worden, vertraging ondervinden, dan de kortere particuliere berichten. De minister betwijfelt dan ook of de Regeeringstelegrammen, als zij rechtstreeks door den opperbevelhebber werden geseind, de particuliere berichten toch wel altyd vóór zouden zijn. Cijferschrift, dat echter by de hierbedoelde telegrammen niet gebruikt werd, geeft in den regel geene ver traging in de overseining, maar veroorzaakt wel tijdverlies door het in cijfers brengen van het te venenden en het ontcijferen van het ontvangen telegram. Wat de te late aankomst betreft van het eerste Regeeringstelegram omtrent den over val, zij het volgendo aangeteekendDe gouver neur generaal had op 27 Augustus nog alleen onzekere berichten van den commandant der expeditionnaire scheepsmacht ontvangen. Zoo- dra de landvoogd op 28 Augustus het eerste bericht van generaal Vetter ontvangen had, seinde hij dit aan den minister van koloniën. Dit telegram, dat 28 Aug. om 2 u. 10 m. 'snamiddag8 uit Weltevreden was verzonden (on 248 tariefwoorden telde), werd eerst in den avond van dien dag bij het departement van koloniën ontvangen, terwijl een later, en wel om 3 u. 80 m. 's namiddags uit Welte vreden verzonden korter telegram (No. 444), dat naar het nommer 333 van het eerste verwees, reeds tegen 4 uren des namiddags te '8-Gravenhage ontvangen was Hot onderzoek, dat daarop door tusschen- komst van de Nederlandsche telegraaf admi nistratie naar de onregelmatige ontvangst van de beide telegrammen werd ingesteld, deed uit Parijs het volgende telegraphische ant woord ontvangen: „Lo télégramme de Weltevreden pour La Haye, déposó 3 h. 30, commen^ant par 444, a été remis au service francais par la com pagnie Eastern 12 h. 60 soir et transmis par Paris a Bruxelles 2 h. 15, la com munication entre Paris et Amsterdam ótant mauvai8e. Le télégramme, déposé i 2 h. 10, commen<jant par 333, a été remis au service francais par TEastorn 3 h. 39, mais par suite de difficultó8 dans le compte des mots entre Marseille et Paris, la reception k Paris n'a été définitive qu'k 5 heures. La transmission de ce télégramme k Amsterdam a été terminóe a 6 h. 20 soir." Dit telegram werd om 6.42 (Greenwich-tijd) bij het telegraafkantoor te 's Gravenhage ontvangen. Het tijdverschil (van 7 uren) tus- schon dat kantoor en het kantoor te Batavia modegerekend, bleef hot ophelderend telegram alzoo bijna 12 uren onderweg, terwijl anders 6 a 6 uren daarvoor voldoende zijn. De minister heeft door onverwijlde mede- deoling der ontvangen berichten aan do parti culiere dagbladen, reeds vóórdat zij in de Staatscourant werden openbaar gemaakt, alles gedaan wat in zyn vermogen was om de rechtmatige belangstelling der natie in de gebeurtenissen op Lombok te bevredigen. Het tegenspreken van onjuiste berichten, waaraan in den regel eene vraag om inlichting aan den Gouverneur-Generaal vooraf zou moeten gaan, ligt ook naar het oordeel van den minister niet op den weg der Regeering. Dat in den laatsten tijd de Regeerings- berichten schaarsch zijn, moet niet te veel verwondering wekken, wanneer men in aan merking neomt dat het voortrukken langzaam gaat, door het tydroovende opruimen der kleimuren, die van elke kampong eene ver sterking op zichzelven maken. In aansluiting aan hetgeen in het Koloniaal Verslag reeds vroeger werd medegedeeld, legt de minister bij deze Memorie eene nota over, die oen overzicht geeft van hetgeen omtrent den gang der expeditio thans bij het Dep. van Koloniën uit officiëele bronnen bekend is. Daaruit biykt o. a. dat de overval der Baliörs aan het Indische leger kostte 97 gesneuvelden (9 officioren, 50 Europ. en 38 inlandsche mindere militairen), 