mo-t daarom nog steeds z«ne kamer houden. Met het oog op den hoogen leeftjjd van den eroothertog, maakte men zich te Eisenach aanvankelijk zeer ongerust, maar tot dusver iTdeze vroes ongegrond. De laatste berichten over een toestand van den groothertog luiden gunstiger. H— Het wetsontwerp tot bestrijding van de rivolutionnaire partijen, dat heden by den Rijksdag wordt ingediend, bevat in artikel 1 eeno verscherping van de straffen wegens ^Hnsporing tot misdaden en tegen personen, dfe praktijken aanprijzen of als veroorloofd voor stellen, welke gevaarlijk zyn voor het algemeen. Verder eene verscherping van de straffen voor het verleiden van soldaten tot ongehoorzaam heid, wanneer daarbij gestreefd wordt naar omverwerping van het staatsgezag. Voorts uitvoeriger strafbepalingen tegen bedreiging met misdaden alsook eene nieuwe strafparagiaaf voor komplotten tot omverwerping van de staatsorde en tegen bet hoonen van godsdienst, monarchie, buisgezin, huwelijk en eigendom. Artikel 2 betreft het ontslaan van officieren en onderofficieren der reserve en der landweer, dis zij wegens verzet tegen het staatsgezag of wegens vergrijpen togen de openbare orde mot minstens drie maanden gevangenis ge- Btaft zijn. H Artikel 3 betreft de voorloopige inbeslag- i neming van drukwerken, welke onder de termen van art-. 1 vallen. Italië. De zitting van het Italiaansche Parlement is geopend in tegenwoordigheid van den koning en de koninklijke familie. Koning Humbert zeide het parlement dank voor zijne pogingen om het krediet van den Staat te herstellen en wees er op, dat het noodzakelijk is dit doel snel te bereiken door de begrooting sluitend te maken en het evenwicht te her stellen. In de troonrede worden maatregelen ■aangekondigd tot vermindering der uitgaven en vormeerdering der inkomsten, die noch den toestand van den landbouw zullen ver ergeren, noch den vooruitgang der nationale productie zullen verstoren. De regeering zal een voorstel indienen, waarvan de strekkiDg sal zijn de positie van het krediet te ver- Biet er en. In do troonrede wordt de hoop uitge- Bproken, dat Italië de crisis te boven zal komen. I I Ten slotte werd ook de buitenlandsche politiek ter sprake gebracht. „Alle verschijn selen" aldus werd in de troonrede gezegd ,wyzen er op, dat de vrede in Europa op hechten grondslag is gevestigd en dat geen der mogendheden voornemens is of durft den ^®prrede te verstoren. De Europeesche vrede is oor geruimon tyd verzekerd. De sympathie, welke van alle zijden betuigd werd naar aan- [leiding van het overlijden van czaar Alexander [bewijst wil, dat alle regeeringen het er over eens zijn, dat het noodig is den vrede te 'handhaven." Do „Indépendaoce beige" deelt den volledi- ;en inhoud mede van deze troonrede. Welke wetsontwerpen de regeering zal in dienen, ten einde het evenwicht op de be grooting to horstellen, werd in de troonrede niet medegedeeld. De koning bepaaldo zich er toe een beroep te doen op de verdere medewerking der Kamer, ten einde Italio's financiën op degelijken grondslag te vestigen. Den koning, die vergezeld werd door koningin Margherita en den kroonprins, als mede door de hertogen van Aosta en Genua, werd in de Kamer eene warme ovatie bereid. Alle afgevaardigden en een groot aantal Senatoren waren aanwezig en ook waren de tribunes geheel vol. Men verwacht spoedig iadere mededeelingen over de plannen van den heer Crispi. Intus8chen betoonen de Italiaansche bladen cich over het algemoen zeer ingenomen met de troonrede. Evenwel nemen natuurlyk. de j üneeste bladen nog eene afwachtende