zuinigheid, ontraadt spr. deze voordracht der Rcgoering, die nog dreigt door twee andere, voor scheikundige laboratoria, te worden ge volgd. Onze financiën verbieden thans alle aanvragen zoo ruim te voldoen, dat niet alleen aai; de oischen der wetenschap wordt voldaan, maar ook geofferd aan de wenschen der architecten. De heer Bool bestrijdt het amendement. Hy doet de onhoudbaarheid van den bestaanden toestand, de noodzakelijkheid van het aange vraagde laboratorium uitkomen en meent dat de kosten niet te hoog zijn geraamd; dat naar eenvoud en doelmatigheid is gestreefd. Trouwens, ook spr. wil allo weelde vermijden. Do voorsteller heeft aangetoond waarin kan worden bezuinigd. Spr. beeft ook bezwaar tegen 't amendement, omdat het uitstel zou ten gevolge hebben van iets, dat geen uitstel gedoogt. De Minister noemt den tegenwooröigen toe stand niet alleen onhoudbaar, maar schan delijk; bij 't lager onderwijs zou een lokaal ala dit worden afgekeurd. De minister durft dien toestand niet bestendigen. Dit valt men ook niet aan. Men schermt tegen wonschen van een professor en van den bouwmeester; de plannen liggen hier; men kan aanwijzen wat er te veel in is en de minister zal dit dan overwegen, maar hij bouwt het nieuwe gebouw liever wat te ruim dan voor de toe komst wellicht te beperkt. Het voornemen is ni-jt om duur te bouwen; tegen weelde zal de minister waken en 125,000 is geen fixum, maar een maximum. De minister meent dat do govraagde som niet te hoog is met 't oog op de eischen, die men aan het gebouw zal moeten stellen en die veel grooter zijn dan de gebouwen, waarop de heer Tydeman zich beriep, blijkbaar in de meening, dat elk labo ratorium gelijk is aan anderen. Al6 bezuiniging mogelijk blijkt, zal die ook verkregen worden zonder het amendement. Dat er weinigen promoveeren in de phar- macie, ontheft den Staat niet in óe volledige voorzioning in do behoeften en dat niet elke Universiteit een laboratorium in de pharmacie noodig heeft, kan do minister niet toegeven. Te Leiden in elk geval moeten de leermid delen voldoendo zijn. Dat wil trouwens ook Je hoer Tydeman, die niets andera dan ver traging kan bereiken, terwijl hy alleen bezui niging verlangt, die de minister tocb toezegt, als 't kan. Men belemmere den minister niet in zijn recht van uitvoering. De hoer Mees verklaart namens de Comm. van Rapporteurs dat ook haar de som van 125,000 to hoog voorkwam, doch waar voor ziening noodig was, meende zy geen bezwaar te moeten maken. De meerderheid der Com missie i6 legen 't amendement; de voorsteller wil 't gebouw toestaan, maar verlangt een ander plan. Tegen dien vorm beeft do Commissie be zwaar, omdat dan een nieuw plan moet worden ontworpen en lang uitstel 't gevolg zal zijn. Na 's ministers belofte van nader onderzoek van het nog niet definitieve plan en zfino zucht naar bezuiniging, dringt do gehoele Comm. er by den minister op aan, hier inderdaad de rol te vervullen van den slinger in 't uurwerk, waarvan hy bij 't alge meen debat.sprak. Nadat alzoo de heer Mees bet amendement- Tydeman bestroden had, maakte de minister er zolfs eene qnaestie van vortrouwen van, waarop de heer Tydeman ten slotte liet amendement introk, na de bereidverklaring van den minister, om het plan, zoowel wat inhoud als vorm betreft, nog eens aan eene grondige herziening te onderwerpen en in vertrouwen op 's ministers toezegging tot ondorzoek omtrent beperking der eischen en zoo mogelijk tot bezuiniging Do artt. 87 -90 werden daarop goedgekeurd. (Bosloten is, de volgende week ook Maandag, Woensdag en Vrijdag avondzittingen te houden, zoomode ook Zaterdag te vergadereD.) Avondvergadering op DonderdagIS Dec. Daarin werd de begrooting van Binnen- landscho Zaken verder behandeld. Eene door den heer Kerdijk voorgestelde vermindering van f 15,000, ten einde voorals nog mot hot oog op eene reorganisatie van het hooger