N°. 10666. ■t Woensdag 28 November. A0. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Lelden, 27 November. Feuilleton. EENE HELDIN. LEIDSCH M&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden por 8 maanden. 1.10. 1.40. 0.05. Franco por post Afzonderlijke Nommera PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1—6 regels 1.05. letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Iedere regel meer 0.17{. Grootere Voor het incasseeren bulten de stad Offioiëele Hennlageylngen. Vergadering tbb den Gemeenteraad Tan Leiden, bp Donderdag 39 Not., dee namiddags te twee uren. Panton ter beh&ndoling: 1*. Benoeming ran Tier leden van bet Bestaar dor VereeDiglng tot bevordering van den bouw van werkmauawoüingen. (295.) 2*. Idem van een lid der Oommisaie voor de Be- waareoholöD. (808.) 8*. Yerzoek van A. A. R. Verhoog eD P. L. Van Erkel Jr., om eene brug te leggen over de sloot langs den Lagen Rijndijk en bet rooien van een boom. (28T.) 4®. Idem van W. Bronkhörst, om terugbetaling van eohoolgeld, Lager Onde wijs. (288.) 5*. Idem van het Beataur der Afdeeling Leiden van het Nederlandaoh Onderwgzeragenootaohap, om het kosteloos gebruik van een lokaal der Gehoorzaal. (290 6*. Idem van N. Kloote. om eene brug te leggen over do MareaingoMoot. (291.) 7°. Btnat van af- en overaohrgving op de begrooting, dienst 1891. Herat oiling van hot perceel Agnieten- steeg. (292 en 802.) 1°. Verzoek van P. Goemans, te Noordwjjkerhout, ter bekoming van grond aan de Haarlemmer vaart. (298 en 807.) 8®. Idem alsvoren vu J. De Groot, te Noord- wgkerhout. (294 en 807.) 10°. Rekening over 1898 van Vrouwen Kraam- moedere. (296.) 11°. Vooratel tot ODbewoonbaarverklariog Tan de huizen in de Papegaaiapoort. (306.) 12®. Verzoek van W. G. Van den Broeck, om eene looziog te leggen naar htt Galgewator. (304.) 18°. Idem van E. J. F. Hoosemans. firma Gemor Go., om gebruik van gomeentcgrond aan do Aalmarkt en keldergaten to m&kou. (308.) 14°. Verzoek van Dr. W. E. H. Van der Horn van den Bos, om vrijstelling van schoolgeld, Mid delbaar Onderwijs. (305 '•V. Idem van H. J. Van don Berg, om ODtslng als derde onderwijzer aan de school 3de kl. No. 2. (299.) 6®. Begrooting voor 1895, vau hot Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwon- huls. (309.) <7®. Idem van het H. G.- of Arme Wees- en Kinder huis. (310.) 18®. Buppletoire Btaat van begrooting, en staten van af- cn oversohrijving op do begrooting voor 1894. Verhooging van enkole posten der be grooting ad 6090—. (301.) 19®. Voorstel om te besluiten dat de gemeente zioh in reohto zal verweren naar aanleiding van de dagvaarding ten verzoekt! van D. W. Woerdeman, Wed. H. Bora. (800.) SO®. Bezwaarschriften tegen het Kohier der Plaatse lijke Directe Belasting, dienst 1894. Tweede en laatste gedeelte. (298.) Aan den gemeenteraad deelen B. en We. toedo dat de raming der navolgende posten van de loopende begrooting niet toereikendo is bevonden. Zy stellen mitsdien voor die posten met de daarby vermelde bedragen te verhoogen Yolgn. 67. Jaarwedden van de sluiswachters, brugwachters en dorgelyken ƒ2400.— De aanstelling van 6 brugwachters met veratrekking van zomer- en winterkleedmg, de grootore uitgaven voor plaatsvervanging by ziekte, waarvoor in deze begrooting geene gelden zyn uitgetrokken en de uitkeering van drie maanden wedde by overlyden, zullen op dit artikel een tekort van byna ƒ2400 doen ontstaan. Yolgn. 86. Belooning van de Buurtcommis- S&rlssenƒ150.— Ten gevolge van bet Raadsbesluit van den 8sten November jl., waarby de belooningen van de buurtcommissarissen zyn vastgesteld reep. op ƒ450, /"500 en ƒ500, met ingang vaa 1 Januari 1894, zal dit art. met ƒ150 moeten worden verhoogd. Volgn. 