meer dan wenscheiyk ia wordt gehoord, doet vermoeden dat die öf niet meer is, wat zy was, öf nog niet is, wat zij worden kaneen onderzoek, dat trouwens verboden is. Omvangrijk is het geluid zeker en wellui dend over het algemeen ook. Een klein foutje tegen de uitspraak van het Duitsch (gëèliebte in plaats van ggliebte) is gemakkelijk te verbe teren. Behoudens deze weinige opmerkingen, hoop ik nog dikwijls mej. Christine Yeltman te hooren zingen en dan vooral zulke innige liederen als Brahms': „von ewiger Liebel". Mb. E. Vaderlandsliefde. Prof. dr. C. B. Spruyt heeft in eene ver gadering van de Utrechtsche Studenten- Debatingclub de volgende stellingen verdedigd (die daarop aangenomen zyn): I. De bezwaren, die van zekere zjjde tegen de waarde van vaderlandsliefde en nationa liteitsgevoel worden ingebracht, berusten op eene bekrompen opvatting van de menschelljke natuur. II. Voor het welzijn van staat en maat schappij is het noodig, dat vaderlandsliefde en nationaliteitsgevoel zich niet slechts by het zoogenaamde „volk", maar ook by „hoogere standen" levendig en krachtig openbaren. III. Ten aanzien van dit punt (levendige belangstelling bij de „booge standen is do toestand in Nederland niet van zoo enigen aard, als een vriend van het Nedorlandsche volk dien zou wonschen. De overwinning op Lombok. LOMBOK. Van den gouverneur-generaal is heden by het departement van koloniën het volgend telegram ontvangen: „Gisteren werd ter opvatting van familie leden van den Radja van Lombok een colonne naar Sasari gezonden. Na eene vergeefsche sommatie volgde een hevig gevecht, waarbij vele voorname Balièrs sneuvelden. Een hevige brand belette de vervolging van den vijand. De colonne werd op den heen-, noch op den terugweg door de bevolking bemoeilijkt. Gesneuveld zjjn een officier en een Europeesch sergeant; licht gewond een officier; gewond twaalf minderen. Per „Prins Hendrik der Nederlanden" zijn hedon naar Batavia gezonden de oude Radja en drie familieleden." Het „Hbl." ontving heden uit Batavia het volgende telegram: De kampong Sasari is beschoten, omdat de familie van den Radja weigerde zich over te geven. De vijand deed een aanval met de lans op het zesde bataljon, doch leed eene volkomen nederlaag. Twee kruitmagazijnen zijn in do lucht ge vlogen, de kampong is verbrand en een aantal der voornaamste hoofden is gedood. Luit. kolonel Frackers is gesneuveld, de tweede luitenant der infanterie Frannsen licht gewond. te water door het aasjess-cheppen. Spoedig werd hij op het droge gebracht, nadat een man hem was nagesprongen. Met het a. s. Sint-Nicolaasfeest zal door een groot getal militairen met het noodige kader van het garnizoen, hulp wor den verleend bij den pakketpost der posterijen. Gisteren had de slager L. Dolle, te Zoeterwoude, op de markt te Leiden 2 koeien gekocht. Toen de drijver ze mee naar huis wilde nemen, kwam hij tot de ontdek king, dat er óón verdwenen was. Totnogtoe heeft men niets omtrent de koe vernomen. Nadat de gemeente Koudekerk gedurende ruim eene maand van cholera was verschoond gebleven, deed zich in den loop van de week wederom een geval voor bij een 15 jarigen knaap, terwijl heden weder een ge val van vermoedelijke cholera werd aange geven. Drama te Haarlem. De toestand van de gewonde is bevredigender bestaat thans geen gevaar meer voor haar leven. Donderdagnaraiddag werden door den rechter commissaris, belast met de instruc tie van strafzaken, in het huis van bewaring op de Korte Hoogstraat to Rotterdam