N°. 10654. Woensdag 14 IVoyemben A°. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 November. Feuilleton. EENE HELDIN. LEIDSCH DAItTIT.AT) PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post. 1-40- Afzonderlijke Nommers °-0B- PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Hedenmorgen werd roor het front der equipage, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, door den directeur kapi tein ter zee C. H. De Goeye aan den koks maat G. P. Siegelaar de bronzen medaille voor 12-jarigen dienst uitgereikt. De Korporaals-Gymnastiek- en Scherm- vereeniging „Olympia" gaf Zaterdagavond hare eerste uitvoering in het lokaal „Vondelhoven." Nadat de president der Vereeniging, de heer J. W. Van Oe6t, met een harteltfk woord de samenkomst had geopend, werden eenige muzieknummers ten gehoore gebracht, waarna verder de avond werd afgewisseld door gym nastiek, schermen, muziek en voordrachten, hetwelk alles zeer in den smaak viel der aanwezigen, getuige het applaus, dat na elk nummer weerklonk. „Eene gezellige Kamer", kluchtspel in één bedryf, droeg er veel toe by den feestavond gezellig te maken. De medespelenden in dit stukje vervulden hunne rollen goed en wisten de aanwezigen kosteiyk te amuseeren. De hierop volgende slotstand, voorstellende een bivak, beschenen door bengaalsch vuur, was keurig en voldeed ieder dan ook in hooge mate. Het bal, dat omstreeks twaalf uren een aanvang nam (jammer was het, dat zoo bitter weinig dames aanwezig waren) besloot dezen by uitnemendheid overigens zoo goed gelukten feestavond. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw York, door middel van het stoomschip „Obdam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiteriyk morgen ochtend om 7.60 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. In het arrondissement Leiden circuleert onder de openbare onderwyzers een adres aan de Tweede Kamer, waarby adhaesie wordt betuigd aan het adres der onderwyzers in 't arrondissement Dordrecht, waarin wordt ver zocht om pensioen voor weduwen en weezen der onderwyzers. Op Dinsdag 27 November a. 8., des na middags te één uur, zal, geiyk gemeld is, de Provinciale Vereeniging van Ambtenaren ter Gemeente-Secretarie in Zuid-Holland, in het Zuid-Holland8ch Koffiehuis te 's Gravenhage, weder eene algemeens vergadering houden. De agenda bevat de volgende punten In gekomen stukkenverkiezing van 2 bestuurs leden, ten gevolge der periodieke aftreding van de heeren 8. R. Van Franck en F. W. Van der Salm; voorstel tot toetreding tot den Bond van Gemeente-ambtenaren, terwyi door den heer A. P. Tolk, van Aarlanderveen, eene bespreking zal worden ingeleid over de vraag: „Door wie moeten de kosten worden gedragen, voortvloeiende uit de inkwartierings- wet, voor zooveel betreft de paardenkeuring." Met ingang van 15 November a. s. zal trein No. 86, welke om 9.46 vm. van Woerden naar Leiden vertrekt, aan het station Hazers- woude Koudekerk stoppen. Burgemeester en wethouders der gemeente Zegwaard brengen ter openbare kennis, dat op heden ter secretarie der gemeente is ter visie gelegd een verzoek met byiagen van B. Hoogenboezem, korenmolenaar aldaar, om ver gunning tot het gebruik van een stoomwerk tuig (locomobiel) van 12 paardekrachten, ge plaatst in een gebouw aan den Molenweg binnen die gemeente. Dat op Zaterdag den 248ten November a. s., des namiddags te 4 uren, in het Raadhuis aldaar, gelegenheid zal worden gegeven, om tegen die inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schrifteiyk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zy, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór even genoemd op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Burgemeester en wethouders van Zeg waard roepen op alle ingezetenen (mits zy de noodige bescheiden bezitten), die verlangen als vrywilliger by de militie op te treden om zich daartoe ter Secretarie der gemeente aan te geven vóór of op den 30sten dezer maand onder de opmerking: dat door de gemeente aan hen, die zich als zoodanig mochten wil len verbinden, uit de fondsen