Dr. LANGEN'S KELISOIIER A. JANSZ ZOON, By het personeel der Ryksveldwacht is verplaatst met 8 Dec. a. 8. de ryksveldwach ter (brigadier-majoor) W. J. A. Krimp van Woerden naar Amsterdam. Door H. M. de Koningin is aangekocht uit de portefeuille van „Pulchri Studio" eene aquarel van Willy Martens. Door B. en Ws. van Nymegen is afge kondigd de 16 Juni jl. door den gemeente raad vastgestelde verordening, houdende ver bod op het venten van nieuwsbladen langs de openbare straat. Daar deze verordening door Gedeputeerde Staten van Gelderland,ter vernietiging aan de Koningin-Regentes was opgezonden en in deze eene koninklyke be slissing niet werd genomen, moet hier wor den gedacht aan het geval, voorzien by art. 170 2de der gemeentewet, waar bepaald is, dat wanneer bedoelde beslissing niet binnen den voorgeschreven termyn is gevallen, ge acht moet worden, dat er geene termen tot vernietiging aanwezig zyn. De datum van de plechtige opening van den spoorweg PretoriaDelagoabaai is vast gesteld op 1 Juli 1896. By deze gelegenheid zullen verschillende mogendheden vertegenwoordigd zyn, waar onder ook Nederland, door schepen hunner marine. Het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal de heer J. T. Cremer, te 's-Hage, geeft den 12den December aanst. ten zynent een parlementair diner, waartoe, behalve vele leden dier Kamer, ook genoodigd zyn eenige ministers, hoofden van departemonten van algemeen bestuur en eenige hooggeplaatste civiele autoriteiten. De schilderyen, beeldhouwwerken, teeke- ningen en etsen der Nederlandscho afdeeling van Schoone Kunsten to Antwerpen zyn in Den Haag aangekomen. De Nederlanders waren by de terugzending, alsook by het opstellen der afdeeling, de andere natiën weer voor. In do laatste dagen vóór de sluiting der tentoonstelling werden nog verkocht eene aqua rel van den heer Oppenoorth, „Mallejan", en eene schildery van den heer Ter Meulen, „Terugkeerende kudde" (herfst). Dit brengt het getal verkochte kunstwerken op 9 schilderyen, 12 teekeningen en 1 ets. Vergeleken by de overige buitenlandsche af- deelingen, staat ook in dit opzicht de Neder- landsche in zeer gunstige verhouding. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den hoogleeraar voor de heelkunde by de Ryks-universiteit te Utrecht dr. A. Von Eiselsberg toogezegd, behoudens bekrachtiging door de wetgevende macht, te willen bevor deren, dat de jaarwedde van dien hoogleeraar, thans 4000 bodragende, met ingang van 1 Januari a. s. op 6000 wordt gebracht ingeval dr. Von Eiselsberg besloot den hom aangeboden leerstoel in do heelkunde aan de Duitsche universiteit te Praag, waaraan eon inkomen van fl. 8000 verbonden is, niet te aanvaarden. Daar dr. Von Eiselsberg besloten heeft zich niet beschikbaar te stellen, heeft de minister thans aan de Tweede Kamer voorgesteld op do begrooting van binnenlandsche zaken die verhooging van jaarwedde uit te trekken, en tevons een buitengewoon krediet aangevraagd van 1500, tot aanvulling van de hulpmid delen voor het onderwys in de heelkunde aan de Utrechtsche universiteit. Dit voorstel toelichtende, zegt de minister dat de Regeering meende niet verantwoord to zyn, wanneer zy harerzyds geene pogingen in hot werk stelde om genoemden geloerde, die reeds den korten tyd, waarin hy aan de Utrechtsche universitoit is verbonden, zyne groote bekwaamheden heoft bewezen, voor Nederland te behouden. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal op Vrydag 80 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Veendam" arriveerde 28 Nov. van Nieuw-York Ie Rotterdam; de „Amsterdam" vertrok 28 Nov. