N°. 10664. Maandag 26 November. A°.1894 Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. t Feuilleton. EENE HELDIN. LEIDSCH DA&BLAB PRIJS DEZER COURANT: Yoor Loiden per 3 maandenf 1-10. Franco per post. i*0- Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER AD VERTEN TLËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootei letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do s'^v\ wordt 0.05 berekend. Derde Blad. Gemeenteraad van Illllegon Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna het lot als voorstemmer aanwast den heer G. Veldh. Van Zanten. Nadat de notulen van het behandelde ter vorige vergadering door den secretaris z^n voor gelezen en zonder wijziging goedgekeurd, brengt de Voorzitter ter kennis van de ver gadering dat de volgende stukken zyu inge komen: Missive van den Commissaris derKoniDgin in deze provincie, houdende benoeming der heeren Hk. Van Waveren en P. H. Van Wa- veren Lz. tot zetters van ,'s Ryks. directe be lastingen. Briefkaart van den heef J. De Vries, te De Wilp, benoemd onderwijzer* aan de openbare lagere school te Hillegom, waarin deze kenni3 geeft dat hij den 1 sten Januari a. s. in functie zal kunnen treden. Proces-verbaal, constateerende dat de boeken en kas van den gemeenteontvanger op den lsten November door B. en Ws. zijn opgenomen en in orde bevonden. Met het oog op de in deze vergadering voor- loopig vast te stellen gemeente-begrooting voor het jaar 1895, stellen B. en Ws. voor de jaarwedde van den ambtenaar ter Secretarie te verhoogen met 100 en alzoo op 400 te brengen. B. en Ws. oordaelen nl. dat de tegenwoordige bezoldiging te laag is en niet in billijke verhouding staat tot de diensten, die hij pres eert. De heer Hk. Van Waveren zegt dat hij het salaris, waarvoor hij nu in aanmerking gebracht wordt, reeds vóór zjjne bonobmmg genoten heoft én hu bovendien de werkzaam heden van den'2den ambtenaar verricht. De heer P. H. v. Waveren Lz. betwijfelt of deze verhooging wel noodzakelijk is en vraagt of het met beter ware een volontair te nemen. De Voorzitter is hiertegen; een volontair is een leerling, geen ambtenaar, en gaat en komt naar goeddunken. De heer P. H. v. Waveren Lz. zegt dat volontair en ambtenaar onder dezelfde wet staan. De Voorzitter erkent deze beschouwing niet als de juiste. De heer H. Veldh. v. Zanten meent dat een volontair door een klein salaris 2ich ge noegzaam verbonden zou rekenen. De Voorzitter zegt dat de heer Huisman flink zijn beat doet en f 400 volstrekt niet te veel is, maar verlangen de leden toch een volontair, dan staat spr. er niet voor in, dat het werk behoorlijk wordt afgedaan. De heer K. Van Bourgondiën Cz. stelt voor hot traktement met te verhoogen en er een volontair by te nemen. De Voorzitter geeft te kennen, dat ook de secretaris verklaart, dat de heer Huisman zeer voldoet en wij geen volontair noodig hebben. De heer J. v. Waveren Pz. wenscht het traktement te laten zooals het nu is, waarop de Voorzitter anticipeert op het geva', dat de heer Huisman voor dit traktement eens niet wilde blijven. Wat dan? De heer J. v. Waveren Pz. zal in dat geval een ander of een volontair nemen. De Voorzitter ontzegt den Raad het recht hiertoe. De Burgemeester en niemand anders dan deze is bevoegd tot het aanstellen van een volontair. De heer G. V. v. Zanten vindt dat de heer Huisman niet lang genoeg werkzaam is om aanspraak te kunnen maken op eene ver booging van ƒ100, doch geeft in overweging