272 gewonden (17 officieren, 103 Europeesche en 152 inlandsche minderen). Hiervan ovorloden: 1 officier, 3 Europ. en 6 inlandsche mindere militairen; terwijl vermist bleven: 10 Europeesche en 16 inlandsche mindere militairen. Eenige bladen ontvingen heden het volgende telogram: Mondjok, Bangkal Tjoelit en Taman Radja, de laatsto stellingen des vjjands, ton Noord-oosten van Mataram gelegen, zijn door ons veroverd zonder verliezen onzerzijds. Van don vijand zijn echter verscheidenen gedood. Men veronderstelde dat hot nog niet ontvangen telegram van den vorigon dag moest gedagteekend zijn cn vandaar dat in hot berieht in de Staats courant van 29 Augustus Jl. No. 201, gosprokeB werd van een tologram van „gistoren". Openbare, vergadering van den Rand der gemeente Noordwyk op Woensdag 7 November. Tegenwoordig alle leden. (Eóne vacature). Nadat de vergadering geopend was en de notulen "der vorige vergadering onveranderd waren vastgostold, wordt medegedeeld dat zijn ingekomen: Missives van de hoeren lo. J. Van Konijnenburg Gz., berichtende dat hy de be noeming tot lid der Plaatsoiyke Comm. van Toezicht op het lager onderwys niet aanneemt, en 2o. P. v. Eeden Hz., medodoelende dat hy do benoeming tot commissaris van de Spaar bank wèl aanneemt. Aan den heer B. Willemsen wordt overeen komstig zyn verzoek met ingang op 1 Jan. 1S95 eervol ontslag verleend als onderwyzor aan de openbare lagere school te Noordwyk- Binnen. Tot lid der Plaatselyke Commissie van Toe zicht op het lager onderwys wordt benoemd de hoer W. Van Schaik. Daar uit het rapport van B. en Ws. bleek dat de bestrating van den Duinweg met wilde keien meer dan f 3000 zou kosten en men deze uitgaaf te bezwarend acht, werd be sloten B. en Ws. een krediet te verleenen tot een maximum van f 500, om den weg door puin en koolasch te verbeteren. Aan E. v. d. Wiel wordt op zyn verzoek een stukje grond te Noordwyk aan Zee in koop afgestaan tegen den prys van f 1 per M1. voor de eerste 20 meter en 60 cents voor de volgende meters. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemengd. Nieuws. Het is, helaas, na der gebleken dat het met den tieDjarigen knaap G. W., die Dinsdagmorgen aan de Vischbrug onder een met aardappelen beladen handwagen kwam, niet zoo goed is afgeloopen als eerst gedacht werd, omdat uitwendig geene ver wondingen werden opgemerkt, en hy, kort na het ongeval, van het politie-bureel zelf weer naar zyn huis aan het Levendaal kon loopen. Het wiel, dat hem over het lichaam ging, schjjnt inwendige lichaamsdeolen be- leedigd te hebben, althans afgaande op ver- schynselen, welke zich nu by den knaap voordoen. Hedenmorgen om kwart over zevonon brak er brand uit op den Ouden Ryn, by den heer K., wagenmaker. De weesburgers bluschten met twee spuiten het vuur. Twee kamers zyn evenwel nog uitgebrand. Hier ter stede wordt, geiyk mon weet, eene proeve genomen met het gasgloei licht in straatlantaarns. De proeve schynt, naar men aan het „Vad." meldt, niet te be antwoorden aan de verwachtingen, daar, af gezien van de kans van breken der kousjes, de lichtsterkte eer minder dan grooter scheen. De Haagsche rechtbank veroor deelde hedon iemand wegens diefstal van fruitmanden te Leiden tot 14 dagen; drie personen, van wie de eerste recidivist, wegens diefstal van yzer uit eene schuit te Loiden, re8p. tot 4, 8 en 3 maanden; de 16jarige jongeD, die te Loosduinen een kleinen jongen mishandelde, die gevochten had, tot/" 10 boete. In de zaak van twee personen, beklaagd van te Oudshoorn een heer, die daar op eene vélocipóde reed, te hebben mishandeld, werd, op grond dat de getuigen niet pertinent daar omtrent konden verklaren, door