3 Botermarkt 17 Manufacturen, ■De ilmeioosche Linneiifabriek LINNEN, KATOENEN EN DAMASTEN I ALMELOOSCHE LI1ENFABRIEK, LUXE-LAMPJES, Aalmarkt 25. J. L. CREYGHTON. Barnett Elichagaray. Cognac. Jenever en Bitters, f 0.68 Brandewijn 0.73 -> Cognac en Punch Punch en Likeuren 1.05 g 0.85 Sigarenmagazijn GEORGE VAN DER WERF, N°. 10668. Vrijdag 30 November. A0.1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 November. zal tijdelijk aan de een VERKOOP houden van alle 30 en 40 pCt. onder den gewonen prijs. Botermarkt 17. STANDAARDS, SALONLAMPEN en vele andere soorten zijn zeer doelmatig geëtaleerd in onze nieuwe zaal en 's avonds schitterend verlicht. Wij noodigen beleefd tot een bezoek uit. 767i 20 HOTEL DE LA P0STE, Café-Restaurant, J. E. VLAANDEREN, Prop. Baker- en Kinderrijmen, Dr. J. VAN VLOTEN, H. KITS VAN HEUN1NGEN Co. Choorlammersteeg 6. Pakhuis KLIKEB, Hartesteeg. Ook bij de kleine maat tegen denzelfden prijs. Slijters per 5 of 10 Liter tegen marktprijs. 7807 so Hoog fijne St.-Nicolaas-Cadeaux. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COtFHAHT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PBIJS DEB ADVEBTENHÊN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Tweede Blad. "Wy ontvingen den volgenden open brief aan allen, die belangstelling hebben betoond in het optreden van het Comité ter verbete ring van den maatschappelyken en den rechts toestand der vrouw in Nederland: „Talrijk zyn de betuigingen van sympathie, die het Comité mocht ontvangen; velen ein digen met de vraag: hoe kan onze belang stelling zich uiten? Is het uw plan eene Vereeniging op te richten, dan worden wy daarvan gaarne lid; kunnen wy medewerken tot het maken van propaganda, beschik over onze krachten, maar zeg ons op welke wyze; welke is de bedoeling van het Comité met den slotzin der circulaire: „dat velen zich aansluiten by ons streven." Liefst beantwoorden wy dose vragen in het openbaar. Het Comité wenscht vooralsnog niet, eene vereeniging te stichten met statuten, leden en vergaderingen. Al is tusschen een klein getal personen verschil van opvatting omtrent enkele onderdeelen niet uitgesloten, toch is daar eerder overeenstemming te verwachten en eene snellere wyze van werken, dan by eene groote Vereeniging met plaatselyke Afdeelingon. Maar al meent het Comité zich vooreerst niet te moeten uitbreiden, toch stelt het iedere uiting van sympathie op hoogen prys, van mannen en vrouwen uit iederen stand. Eene flnantiöele bydrage wordt door het Comité niet gevorderd; vrywillige bydra- gen zullen echter dankbaar worden aanvaard. Wy zyn voornemens ieder, die zyne betuiging van adhaesie inzond of alsnog inzendt, of van wien ons verzekerd wordt dat hy met ons streven instemt, voortaan op de hoogte te houden van de werkzaamheden van het Comité, ten einde zoodoende een band van onderlinge gedachten wisseling aan teknoopen. Ook zouden plaatselyke Comitó's, locale Ver- eenigingen, hetzij uit naam individuöel van de ondergeteekenden, hetzy uit naam van het plaatseiyk Comité, eventueel adressen kunnen steunen, welke door ons Comité ingediend zyn. Qaarne zullen wy opmerkingen en voorstellen van hen, die hunne adhaesie betuigden, in overweging nemen, doch wenschen wy ons het recht voor te behouden hiermede naar bevind van zaken te handelen. Natuuriyk hebben niet alle onderwerpen, op onze agenda geplaatst, evenzeer ieders instem ming; de een acht den tyd nog niet gekomen om deze of gene verandering voor te slaan; de ander zal enkele door ons gebrandmerkte wetten nog niet zóó erg vinden. Het Comité zal zich in de volgorde meest laten leiden door de overweging welke