hem 50 per jaar meer toe te kennen. De Voorzitter doet de besprekingen staken en brengt het voorstel van B. en Ws. (ƒ100) in stemming. Het wordt verworpen met 8 tegen 3 stem men. Vóór stemden de heeren Hk. Van Wa veren, A. Topper en H. V. Van Zanten. Alsnu stelt de heer G. V. Van Zanten voor het traktement te verhoogen met ƒ50, het welk met 8 tegen 3 stemmen wordt aange nomen. Tegen stemden ook nu de heeren P. H. Van Waveren Lz., J. Van Waveren Pz. en D. Lommerse. In behandeling komt de conversie der loo- pende geldleeningen. De heeren Wurfbain «Sc Zoon, te Amsterdam, waren niet genegen het benoodigd kapitaal te verstrekken tegen 4*/4 wel tegen 3'/2 en den koers 99l/r Met een schrijven, gericht aan den heer Van Stockum te Lisse, administrateur van de Leidsche Spaarbank, had men even weinig succes gehad. Van deze instelling was bericht ontvangen, dat zq met leent tegen de ge wenschte lagere rente. Ook de heer Braams is niet gezind tot rentevermindering van zpn by de gemeente uitstaand kapitaal. De heer Van Stockum was echter bereid per 1 Januari '95 ƒ36000 tegen 3'/a °/0 te verstrekken tegen den koers 99'/4. B, en Ws. stellen voor deze leening te slui ten en van evengenoemd bedrag 1000 be schikbaar te stellen voor de uitdieping van de Hillegommerbeek. Het tweede gedeelte van dit voorstel wordt gedaan naar aanleiding van een adres van den heer K. Van Bourgondiën Az. en 23 andere belanghebbenden, waarbij wordt aangedrongen op bevaarbaarmaking van de Oude Beek dan wel afkoop van de scheepstolgeldheffing voor het passeeren van de Hippelaarsbrug. De heer P. H. Van Waveren Lz. vraagt of de gemeente verplicht is de Oude Beek te onderhouden. De Voorzitter meent wel eens te hebben hooren beweren dat de gemeente daartoe niet verplicht zou zyn. Spr. zou het meest afdoend (radicaal) vinden de tolgeldheffing af te koopen en de Oude Beek te doen vervallen. Na Dog eemg debat tusscberi de heeren A. Topper, G. Van Zanten, K. Van Bourgondiën Cz., P. H. Van Waveren Lz. en den Voorzitter, stelt de heer J. Van Waveren Pz. voor te onderzoeken of het R.-C. Parochiaal Arm bestuur genegen is de tolgeldheffing te ver- koopen, zoo ja, tot welken prys, met verleg ging van het trekpad van de Oude naar de Nieuwe Beek; voorts aan de adressanten te vragen hoeveel zy eventuöel willen bydragen in do kosten van uitdieping der Oude Beek en hoeveel voor den afkoop van de tolgeld- heffiog onder de Hippelaarsbrug. De heer G. Veldh. Van Zanten stelt voor aan adressanten te vragen of ze voor ge deelte willen bydragen in de kosten van het uitdiepen. Het voorstel van den beer J. v. Waveren Pz., de verste strekking hebbende, wordt in stemming gebracht en met 10 stemmen aan genomen (tegen stemde do heer G. Veldh. Van Zanten.) In verband hiermede wordt besloten de geldleening te verminderen met f 1000, welk bedrag aanvankeiyk bestemd was voor de uitdieping der oude Beek, en te verhoogen met 2000 ter aflossing van twee geldlee ningen ten laste der gomeente, elk groot f 1000. De te sluiten nieuwe geldleening zal dus bedragen f 37,000 tegen 3'/, percent en den koers van 99 '/v De Voorz. brengt ter tafel een verzoek van den heer L. L. Veenendaal, tot aanstelling van een 6den onderwijzer aan de Openbare lagere School. De Voorz. stelt na discussie voor dit adres ten fine van consideratie en advies te stellen in handen van.de plaatselyke schoolcommissie. De Raad jiecht zyne adhaesio aan dit voorstel. Naar aanleiding der verzoeken van