Gr©mengd. Nieuws. De concurrentie op het gebied van brood Lb hier ter stede zooals men weet verbazend groot. Er is ééne fabriek, die de prijzen regelt, xooals zfi het goeddunkt en daarnaar moeten de overigen zich nolens volens regelen. Concurreeren in den prfis is dus niet mogelijk, wèl met de grondstoffen, de qualiteit dus. Dat begreep de firma P. C. Nicola in de Donkersteeg, alhier, ook en zfi be sloot daarom zich op de Weenerbakkerfi enz. toe te leggen. Wie de broodjes niet kent, vindt ze heden bfi groote hoeveelheden uitgestald in de win kelkast. Daar ziet men een paleis van brood, ter grootte van een meter bij eene hoogte van tachtig centimeter, en tal van broodjes daar omheen. Daar er ongeveer 160 soorten zfin, stelt de firma Nlcola zich voor, elke week een ander stuk ten toon te stellen. Nu, dat kan dan ook, daar deze 160 soorten afwisselend worden vervaardigd. Men neme eens eene proef met deze broodjes, die wat smaak betreft, uitstekend zijn en welke men tot nu toe hior niet kon verkrijgen. Ieder voor zich lette echter op de keuze, welke men doet De eene soort zal, al naar gelang van den smaak, beter of minder be vallen dan de andere. Te Voorschoten hield Donderdag namiddag St.-Nicolaas zijn intocht. De oude bisschop in zijn traditioneel kostuum werd door een bonten stoet voorafgegaan en gevolgd. Daar was o. a. een directeur van een bees tenspel bfi met een olifant en beren. Ook be hoorden tot het gevolg een reus en een dwerg, beiden met monsterachtige hoofden, en meer andere eigenaardige figuren. Het geheel droeg veel bfi tot vervroolfiking van de anders zoo doodstille dorpsstraat De jeugd liep tegen vier uren natuurlijk uit en daar de Sint liet strooien, gaf een en ander veel vermaak. Donderdag-avond 11. werd ten tweeden male in dit seizoen in het café „De Nieuwe Deyl", te Wassenaar, eene muziekuit voering gegeven, afgewisseld door komische voordrachten, onder leiding van den heer Van Leeuwen, te Leiden. Het publiek, dat iets minder talrfik was opgekomen dan den vorigen keer, ging weder zeer voldaan huiswaarts. Houders van hanen, kippen, ko nfinen, enz. worden gewaarschuwd hunne beesten in hokken met goede nachtsloten te huisvesten, daar de hanen kippen- en konfi- nondieven weer aan het rooven zfin In den nacht van 7 op 8 December zfin aan den Lagen Rfindfik, nabfi de Zfilpoort (gemeente Leider dorp) bfi zekeren E. gestolen eene kip en een haan; bfi de wed. De B. een konfin; bfi C. ook een konfin. Al de bestolenen wonen in ééne buurt. Natuurlfik wordt naar de schuldigen gezocht I Te Noordwfik aan Zee kwam gisteren de laatste haringvisscher aan met de geringe vangst van 70 kantjes haring, nl. NW. 3 „Koningin Wilholmina," schipper G. Duindam, reeder E. Smit. Do coöperatieve broodbakkerfi en verbruiksvereeniging „De Volharding" in Den Haag bestaat heden 12'/i jaar. Aan elk der 3333 leden zal als feestgave een krenten brood worden aangeboden. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee in de gemeente Sassenheim is heden geheel geweken. Dezelfde ziekte onder het rundvee in do gemeente Zoetermeer is thans ook geheel geweken. Men meldt uit Boskoop: Do ver zending van boomen en planten was in het nu bfina afgeloopen seizoen vooral naarDuitsch- land, Engeland en de Vereenigde Staten van Noord Amerika groot. Zfi neemt nog jaarlfiks in omvang toe. De handel in het binnenland was flauw, ten gevolge van den gedrukten toestand, waarin de landbouw verkeert. In dezo en in de aangrenzende gemeento Alfen worden nu weer verscheidene weilanden tot kwoekerfien omgegraven. Er is hier veel werk, en vele