ver schillende getuigen en verdachten gehoord, in verband met den belangrijken diefstal met braak van gouden, zilveren en juweelen voor werpen, voor eenige maanden ten huize van den heer Drost in de Diergaardelaan aldaar gepleegd. Onder de verdachten was ook aan wezig de vermoedelijke hoofddader H. M., een 21 jarig kellner, in de Helmersstraat gewoond hebbende. Toen nu de instructie reeds geruimen tijd aan den gaDg was en het de beurt van M. zou worden, om in verhoor to worden ge nomen, bemerkte men, tot niet geringe ont stelteni8 van bewaarders en portier, dat hij, die als een berucht inbreker gesignaleerd staat, spoorloos was verdwenen. Zoeken in het gebouw bleef zonder resultaat, terwijl ook het denkbeeld, dat hy zich over het dak in veiligheid gesteld zou hebben, geen grond vond, daar nergens sporen van braak of andere kenteekenen waren te bespeuren. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hy, brutaal als hy is, uit de wachtkamer, die op de eerste verdieping is gelegen, zich naar beneden heeft begeven en daarop door den portier is uitgelaten in de meening, dat hy een getuige was. Natuuriyk heeft M. den portier, den schrik van alle dieven en in brekers, in deze meening gelaten en toen de met eene groote bos rammelende sleutels ge wapende man achtereenvolgens de deuren voor hem ontsloot en hem de vryheid aan bood, heeft hy, ontegenzogiyk in zyn vuistje lachondo en minzaam salueerende, met be kwamen spoed gemaakt dat hy uit de voeten kwam, geholpen door den zwaren mist, die dos avonds boven de stad hing. Ook by de politie schijnt men dit vermoeden te deelen, daar alle sporen, booten en ver schillende andere posten zyn bezet, zonder dat men er tot nog toe in geslaagd is den ontvluchten inbreker en dief te pakken. De van hem bekende beschryving is: middelmatige lengte, donker baar, klein zwart kneveltje, blauwe oogen, gekleed met zwart pak, colbert jas, jockey-pet, staanden boord en sport schoenen. NR. G.) Diefstal van ƒ5 0,00 0. Donder dag-avond kwam te Helmond een vermomd persoon onder voorwendsel voor de kinderen van een geacht ingezetene voor St.-Nicolaas te moeten spelen in de bakkery van de wed. Van Nieuwstad St.-Nicolaas gobak koopen. Na de dienstbode om eene boodschap te hebben gezonden, heeft de quasi-St.-Nicolaas do reeds bejaarde vrouw op bed geworpen en zich meester gemaakt van ongeveer 60,000 gulden aan effecten en andere papieren van waarde. De vermoedeiyke dader A. De K., slyter te Amsterdam, vroeger gewoond hebbende en geboren te Helmond werd juist op het oogenblik, dat hy in den laatsten trein naar Amsterdam wilde stappen, door de politie, die van het voorgevallene was onderricht, gevat. Behalvo het gestoleno werd nog op hem bevonden een valsche baard, een lang mes, touwen en een flescbje met eene nog onbekonde vloeistof. Gisteren is by den landbouwer W., te Yreeswyk een daggelder uit den hooi berg gevallen en heeft zich zoodanig bezeerd, dat hy hedenmorgen aan de gevolgon is overleden. De op heden ten overstaan van den heer Robbemond publiek verkochte hof stede „Overzicht", liggende te Gerverscop, onder Harmeien, groot 19 hectaren, is ver kocht aan den heer B. Blaauwendraad voor do som van f 33,300, buiten de veilingskosten, welke 6 pet. bedragen. Het lyk van de onlangs te Maarsen vermiste mevr. D., van wie men tot nog toe niets vernomen had, werd gister morgen door den brugwachter naby de Stations- brug uit de Keulsche vaaft opgehaald. Deze week kreeg een meisje aldaar een slag van een paar jongens, die aan het „Lombok ken" waren, d. i. elkaar met dikke stokken sloegen, struikelde en geraakte onder een paard. Het kind bezeordo zich vry ernstig. Tegenover de zoo besliste mede- deeling van Amsterdamsche bladen, dat de zaak betreffende de uitgifte van valsche obligation, te De Bilt, op Maandag 7 Januari voor de arrond.