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „General", van Oost- Afrika naar Rottordam en Hamburg, is 28 Nov. Suez gepasseerd; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Nov. van Genua; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Nov. Perim; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 Nov. te Port-Said. By Koninklyk besluit is eervol ontsla gen mr. S. J. Van Royen, op zyn verzoek, met ingang van 1 Dec. a. s., als vice-presi dent der arr.-rochtbank te Zwolle, met dank betuiging voor de door hem in recbterlyke betrokkingen bewezen diensten. Pensioen verleend aan: S. Zyistra, wed. H. Van der Veen, brievengaarder, ƒ136; H. C. Jaegers, wed. P. J. G. Beiten, brieven en telegrambesteller, 150; J. A. E. Krahner, wed. IJ. D. Buisman, commies 1ste kl. by 's Ryks bol., f 149; M. Baldal, wed. W. Luter bach, id. 3de kl. by id., 126A. W. C. Van dor Plaat, wed. P. A. L. De Roesgen, 2de klerk b\J het kabinet des Konings, 164; W. J. H. Hnybers, wed. J. Pas, commies 3de kl. by 's Ryks belastingen, ƒ80; K. De Ruy ter, wed. D. Snoek, gerechtsdienaar, f67; J. C. en P. J. Anken, kindoren van wylen don brievenbesteller J. H. Anken, 92J. S. Rey- ners, wed. V. A. Vreuls, commios lste kl. by 's Rijks bolastingen, /"130, Voorts aan T. Bloküyk 157, F. Stool ƒ1017, H. Bergsraa ƒ95, J. Broekhoven ƒ644 'sjaars. Aan dm luitenant-generaal J. H. Krom hout, Inspecteur dor genie, vergunning ver- leond tot bet aannomon en dragen dor ordo- tookenon van commandeur met het Groote Kruis dor Orde van hot Zwaard, hem door den koning van Zwoden en Noorwegen ge schonken. Met ingang van 16 Dec. a. s. benoemd: tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zaandam, A. Van Riel, thans te Roermond; tot id. te Roermond H. Eekhout, thans te Zaandam. In kleinen kring. De heer Van Nouhuys behoort niet meer tot de categorie van aankomende, jonge schry vers, die door de critiek met waardeerende omzichtigheid moeten behandeld worden. Men behoeft niet meer angstvallig het goede in zyne werken te verzamelen en in het licht te stellen, om aan te toonen dat de jonge man wel dogelyk eenig talent bezitnoch vaderiyk vergoelykend en minzaam kastydend over de fouten heen te glyden, om toch vooral de nieuw ontluikende kracht niet af te schrikken; integendeel, Van Nouhuys neemt sinds ettelyke jaren een zeker standpunt in onze literatuur in, zoowel In 't algemeen als bepaaldeiyk ten opzichto van het tooneeleen standpunt, ver heven genoeg om veler blikken tot zich te trekken en zich dus aan velerlei critiek bloot te stellen. Wie zóó kaatsen wil, moet den bal verwachten, ook al doet die pyn; wy zyn verplicht, zonder omwegen, zonder misplaatsten nationaliteitstrots, ons oordeel over dit jongste verschynsel in de vaderlandsche tooneel-lite- ratuur te zeggen. Na de vorige stukken van denzelfden auteur, die by sommigen groote waardeering hadden ondervonden, werd dit werk met eenige belang stelling tegemoet gozien, de verwachting van het schouwburg-bezoekend publiek in het algemeen was gespannen. Maar ach, hoe bitter zyn wy door de kennismaking teleurgesteld! Wy kunnen de verzuchting niet onderdrukken Wat een raar stuk! of neen, geen doekjes er om gewonden: het is geen stuk! Eene reeks meer of min aardige tooneeltjes vormt nog niet per se een tooneelstuk, daartoe behoort in de eerste plaats een band, die alles samenhecht, eene intrige. Deze nu ontbreekt ten eenenmale. Wy zien ons verplaatst naar een groot dorp. De heer Van Sparwyk, wethouder en behee rend kerkvoogd, is een algemeen geacht man, zeer braaf en degeiyk aan den buitenkant, maar inwendig een intens gemeeno knoeier. Hoewel hy zyn mond vol heeft van