plannen by de Regeering aanhangig zyn, welke zaken by afzonderlyke wet kunnen worden geregeld, en welke moeten wachten op grondwets herziening. By het vele werk, dat vóór ons ligt, zal zich de wyze, waarop wy moeten werken, allengs ontwikkelenook of er een vaste vorm zal moeten gezocht worden voor de mode werking van locale Comités, waardoor zekere rechten en verplichtingen onderling zouden moeten worden vastgesteld. Steeds meer en meer te mogen ervaren, dat veler sympathie met ons is, zal ons opwekken om met yver voort te gaan." De open brief is namens het Comité voor noemd onderteekend door de damesJeltje De Bosch Kemper, voorzitster; J. C. Overvoorde, lste secretaris, on H. H. Scholten Comme- lin, 2de secretaresse penningmeesteresse, te Amsterdam. Te 's Gravenhage is overleden de heer A. A. Rip, gepensionneerd kapitein-intendant van het O.-I. leger. Te Rotterdam is overleden in 65-jarigen ouderdom de onlangs by de arrondissements rechtbank aldaar benoemde grifher mr. H. P. Van Kaathoven. De van zyne detacheering by het O. I. leger teruggekeerde lste luit. der inf. J. J. Van Pellecom is ingedeeld by het 7de reg. inf. te Hoorn. De officier-machinist 2de kl. J. Smit keert, wegens langdurig verbiyf in de tropen, uit Oo8t-Indiö naar Nederland terug. De regenten en de secretaris-rentmeester van het krankzinnigengesticht St.-Joris te Delft, hebben hun ontslag genomen. De oud-minister Van Tienhoven is voor nemen8 het grootste gedeelte van den winter met zyne familie in het zuiden van Frankryk door te brengen. Oriëntalisten-congres. De „Staatscourant" van 29 Nov. bevat een verslag, uitgebracht aan den minister van binnenlandsche zaken door prof. C. P. Tiele en prof. J. P. N. Land, beiden te Leidon, omtrent het tiende internationaal congres van Oriöntalisten te Genève. Uit dit verslag blykt o. a. dat er 215 leden en 55 contribueerende dames uit al de vyf werelddeelen to Genève byeen waren. Vyftien regeeringen en 97 geleer ie lichamen hadden zich doen vertegenwoordigen. Het congres was verdeeld in zeven sectiön, toegewyd aan de studie van Indie en de Arische taalkunde, de Semiotische talen, die der volken van den Islam, Egypte en de Afrikaansche talen, hot verre Oosten, Griekenland in zyne betrek kingen tot het Oosten en de Oostersche land en volkenkunde. In de sectie van het verre Oosten trad als voorzitter op prof. Schlegel, terwyi prof. Tiele door de Semiotische sectie tot ondervoorzitter verkozen werd. Onder de gehouden voordrachten vallen te vermelden eene van prof. Schlegel over de maatschappe ïyke positie der vrouw in China en eene van prof. Land over de Javaansche muziek. Door elk der drie genoemden is aan de discussie over sommige vraagpunten deelgenomen In de sectie der Muzelmansche letteren moest prof. De Goeje, uitgenoodigd om in plaats van den diep betreurden Robertson Smith als redacteur eener philologische encyclopaedie op te treden, zich met zyne veelvuldige verplich tingen tot andere werkzaamheden veront schuldigen Nog andere bekende landgenooten gaven door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blyk. Wat er in de zittingen besproken is, zullen de uitvoerige Handelingen vermelden, die door de zorg van het bestuur ter perse worden gelegd. Met algemeéne stemmen werd besloten gebruik te m«*ken van de uitnoodiging van den Franschen minister van openbaar onder - wys en Schoone Kunsten, en het eerstvol gende congres te houden in 1897 te Parys; aan de gemachtigden der Fransche Regeering de keuze van het comité en de regeling van het congres over te laten, met inbegrip van de wyziging in het reglement, waartoe de ervaring, by de congressen tot hiertoe opge daan, aanleiding geven mocht, en de beslis sing over de uitnoodiging van het Amerikaansch Oostersch Genootschap tot aan de Parysche byeenkomst te verdagen. KOLONIËN. BATAVIA, 24-26 October. Aan de „Java-Bode" wordt uit Makasser d.d. 25 Oct. geseind: „Morgen zullen de vorst en de ryksgrooten van Goa ten gouvernementshuize verschenen tot het sluiten van een nieuw contract met de Ned.