het O. M. vryspraak gevorderd. Wegens diefstal van 16 bladen zink ter gezamenlyke waarde van f 48 uit een pakhuis naby de Gaslaan te 's Gravenhage stonden terecht twee jongens van 19 jaar. Zy bekenden bet hun ten laste gelegde, bewerende het gedaan te hebben omdat ze geen werk had den. Het O. M. eischte voor ieder 6 maanden. Mr. Enthoven refereerde zich als verdediger aan het oordeel der rechtbank. In do laatste dagen worden geene gevallen van mond- en klauwzeer onder hot voe ter secretarie te Zoeterwoude aan gegeven. Men hoopt dat die ziekte voor dit jaar al daar tot het verledeno zal behooren. Voor de Haagsche rechtbank had zich heden te verantwoorden een 19 jarige boerenknecht van Noordwykerhout, wegens het toebrengen van een mossteek in den rug van een jonkman, dien hy er mede plaagde dat een meisje niet met hem wilde medegaan, en met wion hy dientengevolge onaangenaam heden had gekregen. Het O. M. eischte des wege éón jaar gevangenisstraf. Een tweede geval van cholera asiatica deed zich te Hillegom voor en wel by de 17 jarige dochter van De Groot, wiens vrouw verleden week reeds aan deze ziekte is bezweken. Door d e a f d e o 1 i n g A a 1 s m e e r e n Omstrekon van de „Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde" werd de vroeger uitgeloofde prys voor het vangen der meeste ratten toegekend aan W. Oor, die niet minder dan 90 staarten ter tafel kon brengen. Tevens werd besloten oene zilveren medaille te schenken aan de afdeeling Amsterdam voor de op 9 12 Nov. a. s. te houden chrysanthe mum tentoonstelling. Op de Chrysanthemu m-t entoon- stelling in „Maison Stroucken'1 to Amsterdam zyn door den heer D. Spaargaren, te Aals meer, een lste on 2de prys (zilv. en bronzen medaille) behaald. De tentoonstelling is uitmuntend geslaagd en zeer bozienswaardig. De planten zyn alle in een goeden gezonden toestand en hebben fraaie bloemen. Het gehoel is smaakvol gearrangeerd met palmen en andere bloeiende planten. Naar men aan de „Haarl. C t." mededeelt, zullen de wereld kampioenschappen voor amateur-schaatsenryders dezen winter verreden worden te Buda-Pesth en die voor professionals of beroepsryders hoogstwaar- schyniyk te Stokholm. J. Eden, Maarten Kingma en Rodenhuis schijnen niet van plan te zyn dezen winter ter training naar Noorwegen te gaan. Naar het „N. v. d. D." weet te be richten, is door den heer Hertog, te Rot terdam, achter het Ryks-Museum, te Amster dam, ter hoogte van de nieuwe brug tegen over de Jacob-Van Campen-straat, een ter rein aangekocht, waarop een groote circus zal worden gebouwd, welke 8000 personen zal kunnen bevatten, terwyl de hoogste zit plaatsen slechts vyf meter boven den bega- nen grond zullen komen. De cursus, welke met lo. Mei 1895 zal worden geopend, is gedurende de maanden Mei on Juni 1895 voor 30,000 Mark verhuurd aan den bekenden grooten circus Renz. Het „Handelsblad" deelt mede, dat de heer Mazure, te Amsterdam, uit Parys teruggekeerd, reeds met de voorbereidende werkzaamheden, welke aan de vervaardiging van heilserum tegen de diphtheritis moeten voorafgaan, is begonnen, en dat de Omnibus- maatschappy hare medewerking voor de stalling van paarden, enz. heeft toegezegd. Het Kinderziekenhuis te Amsterdam heeft, door een tiental particulieren daartoe in staat gesteld, als eerste gift eene som van /4000 geschonken. Een luit. ter zee 2de k 1. zal te Willemsoord voor den zeekrygsraad terecht staan wegens insubordinatie tegen den com mandant van zyn schip. Genoemde luit. ter zee was aanvankeiyk bestemd om met de „Van Speyk" naar Oost-Indië te vertrekken. Door freule Lycklama a Nyeholt, te '8-Gravenhage, is aan de huurders harer