der gemeente voor iederen vrywilliger een handgeld wordt voldaan ter somma van 25; dat hy, by zyne aangifte als vrywilliger, zal behooren over te leggen het door den burgemeester af te geven getuigschrift model No. 2, voorgeschre ven by art. 9, waarvan tot afgifte zal worden gevaceerd te secretarie der gemeente op Woens dag den 2l8ten dezer, van 4 tot 6 uren. De sociëteit „Onderling Genoegen", te Woubrugge, opent hare reeks van genoeglyke avonden voor het ingetreden najaarsseizoen met het aanbieden eener zanguitvoering aan hare leden, van de vereeniging „Zanglust", onder directie van den heer H. J. Drenthen, hoofd der openbare lagere school aldaar, op Yrydag 16 Nov. a. s., 's avonds te halfacht, in de zaal van den heer Gulderaond. Het programma van 12 nummers, zes vóór en zes na de pauze, doet iets goeds verwachten eene trouwe opkomst is dan ook de beste dankzegging voor den avond van „zang", dien „Onderling Genoegen" belangstellenden wil aanbieden; ook nu kunnen niet-ingezetenen geïntroduceerd worden. In het verslag over 's Lands Plantentuin te Buitenzorg deelt de directeur, de heer Treub, mede, wat hy ondervond by zyne poging om een scheikundige aan die instel ling te verbinden. Hy wendde zich tot den hoogleeraar Yan Bemmelen, te Leiden, die steeds bereid was zyne gewaardeerde bemid deling te verleenen. Deze deed alle moeite om aan hot tot hem gerichte verzoek te voldoen. De heer Treub laat dan volgen: „Herhaalde correspondentie heeft nog geen anderen uitslag gehad, dan dat er in het moederland geen persoon te vinden bleek, aan de gestelde eischen voldoende, die bereid was op de geboden voorwaarde naar Java te komen. „De gestelde eischen zyn: een jong, aan de universiteit opgeleid en gepromoveerd chemi cus, van wien de verwachting bestaat, dat hy na eenige voorlichting alhier in staat zal zyn deugdeiyk zelfstandig werk op zyn gebied te leveren, waarby hem steeds de inlichtingen en de deskundige leiding van den afdeelings chef dr. Yan Romburgh ten dienste staan. „De geboden voorwaarden waren: voor pas sage heen en terug van en naar Europa en voor uitrusting te zamen 1900. Overeen komst voor vyf jaar met eene maandelyksche bezoldiging van ƒ500 gulden het eerste jaar en jaariyksche vorhoogingen van 50 's maands, tot een maximum van ƒ700 's maands. Op deze voorwaarden was er geen in de chemio gepromoveerd jong Nederlander te vinden, bereid om herwaarts te komen; en dat men verlieze het niet uit het oog niet naar eene of andere in het moederland niet of weinig bekende plaats in het binnenland, doch naar Buitenzorg, thans een der grootste centra op natuurwetenschappeiyk gebied, die men in onze tropen aantreft." Terecht betuigt de „Amsterdammer" hare verwondering over dit feit, dat geen enkel jeugdig chemicus in Nederland bereid is om op Buitenzorg eene betrekking te aanvaarden, waaraan een jaariyksch iukomen van zes duizend gulden is verbonden, met eene jaar iyksche verhooging van zeshonderd gulden en vrye reis en uitrusting l De afdeeling Oude-Wetering van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimo nium" zal eene openbare vergadering houden op Vrydag 16 November a. s., 's avonds te 7 uren, in haar gewoon vergaderlokaal, waarin als spreker zal optreden de heer G. J. B. Bontje, hoofd der Chr. school aldaar, die het onderwerp „Kamers van Arbeid" behandelen zal. De toegang is vry. Te Haarlem is in den ouderdom van ruim 75 jaren overledon de heer C. C. L. Yan Coeverden, oud resident van dePadangsche Bovenlanden. Te En8chedee is overleden de heer G. A. Lasonder, lid der Provinciale Staten van Overysel De heer M. D. Meyer, adjunct-ingenieur lste kl. by den dienst van tractie en mate- riéel der Exploitatie Maatschappy, is bevorderd tot ingenieur der tractie aan het Centraal- bureau te Utrecht. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee P. Zegers Veeckens, adjudant van H. M. de Koningin, op 11 dezer te Colombo aangekomen. Aan boord was alles wel. By het in het laatst van de vorige maand gehouden examen voor klerk van de posteryen en telegraphie zyn geslaagd de heeren H. W. De Jong, B. P. Bos, E. W. Van Heuren, H. G. Van Daalen, J. E. Du Celliée Muller, A. De Leeuw, J. M. Van Linschoten, J. W. Zeilmaker, M. De Jong, H. M. Numans, F. W. Simons, A. C. A. G. Pietersen, jhr. R. A. P. Sandberg, A. Alden- berg, J. H. Hodiamont en B. L. Vermeulen en mej. H. W. Tinbergen. Zondag-voormiddag had in de hofkapel ten paleize Het Loo eene godsdienstoefening plaats voor HH. MM. de Koninginnen, H. D. gevolg en genoodigden. Als voorganger trad op ds. Schuller tot Peursem, predikant te Amsterdam, die tot tekst gekozen had Handelingen der Apostelen 27 vs. 13-25. Het voornemen bestaat, de rijksveld wachters ten platt.enlande van rywielen te voorzien. Uit goede bron meldt men aan de „Tel." het navolgende: In verschillende bladen doet in de laatste dagen het bericht de ronde, dat de Krijgs raad in het 2de militaire arrondissement zal worden verplaatst van Den Bosch naar Breda. Dit bericht dankt zyn ontstaan aan het feit, dat circa 3 jaren geleden te 's Hertogen bosch een vry groot incompleet aan officieren bestond, waardoor het vaak moeilyk werd den Krijgsraad behoorlyk samen te stellen, zonder bezwaren voor den geregelden gang van den gewonen dienst. Toen is het denkbeeld geopperd den Krijgs raad te verplaatsen naar Breda, alwaar over oen veel grooter aantal officieren beschiÊt wordt. Men beweerde destyds dat de per- soonlyke invloed van den auditeur militair, jhr. mr. Van Sasse van IJsselt, die verplaat sing tegenhield en nu die titularis sedert korten tyd gepensionneerd werd, kwam de zaak wederom te berde. In dien tusschentyd is het garnizoen 's-Bosch aan officieren aan merkelyk versterkt en vergissen wy ons niet de strafge vangenis aldaar uitgebreid. Daarenboven is by de militaire autoriteiten in beide garni zoenen niets officiéél van dat voornemen bekend, zoodat aangenomen mag worden, dat de Krijgsraad aldaar bestendigd zal bly ven, te meer, daar 's-Bosch in het centrum van het arrondissement ligt. Zaterdag overleed te Arnhem in den ouderdom van 73 jaren Josephus Franciscus Blaauw, emeritus predikant by de Hervormde gemeente. Na achtereenvolgens het leeraars ambt bekleed te hebben te Renswoude, Leeu warden, Rotterdam en Amsterdam, bracht hy de laatste jaren zyns levens in ruste te Arnhem door. Mr. J. G. Yeening, sinds jaren notaris te Almeloo, zal als zoodanig eervol ontslag aanvragen. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 15 en die van den minister van marine op 16 dezer zuilen niet gehouden worden. Het stoomschip „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Nov. te Genua en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de „Veendam" arriveerde 12 Nov. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Nov. te Padangde „Edam" arriveerde 12 Nov. van Nieuw-York te Amsterdam; de „Prins Maurits" arriveerde 12 Nov. van West-Indie te Amsterdam. By koninklyk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de civiel-mgenieurL. E. Asser, algemeen secretaris van het in Juli 1894 te 's-Gravenhage ge houden Ylde Internationale Congres voor binnenlandsche scheepvaart. Aangesteld de gep. officier van gez. lsto kl. van het leger in Ned.-Indié, J. A. W. Vermey, tot officier van gez. by het Koninklyk Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek. Pensioen verleend aanW. F. Ruygrok, gewezen directeur van het Ryksopvoedings- gesticht voor jongens naby Deutichem, ƒ1278; A. Blom 426 's jaars. Benoemd, by het wapen der inf., tcl eerston luit., de tweede luits. D. Postma, J. Brunsting, M. F. Goldenberg, L. M. Keetell en E. H. baron Van Ittersum, allen gedetacheerd by het leger in Ned.-Indie, alsmede L. M. Leezer, T. B. Yan Lelyveld, A. H. De Balbian Verster en S. Gal, allen gedetacheerd by de landmacht inWest- Indiè; by het lste reg., de 2de luit. W. J. J. Hasselbach, van het corps; by het 2de rog., de 2de luit. G. Van Olden en J. H. Borel, van het corps, D J. Van Leer, van het corps on gedetacheerd by het leger in N.