-Indische regeering, hooflzakeiyk inhoudende erkenning van suzereiniteit." Het nieuwe contract met den jongen vorst van Goa versterkt, aldus lezen we in het „Bat. Nbl.," de mate van erkenning onzer suzereiniteit over dezen leenplichtigen staat in hooge mate. Nadat de oude vorst van Goa, dij reeds sedert geruimen tyd geene bemoeienis meer met bestuurszaken had gehad, den 29sten Januari 1893 was komen te overlyden, achtte het gouvernement het wenschelyk het contract, vóór de installatie van den kroonprins, in dien zin te wyzigen. Dit geschiedde ook in verband daarmede, dat o. a. in 1891 eenig volk onder aanvoering van een Goa'schen prins gewelddadig de in vrijheidstelling had geéischt van drie van diens volgelingen, die door den landraad waren terechtgesteld (welke poging verydeld werd); ook naar aanleiding van den slechten invloed, dien eenige prinsen uitoefenden in enkele streken en o. a. ten gevolge had de uitvaar diging van het verbod aan de Goa'sche prin sen, uitgenomen den kroonprins, om zich zonder schriftelyke vergunning in de gou- vemementslanden te bewegen. De kroonprins bleek echter niet dadeiyk ge neigd de eischen in te willigen, hoewel de gebeurtenissen geen invloed hadden geoefend op de goede verstandhouding of de naleving der oude voorwaarden, wat zeer onlangs nog gebleken is door de aanbieding der hulptroepen. Volgons een telegram uit Makasser aan de „Soer. Crt." dd. 2 dezer dankt men het den yverigen bemoeiingen van den assistent resi dent voor de inlandsche zaken Brugman, dat de vorst eindeiyk in de teekening van het nieuwe contract heeft bewilligd. Men meldt aan de „Deli Crt." dat Maan dagavond te ongeveer halfnegen vyf met revolvers gewapende Chineezen oen Chineesche gedeh achter het station Soenggal met geweld hebben opengebroken. De eigenaar, die zich tegen de inbrekers verdedigde, werd door het doorsnyden der pezen zyner voeten zoo ernstig verwond, dat hy geen pas meer kon verzetten, waarna de roovers zyne vrouw met den dood bedreigden, indien zy hun niet de plaats aan wees waar het geld verborgen was. Deze zwichtte natuuriyk voor dit argument, en hare aanduidingen stelden de dieven toen in staat pl.m. 400 dollars aan contanten en ongeveer 500 dollars aan goederen te rooven, waarna de bende in de rimboe verdween. De ongeluk kige verminkte Chinees werd gistermorgen te Medan aangebracht om naar het hospitaal voor gestraften te worden vervoerd. Even voor het ter perse gaan van haar blad vernam de „Deli-Crt.", dat het controleur "Wagner gelukt is drie der roovers gevangen te nemen. Civiel Departement. Benoemd: Tot tiji opzieners 3de kl. bij het Boschwezen op Java en Madoera J. E. Brugman, C. H. Siegel, L. P. F. A. Lans Jr., F. J. B. Kancuret, O. L. H. Von Ranzow, U. W. Corné, J. K A. Van Aareiu, A. li. B. Helbach, C. D. A. Hoekwater, J. K. Zur Btichen, C. L. Regensburg en J. F. Van de Woestijn©, de eerste thans klerk bij don post- en telegraafdienst te Semarang, de tweede thans klerk bij het Depar tement van BinDcnlandsch Bestuur en de achtste thans klerk bij het Depart, van Onderwys, Eere- dienst en Nijverheid, de derde, vierde, vijfde en zesde thans particulier, de zevende gegagcerd adjudant-onderofficier bij het wapen der artillerie van het Ned. lnd. leger, de negende gegageeid korporaal «chryver der artil. van hot Ned.