onderwijs in den zin van inkrim ping van de eischen voor 3 rijksuniversiteiten, do verbouwing der Staten Kamer te Utrecht achterwege te laten, werd bestreden door de heeren MeesVan Kamebeek en den minister die geen uitzicht opende op herziening der wet op hot hooger onderwijs, z. i. de onaan nemelijke grond voor dit amendement. Het word verworpen mot 34 tegen 17 stemmen. Zijn voorstel, om f 10,000 te schrappen voor uitbreiding der bibliotheek te Groningen, trok hij daarop in. Door den heer Pijnappel werd de onrecht vaardigheid betoogd om de gemeenten te beperken in het heffen van minerval en aan gedrongen op wijziging van art. 24 der wet op het H. O., om die beperking weg te nemen. De heer Kerdijk bepleitte de toelating van meisjes tot de gymnasia, terwijl de heer Everts dio bestreed met het oog op gevaar voor do zedelijkheid, eene bestrijding, die weder tegenkanting ondervond van de zijde van den heer Gerritsen. Da minister betwistte dat de Gymnasia gedwongen kunnen worden om meisjes toe te laten met het oog op verleende subsidie en oordeelde hot niet politiek eene beslissing te nemen dat alle subsidie zou verdwijnen als de meisjes niet op gelijken voet als de jongens worden toegelaten. De opvatting van den heer Pijnappel ten aanzien van de school geldheffing werd door den minister niet ge- deell en liever zou bij niet aan gesubsidiéerde gymnasia alsnog subsidie verleenen dan ver hooging van minerval toe te staan. Bij art. 107 (Middelbaar Onderwijs) betoogde de heer Eoerts dat de Hoogore Burgerscholen niet voldoen aan de verwachting, terwijl de heer Farncombe Sanders klaagde over de stiefmoederlijke wijze, waarop het middelbaar onderwys wordt bedacht tegenover het hooger onderwijs. De heer Vermeulen sprak naar aanleiding van de brochure over de benoeming van leeraren bij het middelbaar onderwijs, speciaal wiskunde en mechanica, aan de hoogere bur gerscholen met 5-jarigen cursus. Er worden zeer vele officieren, ingenieurs en vreemdelin gen benoemd, die volkomen onbevoegd zijn, daar zij worden aangesteld op akten, die geene bevoegdheid verleenen tot het geven van onder wijs in de hoogere wiskunde aan do hoogore burgerscholen. De Ministerhet ledental op bedenkelijke wijze ziende dunnen, beantwoordde kort de gemaakte opmerkingen. Van den heer Sanders begrijpt hij niet, dat deze scherpzinnige man geene perceptabele denkbeelden van den minister in zake do Folytechniscbe School beeft ontdekt. De eerste uitbreiding aan de Polytechnische School zal dienen voor onderwijs in electro techniek. In de behoeften aan de Polytechnische School zal, voor zoover de financiën dit toelaten, met evenveel zorg worden voorzien als in die aan de universiteiten. Overigens gaat eene ver gelijking niet op. Den heer Vermeulen ant woordde hy dat deze niet genoeg aandacht wjjdt aan de argumenten, tegen de brochure geuit. In het algemeen meent hy, dat aan de wet eene juiste toepassing wordt gegeven, speciaal wat artt. 82 en 89 der wet betreft. De zaak komt neer op de vraag wat onder technische wetenschappen dient te worden ver staan, en dan beroept de minister zich op de uitlegging van den auteur der wet ten voor- deele van de toepassing der wet en betoogt hy uitvoerig dat die toepassing volkomen voldoet aan de wet. By de benoeming van leeraren aan de H. B.