PERSOVERZICHT. De redactie van de Niemoe Rotterdamsche Üourant ontving het volgende schrijven om trent serum tegen diphtheritis: In uw blad van 18 en 22 dezer wordt "wederom melding gemaakt van eene reeks giften, waaronder van f 100 tot f 1000, inge zonden ter voldoening aan eene, door u onder steunde, dringende oproeping van 21 voorname geneeskundigen, ora, in afwachting van de latere medewerking der Regeering, alvast gelden bijeen te brengen tot het stichten van twee inrichtingen tot bereiding van het serum. In andere landen is reeds tot dat doel, zoo van particuliere zijde als van Regeering3- wege, eene macht van geld beschikbaar ge steld. Geen wonder! De diphtheritis toch wordt gerekend te behooren tot eeno der vreesel'jkste en tevens vaak voorkomende ziekten, waartegen de kunst slechts weinig vermag; terwijl het heilserum in eenegroote menigte gevallen gebleken is een spoedig werkend en afdoend geneesmiddel te zijn. Ieder is dan ook zedelijk verplicht aan de verkrygbaarstelling mede te werken. Intusschen wordt in uw blad van 20 dezer een bericht overgenomen uit het Tijdschrift voor Geneeskunde, volgens hetwelk prof. Kast, te Breslau-, by de opening zyner kliniek heeft medegedeeld, dat er andere (waarschijnlijk onkostbare en allerwegen verkrijgbare) ge neesmiddelen bestaan, die in tal van gevallen gebleken zyn verreweg gunstiger resultaten op te leveren dan het serum. Zoo heeft hy o. a. medegedeeld, dat, nret toediening van pilocarpine in 80 ge- vallon on van recorsine in 222 gevallen, niet één ïyder was bezweken, en dat met tannine-injecties 95 pet. der behan delde lyders was bobouden, terwfll dit op 233 te Beriyn met serum behandelde ge vallen slechts 77 pet. bedroeg, of ruim het dubbel van het getal, dat op de tot dusver gebruikeiyke wijze behandeld werd. Nu komt het my voor, dat het gemelde jomité van geneeskundigen, alvorens zyne Ioffeiyke pogingen om do alsnog benoodigde gelden en. de medewerking der Regeering te verkrygen, voort te zetten; een ernstig onder zoek behoorde in te stellen omtrent het al of niet betrouwbare der door prof. Kast gedane mededeelingen en een verslag to doen van hare bevindingen. Was hot bericht geplaatst in een blaadje, dat er op uit is sonsatieberichten te geven, of was het afkomstig van een kwakzalver, wien het slechts te doen is om zyne waar aan den man te brengen, het zou ongetwy- fold de aandacht van deskuudigen niet ver dienen; maar nu het uitgaat van een hoog- loeraar in het vak, die zich voor den nieuwen cursus heeft voorbereid, en opgenomen is in 9en geneeskundig tydschrift, is het te ge wichtig, ora geen onderzoek te doen, aleer men groote offbrs vraagt en de medewerking der Regcering inroept tot het bekomen van serum. Nogrdaargelaton het belang der lydende nonschheid, die door dat onderzoek aanmer kelijk kon gebaat worden, hetgeen by het bedoelde comité toch ook wel zal wegen. Hot serum moge wellicht zyne eigenaardige waarde hebben als - voorbehoedmiddel; maar daartoe is het niet noodig allerwegen inrichtingen te hebben om het ten allen tyde met spoed te kunnen bekomen. De Haagsche briefschrijver van de Arnhem eche Courant zogt o. a.De Hagenaar heeft moed; hy durft wat aan en doet vaak onder nemingen, waar een minder ondernemend, loch meer te verliezen hebbend vaderlander fcich wel degeiyk van onthouden zou. Ten voorbeeld mogen strekken de groote winkels magazynon worden ze bier op zyn Fransch genoemd, die af en toe in do hoofdstraten verryzen. Op zekeren dag verryst er eene schutting voor oen geliquideerd „magazyn" (en de liquidatie geschiedt niet altyd omdat de ondernemer „binnen" is al zit hy menig maal er dik in); na eene week of wat valt de schutting en oen kolossaio winkel treedt san het licht,, waarvoor al vroeger een huur der gevonden werd. Galanteriewaren, dames mantels on verdere uitrustingsartikelen, in groote keuze voorhanden, worden aangeboden ilsof er nog nooit iets van die zaken aan de markt ware gebracht. Wanneer men nu ba- rekent, dat deze winkeliers f 4000 a f 5000 alloon aan huishuur moeten opbrengen; waarby lan nog do enorme koston van veilichting, jodioning, belasting komen, dan gaat men illieht den ondernemingsgeest van leze Haagsche industriöolen bewonderen, maar benyden doet men hen niet licht. Meen echter niet dat deze moedige lieden loor „zorgen" worden gedrukt. Het bestuur ran den Tuin, de direction der verschillende >pera's en alle ondernemers van publieke ver nakelykheden weten dat wel anders te vec- ellen. De Anxhcmache Courant bevatte dezer dagen iet volgende: Het meten met twee maten scbynt eene lekte in de Nederlands che armóe. Men icdoelt heb zoo kwaad niet; er is geen.opzet 'U in 't spel, o neen; zoo maar gedachteloos veg gaat het; doch intusschen wordt door 1 die onnadenkendheid, door al dat voortsuk- :elen volgens die goede, oude sleur heel wat waad bloed gazet en heelwat ontevredonhoid ezaoid. Systeem ho maar l Wilt ge voorbeelden? Het dragen van buitenmodel-kleeding is aan e onderofficieren der infanterie ton strengsto jrboden. Zóó streog, dat er nu zelfs werk3- jk op wordt gelet. Niettegenstaande dat, vergunt men aan de leerlingen der Militaire School, zich van top tot teen In buitenmodel tenue gekleed in het openbaar te vertoonen. Waarom die uitzondering? Waarom, zoo men uitzonderingen toelaat, die ook niet verloend aan de leerlingen van den Hoofdcursus? Die 't weet, mag het zeggen. Eene kleinigheid zult ge zeggen. Toegegeven. Maar eene klei nigheid, die in ons klein legertje om zoo te zeggen dageiyks hindert. Aan de infanterie is dus de buitenmodel uniform verboden. Perfect. Maar waarom alleen aan de infanterie? Is het niet te dwaas om van te praten, dat men aan de onderofficieren, ja zelfs aan korporaals en minderen van alle andere wapens toestaat, wat men by het hoofdwapen verbiedt? Oogenscbyniyk is in dat heele buitenmodol- vraagstuk de sop de kool niet waard; maar inderdaad moet het bedenkelijk heeten, om den eenen onderofficier voor zyne keurig nette tenue, al wykt die buiten dienst gedra gen ook van het standmodel af, eene pluim te geven, en den ander, omdat hy nu toevallig het faveur heeft by de infanterie te dienen, voor dergeiyke afwyking.in de prison te zetten. Men voelt toch, dat dit met klopt? Een ander voorbeeld. Eene oude quaestio-, doch die, helaas I nog altyd nieuw is. Leerboeken, atlassen, teekengerei, etc., etc., worden aan alle inrichtingen van militair onderwys kosteloos verstrekt, behalve aan den Hoofdcursus en de cursussen der infanterie. Wat ter wereld zit daar nu by voor? Voelt men dan niet, dat het onbillflk is, om de volontairs te Haarlem en te Delft, de cadètten te Breda en te Alkmaar gratis van alles te voorzien, terwyi men de leerlingen te Kam pen en by de corpsen der infanterie in eigen beurs laat tasten? Waarom ook deze laat- sten niet evenzeer voor Ryksrekenrag in de leermiddelen gestoken? Eene derde curieuze onbiliykheid: Het kader der infanterie betaalt zelf de regiementon en voorsohriften, die bovendien nogal eens gewijzigd worden, terwyi het kader der artillerie die boekjes present