N°. 10657. Zaterdas XT November A0. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Premie. Wed. QORRÉE, Breestraat. Leiden, 16 November. 1EIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZES COUBANT: Voor Leiden per 3 maanden1 Franco per post- Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.06. PSIJS DES ADVEBTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere Voor het incasseeren buiten de stad Eerste Blad. De Uitgever van het Leidsch Dagblad zal In het einde van de volgende week voor de kleinen een achttal PRENTENBOEKJES verkrijgbaar stellen. Eene uitgebreide collectie Speelgoed, welke aanstaanden Maandag zal worden tentoon gesteld, werd tbans aangekocht in het wel voorziene Speelgoed magazijn van de Officiëele Kennisgevingott. RATIONALE MILITIE. Barfjemeeater en Wethouders v&n Leiden, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17den Deoembor 1861 (Staatsblad No. 127), gewij zigd bg Koninklijk besluit van don 22eten Juli 1892 (Staatsblad No. 179); BreDgon bij deze ter algemeene kennis, dat de iDgczeteuen, dio verlangen mochten als vrijwil ligers bi} de nationale militie op te treden, zicb daartoe vóór den laten December aanetaande ter gemeoDte-secretarie behooren aan to geven. Do bepalingen der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de nationale inilitio, gewijzigd bij de Wet an den 4öen April 1892 (Staatsblad No. 56), zijn ten aanzien van de Vrijwilligere de volgende: „Art. 11. Om vrijwilliger brj de militie te zgn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorte lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minato 1,66 meter lang, op den laten Januari van het jaar der toelatiog als vrijwilliger het 19Jo jaar ingetreden zijn en het 35sto jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der toelating aan zijne verplichtingon ten aanzien van do militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan es oeu goed zedelijk gedrag hebben geleid. Bet bezit van die vereiechten, met uitzondering ▼an de lichamelijke gesohikthe d en van de gevor derde lengte, wordt bewezen door een gotoigsohrift van don Burgcmoester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemee-.te, in welko hij iogeschreven ia, tenzij bg geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer to vorvullen hebbe. Art. 18. Hij, die bij de zee-nacht, bij hot leger hier to lande, of bij het krijgsvolk in 'e Rijks over- Zeeache bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van den dienBt, behalve eon bewijs van ontslag, van don bevelhebber, onder wien bij laat- atelrjk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ont vangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn dienstljjd goed heeft gedragen. Hjj kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veer tigste jaar volbraoht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." Wijdere wordt ter kennis van de belanghebbenden gebraoht, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bg bovengenoemd art. 11 dor Wet, dagelijks, uitgezonderd de Zondag, van des voormiddags tion tot des namiddags vier uren, ter secretarie dezer gemeente de gelsgonhoid boeta&t. Burgomeester en Wethouders voornoomd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 14 Nov. 1894. E. KIST, Seoretarie. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen hij deze ter algemeene kennis, dat door IZAAK CALKHOVEN, wonende alhier, een verzoekschrift is ingediend om vorgUDning voor den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Oude Singel No. 184. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Bnrgemeeater. 15 Nov. 1894. E. KIST, Secretaris. Ds. P. J. Van Melle, predikant te Nykerk, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. Door het bedanken dus van dB. C. B. Oort- huys, van Katwijk aan Zee, en bovengenoemden predikant, zullen er opnieuw twee zestallen moeten worden geformeerd, namelijk voor de vacature Sogers en voor de vacature Gunning. - Tot pedel van het Leidsch Studenten corps is door hot collegium benoemd de heer H, Kleyn alhier, in de plaats van den heer P. Somerwil, wien op z\jn verzoek, onder dankbetuiging voor de veeljarige gewichtige diensten, aan het corps bewezen, eervol ont slag is verleend. Dat dr. J. H. Gunning JHzn., vroeger predikant bij de Nea.Herv. gem. alhier, thans te Utrecht, alhier nog niet vergeten is en een optreden van hem te dezer stede nog steeds zeer