-S. met 5 jarigen cursus wordt juiste toepassing gegeven aan de wet. De heer Vermeulen repliceerde korteiyk en ontkendo de juistheid van de uitlegging des ministers en acht ongerechtvaardigd de overgangsbepaling te laten voortduren 30 jaar na de invoering eener wet. De discussie was te kwartier vóór twaalven gevorderd tot art. 127 (Lager Onderwys). De vergadering werd toen verdaagd tot heden- namiddag te halftwee. Gremeng-d. Nieuws. Men bericht ons dat de planton- versiering van het orkest in de Stadszaal by de feestviering der Gustaaf-Adolf-Vereeniging op "Woensdag avond jl. welwillend gratis door den heer Van Laren alhier was geschied. Men meldt ons uit Leiderdorp; Volgens geruchten zou hier op den gemeente veldwachter D. Meyn in een der polders door een strooper zyn geschoten, hetgeen evenwel bezyden de waarheid is. Wel bevonden zich dezer dagen in den Kalkpolder onder deze gemeente op surveillance genoemde politie man, alsmede J. P. Letschert, brigadier der Ryksveldwacht, en troffen dezen aldaar aan bulten openbare wegen en voetpaden J. Van der H., visscher te Leiderdorp, die daar jagende was met een dubbelloopsachterlaadgeweer en wierp deze, toen hy zich ontdekt zag, zyn geweer weg en zette het op een loopen, maar schieten deed hy niet. Door de goede zorgen van de genoemde veldwachters werd hot geweer op de meest omzichtige wyze in beslag ge nomen. Dit was een moeilyk werk, daar eene breode wetering hen scheidde van het boscbje, waar het geladen wapen lag. By de pogingen om het dan ook van de overzyde over het ys naar zich toe te balen, knalde een schot en kreeg D. Meyn eenige hagelkorrels doorzyno kleeding. Met een bootje bereikte men daarna, na veel moeite, het geweer. By het bestuur der ysclub te Oogstgeest hebben negentien personen zich aangemeld voor werkverschaffing op de banen in den a. 8. winter. Het mond- en klauwzeer, hetwelk in de gemeente Voorschoten van het begin van September tot heden by ongeveer een 50-tal landbouwers heeft geheerscht, is thans zoo goed als geweken. Nieuwe gevallen worden in den laatsten tyd niet meer aangegeven, terwyi op eene enkele uitzondering na de zieke koeien zyn hersteld, Door de Haagsche rechtbank werden gisteren wegens oplichting veroordeeld: de gepens. O.-I. fuselier, die zich gelden deed afgeven op zyne pensioenakte, tot twee jaren, en de zeeman, die zich voordeed als „neef Piet uit de Oost," tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De man, die terechtstond wegens oplichting van oene weduwe, met wie hy „verkeering" had aangeknoopt, werd vrygesproken. In een hofje aan den Ryswykschenweg te 's-Gravenhage hadden onlangs eenige knapen de „aardigheid" om petroleum in den mond te nemen en tegen een brandenden lucifer uit te spuwen, en daardoor brandende petroleum naar voorbygangers te blazen. Eene vrouw, die trachtte een meisje, dat alleen niet voorby de jongens durfde gaan, er voorby te bren gen, werd aangegrepen en zoodanig met brandende petroleum bespoten, dat hare hoofd haren gedeelteiyk verbrandden. Deswege stond heden een 16 jarige jongen voor de rechtbank terecht. Hy bekende met brandende petroleum geworpen te hebben, doch beweerde niet de bedoeling to hebben gehad om voorbygangers treffen. Het Openbaar Ministerie vorderde wegens „mishandeling met voorbedachten rade" eene veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. Dezer dagen had aan de halte Nootdorp Lii lschendam (aan de lyn 's Graven hage Utrecht) een ongeval p'aats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. De trein, welke des avonds om acht uren aldaar moet ophouden, stond een weinig to vroeg stil, zoodat een wagen, waarin juist een passagier voor Noot dorp zat, op de spoorbrug stond. Deze passa gier, de dochter van een bewoner aan den Veenweg, uit den waggon stappende, werd door eene stom uit de duisternis gewaarschuwd een flinken stap in de schuinte te doen, ten einde op het hardsteen te kunnen stappon, dat elke brug begrenst. Het meisje stapte mis en viel, den conduc teur, die haar in de duisternis had toegeroepen, in haren val medeslepend, in de 3 a 4 meter diepe vaart, welke langs den Veenweg ligt. De broeder van het meisje, die haar af kwam halen, mocht er met bohulp van anderen in slagen de drenkelingen te redden. De con ducteur moest met zyn nat pak en zonder pet tot Utrecht mede rijden. Het meisje moet nog niet van de gevolgen hersteld zyn. Naar men zegt, is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De