krygt. Wy vragen andermaal: waarom? waarom? Zal met die ellendige sleur dan nimmer eens door een recht vaardigheid-minnend minister worden gebroken?? Hot Ryk als Landheer. - De (libe rale) Nederlander herinnert aan de bepaling van artikel 1628 Burgerlyk Wetboek, dat „indien by eene huur (van landeryen) voor verscheidene jaren gedurende de huur de ge- heele of do halve oogst van een jaar, door onvermydelyke toevallen, is verloren gegaan, de huurder eeno vermindering der huurpen ningen kan vorderen, ton ware hy door den oogst der vorige jaren reeds mocht zyn scha deloos gesteld". Edoch, deze biliyke bepaling dor wot kan door het pachtcontract worden ter zyde gesteld, door de by voeging van art. 1631 B. W.„do huurder kan, by een uit- drukkeiyk beding, voor de onvoorziene toe vallen worden aansprakeiyk gesteld". En helaas, helaas! zoo goed als algemeen wordt door de grondeigenaars van deze bepaling ge bruik gemaakt, waardoor de pachter, ver stoken van het recht, hem door de wet ge schonken, wordt overgeleverd aan de willekeur van zyn landheer. Doch er is meer, en erger, en wel dit: „dat het Ryk als groot-grondeigenaar, by het verpachten zyner domeinon, even goed.als particulieren kruipt door do deur, die de wet gever helaas op eon kier heeft laten staan: ook het domeinbestuur neemt in zyne vor- pachtingsvoorwaarden de bepaling op, dat niet de schatkist, maar de pachter de geldelyke schade van onvoorziene toevallen te dragen heeft/' „Dat aldus geschiedde in pacht-contracten van vroegere dagteekening, is te begrypen. 't Was nu eenmaal algemeen zoo, enaan het bestuur der Nederlandsche domeinen kan niemand ten laste leggen, dat het byzondor weekhartig is tegenover de pachters. „Maar moeiiyker te begrypen is hot, on in allen govalle slecht te verdedigen, dat na al hetgeen juist over dit punt in de latere jaren geschreven en gewreven is nog kort geledon een man als do vorige minister van financiën, toen hy door de omstandigheden genoopt werd om aan nieuwe pachtvoorwaar- den persooniyk byzondere aandacht te schen ken, daarin die Ieeiyke afwyking van de wet, zy het ook ietwat verzacht, wederom heeft doen opnemen. En toch is het zoo geschied, geiyk De Ne- der land er aantoont uit de rykspachtcontracten op de domeingoederen onder Hooge- en Lage- Zwalowe. „Een treurig geval uife dubbelen hoofde. Vooreerst past het allerminst aan de Regeering van het land, zich te onttrekken aan hetgeen 's lands wetgever heeft gewild, en evenmin past het haar, aan particulieren een sleeht voorbeeld te geven, in stede van vóór te gaan ten goede. „Wat daar te Zwaluwe is opgelegd, geldt waarschyniyk ook voor de vorpachting van domeinen elders, misschien zelfs wel zonder de gunstige uitzondering ten opzichte van hagelslag. Hoog tyd is het waariyk, dat het in alle domeincontracten worde geschrapt." Wy laten hier volgen eenige conclusies, waartoei men in de Nieuwe Rotterdamsche Courant gekomen is door de exploitatie-uit komsten van ds HollandschelJzeren- Spoorweg-Maatschappy en de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, welke zooveel ongunstiger zyn dan vóór het tot stand komen van de bekende spoorwegovereenkomsten. De cyfers leeren, dat het spoorwegverkeer in Nederland zich gestadig ontwikkeld heeft; eene toename ^an opbrengst van 12 pet. in 6 jaren of byna 21/, pet. per jaar is vry be vredigend. Waren de uitgaven niet in veel grooter verhouding gestegen, dan zouden de Maatschappijen goede uitkomsten voor hunne aandeelhouders hebben verkregen. Waaraan de meerdere uitgaven zyn toe te schryven, biykt gemakkelyk door raadpleging der jaarverslagen. Voor den dienst van weg en werken bedroegen die kosten per geëxploi- teerden kilometer: voor H. S.