-rechtbank te Utrecht zal be handeld worden, kunnen wij met zekerheid melden dat de datum dier behandeling nog geenszins is vastgesteld, on dit ook nog niet kau worden gedaan. (U. D.) By een onlangs te Katzhütte, een plaatsje in Thöringen, woedenden brand I kon de brandweer de brandspuit niet in wer- kiDg brengen, omdat de nieuwe, nog ongebruikte slangen door ratten geheel stuk gevreten waren. Uit Dantzig wordt gemelddat nu de cholera aldaar voor goed als verdwenen kan worden beschouwd. Gedurende de laatste weken zyn geen nieuwe ziekte-gevallen meer voorgekomen. De buitengewone maatregelen, die tot bestryding der ziekte zyn genomen, zullen nu weldra worden opgeheven. De aardbeving in Calabrië. De bevolking in Messina is weder gekalmeerd en vele winkels zyn weder geopend. Te Reggio werden door de aardschokken vele openbare gebouwen, waaronder het gemeentehuis, het gerechtshof en de gevangenissen, zwaar be schadigd. De rechtszittingen hebben plaats in oen gymnastieklokaal, terwyi gevangenen op oorlogsschepen zyn gebracht. Uit de dorpen in den omtrek komen treurige berichten. Door de vernieling der werkplaatsen zyn vele arbei ders zonder verdiensten. Te Palmi zyn alle huizen onbewoonbaar; 15 zyn er ingestort, 300 staan op instorten. De schade wordt geschat op twee millioen lire, behalve hetgeen aan meubelen en huis raad is vernield. Te Messina heeft men Woensdag eene groote processie gehouden, waaraan eene talryke volks menigte deelnam. Om te groote volksophoo- pingen te voorkomen, werd de kathedraal go sloten gehouden. De minister van oorlog heeft reeds by het begin van het onheil den militairen overheden opgedragen te doen wat in haar vermogen was om de bevolking te ondersteunen. Er werden door de militairen tenten, kleeding en brood verschaft en officieren en soldaten wed- y verden mot groote zelfverloochening in het verloenen van hulp. De Italiaansche regeering heeft ook een byzonderen commissaris gezonden naar Reggio, ten einde rapport uit te brengen over de verwoestingen, welke daar door do aardbe ving zyn veroorzaakt. Het eerste bericht van dezen commissaris, den heer Galli, luidt zeer treurig. Het grootste gedeelte der stad is verwoest en ondor de inwoners heerscht algemeene nood. De regeoring blyft doen wat in haar vermogen is, om in de eerste be hoefte der noodlydenden te voorzien en ook de Paus heeft reeds eene aanzienlyke som tot dat doel ter beschikking gesteld. BUITENLAND. Frttnkrjjk. Over de dienstplichtigheid van den Fran- schen afgevaardigde Mirman is heel wat te doon geweest in de Kamer, zóó zelfs dat het weinig scheelde of er zou eene kabinetscrisis uit zyn voortgekomen. Van achteren blykt nu, dat men al die drukte had kunnen sparen, want er is ontdekt, dat hy bijziende is in zoo hooge mate, dat hy als soldaat waar- schynlyk onbruikbaar is. In het militaire hospitaal Valde-Gröce wacht hy nu een nader onderzoek af, dat wel zal leiden tot zyn ont slag uit den dienst. Volgens do „Temps" van heden is omtrent zyne al of niet geschiktheid nog geene be slissing genomen. De Kamer heeft gisteren de discussie voortgezet over het krediet, dat de regeering heeft aangevraagd