A. G. Vernooy c. s. tot plaatsing van eenn lantaarn in de Parkstraat en van F. Beukers en 27 anderen om lantaarns te doen plaatsen van af het Zanderygat tot aan het eind van de tweede Zandery, wordt met 10 stemmen be sloten, lantaarns te plaatsen naar de bestaande behoefte volgens het oordeel van B. en Ws. Togen stemde de heer G. V. v. Zanten. De vaststelling der suppletoirs kohieren van Hoofdelyken Omslag en Hondenbelasting is uitgesteld tot de volgende zitting. By de slotrondvraag wyst de heer H Veldh. v. Zanten op het neerworpen van vuilnis achter het „Iluis ter Laan" en vestigt, hy er de aandacht op, dat de schooljeugd thans ergerlijk huishoudt op de Zandery; de huizen bombardeert met uitgetrokken gras zoden, wat niet langer kan getolereerd worden, zonder te kort te doen aan de eer van de erflaatster. De heer H. Van Waveren zegt, dat de politie daar een beetje beter moest toezien. De hoer J. Van Waveren is van meening, dat het toezicht niet een beetje, maar veel beter moest zyn. De Vooizittör zegt dat het rypad langden verkeerden kant is getrokken en stelt voor, het pad langs de huizen voor rytuigen toe- gankeiyk te maken, alsmede den paal en don boukeboom aan den ingang by den ryks- 8traatweg te doen wegnemen. Hiertoe wordt besloten met. 10 tegen 1 stem (die van den heer Hk. Van Waveren). De heer Hk. Veldh. v. Zanten heefc opge- 53) „Myn doel is de waarheid te prediken ter wille van de waarheid", zeide Lars, uit de hoogte. .En toch ben je niet oprecht, nietwaar?" horrnm Joséphine. Zy vatte zyne hand en hem iniig in de oogen ziende, sprak zy zacht „Hoe hirteiyk zou ik je beklagen, als je de wereld eA de menschen alleen zoodanig hadt leeren kernen, als je die in je boek schetst. In dat beek zyn enkel gemeene boeleersters, geene edéi* vrouwen te vinden. En zoo waar als het ib>dat er geene vol maakt goede menschen op aarde leven, zoo waar is het ook, dat er geene volkomen be dorven, totaal slechte, zyn. Ook het siyk levert, als je het zorgvuldig flltfcert, nog onkele druppels helder water." Lars haalde zfine schouders op. „Ik heb in myn geheele leven m-» geene edele vrouw ontmoet. Die veinzen het u zyn, houd ik voor tooneelspeelsters, die hare rol zoo goed mogeiyk spelen. Onbetrouwbaarhey^ winzucht, trouweloosheid en beperktheid is nu eenmaal het natuuriyk erfdeel der vrouw. Het eenige, wat de man tegenover haar kan doen, is de berouwhebbende zondaressen w genade op te nemen." „En ja moeder?" zeide Joséphine, nu zeer luid sprokende. Zy vergat in haren toorn, dat re doorklinkende stem den sluimerenden zieke in de andere kamer wakker zou kunnen roepen. Lars was getroffen; voor een oogen blik althans bracht die onverwachte vraag hem in verlegenheid. Maar eer hy nog iets had kunnen antwoorden, voegde zy er op een strengen toon vul edele fierheid by: „Wie slecht over de vrouwen oordeelt, be- leedigt zyne moeder." „O maar moeder 1 Myn boek is iets, dat geheel op zichzelf staat! Het is de uitkomst myner ervaringen in het leven buiten uw kring." „Is het iets, dat op zichzelf staat is het niet geheel één met je eigen gemoed en mag ik dat gelooven? Maar dèn jd, d&n schrik ik er voor terug, zoo welsprekend als je liegen en verdichten kunt; de gevoelens van anderen als je eigen opvatting kunt voorstellen. O, Lars, heb je hier in deze stille woning de neiging in je gewekt om je met het lage en gemeene bezig te houden?" riep zy in steeds heviger ontroering uit. „Misschien is het myne zucht