-M. voor S.-S. in 1889 f 1570 f 1422. 1893 1632 1801 of in 1893 f 62 meer f 380 moer Deze aanzieniyke vormeerdering by S.-S. kan niet veroorzaakt zyn door hooger onder houd wegens vernieuwing van rails, dwars liggers, enz., omdat nagenoeg hetzelfde bedrag aan de vernieuwingsfondsen is ontleend, maar is alleen toe te schryven aan eeno verhooging van alle kosten en aan eenige buitengewoon hooge bedragen voor onderhoud van gebouwen en kunstwerken. Dit laatste doet vermoodon dat de toestand van de N. R.-S. aan deze vermeerdering niet vreemd is, maar zeker is hierop van invloed geweest de omstandigheid, dat de S.-S. voor de aan onderhoud weinig kostende lynen Dordrecht Arnhem, Nymegen en Stavoren- Leeuwarden in onderhoud kreeg de voor dubbel spoor aangelegde en zeer druk be reden lynen van de N. R.-S. Daardoor moeten, nog afgescheiden van den minder goeden toe stand van de N. R.-S., de kosten van onder houd per afstand-kilometer stygen. Het blijkt, voor zoover de uitgaven voor den dienst van weg en werken by de beide Maatschappijen betroft, dat die van H. S.-M. per oenheid in 1889 en 1893 niet veel verschilt en dat die van S.-S. veel hooger zyn in 1893, maar dat deze vermeerdering is te verklaren door de wyzigingen, die het door die Maatschappy geëxploiteerde net na het aangaan van de overeenkomsten van 1890 onderging. Wanneer men de cyfers van de uitgaven van S. S. en H. S.-M. met elkaar vergelijkt, dan biykt, dat terwyi die per treinkilometer voor laatstgenoemde Maatschappy in 1889 veel hooger waren dan voor S.-S., in 1893 het omgekeerde plaats vond, zy het echter in mindere mate. Do vermeerdering der uitgaven van de EL S.-M. met 8 pet. is geheel toe te schryven aan den dienst van het vervoer en ver- moodeiyk het gevolg van de steeds grootore eischen, door pubhek en Regeering gesteld aan het vervoeren van personen en goederen en aan de inrichting van de stations. De voorgaande cyfers toonen voorts aan, dat de exploitatiekosten voor de twee grooto Maatschappijen per treinkilometer niet zooveel van elkander verschillen, en dit zoo zynde, doet zich de vraag op, wat de reden kan wezen waarom de exploitatie uitkomsten van de eene Maatschappy zooveel slechter zyn dan die van de andere. Er blijft, om deze te verklaren, niets anders over dan die te zoeken in het gebruik, dat van de spoorwegen wordt gemaakt, met andere woorden, na te gaan het aantal af gelegde treinkilometer8 in vorhouding tot het verkeer. Het biykt dat op verreweg do meeste baan vakken het aantal treinen te groot is, en dat de aanzieniyke uitbreiding van hot aantal trein-K. M. op hot aan S.-S. na 1889 toe vertrouwde net in geen enkel opzicht door het aantal reizigers word gemotiveerd. De bewering komt ons niet gewaagd voor, dat de ongunstige uitkomsten van de exploi tatie-rekening S.-S. aan geene andere oorzaak dan aan het loopen van een te groot aantal treinen kunnen geweten worden. De vermeerdering van de treinkilometers met 2,500,000 vordert toch alleen aan tractie- kosten reeds eene uitgaaf van f 750,000, zegge 4 pet. v«m het maatschap pelijke kapitaall Vermindering van het aantal treinen, voor zooverre mogeiyk dit terug te brengen tot het contractueel minimum', moet het streven zyn van de Maatschappt) tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Zeer zeker zal zy het publiek daarmede ontstemmen, maar sy late zich