losse hooilanden, in de Friesche gemeente Utingeradeel gelegen, 30 pet. van den huur- prys geschonken, wegens de schade, die de huurders door den hoogen waterstand leden. Men meldt uit Almkerk aan de „N. R. C.": Gistermorgen is de buitengewoon gemeente-veldwachter F. J. De Koning, belast geweest met de bewaking van weiland in den polder den Duil, waarin zich aan mond- en klauwzeer ïydend vee bevindt, in een aldaar staand schilderhuisje dood gevonden. Waarschyniyk is verstikking door kolen damp de oorzaak van den dood. De conducteurs en assistent- conducteurs by de Hollandsche IJzeren-Spoor- wegmaatschappy bekomen nieuwe uniform petten, waarvan het distinctief zal bestaan in koperen sterren boven de klep voor de conducteurs en in wit metalen sterren voor de assistenten, en zulks ter vervangiDg der vergulde banden. Volgens een bericht uit Lissabon zyn Amsterdam en alle noordeiyke Neder landsche havens vry van cholera verklaard. Din8dag-namiddag is op eone plaat buiten Wemeldinge omhoog gevaren het Belgische yzeren otterschip „De Blyde Aan komst", schipper F. Pauwels, beladen met tarwe, van Antwerpen naar Hillegom. Twee sleepbooten zouden beproeven het af te sleepen. Onder de soldaten van het gar nizoen te Buda-Pesth is eene besmettelyke oogziekte uitgebroken, volgens de genees- heeren de „trachowa," de oog ontsteking, welke in Egypte zoovele slachtoffers maakt. Van do onlangs in de gelederen ingeiyfde recruten zyn reeds 600 in de hospitalen opgenomen. Volgens de „Frankfurter Zeitung" hebben eenigen dezer patiënten reeds het gezicht voorgoed verloren. In Oostenrijkseh-Silozié duurt de werkstaking der mynwerkers voort. In de mynen van Orlau, Dombrau, Porem ba en Lazy wordt nog niet gewerkt en ook te Chemnitz hebben de werklieden nu den arbeid gestaakt. Onder de werkstakers heerscht groote gisting, maar tot dusver is de openbare orde nog niet verstoord. De „Figaro" gaf gisteravond de voorlaatste lijst van bijdragen voor het middel tegen de croup van dr. Roux; die lyst sluit met een totaal van 425,000 franken. Behalve deze reusachtige som, wordt nog op andere wyze, en wtl van officiëele zyde, bygedragen voor dit heerlyke doel; de begrotingscom missie stelt voor 100,000 franken meer uit te trekken voor het Instituut-Pasteur, ver schillende gemeenten schenken sommen voor laboratoria, andoren schonken paarden of hulpmiddelen, enz. Het schitterend gevolg van dit alles is, dat do „Figaro" zyn lezers meedeelt, dat er genoeg is. Op 1 Januari zal dr. Roux geheel Frank- ryk van serum kunnen voorzien. Mogen wy spoedig hetzelfde kunnen zeggen ook voor ons land. BUITENLAND. Franlcrijk. In Frankryk heorscht sedert eenige dagon veel beweging, wegens eene zaak van hoog verraad. Een officier van het Franscbe leger wordt beschuldigd, voor geld geheimen der landsverdediging aan eene vreemde mogend heid te hebben verkocht. Het is nu geon ondergeschikt, weinig wetend beambte, maar een kapitein, en werkzaam aan het ministerie van oorlog. Kapitein Dreyfus, in 1859 geboren, is een Elzasser. Hy studeerde aan de poly technische school, trad daarna in het leger by de artillerie, werd tot de krygsschool toegela ten en was reeds in 1889 kapitein. Na eenigen tyd werd hy in dienst gestold by het ministe rie van oorlog, en wel by het eerste bureel van den generalen staf. Dat bureel is belast met het plan van mobilisatie en samentrek king van het leger. Kapitein Dreyfus behoort tot eene zeer gegoede familie en trouwde, vier jaar geleden, met de dochter van den schatryken diamanthandelaar Hadamard, met wien hy op grooten voet te Parys leefde. Een tweetal kinderen zyn hem geboren. Hy was zeer gezien en