-I.J. O. Maon- houdt, van het corpsW. Van Son, van het l3to reg., en P. C. Meyer, van het corps; voorts by hun tegenwoordig corps, de tweede luit. L. B. G. Van Asperen, H. J. De Klein, J. Kerkhoff en K. L. L. H. Van Nistelrooy, allen van het 3de reg.; C. M. G. v. Btyswrk de Jong, van het 4de reg.; J. G. Dö Haas, van het 5de reg.H. Ketting, J. H. De Haas, jhr. C. A. J. Meijor en S. J. Wesselink, allen van het 6de reg.; J. R. Yan der Moer, J. Smelt en H. G. Polvliet, allen van het 7de rog.; A. S. Vorstman en W. Moll, beiden van het 8ste reg., mitsgaders G. A. De Reedu, J. N. Bruyn en A. Van Lieshout, allen van het instructie-bat. Gemengd Nieuws. Een alhier wonende tapper is door het kantongerecht tot eene boete ver oordeeld, ter zake dat hy zonder vergunning van den burgemeester eene speeldoos (auto matisch) in zyne inrichting heeft doen spelen. In den boek en papierhandel van den heer De W aan do Hooigracht alhier, is gisteren, terwyi men bezig was eenige personen te helpen, een zilveren knipje van de toonbank genomen, welks inhoud eene gezamenlyke waard9 had van ongeveer zes gulden. De politie is met het voorgevallene ik. kennis gesteld. Toen een agent van politie al hier Zaterdag jl. een onderzoek deed naar eene te 's Gravenhage ontvreemde koe, kwam hy tot de wetenschap dat niet die koe, maar eene andere by een slager alhier verkocht was en wel dos avonds te voren. Toen de verkooper was opgespoord, bleek het dat deze iemand was, die, geen handel in vee dry vendo, alzoo niet eeriyk aan die koe gekomen was, ofschoon hy beweerde dat beest voor een ander te hebben moeten verkoopen. Intue- schen hadden zich twee personen uit Alfen aangemeld, die den dag te voren eene koe op de veemarkt alhier hadden achtergelaten, en toen bekende de verkooper dal hy meer- bedoelde koe wederrechtelyk zich had toege ëigend. Het daarvoor ontvangen geld had 34) .Moeder ik ben geëngageerdI" juichte zU; en reeds had zU hare moeder losgelaten, om naar do andere oeur te snellen. .Vader, kom toch spoedig, o, moeder, is u niet blijde?" En ten tweeden male omhelede zQ haar, even driftig. Mevrouw Steiner waa een steenen beeld gelijk. „Verloofd? Geëngageerd ju?" her haalde zy. Het scheen haar toe, dat zU verkeerd ge hoord moeat hebben. Dat kon niet waar z|jn Walburga kende immers niemand I Dr. Steiner verscheen. Hjj waa uit zijn humeur, omdat men hem in zyne studie was komen storen, en vroeg: „Wat is er aan de hand?" „Ik ben daar zooeven ten huwelijk ge vraagd, vader I Morgen komt hy hier om b(j u formeel aanzoek om mijne hand te doen", «eide zij trotsch. Wie vroeg Josephine koeL „Heribert Van Holten." „Goede Hemell" De toon, waarop die uitroep werd ge daan, was wel het tegendeel van ver heugd. Geen wonder, dat Walburga uit de wolken viel. „Is u er niet bl(j over?" vroeg zfl angstig. „Hoe kan ik dat zijn! Een man, dien ik niet ken, van wien ik volstrekt niets weet, wil mU mjjn kind ontnemen; iemand, die b(j de weinige bezoeken, welke hy hier heeft ge bracht, op mi) een zeer ongunstigen indruk heeft achtergelaten. Zal ik bljj zijn, omdat mijne dochter met hare kinderhand haar eigen lot uit de loterijbus van het leven trekken wil?" zeide Joséphine, op den bitteren toon van onderdrukten hartstocht. „Maar Joséphine 1" Steiner vond het zooeven gehoorde bericht in het geheel zoo slecht nog niet. HU ver volgde: „Hoe is het mogelUk, dat j(J, de recht vaardige en goede, nu zoo onbillUk wilt zUn, om je, ten gevolge van je vooroordeel tegen dien man, tegen deze verloving te ver zetten? Deze verbintenis, die zooveel betee- kent, als dat Walburga verzorgd zal zyn, zou toch een groot bezwaar van onze schou ders afnemen?" By de geheel onverwachte stemming harer moeder was Walburga's trots ontwaakt. Thans erkende zy in haren vader een bondgenoot te hebben verworven. „Vader", zeide zy overredend, „Heribert is een edel mensch; en zóó goed en zóó mooil Luister eens: reeds in dezen zomer heeft hy my gevraagd, of ik hem kon liefhebben en tot nu toe heeft hy my den tyd gegund om over het antwoord te denken. Dat is toch wel een bewys van trouwe liefde en van een goed hartl" In dezen zomer reedsl Joséphine gevoelde zich diep