Finantiëele Kroniek. De afgeloopen week geeft, voor zoover het de Europeesche Staatsfondsen betreft, goeno 8tof tot klagen. De koersen toch, welke voor de meeste soorten zyn besteed, bew\jzen dat voor het oogenblik buitengewone vraag bestaat voor geldbelegging, hetgeen by de enorme beschikbaarheid van kapitaal niet te ver wonderen is. Daarby komt dat de Europeesche toestand byzonder gunstig wordt geoordeeld. Na den dood van den Czaar werd wel in heimelyke spanning uitgezien naar hetgeen uit de troonsverwisseling in Rusland zou geboren worden, doch indien iets is gebleken, is het nu dat de Europeesche vrede meer dan ooit verzekerd is en de groote mogend heden deze gelegenheid niet hebben laten voorbygaan, zonder daaromtrent hun gevoelen in gelyken geest te hebben kenbaar gemaakt. Het publiek, hetwelk gewooniyk ten opzichte van politieke toestanden of gebeurtenissen onverschillig bljjft, toont zich toch niet ongo- voelig, wanneer met betrekking tot kapitaal belegging de politieke barometer mee in beraad moet worden genomen, en wanneer deze zoo gunstig wtJst als thans het geval is, valt het niet te verwonderen, dat nu voor Europeesche fondsen zooveel voorliefde wordt aan den dag gelegd. Het geld is en biyft overvloedig, do prolongatiekoers laag, en van Amerika heeft men op het oogenblik meer dan genoeg. Wat Ho 1 landschoStaatsfondsen aangaat, hiermede wilde het niet recht vlotten. De in het vooruitzicht staande conversie brengt deze waarden wel een weinig op voet van oorlog met het publiek, en het i6 zeer be- grypeiyk dat, wanneer zich voor andere goede belegging eene gelegenheid voordoet, hiervan gebruik wordt gemaakt om zich van Hol- landscbe fondsen te ontdoen. Het gevolg hier van is natuuriyk, dat in den laatsten tyd voor deze waarden eene zeer kalme markt heerscht. Voor Koloniale en Tabaks waarden bestond weinig vraag. De laatste Tabak-vei lingen zyn achter den rug en daardoor is nu de gelegenheid geopend tot het schatten der uit te keeren dividenden. In afwachting dat hieromtrent nog bijzonderheden mochten wor den vernomen, blyft thans de markt der Tabakswaarden kalm en verlaten. De minder gunstige houding voor Koloniale waarden is in de eerste plaats toe te schryven aan de abnormaal lago suikerpryzen, die thans een peil hebben bereikt, waarop verdere daling byna tot de onmogeiykheden moet gaan be- hooren. Intusschen is het een feit, dat de Indische suikerpryzen zoo belangryk zyn terug gegaan, dat reeds het sluiten van enkele fabrieken daarvan het gevolg is geweest. Indien de omstandigheden werkeiyk er toe zouden leiden dat dit voorbeeld op grootore schaal zou moeten worden govolgd, dan zouden de Indische handel en ny vorheid een gevoeligen stoot hebben te doorstaan. De vrees, dat ook de Nederlandsche Handelmaatschappy mot hare suikerfabrieken slechte zaken zou hebben gemaakt, is oorzaak geweest van de aanhoudende daling harer aandeelen in den laatsten tyd. Voor enkele industriëele waarden biyven goede kooporders waarneembaar, voornameiyk voor aandeelen Paketvaart en Petro- leumbronnen, op grond der gunstige divi denden, welke van deze ondernemingen worden te gomoet gezien. Het dividend der Paket vaart wordt geschat op 9 pet., en mocht dit werkeiyk zoo zyn, dan blyft des te meer do liooge koers dezer aandeelen, in vergelijking met die der Stoomvaart-Maatschappii Ned er- land, een vreemd verschynsel. Evenzoo be stond, in verwachting van gunstige dividend uit- keering, goede vraag naar aandeelen Amster- damsche Omnibus-Maatschappy. Europeesche waarden verkeerden geheel onder den invloed der Russische fondsen, voor welke laatsten eene meer dan buitenge woon vaste strooming