-lnd. leger, de tiende thans burgerlijk schrijver bij het Depart, van Oorlog, de elfde thans leerling op ziener en de twaalfde gewezen lichtopzichter 2de kl bij de kustverlicbting in Ned.-Iudië; met be paling dat zij geplaatst worden: de eerste, derde en negende in het boschdistrict Toeban-Bodjo- negoro; de tweede en achtste in het boschdislrict Soerabaia-Madoera-Pasoeroeande vierde iu bet boschdistrict Zuidwest Rembang-Ngawide vijfde, tiende en twaalfde in het boschdistrict Rembang- Blora; de zesde in het boschdistrict Togal-Cberi- bon; de zevende in hot boschdistrict rreanger- Iiegentschappen-Krnwaog; en de elfde in het boschdistrict .Semarang-Vorstenlanden. Overgeplaatst: van Muotok (Banka eu Onderhoorigheden) naar Padang Sumatra's West kust', de tolk voor de Chineesche taal A. E. Moll. Benoemd: Tot tolk voor de Chineesche taal: te Pontianak iWostor-afdeeling van Borneo' B. A. .T. Van Wettum; te Muntok (Banka en Onderhoorigheden' J. L. J. F. Ezormante Tandjong Pinang (Riouw en Onderhoorigheden II. J. F. Borel, allen elove-tolk voor de Chineesche taal iu Nedeilandsch-Indië. Departement van Marine. Benoemd: Tot licht opzichter 3do kl. J. D. Valentin, thans met de waai neming dier betrekking belast. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: A. De Jong gob. Klever Z. A. De Heij gob. Van dor Geest Z. M Vierborgen geb. Van Bostolen Z. T. Van Donk geb. Van Muidon D Overleden: P. Vai Rgsdam D. Ij. W. Van der VU Z. 18 j. J. Stroefkerk, eohtgon. van A. Bezuyon, 66 j. H. Eigeman Z. 8 w. Gehuwd: W. Ovoros en G. E. Broinoe. H. Van Wegel on A. Boele. J. Sohinkel en O. Koenokoop. AaRLANDEBVEEN. Bevallen: M. M. Veenboor geb. BronstriBg Z. P. Van Lammeren geb. Elageest Z. L. Hoogendoorn geb. Zwanenbeek Z. Overleden: M. Verruyt D. 8 m. M. Hage naar, wed. W. Zwaan 79 j.W. O. Hoogovoen Z. 9 m. Gehuwd: O. Nuijt jra. 26 j. en J. Bol jd. 26 j. O. Van der Byl, wodur. van G. Vollobregt en T. Moijers. BODEGRAVE. Bevallen: P. Hoogendoorn geb Vingeriing D. J. De Koning gob. Van Dam Z. K. Griffloin geb. Otlo Z. E. G. Lagerweij geb. Van Ieperen Z. P. Van de Pol geb. VanHanewtfk Z. W. Steenbergen geb. Lnnenbnrg Z. L. IC Zegeling geb. De Wife D. Overleden: W. De Vink 10 w. N. Hoogea* dyk, wid. van H. Hellem», 70 J. Gehuwd: O. Groenendijk jm. 26 j. en N. Da Wit jd. 22 j. O. De Lange Jm. 82 j. en E, Moeringa Jd. 84 j. N. H. Heemskerk jm. 29 J, on M. Vorwoerd jd. 80 j. BOSKOOP. Bevallen: M. De Jong geb. Lom D. M. Van dor Laan geb. Groenewegen Z. -w M. Geera geb. Hoogteylmg Z. Overleden: W. N. Geera 3 d. HAZER8WOUDE. Bevallen: J. Zokvold geb. Cok Z. T. Menach gob. Van Veen Z. M. A. De Jong geb. Doeawijk Z M. Batelaan geb. Waar- denbnrg D. 8. Van Vliet geb. Van Oa D. P, Viseer geb. Poot Z. Gehuwd: J. v. d. Werf on M. E. Zwetsloot. KOUDEKERK. Bevallon: G. Do Graaff gob, Kroea D. Overleden: L. Jo gejaD, eobtgen. van J. Van HeiningOD, 70 j. H. Molema 9 m. G. Vun der Mark, ichtge:van J. De Jong, 83 j. Gehuwd P. Paling jm. en T. Dirkzwager Jd. LEIDERDORP. Bevallen: J. v. Dieaol geb. HoofT D. J. E. Hoekt geb. Steenbergon Z. M. M. O. Kolderman geb. Hancio twee D. M. H. 8ingerling geb. Ammtrla&n D. D. J. Van der La&kon geb. De Bauvage Z. M. Rijneburger geb. Van der Spree U. W. Menkhorat geb. Dn Pon Z. J. L. Arnoldua geb. Van der Weijden Z. H. De Prutyn geb. Veldhuizen D. Ovorleden: A. Moraal D. 83 j. J. D. 0. Lohrborg, wed. van J. G. L. Finke, 79 J. Qt. v. Gri ken D. 2 m. Gobuwd J. Heykoop 24 j. en A. De Graaf 28 j. NIEUWKOOP. B o vallen: T. Immerzeel geb. Van