voor de expeditie tegen de Hova'a. In de eer6te zitting, welke de Kamer aan deze quaestie wydde, verklaarden, naar men weet, de woordvoerders der oppositie, vooral de radicalen en socialisten, zich tegen de expeditie. Gisteren werd het debat geopend door don heer André Lebon, die, hoewel geen voorstander van koloniale ondernemingen, toch verklaarde voor het krediet te zullen stemmen. Deze afgevaardigde achtte het echter den plicht van eiken rechtgeaarden Franschman om de regeering te steunen by eene onder neming, waarby 's lands eer op het spel staat. „Tot geen prys" aldus besloot deze afgevaardigde zyne rede „moeten wy ons door de Hova's laten beleedigen". Vervolgens sprak de bekende radicale afge vaardigde graaf De Douville Maillefeu. Of schoon tegenstander van het tegenwoordige kabinet, zeide hy zal ik toch voor het krediet stemmen. Wanneer er quaesties aan de orde komen, welke de buitenlandsche politiek betreffen, dienen alle partyen samen te gaan. Om sterk te zyn in het Oosten, dient Frankryk in de eerste plaats sterk te zyn in Madagascar. Te oordeelen naar den loop, dien de dis cussies tot dusver namen, kan men de goed keuring van het krediet als verzekerd be schouwen. Vandaar dan ook, dat de nieuwe hoofdredacteur der „Figaro", de heer De Rodays, in zyn eerste politieke hoofdartikel, hetwelk aan Madagascar is gewyd, tot de slotsom komt, dat het gevraagde krediet heden zeker door de Kamer zal worden toe gestaan. De Fransche mailboot „Iraouaddy", gis teren te Marseille aangekomen, heeft tydingen van Madagascar meegebracht uit den tyd van 't voorspel voor de tegenwoordige gebeurte nissen. Den 19den October werd te Antana narivo eene beraadslaging gehouden, en men kwam daarin eenparig tot 't besluit den Franschen tegenstand te bieden. Twee dagen later trokken de zuster en de tante van de Koningin, twee prinsessen van veel invloed, door de hoofdstad en de naburige dorpen en preekten den „heiligen oorlog." Drie correspondenten van Parysche bladen te Konstantinopel zyn door de Turksche regeering ten lande uitgewezen, omdat ze het bestuur van den Sultan over den hekel hebben gehaald. Groo t-Bri tuunië, De heer Chamberlain, de leider derlibersffik unionisten in het Engelsche Lagerhuis, hoefl^ to Heywood eene politieke rede gehouden. De afgevaardigde voor Birmingham spr^ natuuriyk in de eerste plaats over den strfl^ tusschen Lord Rosebery en het Hoogerhuigv. Hy protesteerde tegen den stryd, dien he^ ministerie tegen de Pairs wil beginnen, omda^' daardoor kostbare tyd verloren gaat, die kon. besteed werden tot het afdoen van ander®' zaken, welke meer spoed vereischen. De heer Chamberlain eindigde daarom zyoatj rede met den wensch, dat de kiezers by de aanstaande verkiezingen het ministerie in hot;1 ongeiyk zouden stellen. In Engeland worden handteekeningen verzameld onder eene monsterpetitie aan den czaar ten gunste van de Poolsche ballingen in Siberië. Ooxtonrl j k-Hong.-Monarohlei THongarye komt het ministerie-Wec ken" in eene moeiiyke positie. De koninklyke sanctie der drie kerkeiyk politieke wetsont* werpen laat nog altyd op zich wachten en ofschoon de minister president nog Dinsdag in het Huis der Afgevaardigden zeide, dat hy er zeker van was, dat zy zou komen, heeffe by stellig ook overwogen, wat hem te doen staat, als zy uitblyft. Intusschen is de anti liberale party yverig in de weer. Zondag is te Stuhlweis8enburg eene „katholieke volks party" opgericht, die zich in de eerste plaats ten doel stelt, de sanctie der