te Amsterdam werkt uitstekend; vooreerst zal daar echter wel niet meer worden aange bouwd. Hy betreurde dat het gedrag van officieren te wenschen overlaat. Een onder zoek zou worden ingesteld, maar sluiting der verdachte huizen of straf by opneming in het hospitaal ging niet. De schepen type A zyn volkomen zeewaardig, maar voor Indiö acht hy kruisers noodig. Tot zyn leedwezen heeft de minister ge hoord, dat ook do heer Van Viymen voor het amend.-Bahlmann wil stemmen. Hy hoopt dat hy daarop zal kunnen terugkomen. De mededeeling van den heer Van Viyraen, waardoor het gemis aan samenwerking by de Lombok-expeditie op 26 Aug. zoude ont staan zyn, is den minister nietjbekend. Alleen weet hy, en hiermede schaart de minister zich aan de zyde van den commandant van mari tieme middelen op Lombok, dat kolonel Segov niet tot 2den bevelhebber kon worden benoemd, omdat hy dan, hoewel jonger, in anciënniteit zou gestaan hebben boven den commandant. Daarna ging de minister over tot eene meer uitvoerige bestrijding van het amend.-Bahl mann, stelde op den voorgrond, dat de Indische militaire marine en het auxiliaire eskader ieder op zichzelf staan en vroeg, of de Kamer gelden zal weigeren voor den bouw van sche pen, wanneer aangetoond wordt, dat die drin gend noodzaxelyk zyn. Om die noodzakeiyk hoid aan te toonen, wyst de minister op de reorganisatie, zoowel van het auxiliair eskader als van de Ind. militaire marine en komt tot de conclusie, dat de bouw van 3 schepen drin gend noodzakeiyk is. Immers, voor den buiten dienst hebben wij thans 8 schepen, waarvan er spoedig 4 afvallen. Do minister hoopte dus dan ook, dat de Kamer hem in staat zal stellen in die dringende behoefte, vooral voor Indiö, te voorzien. Na enkele replieken werd de verdere dis cussie verdaagd tot gisteravond te acht uren. Avondvergadering van Maandag 17 Dec. De beraadslaging over de begrooting van Marine werd voortgezet. De heer A. Smit beeft voorgesteld art. 12 (uitrusting, enz.) te verminderen met/"210,000 met 't doel om uit te maken, dat de geprojec teerde kruisers zullen gemaakt worden met eene snelheid van niet minder dan 23 myl. Uit het daarover gevoerd debat bleek, dat men, zoowol om de technische vraag als omdat de quaestie van den bouw op 's Ryks werf aan het amendement verbonden was, eene onzuivere beslissing vreesde. Het amend, werd verworpen met 58 tegen 27 st., na door den minister ook principieel Lte zyn bestreden op het vraagstuk der snelheid, By art. 13 kwam het amendement Bahlmann in behandeling, strekkende om den post met f 450,000 te verminderen, met 't doel om in plaats van drie kruisers, slechts twee te bouwen. "Wanneer drie schepen noodig zyn, behoorde de minister, zeide de voorsteller, het derde schip te bouwen voor koloniën en het te brengen by de Indische militaire marine. Voor de Indische marine moet niet uit de Staats- begrooting betaald worden. De meerderheid der Commissie van Rappor teurs bestreed, by monde van den heer Qoe- koopten ernstigste het amendement, op de gronden door den minister en don heer Guyot by de algemeene beschouwingen ontwikkeld. Ook de heer Rutgers van Rozenburg en de minister verklaarden zich nadrukkeiyk tegen het amendement, zoowel uit 't oogpunt der defensie als omdat de motieven, ontleend aan hetgeen voor den Inaischen dienst op de Staats- begrooting niet behoort voor te komen, stryden met het koninkiyk besluit van 1866 en het rapport der commissie van 1889. Dat koninkiyk besluit kan worden gewyzigd; dat zal in over weging worden genomen, maar inmiddels mag hieromtrent geen incidenteele beslissing worden genomen. Het amendement werd verworpen met 46 tegen 43 stemmen. Vóór stemden de heeren Everts, Veegens, Heldt, Lambrechts, Michiels, De Ram, Truyen, Sanders, Harte, Schaafsma, d'Ansembourg, Viruly, Roessingh, Tak, Houwing, Willinge, Borgesius, Rink, Zyp, Smits v. Oyen, Gerrit sen, Haffmans, Smeenge, Yan Berckel, Mut- saers, v. d. Kum, Tydens, De Boer, Zyima, v. Yiymen, De Ras, Schepel, Lieftinck, Bahl mann, Lely, Staalman, Kerdyk, v. Basten Batenburg, Dobbelmann, Drucker, Hartogb, Knyff en Travaglino. Tot aanbouw van de drie kruisers is dus besloten. Met 66 tegen 17 st. is aan gen om en het amend, der Comm. van Rapp. om eene ver hooging van f 2040 tot verbetering van den toestand der machinisten, zóó, dat officieren- machinist