KreuuiDgen D. H. Veltman geb. Van der Starren Z. J. G. Balvert geb. Van Uum Z. A. Demeulnt geb. d. Lek D. J. Hoek geb. Fianan Z. N. Voorn geb. Griffioea D. Overleden: H. Akerboom, eobtgen. van lf« Zuijdorvliot, 56 J. A. v. d. Lek, eohtg. van Decueniut, 27 j. K. Demenint D. 3 d. Gbhuwd: D. Vaa Pijlen jm. 32 j. en N. Van Erk jd. 31 j. OUDSHOORN. Bevallen: H. A. VaD Muijen geb. Do Vet D. J. J. Dlllo geb. v. Winkel D. Overleden: G. Blonk Z. 1 j. M. Blonk D, 3 j. J. Verboef D. 3 m. Gehuwd: G. Van der Nagel jm. 80 j. on A. Sohmldt jd. 26 j. O. v. d. Velden wednr. 46 j. od N. Via jil. 30 J. A. Do Bruijn jm. 31 J. en A- J. Van Vliot jd. 31 J. REEUWIJK. Bevallen: J. Krujjt geb. Verbroo Z. A. Verleun geb. Van Dam Z. J. Hoogen- boom D. A. Stouthart geb. Verborg D. Overleden; W. Grooneadyk 8 m. A. Van Ree 66 j. W. KoBter 15 j. T. Heij 23 j. TER-AAR. Bevallen: P. Van Egk geb. Zeven hoven Z. M. Verlaan geb. Van Tol Z. M. De Voa geb Vergeer D. J. SoholliDgerhout geb. Van Eijk D. Ovorleden: A. Braam ochtgen. van O. Van der Bijl 64 j. - M. Van Tol D. lm. J. Van der Meer, cohlgon. van O. Soabel, 58 j. Gobuwd: J. Haak jm. 21 en M.HoogoneeJd. 19j WOUBRUGGE. Bevallen: M. W. Kroee geb. De Vor D. T. Knoet geb. Krook D. (wonende to Hoogozacd). G. Van Diemon geb, Kieft Z. Gehuwd: W. Bol jm. 22 J. en G. Visser jd. 21 j. T. Van Leeuwen jm 26 J. en O. I. Kroon Jd. 21 J. J. H. Bruning wodur. 66 J. en L. Vaa Dokkum wed. 58 j. H. G. Van Leeuwen jm. 26 j. en A. Kroee Jd. 22 j. H. De Blanken Jm. 20 J. en J. M Van den Hoe', jd. 21 J. ZWAMMERDAM. Bevallen: A. v. Aalet geb. Qualm D. M. Koomane geb. Hoogendoorn Z. A. Rootort geb. De Heua D. M. Van Vliet geb. Hoogendoorn D. Gobuwd: O. Van der Wolf jm. 24 j. on D. Do Bruin jd. 28 j. H. Kouyn jm 25 j. en A. Van der Smit jd. 20 j. Familie-Bericht en uit verschillende bladen. Gehuwd: D. S. Meldrum en E. O. Bioera, Utrecht. Bevallen: J. M. Datilli Browne Z., Rottor lam. F. Mathon Van Sobaeck D., Borgen-op Zoom. t M. W. Burgdorffer - Rommel D., Beverwijk. Ovorleden: C. Scbabracq V. 47 j. Rotterdam. N J. Crol M. 75 J.. id. - J. J. Van Houten M. 78 J., id. J. A. VermAat M.. id. M. J. W. Van Kngk M. 64 j., Gorkum. Wed. C. Peereboom Houter. Berkbout. r.^75 50 Aalmarkt ÏO, Leiden. Logies met Ontbijt en Service f 1.50. Van Waverens Bieren. Biljart-Toulet. Onder beleefde aanbeveling, 7219 13 Hoogachtend, A. W. SIJTHOFF, te Leiden, heeft uitge geven: den vierden, veel vermeerderden druk van Nederlandsche VERZAMELD DOOR met melodieën, bijeengebracht door M. A. BRANDT» BUY», in keurigen Chromoband f 1.90. Deze vierde druk, bewerkt onder toezicht van Prof. Dr. H. C. ROGGE, en met mede werking van den Heer G. J. BOEKEN OOGEN, is bovendien versierd met illustration van ALFRED RONNER. De Uitgever ver trouwt dat onze Nederlandsche Huismoeders dezen vierden, veel vermeerderden druk met dezelfde sympathie zullen ontvangen als de vorige uitgaven. Hebben op de jongste Internationale Tentoonstelling te Amsterdam voor hunne Cognacs de hoogste onderscheiding behaald: EERE-DIPLONA. Zeer worden aanbevolen de merken Courtaud en Anoi Frère», ad f 1.05 en f2.— per fl. Zeer fijne Cognacs ad f 3.50 en f 4.50 per fl. Verkoop niet beneden de drie flessclien. Vertegenwoordigers der Firma, 7440 18 -C* CD 99 99 CD Hoogewoerd 8, b/d. Breestraat. SIGAREN, verpakt in kistjes van 25, SO en IrtO stuks, in alle prjjzen, zonder verhooging voor extra-verpakking. Sigaretten, Tabak, Pijpen, enz. Wondersl garen pij pen om beelden te tóoveren, Sigarenkokers van echt Uenscbenloder BELEEFDE -UITNOODIGING TOT EEN BEZOEK. 7870 20

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5