genoemde wets ontwerpen te verhinderen of, wanneer zy wet zyn geworden, eene beweging tot hare afschaffing te organiseeren. Een aartshertog heeft openlyk .zyna sympathie daarmede be tuigd. Ook do reis van Frans Kossuth door het land bereidt der regeering moeiiykheden. Daarby zyn o. a. te Debreczin beleedigingen van den koning voorgekomen, die haar hebben genoopt, een onderzoek in te stellen, maar tegelykertyd zegt een officieus orgaan, dat de zaak niet al te ernstig moet worden opgevat, want dat de schuldigen dronken waren. In de Kamer heeft het gebeurde tot eene zeer onstuimige inter pellatie aanleiding gegeven. China on Japan. De Japansche troepen, ondér bevel van den minister van oorlog, generaal Oyama, zetten den aanval tegen Port-Arthur met kracht voort, maar tot dusver zonder belangryk succes. Volgens de heden uit Tientsin ontvangen telegrammen, heeft het Chineesche garnizoen de eerste aanvallen der Japansche troepen met goed gevolg afgeslagen. De Japanners gaan nu voort de forten te bombardeeren en inmiddels worden ook. toebereidselen getrof fen voor oen aanval van den zeekant. Gene raal Oyama schynt niet op een zoo ernstiger tegenstand gerekend te hebben. Ten minsto uit Yokohama wordt gemeld, dat weer eon legercorps uit Hiroschima is vertrokken. Blijk baar is ook dit corps bestemd om de troepen, die Port-Arthur moeten veroveren, te ver sterken. Naar het heet, wordt Port-Arthur verde digd door 20,000 geoefende en goed gewa pende Chineesche soldaten, behoorende tot het leger van Li Hung Chang. Indien deze troepen hun plicht doen, zal het den Japan ners zeker niet gemakkoiyk vallen Port- Arthur te veroveren. Toch blyft men tt Yokohama gelooven, dat deze gewichtige Chineesche haven weldra voor een gemoen- schappeiyken aanval van de land- en de zee- zyde zal bezwyken. Te Peking ziet men na tuuriyk den uitslag van dezen strijd met groote belangstelling te gemoet. De Japansche vloot is nog in de baai vr Taliën Whan. Alleen zyn eenige snelvarende kruisers steeds in de weer in dc Golf van Petschili, ten einde de Chineesche vlcot Ir. het oog te houden, terwyl natuuriyk een gedeelte der schepen zich ophoudt voor Port- Arthur, om deze haven |te blokkeeren. Dat het Chineesche pantserschip „Chon Yuen" by Chefoe is gestrand, wordt bevestigd. Evenwel is het schip, een der grootste Chi neesche pantserscbepen, niet verloren gegaan. De „Chen Yuen' leed echter zoo ernstige schade, dat zoker geruime tyd zal voerby- gaan, voordat het schip weer zee vaardig is. Voor de Chineesche vloot is dit ongeval derhalve een ernstig verlies. De „Chon Yuon" zit nog op het strand, maar men hoopt het vanrtuig spoedig weer vlot te krygen. Tot dat doel zyn de noodige werktuigen uit Shanghai ontboden. In elk geval is dus de „Cben Yuen," die 72SO tonnen meet, voor- loopig buiten gevecht gesteld. Een derde Japansch leger is uit Ujira, do haven van Hiroshima, vertrokken aan boora van veertig transportschepen. Do plaats van bestemming is onbekend. Naar men wil, is bet bestemd voor operatiën aan den Jang-tse- Kiang. De Japansche minister van financiën heeft de uitgifte aangekondigd van een nieuw ge deelte van 50,000,000 yen van de oorlogs- leening, waarvoor hy reeds machtiging heeft gekregen. Het totaal bedrag der uitgegeven gedeelten wordt daardoor 80,000,000 yen. Rusland. Maandag-ochtena te tien uren zal het hu we- lyk van czaar Nicolaas met prinses Alix van Hessen worden voltrokken. De plechtigheid zal plaats hebben in het winterpaleis. Daarna zal