arbeiders, van buiten de gemeente komende, vinden hier hun brood met in de kweekerfien te werken. Gisteravond kwam een 22-jarige voermanszoon te Scheveningen met een dissel wagen, met twee paarden bespannen, de Gondelstraat aldaar inrfiden, toen een wiel van het voertuig liep. De voerman sprong tusschen de paarden, om die tot staan te brengen, hetgeen hem aanvankelfik gelukte. Do paarden, slechts tfidelfik tot staan gebracht, sloegen evenwel op hol, de strongen braken en do voerman geraakte met zfin hoofd tusschen den wagen en een lantaarnpaal beklemd, met het treurige gevolg, dat hem de hersenpan ver brijzeld werd De ongelukkige was terstond dood. Dood ten gevolge van een klap? Ruim veertien dagen geleden overleed te Amsterdam in de Laurierstraat het tienjarig dochtertje van den groenten- eu fruitverkooper K., oen meisje, dat eene goedo gezondheid ge noot. De omstandigheden, welke zich gedu rende do driedaagsche ongesteldheid, welke aan den dood voorafging, voordeden, gaven aan leiding tot het vermoeden dat de dood het gevolg zou kunnen zfin van een klap, welke, naar het meisje had beweerd, haar Woensdag gedurende de gymnastiekles door den gym nastiekmeester met een stokje gegeven was. Des middags uit de school thuiskomende, klaagde zfi over pfin op de borst en hoofd- pfin, terwfil het slikken haar moeilfik viel. Aan hare ouders deelde zfi mede, dat do gymnastiekmeester haar onder de les, omdat zb iets niet goed begreep een klap mot een stokje gegeven had, eerst tegen hare beenen en toen tegen hare borst, en dat zfi kort daarna pfin op de borst had gevoeld. Na het overlfiden van het meisje deed de vader aangifte bfi de justitie, welke het lfik op- eischte en aan een gerechtelijk geneeskundig onderzoek deed onderwerpen. Mede op last der justitie werden verscheidene meisjes, die aan de gymnastiekles hadden deelgenomen, door den commissaris van politie der sectie gehoord. Velen harer verklaarden te hebben gezien dat het overleden dochtertje van K. een tik met den stok van den gymnastiek meester had gekregen, en vertelden |er bfi, dat zfi ook wel eens door den gymnastiek meester geslagen waren. Enkelen der meisjes wisten zich te herinneren dat haar school kameraadje, dadelfik nadat zfi den klap ge kregen had, over pfin op de borst had ge klaagd. Kort nadat het meisje overleden was, ver voegde zich de gymnastiekmeester ten huize der ouders, alwaar hfi, in tegenwoordigheid van het lfik gebracht, beslist ontkende het kind te hebben geslagen. Eerst 11. Zondag, dus acht dagen na het overlfiden, werd het lfik in eene door de justitie verzegelde kist aan de ouders terug gegeven en dienzelfden dag ter aarde besteld. Het gerechtelfik geneeskundig onderzoek heeft uitgemaakt, dat het niet bewezen is kunnen worden of de dood veroorzaakt is door een het meisje toegebrachten slag. Voor de zwaar beproefde ouders heeft de uitslag van het onderzoek althans dezen troost, dat zfi aan hunne verscheiden lieveling kunnen denken, zonder er noodzakelfik deze bittere herinnering aan te moeten vastknoopen, dat zfi haar verloren als offer eener ondergane mishandeling. HaarlOrt.) Boter-knoeierfien. In het „Maand blad tegen Vervalschingen" vindt men eenige gevallen vermeld van boter-aanbiedingen, waarbfi werd opgegeven dat het product staat onder toezicht van het „Rfiksproefstation" of het „scheikundig laboratorium" te Wage- ningen. Bfi onderzoek is dr. Van Hamel Roos ge bleken dat, blfikens verklaring van prof. Mayer, directour van het Rfiksproefstation, „geen fa brikaat van boter onder zijn toezicht staat Een product, aangekondigd als „fijne