tot tegen spraak geweest; voor deze heeft altyd het tegenovergestelde uiterste eene dubbele aan trekkingskracht. Uit al te kleine beperktheid streefde ik naar misschien te groote vryheid. Wèl beschouwd, draagt ten slotte toch myne verkeerd geleide opvoeding do schuld." „Er is een tyd in het leven van den wils- tachtigen mensch, waarin hy zichzelven op voed^ antwoordde mevrouw Steiner scherp. „Alleen oen laf karakter goeft voortdurend aan de -erkeerde zienswyze van zyn vader de schuld van hetgeen hy in eigen zwakheid heeft misdacn." merkt dat by de besmettelyke ziekte de goe deren verbrand worden en vraagt of het met voordeeliger zou zyn die goederen te ontsmet ten in daartoe gebouwde ovens, zooals o. a. te Haarlem gebeurt. De menschen kondon kostbare voorwerpen achterhouden en daar door de besmetting verder verspreiden. De Voorzitter antwoordt dat zulke ovens meestal aan ziekenhuizen zyn verbonden en dat de wagens, waarmede besmette goederen worden vervoerd, geïnfecteerd zyn, en dien tengevolge ook weer ontsmet zouden moeten worden, wat de gemeente nog duurder zou komen te staan. De heer Hk. Veldh. v. Zanten vraagt of het ziekenhuis voldoende gedesinfecteerd is. De Voorzitter verzekert dit en beschryft de genomen maatregelen. Daar nog meer zaken te behandelen waren, stelde do Voorzitter, met het oog op het ver gevorderd uar, voor, de volgende week weder saam te komen, welk voorstel werd goedge keurd, waarna de vergadering werd gesloten Gemengd Nieuws. Gisteren was de 55 jarige zeil maker H. Van Efferen, uit Dordrecht, te Slio- drecht in dienst van den heer L. Volgraaf, aan boord van een schip werkzaam, toen hy, nog iets in het ruim willende halen, door een of ander toeval van het dek in het ruim viel en met het hoofd op een punt of eenig ander scherp voorwerp zoodanig terechtkwam, dat hy korte oogenblikken daarna overleed. (D O.) Ook te Deventer is het serum by een ïyder aan diphtheritis met goed gevolg toegepast. De instructie in de zaak van den moord te Bussum zal weldra worden gesloten, zoodat de behandeling in openbare terecht zitting niet zoo lang meer zal uitblyven. In het geheel zyn meer dan 90 getuigen ge hoord. Gisteren waren er nog acht gedagvaard. Het moet thans gebleken zyn, dat op den avond van den moord tweemalen poging tot inbraak heeft plaats gehad kwart over achten en ongeveer kwart voor negenen, waarop de misdaad is gevolgd. Nog slechts korten tyd is het werk in de Schotsche mynen hervat, of reeds is er opnieuw sprake van eene werkstaking. In eene circulaire dor Schotsche mynwerkers worden allo werklieden uitgenoodigd, aan de directiön der mynen eene loonsverhooging van 6 stuivers te vragen. Na ontvangst van het antwoord der directiën zal het comité over wegen, of men door eene werkstaking de loons verhooging z.il afdwingen. Tegen 30 Nov. is eone algomeene vergadering te Glasgow belegd. Do wielryder Franz Lenz, uit Wei non, die in het begin van dit jaar eene reis om de wireid ondernam, is sedert den 14den April verdwenen. De laatste tyding van zyn bestaan was afkomstig uit Teheran, in Perzië. Toen meende de koene rijder dat hy op zyn hoogst in het einde van Juni in Konstantinopel zou aan komen. Er schijnt daarom geen twyfel meer te bestaan, of hy heeft een ongeluk gekregen. "Van den kant zyner clubgenooten denkt men er ernstig over, eene expeditie uit te rust nadere by zonderheden van hem te vern Een syndicaat van Amerikaan - kooplieden en geleerden heeft het