werd als bekwaam en werkzaam beschouwd. Hoe de zaak is uitgelekt en hoe het eigeniyk is toe gegaan, wordt streng geheim gehouden. Veer tien dagen geleden is de kapitein in alle stilte gevangengenomen en nu is er besloten, hem voor den krygsraad te brengen. Aan het ministerie van oorlog is men buitengewoon geheimzinnig met deze zaak, die overal een zeer pyniyken indruk maakt, want men vreest dat, ofschoon het ministerie verklaart dat de meegedeelde geheimen de landsverdediging niet in gevaar brengen, de kapitein de samen- ferekkingsplaatsen heeft opgegeven en zoo doende een mogeiyken vyand in de gelegen heid heeft gesteld, door op die punten het eerst den aanval te richten, de mobilisatie ernstig te belemmeren. Waarom kapitein Dreyfus dit deed, is evenmin bekend. Wel wordt gezegd, dat hy een speler is, maar niets is nog gebleken aangaande een ont redderden finantiëelen toestand. Veeleer het tegendeel. Ook het berièht, dat Italië de kooper is, wordt weer tegengesproken. De familie ontkent alle schuld en zegt dat hy belast was met het nagaan van spionnen, en sommi gen dezer door onbeduidende mededeelingen met medeweten zyner chefs trachtte te ont maskeren, en dat hy misschien daarby zonder het te willen weten, wat te veel verteld heeft; maar deze verklaring komt weinig overeen met de zeer verlegen houding, door het ministerie van oorlog aangenomen, en den hoogen, gewichtigen ernst, waarmee de zaak behandeld wordt. De krygsraad zal vermoede- lyk met gesloten deuren de zaak behandelen, en men spreekt reeds over de straf, die op gelegd zal kunnen worden. Het proces tegen het blad „Ghambard", wegens beleediging van den president der republiek door middel van het uitgeven eener plaat, trok byzonder de aandacht om het pleidooi van den heer Jaurès, den socialisti- schen afgevaardigde, die als verdediger optrad. Na verhoor van den heer Gérault-Richard, den schryver van het bewuste artikel, drong de advocaat-generaal Mórillon op eene strenge straf aan. De heer Jaurès, die geen advocaat is, doch vergunning gekregen had om den heer Gérault Richard te verdedigen, begon met de beweerde beleediging te ontkennen, vervolgens viel hy op de heftigste wyze den heer Casimir Périer en zyne familie aan. De oorsprong der fortuin van de familie nagaande, noemde by, om een voorbeeld dier heftige aanvallen by te brengen, hen schraperig en echte uitzuigers. Zyn geheele pleidooi was als het ware een requisitoir tegen den president der republiek en de zynen. Ondanks al die welsprekendheid, sprak de jury het schuldig uit zonder aanneming van verzachtende om standigheden. Gérault-Richard werd dienvol gens veroordeeld tot oen jaar gevangenisstraf en 3000 franken boete, het maximum der straf. In de zitting der Kamer van gisteren diende de heer Cochery, de rapporteur dor begrootings-commissie, het budget in. Vervolgens ontving de heer Rouannet het woord voor eene interpellatie betreffende de verlenging van het monopolie der Fransche Bank. De afgevaardigden toonden zoo weinig belangstelling bij de behandeling dezer quaestie, dat de socialist Jaurès schorsing der zitting verlangde. Rouannet bracht weer de Panama zaak ter sprake, waarvoor hy door den voor zitter tot de orde werd geroepen. Eenig resultaat leverde deze interpellatie niet op, want do meerderheid vereenigde zich met de verklaring van den minister van finan ciën, Poincaré, dat de regeering ter gelegener tyd een wetsontwerp tot regeling van hot privilege der Fransche Bank zal indienen. Daarna beantwoordde de heer Poincaré nog eene interpellatie van den monarchist d'Hugues over de beursspeculaties, waartegen deze afge vaardigde een krachtiger