houding san, omdat het nog niet bekend is, welke wetsontwerpen de heeren Crispi en Sonnino cot herstel van het finantiëel evenwicht zullen indienen. Zoowel de „Fanfulla", als de „Opinione" en de „Diretto", die anders niet op de hand van den heer Crispi zyn, prjjzen zeer de goede ©edoelmgen der regeering, maar natuurlek wordt door hen geen oordeel uitgesproken, zoolang men nog niet weet op welke wyze de heer Crispi voornemens is te voorzien in het tekort van 70,000,000 lire, dat de begroo ting nog steeds aanwfist. Nu de zitting der Kamer is geopend, zal men daarover spoedig j wel meer vernemen. De „Popoio Romano" schrijft dat zy eene der gewichtigste, misschien de gewichtigste sedert de vestiging van het koninkrijk za! zijn. Zy moet twee moeilijke vragen oplossende finantiëele en de binnenlandsche, welke door de laatste gebeurtenissen is ontstaan. De Kamer moet loodwendig de financiën en het productief leven der natie tot den normalen toestand ïrugbrengen on vaststellen, hoe ver de regee- mg tot handhaving van haar gezag, der ►penbare orde, der constitutie en der wetten lag gaan. Vrienden en vijanden over de gfenzen lebben op ons het oog gevestigd. De „Tribuna" zegt: De gestoorde orde is door de loffelijke energie der regeering snel hersteld. Thans geldt het de treurige gevolgen en oorzaken weg te nemen. Zy zyn econo mische verkeerdheden, politieke misbruiken en al te strenge vonnissen. In de „Figaro" vestigt Jacques St-Cèreby de bespreking der troonrede de aandacht op het feit, dat koning Humbert ditmaal geen imelding heeft gemaakt van het drievoudig [verbond. „Wat zal men" vraagt hy - |»daarover wel te Berlijn zeggen? Vermoedelijk zal men zich te Berlijn daar over wel niet uitlaten, want men weet daar zeer goed, dat Italië or niet aan denkt zich van het drievoudig verbond af te scheiden. Dat koning Humbert in zijne troonrede niet over de triple alliantie heeft gesproken, zal daarom te Berlijn wel geen aanleiding tot bijzondere ergernis geven. België» Den 18den December zal te Brussel een congres worden gehouden door de werkloo- zen in België. Het initiatief voor dit plan is genomen door den leider der sociaal-democra tische party te Gent, die de werkloozen uit het geheele land tot deelneming aan dit con gres heeft opgeroepen. Het doel is te be raadslagen over de middelen, welke mogelijk zijn om gedurende dezen winter werk te ver schaffen. Spanje. De zitting der Kamer was gisteren weer zeer rumoerig. De minister van koloniën, Abaruzza, trachtte, naar aanleiding van den aanval van den republikeinschen afgevaardigde Salmeron, zijne houding te rechtvaardigen. Toen de minister (uie voorheen tot de republikeinsche party behoorde) zyne betrekkingen tot den republi keinschen leider Castelar, by wiens party hy zich aansloot, uiteenzette, beging hy de on voorzichtigheid te verklaren, dat de republi keinsche party nu wel verplicht is om de monarchie te erkennen. De rede van den minister gaf aanleiding tot groot tumult. De conservatieve afgevaar digden protesteerden tegen deze verklaring en hun leider, de heer Canovas de Castillo, hield eene redevoering, waarin hy zyne ver bazing te kennen gaf, dat eene dergelyke ver klaring werd afgelegd door een der ministers, die zich nu by de monarchale party had aan gesloten. China en Japan. Voorloopig bepalen sommige Engelsche bladen er zich toe, door leugenachtige be richten de openbare meening tegen de Japan ners in te nemen. Onder die berichten meenen wy ook te mogen rekenen, wat de „Times" eergisteren meedeelde over Japansche bar* baarschheden te