bestaat. Dat het Russische Iiyk, by goede besturing, een buitengewoon krachtig en ryk land kan zyn, is van algemeone bekondheid, en het is natuuriyk dat nu, by het toenemende ver trouwen op een duurzamen vrede vooruitgang en ontwikkeling krachtig biyven toenemen, en de vreedzame politiek, welke dit land met de grooto Europeesche mogendheden, doch inzonderheid met Engeland, blykbaar wil hand haven, het krediet van Rusland in hooge mate moet toenemen. In de gunstige omstandigheden nu, waarin dit Ryk verkeert, is het niet te verwonderen dat zyne schuldbrieven met de soliedste Staats fondsen worden geiyk gesteld. By eene verge- lyking ten opzichte van den rentevoet behooren de Russische fondsen nog tot de voordeeligste, en het is niet te verwonderen dat, nu aller wegen eene strooming wordt waargenomen om tot eon 3 pcts.-rentevoet te geraken, do keuzo zich des te sterker vestigt op solide Staats fondsen, waarvan de te genieten rente nog 4 pet. bedraagt. Te meer aanleiding bestaat voor don aankoop der 4-pcts.-fondsen, nu Rusland eene nieuwe 3'/, pets.-leening tegen den koers van 95 pet. heeft aangegaan, dus ook te kennen geeft dat het mot verdere 4 pets. leeningen wel gedaan zal zyn. Het is niet te verwonderen, dat de geani meerde houding voor Russische fondsen terug- workte op do Europoosche Beurzen. Inzonder heid was de goede invloed op de Parysche Beurs merkbaar, van waar voor onderscheidene waarden gunstige koersen worden ontvangen. Dit was o. m. het geval met Italianen, die in navolging van Parys hooger waren. Toch bestaat voor deze prysverbetering weiuig aanleiding, wanneer men met den fin antidelen toestand van dit land to rade gaat. De resul taten der belastingen over het eerste kwartaal zyn niet bemoedigend, daar zy aanmerkelyk beneden de raming zyn gebleven, terwyi zy toch vrywel tot het uiterste zyn opgedreven. Hoe dus de minister van financiën aan de 30 millioen moet komen, die noodig zyn om de begrooting in evenwicht te doen sluiten, is een raadsel, doch onderwyi is men gerech tigd te gelooven, dat de toestand nog alles behalve rooskleurig is. Ook voor Spanjaarden bestond te Parys eene willige stemming (waarvan als naar gewoonte te Amsterdam weinig gemerkt wordt) en dit in verband met geruchten van een gunstig resultaat der nieuwe-leenings inschryving. Zeker is het, dat te Parys het krediet voor Spaansche fondsen kunstmatig wordt hoog gehouden, wellicht omdat de Fran8che markt te veel by deze waarden ge- interesseerd is. Een minder gunstige geest viel voor Portugeesche waarden op te merken, waartoe aanleiding bestond zoowel in de minder gunstige douane-ontvangsten, als in de nieuwe-leenings plannen, die met weinig instemming worden begroet met het oog op de vroegere houding van Portugal tegenover de buitenlandsche obligatiehouders. Tevens moet de kolossale ryzing, die in den laatsten tyd in aandeelen Z u i d A f r i k. Maatschappy van Ontplofbare Stoffen heeft plaats gehad, op rekening der Parysche Beurs worden gesteld, voor welko markt byna alle beschikbare aandeelen zyn opgekocht. Bovengenoemde Maatschappy is in eene Fransche onderneming overgegaan, waardoor thans de vervaardiging van dynamiet in éóno hand is gekomen en ten gevolge van dit monopolie byzonder gunstige resultaten kun nen worden verwacht. In Madrid-loten ontwikkelde zich eenige speculatieve vraag. Hoewel de verrich tingen der verschillende comitó's, in verschil lende landen opgericht, vooralsnog weinig te beduiden hebben, wordt in hun optreden toch aanleiding gevonden voor de speculatie om ook met dit fonds haren slag te slaan. Het lot der aandeelen Russische Zuid-West-spoor is thans zoo goed als