trein had 7 minuten vertraging. De inbreker en diefMieserius, die den 23sten der vorige maand uit het huis van bewaring te Rotterdam is ontsnapt, is gisteren weer gevangen. Hy liep iri Rotterdam te wandelen; een politie-agent, die hem in de gaten kreeg, volgde hem en kroeg hem te pakken na een wedren van een twintig minuten. Aan het politiebureel beproefde by te ont snappen door den schoorsteen van een naast de wachtkamer gelegen vertrek, wat hem echter belet werd. Biykens het verhaal van zyne lotgevallen, werd hem het vertrek uit de wachtkamer eerder gemakkelyk gemaakt dan bemoeilykt. Uit de wachtkamer liep hy op zyn dood© gemak naar beneden, waarna de portier ver scheen, die zonder iets te vragen of te zeggen de deur voor hem ontsloot en hem in vryheid liet, waarop hy met een „bonjour" dankte. Hy had later spyt, dat hy vergeten had getuigengeld te vragen; hy had dat best kunnen gebruiken, want hy had geen cent op zak. Hy hooft zyne vryheid gebruikt, om een uitstapje te doen naar Antwerpen, heeft daarna een acht dagon te Rotterdam vertoefd, is voorts nog te Harderwyk en te Utrecht geweest. Van Utrecht was hy juist terug gekeerd, toen by gepakt werd. Hy heeft gisternamiddag aan den substituut officier van justitie mr. J. K. H. Enderlein bekend, tydens zyn genomen verlof uit de gevangenis iomand in het Achterom te Delft voor een rywiel te hebben opgelicht, dat later door hom te Antwerpen werd verkocht. De Haarlemscho rechtbank ver oordeelde Ferdinand Rogemunde, wegens kerk diefstal te Heemskerk, tot 9 maanden gevan genisstraf. De eisch was 3 jaar. Geiyk eens de bewoners van het Capitool, werd dezer dagen de veehandelaar M., te Wyk-Maastricht, door eeno gans ge waarschuwd, dat er onraad in aantocht was. Toen er nl. 's nachts pogingen tot inbraak by hem werden gedaan, was het de gans des huizes, die door haar vervaarlyk gekwaak de bewoners deed ontwaken, waardoor de inbrekers op de vlucht gingen. Men schryft aan het „Utr. Dbl." nader over het tramongeval, dat Woensdag jl. te Oudehaske (Fr.) heeft plaats gehad: Daar de machine vlak voor de brug derail leerde, zonder dat de machinist vooraf iets bemerkto, kon hy met den besten wil niet remmen, en het is hem ten eenenmale on- mogeiyk te vermoeden, waaraan het dérail lement te wyten is. De locomotief stoomde in volle vaart tegen een der yzeren pylers, waardoor deze in tweeën brak, do geheele yzeren bovenbouw op de machine en bagage wagen 6tortte. Het voorschot van den bagage wagon werd geheel verbrijzeld en de wagen vernield, hot balkon van den daarop volgen den passagierswagen, waarop de conducteur Agter stond, die door de glasruiten in 't ry- tuig werd geslingerd, geheel ingedrukt en vernield. Do conducteur lag bewusteloos in den passagierswagen en men vreesde dat hy doodelyk gekwetst was. Met den meesten spoed waren de doctoren Rinkes en Schouwen aanwezig, wien het gelukte, hem weder tot bewustzyn te brengen. Het bleek nu, dat by aan beide beenen ge wond was, terwyi hy klaagde over inwendige pyn. In den avond werd hy, vergezeld van zyne vrouw, die inmiddels was aangekomen, naar Sneek vervoerd, om daar verder onder geneeskundige behandeling gesteld te worden. De passagiers wagen zat vol menschen, van wie enkelen wonden bekwamen door de glas scherven. De tramweg en het kanaal, waarover de yzeren brug ligt, die aan de Nederland- sche Tramweg-maat8chappy toebehoort, zyn door dit ongeval versperd, doch men is dadeiyk begonnen, om ze beide weer vry te krijgen. Door reserve-trammen wordt in den dienst voorzien. De officier van justitie en de directeur der Nederlandsche Tramweg maatschappy wa ren spoedig op het terrein aanwezig. Eene juffrouw te Groningen is Dinsdag-namiddag op haar bed in brand ge raakt en heeft zulke hevige brandwonden be komen, dat zy, 's avonds laat nog ter ver pleging naar het academisch ziekenhuis over