Port-Arthur. Een telegram der „Central News" meldt dan ook uit Hiroshima, dezelfde plaats, waaruit het gruwel-bericht der „Times" is gedateerd, dat de Chineesche bevelhebber van Port-Arthur de inwoners heeft gedwongen deel te nemen aan de verdediging; daarby werden velen gedood. Zy droegen geen uniform en vele soldaten hadden burgerkleeren aangetrokken om gemakkeiyker te kunnen ontvluchten. Dit heeft misschien aanleiding gegeven, zegt de correspondent der „Central News", tot het gerucht, dat de Japanners weerloozen hebben gedood. De burgeriyke bevolking keert naar Port-Arthur terug. Mannen, vrouwen en kinderen hebben reeds geleerd, dat zy ver zekerd zyn van eene menscheiyke, zelfs vrien delijke behandeling. Een telegram uit Jokohama zegt dat uit de Japansche bladen schynt te blyken, dat Japan zeer zware vredesvoorwaarden zal stellen. Hoe meer de Japansche legers voortdringen en hoe meer Chineesch grondgebied zy bezetten, des te hooger sty gen de eischen van het gouvernement van den Mikado. Sommigen verlangen dat groote gedeelten van China zullen worden geannexeerd, indien de oorlog voortduurt. Anderen meenen dat wanneer nu vrede wordt gesloten, Japan zich zal tevreden stellen met eene schadevergoeding van 400 millioen dollars en den afstand van het thans door zyne troepen bezette gebied. Aan de Chineesche vredesvoorstellen wordt niet veel waarde gehecht en men gelooft, dar, nog duidelyker blyken moeteD worden ge geven van de macht van Japan, om het Chineesche volk te doen begrypen, dat zyn gouvernement om vrede heeft gesmeekt, omdat het niet langer tegenstand kon bieden. Indien door den winter Takoe en Shan-Hai- Kwan niet kunnen worden aangevallen, zal de oorlog in een ander gedeelto van China worden overgebracht. Geen wapenstilstand zal worden toegestaan, tenzy China formeel om vrede smeekt en vol doende waarborgen geeft. Indien China niet dadelyk de oorlogskosten kon betalen, zou het in termynen kunnen geschieden, maar dan zou Japan een onderpand voor de betaling moeten hebben. Gemengd Nieuws. Door de vorst van de laatste twee nachten ligt de watervlakte van de baan der „Leidsche IJsclub" reeds flink dichtge vroren. De geleerden zyn het er niet over eens of do vorst zal aanhouden 1 De opkomende maan, het blyven staan van don barometer en do Oostenwind worden ten goede, het „werken van de mollen" echter ten kwade gerekend. Anderen beweren dat er nog heelemaal geen vorst in de lucht zit! Wie heeft nu gelyk? Hedennacht om vier uren werd in de staenbakkery van den heer Hoos aan de Zyi by de Spanjaardsbrug, onder Leider dorp, brand ontdekt in een grooten oven, waaromheen zich ongeveer 12 tjalken turf bevond. De brandweer was spoedig aanwezig en werkte met drie spuiten. Ook de gemeente en rijkspolitie was ter plaatse, fcerwjjl even eens omstreeks halfzeven eenige Leidsche weesburgers, doch zonder spuit, een kykje kwamen nemen en zingende, dus vrooiyk en opgeruimd, weer huiswaarts keerden. De brand duurde hedenmiddag nog voort, doch men hoopte hem vandaag toch nog meester te worden. De rook, welken de brand verspreidde, was verschrikkelyk, ook in de richting naar en over Leiden. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee in de gemeente Zegwaard is heden geheel gewoken. Door de gemeente-veldwachters Van der Stel en Monna, van Zoeterwoude, 16 te 's-Gravenhage aan de bevoegde macht over geleverd een der vele Zoeterwoudsche bede laars. De man was daar niet woonachtig. Te Utrecht is een bezoeker van een huis in de Boterstraat uit het raam van de dei de verdieping geworpen of gesprongen en voor dood opgenomen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Dat moet uitgemaakt hebben, dat de man in drift uit het raam is gesprongen. Hy is thans in het ziekenhuis; zyn toestand was hedenmorgen tamelyk wel. Eergisteravond is eene ruim veer tigjarige vrouw, die reeds gedurende vele jaren van haren man af was, by het verlaten van een danshuis in het Ruiterskwartier te Leeuwarden in de gang plotseling dood neer gezegen. Of het kwam van het vele dansen, of wel door den schrik, doordat de door haar verlaten man in het danshuis was verschenen, of wel door eene andere oorzaak, valt moeilijk te beslissen. 3y den heer J. R. B., Rooz end aal straat te Hilversum, is gisteren het twaalfde kind geboren. Dit heeft, naar men zegt, aan elke hand 6 vingers en aan eiken voet 6 teenen. Gistermiddag is in de Warmoe- zierslaan te Kralingen eene vrouw, die aan een juk twee emmers kokend water droeg, gestruikeld, ten gevolge waarvan zy het water over het lichaam kreeg en ernstige brand wonden bekwam. De ex-commissaris der Hilver- sumsche politie, Tuinen burg, die de gelden van de „Ned. Politiebond" verduisterde, te Monte-Carlo ontdekt word en zich by zyne arrestatie door een revolverschot van het leven trachtte te berooven, waarby hy zich zeer ernstig verwondde, zal zyne straf ver- moedelyk niet ontgaan. Hy is in het leven behouden en neemt in beterschap toe. De uitlevering heeft echter nogal eenige moeilykheden in zich, daar do regeeringen van Monaco, Frankryk en België daarby gemoeid zyn. By de Nederlandsche regeering zou thans het voornemen bestaan om Tuinenburg naar Marseille te doen vervoeren om hem van daar door middel van een Nederlandsch stoomschip naar het vaderland over te brengen. Ten gevolge van het vlam vatten der kleeren is het 5-jarig meisje van L., te Opglabbeek by Weert, onder de hevigste pynen bezweken. TWEEDE HilfEB. Zitting van heden. (Per telegraaf.) Over de Staatsbegrooting werden heden de algemeene beraadslagingen voortgezet. De heer Gerritsen kwam er tegen op, dat de Regeering zich niet wenscht te bepalen tot het groote politieke vraagstuk van het kiesrecht, doch ook andere hervormingen dan kiesrechtregeling met deze Kamer zou trachten tot stand te brengen. Daartegenover plaatste spr. zich op het standpunt, dat deze Kamer moreel onbevoegd is iets anders te doen dan het kiesrecht te regelen. Hy was na vroegere uitlatingen van den heer Yan Houten nog volstrekt niet zeker of die regeling alle lichamen zal omvatten. Overigens trad hy in eeno uitvoerige weer legging van de staatsrechtelyke denkbeelden, in de vorige week door den heer Lohman ontwikkeld, met het betoog dat die geheel verschilden van de beginselen, door dien afgev. en zyne medebewindslieden in het Ministerie van 1888 verdedigd. Hoofdzakelyk beweerde hy verder dat velen, ook de minister Van Houten, biykens hunne vroegere geschriften en redevoeringen, hebben verklaard dat her ziening van het kiesrecht bet uitgangspunt moet zyn voor eene latere, betere wetgeving, geheel overeenkomstig het standpunt, door den oud-minister Tak ingenomen. Tegenover den heer Lohman meende spr. verder dat de Grondwet wol degelyk geschre ven en bindende is voor het Nederl. volk en dat een goede gang van zaken in het land alleen te verwachten is, wanneer allen aan spraak kunnen maken op kiesrecht. Trouwens heeft de geheele verkiezingsstryd van dit jaar aangetoond dat de kiezers slechts een Kamer ad hoe, uitsluitend voor kiesrecht regeling, hadden daar te stellen, met uitslui ting van alle andere groote politieke vraag stukken, waaruit