beslist. Den houders wordt thans de keuze gelaten df hunne aandeelen tegen geld in te wisselen, in welk geval zy ontvangen 100 kredietroe bels, óf hunne aandeelen in te wisselen tegen nieuwe 4 pets. Russische Staatsrente, van gelyk bedrag. In het laatste geval moeten de aandeelen vóór 2 Januari te Amsterdam worden ingeleverd. De aandeelen, waarvan de inwisseling in geld wordt verlangd, kunnen van af 14 Januari worden aangeboden. De koers, waartegen de nieuwe obligation zullen worden uitgereikt, zal vóór 27 December worden bekend gemaakt. De aandeelhouders ontvangen weder een certificaat, recht gevende op het dividend over 1894, en het restant hetwelk na eindafrekening hun biykt toe te komen. Wat voorts nieuwe Russische aflossings plannen aangaat, zal spoedig worden over gegaan tot aflossing o. ra. der 5-pcts. obligation Orel Vitebsk, Brest Grajewo, Baltische spoorweg, Lozowo Sewas- topol, PotiTiflis, Donetz, en anderen. De voorwaarden en termynen, hierop be trekking hebbende, zullen later worden ge publiceerd. De Zuid-Amerikaansche markt was in ver doolde stemming. Brazilianen waren flauw, in aansluiting by Londen, waar de nieuwe leenings-plannen van dit land zeer ongunstig worden beoordeeld. Nieuwe leenin gen voor een land, welks financiën vrij slecht zyn, alleen dienende om andere schulden te dekken, moeten ongetwyfeld tot eene cata strophe voeren. Voor Mexico gelden on geveer dezelfde redenen. De jongste leening beeft niet alleen een slecht onthaal gevonden, doch de positie van het land wordt thans zeker niet sterker geacht. Byzonder veel vraag bestond naar obligation Venezuela, welke, langoren tyd verwaarloosd, thans moer de belangstelling ondervinden, waarop deze fond sen aanspraak hebben. De Amerikaansche Spoorweg- markt noopt voortdurend tot de herhaling dat de toestand allertreurigst is en blyft. De ontvangsten biy ven voortdurend zeer ongunstig en toonen geene verandering ten goede. Obli gation Chicago Grand Trust ver loren in prtJs, ten gevolge der zeer slechte ontvangsten en de daarmede in verband staando geruchten omtrent moeilykheden met de Grand Trust of Canada, welke de indirecte garante der obligation Chic. en G. T. is. Obli gation Norfolk Western liepen even zoo, ten gevolge der sterk verminderende ont vangsten, belangryk terug. De overeenkomsttusscbeo de Chesapeake Ohio S o u t h-W e s t met de Illinois Central heeft haar beslag gekregen. De nog niet aangeboden obligatiën dienen vóór 15 December te worden ingeleverd en wordt voor elk volledig stuk met bybehoorende coupons uitbetaald voor aflossing en opgeloopen rente 1127.10 dollars, waarby echter van de 6tukken, welke thans nog worden ingeleverd, f 12.50 boete wordt geheven. Rïnlandschc Bank. INGEZONDEN. De Leldsche Kunstbeschouwing. Vol is 't gewooniyk, erg vol in den Foyer van de Gehoorzaal, als je naar de Kunst beschouwing gaat. Als je binnenkom!, ziet het zwart van de menschen, een paar stappen en je bent al te midden van den kunstbescbouwenden drom. Eene mooie, frissche aquarel van Willem Maris valt je op en juist ben je op je gemak aan 't beschouwen geraakt, of andere men schen willen er langs of ze moeten ook kyken, en treurig sukkel je verder ondor't mompelen van enkele „pardons" (want je hindert natuur iyk zelf anderen ook), om ergen6 anders weer 't zelfde te ondervinden. Als 't mooi weer is, komt zoo nu en dan een schalk zonnestraaltje door een rose of blauw gekleurd glas de beschouwende menigte goeiendag zeggen't schildert ook! Erg ondankbaar, zal menig kunstbeschouwer met wreveling hoofdschudden denken, om de goede zorgen van de commissie te be- loonen door jeremiaden aan te heffen, waar aan