KRML1! I U'S I. Henri Berkeljon, PIANO-CURSUS LA RESERVE MÜTÖELLE DER VEREESIGDE STATEN In de Koffiebaal Vrijwillige Verkooping Openbare Verkooping, Salmiak-Pastilles. STADS BANK VAN LEEM, N°. 10673. Donderdag; 6 December. A0.1894. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Leiden, 5 December. TE HUUFt: BOUMEESTER Co., Kinadruppels BEIEN'S 63 Popnliereboomen, Jb. BUSSINK s DEVENTERKOEK. C. ROODENBURG Jzn., HOEST en VERKOUDHEID. Schoenmakers! C. H. DE JONG zuivere Preanger-Koffie, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1*0. AJzonderiyke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad. Do Delvenaar betreurt het, dat het ver zekeringswezen in ons land nog zoo weinig tot zijn recht komt. Dit is, zegt het blad, jammer; zoowel voor onze werklieden als voor onze kleine burgerij: „Indien de denkbeelden omtrent verzekering m6er doordrongen ten aanzien van gemeente ambtenaren, meer doordrongen by de fabrikan ten voor hun werkvolk, meer doordrongen bij particulieren ten aanzien van hun dienst personeel, dan zou de armenzorg van onze kerken beter bestemd kunnen blijven voor de echte „armen, die wij altijd met ons zullen hebben" en niet voor de armen, die door onze slechte economische toestanden de kerk op hot dak worden geschoven. Maar als zij, wien het een dure plicht moest zijn voor hunne arbeiders te zorgen, als de gemeente het niet doet, als de fabrikant het niet doet, als de particulieren het niet doen, als de schoolbesturen en andere besturen het niet doen, dan zullen er toch veel zorgzame huis vaders zijn, die, op deze zaken zullen willen letten en zelf de hand aan den ploeg zullen slaan. Al ware het in vereeniging." Iets vroeger of iets later, zegt De Delve naarkomen die bindende voorschriften toch. Er waait te dien aanzien een nieuwe, frissche wind door veel, dat tot heden dood scheen. De junsten-vereeniging zelve voelde iets van den nieuwen, frisschen wind en behandelde onlangs het arbeidscontract. De Vereeniging voor de Staathuishoudkunde 6Q de 8tatistiek durfde zelfs „Armenzorg" aan. Maar juist de gemeenten kunnen van eoo grooten invloed zijn op de particulieren en corporation, die dan vanzelf volgen. Ook de kerk zelve zoude haar minder personeel kunnen verzekeren en daardoor mede een voorbeeld kunnen geven. Ook de schoolbe sturen mogen wel eens aan hunne onder wijzers denken. De Eaagsche Courant schrift onder den titel: Pensioenverzekering van zui gelingen: Iemand oppert in Rei Nieuws van den Dag een denkbeeld, waarin, hoe vreemd het ook achijne, toch een beginsel ligt, dat misschien practischer kan blijken dan men oppervlakkig sou meenen. Hij wenscht nl., dat ieder bi) geboorte ver zekerd worde om op 60 jarigen leeftijd een pensioen te krijgen van 5 per week, waar voor by de aangifte der geboorte de vader, of wie anders den jonggeborene laat inschrij ven, f 2.50 zou moeten storten, zoodat het geboortebowy8 tevens de polis zou zijn. Dit zal geld kosten, zegt hy; maar kost de wyze, waarop tegenwoordig onze mede- mon8chen, hoe zuinig ook, m het leven ge houden worden, ook niet veel geld? Alle levenden zouden er reeds van moeten kunnen genieten en daardoor zouden werk verschaffingen, armhuizen en verder het groot ste getal van inrichtingen op dit gebied tot het verleden gaan behooren, zegt hy. Hei Ceyürum heeft de aandacht gevestigd op het gemis aan organisatie in de arboiderswereld ten onzent. Eigeniyk moet met die organisatie nog een aanvang worden gemaakt. Men heeft wel is waar reeds werkliedenverenigingen, vakverenigingen, volksbonden en