zullen geplaatst worden aan boord van groote schepen. In verband biermede werd door den minister de post voor kosten der actieve zeemacht met hetzelfde bedrag verminderd. De minister verklaarde, naar aanleiding van een amend, op art. 31 dat daarop ingetrok ken werd, dat 't de bedoeling is met de marinereserye slechts eene proef te nemen. Een amend, van den heer Plate om f 16,760, uitgetrokken voor een tweeden loodsschoener by vervanging van een door aanvaring ver loren kotter, te schrappen, werd toegelicht o. a. door het motief, dat het loodswezen naar Waterstaat behoort overgebracht t6 worden. Ook keurde hy de houding van den min. in zake het stoomloodswezen af. Het nut van een stoomloodsdienst werd door hem, met 't oog vooral op Dungeness, in 't breede aange toond. De minister verklaarde met zyn ambtgenoot te willen overleggen omtrent de overbrenging van den loodsdienst naar Waterstaat. Overigens hield hy vol, dat de tegenwoordige regeling van den loodsdienst goed is. Het vaartuig, dat aangevraagd is, dient als reservevaartuig, omdat een vierde loodsvaartuig was aange wezen voor den dienst te Dungeness. By aanneming van het amend, kon de min. het vierde vaartuig, dat voor den dienst te Dun geness is toegevoegd, moeten terugnemen om 't als reservovaartuig te doen dienen. Het amendement-Plate werd verworpen met 58 tegen 29 stemmen. Hoofdstuk Marine werd ten slotte aange nomen met 58 tegen 22 stemmen en de ver gadering te halftwaalf gesloten. Zitting van heden. Per telegraaf.) Voortgezette behandeling der Staatsbe- grooting. Het hoofdstuk voor de Nationale Schuld werd goedgekeurd. Hierop volgde de begroo ting voor het Ministerie van Financiën. Do heer Van den Berch van Heemstede vertolkte de vele klachten over de toepas sing der bedrijfsbelasting, die door afschaffing van hot patent wel ten goede kwam aan kroeghouders en den landbouw, doch zwaar drukt op den ny veren middenstand, vooral ten plattenlande door de gelykhoid van aan slag voor steden en dorpen. Hy vroeg tegemoet koming aan de klachten door een flinke verlaging der personeelo belasting. De beer Roessingh schetste het belang van de afschaffing der tollen op vaarten en wegen vooral voor de turfindustrie h. t. 1., die in veel ongunstiger positie verkeert dan andere takken van nyverheid. De minister geve de vrye vaart opdat do turf ook naar de groote 8teden kunne worden vervoerd. De heer Famcombe Sayiders wees op de bedenkelyke gevolgen van speciale crediet- openingen buiten voorkennis van de Reken kamer, omdat dit leidt tot beschikking over de Staatskas zonder medeweten van de ver antwoordelijke personen of lichamen. De heer Hintzen besprak de maatregelen te nemen tegen weerspannige of onwillige belastingschuldigen en, acht optreden der bevoegde autoriteit in deze niet voldoende, maar wenscht dat de fircus krachtiger maat regelen zal nemen om onwillige betalers, zooals er te Rotterdam in het by zonder velen zyn, te dwingen aan hunne verplichtingen als belastingschuldigen te voldoen. Dergelyke onwil om te betalen is ook nadeelig voor de opbrengst der plaatselyke belasting. Spr. be val als middelen aan het wegvoeren de in beslag genomen goederen van den belasting schuldige uit zyn woning naar eene verkoop plaats en de taxatie van den prys, dien het goed moet opbrengen. De heer Aï. Mackay gaf tegenover de te onjuiste voorstelling, door den minister van financiën gegeven, een overzicht van de juiste toedracht van de zaak der administratieve voorschotten voor de kleeding en uitrusting der miliciens. De gebmikte gelden waren niet te wyten aan overschrijding der begrooting en op de begrooting waren toegestaan gelden, die ongebruikt in de schatkist zyn gebleven. Spr.'s doel was voornameiyk te doen uit komen, dat de handelingen, wel verre van te wyten te zyn aan het ministerie van 1888, veeleer op rekening komen van de verwarde administratie van het daaraan voorafgegane kabinet, waarin de min. Sprenger van Eyk zelf zitting had. De Voorzitter stelde eene voortzetting der werkzaamheden na Kerstmis in uitzicht, wanneer de debatten niet beperkt werden. De heer Willinge drong aan op maatregelen ter bevordering van eenheid van rechtspraak in belastingzaken. De heer Zvjlma vroeg partiöele horziening der wetgeving op de grondbelasting ten op zichte van de bedykingen. De heer