90. Onderhoud van wegen en voet paden 1000. By Raadsbesluit van den 17den Mei 1894 werd besloten tot vernieuwing van de Drie- gatenbrug In den Zyidyk en bepaald dat later een voorstel zou worden ingediend tot dekking van de betrekkelyke kosten, welke op ƒ1000 werden geraamd. By de gehouden openbare aanbesteding werd dit werk aangenomen voor ƒ1200. Deze verhooging van kosten was het gevolg van eenige wyzigingen, welke later in het bestek werden aangebracht, en van het te houden toezicht. Met het oog op den gun- stigen stand van dit artikel kan voorshands met eene verhooging van ƒ1000 worden vol staan. Yolgn. 102. Grondlasten en personeele lasten, alsmede patentrechten van schuiten ƒ110.— Meerdere grondbelasting, o. a. voor de aan gekochte terreinen naast de Gasfabriek, doen op dit art. een tekort ontstaan. Yolgn. 110. Kleeding en wapening van de politiedienaars en veldwachters. ƒ990.— De in dit jaar samenvallende verstrekking van onderscheidene kleedingstukken, o. a. regenjassen, hooge laarzen en helmen, en de aanschaffing van knoopen, veroorzaken eene vry belangryke overschryding van dit artikel. Het komt B. en Ws. daarby wenschelyker voor dezen post telken jare naarmate van de behoeften uit te trekken, in stede van, zooals tot nu toe gebruikelyk was, de kosten over eenige jaren te verdoelen in verhouding tot den draagtyd van de goederen. Dienten gevolge zal dan ook het volgend jaar eene belangryk mindere uitgaaf te dezer zake noodig zyn, vermoedelyk slechts 3760. Het overschot op het artikel zal dan zoo noodig voor andere doeleinden kunnen worden benut. Yolgn. 154. Renten van de tydelyke geld- leening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld425.- Ten gevolge van het langor in gebruik houden van opgenomen kasgeld dan waarop gerekend was, zal deze post bovengenoemd tekort opleveren. Volgn. 164. Kosten van brandverzekering der gebouwen16.— Ter voorziening in de meerdere assurantie- kosten, in hoofdzaak door de vergrooting van de school in de Brandewynsteeg. Het totaal der vorenstaande verhoogingen bedraagt6090. welk bedrag echter niet meer voor het geheel door afschryving van den post voor Onvoor ziene Uitgaven kan worden gevonden. Op dezen post is nog slechts een bedrag van ƒ4529 beschikbaar. Bovendien zullen later vermoedelyk nog wel enkele posten verhooging behoeven; zeker Is dit het geval met den post .Jaarwedden der onderwyzers lager onder- wys," ten gevolge van do nieuwe organisatie by Raadsbesluit van 11 Januari 1894, met een vermoedelyk tekort van ƒ4500. Ten einde ook in deze de noodige gelden beschikbaar te hebben, geven B. en We. in overweging den post Onvoorziene Uitgaven te verhoogen; wegens plaatselyke directe belasting is nl. op de begrooting uitgetrokken een bedrag van ƒ160,000, terwyi de ontvang at ten gevolge ▼an het hoogere percentage op ruim f 8448 meer kan worden geraamd. Het primitief kohier wyst eene ontvangst aan van ƒ177,401.72; met inachtneming van de 5 pet. voor kwade posten kan op eene werkeiyke ontvangst van ƒ168,953 worden gerekend. De begrooting voor 1894 kan alzoo worden verhoogd met ƒ8448 in ontvangst op Volg. 6 .Plaatselyke Directe Belasting" en in uit gaaf op Volgn 176 „Onvoorziene Uitgaven," terwyi van laatstgenoemden, aldus verhoogden post de in vorenstaande lyst gonoemde sommen tot een totaal van 5090 op de daarby vermelde artikelen kunnen worden over geschreven. De betrekkelyke suppletoire staat van be grooting en de staten van af- en overschry ving, deze laataten