eeriyk- heid, vryheid, vriendschap, zelfbeheerscbing, degelykheid, moraliteit enz., zondigt hy zelf voortdurend tegen al dozo begrippen, door lo. by het leven van zyne eerste, ziekelyko vrouw, op ongeoorloofden voet met do dienst bode te staan, 2o. ter wille van zyne verkiezing tot lid van de Prov. Staten op de geykte manier te knoeien en te konkelen, 3o. door in het geniep bittertjes te drinkeü, die hy zyn zoon weigert en, last not least, door de kerkelyke goederen oneerlyk te beheeren. Dit laatste wordt wel niet mot zooveel woorden gozegd, maar (hoewel de zaak eenigszins duister blyft) het moet er toch wel achter zitten. Zyne tweede vrouw is een dood gewoon, alledaag6ch mensch, die opgaat in haar huishouden. Hy bezit drie kinderen. Uit het eerste huweiyk eene dochter, Eva. Dit is een dege- ïyk, ontwikkeld meisje, dat zich diep ongeluk kig voelt door de banale, kleingeestige omge ving, waarin ze gedoemdis te leven, en tevens door een lichaamsgebrek. Ze is nl. kreupel. De dienstmeid heeft haar, toen zo nog op arm word gedragen, laten vallen en daaruit heeft zy die eeuwigdurende ellende gehouden. Uit het tweede huweiyk zyn gesproten eon zoon en eene dochter. De laatste is een onuit staanbaar nest, zeer coquet en verder versierd met alle eigenschappen, die sinds do schepping alle auteurs aan dergelyke tegenstellingen met de lieve, bravo zuster, hebben geschon ken. De zoon is student. Toe dan maar! D. w. z. hy loopt in een grys pak, doet joviaal en spreekt zoo af en toe zooals een student nooit spreken zal. Want dat er sinds de laatste 26 jaren nooit meer door oen student over zyn „kast" voor zyn „kamer" gesproken wordt, behoeft toch wel geen betoog. Dat is nu niet bepaald iets splinternieuws, de beer Van Nouhuys kon dat nu zoo langzamerhand wel weten. En om do pastorie van Hoogland voor „een kast" te hooren uitmaken, dat is te misseiyk. Ook of het overmatig gebruik van het woordje „allemachtig" tot de nood- zakeiyke studenten-attributen behoort, waag ik te betwyfelen. Als huisvriend verschynt de dominee, een jong man, die een oogenblik scliynt onze sympathie waardig te zyn, doch spoedig daarna zich ontpopt als lummel en uil. Lummel, omdat hy zyne heilige overtuiging opgeeft ter wille van een paar mooio oogonuil, omdat hy absoluut niet bemerkt dat de eigenares dier oogen een ander boven hem prefereert en hem uitsluitend neemt uit dépit, terwyi daarentegen de arme, kreupele dochter hem in stilte liefheeft en hem dat zeer duideiyk toont. Verder krygen wy een afgezaagden, con- vontioneelen jonker te zien, natuurlyk Al on beduidendheid wat er aan is. Als er ooit eene figuur is, waard om nu voorgoed van het tooneel te verdwynen, dan is het deze. Waarin schuilt toch de yzeren noodzakelijkheid, dat landjonkers altyd zulke vreeselyko nullen en domkoppen moeten zyn? Ik begryp het niet. Dat Van Nouhuys ons daar nu ook al weer op onthaalt, betreur ik ten zeerste. Als figuren van minder belang treden op een oude knecht, een paar boeren, een verkiezingsagent, enz. Ziebier do handelende personen. Waarin bestaat nu die handeling? Ik weet het zoo waar niet! Nu ja, er wordt veel gepraat, go- lachon, geknoeid, gerookt, gehuicheld en wat dies meer zy, maar waarom wentelt zich dat alles? Om mets! De verkiezing van Van Spar wyk zal toch wel niet als intrige gelden?Of, erger nog, het geval van Eva Het arme kind heeft altyd eene groote vereering voor haar vader gekoesterd, tot zy in het laatste bedryf hoort, hoe hy geknoeid heeft, ja, zelfs, dat hy, door de dienstbode te willen kussen, de oorzaak is van het ongeluk, dat haar leven vergalt. Is dat dan de intrige? Ook niet; eene intrige, die in de