wordt gewaardeerd, bleek gisteravond, toen hy in de Marekerk als voorganger optrad in den Zendingsbidstond. "Worden deze Zen- diogssamonkomsten gewoonlijk niet zeer druk bezocht, gisteren kwamen er in het schip dor kerk plaateen te kort en vergenoegde menigeen zich zelfs met eene staanplaats. De Fransche mail met berichten uit IndiS wordt hedenavond hier verwacht. Hedenmiddag ontvingen w(j per Engelsche mail alleen de „Deli Crt." van 20 October. - De vereeniging voor voeding van school kinderen alhier is voornemens Maandag den 3den December te beginnen met het verschaffen van spijzen aan kinderen van verschillende scholen, die daarvoor in do termen vallen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw Tork, door middel van het stoomschip „Edam", van Am sterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlijk heden avond om 10.30 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Men schrijft ons uit Stompwijk, dd. 14 Nov.: Gisteravond had alhier, onder leiding van den heer B. H. Hansen, de jaarvergadering plaats van de IJsclub „Nut en Vermaak". Nadat do voorzitter met een welkomstgroet aan de leden de vergadering had geopend, waarin hy reeds terstond melding maakte van de verkregen koninklyke goedkeuring en de be- teekenis van dit feit eenigszins in bet licht stelde, werd na lezing en goedkeuring der notulen, het verslag van 1893/94 gegeven. Daaruit bleek, dat het ledental wel een weinig is verminderd, doch dat zulks geen invloed op de werkzaamheden had uitgo oefend, daar, behalve eene hardrydery, ook nog eene extra bedeeling der armen had plaats gehad, een sneeuwopruimer was aan geschaft en toch een batig saldo van/"82.435 in kas was. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd dan ook, nadat zy door 3 leden was nagezien, op voorstel van dezen goedgekeurd. Daarna gaf de voorzitter verslag van de vergadering der Z.-H. IJs.-Vereeniging, die hy als afgevaardigde had bygewoond. De terreinkaart der Vereeniging werd getoond, besproken en toegelicht, de voordeeien en het nut der aansluiting aan de Z. H. IJ.-V. in het licht gesteld, zoodat deze, in 1893 slechts voer één jaar aangegaan, nu besten digd werd. Vervolgens werden de stukken betreffende de koninklyke goedkeuring, benevens de statuteD, gelezen en, daar een aanvullend Huishoudelyk Reglement noodig waa gewor den, werd een ontwerp daartoe aan de ver gadering aangeboden en in zyn geheel aan genomen, waarna besloton werd, het te doen drukken op kosten dor kas en gratis aan de leden te verstrekken. De heer L. De Bruyn stelde voor, op een vry blaadje daarin op te nemen de namen der vereenigingen, aangesloten aan de Z.-H. IJs V., waartoe besloten werd. By de daarop gevolgde verkiezing van twee bestuursleden werden de heeren L. Van Santen en H. Van Santen Jz. resp. met 22 en 28 van de 35 stemmen herkozen. Het laatste punt der agenda lokte nogal eenige bespreking uit. Het betrof het werkplan 94/95. Verschillende voorstellen werden daar omtrent gedaan; sommigo moesten vervallen als strydig met de statuten; tegen andere rezen verschillende bezwaren en nadat het vódr en tegen van verschillende zyden was aangetoond, werd ten slotte by meerderheid van stemmen vastgesteld, dat, indien weer eene hardrydery gehouden werd, waartoe de deel neming vry bleef, deze zoodanig zou worden ingericht, dat de winners het geldelyk bedrag der pryzen zouden ontvangen, doch do daarby behoorende levensbehoeften onder de behoef- tigen, voorkomende op eene door het bestuur op te maken lyst, naar keuze der winners zouden verdeeld worden. De vereeniging hoopt daardoor haar devies „Nut en Vermaak" steeds meer tot eene waarheid te maken. Met een woord van opwekking om trouw te blyven volhouden en een van dank ïoor de opkomst en samenwerking, werd omstreeks 10 uren de vergadering door den voorzitter gesloten. Gisteren was het voor de jeugd van Valkenburg een blyde dag. Naar aanleiding van hun gouden echtfeest op 6 dezer werden alle leerlingen der openbare school door den heer en mevrouw KistVan Balen Blanken in de schoollokalen mild onthaald op allerlei, wat een kind aangenaam is, terwyi eene tom bola de feestvreugde volmaakte. Eere aan het gryze echtpaar, dat, op den ouden dag zelf kinderloos, aan de kinderen van zoovelen eene recht prettige verrassing bereidde 1 De begrooting der gemeente Ter-Aar voor het dienstjaar 1895 is door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland goedgekeurd in ontvangst op ƒ8775.38 en een gelyk bedrag in uitgaaf. Het is Zondag a. b., 18 November. 