gesplitst met het oog op de ver- eischte goedkeuring door de Gedeputeerde Staten voor zooveel eenige der voormelde artikelen botreft, gaan ter vaststelling by dit voorstel. Ter voldoening aan het voorschrift, vervat in art. 15 der instructie van de Commissie der Bewaarscholen, heeft zy de eer ter ver vulling der vacature, die den laatsten December a. s. ontstaan zal door de periodieke aftreding van haar geacht medelid, den heer A. L. De Sturler, aan te bevelen den heer A. L. De Sturler, aftredend lid, en den heer Dr. M. C. Dekhuyzen. Na ingesteld onderzoek deelen B. en Ws. mede dat geen bezwaar bestaat tegen de inwil liging van het verzoek van W. G. Van den Broeck, zoodat zy in overweging geven aan adressant tot wederopzeggens vergunning te verleenen om aan perceel 1 hoek Kort Galge water en Morschstraat eene aansluiting aan het gemeenteriool te maken voor afvoer van hemelwater en werkwater van een binnen plaatsje, onder voorwaarde: a dat het riool gemaakt wordt van Engelsche aarden buizen, wyd 20 cM. en voorzien van een kolk mot stankafsluiting op de binnen plaats b. dat de aansluiting en het geheele werk ten genoegen van Burg. en Ws. wordt gemaakt, b. dat eene jaariyk6che recognitie worde betaald van ƒ1.60, d. dat de vergunning vervalt, indien niet binnen drie maanden daarvan gebruik is ge maakt. Naar aanleiding van het verzoek van dr. W. E. H. Van der Horn van den Bos, te Voorschoten, deelen zy verder mede dat de zoon van adressant, A. J. M. Van der Horn van den Bos, wegens wyziging van zyn aan staanden werkkring, de Hoogere Burgerschool voor Jongens op 10 November jl. heeft ver laten. Zy geven mitsdien in overweging aan adressant vrystelling of terugbetaling te ver leenen van schoolgeld voor zyn zoon, vroeger leerling van de Hoogere Burgerschool voor Jongens, over de laatste drie kwartalen van den cursus 1894/95. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen de ln hare handen gestelde rekening van het college van Vrouwen Kraammoeder8 over het jaar 1893 en adviseert mitsdien tot goedkeuring dier rekening. Wy vestigen de aandacht op de vertoo ning van: „In kleinen kring", welk stuk morgenavond in den Schouwburg alhier door het gezelschap van den .Tivoli"-schouwburg uit Rotterdam wordt gegeven. De twee eerste voorstellingen hebben aldaar zéér veel by val gevonden. Na iedere acte werden de spelers meermalen teruggeroepen, terwyi men den eersten avond onder levendige toejuichingon ook den schry ver ten tooneele riep. Vanwege de afdeeling Leiden en Om- strekea van de Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst zal a. 8. Donderdag-avond in het Nutsgebouw eene vergadering worden gehouden. De eerste zitting van den militieraad voor de gemeente Ter-Aar zal worden gehou den in het stadhuis te Leiden op Woensdag den 12den December aanstaande, des voor middags te halftwaalf. Te Woubrugge zal in de maand Januari a. s. eene vergadering worden gehouden, waarop de belangea van het Christeiyk onder- wys door een drietal sprekers zullen worden besproken. Een der onderwerpen zal wordon ingeleid door den heer G. J. B. Bontje, hoofd der Chr. school te Oude-Wetenng. De aangekondigde vergadering van de ysclub „Ijsvermaak zy on6 doel" had Zaterdag avond plaats in het hotel „Beerepoot", te Oude Wetering, onder leiding van den heer J. Elfrink, voorzitter. Uit de verslagen bleek o. a. dat de Vereeniging thans 76 leden telt en dat de rekening sloot met een batig saldo van ƒ7.76. (Ontvangsten 82.06, uitgaven 74.29). De aftredende secretaris, de heer P. Zwaan, werd met nagenoeg algemeene stemmen her kozen, alsmede de overige