laatste acte begint, kan bezwaariyk als zoodanig gelden. Het is veeleer de eenige poging om den naam „tooneelspel" te recht vaardigen zonder dat zou het eene klucht ge weest zyn. Ik zie er geen gat in, ik kan slechts herhalenEr i6 geene intrige. Gemist wordt daardoor eenheid, gemist een opzet, een knoop, eene ontknooping, gemist een begin, een midden en een slot. Is hiermede het werk van Van Nouhuys tameiyk wel veroordeeld, de billijkheid gebiedt te erkennen, dat deze reeks van losse too neeltjes er zeer aardige bevat, goed gezien,* goed geteekend. Om een greep te doen, noem ik de gesprekken met den verkiezingsagent, het bezoek der boeren, het voorlaatste en slottooneel, de gesprekken met Wouter enz. Wat de schildering van het dorpsleven be treft, die is wel goed, maar toch ook zoo oud, zoo ontzettend oud. Ik had zoo gehoopt eens wat nieuws te zullen hooren, eene ge dachte, een woord, eene aardigheid, maar, helaas, er is niets nieuws onder de zon. Een regenachtige Zondagmiddag is vervelend; dat zal well Men spreekt er kwaad; dat heb ik meer gehoord! De dames kyken in de kerk naar de hoeden en luisteren niet naar de preek! Zie voor dat genre van geestigheden de vyf en twintig laatste jaargangen van het Humoristisch Album, passim By deze losse beschouwingen moet ik het laten; wilde ik alles nader verklaren en uitwerken, ik zou een geheel nummer van deze courant noodig hebben. En nu de uitvoering. Over het spel ben ik gauw genoeg uitgepraat: dat was uitstekend. Van allen kortweg uitstokendl Slechts mevr. Mulder als Eva was my iets te tragisch, maar dat is eene kleinigheid. De Vos gaf een mooi type. Bepaald uitblinken deden de heer Van Warmelo als boertje, Henri Poolman als ver kiezingsagent, Alex. Faassen als do oude knecht (vooral in de laatste acte) en enkele oogenblikken de dames Mulder en Poolman. Waarschyniyk door de naderende drukte van „Josua," „Sempre", „Mme Sans-Gêne", St. Nicolaas enz., waren er slechts zeer weinig liefhebbers opgekomen, 't Was akelig leeg. Dit speet my te meer, omdat de heer De Vos voor zyn y verig streven om vadorlandsche werken by het publiek op waardige wyze in te leiden, onze volle waardeering en steun verdient. Het publiek, dat dan nog aanwezig was, juichte de artisten hartelyk toe, vooral toen aan hot slot den heer De Vos een fraaie krans werd aangeboden, Mocht het gezelschap De Vos en Van Korlaar dit seizoen nog eens bier temgkeeren, dan wenschon w(j het eene betere zaal toe. v. B. Tot agent van het Leidsch Dagblad te Oude-en Nieuwe-Wetering is aangesteld de firma aldaar, die zich van 1 December af met de bezorging op die plaatsen belast. DE UITGEVER. RECLAME!, a 26 Cents per regel. By de Kindervoeding heeft men het meeste succes mot in bussen van '/2 Kilo inhoud a 90 Cis. en 7t Kilo a 25 Cts. 7215 10 Chemisch zuiver en klemvrlj, alt de Nedcrlandsche Albumlncfabrlck, Lelden. Gemengd Nieuws. Onder bevel van den comman- dant van het 4de bat. vierde reg. inf. den majoor Calkoen werd hedon door de beide bataljons van dat regiment een militaire marsch gemaakt. Om kwart over achten afgemarcheerd, ging de tocht over Oegstgeest, Sassenheim naar Lisse en werd de terugtocht genomen over den Achterweg en Loosterweg naar Voorhout en Waimonderhek naar Leiden. By het Warmonderhek werd de troep op gewacht door de stafmuziek en werd de marsch onder de vroolyke tonen der muziek voortgezet naar Leiden. Gisteravond had indecantine van het 2de reg. veld art., in de Wittepoort- kazerne alhier, eene muziekuitvoering plaats voor de onderofficieren, korporaals en soldaten van dat wapen. Hiervoor was de kapel van het 2de reg. veld-art uit Den Haag