Tydeman vroeg 's Ministers denk beelden te vernemen over eene geleidelyke herziening der grondbelasting op de onge bouwde eigendommen. De heer Donner kwam op tegen bestendi ging der Staatslotery en meende dat de toe stand der geldmiddelen de afschaffing dier ongeoorloofde bron van inkomsten gedoogde. De heer Heldt verdedigde de maandelyk- sche uitbetaling der traktementen, vooral aan de kleine ambtenaren, en de heer Van Alphen vroeg traktementsverhooging van de lagere commiezen der belastingen. KOLONIËN. BATAVIA, 17 20 November. De Indische couranten, die gisteravond zyn gearriveerd en loopende van Zaterdag 17 tot 20 November, bevatten de telegrafische mede- deelingen aangaande de inneming van de sterkste en uitgebreidste vesting der Baliërs op Lombok. Die depeches betreffende de inneming van Tjakra-Negara zyn reeds bekend, eendeels door de vroegere particuliere en regeerings- telegrammen, anderdeels doordien de „Deli- Courant" van 21 Nov., die wy reeds ontvingen, depeches van nagenoeg denzelfden inhoud bevatte. Wy namen deze in ons vorig nummer op. Wat nog meldenswaardig is, vindt men hieronder byeen. Met dit wapenfeit is de eigenlyke oorlog op Lombok afgeloopen. Hoe heldhaftig en hardnekkig de Baliërs zich hebben verdedigd, blykt reeds uit deze telegrammen. De eerst daags te verwachten Javasche bladen zullen ongetwyfeld tal van heldendaden vermelden, zoowel aan onze zyde als aan die van onzen vyand, die wat men hem ook moge ten laste leggen, in elk geval heeft getoond in moed niet voor onze troepen onder te doen. Aangaande de formatie van de troepen, voor den aanval op Tjakra Negara bestemd, wordt nader gemeld, dat zy bestonden uit het 2de, 6de, 7de, 9de en 11de bat. met de noodige artillerie. Er werden 8 colonnes geformeerd: de rechter colonne, bestaande uit het 9de en 2 compagniën van het 11de bataljon stoDd onder den overste Scheuer; de midden-colonne bestaande uit het 2de bataljon, stond onder kolonel Swart, en de linker-colonne, bestaande uit het 6de en 2 compagniën van het 11de bataljon stond onder generaal Segov, terwyi bet 7de bataljon en de Jandingsdlvisie de reserve vormden. De berichten komen alle hierin overeen, dat aanvankeiyk geen tegenstand werd ge boden, doch dat die later hevig was. De derde colonne, over Taman radja langs de noordo- lyken oever van de Antjar getrokken, had het geduchtste verzet en moest, hoewel ander half bataljon sterk, door twee compagniën worden ondersteund, om van de noordzyde de poeri te bereiken. Het 2de bataljon was het eerst in de poeri. Niemand voorzeker, zegt het „Bat. Nieuws blad," had reeds zoo spoedig het bericht ver wacht der vermeestering. Yrydag toch waren de „Reael" en de „Gouverneur-Generaal 's Jacob" ter reed e van Ampenan aangekomen. Zatordag had het debarkement zonder ongelukken plaats en den daaropvolgenden Zondag werd reeds de hoofdvestiging des vyands aangetast. Hoe groot het behaalde succes is, behoeven wy hier niet meer te zeggen. De poeri ligt ten naastenby in het midden der plaats en met hetgeen men reeds weet omtrent de sterkte van de plaats i6 de zege niet te duur gekocht. Eene eigenaardige plechtigheid, zoo 8cbryft men uit Lombok aan de „Loc.", had eenige dagen geleden te Karang Bedil plaats. De commandant van dien post, de kapitein Tuinenburg, die tydens den overval te Mata- ram was, bezocht het verlaten bivak van het 7de bataljon, ten einde zich er 7an te over tuigen of het graf van zyn gesneuvelden luitenant Abeleven nog ongeschonden was. Het graf werd door hem onbeschadigd ge vonden, maar tevens in de nabyheid vele overbiyfselen van gesneuvelden. Met den groot sten eerbied werden dezo verzameld in een kistje en door dien kapitein naar Karang Bedil medegenomen. Daar aangekomen deed hy de vlag half stok hyschen en werd het stoffeiyk over schot van zoovele brave krijgsmakkers, gedekt door de Nederlandsche vlag, des middags met de meeste plechtigheid ter aarde besteld. Een korte maar innig gevoelde toespraak besloot deze van kameraadschap getuigende daad. De „Loc." verhaalt van een luselier of korporaal, van het 5de, die op transport te Magelang was, toen hy hoorde dat zyn bataljon naar het oorlogsveld ging. Yan Magelang naar Semarang heeft hy toen zoo goed als dag en nacht doorgeloopen om nog bytyds te komen voor het vertrek. Te Semarang vernam hy, dat de formatie reeds was afge sloten en dat hy moest achter blyven. Na by verschillende autoriteiten moeite te hebben gedaan, berustte hy schynbaar, doch sprong aan den boom, toen de prauwen van het 5do afvoeren, in het water, en klom aan de andere zyde op eon der vaartuigen. Aan boord van de „s' Jacob" werd het geval aan den bataljonscommandant gerapporteerd, en de man kreeg verlof om mee te gaan. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verlengd: Mot een jaar of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, de termijn waarvoor de ambtenaar X. E. li. Calbo ter beschikking is gestold van den voorzitter van do landraden te Modjokorto en Djombang (Soerabaia), ten einde met griffierswerkzaamheden bij laatstgomelde rechtbank to worden belast. Bepaald: Dat de ter beschikking van den voorzitter der landraden te Modjokerto en Djom bang gestelde ambtenaar voor de rechterlijke macht, mr. F. C. Hekmeijer, uitsluitend belast zal worden met griflierswerkzaamheden bij den landraad te Modjokerto. Gesteld: Ter beschikking van den voorzitter der landraden te Modjokerto en Djombang, ten einde te worden belast met griffierswerkzaamheden bij laatstgemelde rechtbank, de ambtenaar voor de rechterlijke macht mr. A. C. H. Graafland. Goedgekeurd: Dat bet college van curatoren van het Gymnasium Willem III to Batavia, ge rekend van 28 October 1894, zich als secretaris heeft toegevoegd li. Suringa, ambtenaar op non- activiteit, laatstelijk bewaarder late kl. van het kadaster. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, met ingang yan 15 December 1894, aan den gewezen opzichter machinist 1ste kl., thans belast met de waar neming der betrekking van opzichter der werk plaatsen 2de kl. bij de Exploitatie der Staats spoorwegen op Java, J. E. De Meijier. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de hulponderwijzeros M. A. E. Honig. Geplaatst: In de contrule-afd. Amoerang, de benoemde controleur 2de kl. F. H. Cordesiu9. Belast: Tijdelijk met de waarneming der betrekking van controleur 2de kl. W. J. Rahder, ambtenaar ep non-activiteit, laatstelijk controleur lste kl., met bepaling dat hij geplaatst wordt in het gouvernement Sumatra's \V estkust. Ontheven: Eervol van de hem mede opge dragen tijdelijke waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en hot opzioht over de vaccine in de afd Bondowoso, res. Bezoeki, de civiele geneesheer te Djember, J. J. Yan Effen. Belast: Met de waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afd. Bondowoso, W. J. Van Gorkom. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan M. Timmermans, geboreu Kizitaff, eener akte van toelating tot uitoefening der verloskunde als vroedvrouw in Nederlandsch-IndiS. Ingetrokken: De verplaatsing van de re9. Menado naar hot gouvernement Atjeh en Onder- hoorigheden van aen controleur lste kl. jhr. J. G. De Serière. Verplaatst: Yan de res. Menado naar het gouv. Celebes en Onderhoorigheden, de controleur 2de kl. H. A. Hartogb Heijs. Geplaatst: In het gouv. Atjeh en Onder- hoorigneden, de herbonoemde controleur lste kl. F. A. Heckler en zulks met intrekking van zijn plaatsing in het gouvernement Celebes en Ondor- noongheden. Gesteld: Ter beschikking van den algemeenen secretaris, A. J. H. Eijken en N. J. Van den Brand- hof; van den directeur van Binnen!. Bestuur om werkzaam te worden gesteld bh bet Binnenl. Bestuur, L. J. Schippers. Tb. C. Kappard en J. A. Vriesman, allen ambtenaren voor aen burger lijken dienst. Departement van Marine. Ontslagen: Op ver zoek eervol uit 's lauds dienst, de leerling machinist bij de Gouvernements marine W. C. E. Van Es. Benoemd: Bij de Gouvernementsmarine tot 3den stuurman H. Kievit en D. Croll, daartoo door bet opperbestuur ter beschikking gesteld van de Indische Regoering en geplaatst respectievelijk aaD boord van 't stoomschip .Pelikaan' en .Reiger". Oepartement van Oorloj. Overgeplaatst: By den geneeskundigen dienst in do 3ae mil. afdee- ling op Java te Soerabaia de dirigeerend offic. van gez. 2de kl. J. A. B. Masthoff; naar de 15de comD. art. te Lombok de lste luit der 7de comp. te Semarang A. P. A. Loysen Dilliébij het 2de bat de 2de luit bij het 2de depot-bat. J. A. Janssen; bij bet 9de bat de lste luit bg bet 10de bat. J. C. De Neve; bij het 2de bat. de

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2