gegriefd. Dus was haar kind al die maanden met baar op en neer gegaan met een geheim op haar jong hartl Sedert maan den had die vreemde man zich tusschen hare dochter en haar ingodrongen tusschen haar beiden, die voorhoen door innige, harte- lyke vertrouwelykheid zoo onbepaald ver- eenigd waren geweest 1 Een groote haat overmeesterde haar tegen dien vreemden indringer. Het hartstochtelyke bloed der Rothkreuzen begon in haar to koken. Misschien juiBt omdat zy het zoolang had in toom gehouden, barstte het nu in wilde vaart, ontembaar los. „Ik verbied deze verloving! Ik veracht den man. Myne dochter zal nimmer verlangen iemand haar echtgenoot te zien worden, dien ik niet waard acht mUn zoon te noemen", riep zy, gloeiend van toorn. „Moeder I" kreet Walburga, en haar man stond als in den grond geworteld. Zóó had hy Joséphine niet meer gezien sedert die dagen, toen zy, vol toorn tegen bare bloedverwanten en in opwellende nei ging voor hem, hare ouderlyke woning ver laten had. „Maar, moeder, ik heb hem lief", zeide Walburga. Thans kon de hartstochtelyke vrouw zich niet langer bedwingen als eene razende sprak zy voort, altyd driftiger en sneller; de angst voor de toekomst harer dochter ontroofde haar alle kalmte. „Liefl Heb jy hem lief? Weet je dan, kind, wat liefde is? Je dwaze verbeeldings kracht en dat jonge hart, dat altyd vooruit wil, altyd verder in de wereld en in het leven buiten je eigen kring, hebben je misleid. En daarby kwam de zoetvleiende stem van dien man, tot je alle bezinniDg verloor, tot je arm klein hart zelf niet meer wist wat het wilde en eindelyk die onrust en gejaagdheid voor liefde hield." Walburga verbleekte. „Maar zulk eene liefde, dat is geene liefde; zy vergaat in de lucht als een vuur werk. En dan komt het lange, het eindeloos lange leven en je gevoelt het iederen dag opnieuw, hoe zwaar de ketting van den galeislaaf te dragen is, die je aan je dwaling uit je jongen tyd geboeid houdt. Je ziel schreit naar vryheid je hart smacht naar liefde naar die echte liefde, die met den uitverkorene te zamen blymoedig eiken last des levens torst; naar die liefde, die het woord plicht niet kent, omdat elke taak haar een nieuw genot verschaft. Maar je hebt je verkocht en als redelyk en zedelyk mensch moet je jezelve terzyde zetten, jezelve dooden, om alleen te leven voor en in datgene, wat je gekozen hebt gekozen, toen je te jong waart om den omvang en het gewicht van die keuze te overzien. Ik ben je moeder; ik ben door God en de natuur over je gesteld om je te beschermen. Eeuwige God, ik dank u, dat ik leef en myne dochter voor ellende kan bewaren 1" Dr. Steiner, die roerloos op den drempel stond, was vaalbleek geworden. Eindelyk - eindelyk bad by dan nn toch een blik in het leven zyner vrouw mogen slaan! En nu wist hy, dat zy als in ketenen geboeid naast hem voortleefde. Walburga, wie hetzelfde heete bloed harer moeder door de aderen stroomde, antwoordde met de gevathoid, die kinderlyken naturen somtyds gegeven is: „Maar de moeders weten toch niet altyd wat juist voor hare dochters het rechte is. U hadt geene moeder meer, toen u vader hebt gekozen, en dus hebt u, ook uit uzelve, de juiste keuze gedaan." By die toespeling kromp de arme vrouw ontsteld inéén. Zy zag om zich heen ge heel afwezig, wet een paar seconden. Maar toen bebeerschte zy zich met die bewonde renswaardige geestkracht, die door jarenlange oefening zoo sterk in baar geworden wasen betrekkeiyk kalm zeide zy: „Ik kende je vader uit ons dagelykech samenzyn. Ik had gelegenheid gehad hem by den arbeid gade te slaan en iedereen achtte hem als een man van een degeiyk en vast karakter." Na deze woorden slaakt; zy een zucht van verlichting. ZU was een oogenhlik in gevaar geweest haar geheim te verradenmaar met die mooie, vergoelykende woorden vleide zy zich het weer diep, zeer diep te hebben toegedekt. Voor de oogen harer dochter was dit zoe. Haar echtgenoot stond nog altyd, alsof hy door den bliksem getroffen was, strak voor zich uit te staren. (T7ordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1