naar hier overgekomen en gaf dien avond vele fraaie en vroolyke nummers te hooren, zoodat deze avond on- getwyfeld in ieders smaak is gevallen. Hedennacht is alhier ingebroken by J. S., in de Ververstraat. Kleedingstukken en een horloge liet men onaangeroerd; maar er werd f 65 vermist, van den zoon des huizes, die weldra hoopte te gaan trouwen I Het kistje, waarin het geld geweest was, vond men in een grasperk vóór de deur. De dief of dieven moeten zich door opschuiving van het raam toegang tot de woning verschaft hebben. Sluit uwe ramen toch goed! Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een drietal knapen, dat er zyn werk van maakte koperen voor werpen, zooals ketels, trechters, en*, te stelen, ze In elkaar te trappen en de stukken voor oud koper ten eigen bate te verkoopen. De Eaagscbe rechtbank veioor- deelde heden den bankwerker uit Leiderdorp, diens vader en diens zwager, wegens mishan deling van een leerlooier, te Leiderdorp, ieder tot eene maand gevangenisstraf. Te Noordwyk aan Zee kwam gis- termiddag van de haringvisschery aan N.W. No. 7, schipper P. Corbee, reeder P. Van Duin, met 170 kantjes en eene beschadigde vleet. Te Lisserbrook (Haarlemmermeer) is een geval van cholera geconstateerd. De beide cholera-lyders te Haarlem zyn geheel hersteld. De woningen zfin door de politie ontsmet. De man, die eenige dagen geleden te '8-Gravenhage uit het Smidswater werd gered, is thans overleden. Een schipper, liggende met zyn vaartuig in de Prinsengracht, by den Amstel, te Amsterdam, heeft konnis gegeven, dat hy aan 2 onbekende personen 6000 turven heeft afgegeven, welke zy hem by het afhalen der laatste 1000 zouden betalen. Nadat zy 6000 turven gehaald hadden, zyn zy evenwel niet meer teruggekomen 1 Door brandis vernield de vlas- zwingeldery van den heer C. v. d. Made onder Zevenbergschen hoek. De oorzaak is onbekend. Gisternacht is te Rotterdam de stoommeubelfabriek van den heer Henschel, gelegen aan het Doelwater en uitkomendein de Kikkersteeg, geheel door brand vernield, niettegenstaande de twee stoom- en een aantal handspuiten hot vuur trachtten te bedwingen. Des morgens gaven zy nog water op de puin- hoopen. De belendende huizen bleven gespaard, doch do inboedels kregen veel waterschade, eene ramp, als men weet dat de, bewoners meerendeels behoeftige menschen zyn en het meeste niet verzekerd was. Gisteravond omstreeks kwart over achten brak brand uit in de meubelmakers werkplaats van de firma Hendriks Bouman, aan de Oudaenstraat 26. Op dat oogenblik was er niemand in de werkplaats. De brand werd ontdekt door de bewoners der eerste verdieping, die den vloer onder hunne voeten warm voelden worden en den rook zich een uitweg zagen banen. De buren werden gewaarschuwd en de bovenbowoners stelden zich zoo spoedig mogeiyk met vrouw en kinderen in veiligheid. Pogingen om den brand in den aanvang te stuiten waren vruchteloos. Drie spuiten had den den brand te 9 uren geheel gebluscht. Het benedenhuis, waarin de meubelmakers- werkplaats was gevestigd, is geheel uitge brand. De bewoners van de eerste verdieping vóór, de verver Heere met zyn gezin, hebben ook brand- en waterschade. Heere is niet tegen brandschade verzekerd, de firma Hendriks Bouman daarentegen wel. De fabriek van den heer "Wilton aan den Westzeedyk stond hedennacht ook in brand. In de vorige week verkocht een commissionnair in diamant to Amsterdam aan twee kooplieden aldaar eenige partyen ruwe diamant voor eene som van ƒ31,000 ruim, die Donderdag jl. betaald moest worden. In plaats van geld, kwam echter een telegram uit Antwerpen, afgezonden door een der koopers, dat hy zyne portefeuille