Deutsche roomboter" bleek 60 pet. margarine te bevatten. Te recht waarschuwt het „Maandblad" tegen dergelfik bedrog en dringt aan op krachtige beteugeling. Het publiek zfi dus op zfine hoedel Te Pingjum (Fr.) is door het dro gen van vlas brand ontstaan in het zooge naamde „Eksternest", een blok van vfif arbei derswoningen met eene schuur. De schuur en twee der woningen gingen in de vlammen op, de drio overige bleven bewaard. Daar de schuur eene niet onbelangrfike hoeveelheid hooi en vlas bevatte, voor een deel onverzekerd, wordt door sommigen vrfi wat schade geledon. De jeugdige landbouwer H. Broek man, te Vastenouw (Dr.), Is met paard en wagen op weg naar huls eergisteren op hol geraakt, tusschen den wagen en een muur beklemd en zóó verwond geraakt, dat hfi spoedig daarna overleed. Te Meteren is een knaapje van vfif jaren in een onbewaakt oogenblik in het wa ter geraakt en vordronken. Omtrent den moord te Empe, gem. Brummen, (zie het twoede blad) wordt nog het volgende gemeld: Het is gebleken dat de jongeling, genaamd J. W. Paalman, die Donderdag morgen te Empe dood aan den weg gevonden werd, vermoord is. De volgende bfizonderheden worden ons nog medegedeeld: Paalman was met nog meer personen uit de buurt des avonds naar Zutfen geweest, en terugkeerende sebfint hfi twist gekregen te hebben met iemand uit Voorst, die Dog onbekend is. De 20 jarige R. Kempenk, boerenknecht te Empe, die wat al te dicht bfi de twistenden sebfint geweest te zfin, werd door P. met een mes aan eene hand gewond. Bfi het schei den gaf K. te kennen, dat hfi den aldaar wonenden gemoente-veldwachter met de ver wonding in kennis zou stellen. Dit heeft hfi echter niet gedaan, doch is naar huis gegaan, heeft een geladen geweer gehaald en heeft vervolgens den verslagene opgewacht. Toen deze hem eenige schreden voorbfi was, riep de moordenaar „Willem I" waarop do ver slagene, zich omkeerende, het volle schot in den buik kreeg. Hfi had eerst zfin naam ge noemd om zeker te zfin dat het goen ander was. De moordenaar moet verbazend driftig van aard zfin, zoodat wraak over de verwonding hem tot de misdaad gebracht moet hebben. De justitie uit Zutfen en de burgemeester van Brummen hebben Donderdag een onderzoek ingesteld, doch de aangehoudene had reeds alles aan de rfikspolitie bekend. De moordenaar is gevankelfik naar Zutfen overgebracht. Wat zeer de bevreemding wekt, is dat de personen, die den verslagene slechts enkele oogenblikken verlaten hadden, beweren niets van het ongeval vernomen te hebben. Eergister morgen vroeg geraakte de bouwhoeve van v. G. in den Madepolder onder Monster in brand. De brand vernielde de stalling en een gedeelte der woning. 30 stuks vee werden tfidig gered. Een hooiberg en andere gebouwen op de hoeve zfin door brandbluschmiddelen bewaard gebleven. Een en ander was matig verzekerd. Do spoorwegaanslag te Schfin- del. Uit Gennep wordt femeldDe persoon F. M., gehuwd met de zuster van oen der gearresteerden, verdacht van den te Schfindel gepleegden spoorwegaanslag, die der justitie belangrfike aanwfizingen deed, is, ten einde zfine veiligheid te verzekeren, door de N. B, D. Spoorwegmaatschappij geplaatst als ploeg- arbeider te Gennep. Zfin de inlichtingen juist, dan bestond er werkelfik het plan bfi een eventueel ongeluk van de gelegenheid te profi teeren en de reizigers te berooven, althans de door F. M. gedane mededeeling moet hierop berusten, dat de gearresteerden zich zouden hebben laten ontvallen, dat, wanneer de aanslag gelukt was, beiden voor dezen winter de armenkas niet meer noodig hadden. Te Weenen is een