dus volgt dat dit Kabinet Z6 niet mag aanhangig maken, tenzy de bo mogeniteit van het ministerie op dit punt niet bestaat, wat spr. moest aannemen, daar de antecedenten van den heer Van Houten ver hinderen eensdenkend te zyn met zyne ambt genoot cn, die in politieke beginselen geheel met die van den heer Van Houten verschillen. Vooral betwyfelde hy de homogeniteit om trent de styging der oorlogs-uitgaven, door den Min. Van Houten steeds fel bestreden, daarby tevens wyzende op het gerucht, dat de minis ter Röell wel, de minister van oorlog geen voorstander is van den persoonlijken dienst plicht. Het 6amenzitten in één Kabinet achtte spr. onmogelyk by zooveel verschil van opvatting ook ten aanzien der Koloniale politiek, de handhaving der godsdienstvrijheid, ja zelfs het kiesrecht. Wat het laatste betreft, constateerde hy toch dat de minister van financiën zich vroeger verklaard heeft tegen elk census-kiesrecht, gezwegen nog van diens heftige beatryding van vermogens- en bedrijfsbelasting, zoo krach tig verdedigd door het Kamerlid Van Houten. Spr. meende verder te moeten gelooven, dat de heer Van Houten is overgegaan naar de conservatieve party, met loslating zyner vroegere geavanceerde denkbeelden, die hy indertyd beloofde aan do ministerstafel te zullen toepassen, mocht by eenmaal minister worden. Ten slotte kwam hem met het oog op 's ministers vroegere overtuiging hoogst be- denkelyk voor diens beslissing in zake de eedsaflegging door leden van den Gemeenteraad. De heer Famcombe Sanders achtte den finantiëelen toestand niet rooskleurig, vond het optreden van den minister Van Houten verwonderlyk en betoogde de noodzakelykheid tot krachtige inrichting van ons veldleger, noodig ter handhaving onzer neutraliteit. De heer Tak Van Poortvliet bestreed uit voerig den heer De Savomin Lohman, ontkende dat de Kroon in den stryd over de ministe- ricele crisis was gemengd en de ongrondwet tigheid der Kamer-ontbinding, en betoogde de noodzakelykheid tot krachtige kiesrechtuitbrei ding voor de hervormingsmaatregelen, welke dringend noodig zyn. Een zilvei*en feest. De heer F. Uittenbroek herdacht den 30stqn November jl. den dag, waarop by vyf en twintig jaren geleden in functie trad als hoofd eener school en dit wel te Aalten. Aan gezien op dien datum en volgende dagen te Aalten het vyf-en-twintigjarig bestaan der Christelijke school aldaar werd gevierd en men den heer Uittenbroek daarby gaarne tegen woordig zag, ging toen te Leiden de voor hem zoo gewichtige dag byna ongemerkt voorby. Heden, 6 December, echter, werd het feit op waardige wyze herdacht. Van het schoolgebouw aan de Pieterskerk- gracht, van welke school de heer Uittenbroek hoofd is, wapperde de vlag en de vestibule er van was keurig met groen versierd, een aangenaam welkom voor den jubilaris, toen hy hedenmorgen den voorhof der school bin nentrad, waar hy feesteiyk werd ontvangen door het bestuur der Vereeniging voor Chris- telyk onderwys aan on- en minvermogenden te Leiden, namens welk bestuur hy werd gecomplimenteerd door den voorzitter er van, ds. S. H. J. De Wolff. Tevens werd hem door het bestuur een cadeau aangeboden. Daarna werd de jubilaris door het bestuur de school, die ook sieriyk en vol smaak ver sierd was, binnengeleid, waar hy ontvangen werd door de leerlingen, die hem ter eere een lied aanhieven. Het zy nog even vermeld dat die versiering bestond in groen en draperieën in rood, wit en blauw, met de wapens van Gelderland (omdat Aalten de eerste standplaats van den heer U. was), Zuid-Holland (met het oog op zyne