optreden der regee ring verlangde, omdat hot beursspel „eiken dag nieuwe slachtoffers maakt." Hy veroor loofde zich heftige beschuldigingen tegen Roth schild en andere Israëlietische geldmannen, „die door hun fortuin boven de wet staan", en eischte „een nieuw edict van Nantes" tegen de Joden. De minister van financiën antwoordde dat de Code Pénal straf bedreigt tegen onwettige speculatiën, en dat de wet zonder onderscheid van persoon of stand zal worden toegepast. De door den interpellant voorgestelde motie van afkeuring over zulke beurspraktykon werd verworpen. Duitsohland* De „Kölnische Zeitung" dryft den spot met de thans in Frankryk aangewende pogingen om de Franscbe vriendschap jegens Rusland zoo treffend mogelyk aan den dag te doen komen. Zy meent dat iedereen de bedoeling zal begrypen en daardoor kon „hy, wien het aangaat" wol eens ontstemd worden. Het Keulsche blad doet zulks blykbaar om de Duitschers te waarschuwen, zich door die Fransche demonstration niet te laten verleiden tot „een wedstryd in het kruipen om Rus- lands gunst." Naar aanleiding van de weigering van keizer "Wilhelm, om den bouwmeester van het Ryksdag-gebouw, den architect Wallot, in aanmerking te doen komen voor de gouden medaille, bestaat te Berlyn het voornemen onder de kunstenaars om den heer Wallot eene ovatie te brengen. Do vereeniging der Berlynsche kunstenaars hield gisteren eene buitengewone byeenkomst, welke byzonder druk was bezocht. Er waren 169 leden aanwezig. Met algemoene stemmen werd Wallot tot eerelid benoemd. Tevens werd besloten, dat op 5 December ter eere van Wallot een feestmaal zal worden ge geven. BelglS. Nader meldt men uit Gent: Het wassen van het water heeft het sluiten van twee groote fabrieken ten gevolge gehad. Het water der Lei heeft zyne maximum-hoogte bereikt; ook langs den kant der Byioke staan al de weiden onder water; te Drongen en vooral te Afsne is de overstrooming algemeen. Er is nog veel water uit Frankryk gekomen. De zwemschool, de schietbanen, de velodroom zyn ook overstroomd. De tram van Gent-Zelekon niet ryden tusschen Destelbergen en Heusden. Te Brussel daalt het water. Overal is mc' met het uitpompen der kelders bezig. De laatste dag der Antwerpsche ten toonstelling is door velen gebruikt, om nog eens een bezoek te brengen aan deze expositie.' Den ganschen dag werden er concerten ge geven in de verschillende kiosken in den tuin.'1 Om zes uren was er door de Kamer van Koophandel van Antwerpen een groot diner gegeven, waaraan vierhonderdvyftig personen hebben deelgenomen, o. a. de ministers Da Bruyn en De Smet de Naeyer. Tegen tien uren was het diner geëindigd en begaf men zich naar het terrein der ten toonstelling, waar de plechtige sluiting door minister De Bruyn plaats had. Italië Van de 56 socialistische vereenigingen tc Milaan, die door het jongste ontbindings- besluit zyn getroffen, heeft ongeveer de helft vergunning gekregen te blyven bestaan, op voorwaarde, dat zy uitdrukkelyk verklaren, niet tot de socialistische party te behooren. Het ministerie heeft daarmede eene concessie ge-] daan aan de openbare meening en den te verwachten storm by voorbaat eenigszins ver zwakt. De vereenigingen, die zich aan da voorwaarde hebben onderworpen, zyn meereni deels coöperatieve vereenigingen, de overige zyn ziekenfondsen en dergelyke. De uitslui tend politieke vereenigingen hebben geene vergunning gekregen zich te reconstitueeren.' Den dag na de uitvoering van het ontbin- dingsbesluit verscheen het manifest tot oprich ting eener Italiaansche „liga tot verdediging der vryheid". Dit manifest ging uit var» vertegenwoordigers der gematigde en uitersts