daardoor niet afhouden van een maatregel, die voor haar een© levensquaestie is. Deinst zy daarvoor torug, dan moet zy onverbiddeiyk, om dividen den te kunnen betalen, biyven voort gaan hare reserves aan te spreken (welke sedert 1890 reeds verminderd zyn met rond /■1,8Q0,000>. Zyn de gereserveerde fondsen ten slotte uitgeput - en dit moet uit den aard der zaak binnen enkel© jaren plaats vinden - dan zal zy zioh tot den Staat moeten wenden,i om naasting van haar bedryf t© vragen. Ten aanzion van de Hollandsche IJzeren- Spoorweg-Maatsehappy valt uit de cyfeve te besluiten, dat geene overdriving van het aantal tremkilometere of van uitgaven heeft plaats gevondenuit eene analoge berekening voor deze Maatschappy als voor de S.-S. valt af te leiden, dat over het algemeen de treinbezetting voldoende is, maar dat op sommige baanvakken het aantal treinen te groot voor het verkeer ie, met name op de Betnwe-lyn, de lyn Leeuwarden Stavoren en de locaalapoorwegen, zoodat ook het streven van deze Maatschappy moet zyn om bet aantal treinen te verminderen. Zyn de uitkomsten der exploitatie aan deze Maatschappy minder gunstig, dan is daarvan, do oorzaak de geringe opbrengst van het ge ëxploiteerde net. Indien deze Maatschap y overdryving van uitgaven weet tegen te g ian en de toeneming van ontvangsten blyft" aanhouden, dan zullen de uitkomsten der exploitatie voor haar gunstig worden. Als AGBItiT van bet LcSd^cli Dagblad zyn aan gesteld te "Wassenaar: J. V.A.IV DUIKEREN, EN TE Leidschend am Th.DEN HOLLANDER, die zich van heden af met de bezorging van het Ij. D. belasten en by wie abon nementen en advcrtentlën worden aan genomen. „Sparta." In eene der zalen van het hotel „le Soleil d'Or" had Maandagavond de buitengewone vergadering plaats der gymnastiek- en scherm- vereeniging „Sparta", by welke gelegenheid eenige leien dier Vereenigjng, na afgelegd examen; zouden worden bevorderd tot den graad van prevót-degen. Toen het uur van achten dóór was, opende de president de vergadering met een woord van welkom aan allen, die aanwezig waren, terwyi hy het doel dezer by eenkomst uiteen zette, ten eerste om meer aaneenschakeling te doen ontstaan tusschen werkende, kunst lievende leden en donateurs, en ten tweede om door eene aanstelling tot prevót meer technisch ontwikkelde leden te verkrygen. Hy wekte ook alle aanwezigen op tot samenwerking, met het oog op de feestviering van Sparta" in het komende voorjaar, ter gelegenheid van haar 12£-jarig bestaan, ter- wyi hy een woord van dank uitsprak aan den beschermheer in het byzonder en verder aan donateurs en kunstlievende leden voor den genoten steun. Verder vergat hy ook den directeur, den heer Groenewoud, niet, die byna van af de oprichting van Sparta" aan haar is verbonden geweest, en ook thans deze eerste aanstelling tot prevót door zyne sympathie in deze Vereeniging tot een goed einde heeft helpen brengen. Nadat een achttal leden eene degencoloDne ten beste hadden gegeven, dio, wat compositie en uitvoering betrof, den directeur en loden alle eer aandeed, waarvan zy ook de blyken ontvingen, door het luide applaus der aan wezigen, begon de examen commissie hare moeilyke taak. Deze commissie bestond uit de heeren Juta, voorzitter, en Bader, Vroom, Roozeboom, Blok- kamp, leden, welke commissie, na menige moei lyke vraag, het sierjyko brevot van prevót uitreikte aan de hoeren J. Vroom, D. P. Lancel, A. J. Van Laren, W. F. Engels, P. Schön, C. Snel, M. C. Willebranüs en 3/ Van Laren. De heer Juta drukio hierna den nieuwen provöts op het