men onmogelyk te gemoet kan komen. My dacht van well 't Zy verre van me, de wakkere commissie te bekladden, waarvan ik weet dat ze tyd noch moeite ontziet om ons te geven het schoonste en 't nieuwste, wat door onze kunste- naarsbent wordt gewrocht, en al is 't veel te vol in den Foyer, 't bewyst toch dat haar moeitevol pogen op hoogen prys wordt gesteld. Maar, daar is in Leiden de Harteveldzaal. Warmrood behangsel, ruimte te over, en bovenal een heeriyk licht in de Kunstzaal, in den Foyer (eene heel lieve zaal anders) de al genoemde qualiteiten. Dat alles doet me denken aan den rykon gierigaard, die zich alle mogelyke weelde kan aanschaffen, maar wien 't meer conveniëert om armoe te lyden. Hoe kan beter in den geest van den edelen gever gehandeld worden, dan door de Kunstzaal voor de Kunstbeschouwing af te staan, die dan in plaats van een dag, eene week of langer geopend kon zyn. Het heffen van een matig entrée, zooals dit in „Pulchri" en elders plaats heeft, zou dan misschien het tegenwoordig abonnementstelsel kunnen vervangen, terwyi des Zondags de „mindere man" een kykje zou kunnen nemen, natuuriyk om niet. Ik geef graag myne meenig voor beter en mis schien is myn voorstel gewoonweg „absurd," maar dat idéé van dien ryken gierigaard wil er by my maar niet uit. Ochl mochten onze vroede mannen er toe kunnen besluiten om de bezwaren (want die zullen er wel legio zyn) uit den weg te ruimen en de schoone Harteveldzaal openstellen voor zoo schoon een doel. C. BUITENLAND. Frankrijk, De Senaat heeft g steren het krediet van 65,000,000 franken, dat de regeering vraagt voor de expeditie tegen de Hova's in Mada gascar, toegestaan. Do regeering kan derhalve nu mot meer kracht do voorbereidende maatregelen voort zetten. Er is nog tyd te over, om denoodige toebereidselen te troffen, want, met het oog op het ongunstige regen-seizoen, zullen do krygsverrichtingen waarschyniyk eerst in April 1895 een aanvang nemen. In de Kamer is nog steeds de begrooting aan de orde. De rogeering heeft echter nu reeds ingezien, dat er geen kans meer bestaat om de behandeling der begrooting in dit jaar ten eindo te brengen. Derhalve is in den ministerraad reeds besloten tot het aan vragen van een buitengewoon krediet voor twee maanden, ten einde aldus in de gewone uitgaven te kunnen voorzien. De opbrengst der indirecte belastingen in de maand November is 10,000,000 franken beneden de raming gebleven, terwyl het be drag 7,000,000 franken lager was dan dat van het vorige jaar. Deze uitkomst komt den minister van financiën Poincaré niet zeer ge legen, want, indien de maand December geene byzonder gunstige resultaten geeft, moet natuuriyk ook op de begrooting weer rekening worden gehouden met deze vermindering der ontvangsten. Te Marseille is St.-Nicolaas ook gevierd, maar uit een ander motief dan by on6 te lande, nl. als de naamdag van keizer Nicolaas van Rusland. De katholieke kringen hadden het initiatief genomen tot eene plechtige cere monie in de kathedraal, en de opkomst was buitengewoon groot De prefect, de buiten landsche consuls en andere autoriteiten waren aanwezig, evenals een groot aantal delegation van vereenigingen, alle in uniform. De plechtig heid werd met gewyde muziek geopend en droeg een zeer indrukwekkend karakter. De verdediger van kapitein Dreyfus is voor het eerst by den gevangene toegelaten. De kapitein blyft zyne onschuld volhouden en verklaart dat hy het document, waarop de akte van beschuldiging berust, niet ge schreven heeft. De schriftkundigen, die men hieromtrent geraadpleegd heeft, zyn het onder ling niet eens. Daar het document betrekking heeft op de landsverdediging, zal