betrekkingen te Waddingsveen en te Leiden) en van Leiden zelf. Door de jongste der meisjesleerlingen, H. Parmentier, werd hem dra een bouquet aangeboden en werd hy namens de leerlingen in dichtmaat be groet door den oudsten manneiyken leer ling Bart Van Donkolaar. Namens het onderwyzend personeel werd hy toegesproken door den eersten onder- wyzer den heer C. Van der Putte, die hem tevens de cadeaux aanboodvan de leerlingen een stel stoelen en eene keurige hanglamp; van het personeel een haard. De concierge Wiggers bood hem een fauteuil aan. De jubilaris dankte zeer getroffen. Hy her innerde aan zyn arbeid in de school gedu rende 25 jaren, verzekerde den kinderen zyne innige liefde en dankte hun voor het ge schonken biyk van deelneming in zyn feest; den onderwyzere bracht hy dank voor de liefde en trouw, van hen ondervonden, en daérvoor, dat ze met hem wilden arbeiden in éen geest, tot één doel. Daarna ontving de jubilaris nog eenige kleine geschenken van enkele leerlingenboek werken, bouquetten, enz., enz. Onder het zingen van liederen en eenige traktatie bleven de kinderen nog eenigen tyd gezellig byeen. Zaterdag worden ze op grootere schaal onthaald. Wy[ de heer Uittenbroek ook directeur is van de Christelyke Normaallessen alhier, maakten eveneens kweekelingen en oud-kwee- kelingen hedenmiddag by hem hunne opwach ting. Namens de eersten sprak de heer Chr. Van Dyi hem toe, namens de laatsten de heer J. Vroom; terwyl zy den jubelaris gezamen lijk voreerden eene pendule met eene groep, eene zinnebeeldige voorstelling van het On derwys. Van zyne mede-onder wy zere aan genoemde lessen ontving de heer Uittenbroek eene schoone hulde in twee keurige etsen. Voorts werd hy nog gecomplimenteerd namens de afdeeling Leiden en Omstreken van christelyke onderwyzers en onderwyze- ressen, terwyl hem vroeger reeds was toege komen een felicitatie-schry ven van de Plaatse- lyke Schoolcommissie alhier. Het ontbrak den jubilaris dus niet aan belangstelling in zyn feest, want ook van nog vele andere zyden stroomden hem geluk- wenschen, in allerlei vorm, toe. Dat by er erkenteiyk voor was, dat die belangstelling zyne verwachtingen overtrof, gaf hy telken male te kennen. Nu, hy heeft ze verdiend l Dat het den heer Uittenbroek gegeven moge worden nog langen tyd met onverflauwde krachten nuttig werkzaam te zyn voor de jeugd en het onderwys, [inzonderheid voor het Christelijk onderwas te Leiden l Telegrammen. ROME, 4 December. De gewezen president dor Kamer, de heer Biancheri, is weer tot voorzitter gekozen. Do heer Biancheri ver kreeg 236 stemmen, terwijl 73 afgevaardigden zich van deelneming aan de stemming ont hielden. BERLIJN, 5 December. (A. ITjHet „Tage- blatt" ontvangt uit Madagascar telegraphisch bericht, dat Fransche marinetroepen Majunga en Tamatave bezet hebben. Fransche oorlogs schepen kruisen op de kust en beletten den aanvoer van levensmiddelen en oorlogsmateriaal. BERLIJN, 5 December. (Hbl.) De sociaal democraten maken er voor de eerste maal aanspraak op, dat een lid hunner party tot secretaris van den Rijksdag zal worden gekozen, hetgeen hun toekomt op grond van hunne partysterkte. Ingeval de voorzitter in de eerBte zitting mocht herinneren aan het overly den van den Czaar, zal Liebknecht, volgens op dracht van zyne party, protesteeren. LONDEN, 5 December. De bladen melden dat men der Chineesche regeering de ge- hoele som aangeboden heeft, die de mogend heden Japan zouden veroorloven te eischen als oorlogsschatting, en wel in den vorm van eene gondleening, rentende 4 pCt. en gewaar borgd door de beschikbare inkomsten der handelshavens. Uit Kobe wordt aan de „Times" geseind dat eenige duizenden Tonghaks den 28sten Novem ber eene Japansche troepenafdeeling by Kon- Su in Middel-Corea hebben aangevallen. Zy zyn echter verslagen en leden groote verliezen. Twee hoofden zyn gedood. LEIDEIV, 5 December* De rykscommissie tot het examineerea van machinisten aan boord van koopvaardij schepen heeft in hare zitting te Amsterdam uitgereikt: het diploma A aan A. Franken, F. 