linkerzyde, republikeinen, radicalen en socia-] listen. De vorige week heeft de constitueerende vergadering dezer liga te Milaan plaats ge had. Meer dan 2000 personen, waaronder 20 parlementsleden, woonden de vergadering by uit Milaan alleen hadden zich 4000 personen uit alle standen als leden aangemeld. Do sprekers wezen op de noodzakelykheid, dat alle fractiën der democratie moesten samen gaan om de vryheid te verdedigen tegen de aanvallen der regeeriDg. Uit alle groot© plaatsen in Italië waren adressen van in-» stemming ingekomen. Meer dan 50 politiek© bladen en een honderdtal niet socialistisch© vereenigingen betuigden hunne sympathie met den nieuwen bond. Op tal van plaatsen zyn afdt-elingen opgericht. Groot-Britanntë. Blykens de byzonderheden, welke de Engels sche bladen nog ontvangen betreffende den aanval der "Waziri's op het kamp dor Engelsch© grensregeling-commissie by de Afghaansch© grens, was het gevecht zeer hevig. Kolonel Turner had echter een geleld© van 2500 man ter beschikking, zoodat hy sterk genoeg was om de aanvallers terug t© dryven. Toch gelukte het den bergbewoners-' die het kamp in den nacht aanvielen, door de versperringen te sluipen en binnen het kamp door te dringen. Ten slotte werden de "Waziri's met verlies van ongeveer 250 doodei; teruggedreven. Van de Engelschen zyn één officier ge sneuveld en zes officieren gewond. De duisternis moet zoo zwaar zyn geweest, dat men in het gevecht vriend noch vyan$ kon onderscheiden. Spanje» Sagasta heeft, naar men weet, een nieuw kabinet gevormd uit de verschillende fractiër der liberale party. De heer Gamazo is er geen lid van, maar hy is voorzitter geworden van de douane-commissie, waaruit blykt dat Sagasta tot het protectionisme is overgegaan om eene meerderheid in de Cortes te behouden. Het schynt dat hy de handelstractaten wil opgeven, die nog niet zyn goedgekeurd door de Cortes, of waarover de afgetreden minister nog onderhandelingen voerde, en dat hy een tarief zal voorstellen, dat de uiterste conces sion bevat, die aan andere landen kunnen worden gedaan, mits zy Spanje behandelen op den voet der meest bevoorrechte natie. Te Madrid zyn de liberalen allesbehalve tevreden over de wyze, waarop de heer Sagasta zyn nieuw ministerie heeft samengesteld. Nu de heer Gamazo, voorheen minister van financiën, is opgetreden als voorzitter dei tarjpf-commissie, zal hy derhalve grooten invloed oefenen op de handelspolitiek, welke het ministerie zal volgon. De liberale bladen te Madrid betwijfelen het zeer, of de heer Puygcerver, een bekend voorstander van den vryhandel, die nu ook als minister is opgetreden, in staat zal wezen den protectionistischen stroom te keeren. Het hervormde kabinet Sagasta hield te Madrid zyne eerste byeenkomst. In dezen ministeraad werd besloten, dat de Cortes den 12den Nov zullen worden geopend, en wel zonder troonrede. D© minister-president Sagasta zal Zaterdag a. s. eene redovoering houden, ten einde het pro gram van het ministerie mede te deelen. Tot dat doel zullen de leden van den Senaat en de Kamer rot eene buitengewone byeen komst worden samengeroepen. Betreffende de plannen van den lieer Sagasta verkeert men nu rog in het onzekere. Naar men zegt, zal de minister president beginnen met het indienen van een voorstel tot verlenging van de handelsovereenkomsten, welke nu tusschen Spanje en de andere staten van kracht z(jn. Deze bepaling zal alleen gelden voor die staten, welke genegen zyn Spanje te behandelen op den voet der meest begunstigde mogendheid. Inmiddels zal eene commissie worden benoemd, welke een ontwerp tot wfciging

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2