het proces met gesloten deuren gevoerd worden. Te Parys hebben de aanzieniykste leden der Italiaanscbo en der Spaansch-Amerikaan- scbe kolonie den heer Gandolfi, president der Italiaan6che kamer van koophandel, een af- scbeid8maaltyd aangeboden. De oud minister De Heredia was voorzitter der tafel. Aan het dessert werden toosten uitgebracht op de toenadering tusschen Frankrijk en Italië. DuitwclilaucL Het wetsontwerp ter bestryding van het revolutionnair streven ia Duitschlaad bestaat uit drie artikelen. Art. I bevat: lo. veranderingen in het wet boek van strafrecht, in de eerste plaats van art. 111, waardoor de aansporing tot misda den en strafbare handelingen met gevangenis tot 3 jaren kan worden gestraft en ook zy worden gestraft, die een voor het algemeen gevaarlyk misdryf aanpryzen of als geoorloofd voorstellen; 2o. eene uitbreiding van art. 112, waarby verleiding van militairen strenger wordt gestraft, wanneer daarby een streven blykt, dat op de omverwerping der Staatsmacht doelt; 3o. wordt art. 126, dat over bedreiging met eene misdaad handelt, uitgebreid4o. wordt door een nieuw artikel straf bedreigd op kom- plotten, die omverwerping van de Staatsorde beoogen; 5o. wordt art. 130 zoo gewyzigd, dat personen worden gestraft, die den gods dienst, de monarchie, de familie, het huweiyk en den eigendom door beschimpende uitlatin gen aanranden. Volgens art. II zullen met verlof zyndo officieren en onderofficieren hun rang verlie zen, wanneer zy minstens met drie maanden gevangenis zyn gestraft wegens verzet tegen de Staatsmacht of tegen de openbare orde. Art. III regelt de voorloopige inbeslagne ming van drukwerken. Eene uitvoerige memorie van toelichting is by het ontwerp gevoegd, met een overzicht der analoge strafbepalingen in anderelanden. De „Umsturz-Vorlage", de nieuwe socialis ten-wet, wordt in de geheele pers zeer koel en over het algemeen ongunstig beoordeeld. De „Post" en de „National-Zeitung" zyn te leurgesteld, omdat het wetsontwerp te weinig bevat tot bestryding der sociaal democratie. Alle overige bladen, behalve de „Kreuzzeitung", die zich nog niet beslist uitspreekt, zyn een stemmig in hun oordeel, dat het wetsontwerp de sociaal-democratie niets zal schaden, maar wel de algemeens vryheid om politieke mee ningen uit te sprekeD, en ook de persdaarom moet het ontwerp verworpen worden. Zoo oordoelen niet alleen de vryzinnige bladen, maar ook, en wel in krasse bewoordingen, de antisemietische „Staatsbürgerzeitung", de chris- teiyk sociale „Das Volk", de agrarische „Ta- geszeitung" en de sociaal democratische ,Vor- w&rts". Het bekende orgaan „Germania" neemt eene afwachtende houding aan. De Duitsche bladen spreken natuuriyk alle over het rumoer, dat de sociaal-demo craten veroorzaakten by de eerste 2itting, welke de Ryksdag in het nieuwe gebouw hield. Algemeen wordt het optreden der sociaal democraten afgekeurd. Zelfs het „Berliner Tageblatt," dat doorgaans niet op de h?.';d is van de regeering, protesteert ten krachtigste tegen dergelyke Parlementarische Unsüten. De sociaal-democraten hebben evenwel door hun manifestatie tegen den keizer, die natuuriyk te voren was beraamd, de kans voor de aan neming der „Umsturz-Vorlage" aanmerkelyk vermeerderd. Intusschen is nu do volledige inhoud der „Umsturz Vorlage" bekend geworden. Hetgeen daarover hierboven reeds is medegedeeld, is in hoofdzaak juist gebleken. Vooral is deze nieuwe socialisten-wet gericht tegen hen, die, hetzy in woord of geschrift, tot verzet tegen de overheid aansporen, terwyl tevens maat regelen worden voorgesteld om de propaganda der sociaal-democratische leerstellingen in het leger en de marine te