het paar de godsdienstoefening bywonon in de Kazan Kathedraal en zich vervolgons begeven naar het AntichkofF-paleis, waar de czaar voorloopig verbiyf zal houden. Koning Christiaan van Denemarken en de anders Hot schitterende succes, door onze troepen op Lombok behaald, heeft den geest der crltiek, die onder den eersten indruk van de catastrophe in den nacht van 25 op 26 Augus tus zich zoo vaardig toonde, geheel tot zwygen gebracht. Een bewys daarvan leveren de op merkingen, die de „Mldd. Ct." toevoegt aan de mededeeling der gebeurtenissen, die op de inneming van Tjakra-Negara zyn gevolgd. 2y schryft: „Zyn er by het begin misslagen en fouten begaan, ze zyn thans uitgewischt door do flinke wyze van optreden na dien tyd, door de daden van toewydlng en moed, waarvan de behaalde overwinning getuigenis aflegt. Zal men nu nog over die fouten uitweiden en de misslagen breed uitmeten? "Wy zyn de eersten gowoest, die op een onderzoek naar het gebeurde voor en by den noodlottigen overval aandrongen. En wy zouden nog wenschen dat de man nen, die hot weten moeten, de mannen van het gezag en der regeering, goed op de hoogte kwamen van al het gebeurde, opdat zy juist leeron inzien waar de fout heeft geschuild: by bet militair of by het civiel gezag; öf bjj do rogeling, waardoor het eerste te veel door hot laatste wordt belemmerd. Dit alios good te weton, moet voor het vervolg zyn nut hebben. Goene betere leermeesteres dan de ervaring; al moet die in Indië vooral nogal duideiyk en luid spreken, wil zy go boord worden 1 Maar eene openbare behandeling dier fouten en grieven, zouden wy zeggen, kunnen wy nu nalaten. Het zou niet anders zyn dan koren op den molen van onze benydors. Wie de Engelsche couranten en tydschrifton inziet en leest wat ovor Lombok wordt geschreven, bemerkt al to spoedig hoe eenzydig en on blliyk mon tegonover ons zich uit. Zy zouden slechts munt slaan uit hetgeen in den stryd daar is gebeurd, dat minder goed is; en dit oxploiteeren ten nadeele van ons prestige. Er bestaat juist zooveel bohoefte om dat prestige hoog te houden." Dat de vlaggen werden uitgestoken na de openbaarmaking der ontvangen telegrammen is even verklaarbaar, als dat de pers nog steeds een woord van hartelijke hulde brengt aan het dappere Indische leger en den leider der Lombok-expeditie. Generaal Vetter is thans de held van den dag. „Wat zou er van zyn naam in de geschie denis zyn terechtgekomen, roept een der bladon, de „Amst. Crt.", uit indien hy, in plaats van met een schitterend succes uit den stryd te voorscbyn te komen, wellicht by grootere krachtsinspanning, by het be- toonon van nog meer beleid en moed, minder succes hadde gehad, er zelfs het leven by ingeboet hadl" „Do Tyd," een der eerste Nederlandsche bladen, welke het „beleid" veroordeelden, brengt den generaal verdiende hulde en ze meent, dat thans zyne schuld, als die bestond, moet worden beschouwd te zyn uitgewischt. En dit te eer, zegt „De Tyd," nu, in stryd met de eerste berichten over het gebeurde, dio schier geen twyfol lieten aan onvergoef- ïyko onvoorzichtigheid en derhalve, zeer be- grypeiyk, diepe verontwaardiging wekten, uit latere berichten valt op te maken, dat die schuld veel miuder groot is dan aanvankeiyk het geval schoen. Trouwens, indien zijne schuld hadde vastgostaan, zoo hem werkelyk door gemis van beleid der onzen het verraderlijk gestorte bloed moest worden toegerekend, dan had de Indische regeering hem onmogelyk op zyn post kunnen handhaven, zonder zelve