hart het nu verworven brevet niet dis hun ;de:al te beschouwen, maar als eene aanmoediging op den ingeslagen weg, terwyl hy hoopte dat zy eenmaal als meesters op alle wapens zich met lederen meester zouden kunnen meten. Hierna bedankte de president de examen commissie voor de welwillendheid, waarmede zy aan de uitnoodiging van Sparta" had voldaan, terwyl ook by een woord van aan moediging uitsprak tot de prevöts, en hy hun aanmai nde, te trachten het meesterschap op alle wapens te verkrygen, ter eere van „Spartal', en zoo de nood bet vereischte, tot steun van Koningin en Vaderland. Tevens sprak hy een woord van dank uit aan den heer Van Laren, bloemkweeker alhier, voor de door hem zoo kwistig aangebrachte bloem- versiering der zaal. Voordrachten en muziek besloten dezen zoo nuttig begonnen avond, en daar de oud- voorzitter, de heer Vroom, thans eere-voor zitter der Vereeniging, met eenige welgekozen woorden afscheid nam van het feest en de oud leden van Sparta" herinnerde aan de trekpleisters, welke nu vóór „Sparta" gaan, namen wy afscheid van de verder feestvierende leden, welke echter „nog niet naar huis gingen, in lange niet," wat ons op de be kende wys, onder pianobegeleiding, nog nagalmde. Wy hesluiten deze met den oprechten wensch,. dat het „Sparta" uitstekend moge gaan op haren weg tot vooroitstreving, in de vaste overtuiging, dat oen ieder, die het wèl meent met deze zoo nuttige Vereeniging, haar zal steunen door toe te treden als donateur, kunstlievend of werkend lid, waartoe steeds gelegenheid bestaat by een der be stuursleden, ook met het oog op de feest viering, welke in het aanstaand vooijaar wordt bereid. C. 0., Oud Secretaris van Sparta". INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur l Tot U richt ondergeteekende de vraag, of het geoorloofd is, om den publieke» weg in een bokkenstal te metsmorphoseeren, zooals dat in den laatsten tyd op de Zydgracht het geval is. Niet alleen, dat het belemmerend voor het verkeer ie, ook de onaangename reuk, aan de aanwezigheid verbonden, nood zaakt de Plantsoen-bewoners dm te loopen, om deze verpestende plaats te vermeden. by voorbaat voor de verleende plaats ruimte bedankende, noem ik my Uw U Dw. Dn. Lkdkn, 27 November 1894. X Gemengd Nieuws. Ondanks de herhaalde tegen spraak, beweert de „Petit Bleu", dat Brussel binnenkort telephonisch met Rotterdam, 's Gra* venhage en Amsterdam verbonden zal zyn. Hetzelfde blad verzekert dat dezer dagen tusschen de Belgische en Nederlandsche regee ringen eene telephonische conventie zal gesloten worden. Het is gebleken dat de m an, d i e in hot „Hof van Holland", te Eindhoven, zelf moord pleegde, was Gottfried ImhofF. gewoond hebbende Papenbrugstceg, te Amsterdam. Te Arnhem woedde by een brood bakker een felle brand. De bewoners moesten door een zolderraampje ontvluchten, met achterlating van alles. Do schade is vry aanzienlyk. Te Amerongen deed zich een geval van diphtheritis met doodeiyken afloop voor, en wel by eene gehuwde vrouw, die acht. kinderen nalaat. De knecht van den veehouder W., te Vreeswyk, die uit een hooiberg is ge vallen, is aan de gevolgen bezweken. De landbouwer B., te Schermer (N.