met al het diamant verloren had. De verkooper, die ter stond hierop naar Antwerpon was afgereisd, vond zyn debiteur aldaar niet en spoedde zich hierop tot zyn advocaat, door wiens optredon het mocht gelukken aan te toonen, dat het diamant niet verloren was, doch dat men poogde zich ten koste van den ver kooper te verrijken. Na op de tegenstrijdig heden, die zich by het verliezen hadden voor gedaan, gewezen te zyn, erkende de kooper, die to Amsterdam was achtergebleven, dat het diamant aldaar by eene juffrouw in de ütrechtschedwarsstraat geborgen was. Het mocht den advocaat dan ook gelukken het diamant aldaar, onder een pot bonbonnières in eene kast verborgen, met beslag te doen beleggen en ze den verkooper ter hand te doen stellen. Van het diamant was nog geen steentje verloren. Terwyi dus de quasi verliezer nog in het buitenland over het verliezen treurt, verheugt zich alhier de verkooper in het terugvinden daarvan. (Tt\.) Omtrent het treurige geval, in de kostschool van den heer P. J. Treffers, te Oosterhout, voorgekomen, wordt aan de „N. R. Ct." nader het volgende medegedeeld Willem R. is sinds 1 Jan. 1894 kostleerling op die school. Woensdagavond 61/* uur werd hem gezegd, in de gang te gaan staan, en om 7 uren vond men hem daar hangende aan zyn zakdoek. Niettegenstaande alle po gingen om het leven op te wekken, mocht dat niet gelukken. Uit tal van aanwijzingen blykt, dat er van geen opzet, maar van een ongeluk sprake moet zyn, eene verkeerde grap of iets derge lyks, dat tot zulke ontzettende, droevige ge volgen geleid heeft. Geiyk wy reeds meldden, is Dinsdag-nacht de kapkeinmagazynmeester der artillerie C. J. H. te Utrecht te water geraakt en eenige oogenblikken later levenloos opge haald. Het ongoluk had plaats omtrent twaalf uren op het Singel by de Wiener Brug. Volgons de loopende geruchten moet door een persoon zyn gezien, dat de kapitein door twee personen is achtervolgd en aangegrepen. Toen men by de brug was, zouden zy den kapitein te water hebben geworpen. Er is tot nu toe echter in deze duistere zaak nog geen licht gekomen. -.f In de fabriek der heeren Spoyei£ op den Groenburgwal te Amsterdam, zouden 18 diamant bewerkers tegen Vrydag gedaan krygen. Om die reden heeft het geheele personeel, 42 man, den arbeid gestaakt. Dezordagen werd aa*n het „Utr. Dbl." gemeld, dat eene aanzienlyke firma, welk» echter niet genoemd werd, te Sneek, b&ra betalingen had gestaakt. Thans verzoekt men te melden, dat dit bericht onjuist is. „Wel besloot bewuste firma, by acte van 1 Nov. jK tot ontbinding en by acte van 17 dezer tot liquidatie harer loopende zaken." Het loon der timmerknechts to Finsterwold is verlaagd van 16 op 13 centft. per uur. Ofschoon de knechts vroeger waren overeengekomen, het werk te staken, zoodra de bazen het loon verlaagden, werken allen door* j Te Nieuwpoort a./d. Lek doet zich een geval van tongblaar voor by een 3-jarig kind, waarvan men met zekerheid weet dat het geene melk van door mond- en klauwzeer aangetaste koeien heeft gebruikt. Dinsdag heeft men in een koffie*»! huis naby het grensstation Esschen eene poging tot moord gepleegd op zekeren S., uit Roozendaal. j De aanvaller bracht 8. door middel van een snydend werktuig (men denkt een scheermes) eene lange en diepe snede toe in den hala^' waaruit het slachtoffer veel bloed verloor.'