verhinderen. Vermoedelyk zal dit wetsontwerp, vooral Da het optreden der sociaal democraten in den Ryksdag, wel eene meerderheid in den Ryksdag vinden. Het centrum, de nationaal- liberalen en de beide conservatieve fracties zullen het voorstel der regeering wel steunen, zoodat het verzet der sociaal-democraten vruchteloos zal bly ven, zelfs indien zy daarby door de liberalen worden gesteund. Dinsdag a. s. zal de behandeling der be grooting aan de orde worden gesteld. Wanneer de „Umsturz-Vorlage" zal behandeld worden, is nog niet bekend. Het heeft by de opening van het nieuwe Ryksdagpaleis de aandacht getrokken, dat de president van de Duit6che volksvertegenwoor diging er verscheen in de uniform van een majoor der landweer, in plaats vandeburger- lyke kleeding te dragen. Als voorzitter van den Ryksdag, zegt de „Voss. Ztg.", is de heer Von Levetzow de heer des huizes in het ge bouw van den Ryksdag; als majoor der landweer moet hy aanslaan voor eiken luit.- kolonel. Hoe kon hy er dan toe komen of wie heeft hem genoodzaakt, te verschynen zooals eenmaal een Pruisisch staatsman gezegd heeft „niet in den rok van den vryen man, maar in livrei" Daarentegen verscheen in den Ryksdag voor 't eerst een Rykakanselier in burgerkleederen. Von Bismarck en Von Caprivi droegen er steeds uniform; prins Von Hohen- lohe woonde de inwyding van het gebouw by in zwarten rok. Volgens nadere berichten heeft de keizer den bouwmeester Wallot zeer vriendeiyk be handeld en tot „geheim bouwraad" benoemd. Toen de vorst het gebouw, na de inwydmg, bezichtigde, liet hy den heer Wallot, die be scheiden achteraf bleef, by zich ontbieden en verzocht om zyn geleide en by het afscheid schudde hy hem harteiyk do hand. Wallot was daarna, met den Rykskanselier en enkele anderen, de gast van den minister Von Bót- ticher. De berichten betreffende de gezondheid van prins Von Bismarck luiden gunstig. Aanvankelyk vreesde men, dat de oud-kanse lier, na het overly den zyner echtgenoote, ernstig ziek zou worden, maar tot dusver geeft Vod Bismarcks gezondheid geene reden tot ongerustheid. Den lsten April a. s. zal Vou Bismarck zyn 80sten verjaardag vieren. Nu reeds worden in vele plaatsen toebereid selen getroffen om dien dag als een natio- nalen feestdag te vieren. Op de Doitsche begrooting voor het departement van buitenlandsche zaken komt een post voor van 75,000 mark om desktin digen op het gebied van landbouw en bosclu wezen toe te voegen aan de Duitsche gezant-? schappen te Londen, Washington, Parys eri Weenen. Rusland* De nihilisten hebben, volgens Engelsche bladen, in Rusland een manifest verspreid} dat begint met de woorden: „De czaar is dood. Weg met de autocratie!" Na den keizer} zegt het stuk, komen de revolutionnairen aart 't woord. Zal Nicolaas II den stryd tegen zyn volk volhouden of tot inkeer komen en luit» teren naar de stem van den geest der eeuw? „De staatkundige en maatschappelyke toestand van Rusland is tegenwoordig de schande van Europa." De zoogenaamde vry making van de lyfeigeoen heeft niets te beteekenen gebade „De boeren zyn nu niet alleen de slaven van den adel, maar ook van de woekeraars." De vervolging der godsdienstige sekten is heviger dan ooit, vele duizenden Joden zyn meedoo} genloos uit het land verdreven en het onder-» wys is aan banden gelegd. Alexander HI handj l haafde den vrodo uit vrees voor omwenteling} als zyne legers het onderspit delfden. Het manifest eindigt aldusWeet het, het nihilisme is niet dood. Het ia niet geëindigd met Ticho- mirof. Het is niet zachtzinniger geworden} gelyk vroegere revolutionnairen, die hun ver leden hebben vergeten en behoedzame revoj. lutionnairen zyn