brutale dief- stal gepleegd. Eenige dieven wisten zich ge durende den nacht toegang te verschaffen in den juweliers-winkel van den heer Reiner, aan de Kohlmarkt, vermoedelfik met behulp van een valschen sleutel. Er werd voor 15,000 fl. aan juweelen ontvreemd. Tegelfikertfid werd eene poging beproefd tot inbraak in het ma- gazfin van den juwelier Zirner, aan den Graben, maar deze poging mislukte volkomen. Ter- zelfdertfid werd ingebroken bfi een juwelier in de Liliengasse, waar voor 600 fl. aan ver schillende kostbaarheden werd ontvreemd. De politie gelooft daarom, en zeker niet zonder reden, dat de diamantendieveD, die onlangs te Londen en te Parfis van zich deden spreken, nu te Weenen aan den arbeid zfin. Geene toosten meer. Toosten kruiden niet altfid het maal, zegt een Hon- gaarsch blad. Vooral bfi ons, waar het toos ten eene ware landplaag is geworden, wordt het tafelgenot den gastheer en den gasten dikwfils bedorven door de vele overtollige speeches. Om dit kwaad te verhelpen, heeft een hooggeplaatst persoon op de uitnoodigings- kaart voor een diner eene noot gevoegd, waarin hfi zfin gasten beleefd verzoekt, alle toosten achterwege te laten. Daar de kat het muizen niet kan laten, zal waar8chfinlfik de eerste troost op het geluk kige denkbeeld van den gastheer worden uit gebracht De Parfische politie heeft de hand gelegd op een paar gevaarlfike anar chisten. Eenige dagen geleien werd een dief stal met poging tot moord gepleegd in een goudsmidswinkel in het Palais Royalde daders werden gevat. Het zfin de gebroeders Dautrey, jongelieden uit eene welgestelde familie van kleine burgers. Eene huiszoeking bfi hunne ouders leidde tot de ontdekking van eene complete verzameling inbrekers- werktuigen, maar bovendien vond men een aantal voorwerpen en chemicaliën, welke blfikbaar moesten dienen tot het vervaar digen van bommen. Eene groote hoeveelheid anarchistische geschriften, door de gebroeders van kantteekeningen voorzien, leverde verder het bewfis, dat men bier te doen heeft met een paar propagandisten van de daad. De ongelukkige ouders waren ten hoogste ver baasd door de ontdekking, dat hunne zoons anarchisten waren. Onder de papieren vond men ook eene adreslfist van compagnons. De politie is er dadelfik op uitgegaan om dezen op te sporen en in hechtenis te nemen. In allen gevalle is men nu op het spoor van eene wfidver- takte bende. Uit Londen meldt men dat op een kinderfeest te Belfast plotseling het gas licht uitging. Er ontstond eene paniek en een groot gedrang naar de trappen, waardoor vele kinderen gewond zfin. Vier zfin aan de bekomen kneuzingen overleden, vfiftien andere verkeeren in levensgevaar. Te Marseille is een bedelaar ge vangengenomen, die bleek in bezit te zfin van ongeveer 100,000 franken aan geldswaar dige papieren en een huis van 800 franken huurwaarde. De man, die er twee dienstboden op na hield, verklaarde den rechter, dat hfi door zfin gebrekkigen lichaamsbouw en zfine zwakke gezondheid geen ander winstgevend beroep kon uitoefenen dan dat van bedelaar. Dit beroep bracht hem gemiddeld tien franken per dag op, benevens brood en andere levens middelen. Hfi kon dus op deze wfize leven zonder dat zfin kapitaal verminderde. De Londensche moorden. Er is nu geen twfifel meer aan, dat Reginald Saun- derson, een jongmensch van goeden huize van zwakke geestvermogens, den opzienbarenden moord in Kensington, Londen, gepleegd heeft. Ook is gebleken, dat hfi niet toerekenbaar moet geacht worden en op dien grond wendt de familie pogingen aan om gedaan te krfigen, dat de zaak niet als een gewoon moordgeding