plaL gevat, nog vóór bet einde dezer eeuw \e heid te verkrygen omtrent de natuur Poolstreken en de Noordpool zelve. Daai wordt eene expeditie uitgerust, die het gende voorjaar van Nieuw-York zal verfcrekk'fi Het schip, waaraan geene kosten gespaa^i worden, zal geheel voor het doel worden gericht; het wordt gebouwd op eene der voo. naamste werven in de Vereenigde Staten,/ de constructie is van dien aard, dat het të^ een groote drukking van het ys bestand zal Met het bevel over de expeditie zal Amerikaansch zee-officier belast worden, syndicaat heeft omtrent den te volgen andere inzichten dan de onderzoekers den nicuweren tyd; men wil den weg vo die in het begin dezer eeuw werd ingesla* nl. door de Straat van Davis en Baffin's E* Uit Aldorshot wordt aan de „Da News" gemeld, dat eene poging is beprc om den trein van Londen naar Bournemoi te doen ontsporen. Ten minste er was e stuk hout op de rails gelegd, waardoor trein een hevigen schok ontving. Ernstij ongevallen werden daardoor niet veroorzaak Men verdenkt een spoorwegwerker van med plichtigheid aan dezen aanslag. Hy hechtenis genomen, maar tot dusver is zy schuld nog niet gebleken. Het grootste tapjjt ter werel Dezer dagen is Id Engeland een Indis'ct tapyt ontvangen, dat koningin Victoria voor de zoogenaamde „Waterloo Chambc in het kasteel te Windsor besteld had en d het grootste tot nog toe bekende tapyt Het is 25 M. lang en IS1/* meter bres zoodat het oppervlak 3311 /4 vierkante met/ bedraagt, en vervaardigd door 28 gedetineerd' in de gevangenis te Agra, waarvan verse denen tot dwangarbeid veroordeeld w wegens diefstal met geweldpleging of pog tot moord. De koningin zal hun waarschynl uithoofde van dit buitengewoon fraai sl\ werk de verdere straf kwytschelden. M heeft berekend dat het tapyt 59 millioen ma1 met de punt der naald doorstoken is. teekening er van is prachtig. De koningin heeft nog twee tapyten va dezelfde soort, maar van kleiner afmetiui besteld voor haren kleinzoon, den keizer va Duitschland. Drievoudige moord en zei/ moord. Een krankzinnige Bohemer, mc name Portercheck, heeft te Wellsville (Mis souri) dezer dagen eene reeks van wandadei gepleegd. Met eene byi gewapend, viel hy zijn zieke moeder, die te bed lag, aan en slo^ haar btyna onmidd'liyk dood. Een broeder ei zuster, die hunne moeder beschermen wildei ondergingen hetzelfde lot. Do waanzinnig» sneed zich vervolgens de keel af, nadat h' het huis in brand had gestoken, zoodat zy. ïyk en het overschot zyner slachtoffers vei koolden; zyne overblyvendo zuster'slaagde e, in te ontkomen en deelde den buren het af' gryseiyk geval mede. „Ook goed! Dan zal ik wat ik ben en kan en doe geheel voor eigen rekening aanvaar den", spotte Lars. Hy had zyne moedei r nsch anders teruggevonden dan hy had verwacht. In de plaats eener dankbare, gelukkige oude vrouw het was vreemd, maar in zyne verbeelding zag hy haar zeer verouderd stond daar eene fiere, verontwaardigde moeder tegenover hem, die als een strenge rechter zyn vonnis uitsprak. Zyn gemoed was verhard. Hy had al te lang over aandoenlyke weekhartigheid hooren lachen en zelf meegolachen, om nu den moed te hebben zyn hoofd te buigen voor die fiere moeder. Dit zou hem „bedroevend ouder- wetsch" hebben toegeschenen. „U kunt er overigens gerust op zyn", ver volgde hy op zyn eigen, onverschilligen toon, „dat geld is niet verdiend met het door u zoo verachte boek. De uitgever heeft my geen honorarium betaald; eerst als hy zyne