vereni gingen van patroons, maar met dat al zyn wy nog pas aan het allereerste begin van den weg, welke leiden kan tot oplossing der sociale quaestie, of liever want zulk eene oplossing zal nog wel etteiyke jaren uitblij ven tot verbetering van de positie der werklieden, die, het valt niet te ontkennen, in menigerlei opzicht te wenschen overlaat. Wie zich hierover moge verwonderen, wy niet. Men is er nu ongeveer eene eeuw lang aan gewoon geraakt, alle organisatie op dit gebied te miskennen, te schuwen zelfs. De revolutie had daarmede ten eenenmale gebroken; er moest algeheels vryheid zyn, het stichten van verenigingen door arbeiders werd zelfs ver boden. Maar hieruit ontstond de groote ver- wydering tusschen patroons en werklieden, tusschen bazen en knechts, tusschen hooger en lager geplaatsten in de samenleving, welke thans op veel plaatsen tot eene formeele vyand- schap is overgeslagen en voor sterke wan verhoudingen de deur wagenwgd openzette. Leo XIII heeft in zyne Encycliek Rerum novarum op deze noodlottige verwy dering tusschen meesters en gezellen de aandacht gevestigd en ze eene der grootste oorzaken genoemd van den ongezonden toestand, waarin wy leven. Eenmaal vreemd geworden aan hunne ondergeschikten en door geene wet of bepaling meer gebonden, hebben de patroons enkele uitzonderingen daargelaten er niet meer aan gedacht, er somwyien zelfs niet aan kunnen denken, dat zy verplicht waren voor het zedeiyk en stofFeiyk welzfin zorg te dragen van hen, die in hun dienst staan. En van den anderen kant verloren de onder geschikten tqgenover hunne meesters het respect en den geest van gehoorzaamheid, welke onmisbaar zyn voor eene goede samen werking. Zy, die uit den aard der zaak naast elkander behooren te arbeiden tot één doel, kwamen aldus tegenover elkander te staan, en zoo werd de vyandschap geboren, waaraan in onzen tyd vooral zoo veelvuldig uiting ge geven wordt in den vorm van werkstakingen, niet zelden gepaard aan balddadigheden en vryheid8belemmering van allerlei aard. De vernietiging van alle organisatie op arbeidsgebied had nog eene bandeloosheid, welke de deur openzette voor geen maat of perk meer kennende concurrentie. De liberale economie, die alle heil verwachtte van de zoogenaamde vrye ontwikkeling der natuur- lyke krachten, verzuimde rekening te houden met het egoïsme, dat ieder mensch eigen is, en dat sterker en geweldiger zich openbaart naarmate het zedeiyk bewustzyn verflauwt, dat zyn grondslag vindt in den godsdienst. Een stryd op leven en dood ontstond dus in de maatschappy, een stryd van 't groot kapitaal tegen 't kleinere kapitaal, een stryd van de groote magazynen tegen de kleine neringdoenden, een stryd van de patroons tegen hunne werklieden en omgekeerd. En het is begrypeiyk, dat zy, die de zwak kere partyen vormden, in dien stryd geregeld het onderspit moesten delven. Op hunne rechten en belangen kon niet meer worden gelet ia de zware worsteling, om een concur rent de loef af te steken, om het geprodu ceerde tegen een minderen prfis aan den man te brengen en zoodoende een ruimer debiet te vinden. Het ging er mee als met gevalle nen op een slagveld. Zoo lang de stryd woedt, kan men zich ni6t om hen bekommeren, stormt men over hun heen. En al stak ook do liefdadigheid de hand uit, om het lot der verdrukten te verzachten, zy kon niet be letten, dat allengs in de maatschappy een paupeii8ine zich ontwikkelde, dat eene onuit- wischbare smet werpt op onze negentiende* eeuwsche-beschaving. Waar de zakenzóó staan en waar de oorzaak van het kwaad, althans