in het openbaar behandeld wordt. De moordenaar is een neef van het bekende Parlementslid kolonel Saunderson en een zwa ger van het Parlementslid Mulholland. Voorts is hfi verwant aan lordDunleath, graaf Clonwell en lady Monck. Men vermoedde eerst dat hfi ook de persoon was, die, als vrouw gekleed, twee malen in Kensington een moordaanslag op vrouwen heeft gepleegd. Dit is echter niet het geval, want deze geheimzinnige moordenaar heeft opnieuw zfine verschfining gemaakt, nadat Reginald Saunderson reeds in hechtenis was genomen. Maandag-avond werden twee dienst meisjes, die een brief op de bus gingen doen, aangesproken door eene groote vrouw in het zwart gekleed en het gelaat achter een dich ten sluier. Deze vrouw of vermomde man vroeg naar den weg. Eensklaps hief het geheimzin nige personage den arm op, onder het uitstoo ten van een verschrikkelfiken vloek. De dienst meisjes namen filings de vlucht en vertelden op een politie bureel haar wedervaren. Daar vernamen zfi dat de beide vrouwen, die vroe ger door de vrouw in het zwart waren aan gevallen, haar denzelfden vloek hadden hooren uitbraken, toen de onbekende den arm ophief om haar te treffen. Zooals reeds is gemeld, was de zwakhoof dige Saunderson tot de daad gebracht door het lezen van de verslagen van een moord- proces. Naar aanleiding daarvan vestigt dr. Forbes Winslow in de „Times" de aandacht op het feit, dat eene opzienbarende misdaad dikwfils gevolgd wordt door eene reeks van gelfike misdaden. Zwakhoofdige personen worden dikwfils door de kracht der naboot sing daartoe aangedreven. De annalen der rechtsspraak vermelden tal van moordepide- mieën. De krankzinnige Oxford, die in 1844 op de Engelsche koningin schoot, had on- middellfik een navolger. Toen de ter dood veroordeelden nog in het openbaar werden terechtgesteld, is het menigmaal voorgekomen dat personen, die de terechtstelling hadden bfi- gewoond, door eene ziekelfike begeerte werden aangedreven eene zelfde misdaad te plegen, en geene rust hadden voordat de daad tot uit voering was gekomen. De schrfiver haalt uit zfine ervaring een aantal voorbeelden aan, om te bewfizen dat een zwakke geest, ge- makkelfik gekrenkt wordt door zulke weerzin wekkende misdaden. Het beste middel, om'deze zucht tot na bootsing zooveel mogelfik tegen te gaan, acht dr. Forbes Winslow: 1*. korte en niet op sensatie berekende verslagen van de misdaden 2°. dat de datum van de terechtstellingen niet vooraf worde bekend gemaakt. Vooral dit laatste is van belang, want het voordurend in gedachte medeleven met den ter dood veroordeelde heeft op zwakke hersenen eene noodlottige werking. De loopers binnen de gemeente en de Agen ten van het Leidsch Dagblad buiten Leiden bezorgen op verzoek het Dagblad alléén ties Zaterdag-avonds ad 2'/i Cent pér nummer. Kerkelfike Berichten. Woubrugge: In de afdeeling Wou- brugge van den Nederlandschen Protestanten bond, zal Zondag, 9 dezer, des avonds te 7 uren, godsdienstoefening worden gehouden, waarbfi als voorganger zal optreden de heer Veiwey, van Rfiswfik. Voor de Ned. Hervormde gemeento van "Woubrugge zal Woensdag 12 dezer, des avonds te halfzevon, optreden ds. 8. Dfikstra predikant to Hilversum. BUITENLAND. BelglA In de Kamer werd gisteren de behandeling der begrooting voortgozet. Aan de orde was weer de post, uitgetrokken voor de dotaties van de ledsn van het Koninklfik Huis. Do heer Beernaert (de gewezen minister president) hield eene redevoering, waarin hfi zich verzette tegen de houding, door de sociaal democratische afgevaardigden aange nomen. De anti-liberale afgevaardigde