gebracht, Woensdag-nacht overleed. Te Kapelle aan den IJsel is by het aanleggen eener boot eene vrouw bezyden de loopplank in het water gevallen; zy is kort daarop aan de gevolgen overleden. F. A. B., te Steenwykerwold, die wegens 71-jarigen leeftyd vooral gedurende de wintermaanden niet meer in staat is den kost voor zijne bejaarde vrouw en zyne 92-jarige moeder te verdienen, werd gisteren op hoogst aangename wijze verrast, toen hem namens H. M. de Koningin eene gift van f 20 werd ter hand gesteld. Ook den vorigen winter ont ving B. eene golijko gratificatie. De teraardebestelling van den heer Braun, uit "Weenen, die in een hotel te Arnhem overleed, zou Dinsdag plaats hebben. Daar zich nog geene teekenon van ontbinding vertoonden, werd de begrafenis uitgesteld tot gisteren. Ook nu echter weid dit tot onbe- paalden tijd verschoven. Te Antwerpen is aangehouden Eduard Krakau, een der personen, die te Winschoten uit den woonwagen van den luchtschommelhouder Fey eene geldkist met ƒ1500 ontvreemdden. Te Belgrado is een man door het in aanraking komen met een electrischen ge- leiddraad plotseling doofstom geworden van schrik. Een eisch tot schadevergoeding is ingesteld tegen de maatschappij der electrische verlichting. By Spinazzola, in Apulië, heeft eergisteren een spoorweg-ongeluk plaats ge had. De brug over de Ofanto, tusschen Yenosa en Rapolla, welke door den aangezwollen vloed ondermynd was, is op eene lengte van 20 meters ingestort, toen een personentrein van Spinazzola er over reed. De locomotief, de tender en de meeste rijtuigen stortten naar beneden. Acht personen worden erg gewond, waaronder zes spoorweg-beambten. Uit Lyon wordt gemeld dat op het eiland Pierre Benite een ïyk is gevonden, waaraan hoofd, armen en beenen ontbraken. Men heeft; vastgesteld, dat deze laatste af gezaagd waren. Diphtheritis. Te Dresden heeft een districtsarts zich bereid verklaard den geneeskundigen in zyn district behulpzaam te zyn in het bacteriologisch onderzoek van diphtheritis-gevallen, waartoe hun zei ven meestal de gelegenheid ontbreekt. Hy stelt daartoe voor de artsen glazen buisjes be schikbaar, waarin een door watten vastge houden glazen staafje steekt. Zoodoende kan de ziektestof gemakkelyk worden verkregen en hem tot onderzoek toegezonden. Volgens zyne mededeeling in het „Zeitschr. für Hyg.," heeft hy aldus in de laatste weken reeds 100 gevallen onderzocht. Wellicht verdient dit voorbeeld navolging. Eene botsing van twee kabel- spoortreinen heeft te Chicago plaats gehad. Het ongeval gebeurde op de plaats, waar de Washingtonstreet door de tunnel onder de rivier van Chicago gaat. In de tunnel botsten de treinen met een ontzagiyken schok en werden voor een groot deel verbrijzeld. Drie van de passagiers werden gedood, terwyi een twaalftal verwondingen bekwam. Na de botsing vatten de overblyfselon van de wagens vlam. De politieagenten van Kaschau, in Oostenrijk, hebben het werk gestaakt. Die werkstaking ontstond door het ontslaan wegens oneerlykheid van eenige agenten. De burgemeester vroeg de hulp der gendarmerie, om tydeiyk den dienst te verrichten. Er wer den onmiddeliyk 30 man gezonden, die den volgenden dag den dienst begonnen. Het gepeupel begon reeds schreeuwende de straten door te loopen en plunderde eene hut, waar vruchten verkocht werden. Men joeg de bende gemakkelyk uit elkander. By d e j n g 81 e a ar d b e v i n g e n i n Italië zyn de volgende steden en dorpen geheel of gedeeltelijk verwoestBagnara, Palmi, Sant- Eufemia, San-Procopio, Sino Cosoleto, bene vens nog 10 a 15 kleinere dorpen. Meer dan 2000 huizen zyn in puin gestort of on bewoonbaar; 40,000 personen zyn van dak beroofd; ruim 500 personen zyn gewond. Het aantal dooden bedraagt tot 80. De mate- riëele schade wordt op meer dan 30 millioen lire geschat. De loopers binnen de gemeente en de Agen ten van het Leidsch Dagblad buiten Leiden