eene der grootste oorzaken, is aangewezen, valt het ook niet moeilyk het middel op te sporen, dat verbetering brengen kan. Dat middel wy kennen het reeds is de organisatie der arbeiders wereld, eene organisatie, welke er op moet aangelegd zyn, de klove te dempen, die in den loop der jaren tusschen werklieden en patroons is ontstaan. Want dit houde men wèl in het oog: eeno duurzame verbetering in het lot der arbeiders wordt niet verkregen door daden van vyandschap tegenover de werkgevers, maar door overeenstemming. En het is daarom, dat de socialisten, die op do vorwydering tusschen beido partyen specu- leoren, die beweren dat zij uit den aard der zaak vyanden zyn, on dat elke daad van den gezel tegen den meester gewettigd mag boeten, de ware arbeidersbeweging veeleer tegenwerken dan bevorderen. Er is reeds dikwyis op gewezen, dat men over het algemeen betrókkelyk veel te veel betaalt en dus onvoordoelig spoculeert, als men zyn geld belegt in premieloton, die slechts eene uiterst geringe kans op een prys geven. De heer J. M. Vas Dias berekent dit r.u in Het Nieuws van den Dag voor de Witto ll ruis lot en: „De waarde van een Witte-Kruis-lot is niet 8.80, maar ƒ6.15, niets meer, on die waarde wordt zelfs in de eerste jaren nog minder. „Nu is het waar, dat loten met geringe waarde voor het publiek nog eonige aantrek- keiykheid kunnen hebben door de kans op een grooten prys. Maar dat is ook by deze loten niet hot geval. „In 1888 moge die aantrekkelijkheid groot geweest zyn, omdat toen pryzen van/"100,000, ƒ200,000 en nogmaals ƒ100,000 werden ge trokken, dat is thans geheel voorby. In 1889 byv. had men kansen op ƒ200,000 en 2-maal 50,000 onder 349,400 lotnummers; in 1894 de kans op 26,000 en 2 maal ƒ10,000 als hoogste prys op 344,900 nummers. Laat uit de kans op hooge pryzeu in 1889 het zich nog eenigszins verklaren, dat er toen hooge pryzen besteed werden, des te meer springt uit de vorgoiyking van toen met heden in het oog, dat de waardo van een lot nu niets hooger te stellen is dan de w e r k e- iy k o waarde, dat is ƒ5.16, ook omdat er na 1897 nooit meer dan twee trekkingen per jaar zullen plaats vinden". Men zou echter kunnen meenen, dat „het Witte Kruis" eeno goede onderneming en dus eene extra-betaling van 3.65 per lot goed besteed is. Doch ook dit is niet het geval. De pre- mieleening is natuurlyk indertyd door beurs mannen genomen, en beursmannetjes trachten nu die lootjes tegen 3.65 boven de waarde aan den man te brengen voor eigen voordeel. In 1876 het is De Tijddie het toevallig ontdekte maakte de schryver van de „Ï3rleven uit de Hofstad" aan de Arnhemsche Courantzoo lezen wy in dit blad, de op merking, dat in sommige streken van ons land geen goud in omwandeling was en op de meeste plaatsen zeer weinig voorkwam. Dit Is nu meer dao achttien jaar geleden, maar men kan niet zeggen, dat de tyd hierin veel verandering heeft gebracht. Er is, zeide onze correspondent toen, 50 millioon aan gouden tientjes gemunt, terwyi er 10 millioen aan muntbiljetten van tien gulden in omloop gebracht zyn. Thans zyn muntjes een dage- lyksch betaalmiddel on gouden tientjes, niet tegenstaande er vyfmaal meer zyn, krygt men byna niet te zien. De Haagsche Brief- schryver vermoedde dat de Nederlandsche Bauk en do bankiers het bewaarden om er voordeel mede te doen als do nieuwe munt wet kwam en het goud in plaats van hol zilver als standaard werd aangenomen. Dan hebbeu zy tot nu toe vergeefs hunne gouden tientjes bewaard. Maar zou thans de oorzaak van de schaarschto dozer gemakkelyke, fraaie