zich aan een ernstigen misslag schuldig te maken en zich verantwoordelijk te stollen voor do gevolgen, welko het gemis van beleid verder na zich zou sleepen, dus voor do levens van hen, die in eventueel nieuwe hinderlagen mochten vallen. Het „N. v. d. D." maakt het volgende telogram bekend: By hot in brandsteken van Sasari door artillerie zyn kruitmagazynen in de lucht gesprongen. De Balineezen deden een uitval, doch werden met zwaai verlies teruggeslagen. Aan dooden verloren zy 45 man. Wy 4, waaronder kolonel Frackers, benevens 14 ge wonden. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks half- twaalf ontstond brand aan den spoordyk van het Staatsspoor (Leiden Woerden) buiten de voormalige Wittepoort alhier. Aldaar was men bozig met het vullen van ledige petroleumvaten uit een pas aangevoer- den waggon, waarin zich groote volle vaten bevonden. De ledige vaten stonden ten getale van ongeveer 80 langs den slootkant. Om de kieren daarvan dicht te maken, gebruikte men lym, welke in een pot in do nabyheid stond te koken. Hetzy dat die pot te dicht by de vaten was, hetzy dat hy was omgevallen, zeker is dat oen vat vuur vatte en in een oogenblik ston den 43 vaten in volle vlam. Spoedig kwam hulp opdagon en niettegen staande do hitto verschrikkeiyk was, slaagde men er in, de brandendo leege vaten in de sloot te werpen, zoodat dit vuur spoedig ge- bluscht was. Minder gemakkeiyk ging dat echter met vier reeds gevulde vaten, welke eveneens door het vuur waren aangetast. De vlammen, welke zy vertoonden, waren kolossaal en de hitte was zoodanig, dat men er op grooten afstand van moest biyven. Aan blussching of in het water werpen viel alzoo niet te denken. Nu en dan deden de vaten ook knallen hooren, welke aan kanonschoten deden denken. Door de slang, waarmode de vulling der leege vaten plaats had, van den waggon los te maken, kon men dezen, door er eene machine voor te plaatsen, op voldoenden afstand van het terrein verwyderen en daardoor verder gevaar voorkomen, ook wat de overige in don omtrek by de loods staande goederen wagens betreft. Het was inderdaad een gevaarlyk en warm werkje, dat gelukkig zonder persoonlyke onge vallen om twaalf uren afliep. De schade moet ongeveer vyfhonderd gulden bedragen. De petroleum was bestemd voor den heer J. L. Creyghton alhier. Het nieuwe speelgoedmagazyn van den heer Jac. Croon, op de Haarlemmer straat by do Hartebrug, zou thans met recht een Luilekkerland voor kinderen genoemd kunnen worden. Met het oog op het aanstaand Sint Nicolaas- feest is hot nu nog ruimer voorzien dan toen het onlangs geopend werd. Behalve de ruime winkel beneden, zyn nu ook nog twee kamers boven geheel gevuld met wat een kinderhart kan bekoren. Men kan niets op het gebied van kinder speelgoed, zoowel voor jongens als voor meisjes, bedenken, of men vindt het in dit kleine Neurenberg. De verscheidenheid is opmerkelyk, niet alleen van eenvoudige en meer kostbare poppen, (w. o. er tevens zyn, die papa en mama zeggen), maar ook van al het andere. Alles is bovendien zoodanig gerangschikt, dat men, niettegenstaande den grooten over vloed, toch elk voorwerp afzonderlyk goed kan beschouwen. Het zou oudoeniyk zyn hier alles op te noemen wat er is. De nette uitstalling in do winkelkast aan de straat is slechts eene kleine staalkaart. Zeer zeker zal zy menigeen tot een bezoek uitlokken. Heden namiddag omstreeks half- drio viel aan de Oude Vest een kleine jongen

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 12