- De geneesheer Wouters, van Esschen, welken men in allerhaast had laten roepen, verzorgd» den gekwetste en naaide de wond toe. Dn politie onderzoekt de zaak. De heeren W. J. Biydenstein, N.1 H. Ter Kuile en Gebr. Van Heek C°. tft Enschedee hebben de stoomweverij en de ge* bouwen met terreinen van de firma Stroink^ <fe C°. voor ƒ71600 aangekocht. Lefèvre-Portalis is en blyft zoek} Hy wordt geacht de vlucht naar Brussel ge nomen te hebbenmaar zeker weet men het niet. Sedert eenige dagen wyst „le XIXmo Siècle" hem niet meer aan als directeur van het blad. Zyn naam is geschrapt. Inlusschen neemt de zaak dér chantage tegen clubs,' enz waarin Portalis zoozeer betrokken is, eene groote verhouding aan. Nadat de „Cercle Franco-Américain," waar, gelyk ook in andere clubs, grof baccarat gespeeld wordt, 70,000 fr. gestort had om van „le XlXm» Siècle" stilzwygen te koopen, werd Isidore Bloch, directeur van den „Cercle del'Escrime et du Casino de Dieppe," door hem aan boord geklampt; maar Bloch liet zich niet, gelyk Bertrand, van den „Cercle Franco-Américain,'^ vangen en g3f den heer Dopffer, rechter van instructie, van het geval kennis. De hee? Dopffer nu stelt alles in het werk om in» lichtingen omtrent de bende i;i te winnen* Zoo is hy te weten gekomen, dat Lefèvre-, Portalis of zyne helpers de chantage ook beproefd haddon tegen den „Cercle inter» national de Vicby." Eene som van niet minder dan 250,000 fr., in termijnen te betalen, werd van eenige clubs geöischt, om, zooals voor» gespiegeld werd, het zwygen van een groet aantal bladen, omstreeks een twintig, aani gaande het bedriegiyk spel, dat in hunne zalen plaats vindt, onder den dekmantel te houden, ja, om een lofzang aan te heffen over diQ clubs. Dat sommige bladen hierin almede dQ hand gehad hebben, wordt, om niet te zeggen, waarschyniyk geacht, althans niet met onge loof begroet De directeur van het Théatre de l'Ambigu, te Parijs, heeft als reclame van het stuk „Roger la Honto", dat thans in zyn, schouwburg wordt opgevoerd, in ue dagbladen aangekondigd, dat hy 20 000 zakdoeken hoeft aangekocht, welke bestemd zyn onder dQ dames te worden verdeeld, die de voorstel»' ling bezoeken. I1 Aegir, de „beheerscher der gol ven", is door de compositie van den Duitschen keizer zeer populair geworden. Zelfs by het doopen van kinderen is die populariteit merk baar. In den loop van November zjjn reed* zeventien kleine Aegirs by den burgerlyken stand van Berlyn aangegeven. Te Breslau is moordaanslag ge pleegd op een brievenbesteller, terwyl hy op zyn rondgang was om postwissels uit te be* talen. De aanrander heeft zyn doel gemist; zyn slachtoffer is met een paar, niet levens gevaarlijke messteken vrygekomen, en de dader is gepakt. In het buitenland komen dergelijke aanval* len op postbeambten meer voor; hier staan de bestellers niet aan dergelyke gevaren bloot, omdat de uitbetalingen hier op het postkan toor zelf geschieden. De groote waskaarsenfabriek van Roubaix-Oedenkoven Co., te Burgerhout by Antwerpen, is gisternamiddag afgebrand. Pe brand begon om 4 uren en had al spoedig zulk een omvang gekregen, dat de fabriek niet te redden was. De Antwerpsche brandweer, per telephoon ontboden en door oen gedeelte van het gar nizoen geholpen, beproefde tevergeefs het vuur meester te worden. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade is zeer aanzienlykachthonderd arbeiders zyn door deze ramp werkeloos ge worden. De brand veroorzaakte groote ontstel tenis in de stad, die geheel door de vlammen verlicht werd. Te Triest en in de omstreken van Belgrado zyn schokken en aardgolvingen waargenomen, welke echter geene schade aan richtten. Ook in verschillende plaatsen in Noord-Italië werden aardbevingen gevoeld. Volgens den correspondent van de „Time6" te Kaapstad zyn in de nabijheid van de Zambesi gronden ontdekt, aie goud steenkolen en koper bevatten. Alsof dit ui»

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2