25 jaren geleden, dat de heer T. Kulk als voor zanger in de Ned.-Herv. kerk te Abbenes, Haarlemmermeer, optrad. Wy wenschen hem toe dat hy nog vele jaren met denzelfden yver by die gemeente moge werkzaam zyn. Vanwege de afdeeling of eenigen barer leden - van de afdeeling Noordwyk der „Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur" worden voorbereidende maatregelen genomen om, evenals voor eenige jaren, in 1896 eene tentoonstelling van bloembollen in den kouden grond, een zoogenaamd Florapark, aan te leggen. Wie bekend is met den yver en de opge wektheid, waarmede onze bloemisten voor hun schoon vak bezield zijn, zal niet twijfelen aan het wélslagen deze onderneming. Burgemeester en Wethouders van Sassen- heim maken bekend dat alle ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers by de militie op to treden, zich daartoe ter gemeente-secretario moeten aangeven. Burgemeester en wethouders van Sassen- heim maken bekend dat ter gemeente secre tarie ter inzage ligt een verzoek metbyiagen van G. Vlasveld, bloemist, wonende aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene broodbakkerg, kadastraal bekend sectie A. no. 1372. Op Vrydag den 30sten November a. s., des voormiddags te elf uren, zal ter secretarie gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zg, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tgdstip, op de secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. De collecte voor noodiydende kerken en personen hoeft te Benthuizen opgebracht de som van 4.62. Eene herhaalde oproeping voor een onder- wyzer aan de openbare lagere school aldaar, op een traktement van 550 's jaars, bleef zonder eenig gevolg. De collecte, gehouden ten behoeve van de dragers van het Motalen Kruis, heeft er op gebracht eene som van 4.25. By de gewone jaariyksche verkiezing, wegens periodieke aftreding, van één kerk voogd en twee notabelen, is, in plaats van den aftredenden kerkvoogd L. Paul, niet herkiesbaar, gekozen de heer L. Noordam. In plaats van den aftredenden notabel L. Noordam, is als zoodanig gekozen de heer L. Paul, terwyi de aftredende notabel Jac. Van der Linden is herkozen. Op de vierde lgst van giften, ontvangen by den secretaris penningmeester van het centraal-comité voor het byeenbrengen van een Nationaal Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van militairen van leger en vloot, in of door den strgd in Indiö gesneuveld of overleden, komen o. a. voor het subcomité Noordwyk met 166.50; id. Nieuw koop ƒ29.335; id. Woerden ƒ155.625; van een ingezetene te Noordwyk 25. Deze vierde lyst bedraagt te zamen 25,162.045, makende met de eerste drie lysten een totaal bedrag van ƒ70,139.285. Als een bewgs hoe treurig het gesteld is met de promotie bg de infanterie, wordt gemeld, dat de 20 oudste 1ste luits. van dat wapen officier zyn geworden 10 Juli 1876, terwyi de 48 jongste lste luits. tot officier benoemd zyn in Juli en November 1890. Alzoo een verschil in diensttyd als officier tu8schen genoemde lste luitenants van ruim 14 jaar. Terwgl men tegenwoordig by de cavalerie en genie na 17 en bg de artillerie na 15 jaar luitenantsdienst, tot kapitein bevorderd wordt, doet men er bg de infanterie dan 18 en 19 jaar over alvorens dien rang te bereiken. Naar men verneemt, is door het hoofd bestuur van den Nederlandschen Militairen Bond het verzoek gericht aan alle afdeelings- besturen van dien bond, om op a.s. Zondag avond 18 Nov., te 8 uren, in de „Tehuizen voor Militairen" een bedestond te houden, om 's Heeren zegen af te smeekon over ons Oost-Indische leger, waartoe de gelegenheid, ook voor niet-militairen, opengesteld zal worden. Mr. H. Pelinck, sedert veertig jaren lid van de Prov. Staten van Drente, en geruimen tyd lid van Gedep. Staten, is voornemens voor het Staten-lidmaatschap te bedanken. Het bedanken van den onlangs benoem den gemeente-ontvanger te Schiedam moet een gevolg zgn van de onlangs in Jen gemeente raad vastgestelde instructies voor den nieuwen gemeente ontvanger. Ook No. 2 van de be staan hebbende voordracht zou te kennen ge geven hebben, dat hy niet meer in aanmerking wenscht te komen. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedeiyk bewustzyn opnieuw een adres ingediend met verzoek dat de Hooge Regeering onzes lands aangespoord worde tot het nemen van de noodige maatregelen tegen de gereglementeerde ontucht en het- kwaad zelf. Van het tiental wetsontwerpen, waarvan do behandeling door de Tweede Kamer aan de op heden aan de orde gestelde discussiën over de Indische begrooting, gisteren vooraf ging, gaf alleen het ontwerp betreffende de onteigening, noodig voor den aanleg van eene haven, enz te 's-Gravenhage, tot eenigen ernstigen strijd aanleiding. Hier zg herinnerd hoe een paar jaren geleden do Kamer weigerde hare goedkeuring te hech ten aan de onteigening ten name der gemeente Amsterdam ten behoeve van terreinen voor oen nieuw beursgebouw. De Kamer oordeelde hier inderdaad, dat deze voorgenomen bouw met het oog op de Amsterdamsche financiën niet was aan te bevelen. Een dergelyke quaestie gold het gisteren. Het besluit van den Raad der gemeente 's Gravenhage, om tot den aanleg van eene haven met zwaaiplaatsen, enz op de grens der gemeente over te gaan, werd met slechts éóne stem meerderheid ge nomen, terwgl daarna een groot aantal inge zetenen zich tot de Tweede Kamer hadden gewend met verzoek de gevorderde onteige ningswet niet goed te keuren, ten einde daar door het werk, hetwelk naar hunne meening te groote offers van do burgery zal vorderen, onmogeiyk te maken. Blgkens de gewisselde stukken was in de afdoelingen de vraag ernstig gesteld of de volksvertegenwoordiging wel in eene beoor deeling mocht treden van de mate van nut, dat de onteigenende gemeente van de tot stand te brengen werken, in verband met de aanzienlgke kosten, zal hebben. De meening werd verdedigd, dat do beslissing van den Raad in deze was en behoorde te zgn zonder beroep. Hierop is echter geantwoord en naar het schynt niet zonder grond, dat bg de be antwoording van de vraag, die de wetgever zich behoort te stellen of er voldoendo gronden van algemeen nut aanwezig zyn om den eigenaren hun goed te ontnemen, de quaestie niet ontweken kan worden of het voordeel, dat de onteigenende gemeente door de onteigening zal hebb.m, groot genoeg is om tot die onteigening te besluiten. Het hier bedoelde punt is by het mondeling debat slechts van ter zyde aangeroerd. De heeren T. Mackay en Borret, die ter bestryding der aanhangige voordracht aan het debat deelnamen, hadden meer bezwaar tegen den omvang der onteigening. Zy meenden dat er wel onteigend mag worden voor den aanleg van gemeente inrichtingenalzoo voor de haven werken zeiven en de gemeente-inrichtingen, die op de bybehoorende terreinen zullen worden gesticht, doch niet om het bezit te krygen van gronden, die men later met winst hoopt te verkoopen, in verband met hunne ligging in de nabyheid der aangelegde werken. Eene dergeiyke speculatie werd in stryd geacht met ons tegenwoordig onteigeningsrecht, tor- wyi de heer Mackay zelfs niet verder wilde gaan dan het direct benoodigde voor de haven met de zwaaiplaatsen, afgescheiden van de verdere gemeentelyke inrichtingen. Het komt waarschyniyk voor, dat de meeste van de 22 leden, die hunne goedkeurende stem aan het ontwerp weigerden, dat deden op gelgk- soortige gronden als waarop indertyd aan Amsterdam de onteigening voor een nieuw beursgebouw onthouden werd. Van eene geheele afschaffing, niet alleen van de rykstollen, doch ook, met schadeloos stelling van rykswege, van alle particuliere tollen, zal in den eersten tyd niet veel komen. Onder de zeven leden, die in den namiddag stemden Tegen het ontwerp tot afschaffing der heffingen aan de oude sluizen op het Zederik- kanaal te Vianen, waren er echter enkelen, die dit blykbaar deden om eene algemeene afschaffing der tollen te bevorderen. Zg willen geen misstand opheffen, ten einde geene argu menten te verliezen in den stryd tegen elke belommering van het verkeer door tolheffing. De minister van financiën noemde deze methode voor alles of niets gevaariyk. Op die wyze zou van eene afschaffing der tollen op Rgk8wegen en wateren, door den vorigen minister van financiën beloofd, doch door dien staatsman later als zeer moeiiyk beschouwd, in langen tyd wel eens volstrekt niets terecht kunnen komen. Het eindverslag der Tweede Kamer i6 verschenen omtrent de wetsontwerpen: tot veroeniging der gemeenten Rotterdam, Kra lingen en Charloistot verandering der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en Overschie en tot verandering der grens tusschen de ge meenten Rotterdam en IJselmonde. De commissie van rapporteurs acht de openbare beraadslagingen door de gewisselde schrifturen voldoende voorbereid. Maandag a. s., des ochtends te elf uren, zal ter gelegenheid van de begrafenis van czaar Alexander III een lykdienst worden gehouden in do Russische Kapel, aan den Ouden Scheveningschen weg. Het Centraal Comité van het Nationaal Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in of door den stryd over leden militairen van legor en vloot in Ned.