bezorgen op verzoek het Dagblad alléén des Zaterdag-avonds ad 2'/: Cent per nummer. KOLONIËN. BATAVIA, 9 13 November. Naar aanleiding van in de „Soerabaia Cou rant" herhaaldeiyk geuite klachten over het gehalte van de voeding van den soldaat, is zoowel door den gouverneur-generaal als van wege den legercommandant aan generaal Yetter opgedragen te onderzoeken of de leverancier wel in ieder opzicht aan zyne verplichtingen voldeed en of het toezicht, door de intendance daarop uitgeoefend, goed is, met aanbod om des noodig het geheele intendance-personeel op Lombok te verwisselen. Generaal Vetter heeft een dergeiyk onderzoek op de zorgvul digste wyze iogesteld by alle corps- en deta chementscommandanten en bovendien herhaal- deiyk het oordeel gevraagd van den soldaat zeiven, en het resultaat is geweest dat ge bleken is dat niemand ooit zyn plicht verzaakt heeft en dat wel het allerminst ooit bedorven voedsel aan den troep is verstrekt. Geloofwaardige officieren, mannen, die be kend staan om hunne goede zorgen voor hunne manschappen, hebben ons bovendien veraekerd dat zy by voorkeur meeêten uit de soldaten- menage, omdat het gehalte v&n dat voedsel zóó uitnemend is, dat zy het thuis niet beter zouden kunnen wenschen. De secretaris der residentie Batavia, de heer Valette, die eenigen tijd op Lombok werkzaam is geweest, is op zijne standplaats teruggekeerd. Een ernstigo ongesteldheid, welke hem weken lang aan boord van het zlekon- schip ter reede van Ampenan gekluisterd hield, maakte zyne evacuatie dringend nood zakelijk. Ten gevolge van de groote promotie by de infanterie, gisteren reeds onder de „benoe mingen" medegedeeld, is de majoor G. "W Yan Kooten aangewezen om 4 Nov. naai Lombok te vertrekken, om den luitenant- kolonel Hamerster te vervangen als majoor van den generalen staf; ten einde geene stag natie te veroorzaken bij de 1ste afdeeling van het departement van oorlog, is de kapi tein Ernste aangewezen om het beheer daar over voorloopig ove;- te nemen, terwyl de kapitein van den generalen staf B. C. C. T. Schmidt, thans werkzaam op het topographisch bureau, tydelyk zal fungeeren als adjudant van den legercommandant. Door den gouverneur-generaal van Ned -IndiS zijn do volgende beschikkingen genomen- C.viel Departement. Ontslagon: Op verzoek eervol uit 's lands dienst, de ambtenaar op wacht geld, J. Chandler, vroeger genoemd J. Heide, laatstelijk 2de commies bij het Bestuur over het weduwen- en weezenfonds van burgerlijke ambte naren in Ned.-Indië. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan E. J. Braakman geb. Emmanuel, eener akte van toelating tot uitoefening der verloskunde als vroed vrouw in Ned.-lndiii. Benoemd: Tot contr. 1ste kl. F. A. Heckler, ambtenaar op non-act., laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, met bepaling dat hij geplaatst wordt in bet Gouvernement Celebes en Onder- boorigbeden. Toegekend: Aan den contr. 1ste kl. F. A, Heckler voornoemd de traktementsverhoging van 100 's maande. Verplaatst: Van de residentie Zuider- en Oosteratdeeling van Borneo naar bet Gouvernement Celebes en Onderhoorigheden de contr. lste kL J. G. W. Lux. Verplaatst: Van de afdeeting Indragiri naar de afd. Tandjong Pinang do adapirant-contr. C. H, A. De SenerpoDt Domis. Toegevoegd: Aan ém eontr. van de afd, Indragiri de adsp.-contr. P. A. Oudemans. In ao residentie Westerafdeeling van Borneo. Verplaatst: Van de onderafdeeling Boven Kapoeas naar de afd. Soengei Kuluip do contr, lste kl. W. A. Van Velthuijsen. Van de afd. Soengei Kakap naar de afd. Landak de contr. lste kJ. J. Van Weert. Van de afd. Landak naar de onderafd. Boven Kapoeas de contr. 2de kl. AL C, Schadee. Ingetrokken: De plaatsing in deafd.Toeban van den contr. 2de kl. H. Altmann. Geplaatst: in de afd. Toeban de contr. 2de kl. W. A. J. Noltenius van Elebroek- Ontheven: Eervol van het bestuur der onderafd. Bangkala de contr. 