-H.), sloot eergisteravond zyn trekhond op in eene schuur, waarin zich een varken bevond. Tot zfine niet geringe verbazing bemerkte by dat de hond 's nachts het varken aangevallen en een groot gedeelte van de ham tot zyn proviand gekozen had. By de wed. W. Verhoef, te Tien hoven, heeft eene zeug in dit jaar reeds 52 biggen ter wereld gebracht, in 3-maal tyd, eerst 14, toen 18 en verleden week 20 stuks. Aan boord van het stoomschip Mascotte", liggende aan de Willeraskade te Rotterdam, is een stellinghout gebroken, waar door een rolwagontje met yzererts en twee werklieden in de Maas vielen. Één hunner werd geredde andere, J. Ankringa, 27 jaren oud, verdronk. In den vroegen morgen van gis teren ontstond te Purmerend in de Neckerstraat brand in de schilderswerkplaats van den heer P. Bertsema. De vlammen sloegen daarop over naar een belendend huis, bewoond door den heer Willem Yet. Beide gebouwen wer den in de asch gelegd. De werkplaats was verzekerd. Het andere pand was wei verze kerd, maar niet overgeschreven. Oorzaak on bekend. Te Winchester (Massachusetts) wordt thans een praalgraf gebouwd, waarvan men do wedergade buiten het land van den almachtigen dollar bezwaariyk vinden zal. Het wordt door eene zekere mevrouw Hflllor ge bouwd voor haar overleden man, wiens stoffeiyk overschot rust in eene gebeeldhouwde doodkist, die 250,000 franken kost, terwyl het gebouw, dat deze doodkist en de niet minder kostbare kist, die daarnaast mettertyd de treurende weduwe zal opnemen, bewaart, 21/, millioen moet kosten. Het praalgraf is 100 voet lang, 60 voet breed en 75 voet hoog en wordt gekroond door een koepel. Het boofdportaal is 35 voet hoog; de deuren zyn van smeed- yzer met bronzen ornamentende handvatten, waarmee de deuren worden geopend en ge sloten, zyn van massief goud en wegen elk vier pond. De groote lamp, die in het praalgraf brandt, heeft 50,000 franken gekost. Zal het echtpaar Hillier in deze kostbare laatste rustplaats beter slapen, dan een arme drommel onder een houten kruis in een afgelegen hoek van hot kerkhof? Om L leert elsel» Toen -meer dan veertig jaren geleden wyien de Leidsche hoogleeraar. J. T. Buys te Haarlem woonde1 als ambtenaar ter Provinciale Griffie van Noord Holland, verbond hy zich, naar het „HAagsche Dgbld." herinnert, met eenige vrienden en belangstellenden, om geregeld oefening te houden in de kunst van spreken en debatteeren, door behandeling van onder werpen uit alle vakken van wetenschap en kunst. Dat gezelschap, den 30sten Januari 1863 onder den naam van „Debating-Society" opgericht, bestaat nog altyd en zy, die thans leden zyn, hebben gisteravond de 300ste vergadering gehouden. Voor deze gelegenheid waren alle oud leden in ons land, waaronder verscheidene hoogleeraren, tot eene feestelyke byeenkom8t uitgenoodigd. In de voorafgaande gewone vergadering heeft de Leidsche hoog leeraar W. Van der Vlugt (ook een oud-lid) de volgende twee stellingen verdedigd: I. Ons geldend kiesstelsel, dat het meer- derheidsbeginsel huldigt, maakt: a. het kiesrecht van een aantal kieseis hersenschimmig b. den partystryd onnoodig scherper; c. de vertegenwoordiging van de politieke denkbeelden des volks onzuiver; d. het gehalte der vertegenwoordigers allicht geringer dan het behoefde te zyn. H. Navolging van het Neuchatelsche systeem zou die euvelen deels opheffen, deels temperen. LICflTITEKMTE. Datum. Uur Aantal. Gem. Eng. Standk. 11 November 6.7.— 7 16.6 12 6.7.16 8 16.8 is 5.7.— 7 16.8 14 6.7.15 8 16.6 1» 1.— 7.15 7 16.8 16 5.7.15 8 16.6 IT 6.745 8 16.6 Dit beteakent: Wanneer men 6 aubio feet 14LI lltere per uur van zulk gM verbrandt in een 8o«g*a London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatje*, wordt een liebt verkregen, dat in «terkke gelijk met 16.6, 194 ens. Btandaardkaaiaan, wuitu. ete kun 20 grain* 7.8 gz&mmen Spermaoail per au verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2