- Indië, heeft van de Nederl.-Indische Spoorweg- Maatschappg een geschenk ontvangen van vyfduizend gulden, ten behoeve van genoemd fonds. De civiel-ingenieur J. W. Th. Van Oyen, assistent in de waterbouwkunde aan do Poly technische School te Delft, is benoemd tot ingenieur bg de kanaalwerkon in den Elzas. Woensdag dineerden by HH. MM. op hot Loo luitenant-generaal jhr. Verspyck, adjudant-generaal, opper jachtmeester baron Van Pallandt; baron Mollerus, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, en kolonel Van Porameren. De drie eerstgenoemde heeren waren reeds een paar dagen op het Loo gelogeerd ter by woning van de opening der jacht op grof wild. De minister-resident van Japan, te 's-Gra venhage, die naar Berlgn is geweest, is teruggekeerd. De Staatscourant vaD 16 dezer bevat een koninkiyk besluit van 29 Oct. jl. (Stsbl. 168), houdende opgave van de perceelen, welke ten algemeenon nutte en ten name van het hoog heemraadschap van Delfland onteigend zullen worden voor de vernieuwing van de uit wateringssluis van het hoogheemraadschap van Delfland te Vyfsluizen, de afsluiting van het terrein bg die sluis ter weerszyden van den op de dykskruin liggenden straatweg en de verlegging van de opritten naar den dyk aldaar. Bedoelde perceelen zyn gelegen in de gemeenten Schiedam en Vlaardinger Ambacht. De minister van marine hoeft aan den tweeden klerk by het departement E. Moresco Jr., op zyn verzoek, met ingang van 1895, eervol ontslag verleend. Het „Java-comité" hield gisteren te Am sterdam zyne 69ste jaarvergadering. Daarin werd o. a. door een secretaris oen belangryk jaarverslag uitgebracht, dat over het geheel een bevredigenden indruk maakt. Er blykt o. a. uit, dat het Java-comité van 1 Mei dezes jaars optreden moest als zelfstandige Zendings- vereenigingen dat het reeds meermalen overwegen plan, om de Battakzending te ver sterken, eindeiyk toch tot eeno uitvoering moest komen, waaraan nu een begin van uitvoering is gegeven. Het stoomschip „Java", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Nov. te Port Said; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 15 Nov. van Boulogne; do „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is 15 Nov. Dungeness gepasseerdde „Kanzier" arriveerde 13 Nov. van Hamburg en Am sterdam te Dar es-Salaam; de „Prins Alexan der", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Nov. van Genua. By koninkiyk besluit ic benoemd mr. J. Bruyn tot burgemeester der gemeente Leimuiden. Mot ingang van 1 Jan. 1895 benoemd tot onderwyzer aan de Rykskweekscbool voor onderwyzers te Middelburg dr. J. Van de Stadt, thans te Zieriksee, met vergunning om met deze betrekking gelyktydig die van leeraar aan de Rgks hoogore burgerschool te Middelburg te bekleeden. Met ingang van 1 Dec. a. s. aan A. Le Comte, op zyn veieoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Polytechnische School. Gemengd Nieuws. Men zal zich herinneren dat in het begin dezer week melding is gemaakt dat in den boek- en papierhandel van den heer De W., aan de Hooigracht alhier, oen zilveren knipje mot eenig geld van de toonbank word genomen. Gisteravond nu meldde zich iemand by genoemden De W. aan met het knipje, zeggende dat zyn zoontje het op deOudoVest had gevonden I Van gold or in was echter geen sprake, daar alleen het knipje, zonder taschje er aan, was opgeraapt. Het is vreemd, maar misschien lekt er nu wel wat moer van uitl Aan het station alhier ontspoorde eene locomotief met twee goederenwagens. De lyn was daardoor zoodanig versperd, dat do trein, die om halftwee van Utiecht aankomt, niet binnen kon komen. De weg is du weer vry. Woon8dag-avond te elf uren geraakten by H. Timmers, J 46, te Haarlem mermeer, naby Bennebroek, door het broeien in brand eene schelf hooi en eene schelf haver. Door krachtige hulp van geburen, zyn andere schelven in de onmiddeliyke nabyhe; staande, gespaard.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1