aftredende leden van het bestuur, zynde de heeren G. Zwaan, L. Van der Voet on C. Jonkman. Door de ontslagneming van den penning meester tydens de vergadering werd in zyne plaats gekozen het bestuurslid P. J. B. Cozyn, wiens ledige stoel nu werd ingenomen door den nieuwgekozen heer J. F. De Ren. Op het program van werkzaamheden der ysclub in het aanstaand seizoen werd opge nomen het plan om: 1°. een wedstryd te houden in hardryden op de korte baan, en 2°. een wedstryd in schoonryden door paren, natuuriyk wanneer het weder daarvoor geschikt geoordeeld wordt. Het vorige jaar moesten door plotseling ingevallen dooi deze nummers van het program worden geschrapt. De adjudant-generaal van H. M. de Koningin graaf Du Monceau vertrok gisteren naar Weimar, ten einde H. M. de Koningin- Regentes te vertegenwoordigen by de ter- aarde-bestelling van Z. D. H. den Erfgroot- hertog van Saksen-Woimar-Eisenach. De majoor J. E. N. baron Sirtema van Grove- stin8, adjudant der Koningin, is Hr. Ms. ver tegenwoordiger toegevoegd. By het bestuur der centrale watersnood commissie in Overysel is ingekomen eene gift van ƒ500 van H. M. de Koningin en eene van 250 van H. M. de Koningin-Regentes. De heer Andrea Bizio, ingevolge konink- lyke machtiging benoemd tot vice-consul tal Venetië, is in die hoedanigheid door de Ita- liaansche regeering erkend. (Ste.-Ct.) Luit.-generaal Dumonceau heeft van czaar Nicolaa8 ontvangen het grootkruis van de orde van den Witten Adelaar en de kapitein jhr. Van den Bosch het ridderkruis 2do kl. (commandeur) van de St.-Stanislausorde. Voorts verneemt het „H. Dagblad" dat na afloop van eene plechtige mis in de kathedraal van St. Pieter en St.-Paul te St.-Petersburg daags voor de plechtige byzetting van het stoffeiyk hulsel van wyien Z. M. keizer Alexan der, de luitenant-generaal Dumonceau, verge zeld van den kapitein jhr. Van den Bosch, namens H. M. de Koningin Regentes een bloemkrans heeft nodergelegd op de ïykbaar van den ontslapen souverein. De Transport-Maatschappy „Holland", gevestigd te Amsterdam, heeft een boekje uitgegeven, gotiteld: „Verhuizingen door ge heel Europa". In dit boekje komt eene beschry- ving voor van de gebouwen der Maatschappy, de algemeene voorwaarden, waarnaar het vervoor geschiedt, benevens tallooze attesten van personen, die door de Maatschappy be diend zyn geworden. Door Z. M. den koning van Denemarken is de luit. ter zee lste kl. jhr. H. L. Wichers benoemd tot ridder in de Danebrogsorde. De burgemeester van Buren, jhr. W. P. Van der Goes, heeft met ingang van 1 Febr. 1895 ontslag gevraagd. De burgemeester van Giessen-Nieuwkerk, de heer J. D. Van Slype, is overleden. Heden is het 25 jaren geleden, dat de Tielsche Raad besloot tot het stichten eenor H. B.-S. met 5 jarigen cursus aldaar. Het stoomschip „Gedé" arriveerde 26 Nov. van Batavia te Rotterdam; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 26 Nov. to Southampton; de „Prins Willem IV" ver trok 24 Nov. van Nieuw York naar West-Indih; de „Anchises" vertrok 26 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Voorwaarts", van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 26 Nov. van Port-Said; de „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 27 Nov. van Aden. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 29 dezer niet plaats hebben. By koninklyk besluit is benoemd tot curator van het weeshuis te Buren J. Dyck Fledderus aldaar, voor een tydvak, eindigende op 1 Juni 1900. Goedgekeurd dat jhr. O. Van Suchtelen van de Haare, burgemeester van de gemeente Giethoorn, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Benoemd: by het wapen der inf., tot lsten luit., de 2de luit. A. C. Couvéo, van het wapen, gedetacheerd by de landmacht in West-Indiê; by het 2de reg., tot lsten luit., de 2de luit. A. G. J. Dumans, van het corps; by hef 8ste reg., tot kapt., de lste luit. J. S. Koole mans Beynen, van het lste reg.; tot lsten luit. de 2de luit. J. H. Plet, van het corps. 56) De witte glans der breedo sneeuwvlakte pyoigde hare door het schreien meer dan anders gevoelige oogen, wier leden nog rood gekleurd waren. Eindeiyk besloot Walburga in haar hoekje te gaan zitten, nadat zy het raampje had laten zakken. Zy kreeg het zoo benauwd in dien al te goed verwarmden coupé I Zy dacht, stipt genomen, niet aan hetgeen zy achterliet, en aan de toekomst, die haar wachtte, evenmin. Eene onbepaalde, voor haar zeer buitengewone, ernstige stemming lag als een drukkende last op hare borst. Zy was nog nooit op reis geweest; een enkelen keer had zy in den trein gereden en dan nog maar korte afstanden, als men des zomers in de vacantie zich het zeldzaam genot van een uitstapje had gegund. Reeds tot aan het eerste kruispunt scheen de reis haar eindeloos lang toe; en toen zy nu over gestapt was, verwachtte zy elk oogenblik te zullen hooren, dat men was waar zy wezen moest. Dit ongeduld, met hare zwaarmoedige stemming en de nawerking van het hevige schreien gepaard, bezorgde haar pyn in 't hoofd. Buiten was het vroeg donker gewordende trein raasde maar voort in den nacht. Wal burga kon de duisternis niet eens goed onder scheiden, want in het glas van het coupé raam weerspiegelde zich de coupé met zyn inhoud: op de gryze kussens een paar vrou- welyke reizigers met flauwe, vermoeide aan gezichten; de netten vol pakjes en doosjes; de gasvlam in den, uit de zoldering van den coupé te voorschyn komenden, halven bol. Ten laatste vergat Walburga tyd en uur. Het kwam haar voor, alsof zy reeds dagen lang gespoord had. Zy zag niet meer op de klok, maar liet in eene soort van doffe onder werping de uren verloopen. Langs de rails, waarop de sneltrein voort stormde, zóó, dat het soms den indruk maakte, alsof de wagens niet vaststonden en voortrolden op de rails, maar eenvoudig wer den opgestuwd, doken gele, roode en groene lichten op; zy werden hoe langer hoemenig- vuldiger; het geloken wel glimwormen, die om de rytuigen beendwarrelden. Opeens klonk een dof, dreunend gebrom door de lange wagenreeks; zy was het over dekte Lehrter station binnengereden; de echo van de wanden en van het glazen dak gonsde door die ruimte. Met hartklopping liet Walburga, nadat zy hare pakjes by elkander had gezocht, de drie zwygende dames, die haar reisgezelschap hadden gevormd, uitstappen en klauterde toen zelve, belast en beladen, de treden af. Onzeker wat zy doen moest, stond zy nu op het perron eD zocht van tyd tot tyd tusschen de wemelende reizigers, die hier evenals zy waren uitgestapt, naar een bekend gelaat. Daar ont dekte zy op een kleinen afstand van de plek, waar zy stond, een heer, die onbeweegiyk stil bleef staan en de haastende reizigers dwong om voor hem uit den weg te gaan. Hy droeg een havelock; hy had een rosach- tigen baard en een kleinen, puntigen hoed op. Aan den mooien, vollen baard zag Walburga, dat die heer Graaf Gerd wezen moest. Juist die baard was haar, als eenig uiteriyk ken- teeken van hem, in bot geheugen by gebleven. Graaf Gerd had zyne oogen onderzoekend langs de geopende deuren der waggons laten glyden. Walburga zeide tot zichzelve, dat hy haar onmogelyk kon herkennen en dat zy dus verplicht was naar hem toe te gaan. Maar uit verlegenheid kon zy er