onkosten zal hebben goedgemaakt, deelen wy de winst." „Heb je dan nog andere verdiensten? Heb je eene vaste betrekking? Kan je het waariyk missen? Wy komen er zoo ook weljheusch, Lars, ik wil het je gaarne laten behouden; nu als eene echte leening", voegde zy er fluisterend by. Thans bewoog hem toch iets, dat op ont roering geleek. Hy blooede Hare onbaat zuchtigheid maakte hem beschaamd. „Neen, moeder", zeide hy, „ik kan hot missen. Eene vrouw heeft het my gegeven eene vrouw, van wie ik het met alle gerust heid nemen kan. Ik verdien het in met myn werk. Hot gaat my goed. Eone artistiek in gerichte woning is myn thuis. O moeder, ik geniet van die weeldel Het zal wel in myn bloed liggen, dat verlangen naar, die behoefte aan eene voorname omgeving en fijne levens vormen. Ik moet my behaagiyk gevoelen, om met opgewektheid te kunnen dichten en schryvenl Ik denk dat dit myne erfenis van uwe familie is: hot ligt in het karakter der Rothkreuzen. Ik zal het maar bekennen: hoewel ik in ieder myner geschriften de ge dachte: „de mensch wordt door zyne om geving" verdedig, zie ik het toch aan my- zeiven: overerving is geen holle klank. Een mensch kan zich ook ontwikkelen en iets worden, ondanks zyne omgeving, uit trots daartegen." „Weet je dan stamelde zy. „Sedert lang! Ik heb uw familiewapen by graaf Thilo gezien. Voorzichtig deed ik naar het een en ander onderzoek en vernam toen, dat zyn vader eene zuster had gehad, die ver dwenen was; eigenlyk zeide hy „verongelukt". „Nu, die uitspraak achtte ik zóó weinig vleiend voor den naam van Steiner, dat ik hem niet vertelde in welke betrekking wy tot elkander stonden. Ja, moeder, u moet het my wel toestemmen, dat myn leven eigenlyk op de klip van uwe jeugdige liefde beef. schipbreuk geleden. My zou het leven alc de zoon van een aristocraat vry wat bete. ge voegd hebben, dan de rol van m'L een drommels armen schoolmeesteressen; en het zou my wat beter bevaller^zl0t, jen ook.'" 7 to i "i rv hinmoorl" U H r.n kn.. „Zw(jg hierover!" Hy zetteiid. Stuksgewijze o--— .e haar ont* J haar telkens iets van haar geloof in, van hare hoop op haren eenigen zoon. „Nu dau de vrouw, die ml) het geld ge- geven heeft, is myne vrouw. Om u dit mede te deelen, om uw moederlykon zegen op one huweiyk te komen vragen, ben Ik hier", zeide Lars en greep hare beide handen. „Myno vrouw is eene beste; bygeloovig en kinderachtig als de meeste kunstenarossen zyn. „Ga er heen", zeide zy. „De moederlyke zegen bouwt het huls der kindoren (zoo is het immers in een of ander verhaal?) toe, ga en haal voor ons dien zegen." Buiten zichzelve van verbazing zag José. phine haren zoon aan. Hoe die knaap, haar Lars, zou gehuwd zyn? Dit jongemensch, aan wien zy het leven geschonken had, zou dus op zt)ne beurt een gezin hebben opgericht, een eigen buis en haard bezitten? Was hy hierdoor nu niet geheel aan haren invloed ontrukt en een wezen geworden, dat in geene enkele hoedanigheid meer tot haar in betrek king stond? Opeens, zoo scheen het haar toe, was ook het laatste overbiyfsel van autoriteit en overwicht uit vroeger jaren verloren ge gaan. Hier was eene nieuwe generatie een geslacht, dat voor zichzelf verantwoordeiyk was en wilde zyn, opgestaan. Edoch, deze opwelling, de zoo natuurlyke smart der jaloersche moeder, die verneemt dat zy niet meer in de eerste plaats de rechten op haren zoon kan doen gelden, ging over. (Wordt vervolgd.) M

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 9