bestreed do leerstellingen van het collectivisme en daagde de socialisten uit tot eene woorden wisseling in de Kamer over hun streven en grondbeginselen. De sociaal-democraat Van der Velde be antwoordde de rede van den heer Beernaert en hield een betoog, ten einde zfine mee ningen uiteen te zetten over den eigendom, het huisgezin en het vaderland. Hfi eindigde zfine rede met de verklaring, dat de socialisten de volkomen vrfi beid van alle godsdienstige gezindten erkenden. De heer Hellenputte bestreed de leerstel lingen, welke door do socialisten worden ver kondigd. De Gentsche afgevaardigde Anseele voerde daarna het woord en hield eene rede, waarin hfi de kapitalisten zeer heftig aanviel. Na Anseele'8 rede werd besloten het debat te eindigen. Vervolgens werd de civiele lfist goedge keurd met inbegrip van de dotatie voor den graaf van Vlaanderen. Dit besluit werd ge nomen met 97 tegen 35 stemmen. Spanje» In de Cortes van Spanje wordt nog meer tfid verspild dan in de Fransohe Kamer. Verleden week leverde eerst de republikein Pedegral eene scherpe critiek op het beheer der liberalen. Daarna viel Salmeron de liberale monarchie aan en zeide, dat de omkoopbaarheid en de oneerlfikheid zóó erg waren geworden, dat de democratie een beroep zou moeten doen op het geweld. Ook liet hfi zich scherp uit over de bekeerde republikeinen. Dit lokte een woest debat uit en de minister van kolo niën, Abarzuza, een gerailleerde, werd met moeite weerhouden zfin ontslag te nemen. In eene volgende zitting tartte de minister president Sagasta de republikeinen, aan hun beroep op het geweld gevolg te geven. Daarop antwoordde de republikein Mella, die trachtte aan te toonen dat democratie en monarchie onvereemgbaar waren en opnieuw de aanslui ting van Castelar en zfine vrienden aan de monar chie afkeurde. Driftig antwoordde de minister van koloniën en hfi liet zich daarbfi ontvallen, dat de monarchie eene „toevallige instelling" was. Dit maakte de conservatieven woedend en hun bekwame leider, Canovas del Castillo, maakte er gebruik van om eene hartstochtelijke en indrukwekkende rede te houden. Met de verzoening der partfien, cue Sagasta had aangekondigd, wil het nog niet lukken. Groot-Bi'itannlë. Lord Randolph Churchill, de bekende leider der Tory-democraten in het Engelsche Lager huis, is nog buitenslands. Naar men weet, maakt lord Randolph eene reis om de wereld Te Londen is bericht ontvangen, dat lord Ran dolph, die zich nu in Britsch-Indië bevindt, door eene ernstige ziekte is aangetast. De vrienden van den oud-minister maken zich zelfs zeer ongerust over den afloop dezer ziekte. De prins van Wales is uit St-Petersburg te Londen teruggekeerd. De prins werd aan het station Charingcross ontvangen door de hertogen van Cambridge en Coburg. Oo«tenr|jk-Hong.-Moua rchie, De minister-president Weckerló. in Hon garije, heeft besloten het ontslag van het kabinet in te dienen, zoodra de Kamer be sloten heeft de voorloopige begrooting van uitgaven en ontvangsten goed te keuron. De heer Weckerlé zal dan den keizer den raad geven den heer Banffy, den voorzitter der Kamer, de samenstelling van een ministerie op te dragen. De „Frankfurter Zeitung" is wegona artikelen over de Kossuth-beweging in Oos- tenrfik-Hongarfie verboden. Men beschouwt dezen maatregel als slechts van tfidelfikon aard. Denemarken, Koning Christiaan van Denemarken is van zfine reis naar St.