geworden. Al heeft 't nihi^' li8me een tijdlang gesluimerd, in zyn slaap heeft het nieuwe krachten opgedaan en nieuwe elementen in zich opgenomen. Het heeft steels- gewyze een beter houvast gekregen op de boerenmassa's, en tevens bevat het de besten} de actiefsten en de krachtigsten van Ruslands jongelingschap. O Russisch volk, de tyd nadert! De vryheid ligt voor 't grypen en kan met een weinig stoutmoedigheid worden veroverd. Laat uw nieuwen meester niet met rust. Spreek mannelyk tot hem, die verklaart Rus land gelukkig te willen maken, het vry t© maken." De „Daily News" verneemt uit Warschau dat de uitwyzing van Joden, die op minder dan vyftig werst van de grens wonen, op bevel van den minister van binnenlandsche zaken is geschorst. Men verwacht dagelyka een beslnit ter afschaffing van de wet, waarby het aan de Joden verboden is zich binnen den aangegeven kring te vestigen. Een ander telegram aan hetzelfde dagblad deelt mede dat generaal Gourko als gouver neur van Warschau zal worden opgevolgd door den gouverneur van Odessa. Gemengd Nieuws. Een geweldenaar. In de St.-Nii colaasstraat te Amsterdam werd gisteravond groote ontsteltenis verwekt door een jongen man, die, dronken thuisgekomen, zyne moeder} by wie hy inwoont, mishandelde, de meubelen door elkaar wierp, en oen lawaai maakte, dat de buren van één hoog doodeiyk verschrikt werden, vooral toen door het geweld hunnq hanglamp naar beneden viel. Nu werd het dezen menschen te erg; ze schoven het raam op en riepen den lawaai-i maker boven toe, dat hy zich wat bedaard moest houden. Deze kwam toen naar bene-» den, ging zyn buurman, een oud man, met een mes te lyf en verwondde hem ernstig aan de hand. Toen werd er moord geroepen, ver schillende personen liepen de trap op, onder wie ook de bewoner van het benedenhuis,' die eveneens door den beschonbene werd mishandeld. Ten slotte werd de hulp der politie ingeroepen. Twee agenten begaven zich na eenig bedenken naar boven en namen dea ruziemaker mede naar den politiepost in de. Molsteeg. De gewonde oude man liet zich in het gasthuis verbinden. Op droevige wyze kwam gister^ avond te Amsterdam eene oude vrouw is de Oostenburger-Middenstraat om het leven.'1 Op het oogenblik, dat zy bare woning wilde binnengaan, schoot eene zware kist, die in het huis werd gebeschen, uit de lus, met het ongelukkig gevolg, dat de vrouw die op haai lichaam kreeg. Doodelyk gewond werd naar het Gasthuis vervoerd. Onderweg over leed zy. Donderdag viel een gehuwd man} vader van drie jengdige kinderen, werkzaam in de ververy van de Koninklyke Deventer Tapytfabriek, in een ketel met kokende verf- stof. Vrydagmorgen is hy aan de gevolgen overleden. Dinsdag schoot een twaalfjarige jongen te Valens, in Zwitserland, by ongeluk zyne grootmoeder van twee en zeventig jaar dood, terwyl bij met het geweer van zyn vader aan het spilen was. Aan de ioscbryvers voor de stationsbuffetten te Rozendaal, aldus schryft men aan het „Hbl." van daar, is by de ver pachting ter kennis gebraebt, dat de pachtsom door de Maatschappy was begroot op f 4000, en die daar beduidend boven waren.niet in aanmerking kwamen. Dus in weerwil de Maatschappy het best kan gebruiken (de pachter van „Mille Colonnes", te Amsterdam, schreef in voor ƒ11,650), zal dit station misschien voor appel en ei vergeven worden, ofschoon er naar schatting een jaar- ïyksche omzet is van 30- a f 35,000. De overleden pachter betaalde veertien jaren lang f 3800; zyn oudste 1ste bediende, do heer J. "Wittenberg, met den finantiëelen toe* stand goed bekend, schreef thans in voor f 6800, dus drie mille per jaar meer.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2