2de kl. J. A. Eint- hoven. Geplaatst: In de onderafd. Bangkala de adsp.-contr. H. J. Krugers. Ontheven: Van bet bestuur der onderafd. Pangkadjene de contr. lste kl. F. Wiggers. Belust: Tijdelijk met het bestuur der onder afd. Pangkadjene de adsp.-contr. A. G. H. Van Slugs. Bij den post- en telegraafdienst. Overgeplaatst: van Tandjong Priok naar Garoet de kantoorchef 3de kl. K. Broox; van Garoet naar Tandjong Priok de kantoorchef 4ds kl. J. T. Huppevan Weltevreden naar Buiten zorg do commies 2de kl. W. Butin Bik. Ontheven: Van bet beheer van bet kantoor to Fort-de-Kock en overgeplaatst naar PadaDg da commies 2de kl. W. F. Lommens Benoemd: Tot cbef van het kantoor to Fort- de-Kock de commies 2de kl. J. G. Ter Linden te Buitenzorg. Benoemd: Tot secretaris van de Wees en Boedelkamer te Semarang het lid van de Wees- en Boedelkamer to Padang, C. J. Veenstra. Tot onderwijzer der lste kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europoanen J. B. Kampscbuur, thans met de waarneming dier betrekking belast. Tot ambtenaar bij de in- en uitvoerrechten en accijn zen, do ambtenaar op non-act. E. Keijner, laatste lijk ontvanger dier middelen. Gesteld: Ter beschikking van den voorzitter van den landraad te Probolinggo, ten einde te worden belast met griffierswerkzaamheden bij die rechtbank, de ambtenaar voor de rechtorlgke macht Mr. A. J. Van Buuren, thans ter beschik king van den officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Soerabaia. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Bepaald: Dat de architect 2de kl. A. Leger stee in de residentie Soerabaia geplaatst blijft. Toegevoegd: Aan don chef der werken en opnemingen aan de Solorivier de architect 2de kL H. G. Burkunk. Overgeplaatst: Van do residentie Soerabaia naar de residentie Kediri de opzichter der lste kl. J. G. Westenberg. Van de residentie Bazelen naar de residentie Kediri de opz. lste kl. C. De Vink* Bij de exploitatie S.-S. op Java. Overgeplaatst: Van de Oosterlijnen naar de Westerlijnen do instrumentmaker M. J. Trebels; van de Westerlijnen naar de Oosterlijnen de tijde lijk instrumentmaker J. Amade. Bij den kadastralen dienst in Ned.-Indië. Verplaatst: Tijdelijk van de opnemingssectia te Soekaboemi naar de opnemings-sectie te Tjiand- joer (Prcanger Regontscbappen) de adjunct-land meter der 3de kl. J. Micbalofski. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot opzie ner over den timmermanswinkel en de houtbe werking bij den artillerie-constructiowinkel te Soe» rabaia D. A. Lindbout, thaDS belast met de waar neming der betrekking van opziener over den wagenmakers- en kuiperewinkcl. Overgeplaatst: Naar Malang de 2de luik- kwartiermeester van het 13de bat. inf. te Soera baia B. H. J. Van Deutokom; als kwartier meester van het 13de bat. te Soerabaia de 2de luik-kwartiermeester bij het 9ubsistentenkader te Soerabaia E. W. Gunther. Departement van Marine. Ontheven: Bij het Marine-établissement te Soerabaia, eervol van de waarneming der betrekking van konstabel^ bij de Marine-magazijnen, de konstabel-majoor in het vaste corps dek- en onderofficieren bij de konink lijke Nederlandsche marine, 8. Dijkstra. Gedetacheerd: Om belast te worden met da waarneming der betrekking van konstabel bg de Marine-magazijnen, de konstabel in bet vaste corps dek- en onderofficieren bij de koninklijke Noder- landscbo marine, J. F. Willoos. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken per ss. .Prinses Wilhelmina", naar Europa Mevrouw de wed. L. M. Francis en kind, de heeren A. W. De Rijk, raej. C. Herckenrath, contr. lste kl. B'-B. H. j. Raeat van Oldenbarneveld, H. J. C. Raedt van Oldenbarneveld. H. W.A.Van Oosten, mej. C. J. Laban, L. A. J. Lindeboom, E. G. Doeling, D. J. Vleming, Hr. Ms. militairen en schepelingen; naar Padang: de beer L.Stibbe,

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2