muntstukken niet gelegen zyn in het feit, dat, juist omdat zy zoo weinig worden go- zien, de particulieren ze oppotten? Nooit heeft men gehoord, dat iemand eene verzameling aanlegde van muntbiljetten van tien gulden, waarvan er vier vyfden minder in omloop zyn, maar zeer velen leggen beslag op oen tientje, dat hun in handen komt, en juist dit heeft ten gevolge, dat men ze zoo zelden in be taling ojrtvangt Wy hoorden van iemand, dat hy twintig duizend gulden aan goud geld had liggen toen wy dat aan een ander mededeelden, vond hy het schande zóó zyn geld ron'e oos te laten liggen, maar bekende, dat hy Zil( een paar honderd gouden tientjes bewaard had, omdat het zulk gemakkoiyk geld was. Als al die particuliere collecties eens werden opgeruimd, die sedert de uitgifte van de gou den tientjes zyo aangelegd, zouden zy zeker even veelvuldig in omloop zyn, zonder dat de bank of de bankiers hun stelsel behoefden los te laten, aangonomen, dat zy dit stelsel hadden toegepast. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 6 Nov., kan morgen alhier worden verwacht. In navolging van vele andere plaat sen in ons Vaderland heeft zich ook in de gemeente Zoeterwoude een sub-comité ge vormd, zich ten doel stellende gelden te ver zamelen voor een Nationaal Fonds, tor onder steuning van de nagelaten betrekkingen van hen, die in en door den stryd in onze kolo niën zyn gevallen. Het sub comité doet een beroep op de offervaardigheid der ingezetenen en heeft eenige personen aangewezen, die hen zullen bezoeken by het houden eener collecte voor bovengenoemd doel op Maandag 10 Decem ber a. s. Elke gift, hoe gering ook, zal dankbaar worden aangenomen en getuigenis afleggen van de liefde der gevers. Het sub comité bestaat uit de heeren J. Dingjan, J. Pieterse, C. Van der Velden en A. A. Van Gils, secretaris. Gedurende de maand November 1894 zyn op het telephoonkantoor te Koudekerk behandeld 121 telegrammen, waarvan ver zonden 48 en ontvangen 73 stuks. De uitslag der door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer op den 4den dezer ge houden aanbesteding is als volgt: lo. Schoolbehoeften voor 11 scholen - luge s' breven door W. C. Meilink, te Zutfen, ƒ1588.54, D Doddens, te Aalsmeer, f 1735.32, A. Van Hilten, te Uithoorn, ƒ1775, G W Belinfante, te 's-Gravenhage, 1894 95, A. v. Stadfc, te Haarlemmermeer, 1929.57®. 2o. Benoodigdheden voor de handwerken op 11 scholen: A. v. d. Stadt, te Haarlem mermeer, 252.81, W. C. Me!! uk, tr Zutfn, 264.77. 3o. Kantoorbehoeften en drukwerk voor de Secretarie: J. Verwey, te Mydrecht, ƒ238, G. W. Belinfante, te 's Gravenhago, 322.68, D. Deddens, te Aalsmeer, ƒ326.73, Admin. „Meerbode", te Aalsmeer, ƒ365, A. v. d. Stadt, te Haarlemmermeer, ƒ411.05. Dezer dagen overleed mr. E. A. Jordens, oud-burgemeester van Haarlem. Thans ver neemt men dat ook mevrouw Jordens is gestorven. De oorzaak van haren dood i6 eene slagaderbreuk. In een zeer lezenswaardig opstel in „De Gid6" van December behandelt prof. Spronck, te Uirocht, het middel van Behring- Roux tot voorkoming en genezing van diphtherie. Tegenover den twyfol aan de deugdeiykheid van het middel, in den laat- sten tyd in sommige medische kringen te Beriyn geopperd, mogen hier de woorden vermeld worden, waarmede de Utrechtsche geleerde zyn artikel eindigt: „Bohring's ontdekking mag voor de interne geneeskunde, tot hiertoe verre overvleugeld door de chirurgie, een stap in de zeer gewenschte richting, voor de bacteriologie een triumf, voor de ïydende menschheid een zegen genoemd worden." van Tjonge rVIui-e ÏO. Prima referentiën. 