-Petersburg te Kopenhagen teruggekeerd. Bfi deze reis heeft de koning koude gevat De toestand van den koning is niet ernstig, maar toch moest hfi zich ouder behandeling stellen van zfin geneesheer, die hem gedurende eenige dagen kamer-arrest heeft voorgeschreven. Servië. Uit Belgrado wordt gemeld dat koning Milan, de vader van den jeugdigen Servi- schen vorst, weldra Servië weer zal verlaten. De ex-koning is voornemens zich weer naar Parfis te begeven en daar eenige maanden to vertoeven. Wegens de ongeregeldheden aan de hooge- school te Belgrado worden 16 studenten voor een jaar verbannen en zfin 40 studenten tot langere of kortere hechtenis veroordeeld. Zuid-Afrika. Te Volksrust op onzfidig grondgebied is de conferentie geopend ter bespreking van den toestand in Zwasiland. Sir Henry Loch, de gouverneur der Kaapkolonie, en president Kruger waren aanwezig. Bfi zfine aankomst ontving de heerKrugei eene deputatie van burgers uit Volksrust, welke hem een adres aanbood. De president antwoordde dat de Transvaalsche regeering, wat de regeling van den toestand in Zwasi land betreft, geene verdere concessies meer kon doen. Indien dit land aan de Transvaal word afgestaan, zou de regeering zeker 250,000 pond sterliDg moeten uitgeven, voordat Zwa siland kon worden geëxploiteerd. Mocht ook deze conferentie vruchteloos blfiven, dan zou Transvaal verplicht zfin Zwasiland aan zfin lot over te laten. China en Japan. Alle mogendheden zouden gaarne zien, dat de vrede in Oost-Azlë wordt hersteld, maar alleen dèn is eenig succes van eene poging tot bemiddeling te verwachten, indien de regeeringen der Staten, dio het meeste belang hebben bfi den loop der zaken aldaar, tot overeenstemming kunnen geraken. China wii gaarne vrede sluiten, maar de Japansche regeering stelt natuurlfik, na het succes, daf hare troepen hebben behaald, hare eischei vrfi hoog. Naar men beweert, heeft generaal Yamagatj zfine pogingen opgegeven, om nog voor dsn winter Moekden te bezetten. Daarentegen be staat nu het voornemen, om de beide leger corpsen van generaal Yamagata en generaal Oyaraa te vereenigen in Mandschoerfie, waar men dan den winter en de verdere gebeur tenissen kan afwachten. Uit Port-Arthur komt de tfiding, dat het thans zeker is dat de Japanners daar slechts ondergeschikte Chineesche oorlogsschepen heb ben vermeesterd. De Japansche regeering, zoo wordt uit Tokio bericht, heeft onweerlegbare bewfizen in handen, dat de Coreaanscbe regeering ver raad heeft gepleegd. Terwfil ze aan den eenen kant de Japanners vleide en hun trouw zwoer, zond ze anderzfids overal geheime bevelen aan het volk om op te staan tegen de Japan sche verdrukkers. Nu ze dat ontdekt hebben, weigeren de Japanners de Coreaansche regee ring verder te helpen tegen de opstandelin gen, en de koning van Corea moet daarover woedend zfin en heeft er zfin minister van binnenlandsche zaken om ontslagen. De „Times" verneemt uit Shanghai dat de Japansche voorstelling van het mislukken van Detrings zending geheel onjuist is. Detring was ongetwijfeld epn behoorlfike gevolmach tigde van de Chineesche regeeriDg, maar de Japanners hadden geweigerd de volmacht te zien. Daaruit blfikt de onbuigzaamheid der Japanners, die China willen verpletteren en vernederen. Naar reeds gemeld is, hoeft nu hetTsung- k-Yamen besloten om, na het mislukken van de zending van den douane commissaris Det ring, weer een gezant naar Tokio te zenden. Deze afgezant zal van eene volledige vol macht voorzien zfin. De Chineesche regeering heeft dit besluit genomen op voorstel van den heer Denby, den Amerikaanschen gezant te Peking. China zal derhalve nu direct onderhande lingen met Japan aanknoopen, maar voor- loopig wordt daarvan nog niet veel suecea

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 10