niet toe be sluiten. Maar by had het hulpeloos alleen staande jonge meisje ook reeds opgemerkt. Snel kwam hy op haar af. Zoodra hy het jonge, thans ernstige gelaat en de ryzige, ten volle ontwikkelde gestalte in het oog kreeg, wist by dat dit Walburga Steiner en niemand anders was. „Ik zou haar onder duizend menschen heb ben herkend", dacht by; en in zyne levendig opgewekte verbeeldingskracht vergat hy, dat hier de omstandigheden hem haar bepaald hadden aangewezen„Dat is zy 1" Hy stond tegenover haar en nam zyn hoed voor haar af. „Myne waarde juffrouw", zeide hy, diep ontroerd. Walburga was te verlegen, om hem aan te zien. Zy prevelde iets van „vele groeten van moeder." Gerds bediende, die tegen den muur op schildwacht gestaan en zyn heer goed in het oog gehouden had, kwam nu aanloopen. Hy nam Walburga hare pakjes af, stapte het paar vooruit naar het huurrytuig, dat stond te wachten, en liet zich het bewys voor Walburga's koffer geven. In afwachting, dat de bagage komen zou, zat Gerd naast haar in het rytuig. Rondom hen was een voortdurend rollen van rytuigen, klappen met de zweep der koetsiers, roepen en schreeuwen. Daarby kwam nog uit de verte het gegons der wereld stad en het onophoudeiyk klingelend schel letje van de trams. Aan een gesprek was vooreerst niet te denken. Walburga dacht dat haar arm hoofd barsten moest van al die hurrie; Gerd was in zyn schik, dat hy niet behoefde te praten en haar rustig kon zitten aan te zien Hoe sprekend geleek zy op hare moeder I Hy had de scboone gave van eiken toestand zooveel mogeiyk te genieten door er zyne eigen warme en goede gedachten mede te ver eenigen. Nu had by dan toch het kind van Josephine naast zichl Van dit oogenblik zou Walburga zoo goed als zyne dochter voor hem zyn. Ja zeker, zy herinnerde bem aan hare moeder; maar Wal burga's oogen waren anders, donkerder, hartstochtelyker. Zy was mooier en ouder dan op haar portret en men zou haar gerust twintig jaar hebben kunnen geven. Gerd was hierover zeer verheugd; hy had gedacht een half kind te zullen zien en nu had hy eene fiere, schoone jonge dame gevonden. Hy kon niet weten, dat de verlegenheid, de hoofdpyn en het afscheid van thuis Walburga er bleeker hadden doen uitzien en dus ook ouder dan anders. Maar zooveel is zeker, morgenochtend zou hy even verrukt zyn over hare jeugdige, blozende wangen en haar nog oenigszins onontwikkeld persoontje. Zy reden naar „Hotel Continental." Men bracht Walburga naar eene kamer op de eerste verdieping. Gerd had die voor haar uitgezocht en het vertrek met zyne gezellige en prachtige inrichting maakte een grooten indruk op het waariyk niet verwende jonge meisje. Zy bewonderde hot dikke vloerkleed, het groote, breede ledikant, het Engelsche waschtafelservies. Op de tafel was thee gereed gezet. Zy dronk er een kopje van en begon zich reeds minder onbehaagiyk te gevoelen. „O, wat zou het moeder goeddoen, als zy zulk eene mooie, ruime kamer mocht be wonen", dacht zy. Juist had zy zich met wasschen verfrischt en haar donker-blauw reispakje zorgvuldig afgeborsteld, toen een oppasser aan hare kamer deur tikte en de boodschap bracht, dat myn heer de graaf haar beneden wachtte. Wal burga was niet op haar gemak tegenover dien „kellner". Maar hy liep voor haar uit, om haar den weg te wyzen, en terwyi zy hem volgde, dacht zy: „Vooruit maar; 'tzalzoo'n vaart niet loopenl" Dit was de bemoedigende opmerking, waarmee Walburga zich als school meisje dikwyis had getroost, als zy hare les ii k d« of baar werk slordig had gemaakt. rWnrdt v?rvolgd.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1