't Riet en H. J. R. Perdyk. De Eerste Kamer is hedennamiddag, na aanneming der aanhangige wetsontwerpen, waaronder dat tot grondverkoop voor het post en telegraafkantoor te Haarlem en dat tot vereeniging van Rotterdam, Kralingen en Charlois, uiteengegaan tot 27 December. Door een aannemer te Dordrecht ls concessie aangevraagd voor droogmaking der Lauwerzee. De minister van binnenl. zaken bericht dat het Kon. Penningkabinet te 's-Gravenhage van 16 tot 23 dezer voor het publiek zal gesloten zyn. Academie-nieuwi. Leiden: Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer R. Colenbrander. Ma rktbarlohten» Sneek, 4 Dec. Boter. Aanvoer 280/4 en 87/8 v. Prijs: lete keur f 38.50. Bij de Vereeniging: lsto keur ƒ38.— a ƒ39.50, 2de keur 35.—a 36.,3de keur f 34,4de keur 33.a Schiedam, 4 Doc. Mootwyn: officiééls noteering bij de makelaars 6.50, (by den Braudersbond 51/fe a Jenever 9.50, id. Anmt. 11.Spooling 1.20. ROTTERDAM, 8 December. INLAND80HE GRANEN. Paardenboonon van 4.70 tot ƒ5.40. DuiveDboonen ƒ6.30 tot 5.80. Schapenboonen 4.50 tot ƒ6.25. BminebooDen met meer aanvoer. De beste werdsn tot 25 cents en de mindere tot 60 cents verlaging verkocht. Walchersohovan 14.— tot 14 60 De beste Vlaam. en Zeeuw. 18.25 13.75 Ordinaire dito dito 11.50 12.25 OoriDgere en wakke. 8.60 „10.— Yan Witteboonen waa weinig van goede qualiteit aan do markt. Walcherechovan ƒ12.75 tot ƒ18.25 Ylaam. on Zeeuw, de boete. „11.12.25 dito dito ordinaire 10.10.60 Mindere ongeringere soorten 6.9. Blauwe Erwten in puike soort weinig voorhanden Yoor de gewone en mindere qnaliteit was weinig kooplust. Walcherscbevan ƒ0.—tot 9.75 De beste Zeeuwf»che en Ylaameche 8.8.50 Middelb. qual. ditoenFlakkeeache „6.7.25 Geringere6.— 5.40 Schokkers zonder handel. Van Koolzaad wai bijna niets aangevoerd. Hennepzaad 6.75 tot ƒ8.60. Kanario/aad werd prijshoudend verkocht. Het beste ƒ10.tot 10.60, middel-qnalitoit 9. tot ƒ9.50 en geringere soorten/7.25 tot ƒ8.25. BUITENLANDSCBE GRANEN. Tarwe heden hooger, doch er was weinig aan de markt. In de laatste dagc-n werden eenige loco partqen Donan, Odessa en Laplata naar den Rijn vtrkooht tot hoogere prijzen on hield de vraag, ook van die zijde, nog sterk aan. Rogge vaD buiten hoogere limietes, dooh hier on veranderd met beperkten handel. Odessa99 tot ƒ100 Taganrog99 102 Helena105 108 Nico ajef 103 106 Besciarabieche98 100 Moldau102 108 Novorosisk, stoomende98 99 Zware Hslena 109 110 Gerat zonder verandering. Taganrog. 82.tot 85. M&rianopel 82.— 83.— dito stoomende81.82. Odeesa „82.— „88. Taganrog 80.81,— Haver vaster. Libaa volgens qnaliteit. 6.75 tot 6.60 Beval7. Boekweit. Fransche 135 a 186 dito stoomende ƒ185. Canada stoomende 148 a ƒ145. Boekweitgrotten. Grove 8t.-Pctersburger ƒ216 tot ƒ222 Middel dito 188 192 Yoer-Erwten onveranderd. De beste ƒ5.10 tot ƒ6.35 mindere ƒ4.60 tot 5. Maïs weinig gevraagd. Bonte Amerikaanscheƒ129 tot ƒ181 dito stoomende 128 Foxanian120 121 Odeesa119 128 Donau 120 124 Turkecho 124 125 Oinqantine128 n „130 Fozanian, etoornend 118 119 Novorosisk „„117

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 3