5349 g eene Boumnianswonlnc met ongeveer II hectaren best Wel en Hooiland, onder Wassenaar. Te bevragen by Wed. C. NELL aldaar. 7957 6 in het Notarishuis aan den gaaBaal Burg, te Leiden, b(j opbod ia liaaaal °C Zater,1a6 8 December 1894, by afslag op Zaterdag 15 December 1894, telkens des avonds tereven uren, ten overstaan van A. VAN LEEUWEN, Noties te Leiden, van: No. 1. Het HUIS en ERF te Leiden, aan de Waardgracht No. 80, groot 28 centiaren. Verhuurd voor 1.30 's weeks. Het perceel heeft Duinwater. No. 2 Het HUIS en ERF te Leiden, in het Prinsensteegje No. 2, aan de Langegracbt, groot 30 centiaren. In tweeën verhuurd, samen voor 1.80 'a weeks. 2i Aanvaarding en betaling 5 Januari 1896. Te bezichtigen op Vrijdag en Zaterdag in de weken van t, iling en afslag van 10 - 2 uren. is de meest voorspoedige en de meest populaire Levensverzekerlng-Haatgchappy, welke bestaat, omdat zy een leder in staat stelt voor vrouw en kinderen te zorgen. Zy vraagt als premie op 35 jarigen leeftyd ƒ2.66, op 45-jarigen leeftyd 3.16, op 55-jarigen leeftyd 5.58 per 2 maanden voor 1000.— kapitaal, uit te betalen by overiyden. Zy bestaat nu 14 jaren, heeft ruim 90,000 leden, een waarborgkapitaal van ruim 6 millioen en werkt in de Vereenigde Staten en byna alle landen van Europa. Volledige inlichtingen geven 7439 20 Choorlammcrstceg 6. H. HIT» VA IV HEIJNINGEN d Co. in VERHUIZINGEN en Kantoor van Vaste Goederen. Bergplaats voor Inboedels. C„Cjr arde M eubl e.") 7898 6 vak Br. DE VRIJ. M(jn fabrikaat, te Am sterdam er. Brussel be kroond, werd door Dr. DE VRIJ „onover trefbaar" genoemd. Verkoop uitsluitend in Q verzegelde flacons a fl.gedekt door bovenstaand fabrieksmerk. Vraagt deze by uwen Apotheker, of bestelt ze rechtstreeks (onder toezending van post wissel a ƒ1.13 franco in huis) by do Chemische Fabriek van II. KAUKIIliG, 5762 16 Den Haag. Patent Bulldog- Tafelmessen, enz. I zyn met lood bevestigd, dus I kunnen onmogelijk losgaan of vuil worden; zelfs niet als ze in kokend water gelegd worden Hoofd-Depot v/\/Beien eb co., Damrak 21, Amsterdam. M«ii vraje geYll. prljsrourant. 265 12 aan de Wyngaardenlaan te Voorschoten, op Donderdag 13 December des mor gens te 11 uren, ten overstaan van den aldaar gevestigden Notaris D. K. J. SCHOOR, van staande aan gemelde laan; sommige geschikt voor Klomphout. Dagelijks te bezichtigen. 8051 11 Bekroond met Eere-Diploma's, Gou den en Zilveren Medailles, is te Lel den steeds vergch verkrygbaar tegen Deventer winkelprys, by 4414 14 Haarlemmerstraat 22. Algemeen erkend als het beste middel by Het is een siymoplosscnd en ver zachtend middel by uitnemendheid. Verkrygbaar by de meeste Apothekers en Drogisten. Prys per flescbje 20 (Tents. Alleen echt in fleschjes, voor zien van étiquette, waarop de Handteekening van 7645 22 KRAEPELIEN HOLM, Hofleveranciers te Zeist. 7810 8 HEDEN ONTVANGEN: mooi, lijn «ooi- leer, - kort gedrongen blank, hard, 65, 67'/,, 70 en 72'/s Cts extra koopje. Donkersteeg 9. -A.A.N DË te LEIDEN, zullen op Dinsdag 11 December 1894, 's voorm. te 9 uren, worden verkocht de PANDEN, welke beleend zyn in de maanden Juni, Juli en Augustus 1893, welker verkoop inmiddels kan worden voorkomen tot 9 Dec. a. s., door aanzuivering der verloopen interessen. Het overschot van de opbrengst der ver kochte panden blyft gedurende 2 jaren tor beschikking van den beloggor. 7801 15 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prys per ons ?r,l Cents. VERKOUW STOKHÜYZEN, NIEUWE RIJN 47.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5